K VROUW ffl' Dffl DROO.H. kert torst- ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 14 October 1904. No. 9543. Hultcnlaadsch Overzicht. iiiza FEUILLETON. ‘ii I tken. isr. I lenza, ning, oen genezen E”, :ngbloem 43ste Jaargang. i ”S g 55 99 Sc C0., everanciers). st. bij i. 5 ons Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. een (Wordt vervolgd.) Feletoon No. 93. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Notnmers VIJF CENTEN. an ouds beroemde fiOlDSCHE COIlBm SS 35 BS 2 o? lei weg E, 100 echt. PINKSE Boekpqp B K.VAN DKR igsveen, Wed. Oudewater te Bentchop het misschien niet eens geweten hebben.” „Denkt ge, dat Francis Raven weet, dat het van ’t jaar een schrikkeljaar is p” Ik begon te vermoeden, waar mijn vriend heen wilde. „Dat hangt er van af,” antwoordde ik, „of hy een almanak in zyn bezit hoeft. En als h|j na eens geen almanak had, wat zon dat dan P” „In dat geval,” vervolgde de chirurgijn, „is Francis Raven er niet mee bekend, dat er van ’tjaar een negen en twintigste dag in Februari is. Wat zal het gevolg hiervan wezen? Hij zal de verschijning van de vrouw met het mes ’s nachts om twee uur op den negen en twintigsten B’ebruaii ver wachten, in plaats van op den eersten Maart. Laat hem al zijne bygeloovige angsten op den verkeerden dag doorstaan. Laat hem op den dag, die werkelijk zyn verjaardag is, een gerusten nacht doorbrengen en zoo vast slapen, als andere menschen ’s nacht» om twee uur doen. En als hij dan op zyn gewonen tijd wakker wordt, ontneem hem dan zijne dwaling, door hem de waarheid te zeggen.” De voor de hand liggende vraag is, of de Russen de Japanners daar kannen verslaan, om aldus een stap nader te komen tot het groote doelden vijand snel zuidwaarts te drijven en Port Arthur te ontzetten. Het aanstaande groote gevecht zou volggi dezen Russischen officier, geleverd wordi hetzij ten noorden van Liao-jang, of pas door den Ta-ling, of bij Jen-tai. haalt Koeropatkin de overwinning di „Matin” uit De corres pondent van eerstgenoemd blad, die een on derhoud gehad heeft met een officier van den generalen staf, seint: De Tsaar heeft, toen hij te Reval was. van generaal Koeropatkin een telegram ontvangen, waarin deze meldde dat de Rus sische troepen waren opgerukt en Zateidug de gemeenschap der Japanners met de over zijde van de Tai-t.se bedreigden. Du Russen slaan nu op een kanonschot af-tands van de Japannersontruimen dezen Jen-tai. dan zal er slag geleverd worden by Liao ja tig. 23) „Heb je ook gehoord welk soort van wijn hy verbouwde P Er wonen wjjnstokplanters in onze omstreken. Was het Moeselwyn „Dat weet ik u niet te zeggen, mevrouw Ik betwijfel het, of ik het wel ooit gehoord heb.” Hier eindigde het gesprek. W\j belopfden dat wij aan Francis Raven bijtijds zouden mededeelen, wanneer ons vertrek uit En geland bepaald was, en namen ’afscheid van hem. Ik had alles zoo geschikt, dat wn achter* «envolgens al onze vrienden in Engeland konden bezoeken en in den zomer naar Maison Rouge terugkeeren. Toen wij op het punt stonden om te vertrekken, zagen wg ons door zekere moeilijkheden in verband met het beheer van onroerende goederen, die ik in Ierland bezit, genoodzaakt, eene ver andering In onze plannen te brengen. In plaats van inden zomer naar Frankrijk terugtekeeren, kwamen wij er eerst eenjpaar De Lippesche opvolgingsstryd is in nieuwe faze gekomen, doordat nu ook de chef van de lijn Lippe-Bicsterfeld-Weissenfeld den Bondsraad plechtig heeft herinnerd aan zijne