I® KW lil! DEN DM1 W". uiten .si l I iaar )0N, lebuurt B 13 Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 1 Qqtober 1904. No. 9531. It EEU1LLJLTOX. ■er I aanst. DAM t Hielen, LATEN, GAS- euze nieuwste iur. 1 &EV1NG. frsit der gemeente IZEN DEREN, Kronen amers, Serres, verlichting. nnoJiydlieJfl). [jlijders 43ste Jaargang. Bulleiilaiidscl) Overzicht. 1 van Inzending van Advertenticn tot 1 uur des midd. 7 I I I VII. UN 4 Zm. en toepassingen derd" Pur- erf. Zjj geven ers niet kunnen geen imitaties >0 ets., 74 et. rs en Drogisten VKElt! Rotterdam. S, Apotheker, Vesthaven 198. VAN riefkaartwor.lt gezonden door I JTIE. ime Warande van Gas- en warden. 1 H 258. AD :en BERK EN *4 merkelijke hulp fiOUDSCHE Kil IU\T. <n aantal onge- op aanvraag. hts co. NT, en modellen, te De toespraak welke de Russische minister van Binnenlandsche zaken Swiatopolk Mirski heden richtte tot de hoogero ambtenaren van zijn afdeeling luidt woordelyk als volgt „Terwijl heden de mij door den monarch opgedragen taak aanvaart, beschouw ik het als myn plicht te verklaren dat de leiding van het mij loevertrouwde ministerie berus ten zal op het manifest van 10 Maart 1908. Ik verzoek u in het bijzonder in dezen 12) „Spreek er geen woord tegen je tante over, hoor, FrancisSpreek er geen woord tegen eenig levend wezen over. Laat het geen er gebeurd is een geheim tusschen ons blijven.” Er verliepen weken en er verliepen maan den. Moeder sprak nooit meer over deze zaak. Wat mij betreft, de tjjd, die alle dingen uitwischt, wischtte ook de herinnering aan het voorgevallene uit. Langzamerhand verflauwde de beeltenis der vrouw. Lang zamerhand verdween zjj uit mijne gedachten. Dat de oorlog in Russisch-Polen weinig populair is, zal niemand verwonderen, doch met het oog op de Russische toestanden lykt het gewaagd, dat du Polen hun houding zoo openlijk te kennen geven, ais dezer dagen in Warschau is geschied. Daar trok een groote troep manifestanten door de straten met een vlag waarop stond Leve Japan. Een botsing met de politie was hot natuurlijk gevolg. Even natuurlijk is het dat de Russische pers over dit voorval het meest strikte stil zwijgen bewaart. In de Poolsche fabrieksstad Lodz hadden eveneens manifestation plaats, Welke echter in een meer verwijderd verband met den oorlog stonden. Daar trokken werkioozen door de straten onder de leuze: Werk of Brood. Ook zij werden door de politie uiteengejaagd. De „Daily Expres” verneemt uit Tokio, dat een deel der Japansche pers stijgende ontevredenheid toont over den langen tijd, die verloopt voordat Port Arthur genomen - wat -*■- Een blad zegt openlijk, dat generaal Nogi eigenlijk maar de „harakiri” op zich moet toepassen. Tienduizend tot twaalfduizend man nieuwe versterkingen zijn deze week aan Nogi toe gezonden, met nieuw belegeringsgeschut. Gewonde soldaten zeggen dat de verliezen door landmijnen veroorzaakt, volstrekt niet overdreven zijn, en dat de Russen dagelijks nieuwe mijnen aanleggende verdediging wordt op een woeste wijze geleid. Het Russische garnizoen maakte onlangs gebruik van roode peper, in een gevecht op korten afstand. De „Daily Telegraph” verneemt uit Tsjifoe dat de Russische torpedobooten een uitval deden uit de haven van Port Arthur en verschillende Japansche jonken buit maakten, die op weg waren naar Dalny. De Russische oorlogsschepen verlaten ook nu en dan de haven, maar nooit meer dan drie te gelijk. Indien de Russische bladen goed zijn in- gelicht kan men dezer dagen nog andere benoemingen bij het leger in Oost Azië ver wachten, dan die van generaal Gripenberg. Het plan is, drie legers te vormen, waarvan Telefoon Ho. