TAILOR COSTUMES \nvi<:ariwni:!S Eikel-Caeao BINNENLAND. J)p TOiefeaelH' Doctor DE WILDE. Stadsnieuws. 376ste-JS4ftats-loterij 22S, 8156' 13370> 13875- X89Ö7, X 40 9105 69 15041 17880 üBETJRS VAN ROTTERDAM. Veemarkt te Rotterdam. Ontvangen HEGEilMlVrllJ. MAAfftS/Z/0l/cfe - v/. m, TE IIIJUII HEERENHUIZEN Arts voor IIUIÜZiKkTEX enz. OPEN RIJSTUIN 20, SSOTTEESDAM. van Blommestein's Inkt V delingen-party gevoerd tegen de vredes voorwaarden, welke aangenomen waren door den leider der revolationnairen Nanoz, heelt de president Battley Ordonez een nieuwen wapenstilstand toegestaan om de beraadsla gingen te beëindigen over de vredes-voor- waarden. Volgens de regëerings-berichtcn zouden alle opstandelingen geneigd zyn de nieowe voorwaarden aan te nemen. De regeering beschouwt den vrede als werkelijk gesloten. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat mon sedert geruimen tyd zonder tijding was van de .onder Von Plehwe's regime gedeporteerde Finnen. Thans blykt, dat Von Scbanman, Guminerns en Collan zich nog steeds in de Petrus- en Paalasvesting te Petersburg be vinden. De twee studenten Erikston en Westlin zyn in het gouvernement Perrh geïnterneerd zy moeten in de gevangenis erg mishandeld zyn. Voorloopig zy.i zy voor 5 jaren geïeterneerd. Aan de Times wordt in een correspondentie uit Helsingtors gemeld, dat prins Obolensky, de nieuwe gouverneur, onlangs een reis door Finland heeft gemaakt, ten einde over den toestand er van aan den Tsaar te rappor teeren. De provinciale gouverneurs hebben daarby hun best gedaan, invloed te oefenen op de samenstelling en de adressen der door dsn nieuwen gouverneur ontvangen volks- deputaties. Niet overal is het hun echter gelukt en in enkele plaatsen, zooals Abo en Ttmoierfori, heeft prins Obolensky een volledig oLas der vele volksgrieven aange hoord. M-eestal antwoordde hy, dat aan die grieven zek«4- zou «orden tegemoet gekomen, warneer 'je Finite n toonden wilden trouwe onderdanen te zyn. Hy schgnt overigens zachtmoediger dun zyn voorgangers te willen regeeren en heeft de Finscne volksvertegenwoordiging samen geroepen, terwijl Dij den provincialen gou verneurs verboden heeft, invloed te oefenen op dé verkiezing der afgevaardigden. De eerste verkiezing, die heeft plaats gehad, is dan ook gunstig in een glansryke over winning van den candidaat der constitutio neel purty. Er is toestemming gegeven tot het uitgeven van een dagblad in plaats van de na den moord op generaal Bobrikof ver dwenen „Plavolbt". De by de geboorte van den kroonprins uangekondigde amnestie be- teekent voor de Finsche bannelingen niet veel, want slechts weinigen hunner willen zich aan de vernederende bepaling, dat zy genade vragen moeten, onderwerpen. Uit Tanger wordt gemeld, dat de gouver neur van Arsila, de schoonvader van El Menebbi, vermoord Is, omdat by lieden van een hem vijandige stam had in hechtenis genomen, De moordenaars stelden alle ge vangenen in vryheid en doodden vele bewo ners van Arsila, waar groote opgewonden heid heerscht. De toestand in Marokko, vooral in ver band met de jongste gevechten, begint in Frankryk's koloniale kringen groote ongerustheid te wekken. De door den pretendent Boe Kamara en zyn bondgenoot Boe Amama, thans genomen vesting Kasba Aioen-SidiMellook had het 't vorige jaar uitgehouden tegen de aanvallen van de op standelingen zy licht halverwege tusschen Teza en Oesjda, en de waarschijnlijkheid is dus zeer groot dat de rebellen nu tegen Oesjda en de Algerynsche grens zullen op trekken. Ongeveer 50 KM. aan gene zyde van de grens houden Fransche troepen op Murokkaansch gebied de Bronnen van Ras- el-Ain bezet en ook deze troepen loopen dus gevaar van een aanval van de opstande lingen. De dikwijls officieus ingelichte Petit Pari- sien zegt dat de verleden jaar sterk ge schokte invloed van den pretendent opnieuw is toegenomen doordat de Sultan de per soonlijke