aanspraken op den troon te Detmold. Mocht zoo zegt hy in zyn protest om de een of andere reden de lyn Lippe-Bies- terfeld ten aanzien van de troonopvolging voor unebenbürtig verklaard en uit het regent schap ontzet worden, dan zou volgens| de beginselen van de Primogeniturorduung niet het vorstelijke huis Schaumburg-Lippe, maar mijne eigen lyn geroepen zyn, om in het vorstendom op te volgen. De oudste tak van de lyn Lippe-Biesterfeld-Weissenfeld voldoet, wat de Ebenbürtigkeit betreft, aan alle eischen.Er is dus geen reden om aan te nemen, waarom het vorstelijke huis Schaumburg-Lippe zyne aanspraken op op volging en regentschap voor myne lyn zou kunnen doen gelden. Do schrijver van dit protest, George, graaf en edele heer tot Lippe-Biesterfeld-Weissen- feld, is don 27sten Mei 1850 te Baruth ge boren als zoon van Graaf Gustaaf en zyne gemalin, eene gravin van Lippe Weissenfeld. Tot verleden jaar was hij directeur van het Pruisische administratieve gerechtshof to Sigmaringenhij is ritmeester A la suite van het Saksische leger en behoort van rechtswege tot de ridders van de Julian- nieter orde. jns worden tf de fiBe- laf zal hy benoemd worden tot opperbevelhebber over de beide legers, en hy zal dan den Tsaar verzoeken, generaal Bildering to be kleeden met het bevel over het eerste, generaal Gripenberg met dat over het tweede leger in Manlsjoerye. Generaal Linewitsj zal niet uitgenoodigd worden hij kan te slecht me) Koeropatkin overweg en er is geen behoefte aan een derde leger. De correspondent van de Matin” zegt dat men het in militaire kringen te St. Petersburg betreurt, dat generaal Koeropat kin met de aankondiging van zijn voornemen om de Japanners te verslaan en Port Arthur te ontzetten, niet gewacht heeft totdat hy een overwinning had behaald. De onzeker heid ten aanzien van de plannen der Japan ners wekt in Rusland ongerustheid. Eener- zijds boweert men dat maarschalk Ojama zyn macht in Mantsjoerye verzwakt heeft er. zich daar tot een verdedigende houding zal bepalen om Port Arthur met te meer kracht te kunnen aantasten aan den anderen kant wyst men er op dat generaal Koeroki in het oosten en generaal Foesjima in het westen een voortdurende bedreiging vormen voor Koeropatkin, die altyd gevaar loopt, omgetrokken te worden. De Japansche legatie te Londen publiceert het volgende uittreksel uit de rapporten van maarschalk Oyama De vyand tegenover onzen rechtervleugel toont groote bedrijvigheid sedert den 9de. Een vyandelykc afdeeling, bestaande uit een brigade infanterie, 2000 man cavalerie en twee kanonnen trok in den morgen van den 9e over de Taitse-ho op een punt veer tig mylen ten oosten van Liaojang. Zy sneed onze verbindingen tusschen Hzioejen en Tensihoe af, welke echter later hersteld werden. Onze afdeeling te Tensihoe heeft al baar stellingen behouden na een ge vecht van twaalf uren met een Russische overmacht. Verschillende Russische brigades zyn aan den rechteroever van de T^itseho opge merkt. De vijand tegenover ons centrum beschikte op den morgen van den 9e over ongeveer weken voor Kerstmis terug. Francis Raven was met. ons meegegaan en werd in de hoedanigdeid van stalknecht onder de be dienden van Maison Rouge opgenomen. Het duurde niet lang, of enkele van de bezwaren tegen het in dienst nemen van hem, die ik wel vooruitgezien, maar vruch teloos aan mijne vronw voorgehouden had, drongen zich in geen zeer aangenamen vorm aan onze aandacht op. Het gelakte aan Francis Raven niet, om met zyne