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F C ENTEN. Ik ben na met de geschiedenis van de «ausehniwing ten einde. Oordeelt nu zelf, °t het een ware of een valsche waarschu wing Wee, als gij hoort wat er op mgn vol genden verjaardag met mjj gebeurde. In den zomer van dat jaar draaide het rad der fortuin eindelijk den goeden kant De BURG® Gouda, - Gezien Artikel 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den lien October 1904, in het 2e kiesdistrict, tusschen des voormiddags acht en des na middags vyf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den Ge. meenteraad, waarvoor candidaten zÜ» HOFFMAN, Du A. C. A. en du JONG HzJ. En herinnert aan den inbond van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hy, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft riet gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Gouda, den 29 September 1904. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. voor mij uit. Op zekeren dag rookte ik mijn pijpje in de nabijheid van eene oude steen groeve by den ingang van ons dorp, toen er een ongeluk met een rijtuig gebeurde, dat een nieuwe wending aan myn levenslot gaf. Het was een ongeluk, zooals er zoo dikwijls een gebeurt, en dus niet waard om er lang en breed over te spreken Eene dame die zelf reed, een hollend paard, een lafhartige knecht er by, die zich geheel van zyn stuk liet brengen, en de steengroeve te dicht in de nabijheid om aangenaam te wezen, dat is alles, wat ik in een oogenblik zag Ik bracht het paard by den hoek der steen groeve tot staan en raakte zelf licht ge kwetst door het lemoen van het rytuig. Maar dat deed er niet toe. De dame verklaarde, dat ik haar het leven gered haden den volgenden dag kwam haar echtgenoot met haar in onze woning en nam my in zijn dienst. De dame was een brunetteen ge zult er om lachen, als ik u zeg, dat tante Chance daarom op die omstandigheid terug kwam en deze als een middel gebruikte, om de geloofwaardigheid der kaarten te redden. Nu was de belofte van schoppenvrouw letter lijk vervuld door middel van een brunette, precies zooals tante my gezegd had I „Wacht je er in vervolg van tyd voor Francis! om je eigen uitlegging aan de kaarten te geven. Je bent maar al te zeer geneigd, vrees ik, Telefoon Ho. 89 A D V E RT EN Tl EN worden geplaatst 15 regels a m) Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. te laten versieren. Vraagt u toch aan den Tsaar, wat beter is voor hem *t hoerschen over een geknechte natie of over ecu open hartig volk, dat zyn vorst met liefde aan hangt.” Natuurlyk kregen ze van Obolenski een standje, dat zy zich niet moesten bemoeien met dingen, die hun niet aangaan en dat alleen wanneer zy zich rustig hielden, hun wenschon ten slotte misschien wel zouden worden verwezenlijkt. Het woord was ook wel t e openhartig geweest De Italiaanscbe minister-president Giolitti, heeft een bezoek gebracht aan den Duitschcn Rykskauselier Von Bülow te Hamburg Eu dadelijk waren Engelsche bladen klaar, om daaruit op te maken, dat er plannen ge smeed werden tusschen Italië en Duitachland om bemiddelend op te treden in den stryd tusschen Japan en Rusland. Klaarblijkelijk is deze mededeeling van de Morning Post een gissing en een onjuiste gissing. Zoowel Rusland als Japan hebben verklaard, dat zy geen jbemiddeling wen- schen, doch dat zy als eens het tydstip voor de onderhandelingen is aangebroken, deze rechtstreeks willen voeren. En or is geen enkele aanduiding dat de beide mogend heden