LAT lotda. No. 0551. lourens- )S !EEK r. ïxtract E$ D, Ir Hf Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 43ste Jaargang. lliiltentandsch Overzicht- ens. FEUILLETON. r stuk. Dinsdag 25 October 1904, IdlIlNIlLIlllllIM Kleinhandel lo sterken drank. 1 I egen aanslui- van Koeröpatkine dat,” antwoordde -2 a (Wordt vervolgd.) meen to zjjn, ‘1 gratis. iet Ryles Inter- verkrijgbaar DR VISCH- G, 3 en 6 stuks. c op aar voor per- K. M. 1, EN". lö O 29. LUIS” IARDEMANN lANDVOORT, >011'1', 8. I, A. DROST FF. Uit Sofia komt hel bericht, dat de samen werking tusschcn Bulgarije en Servië, waar van men eerst zooveel verwachtte, op niets dreigt uit te loopen. De nieuwe Servische gezant te Bulgarije is den Bulgaren heul niet naar den zin. Sveta Simits heeft in Mace- ter openbare kennis: - de navolgende personen wordt gevraagd 1.L melde localiteit sterken mogen verkoopen, als Naam van den Verzoeker J. van Dijk P«. Zandijk, huisvrouw van C, de Zwart Gouda, den 24 October 1904 MARTENS De militaire medewerker van de Lokal- Anzeiger geeft eer. beschouwing over de jongste krijgsverrichtingen ten zuiden van die haar merk in dat edele gelaat had gegrift, was er iets in die oogen, dat 11 aan eene geloovige, zoo niet aan een dweper deed denken. Het haar, dat reeds grijs begon te worden was kort afgesneden en de knevel spierwit- Overigens scheen die man zoowel door zijn hooge gestalte reeds, terwijl hij zat. merkbaar, als door zijn bruine gelaatskleur en door zijn gespierde armen, iemand te zijn van buitengewone lichaamskracht, even ge schikt om allerlei ontberingen als allerlei gevaren met een glimlach van minachting te trotseeren. „Ja, mijnheer, ik ben ’t,” antwoordde de oude Antonio, met een geheimzinnig gebaar, dat de jonge man, die nog bg de deur stond, niet mocht zien- „Én ik ben niet alleen. Met een bizonderen nadruk op dit laatste woord, plaatste de dienaar zich zoodanig voor de schrijftafel, dat hy die gedeeltelijk aan ’t gezicht van den vroegen bezoeker onttrok. Antonio’s meester scheen hem wonderwel te begrijpen, want alvorens naar den bezoeker op of om te zien, pakte hy eenige ver spreide bladen, met fijn schrift bedekt, bijeen en sloot ze zorgvuldig in een der laden van zgn schrijftafel weg. Terwijl hij daarmede bezig was, voegde Zal de inkomsten belasting worden inge voerd in Frankrijk Die vraag houdt de Franschen even druk, zoo niet drukker, be zig dan de scheiding van kerk en staat. Cornély zegt in den „Siècle”Ons oude ftnancieele stelsel heeft weer blyk gegeven van een bewonderenswaardige elasticiteit want ondanks de grootere uitgaven staan wij thans weer voor een periode van be- TelefOM «o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2*5, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommer» VIJF CENTEN. Een telegram van 22 Oct, aan den Rns- sischen generalen staf meldtHeden hadden bg het eerste Mandsjoergsche leger geen ontmoetingen met den vijand plaats. In den loop van den dag werden enkele schoten gewisseld. Onze batterijen beschoten het door de Japanners bezette deel van het dorp Linsjinpoe, het station Sjahe en het dorp Lamatoen. De vijand beschoot het door ons tngenomen deel van het dorp Linsjinpoe en het dorp Sjahepoe. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, i’der Drankwet ter openbare kennis: - dat bij hen zijn ingekonien verzoekschriften van r waarbij VERGUNNING jd om in de bij ieders naam ver- drank in het klein te grootingen, die met een overzicht sluiten en bovendien knnilen wy er over praten ons, ten behoeve van de onderwijzers by het La ger onderwijs, opofferingen te getroosten, die ‘niet minder dan 22 millioen per ja ar zullen bedragen. Onder die- omstandigheden vragen prac- tische menschen zich af, of het oogenblik wel goed gekozen is om wijzigingen en her stellingen te gaan ondernomen van een ma chine die zoo goed loopt. En zy antwoor den daarop ontkennend. De proefnemingen van den minister van financiën rechtvaar digen dezen tegenzin. Naar mjjn meening, zoo besluit Cornély, zal do ftnancieele hervorming nog moeilyker tot stand te brengen zyn, dan de scheiding van kerk en staat. De proefnemingen van minister Rouvier, waarvan Cornély spreekt, hebben dezen zo mer plaats gehad, en het verslag daarvan is gisteren aan den president der Kamer toe gezonden. Er waren twee stelsels van heffing der in komstenbelasting in beproeving. Het eer.e stelsel, door minister Rouvier voorgesteld, strekt tot afschaffing der personeele belas ting op het meubilair, op deuren en ven sters, en eenige andere lasten, en stelt daar voor in de plaats een algemeene inkomsten belasting, bestaande uit een oploopende be lasting naar de huurwaarde. Het stelsel der commissie is veel ingewik kelder. Het laat in hoofdzaak de belasting op do huurwaarde aan de departementen en gemeenten, en wil voor het ryk heffen een persoonlijke belasting op het inkomen, gevoegd by een verhoogde belasting op de gebouwde eigendommen, en een bijzondere belasting op inkomsten uit hypothecair en ander schuldbezit. In zes-en-dertig departementen is een stad van gemiddelde grootte aangewezen om de werking van de beide stolsels na te gaan in acht-en-twintig andere departementen waren twee verschillende wyken van dezelfde ste den voor hetzelfde doel aangewezen. Beide stelsels dragen de samenstelling der kohieren op aan de controleurs der directe belastingen, bygestaan door de maires de belastingschuldigen zullen lot geen aangifte worden verplicht, waardoor de sclTatting der belastbare inkomsten zeer moeilijk wordt. Uit Tokio wordt bericht dat de legers van Koeröpatkine en Koeroki tegenover elkaar bleven staan, zonder dat een van beiden tot den aanval overging. Een gisteren uit het Japansche hoofd kwartier geseind rapport meldt, dat naar bericht wordt de Russen een groote troe penmacht samentiekken tegen het Japansche rechterleger. Twee bataljons Russische infan terie namen stelling in naby Kaokwansjai. Voorts wordt gemeld dat 20,000 Russen samengetrokken worden naby Kaotailin. De vyand beschiet met tusschenpoozen het hoofd en linkerleger en maakt somtyds gebruik van 15 cM. mortieren De vjjandelyke troepen, die naby Soefenglai liggen, begonnen in den namiddag van den 20en dezer het station Sbalio te beschieten. Wjj maakten in den nacht van den 20ste j.lnaby Tsjangliangpao 120 geweren en een hoeveelheid ammuntie buit. Moekden, die by in twee slagen of groepen van gevechten verdeeltlo. ten zuiden van de Sjili ho (ten noorden evenwijdig aan de zylyn van Jentai naar de kolenmijnen) van 9 tot 12 Octoberen 2o. tusschen de Sjili- ho en de Sja-ho, van 13 tot 18 October. De beslissende strijd is gevoerd in het centrum, tusschcn de Sjili ho en de Sja-ho. Geheel in het duister liggen nog de ver richtingen van Okoe’s linkervleugel aan de Hoen-ho, men weet nog niet welke Russische troepen daar tegenover gestaan hebben. De schrijver meent echter den mislukten tocht van het Russische oosterleger naar de Tai- tse wel te mogen bespreken. Koeropatkin had onder bevel van 8 ackelberg