I t-Gouda. sextract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1/ lN’o. 9558. 43ste Jaargang Bullcnlandscb Overzicht. rei gering i iglyders Woensdag 2 November 1994. KENNISGEVING. t' orkregen aanslui. IV. (Wordt vervolgd). werkelijke hulp briefkaart* or 1 egOzonden door bom mol. RUIS” Sardemann den verkrijgbaar !R DE VI8CH- ton. ZANDVOORT, 'OORT, J. 8. IG, A. DROST JFF. Telefoon Ko. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. loud gratis. uin het Rjjks Inter- er jaar voor per. van K. M. 1, Telefoon 8- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. opstelling van hun troepen om tot den aan val over te gaan. r Overdag is het weder tameljjk warm, 's nachts echter bereikt de koude 6 'graden onder het vriespunt. De gezondheidstoestand der troepen is goed. Het oostelijke Russische leger van generaal Koeropatkine blijft, nog onder diens per soonlijk bevel staan tot de aankomst van den nieuwen generaal, wanneer de onmid dellijke operaties uit de hoofdstelliug een aanvang zullen nemen. De Japanners zonden op 14 dezer ander halve divisie van Port-Arthur naar Liaojang om de troepen van Oyama te versterken. De Russen zyn nu wat aantal betreft in de minderheid. staande. Russen en Japanners staan met een front van 50 kilometer tegenover elkaar. Onophoudelijk leveren infanterie en artillerie gevechten. De beide vijanden kunnen des nachts elkanders bivak vuren zien. Van Nodzoe’s leger verneemt men niets. De meeste aandacht trekken de gevechten in het Westen. Uit Tatsiapoe Tsekiapoe, aan de Hoenho 10 mijlen zuid west van Moekden) wordt ge meld, dat de Japanners een „zekere bedrij vigheid” toonen op hun voorposten by do forten Tsoetsin en Poetsawa (P Paitsetai, 12 KM. z.-w. van Tsekiapoe). Een detache ment van het Samara-regiment vocht den geheelen dag met afwisselend gel ik tegen twee vyandeljjke regimenten infanterie. In den nacht vermeesterden de Japanners na belangrijke verschansingen te hebben aange legd, het dorp Tsoetsin en staken dat in brand. Dat Tsoetsin is blijkbaar het Tinsin waar van Koropatkin triomfantelijk zegt, dat het door zyn troepen weder bezet werd nadat de vyand het had platgebrand. De Russische generale staf stelt de totale verliezen tusschen 9 en 18 October op 800 officieren en 45000 man. Koeropatkine meldde gisteren aan den TsaarIn den nacht van 30 dezer zyn geen berichten ontvangen over gevechten in het front van het leger. Opgemerkt werd, dat de vijand zyn strijdkrachten van het westen naar het oosten verschuift. Naar bericht lyordt, krygen de Japanners uit het zuiden en uit Fengwangsjeng versterkingen. Men kan op grond van deze berichten besluiten dat de Japanners een einde makeii aan jle fevÏLlÉtox, zuster.” „Ge waart nauwelijks drie jaar, toep uw moeder stierf en vijf jaar, toen ik mjjn vrouw myn goede engel, moest verliezen.” „Ja, ik wist het - beiden zyn reeds Ipng doo^ „Maar wat ge niet wist, kind, is dat beidén voor my gestorven zyn, om mijnentwille1!” Hy kwam weder by de schrijftafel, deed zyn zuster plaats nemen en toen hy tegen over haar gezeten was, sloot hy haar beijle kleine handen in de zyne. „Ik luister 1” mompelde Teresita voor de tweede maal. bau verlaten werd, een volkomen gebrek aan zeemanschap en aan kennis van de interna tionale maritieme gebruiken getoond hebben. Berichten ait Denemarken geven een denk beeld van de bezorgdheid die in Deensche marioe-kringen heerschte over de Zonder ling^ onbekwaamheid van de Russische zee officieren. Zij schoten zelfs, in de Deensche wateren, op een Deensche torpedoboot, in de meening dat het een Japansche was. Een Deensch zee-officier zeide„Wanneer de*ze vergissingen van de Russen niet opzettelijk plaats hadden, en het gevolg zyn van on wetendheid of zenuwachtigheid, dan komt het eskader nooit in het Verre Oosten”. Nauwelijks was het eskader om kaap Ska- gen heen gestoomd of het beschoot achter eenvolgens hot Noorweegsche schip „Skaatö”, het Zweedsche schip „Aldebaran” en het Duitsclie. schip „Sontag”. En iedereen is bet er over eens, dat wanneer het eskader van Rodjestwensky zoo was vooitgegaan, het een voortdurend gevaar zou hebben opgelovord. De offleieuse „Norddeutsche Allgem. Zeitung”, deze gevallen besprekende, zegt „Zoo ging het niet verier. Rusland moet daar en ten spoedigste een einde aan ma ken.” En de „Köln. Ztg.”, de Russische verkla ringen besprekend dat de Japansche wyze van oorlogvoeren, het „Nipponisme"’, de oor zaak van het gebeurde is, zegt ^öolang het tusschen de beide oorlogvoe rende partyen blyft is het ons betrekkelyk onverschillig wat zy van elkaar denken maar