sedert van meening veranderd zyn. Zelfs wanneer een der beide partyen be middeling zou wenschen, kan een derde mogendheid niet optreden, zoolang ook de andero oorlogvoerende party die bemiddeling niet wenscht. De Voss. Ztg. verneemt dan ook, dat de samenkomst niet plotseling opgekomen is, maar reeds lang was voorbereid. Giolitti wenschte met Von Bülow te spreken over maand te Londen bleef. Ik was nog inaar juist in staat om my met den avondtrein naar ons dorp te begeven, ten einde myn ver jaardag als naar gewoonte ten huize van myne moeder door te brengen. Het was al laat, toen ik in hare woning aankwam en tot myn leedwezen bemerkte ik, dat moe,der alles behalve wel was. Tot overmaat van smart had zjj hare medicijnen den vorigen dag opgebrnikt en verzuimd, het fleschje weer te laten vullen, zooals de dokter haar ten sterkste aanbevolen had. Hy maakte zyne eigene recepten klaar, on ik bood a/in naar hem toetegaan en hem optekloppen. Zy wilde dit volstrekt niet hebben en nadat ik myn avondmaal genuttigd had, begaf ik my op haar dringend verzoek te bed. Ik viel voor een pooéje in slaap en werd toen weer wakker. De slaapkamer van moeder was vlak naast de myne. Ik hoorde tante Chance in de aangrenzende kamer heen en weer loopen, en daar ik vreesde, dat het niet goed met de zieke ging, klopte ik op.de deur. De pijnen van moeder waren teruggekeerdhet was dringend noodzake- kelyk, zoo spoedig mogelyk verlichting in haar lyden aantebrengen. Ik trok de kleeren aan en liep met het medicynfleschje in myne hand naar het andere einde van het dorp, waar de dokter woonde. fVttrdl vervolgt,) er een onder bevel van Koeropatkine, een onder dat van Gripenberg en een derde onder een nog niet genoemden generaal zullen staan. Tot opperbevelhebber over de drie legers zou de Tsaar voornemens zyn te benoemen den generaal Dragomirof. Die benoeming maakt de positie van Koe ropatkine nog onaangenamer. Door de nieuwe indeeling wordt hy reeds ontheven van het opperbevel, van do lei ling der operaties, en tot den rang van onderbevelhebber verlaagd; de benoeming van Dragomirof kan niet min der beteekenen, dan de ongenade van Koe ropatkine. Want Dragomirof is een persoonlijk te genstander van Koeropatkinewy hebben herhaaldelyk gelegenheid gehad de scherp zinnige, maar voor Koeropatkine allesbehalve vleiende opmerkingen van Dragomirof over den loop der gebeurtenissen in Oost-A'/ië aan te halen. Zyn beschouwingen waren steeds vol lof over de stategie der Japan ners, vol blaam over de houding der Russen. Dragomirof is thans 74 jaar, en sedert 55 jaar officier. Hy was jarenlang leeraar in de taktiek auyi de academie van den generalen staf, efl onderscheidde zich roem ryk in den Rnssisch-Turkschen oorlog, als bevelhebber van do voorhoede van het Donauleger, by Sistowa en den Skipka-pas. Gewond werd hy naar- Rusland terugge bracht, én na het einde van den oorlog benoemd tot directeur van da .academia van den generalen staf. Een aantal krijgskundige werken van zyn hand getuigt van zyn groote kennis en zyn vaak geniale ideën. Het meeren- deel der Russische bevelhebbers en stafof ficieren is door hem opgeleid. Hy is thans gouverneur generaal van Kief, Podolie en Volhynie. De benoeming van Dragomirof zou een nieuwe verrassing zyn, maar tevens een zonderling denkbeeld geven van de bedoe lingen in Petersburg. Wat baat de helden moed van de Russische troepen, wanneer telkens maatregelen worden genomen, die een noodlottigen invloed moeten hebben op den gang van zaken, op de leiding en op toewyding van de bevelhebbers Kecst