riNG N. g 8 Hf ffi-. i k l en” I der. 1 Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, reletoon No. 82. No. 9571. 43ste Jaargang. 1 4 JAN, -1 FEV1LLETOX. eleinden. ING tteïi 3e prijs 5 ns of f 500. rtitnachines, Bulteiilandsdi Overzicht. 2 P5 PB P5 nken. Ad Donderdag; 17 November lï)04. 3. A. VKRZIJL, i. op Donderdag Inzending van Advertentiën tot I tmr des midd. .1 aan, u Wordt vervolgd.) de Zaal precies nd. aanëtelt. IONGENEEL, L” te GOUDA, W. B. WITTE prijzen. --i...^ ‘I IcteiüAü Au. ft 2 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel moer 10 Centen. Groote letters worderf^hereltïtnd naar plaatsruimte. aan het scherpziend oog van den rechter, die alty'd uiterst beleefd sprekend, voortging. „In myn functie, mynheer, ben ik door den procureur generaal belast met een mandaat tot huiszoeking. „Een huiszoeking ten inynent stamelde de samenzweerder, als door een plotselingen bliksemslag ontroerd. „Met welk doel myn heer „Ziehier het mandaat, mynheer Cameron,” antwojoidde de rechter, hem een gedeeltelijk gedrukt, gedeeltelijk beschreven vel papier ter hand stellend. By dit stuk werd inderdaad gemachtigd en gelast de heer Louis, Raymond d’Orvil- liers, rechter van instructie by ’t parquet der Seine, een onderzoek in te stellen naar de verschillende papieren, toebehoorende of onder berusting, zynde van Juan Cameron, wonende te Parys, in de rue de Sèvres No. 2, en beslag te leggen op alle papieren, brieven, geschriften, drukwerken en wat dies meer zy. Tot tweemaal toe las Cameron die offl- cieele volmacht, alsof hy den inhoud niet begreep, dan wel, alsof hy tijd zocht te winnen, hoewel ’t ondenkbaar mocht heeten, dat er binnen, enkele minuten eenige ver andering in zyn toestand zou ontstaan. Eindelijk hief hij het hoog gewelfd voor hoofd op, waarop een paar zweetdroppels parelden. 03 De toestand aan de Sja-ho is onveranderd. Er worden nog slechts voorpostengevech ten geleverd, waarvan de beteekenis ónmo gelijk is na te gaan, het algemeene gevecht schynt nog niet begonnen te zyn. Te Moekden maakt men zich ongerust naar Reuter van daar seint. Niet enkel baart de vermoedelijke uitslag van het ver wachte gevecht "zorg, maar ook en veel meer zelfs, de kans op een winterveldtocht. Een maand geleden beweerden bevoegde personen om strijd dat het Russische leger deze mogelijkheid gemakkelyker zou door staan dan het Japansche. Sinds evenwel de winter naderd en men zich meer in bijzon derheden rekenschap heeft gegeven van wat er noodig is om zulk een veldtocht behoorlijk door te maken, is men vry wat minder zeker Hy zag nog bleeker dan te voren en had het voorkomen van een door den vy'ande- lyken krijgsraad tot den dood veroordeelden officier, die zyn vonnis heeft hooren voor lezen. „Maar,” riep hy eensklaps, „van welke misdaad ben ik dan beschuldigd P Want er moet, dunkt me, wel degelyk sprake zyn van een misdaad, mynheer, om een handelwijze als de uwe te kunnen rechtvaardigen, en ik heb, gedurende de twee jaren, die ik nu reeds op Frankryks gastvrijen bodem heb doorgebracht, waar ik heb gewerkt om te voorzien in myn eigen levensonderhoud en in dat mijner zuster, nooit tegen de wetten van uw rand gezondigd, nooit iets gezegd of gedaan, wat het Fransche gouvernement my als een vergrijp, laat staan als een mis daad, zou kunnen aanrekenen.” „Mijnheer,” antwoordde de rechter op zeer langzamen toon, „het is my niet onbekend, dat gij een toonbeeld zyt van rechtschapen heid en ridderlijke eer. Ik kon de grootheid van uw karakter en ik eerbiedig in u den man, die zich altijd heldhaftig voor zyn overtuiging hoeft opgeofferd, al staat het ook niet aan my de gronden, waarop die