belastingen, welke in geen 30 maanden waren geheven, weer is gaan innen. Verder predikt Boe Hamara den heiligen oorlog tegen Frankrijk, omdat dit hem uit do dorpen van Figig en uit Ras-el- Ain verdreven heeft. Verdere zegepralen van de opstandelingen kunnen dus gevaarlijk worden voor Frankryk's aanzien in Marokko, i De „Berliner Morgenpost" weet nadere bijzonderheden mede te deelen betreffende de geheimzinnige zaak, die zich dezer dagen op het geheime bureau der Germania-werf heeft afgespeeld. Deze werf heeft vóór «enigen tijd onder toezicht van een commissie van Duitsche zeeofficieren twee onderzeesche booten ge bouwd. Toen zy echter klaar waren, zag de DuitBche marine van deze beide booten al, omdat zy inmiddels een beter type had ontdekt, waarna de beide booten aan Rus land waren verkocht. De Duitsche marine gaf toen baar nieuwe plannen aan de Germania-werf en het zouden deze plannen z$n, die door den ontslagen cM vermoedelijk ten behoeve van Rus land - zyn ontvreemd. In Boedapest circuleert thans een request aan de Hongaarsclie regeering, waarop druk, o. a. door vele reserve officieren, geteekend wordt, verzoekende om den echtgenoot van prinses Louise, jirins Filips var. Coburg, die zooals men weet Opsffnryksch kolonel is, Voor een eereraad-te dagen, om zicb over zijne houding tegenover prinses Louise te verantwoorden. De Hongaarsche Honvcd- minister is naar Weenen gereisd, om deze netelige qaaestie met den Keizer te bespreken. Daarop heeft de Hongaarsehe regeering verklaard, dat zy ter zake niet competent was, doch ds petitie zal doorzenden aan den opperbevelhebber van het leger. Do regeering zal aan de petitie wel daar om >ooveel eer hebben bewezen, omdat de Hongaarsche oppositie van plan was, zicb van de zaak meester te maken. Tusschen haren curator, den Weenschen Dr. v. Feistmantel en de prinses wordt thans in de „Neue Freie Presse" een vinnige pole miek gevoerd, waarbij Feistmantel volhoudt, dat de prinses niet goed b(j het hoofd is, en de prinses hem overlaadt met verwijten over zyne hatelijke en onwelwillende behan deling. Te Weenan gaat het verhaal dat er uieuwe feiten te voorschijn komen in de valsche wisselzaak, waarvoor Mattatsjisj destijds is veroordeeld. Hy zou buiten zyn weten op hem geheel onbekende papieren zyn gevonnisd, wat zou duiden op een opzettelijke poging om hem in de gevangenis te brengen. Verspreide Berichten. Frankrijk. Den 15den dezer wordt de koningin van Engeland met haar dochter Victoria incognito te Parjjs verwacht. Op invitatie van het republikeinsche co mité van handel en nijverheid komt half November een delegatie uit do Italiaansche handels en industriewereld naar Parijs, waar te barer eer een reeks feestelijkheden zal plaats hebben Ook wordt een bezoek gebracht aqn Lyon en Marseille. Duitschland. Te Berlijn vertoeft op het oogenblik een deputatie uit den Paryschen gemeenteraad, onder leiding van Leon Barbier. He| doel is zich op de hoogte te stellen van het Berlynsche straatwezen, den aanleg van electrisch licht enz. -«.4.- De Kamer van Koophandel te Djisfe|Tdorf heeft besloten een archief op te Hctfmt van de economische ontwikkeling van de Rijn provincie en Westfalen. Daarin zullen o.a. de verslagen van verschillende ondernemin gen, belichten van dagbladen enz. goed ge ordend worden opgenomen. Volgons het jaarverslag der Kamer van Koophandel te Stuttgart heeft het toene mend gebruik van reformkleeding reeds een merkbaren invloed gehad op den omzet der corsettenfabrieken. Spanje. Minister-president Maura spreekt de ge ruchten omtrent de verloving van koning Alfons met hertogin Maria Antoinette van Mecklenburg-Schwerin tegen. Eveneens de voorgenomen reis van den koning naar En geland. Uit goed ingelichte bron wordt verzekerd, dat weldra bet sluiten van een verdrag mat Frankrijk inzake Marokko wordt verwacht. Er zouden nog slechts enkele ondergeschikte punten te