DE' CU DEN DROOÜ. r, -aaclonk THEE. tien ar r ao rst- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Verhaal van Joseph Rigobert. Dinsdag 18 October 1904. No. 9545. tea 1 FEUILLETON, Bultenlandsch Overzicht. nza, ng» goneepn. LDE. rKiV enz. 0, T. >9 iza! a a I 43ste Jaargang. T ZONEN, 1 c 'ortlsn pakjos van rij. s go- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I 8. uucpvii on tutu UI1U uuguii unaigc- Vele regimenten hebben drie nach- geslapen. Desniettemin verwacht Wordt vervolgt.) 1 J U BLOES Telefoon Mo. 8#. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ouds roemde toepassingen f«. Zy geven niet kannen een imitaties aantal onge- •p aanvraag. rs <e co. modellen te gE, 100 PIN KUB koop. B .VAN DU en, Wad. dewater Btiuchop o Eëht« MJOOtn n in den iMin dea mardigd weroldbe- Stoll- o 0.35 Moder- Het gevecht tnsschen Yentai en Moekden is voor de Rassen geëindigd met een neder laag. Het laatste telegram meldt, dat de Japanners de Hoen-ho overtrokken, en dat de Rassen teragtrokken. Zeventig kanon nen, zoo meldt Koeroki, vielen den Japan ners in banden van gevangenen en anderen buit wordt in dit beknopte telegram geen melding gemaakt. De Russische stellingen by Moekden zul len, na de Japanners de Hoen-ho over trokken, wel niet behouden kunnen worden, zoodat een terugtocht tot Tjeling waarschijn lijk is. Het gevecht duurde gisteren nog voort. Maar oogenschynlyk slechts om den terugtocht der Russen te dekken. Het resultaat, dat Koeropatkine zich van dezen aanval voorstolde, is dus niet bereikt. En het wordt steeds meer duidelijk dat gekookt voor d>- epela van M Alt ▼al -/au abruiken. Reuter seint nit- Petersburgdd. 15 Oct. Aan het Telegraafagentschap wordt heden uit Kharbin gemeld Men zegt dat het ge- heele gewicht van het gevecht van den 14e rustte op het 17e legercorps, dat dank zy een tijdige ondersteuning door het zesde corps alle stellingen kon behouden. Naar men verneemt sloegen onze troepen zes aan vallen af; de Japansche artillerie moest drie malen het vuur staken. Onze verliezen zijn, naar geraamd wordt, zeer groot. In den avond van den 14e kwamen de eer ste gewonden aan. Het gevecht duurt nog voort. De eerste afleeling van de vierde Donsche Kozakkendivisie is aangekomen. noris causa in de philosophic verkregen. Zyn regeering, die maar ruim twee jaren duurde, is voor hem een bron van leed geweest, vooral ten gevolge van de scheiding tusseben zyn zoon, Friederich August, en diens ge malin Louise van Toscane, thans gravin Montignoso. Koning Friedrich August, die thans den troon van Saksen bestijgt, is in 1865 gebo ren, en heeft vjjf kinderen, van wie de oud ste, prins George (geboren 15 Januari 1893) thans kroonprins wordt. fiOlIBSCHE HHJ li i\T. hunne liefdadigheid te doen. Ge weet, hoe moeder is: zij is niet alleen de goedhartigste maar ook de minst ergdenkende van alle vrouwenbet is onmogelyk, haar te over tuigen van de slechtheid, die er in de wereld is. Zy schreef haar per keerende post een brief terug, waarin zy de gouver nante uitnoodigde, haar een bezoek te komen brengen, terwijl zy het geld voor hare reis kosten in den brief sloot. Toen vader thuis kwam en hoorde, wat er gebeurd was, schreef hy terstond aan zyn agent te Londen, ten einde hem te verzoeken, onderzoek naar de gouvernante te doen, wier adres hy aan dezen opgaf. Voordat hy het antwoord van den agent kon ontvangen, kwam de gouvernante hier. Zy maakte een alleronge- lukkigsten indruk op hem. De brief van den agent, die ons eenige dagen later in handen kwam, bevestigde zyne kwade vermoedens. Sedert wy die vrouw uit hot oog hadden verloren, had