overtuiging berustte, te beoordeelen. op, dat geen enkele rogeering zou kunnen toestaan, dat een internationale rechtbank haar officieren berecht en straft. De com missie heeft alleen te onderzoeken wie voor de beschieting der Engelsche visschers ver antwoordelijk is; en zoo het blykt, dat de Russische officieren schuld hebben staat het alleen aan den Tsaar, niet aan do commissie van onderzoek, te beoordeelen in hoeverre die officieren straf verdiend hebben. Dit, en niets anders heeft de Tsaar aan de En- gel.sclie regeering toegezegd. Daarnaast prikkelt hot de Russen, dat de Eugelschen meer waarde hechten aan de verklaringen dor Hull’sche visschers, dan aan die der Russische officieren. De „Roess” schrijft; Het kan geen gnnstigen indruk maken op de openbare meening in Rusland, dat de Engelsche staatslieden niet alleen de mededeelingen onzer zeelieden voorbijzien, maar zelfs aan de duidelijke en besliste telegrammen van admiraal Rodjestwensky geen geloof slaan. Het maakt den indruk, alsof de Engelsche regeering de berichten der Hull'sche visschers als de zuivere waar heid, die ''dor Russische officieren als een weefsel van leugens beschouwt. Deze opvatting van de „Roes»” doet den ken aan de fabel vgn de pot en den ketel. Voor de Russische begrippen toch is de waarheid alleen in de rapporten van Rod- jest|We»8ky en zyn de Hull’sche visschers leugenaars. Hieraan kan alleen de uitspraak van het scheidsgerecht een einde maken. Te Triest werd gisteren een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der Ita- liaansche gemeenten in Oostenrijk, bijeenge roepen door den Triester gemeenteraad. Het doel vm de bijeenkomst was natuur lijk om te beraadslagen over de gebeurte nissen te Innsbruck, en over de gevolgen ervanzonder stemming werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de aanvallen, te Innsbruck en elders op Italianen gedaan, en de Regeering ver antwoordelijk wordt gesteld voor die aan vallen en voor alle andere gevaren, die ont staan kunnen, wanneer niet de eisch tot oprichting eener Italiaansche universiteit te Triest wordt ingewilligd. Het Italiaansche vo-lk, zoo werd gezegd, zal den strijd niet staken, voordat het ver kregen heeft wat het wenschtde oprich ting eener Italiaansche universiteit. De deelnemers aan de bijeenkomst werden door de menigte, die zich voor het Raadhuis had verzameld levendig toegejuicht. Zoo wint de Italiaansche beweging veld dien heer in zyn onberispe lijk tollet"en met dat hooge voorhoofd, die bizonder witte gelaatskleur, die fijne, byna onzichtbare lippen en dat glad geschoren gezicht, iets plechtigs en koels, zoo niet iets dreigends uit, dat terstond imponeerde, lang voordat men kon zeggen waardoor. Er was in dat gelaat ook wel eenige schoonheid, maar ze ontleende die veeleer aan een zekere distinctie en waardigheid dan aan de bekoorlijkheid der trekken. Het was een beschaafd, schrander en gesloten gelaat, terwijl het geheele optreden den man van hoofósche vormen vnrried „Ik heb de eer, niet waar, den hèer Juan Cameron te zien P” zeide hy, beleefd buigend, met iets metaalachtigs in den klank zyner Een onafgebioken bombardement met be legeringsgeschut 50 A 60 projectielen per uur begon 14 November in den vroegen morgen tegen de Japansche stellingen aan den Shaho. Het bombardement eindigde eerst by het aanbreken van den nacht. Meer dan 500 groote projectielen waren in de sterkste Japansche stelling gejvorpen, met het doel den aanleg van versterkingen, waaraan de laatste vier weken hier druk werd gewerkt, te belemmeren. Aan beide zyden zyn zoo sterke verschan singen aangelegd, dat het artillei ievuur, evenals by Port-Arthur, feitelyk