regelen zyn. De Heraldo deelt over het verdrag mede, dat het als hoofdbeginsel de handhaving van den „status quo" waarborgt. Spanje krijgt een invloedsfeer in het Noorden, met uitsluiting van Fez en Tanger, en in het Westen en Zuidwesten, waar het souvereine rechten kan uitoefenen, in geval het gezag van den sultan daar verdwijnen mocht. Het gerechtelijk onderzoek naar deniong- sten dynamiet-aanslag te Barcelona heeft aan het licht gebracht, dat de bom, die den 5en September naar het Paleis van Justitie gebracht werd, gelegd was met het doel een lid van de Madridsche boaumonde te dooden. De schuldigen zyn de anarchisten Ruil en Garcia. Hun namen moeten verklapt zyn door een dochter van laatstgenoemde. Turkije. Uit Adrianopel komt bet bericht,' dat de wijngaarden in den omtrek dier plaats zyn vernield en dorpsbewoners mishandeld door Arabische soldaten, die op weg waren naar Smyrna. In de bijeenkomst, waartoe do Eerste Kamer is saamgeroepen, zal vermoedelijk terstond, das op Dinsdag 11 deter, de Drank wet in openbare behandeling Worden ge nomen. 1 (Hblad), De Minister van Oorlog wenscht de gewone j larlyksclie collecte voor de ond-stryders ach terwege gelaten te zien. Het Huisgezin is bet te dezen aanzien volkomen met hem eens, want deze bedelarij heeft het blad nltyd tegen de borst gestuit. „Geen aalmoes behoorden de oud strijders te ontvangen, maar een toelage van Regee- ringswege aJs dank voor de nam het vader land bewezen diensten. „Nu de collecte, welke gemiddeld f 5000 opbracht, vervalt, zal zoo zou men meencn -- de Regceringssubsidie minstens met dat bedrag worden verhoogd. „Mis. „Minister Bergansins redeneert aldus De oud-strijders kregen tot dusver uit de schat kist f 15.000daar hun aantal steeds af neemt, had ik het plan de snbsidie te ver minderen tot f 10.000ik trek echter het oude cijfer uit, mits de collecte achterwege biyft. „Rekenkunstig klopt misschien dit betoog ofschoon het toch nog zeer do vraag blyft, of er zóóveel oud-stryders zyn over leden, dat de overblyvenden bet volgend jaar evenveel zullen ontvangen als dit jaar maar de menschel jjk beid aanvaardt die op lossing niet. „De oud-strijders hebben de klacht is oud steeds een kommervol bestaan geleid van de zeer kleine aalmoezen, die ieder ontving. „Na ze het wat ruimer en beter gaan krygen, zegt do Ministerwe moeten de toelage op peil houden, anders krygen ze bet te goed." Hiertegen komt bet blad op. „Zit het er niet aan de f 5000 van de collecte uit de schatkist te nemen, laat dan de collecte zoolang het nog duurt gehouden worden. „Maar beroof de stumpers niet van het voordoeltje, dat het heengaan van de over leden wapenmakkers hun bezorgt." Gemengde Berichten. De glasblazers van de firma Gageatein en Muller aan de Aelorechtskade, te Rotterdam hebben zich niet by de door den Neder- landschen Glasblazersbond geproclameerde werkstaking aangesloten. Er wordt op die glasblazerij, de eenige in Rotterdam, ijverig doorgewerkt. Men meldt uit Schiedam Gisternacht om 12 uur kwamen de glas-" "blazers voor den nachtploeg op niet het voornemen om als een zeker tal aan het werk ging allen aan den arbeid te gaan. Daar niemand zyn werk begon, gingen allen weer naar huis. nadat zy enkele ber riemakers aan do politie hadden gesignaleerd. Gisterochtend om 6 unr kwam de volgende ploeg op, mede om niet aan het werk te gaan. Besloten is uit de kroegen te blijven en in het lokaal van Patrimonium te vergaderen. Men meldt uit Delft Overeenkomstig het eergisteren te Rotter dam genomen besluit hebben gisterochtend de arbeiders der flesschenfabriek alhier den arbeid gestaakt. Wol werkt nog een enkele man, maar deze is uitsluitend bezig den oven te ontladen. Gisterochtend hebben stakers van 10 tot 12 uur in Stads Doelen vergaderd en besloten voorshands niet aan dGn arbeid te gaan. Aan de directie ip van de staking kennis gegeven. De directeur, met wien