medebedienden op een goeden voet te komen, waarvoor ik trouwens wel ge vreesd had. ’t Waren allen Franschen, en niemand van hen verstond Engelsch. Francis van zyn kant was evenmin met het fransch bekend. Zyne teruggetrokkene houding, zyn zwaarmoedig karakter, zyne zucht naar eenzaamheid, alles pleitte tegen hem Onze bedienden noemden hem „den Engel- schen beer”, Hy werd onder dezen scheld naam wijd en zyd in de omstreken bekend. Er ontstonden dikwijls onaangenaamheden, die een paar malen met eene kloppartij eindigden. Het werd zelfs aan Mrs Fair* bank duidelijk, dat hierin verandering moest komen Terwijl wy er nog over nadachten, waarin die verandering zou bestaan, bleef de ongelukkige stalknecht nog eenigen tyd ten onzen laste, en wel tengevolge van een ongeluk, dat hem in den stal overkomen Een Reutertelegram uit Tokio van 12 Oct. meldt het volgendeDe slag by Yentai, Dinsdag onafgebroken tot laat in den avond voortgezet, werd heden hervat De uitslag is nog onbeslist. De Russen brachten een aanzienlijke strijdmacht tegen den Japanschen rechtervleugel in de richting van de Taitse- ho in het vuur, maar men gelooft dat du Japanners er in slaagden de omlrekkende beweging te verhinderen. De algemeene Japansche opinarsch heeft met een breed front naar Moekden plaats. Een algemeen gevecht is aanstaande- Een Russische infanterie-bi Igade, met twee dui zend man cavalerie en twee kanonnen, Koe- roki’s flank bedreigende, trok de Taitse ho over. De Japanners sneden deze troepenmacht af en zullen waarschijnlijk er in slagen haar gevanger. te nemen. De Russen vielen Hsiensjwang, dertig mylen ten nooi doosten van Saimatsi, aan, blijkbaar met het doel de Japansche verbin dingslijnen met de Yaloe af te snijden. De telegrammen van gisternacht gaven geen licht over den uitslag van het gevecht dat in den omtrek van Jen tai aan den gang moet geweest zyn, en men vindt er zelfs geen opheldering in over de vraag of bet een belangrijke slag geworden is, of dat de Russen zich voorloopig tot een verkenning op groote schaal bepaald hebben. Intusschen zyn de geruchten, als gewoonlyk, buiten sporig. De waarde van praatjes gelyk de correspondent van de „Daily Telegraph” te Sjanghai die opdicht (zyn mededeelingen over Nodzoe en Ojama zullen wel betrekking hebben op den slag van 2 September) bl(jve aan de schatting van den lezer overgelaten.e Met betrekking tot de nieuwe beweging der Russen vermelden wy nog telegrammen die de „Echo de Paris” en de Petersburg ontvangen hebben. een divisie in de nabijheid van den spoorweg halverwege Liaojang en Moekden. Enkele detachementen van deze macht begonnen een beweging naar het zuiden. Des middags toonde de vyand tegenover onzen linkervleugel minder activiteit. Gevechten werden over het geheele front geleverd. (Later telegram.) De Japansche legatie te Londen publiceert nog de volgende bij zonderheden, ontleend aan de rapporten van Oyama betreffende de gevechten op 10 en 11 dezer: Twee stellingen naby Penslhoe, ongeveer 35 mylen ten oosten van Liaojang, waarvan de een door den vyand stormender hand en de ander door een nachtelyken aanval genomen werden, zyn op 10 dezer heroverd. Een hevig gevecht hield tot het invallen van de duisternis langs het geheele front van onzen rechtervleugel aan, waar de vyand minstens 6 divisies infanterie en ongeveer 80 kanonnen in het vuur had. Ons centrum en onze linkervleugel streden tot het donker werd. Op 11 dezer bedreigde onze linkervleugel den rechtervleugel