geen uit werking heeft. De ammunitie is byna geheel verbruikt. Beide partijen tot deze overtui ging gekomen beschieten elkaar nu met het zware geschut, de gewone veldartillerie wordt slechts nu en dan gebruikt. In geheel Europa heeft de vredelievende redevoering, door lord Lansdowne, den En- gelschen minister van bilitenlandsche zaken, aan het Guildhall-banket gehouden, oen zeer goeden indruk gemaakten Gould heeft in de „Westm. Gazette” nog een» scherp het verschil doen uitkomen tusschen lord Lans downe’s optreden in Guildhall, en Balfour’s redevoering in Southampton. Daarom is hot te verwonderlyker, dat de Russische pers over de toespraak van den Eugelschen minister van buitenlandsche za ken zoo verbazend slecht te spreken is. De indruk, dien die redevoering te Petersburg heeft gemaakt, is voorzoover men uit de oordeelvellingen der pers kan opmaken, zoo ongunstig mogelijk. De „Nowoje Wremija” meent, dat lord Lansdowne zeker een nieuweling in de di plomatie is en niet gewoon vooraf te over wegen wat hy in het openbaar, al is het ook aan een banket, zeggen kan. Voor wie de voorzichtigheid van lord Lansdowne kent, is dat oordeel al zeer on billijk en het merkwaardigste is, dat een groot aantal Russische bladen dezelfde mee ning verkondigen. Waarschynlyk heeft de uiting van den Minister, dat de internationale commissie van onderzoek ook te oordeelen zal hebben over de natie van verantwoordelijkheid en over de bestraffing der .schuldigen, deze boosheid doen ontstaan. De „Nowoje Wremija” wyst er tenminste in de Oostenryksche landenzoo brokkelt de monarchie af. Hier de Italianen, daar do Hongaren, elders weer de Tsjechen. Wat zal van dit alles het einde zyn P De revolutionaire beweging in Rio de Janeiro is onderdrukt en de ordo geheel hersteld. Senator Lauro Sodre en de afge- vaardige Barboza Lima, leiders der bewe ging, hebben de vlucht genomen, andere betrokkenen zyn gevangen genomen. Er zyn vele dooden en gewonden. (Later telegram.) De onderdrukking van den opstand is te danken aan do krachtige maatregelen der regeering dezen nacht. Gistermiddag verscheen generaal Travassos in de militaire school, waar hy onder toe juiching van de officieren en cadetten het hoofd van de school uit zyn functie ontzette. Generaal Travassos geleidde daafop de cadetten naar Rio de Janeiro, waar zy met de troepen- en politiemacht slaags raakten. Generaal Travassos werd gewond, zyn adjudant gedood. De cadetten trokken toen terug naar de school, Waar de troepen hen aanvielen. De cadetten werden ge dwongen zich over te .geven, allen werden gevangen genomen. Een poging werd gedaan de cadetten van de artillerieschool tot deelneming aan hel oproer over te halen, maar tevergeefs. Ma joor Gomes Castro, de leider en aanstichter, werd gearresteerd. De geheele beweging was uitgelokt door fanatieke militaristen en on tevreden politici, die gebruik maakten van de aanstaande invoering van de onpopulaire wet op de verplichte vaccinatie om de be volking tot oproer aan te zetten WH HM HE Uil Kt\T De Uitgave dezer Coürapt geschiedt dagelijks met uitzondering Aan Zoi* en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. .Afzonderlijke Nommers V IJ F GEN T E N. De correspondent van de „Birschewya Wjedomosti” te Tsifoe seint aan zyn blad van gisteren: De inneming van het fort., Itsjan door de Japanners zou een ijjpzenlyk succes voor da belegeraars zyn, want het fort Itsjan is de sleutel van de binnenste verdedigingswerken. Intusschen is tot dusver geen bevestiging van hel bericht van den val van Itsjan ontvangen. Hier wonende Japan ners erkennen, dat Port Arthur bet nog wel tot Januari kan uithouden. Volgens