wy een telefonisch onderhoud hadden, verzekerde ons dat de vuren nog niet gebluscht zyn, maar dat, houdt de staking aan, dit toch betrekkelijk spoedig zal geschieden. De staking omvat 400 mannen. Wyziging in den nieuwen loonstandaard kin slechts worden gebracht bjj besluit van de gezamenlijke glasfabri kanten in Nederland. Tot op dit oogenblik verloopt alles ordelyk. Gisteren is ook to Vlaardingen het werk aan de glasfabriek door alle arbeiders ge staakt, ingevolge' het io de Zondag te Rot terdam gehouden vergadering genomen be sluit. Aan dei fabriek aldaar werken ruim 100 personen. Sinds vele maanden werden te Amersfoort anonieme laster- en dreigbrieven geschreven aan een daar algemeen geacht predikant. Thans is men de herkomst dier brieven te weten gekomen, en na is tegen een twintig jarige juffrouw een instructie geopend. Natuurlyk wekt het geval groote veront waardiging. (N. v. d. D.) Men meldt uit Middelburg: De politie had reeds eenigen tyd vermoe den tegen zekeren P. M., los werkman dat hy betrokken was by den laatstm tyd hier gepleegde diefstallen, waarom dan ook reeds enkele nachten de politie in de nabijheid zyner woning verdekt wa» opgesteld. Zon dagochtend ongeveer half vflf werd h{j nu door twee ryksveldwachiers aangehouden, die hem in bezit vonden van een zak met hoot, welke zak h(j zeide gevonden te hebben. De ryksveldwachiers vonden daarin toch termen hem aan te houden, waarna hg naar het politiebureau wprd overgebracht. On middellijk werd de commissaris gewaar schuwd. waarna terstond huiszoeking in zijn woning werd gedaan. Daar werden gevon don al de goederep, die onlangs gestolen zijn uit de chemische stoomzuiveru.gsfabriek van de firma D. J. Pennock. op het Seis- bolwerk, welke in beslag werden genomen. M. w rd nu in verhoor genomen, maar verklaarde de goederen van twee hem on bekende kooplieden te bobben gekocht, en zeide niet te weten dat z(j van diefstal af komstig waren. Daar in zyn woning nog verschillende sleutels werden gevonden meont men dat M., die een goede bekende yan de politie is, niet vreemd is aau de verschillende diefstallen, die de laatste weken hier zyn 'Voorgekomen. Hy zal^ ter beschikking van de justitie worden gesteld. Men meldt uil Leiden- :t Jammer dat er bjj de viering van den 3 Octoberdng ook nog een droevig ongeluk ge beurd is. Reeds had gisteravond de optocht, die zeer ordelyk en geregeld toeging, den langsten weg afgelegd, toen op de smalle biug van de Hooigracht naar de Pt>lika«n- steeg een man tusschen een praalwagen en de brug bekneld geraakte, zoo dat h(j werd doodgedrukt. De arts Yelthuizen, onmiddellijk ontboden, kon slechts den dood constateeren. De man wa3 een oppassend fabrieksarbeider, vader van 7 kinderen. Zondag by het vertrek van den iocnaltrein van 8 51 naar Arnhem had op het perron te Zntphen het volgende plaats. I)e vrouw van den hoofdconducteur W. aldaar kwam te iaat aan den trein en trachtte op het balkon te komen, terwyl de trein reeds in beweging was.. Zy viel en geraakte onder de treeplank. Ongetwijfeld zou zy onder den trein geraakt zijn, indien niet At conductenr Koster uit Arnhem du tegenwoor digheid van geest had gehad, direct het eenige mogelijke middel tot redding toe te passen. Hij wierp zicb plat op den grond op het perron, ter plaatse waar de vrouw lag, drukte haar met kracht neer, zoodat zy moest blyven liggen, en hield haar in. die houding vast, totdat de trein over haar heen was. Aan deze wakkere handeling van den conducteur Koster heeft de vrouw haar leven te danken. Zy had alleen een onbeduidende wonde aan het hoofd bekomen. (Zutph. Ct.) Een groote brand, die gedurende 10 uren gewoed beeft, brak Vrijdagnacht te New- York uit in een conserven fabriek mby de dokken. De geheele fabriek stond weldra in vlam. De brand bereikte na eenigen tyd ook de koelkelders, waardoor de ammoniak ont plofte ec 50 brandweermannen in de