twee leger corpsen uitgezonden (I en III Siberische), met de kozakken-divisie van Rennenkampf. Dit leger begon den 6en dezer van Foo ts joen, vry ver ten oosten van Moekden, zuidwaarts op te rukken, om de Japanners by Pun-si hoe op den rechterflank te vallen. Het plan had wel kans van slagen, maar het terrein was uiterst moeilijk. De Russen begonnen den Hen dezer den aanval, en volgens een correspondent van de „Temps”, die den tocht mcemaakte, werd deze met groote dapperheid drie dagen achtereen her haald, maar Koeroki bleek hier reeds een te sterke macht saamgetrokken te hebben. In den avond van den 13en was de expeditie van Stackelberg’s leger mislukt, en moest deze den terugtocht aanvaarden. Van den Russischen kant wordt de reden daarvan gezocht in het langzame oprukken dezer afdeeling. Volgens den correspondent echter zou het onmogelyk geweest zyn, sneller vooruit te komende deskundige van het Duitsche blad schrijft de mislukking hieraan toe, dat de Russen hier een legercorps te weinig hadden, hoewel men ongeveer toch weten kon, hoe sterk Koeroki’s leger was. De schrijver is ook in andere opzichten niet best te spreken over de Russische tac tiek. Koeropatkin’s groote fout was, vol gons hem, dat hy een te groote reserve achterhield. Met de zeven legerkorpsen, die hy in zyn. centrum beschikbaar had, had een flinke aanval op de Japanners wel succes kunnen hebben, indien ze snel en krachtig, en op het zwakste punt van den vijand uit gevoerd was. Met het achterhouden van te sterke reserves hebben de Oostenrykers reeds in den veldtocht varf 1859 droevige ervaringen opgedaan, en ook nu heeft deze tactiek geleid tot de nederlaag der Russen aan de Sjili-ho. Intusschen is er, door de gevechten aan de Sja-ho en de voordeelen die de Russen daar ten slotte behaalden, nog geen sprake van een beslissenden afloop van deze bloedige gevechten. Aanduiding der localiteit Ridder van Cats weg Wijk S No. 309. Rozendaal Wijk M No 10. --,4 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Antonio er by „Daar is mynheer de Lairis, die u wenschte te spreken.” By 1 hooren noemen van dien naam, ver helderde plotseling het gelaat, dat daareven eenigszins bewolkt was geweest. „Ha zyt gij ’t, myn waarde Eduard I Kom toch binnen Voor n ben ik altijd te spreken, dat weet ge wel I” „Ja zeker weet ik dat,” antwoordde Eduard de Lairis met een helder, sympathiek stemgeluid, dat het oor aangenaam trof, „maar Antonio hield my tegen, toen hy zag, hoe ge daar by uw schrijftafel waart in slaap gevallen in plaats van behoorlijk naar bed te gaan.” De jonge man trad naderbij en de hand, die bij zyn vriend toestak, word door dezen hartelgk gedrukt. „O ge kunt u beroemen,” ging de bezoeker voort, „in Antonio een bediende te bezitten, zooals niemand anders dien heeft, die niet slechts hart heeft voor zyn meester, maar ik zou haast zeggen een byna moeder lijke zorg.” Antonio is dan eigenlijk ook geen be diende,” werd Eduard de Lairis op zachten toon geantwoord, „maar veeleer een kame raad, een vriend en een oudere broeder van mij, zooals ik dat voor u Eduard I” Inzending van Ad verten tien' tot 1 uur des ini<ld. 2) Nu hy het hoofd geheel heeft opgeheven, zien wy by het dubbele licht van de brandende lampen en de geopende deur een edel en fier gelaat, waarvan de vermoeid heid, die daarop helaas insgelijks te lezen stond, niet uitsluitend moest worden toege schreven aan den strijd om het bestaan, maar vooral ook aan de smart, die, even als een langzaam vergift, het