zy een losbandig leven geleid. Vader hield met haar een gesprek onder vier oogen hy bood haar eene som gelds aan om daarmee naar Engeland terugte- keeren, onder voorwaarde, dat zy ons huis zou verlaten. Als zy weigerde, dan zou hem geene andere keus overblyven, dan haar in handen der justitie overteleveren. Zy nam het geld aan en verliet ons huis. Bjj onder zoek is ons gebleken, dat zy zich op hare Onder dezelfde dagteekening seinde gene raal Koeropatkine verder „De nacht op 15 October verliep rustig. Omstreeks negen uur in den ochtend werd bemerkt dat vyandelyke colonnes in tamelijk open formatie op onze stellingen aan den Grooten Mandarynenweg aanrukten. Onze batteryen openden bet vuur op deze colonnes. „De bevelhebber aan den linkervleugel meldt dat de vyand daar aanzienlijke ver sterkingen kreeg, gelijk ook by Liaojang geschiedde. „Gisteren barstte tengevolge van het he vig schieten een krachtig onweder los met zware regens. De wegen zyn slecht ge worden, de rivieren gestegen. „De algemeene order voor alle troepen blyft onveranderd allerhardnekkigst tegen stand bieden. „Juist wordt bericht dat aanzienlijke Ja- pansche strijdmachten den spoorweg over trekken van het Westen naar het Oosten. De onderhandelingen over het Duitsch- Zwitsersche handelsverdrag komen niet voor uit, zoo wordt uit Bern gemeld. Sedert eeni ge dagen hebben geen bijeenkomsten der onderhandelaars plaats gehad, daar de Duit- sche gedelegeerden nieuwe instructies voor hot voortzetten der onderhandelingen ver wachten. Van Zwitsersche zjjde wordt verklaard, dat eerst na het ontvangen dier instructies blijken zal, of overeenstemming mogelyk is en of dus tot voortzetting der onderhande lingen zal worden besloten. Graaf Von Bülow heeft gepoogd de on derhandelingen te bespoedigen door het mid del toe te passen, dat met Rusland en Roe menië tqt zulk een goeden uitslag leidde. Het Russische handelstractaat was snel ge reed, na de samenkomst met minister Witte op Norderneydat met Roemenië na het bezoek van minister Stardza aan Homburg. De „Ostschweiz”, te St. Gallen verschij nende, meldt nu, dat het oud-lid van den Nationalen Raad, dr. Curti, een samenkomst had met graaf Von Bülow te Homburg. Die samenkomst had, naar het blad verneemt, geen ander doel dan te trachten de verschil len van ineening en de moeilijkheden, die by de onderhandelingen gebleken waren, door een vertrouwelyke bespreking tot op lossing te brengen. Dr. Curti was hiertoe door den Nationalen Raad naar Duitschland afgevaardigd. Men hoopt, dat deze besprekingen tot een resultaat zullen leiden, en dat Von Bülow den Ryksdag dus ook het tractaat met Zwit serland zal kunnen voorleggen. Het verraad van Hendrik Witboi, het opperhoofd der in 1894 met zooveel moeite onderworpen Witbois, laat thans geen twijfel meer na zyn door twee kapiteins aan de Duitschers overgebrachte oorlogsverklaring. Tenzij hy door zjjn stamgenooten tot dezen omkeer is gedwongen, moet men het er voor houden, dat zyn proclamaties en ver- Koeropatkine onder den invloed van Alexejef tot don aanval is overgegaan, en dat het een misgreep is geweest die aanvalsplannen dagen te voren bekend te maken. Den 2en October vaardigde Koeropatkine zyn legerorder uit, waarin hy aan de troe pen zyn voornemen te kennen gaf den vijand aan te vallen. Binnen enkele dagen was die dagorder wereldkundig, en met de tegenwoordige communicatiemiddelen was die natuurlijk even snel in Tokio en van daar by maarschalk Oyama bekend als hier. Den lOen October begon de aanval maar Koeropatkine vond den vgand voorbereid, en een tegenaanval geschiedde te gelyker tyd met