ammo- niakdampen stikten, terwyl vele anderen blind weiden. Ongeveer 3000 brandweer lieden waren bezig te trachten het vuur tot de fabrieksgebouwen te beperken. In de Spinsteeg te Utrecht is Zondagmid dag een verwoed gevecht geleverd tusschen eenige mannen en vrouwen, waarbij de leden der zwakke sekse een van de heeren der schepping zoodanig met haarspelden en met de nagels toetakelden, dat zyn geheele ge laat was opengescheurd. Slechts de politie was ten slotte bij machte hem aan de lieve klauwtjes der zachtzinnige schepsels te ont trekken- (U. D.) Een Belgische gemeente, Ledeberg, ver- keert in financieelen nood. Om uit de moei lijkheden te komen werd voorgesteld een belasting te gaan heffen op de honden. Maar een der raadsleden voelde er meer voor ridderorde te belasten. Gelukkige bezitters der Leopolds orde zouden een belasting moeten betalen evenredig aan de beteekenis der onderscheiding. Buitenlandscbe orden moesten volgens dit raadslid dubbel worden belast. Met belangstelling wacht men den afloop dezer kwestie af. Berlyn geniet nog het twijfelachtige voor recht, dat de voornaamste tramlijnen er toe- behooren aan een concessionarisde „Grosse Berl. Pferdebahn", met het gebruikelijke gevolg, nl. tal van klachten van het pnbliek. De Pruisische regeering die in de steden heelwat meer te zeggen heeft dan by ons hoeft voor eenige jaren de concessie der „Grosse" verlengd tot 1909, zondes het ge meentebestuur er ook maar in te kennen. Die verlenging van de concessie, over de hoofden der geraeente-antoriteiten heen, heeft heelwat kwaad bloed gezet, vooral-- schrijft men aan het Hbl." omdat ongeveer ter zelf der tyd een hoofdambtenaar der regeering de r$k bezoldigde betrekking van lid der di rectie van de maatschappij kreeg ik las dezer dagen dat aan deze betrekking een salaris van f 48.000, benevens een rnim aan deel in de winst, verbonden is. Maar de gemeente heeft in dit geval toch óok nog iets te zeggen, en men rekent er stellig op dat zy van haar kant geen verlenging van de concessie na 1909 zal toestaan. By de kamer van arbeid voor de Con fectiebedrijven te Rotterdam kwam verleden jaar van den Bond van kleermakersvereeni- gingen en van een onderafdeeling van den „R.-K. Volksbond" een verzoek in om mede werking, ten-einde te komen tot een regeling van de loonen in de kledingindustrie aldaar. Op grond dat de wet op de Kamers van Arbeid haar opdraagt „de belangen der pa troons en werklieden in onderlinge samen werking te bevorderen door het dienon van advies en het ontwerpen vnn overeenkom sten en regelingen op verzoek van daarby belanghebbenden", besloot de kamer, op dat verzoek in te gaan De werküedenorgani- saties verleenden welwillend meewerking en een verzoek aan de patroons om bun steun werd door een 50-tal ganstig beant woord. Heden zal na de kamer met die patroons een bespreking houden, om hou advies in te winnen over de wenschelyk- heid en mogelijkheid van invoering van een regeling, waarna een proeve van loonrege ling aan hon oordeel zal worden onder worpen. Wy lezen het volgende snaaksche stukje in het weekblad „De Amsterdammer": „In de nrs. 1419 en 1420 namen wij een Historische schets van het lustslot Soestdyk op, hetwelk eenige wetenswaardige bijzon derheden aangaande de zomerwoning van koningin Emma bevat. Weldra bleek ons, dat de auteur dit had overgeschreven uit een vroegerOn jaargaug van het tijdschrift „Elsevier", ulzoo kopie aanbiedende van zyn eigen werk. Even later werd ,ons medegedeeld, dat gelyk ons blad, ook voor enkele weken „Het Vaderland" door hem was bedachten nu verladen weok mochten wy datzelfde stuk in de „Telegraaf" geplaafst vinden Lettende op den ijver en de volharding, waarmee deze schrijver zijn artikel „afzet" tracht te bezorgenzou men geneigd kannen zijn, hem een „afzetter" te noemen, echter geschiedde dit geenszins in den boozen zin van dat woord, aangezien hij zyn kopie aanbiedt tegen hoogst civielen prijs. Voor redacties, die belast mochten zyn op het doen van zaken met dezen waardigen man, zy hier zyn adres aangegeven de heer J. H. van Doodoweerd journalist, te Utrecht. GOUDA, 4 October 1904. Aon het Gemeente-Verslag over 1903, ontleenen wij o.a. het volgende Beknopte en zakelijke opgave van de voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen. Besluit tot het aangaan van eene geld- leening groot 106000,— tegen 4 pet. 