wanneer die zienswijze een vorm aan neemt, die gevaren meebrengt voor de be langen van andere staten, dan moet de hou ding der neutralen een verandering onder gaan. In het opperbevel vanjde Russische marine bestaat een neiging tot'antocratische uitbreiding van bevoegdheden, waarvan het gevolg is, dat het Russische ministerie van buitenlandsche zaken voor groote moeilijk heden komt te staan. „Deze botsing van de beide departemen ten is in hooge mate gevaarlijk. Graaf Lams- dorf stond voor ernstige verwikkelingen, en slechts door den krachtigen steun van den Tsaar kon hij optreden tegen de onruststo kers van het marine-departement, en een einde maken aan een conflict, dat noch door hem, noch door zyn politieke raadgevers was ge^enscht, en dat voor Rusland onder de tegenwoordige omstandigheden hoogst nood- ibttig had kunnen worden”. dat wy, Spanjaarden, voor halve wilden doorgaan, voor een volk, dat door zyn aan houdende burgeroorlogen, zichzelf in het verderf stort. Wat my betreft, ik ben er fler op te behooren tot dat ras, tegenwoor dig het eenige in Europa, waarvan ieder man, tot welke party hy ook behoort, steeds bereid is om voor zyn overtuiging en zyn goed geloof te strijden en te sterven. Ik streed dan ook zonder ontmoediging, hoewel ik wist, dat er geen onmiddelyk gunstig gevolg van al onzen heldenmoed te verwachten was. Ik streed voor de goede zaak, zooals myn vader bet had gedaan, die by een uitval der insnrgenten werd gevangen genomen om daarop door de over winnaars te worden doodgeschoten. Ik streed zooals myn voorvaderen het hadden gedaan, al de Gamerons, voor God, het Vaderland en den Koning. Mijn moeder, die als weduwe met twee kinderen achterbleef, verzamelde het over schot van ops fortuin, dat zeer aanzienlijk was geweest, maar bijna geheel voor de goede zaak was ten offer gebracht, en wijdde haar leven grootendeels aan mijt om my tot een man te vormen, zyn vader waardig, die zoo heldhaftig onder de vyandelyke kogels was gevallen. s Reuter meld uit Moekden van 31 Oct. Na een rust van vele dagen begon gister nacht in het Zuidoosten het gebulder van hot zware geschut weder. De kanonnade duurde tot hedenmorgen voorter had een gevecht plaats tusschen verkenningen. Afdeelingen Japanners trokken in het Zuidoosten de Sha-ho over. Een grooten slag wordt deze week verwacht Een geheele reorganisatie van het leger is aan den gang. Generaal Koeropatkine voer het opperbevel. Admiraal Alexejef is gisteren naar Rus land vertrokken. in HolUnd e over de gansehe 0 vrouwen gewchte i van den rd Brandt rkénd, aangenaam, >edkoop huismiddel onwelxijn, maag, st, loomheid in de andrang naar het pping, duizelingen, ngenena. Zijgijn echte Apotheker illen draagt een ij *ijn verkrijg- lepothouder voor Iff te Rotterdam De toestand van spanning duurt voort. Da Correspondent van het „Journal” te Moekden acht een nieuwe groote slag aan- 9) Hebt gif, gedurende de tien jaren die wy nu reeds in Frankrijk wonen, waar ga een veilig toevluchtsoord mocht vinden, hebt gij vooral in het laatste jaar, nu ik zoo gelukkig met André Barton ben getrouwd en gy met ons to zamen xyt, dan niet» kannen vergeten, geen afstand van uw vroegere denkbeelden' kunnen doen? Ik had zoo gehoopt, dat het familieleven, dat genoegens van den huise- lyken haard u tol andere gedachten zouden hebben gebracht. „Teresita, we moeten eens ernstig samen spreken, want dat wordt eindelijk tijd Toen we hier in Frankrijk kwamen, waart ge nog te jong om allee te begrijpen en later heb ik u opzettelijk niet van het verleden willen spreken om uw Moeiende levenslente niet te bederven door de herinnering aan zooveel tranen, zooveel bloed en zoovele sombere'en niettemin heilige verplichtingen. Ik wilde u jong zien in uw jeugd, maar ik wilde tevens wanneer ik myn broederlijken plicht tegen- ïnzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Trots de herhaalde ontkenningen van het bericht, dat Lord Milner ernstig verlangt naar het oogenblik waarop hy de heerschap pij in Zuid-Afrika zal kunnen neerleggen, komen hcrhaaldelijk berichten uit Engeland en Afrika, die dat oogenblik als zeer aan staande aangeven. Lord Milner, zoo wordt thans gemeld, -• is lydonde zyn gezondheidstoestand laat veel te wenschen over. En daarom zal hy voor Kerstmis met verlof naar Europa komen. Men verwacht, dat dit de voorbode van zyn aftreden is waarschijnlijk, zoo zegt men, zal hij niet naar Afrika terugkeeren. Maar Lord Milnor is nog te jong om hel otium cum dignitate te verlangen hy zal zich aan Engelands binnenlandsche politiek wijden. En de Cbamberlainparly