des vyands. De vyand viel sedert 7 dezer Hsient- sjang aan doch werd den lOen jl. in een nachtelyken aanval teruggeslagen. Het Duitsche handelsverdrag met Roe menië is Zaterdag onderteekendhet be zoek van minister Sturdza aan Homburg heeff dezelfde uitwerking gehad als dat van minister Witte aan Norderney. Doch over den ihhoud van het verdrag is nog niets be kend dit wordt als een verrassing voor don Ryksdag bewaard. Het verdrag met Roemenië is het vierde, dat sedert de invoering van de nieuwe don- ane-tarieven is afgesloten met Italië, Bel gië en Ruslai^phebben de onderhandelin- gen al vroegetr tot een resultaat geleid. De onderhandeliajgefe Anren nog voort met Oos tenrijk Hongawftp,/ Zwitserland, Servië en Spanje. De onderbandelingen met Zwitserland schijnen nog aenige moeilijkheid op te leve ren Zwitserland doet, alsof het er niet te gen opziet nogmaals een toloorlog te voe renliever,dan iets toe te geven. Dit was na de ondervinding die Zwitserland in de toloorlogen met Frankrijk en Italië heeft opgedaan, niet te verwachten Maar Zwit serland rekent er te veel op, dat andere staten het zoover niet zullen laten komen, hoewel het ondervonden heeft, en tot zyn schade, dat dit niet altoos opgaat. De onderhandelingen met Sorvie zullen krachtig worden voortgezet; die met Spanje zullen, na de aankondiging van Maura, dat was. Het been van den armen stumper was door een trap van een paard gebroken. Hy werd naar zyn kamertje boven de stallen gedragen en door onze eigen chirur gijn behandeld. Toen zyn verjaardag begon te naderen, was hy nog aan zynbed gebonden. Wat zyn lichaamlijken toestand betreft, ging het zeer goed met hem. Wat den toestand zyns geestes aangaat, was du chirurgijn echter niet tevreden. Francis Raven was lijdende aan eene geestverwarring, die maakte, dat hy ’s nachts niet kon slapen. Toen ik dit hoorde, achtte ik het myn plicht, den chirurgijn meetedeelen, wat den geest van zyn patiënt in verwarring bracht. Als een practisch man deelde hy in myne meening, dat de stalknecht in een toestand van zelf misleiding omtrent zyne vrouw en zyn droom verkeerde, „’t Is, denk ik, eene zinsver bijstering, die wel te genezen is,” voegde de chirurgijn er by. „als er gelegenheid bestond om een proef met hem te nemen.” „Hoe kan dat gebeuren vroeg ik. In plaats van antwoord te geven, richtte de chirurgijn van zyn kant ’eene vraag tot my. „Weet ge wel,” zeide hy, „dat het van ’t jaar een schrikkeljaar is „Myne/vrouw heeft my daaraan gisteren herinner^y^ntwoordde ik. „Anders zou ik het afsluiten van nieuwe handelsverdragen dringend noodig is, wel spoedig worden be gonnen. Doch met groote spanning wordt in Duitschland het hervatten der onderhande lingen met Ooslenryk-Hongarye verwacht. Die zyn reeds langen tyd geleden verdaagd, omdat over de veeinvoer in Duitschland en over de rechten op gerst geen eenstemmig heid kon worden verkregen. De verwachtin gen die men in Duitschland heeft voor een overeenstemming, worden door Oostenrijk niet gekoesterd. De „Neue Freie Presse” deelt mede, dat men in Weer.en nog een langdu rige bespreking verwacht, want de nieuwe instructies voor de Oostenryksche onderhan delaars schijnen niet zeer tegemoetkomend te zyn voor de Duitsche eischen. Zoodat (Jus de Ryksdag, by zyn terugkeer, slechts vier der verlangde tractaten gereed zal vinden, en daaronder niet het Oosten ryksche. Teleloon No. 92 ADVERT EN TIE N wórden geplaatst .van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1