's jaars ter voldoening der kosten van buitengewone openbare werken. Afwijzing van een verzoek van J. G. Potharst alhier, in hooger beroep, om ver gunning tot het verboawen van zyn woon- en winkelhuis aan den Kleiweg, wyk E, No. 50. Besluit tot het verleenen van eene bui tengewone toelage van f 100, ten behoeve van de teekenschool der Timmerlieden- Vereeniging „St Joseph" alhier voor den cursus 1902—1903. Verwerping van eenvoorstel van B. en W. om de Commissie voor het Stedelijk Musenm van Oudheden te machtigen bet op dat Museum aanwezige schuttersstak van Corn. Ketel af te staan ter plaatsing in hnnne vergaderkamer op het Raadhuis. 30 October. Inwilliging van het verzoek van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen om den termijn voor bet in exploitatie brengen van den in aanbouw zynden Stoomtramweg Gouda- Schoonhoven met één jaar, dus tot 1 Januari 1905, te verlengen. By de behandeling van de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1904 werd besloten tot verhooging van de jaarwedde van den Bode voor de Gemeente-belastingen met I 25,- tot toekenning van eene personeeie toe lage van f 50,— 's jaars aan den Hoofd agent van Politie A. J. Roos; tot verhooging van de jaarwedde van den Inspectenr van het Bouw- en Woningtoe zicht met f 300,—5 tot verhooging van de jaarwedde van den Brugwachter qan de nieuwe ophaalbrug over de Karnemelksloot met f 58,— tot verbooging van de jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek D. v. Duuren met 1 150,— in verband met de vermeer dering zijner lesuren tot het wederom verleenen van eene toe lage van f 50,— 's jnars ten behoeve van hoogstens twee kweekelingen op ieder van de vier scholen voor gewoon lager onderwys 13 November. Besluit 0111 concessie aan te vragen tot continuatie van de heffing van tolgeld op het Goudsche en Amsterdam- sche rypfcd. Besluit tot wyziging vaa de voorwaarden, waarop bij Raadsbeslait van 4 Juli 1902 aan den Heer C. P. W. Dessing vergunning is verleend tot aanleg van eene nieuwe straat tusschen den Turfsingel en de Prins Hendrikstraat, de tegenwoordige Erasmus- straat. Besluit om, in afwachting van eene door Gedeputeerde Staten ingeroepen Koninklijke beslissing omtrent den onderhoudsplicht, de kosten der herstelling van de schoeiing langs de aanlegplaats voor stoombooten aan de Vest, zoo dit werk door do Provincie wordt uitgevoerd, te restitueeren indien de Ge meente in het ongelijk mocht worden gesteld. 27 November. Herziening en wijziging van bovengenoemd besluit tot liet aangaan van eene geldleening groot f 106000,— tegen 4 pet. 's jaars ter bestrijding var. kosten voor de uitvoering van buitengewone open bare werken. Besluit tot openbaren verkoop van 890 wilgeboomea staande langs het Goudsche en Amsterdamsche rijpad en hunne vervan ging door een 600-tal popalieren of iepen, 18 December. Besluit om H. M. do Ko ningin te verzoeken krachtens de Landweer- wet te bepalen, dat de Schutterij dezer Ge meente mt?t 1 Augustus 1904 eene rustende zal zyn. Besluit tot verhuur van gerioleerden grond tusschen de Robaar en de Lemdulsteeg aan L. van der Heij en anderen. Archieven Aan bot Verslag van den Archivaris dor Gemeente over den toestand van hot Oud- Archief ovt* 1903 ontleenen wy het vol gende Het gebouw bevindt zich over het geheel genomen in goeden staat Hier en daar echter (doch niet in liet in 1899 herstelde gedeelte van het gebouw) blijken