maakt zich gereed hem met open armen te ontvangen als een „coming man”. Voor zyn vervanging in Zuid-Afrika noemt men reeds namen van invloedrijke personenLord Balfour of Burleigh en kolonel Sir Duncan Ward. De laatste, die jaren lang in Afrika ge werkt heeft, schijnt vooral groote kans te hebben. Hy was tijdens den oorlog adjudant- generaal in Ladysmith en later directeur van het departement van verpleging der veldtroe- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1 De Directie der Naamlooze Vennootschap »Hollandia” te Waddinxveen, om vergunning tot het oprichten eener fabriek van houtbewerking in het, perceel gelegen aan de Boelekade Wijk R No. 37, Kadastraal bekend Sectie A No. 3624 a. Van Silievoldt Horstink te Rotterdam om vergunning tot oprichting eener sigarentabriek met droogerij voor ‘Sigaren in het perceel gelegen aan de Peperstraat, Wijk K. No. 74, Kadastraal bekend Sectie D No. 1784 Dat op Dinsdag den 15 November 1904, des namiddags ten 1 ‘L ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagd^ vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake jngekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GÖUDA, den 1 Novembet 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. „Tien jaar geleden,” begon de Spanjaard met een zachte stem, waarin door de ont roering de neusklank sterker hoorbaar wi.e, „tien jaai geleden stond ik, met den titel v in generaal, aan het hoofd van een divide insurgenjen, die in Spanje, gelyk ge weet, het zoogenaamd wettig gezag dea oorlog hadden verklaard. Verscheidene jaren achtereen reeds was de stryd met afwisselende kans gevoerd het was niet de eerste van dien aard liet zal ook niet de laatste zyn geweest. „O ik weet wel” er kwam iets bitters in den toon zyner stem „ik weet wel, Generaal Stössel berichtte aan den Tsaar dd. 14 dezerDe vyand werpt bommen van 11 cM. doorsnede in de versterkingen op het noordelijk en noordoostelyk front ten oosten van den spoorweg en in de vesting zelf Tegelijkertijd nadert hy onze forten met loopgraven. By het ten zuiden van het dorp Oetsiafan gelegen fort is hy het dichtst ge naderd. Door artillerievuur en uitvallen var, de scherpschutters dwingen wy den vyand zeer voorzichtig te zyn. De troepen strjjden nog evenals voorheen met heldenmoed, niettegenstaande alle ver moeienis en ontbering. Wij bidden Uwe Ma jesteit en de Keizerin om Uwen zegen. Op 24 dezer openden de Japanners over de geheele lyn het vuur op Port-Arthur, wat (foor de Russen beantwoord werd. Op 26 dezer veroverden de Japanners eenige stellingen. Een telegram van generaal Stössel van 17 dezer aan den Tsaar meldtGisteren open den de Japanners een tegen 3 uur ’s namid dags versterkt kanonvuur op de forten en versterkingen op het noordelijk front naby den spoorweg. De vyand begon deze ver sterkingen aan te grypen, terwyl hy in de nabijheid by het dorp Palitsjwang zware veldartillerie naar de spoorweglinie vooruit schoof. Door het vuur van onze artillerie en scherpschutters werd de aanval yan de Japanners teruggeslagen. Te 7 uur ’s avonds hield de stryd opslechts de gewone be schieting duurde den geheelen nacht voort. De verliezen der Japanners zyn belangrijk. Wat men ook mogé denken van het op treden van admiraal Rodjestwensky en zyn mede-bevelhehbers, het wordt steeds meer duidelijk, dat zy van het oogenblik dat Li- over u als geëindigd kon beschouwen- vrijwillig weder de boeien dragen, die ik tien jaar geleden om uwentwille had afgelegd. Ik wilde het geluk van mijn zuster bevestigd zien, opdat niet allen, die den naam van Cameron dragen, tot een eeuwigen rouw zouden gedoemd zijn.” Er verscheen een traan in het oog van den man, wiens gelaat uit brons scheen gegoten te zyn en druppelde langzaam langs de holle kaken af. „Nu zyt ge getrouwd en de levensgezellin van een braven man, dien uw hart had uit verkoren en die ’t waard is door u bemind te worden, wel niet ryk, maar toch tegen de materieele zorgen van het leven voldoende gevrijwaard. Met het oog op dit een en ander wil ik thans een weinig de gordijn opheffen, waarmede ik het verleden aan uw oog ontrokken hield, niet om u te bedroeven, rtaar om u myn gedrag te verklaren, zoowel wat het gisteren als wat het heden betreft.” „Ik luister," mompelde Teresita, die by die zeer ernstige inleiding een weinig bleek was geworden. Hy liet haar van zyn knieën glijden, vatte haar by de hand en geleidde haar naar de twee portretten. „Die twee vrouwen kent ge, niet waar P” „Ja, ’tzyn myn moeder en myn schoon- fiOIUSCHE COliRIiXT R

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1