sterkst gestel ODdermynt. De niet zeer groote oogen, diep in hun kassen gezonken en door zware wenkbrauwen gekroond, waren fluweelachtig zwart en va] van licht. In rust was de blik dier oogen zacht en treurig, een weinig droomerig; by opge wondenheid konden zy vonken schieten en wellicht hard zjjn. De gebogen neus, de vierkante kin en de zeer rechte mond met de ren weing afhangende hoeken, ontstaan door bittere levenservaring, toekenden den man van werkkracht en energie. Maar in apyt van de bittere levenservaring Het Russische Oostzee-eskader passeerde gister te 1 uur op de hoogte van Dover. De Lloyd ontving gister de volgende tele grammen Kaap St. Catherine (12,30 n. 's namiddags) Een flottielje van 4 Russische torpedojagers passeerde heden, in oostelyke richting gaande en naar het schoen een stoomschip op zyde komend. Dungeness (541 ’s avonds)11 Russische schepen passeerden, naar het zuiden gaande. Een telegram uit Huil meldt, dat bet Rus sische Oostzee-eskader twee visschersvaar- tuigen uit Huil aanvaarde en in den grond boorde; lÖ.visschers verdronken- Bericht wordt, dat de Russische oorlogs schepen vuurden op de visschersvloot en een Engelschen scheepskapitein het hoofd afschoten Een flotilje stooinvisschersvaartuigen van Huil kwam hedenavond te Huil aan en be richtte, dat het Ballisch eskader in den nacht van Zaterdag de visschcrsflotielje aan viel en twee schepen in den grond boorde, waardoor veie visschers gedood of gewond, werden. De zaakgelastigden der reeders van 50 visschersvaarluigen uit Huil verwittigden het ministerie van buitenlandscho zaken en de admiraliteit van den aanval van het Bal- tisch eskader Zy verklaren, dat het eerste deel der Russische vloot to 12 uur in den nacht van 21 of 22 dezer de plaats waar gevischt werd passeerde. De overige schepen richtten de electrische zoeklichten op de Engelsche visschersvloot en openden te gelijker lyd het vuur. Het schip „Crane” werd in den grond geboord. De onthoofde lyken van den kapitein en van den eersten officier werden naar Huil overgebracht. Aan boord van de Engelsche schepen werden velen gewond. De vaartuigen „Monlineih” en „Mino” kwamen zwaar beschadigd door het Russi sche vuur te Huil aan. De „Mino” had 16 gaten in de romp, Men vreest, dat nog een ander schip in den grond geboord werd en dat de equipage verdronken is. Telefoon No. M2 A I) V E R T E N T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. „Nu, dat is wel mogelyk,” mompelde Antonio, die de lamp had uitgedaan en nu bezig was de zware gordijnen en de luiken van het raam te openen, zoodat het daglicht hoe vaal en grauw dan ook op dien Januari- morgen, kon binnen stroomen, „dat ia wel mogelyk, Juan Cameron.,, maar ik ben een oudere broer, waarnaar gy niet heel vee) luistert, anders zondt ge niet bljjven voort gaan met uw gezondheid te verwoesten door Imele nachten aan uw schrijftafel door te brengen, in plaats van als een fatsoenlijk menseb op uw tyd naar bed te gaan.” „Niet boos zyn, Antonio,-., het was myn bedoeling niet. De slaap is my hier, wat anders toch nooit gebeurt, komen over vallen.” „Terwjjl ik dacht, moet ge weten, dat ge gisteren avond na uw thuiskomst onmiddcl- lijk daar bed waart gegaan, want tegen uw gewoonte zyt ge laat thuis gekomen 1 Ge waart, geloof ik, naar de Opera geweest, wat nog nooit was gebeurd, zoolang wy te Parys wonen. Wat was er nu natuurlijker dan dat ge daarop uw werk maar zoudt hebben gelaten, maar jawel s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1