de muren vochtig te zyn en laat het ploister los. In het najaar werd de houten kap schoon gemaakt en werden de muren gewit. Verder werden alle kasten in- en uitwendig schoon gemaakt en de verschillende bescheiden zorgvuldig van stof ontdaan. De brandkranen en slangen zyn onder leiding van den Gemeente-Bouwmeester door personeel van de Brandweer beproefd en in orde bevonden. Vocht werd ook dit jaar door ventileeren en stoken bestreden- De plaatsing van een tweede vulkachel in dat gedeelte van het geboaw, dat voor de Librye bestemd is, kwam natuurlyk ook de bewaarplaats van het Oud-Archief bijzonder ten goede. Omtrent de beschrijving en ordening van het Archief kan worden medegedeeld, dat de aanvulling en verbetering van den in ventaris werd voortgezet. Geheel opnieow geïnventariseerd werden de talrijke liggers en losse stokken op de lijf- en losrenten betrekking hebbende. De stukken, die vol gens den inventaris tot het Archief van het Drapiersgild behoorden, bleken wel de dra perie te betreffen, doch niet van het ge noemde gild afkomstig te zyn. Dr. J. Hein- sins, die deze stokken aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen, maakte daarvan eene beschrijving. Een woord van dank voor dezen vrywilligeu en daarby zeer tjjdroo- venden arbeid mag bier zeker niet misplaatst heeten. Naar de archieven, die in bet Vereenigd Wees- en Aelemoesenierslmis bewaard wor den, werd na verkregen toestemming van het College van Regenten een onderzoek ingesteld. Ten einde dit onderzoek gemak kelijker te kunnen verrichten, werd, even eens met toestemming van genoemd College, de geheele vrtf omvangrijke vei zameling tg- deljjk naar het Archiefgebouw overgebracht. Ofschoon dit onderzóek nog niet geheel is afgeloopen, kan toch wel reeds dit worden medegedeeld, dat deze verzameling, behalve natuurlyk voor de geschiedenis van het Weeshnis zelf, ook voor die van de stad en van de kerk van zeer groot belang moet worden geacht. Dit laatste vooral doet den Archivaris de hoop uitspreken, dat deze archieven eerlang in bruikleen aan de Qe meente mogen worden afgestaan. Van den Heer Dr. P. Scheltema werd ten geschenke ontvangen een manuscript van wylen den Heer J. N. Scheltema, bevattende het door dezen bewerkte en uitgegeven 3e deel van de Geschiedenis en Beschrijving der Stad van der Goude door C. J. de Lange van Wyngaerden. Ook dit jaar werden herhaaldelijk mon deling zoowel als schriftelijk inlichtingen gevraagd en gegeven. Te Zevenhuizen viel het 3-jarig dochtertje van den landbouwer D. Bos te water. De moeder, die bet ongeval spoedig bemerkte, jj mocht er, met de hulp van een ander, weldra in slagen haar kind behouden op het droge te brengen. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 4 Oct No. 1872, 2473 en 203G6 ieder i 1000 20087 en 20675 ieder f 400 3734 en 4396 ieder f 200. 2'8;li 748°' 7883, S052, 8199, 10399, 13732, 15662 en 15864 ieder 1 100. Prijzen van 70. 319 2793 6037 8819 11764 14776 17414 4ol 2973 6134 45 92 87 18 81 3837 83 6' U850 14832 17603 a84 3170 620o 88 94 14901 65 86 3337 8 9034 11926 41 17834 834 3603 90 9 12131 15274 18027 80 36 6411 29 64 15302 95 903 58 6529 75 84 15443 18143 7 79 35 9203 12548 79 18251 45 3719 81 9309 76 82 18359 82 3805 6680 52 82 15740 18523 1007 3973 6755 9558 12777 47 18608' 81 «17 6859 9753 12865 15889 18870 13o2 24 62 9955 12913 15950 19027 73 42 7043 68 15 16015 64 13o2 4209 7400 90 88 56 19248 53 66 7 100.14 13116 16159 55 1466 73 87 10173 38 60 93 84 4400 7311 10296 13240 71 19878 1551 20 68 10406 13426 16280 19485 1668 67 92 40 91 16311 19522 70 4537 7412 10516 13568 36 19928 1703 63 33 10714 13640 65 20104 41 77 93 63 74 78 80 78 4677 7524 96 13747 16513 20233 92 4778 89 10949 13831 24 67 1821 4885 7643 89 79 31 76 61 4976 73 11000 80 16707 20514 2144 91 87 11256 14121 16830 42 2226 5219 7738 90 44 75 20634 30 5334 42 11349 63 88 56 2323 5402 63 58 