den aanval. De eerste les door Clausewits gegeven, doo'r Von Moltke steeds gevolgd, de eerste voorwaarde voor een succes: „Maak aw plannen niet bekend, sla snel toe en onver wacht”, is hier voorbijgezien. Juist van Koeropatkine is dit meer te verwonderen, daar deze in het Russische leger bekend staat als de „zwijger”. Zou ook hierin Alexejef de band hebben gehad Generaal Koeropatkine seinde onder dag teekening van 15 October aan den Keizer „In den nacht op 14 October overvielen de Japanners met een aanzienlijke macht het korps dat by de Sha-ho aan den Grooten Mandarynenweg stond. Eenige aanvallen werden afgeslagen, de laatste aanval der Japanners werd echter met succes bekroond: het centrum van genoemd korps werd door broken. Tegelykertjjd ontbrandde de stryd op den rechtervleugel van het aangrenzend korps. „De waarschijnlijkheid dat het centrum van onze geheele stelling doorbroken zon worden, leverde voor de naburige afdeelingen gevaar op en zon deze kunnen noodzaken tot den terugtocht. „Ten einde de afdeelingen op den Groo ten Mandarynenweg te steunen werden in aÜeryl eenige bataljons daarheen gezonden. Door dezen versterkt gingen onze troepen tot den aanval over en gelukte het hun het dorp Sjabope te heroveren en de vroegere stellingen weder in te nemen. De Japanners, versterkt door hun reserven, verdreven ons opnieuw uit het dorp Sjahope, waarop ik myn reserven daarheen zond. Wederom gin gen wij tot deir aanval over en na een hard nekkiger! strijd slaagde ik er in Sjahopo op nieuw te bezetten en de Japanners tot op twee wersten van dit dorp terug te dringen. „Op onzen rechtervleugel was de toestand langen tyd hoogst ernstig. Onze troepen werden in het front aangevallen en tëv?ns werd de rechtervleugel omgetrokken. De afdeelingschef liet toen de detachementen oprukken die in kleine afdeelingen achter het front waren opgesteld en deze tastten de Japanners in de flank. Verschillende dorpen werden door ons genomen. De rechtervleugel behield zyn stellingen aan de Sha-ho. „De stellingen, van de troepen by ons centrum waren in vergelijking met die van de andere troepen en de geheele positie aan merkelijk vooruitgeschoven Daarom waren reeds van te voren stellingen gekozen op gelyke lyn met die van den rechtervleugel en ten deele versterkt. Na een verbitterden stryd trokken de troepen op deze stellingen terug. „Onze troepen streden drie dagen onafge- broken. V ---- - J’ ten niet i, ik vast dat zy in staat zullen zijn den sti yd vol te honden. „De verliezen van de Japanners moeten zeer aanzienlijk zyn-” De koning van Saksen is overleden. Slechts korten tyd heeft koning George zyn land kunnen bestoren. Den 19en Juni 1902 volgde hy zyn broeder, koning Albert, op en thans heeft de dood hem weggenomen. Koning George werd den 8en Augustus geboren ais tweede zoon van koning Johan en koningin Amalia. Hy trad natuur lijk vroegtijdig in het leger, en was in 1866 generaal-majoor, commandant der eerste ca- valerie-brigade, tydens de oorlog met Prui sen. In 1870 voerde by de eerste Saksische divisie aanen toen zyn broeder Albert tot commandant van het Maasleger werd be noemd, trad prins George in diens plaats als commandant van het 12e (Saksische) leger korps op. Als zoodanig voerde hy het bevel in de gevechten van Nouart en Beaumont, en nam hy deel aan den slag by Sedan. Van daar rukte hy met zyn korps op naar Pa rijs en nam hy deel aan het beleg van de hoofdstad Na de troonsbestijging van koning Albert in 1873 werd prins George tot commanded* rend generaal van het Saksische leger be noemd, en in 1888 stelde de Keizer hem aan tot veldmaarschalk