krachtige, zelfopofferende medewerking.” „Myn ondervinding in bestuurs-aangelegen- heden beeft my doordrongen van dc over tuiging dat vruchtbare werkzaamheid in regeeringszaken gegrond is op een volkomen welwillende houding tegenover en oprecht vertrouwen in de gemeentelijke bestuursin stellingen en de bevolking.” „Alleen wanneer dit vooropgesteld wordt kan by den arbeid wederzydsch vertrouwen verkregen worden, zonder welk v< rtrouwen onmogeiyk duurzame resultaten in het Staatsbestuur te verwachten zyn". „U tot onvermoeiden arbeid opwekkende, vertrouw ik op uwe krachten, uwe onder vinding, welke my kunnen helpen om het doel van den my wachtenden arbeid te be reiken". Men wordt na Plebwe’s dood wat vrijmoe diger in Rusland en ook in Finland. Obolenski had by zyn eerste optreden ver klaard, dal hy gaarne openhartige uitlatingen zou vernemen, en deze uitdrukking, in de om- stiüidighedpn van Finland zeer opmerkelijk, heeft aanleiding gegeven, dat by Obolenski’s reié vele gemeenten on corporaties zich mot adressen tot den nieuwen gottverncur-generaal en dictator wendden. Venator Vuorenheimo nam deze in ont- vaiiegst, doch de adressen die al te „open hartig” waren, bereikten waarschijnlijk Obo- lenski niet. Aan de arbeiders van de groote fabriekstad Tammerfors gelukte het echter door een delegatie een flinken brief persoonlijk aan prins Obolenski te overhandigen. Vertrouwende op de verklaring van den gouverneur, dat hy een eerlyk, openhartig woord gaarne wil aanhooren, ook al kan hij het er niet mede eens zyn, nemen zy de vrij heid hem mede te dealen, dat er onder het volk groote verbittering heerscht, „Wy zyn vrijheidslievende, eerlijke men- schen zoo gaat de brief verder en het by ons ingevoerde spionnensysteem staat ons tegen het is een gevaar voor de by ons van oudsher heilige persoonlijke vryheid.De politie had vroeger by ons niet veel te beteekenen, thans is zy alles, nu zy zich in ons particulier leven mengtzjj bestaat thans bovendien uit een menigte individuen, die als de verwor pelingen der menschheid moeten worden be titeld.” Dan volgt een pleidooi voor vrijheid van vergadering en van drukpers. „Wy staan er met duizenden voor in, dat deze vrijheden niet misbruikt zullen worden. Dan zal het ook niet meer noodig zyn door de politie de huizen om over de beschikkingen der Voorzienig heid, die je niet kunt doorgronden, te mur- mureeren, evenals de Israëlieten van ouds. Ik zal er niets meer van zeggen. Misschien zal je, als je zakken van geld overvloeien, je tante Chance niet vergeten, die als eene eenzame musch op het dak ge worden is, met een klein inkomen van dertig pond in ’t jaar.” Ik bleef in myn nieuwe betrekking, in het West-end van Londen, töt in de lente van het volgende jaar-. Omstreeks dien tyd werd mynheer ziekelyk. De dokters rilden hem eene reis naar het buitenland aan, en zoo werd dan het huis houden opengebroken. Maar de wending in myn geluk bleef nog guustig. Toen ik myne betrekking verliet, verliet ik haar, dank zy de edelmoedigheid van myn welwillenden beer, met een jaariyksch inkomen, dat my verzekerd was als een aandenken aan den dag, toen ik zyne vrouw het leven gered had. In het vervolg kon ik weer in eene betrekking gaan of niet, zooals ik maar ver koos; want myn klein inkomen was vol doende om in de behoeften van moeder en my te voorzien. Mynheer verliet met zyne vrouw Engeland tegen het einde van Februari. Eenige zaken, die ik nog voor hen af te doen had, maakten het noodzakelyk, dat ik tot den laatste der

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1