mede deelingen uit goede bron lydt generaal Nogi aan een gevaarlijke ziekte. De naar Mand- sjoerye gezonden afdoelingen van het be legeringsleger zyn naar dit teruggekeerd, daar het leger van Oyama versterkingen uit Japan ontvangt. Het weder is thans weer goed. van de zaak geworden. Er bestaat ernstige vrees dat do Transsiberische spoorweg in zyn tegenwoordigen toestand voor niet meer dan driehonderdduizend man levensmiddelen kan aanvoeren en verleden week gaf de militaire medewerker van de „Roesskija Wjedomosti” voor do sterkte van Koe.ro patkine’s leger reeds 345,000 man op. Be halve deze levensmiddelen moet de spoorweg nog brandstoffen aajplroeren om van de ge- wenschte versterkirt£en Oyama’s leger telde verleden week 368,000 man en wordt nog voortdurend versterkt en van de paarden maar niet eens te spreken. Bedenkt men daarby dat het voeder voor de dieren al schaarsch wordt, brandhout moeilyk te verkrijgen is en ter plaatse r.iet voldoende levensmiddelen te krijgen zyn, dan is het verklaarbaar dat het vooruitzicht van een mogelyken wintel veldtocht den Russischen aanvoerders niet toelacht. ’t Is waar, dezelfde moeilijkheden beslaan ook voor het Japansche leger, of ze echter voor dit leger grooter dan wol kleiner zyn, valt hier niet te beoordeelen. stem en met de uitdrukkiug van iemand, die zich niet laat ondervragen, maar daarentegen gewoon is, zulks altyd zelf te doen. „Zeker mynheer,” antwoordde Juan Came ron, en hy voelde reeds, hoe hem een groot gevaar boven bet hoofd hing. Do ander deed een paar schreden voor waarts, terwyl twee personen, die hem ver gezelden, by de deur bleven. „Dan heb ik ook met u te doen,” zeide hy. „Pardon, mynheer, maar ik weet niet, wie ge zyt en wat u tot my voert,” hernam de Spanjaard wel beleefd, doch op een toon, die een rechtstreeks antwoord vorderde. „Wat my tot u voert, mynheer, is een pijnlijke zending, een plicht, die ik wees daarvan verzekerd met spijt volvoer. Ik had, ’t is waar, een ander met die taak kunnen belasten, maar ik gaf er de voor keur aan, ze zelf te vervullen, ten einde althans in den vorm eenigje verzachting aan te brengen, voor zoover d«/Wet het gedoogt.” „De wet herhaalde Cameron „Ik begryp niet.” „Ik ben rechter van instructie, mynheer.” De balling werd zeer bleek en had bij die woorden eenige aanvechting om zich met zyft lichaam op den lessenaar te werpen, die zooveel belangrijke correspondenties bevatte. Al deed hy ’t niet, hy had nochtans een beweging gemaakt, welke niet ontgaan was De afloop der herstemmingen voor de Italiaansche Kamer is thans volledig bekend. Giolitti beschikt over 320 stemmen of wol een meerderheid van twee derde van de geheele Kamer Voor het eerst sedert 1870 zetelen cleri- calen in het Italiaansche Parlementzy zullen een afzonderlijk groepje vormen. Ove rigens kenmerkt zich de nieuwe Kamer door de sterk verminderde macht der uiterste linkerzijde. De nederlaag van socialisten er. republikeinen op 6 November is, zegt de „Popolo Romano”, Zondag j.l. een ware catastrofe voor hen geworden, ondanks hun onderlinge ondersteuning. De koningsgezinde partyen hebben de zaak van orde en vrij heid zulk een zegepraal verschaft, dat re geering en parlement met de boste vooruit zichten aan den wetgovenden nrbeid kunnen gaan Het verloop der herstemmingen is overal uur precies. 22) Hy, die zich ’t eerst kwam aanmelden, was iemand met een ernstig en gedistingeerd voorkomen, een man van omstreeks veer tigjarigen leeftijd, keurig in het zwarK ge kleed en met een fijn wit dasje om öen hals. Er ging van 1 *,'!1"t en met dat hooge voorhoofd, bizonder witte f

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1