en inspecteur in de 3e legerinspectie. In deze betrekking maakte hy zich zeer bekend door zjjn scherpe leger order tegen de soldatenmishandelingen, die door de „Vorwilrts” werd gepubliceerd. In 1869 had prins George van de Hooge- I school te Leipzig den titel van doctor ho- terugreis naar Engeland to Metz opgehouden heeft. Ge zult begrijpen, wat voor soort van vrouw het is, als ik u zeg, dat zy een paar dagen geleden in eene herberg gezien is met uw knappen stalknecht Joseph Rigobert.” Terwijl deze omstandigheden my mede gedeeld werden, trachtte ik my iets in het geheugen terugteroepen. Ik herinnerde my, wat Francis Raven ons met een enkel woord verteld had, en wel dat zjjne vrouw vroeger gouvernante by een Duitsche familie geweest was. Een vermoeden van de waarheid rees er plotseling by my op. „Hoe heette die vrouw?” vroeg ik. „Alicia Warlock,” gaf de zoon van Herr Beldheimer hierop ten antwoord. Ik bad slechts ééne gedachte, toen ik dat antwoord hoordezonder een oogenblik uit stel naar huis terugtokeeren. Het was toen ’s avonds tien uurde laatste trein naar Metz was al lang vertrokken. Ik sprak met myn jeugdigen vriend af, na hem mede- deeling van de omstandigheden gedaan te hebben, dat ik den volgenden morgen met den eersten trein zou vertrekken, in plaats van met de andere gasten, die bleven logeeren, het ontbjjt te gebruiken. Gedurende dien nacht sliep ik onrustig en vroeg myzelven telkens af, hoe het op Maison Rouge nu wel gesteld zou zyn. Telkens en telkens drong diezelfde vraag 26) Als een oud vriend van den huize mocht' ik aanspraak op zyn vertrouwen maken, hetgeen de jonkman volgaarne erkende. „We hebben eene alleronaangenaamste ontmoeting gehad,” zeide hy, „en moeder is nog niet geheel bekomen van den pijn lijken indruk, dien deze op haar gemaakt* heeft. Verscheidene jaren geleden, toen myne' zusters nog kinderen waren, hadden wy eene Engelsche gouvernante by ons aan huis. Zy verliet ons, zooals zy ons toen ver telde, omdat zy ging trouwen. Wy hebben sedert nooit meer van haar gehoord, maar' een groote week geleden ontving moeder een brief, waarin onze gewezen gouvernante haar meedeelde, dat zy in een toestand van, diepe armoede en ellende verkeerde. Na’ langdurige aarzeling had zy het gewaagd,, op aanraden van eene dame, die zeer’ goed voor haar geweest wah, - aan'de menschen te schrijven, by wie zy vroeger gouvernante was geweest, en een beroep op zich weder aan my op, terwijl ik den volgen den morgen vroeg naar huis terugkeerde, den morgen van den eersten Maart. By onderzoek bleek my, dat slechts één persoon in myn huis wist, wat er in den afgeloopen nacht op den verjaardag van Francis Raven in den stal was voorgevallen. Laat Joseph Rigobert my daarom als verhaler vervangen en u de geschiedenis van het einde vertellen zooals hy deze vroeger aan zyn advocaat n aan my verteld heeft. Op den zeven-en-twintigsten Februari werd ik met eene boodschap van Ma son R< uge naar Metz gezonden. Op de publieke wandel plaats ontmoette ik een beeldschoons vrouw. Het was eene blondine zy was uit Enge land afkomstig. Wy bewonderden elkaar wederkeerigwy knoopten, een gesprok met elkander aan. Zjj sprak het Frausch zeer goed, maar met een Engelsch acc *nt. Ik bood haar eenige ververschingen aan mijn aanbod werd door haar aangenomen. Wjj voerden een langdurig en belangrijk gesprek, wy ontdekten, dat wy voor elkaar geschapen waren. Wat is daar voor misdadigs in gelegen •HK te letten Hf een Ned. on, n Nommer er. i Oövenstaaa.! Wet gedepo wrin^ ..a elend. IJL, AART Li. Telefoon Mo. 8S ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1