90 93 89 37 52 66 72 14287 16937 20774 57 5575 7881 11415 14387 56 85 2449 96 7965 34 14491 17177 20827 71 5710 8002 61 14528 17229 92 94 64 8179 11507 41 17356 20905 98 5852 8764 11600 94 69 52 2684 5946 8818 16 5e KlaSse 13e Lijst No. 767 t 70 m. z. niet en No. 10373 m. z. 11373 I 70. ZATERDAG 1 OCTOBER. L.K. H.K. Staaf tUtmnq en Portüöal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 59»/,, Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59»/,, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96'4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74»/, 74? g Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Itecepis. L 100 IV, 24'/,, - Hypotheek- Banken Pandb. lè Algein. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, - Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99» i Pandb. Hollnndscho Hypb. 4 99$/4 - Pandb. Nationale Hypb- 81', 98»/, Pandb. Ged. Hypothcokbank te Veendam 4 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand brief bank 4 99»/4 Pandb. Ned. Scbeeps Hypb. 41/, 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. idem idem 4 9g Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101»/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 3V, 977/» Pandb. Standaard Hypb. 41 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99*/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/, Scheepvaart- Maattchappijen. Aand. Holland Gulf Stv.-My. 35 Diversen. Obi. My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 98'/i Spoor we;/leeningen Italië. Oblig. Zoid-Italiaansehe Spw.-My. A.H. 3 67'/, - Premielteningen. Belqie, Loten Stad Antwerpen 1887 - 2»/, 1021/, - Dinsdag 4 October 1904. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 34, ade kwal. 30, 3de kw. 26 cents per half kilo. M*gere ossen melkvee en vaarkoeien goed aan- gevoerd. r^»- Vette kalveren go?dc aanvoer prijzen waren voor iste kwfcl. 2^ ade kw. 26, 3de kw 22 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 30, 2de kwal. 26, 3de kwal 22 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Bij redelijke omzet was de handel voor alles prijshoudenp. Burgerlijke Stand. GEBOREN 1 Oct. Johannes Willem, ouders J. W. Hoebeek en G. F- de Heus. 2. Johannes Gerardus, ouders J. van Vliet en R. Fnay. 3. Neeltje Cornelia, ouders J. Matse en N. C. Semeyn. 4. Catharina, ondors C. Kortenoover en G. A. Visser. Adrianas Cornelia, ouders L. Verkalk en D de Vroom. OVERLEDEN 2 Oct. E. J. Jaspers, wed, A. C. C. Verzyl, 61 j. 2. A. Gelens, 76 j. de NOCIVEAUTÉ'S in NAJAAR8MANTELS *0* Hartelijk dank aan Heeren Directeuren der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek „GOUDA" voor het Cadeau ter gelegenheid mijner 40-jarige ambtsvervulling aan ge noemde fabriek en aan allen die mij blijken van belangstelling hebben gegeven. G. ZEGERS. Gouda, 4 Oct. 1904. in de Krugerlaan met TUIN, 6 Kamers, ruime Warande Keuken en Kelder, voorzien van Gas- en Waterleiding. Direct te aanvaarden. Te bevragen TURFMARKT H 258. Wie /rikdi /iji wil, 'ie Ëcht" Klltel -C/iiriJU» t« .»{itv:uigon. teeamt.A gestel-I en vole peubfiit-taingen in don I handel gekomen unie, d«* naam des I uitvinders Dr Miohoelifi, vervaardigd f jp de beste machloos iu het wereldbe roemde étabbliBsement van Göbi*. Stoll- wtwrek te Keulen, elsche: 'n vierkanten busset. Dezo K ikbl -Cv au met melk gekookt I ecse aangename gezonde drank voor da- I •jolijksJ. gebruik, (oen 2 theelepels van 't poeder toot eon kop Chocolate) Ah genoetókraubtii^e Jrank b(j geval ran Jairrteo elwnts iret wutei te gebruiken. Verkrijgbaar bij u- vo^ruamaU H. *1. Apothekero on- _V« K->. JU. projfbuajea f 1.80 T 0 90, c. 0.35 «ienemal vertegen wuordigar voor Nadar- land juidis Mattenklodt, 1 muter dam, Kalveiatraat "1031 Jpreoknren: 1»~*. I-S. i: proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN- HOLLAND.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2