TS. EN en extract (Viewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9574. ‘oleum rouda- Bulienkodscb Overzicht. FEUILLETON. ft geno- «Ie con- (i<“ con- uiii{>- dal 5C. e meest straal- lullend 21 November 1904. Laaminagazijn 30. Kleiwegsteeg Maandag 21 November 1904. 43ste Jaargang Kleinhandel In sterken drank. L_ 82 van regen aanslui dat we 25) IX. 't echte ras, evenals onze den boek van NKMAN Zn. I 1 (I gratis. jet Rijks Inter- set Van een vry tooneel veel strenger zullen zijn Ten slotte werd de afschaffing gevoteerd met 328 tegen 217 stemmen. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. aar voor per- n K. M. 1, - WIS” SARDEMANN ieten werk. WERK, sterk IRSCHOENEN in liet ZANDVOORT, OORT, J. S. A. DROST JFF. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid I. verkrijgbaar Aanduiding der localiteiten Gouwe Wijk C No. 91, Lange Groenendaal tv.tu r Zal Rusland aan de vredesconferentie, die President Roosevelt heeft uitgeschreven, deelnemen Die vraag schijnt van het groot- De „Norddvutsche Allgeineine Ztg.” meldt De Bondsraad verklaarde zich heden met algemeene stemmen voor de oplossing der Lippe’sche troonsopvolgings-quaestie door de arbitiale uitspraak van het „Reichsgericht”, ingevolge het daarvoor tusschen partijen aangegaan verdrag, en met het voortduren van het regentschap van graaf Leopold zoo de vorst van Lippe mocht overlijden, voordat de uitspraak gevallen is. De Rijkskanselier droeg dientengevolge het „Reichsgericht” op onverwijld het scheids gerecht saam te stellen. De Keizer heeft, nadat de rechtstoestand door deze beslissing van den Bondsraad ge- Teleloon M». ADVERTENTIE» worden gepliatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden -Herekend naar plaatsruimte. regeld is, de beëediging dei Lippe’sclie troe pen voor den regent bevolen. koi in iii: oi inxt. Feletooii No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2&, franco per 'post 1.70. Afzonderlijke N om mere V IJ F C EN T E N. Verspreide Berichten. Frankrijk.,,. De rechter van instructie Jolliot heelt eer gisteren den afgevaardigde Syveton gehoord lijke zachtheid. „Spreek,” hernam ze. „Je weet, dat ik dapper ben Men had dus eenig vermoeden van onze liefde, niet waar „O, dat zeg ik niet Hij zag haar met bezorgdheid aan, als vreesde hij haar te kwetsen of verdriet aan te doen. „Neen, je zegt dat wel niet, maar'ik heb toch begrepen, dat iets dergelijks de aan leiding moet zijn geweest tot het duel Vroeger of later stond ons dat te wachten, niet waar „O, ik zweer je„ Edith, dat ik geen enkele onvoorzichtigheid heb begaan.” „Ik evenmin Eduard I Behalve misschien die van vanmorgenom op zulk een dwaas uur, zonder eenige aannemelyken grond, Teresita Berton te gaan opzoeken.” „Wist ge dan reeds iets?” „Ik vermoedde wat.” „Hoe was dat mogelijk P Ik begrijp er niets vanJe waart niet in de opera geweest „Dat is zoo, maar ik was op 't bal, door een der collega’s van d’Onilliers gegeven. Óm één uur, na afloop van de opera, kwamen er nog enkele nieuwe gasten. Wordt vervolyd.) ,ste belang, want daarvan hangt voor een goed deel het welslagen van de conferentie af. De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris verneemt, dat Rusland gewei gerd heeft aan de conferentie deel te nemen, omdat de omstandigheden het niet toelaten. Een officieel communiqué, te .Petersburg uitgegeven, en aan de Times geseind, wijst er op dat de omstandigheden thans niet zoo geheel dezelfde zijn als voor het bijeenko men van de eerste Haagsche conventie, zoo- als de circulaire van ^minister Hay wil doen voorkomen. Tijdens den Spaansch Ameri- kaanschen oorlog had Spanje, door tusschen- komst van Frankrijk, het verlangen naar vrede te kennen- gegeven, voordat de Rus sische uitnoodigingen verzonden waren en de conferentie kwam- eerst samen nadat de vrede gesloten was. Uit Washington wordt echter gemeld, dat graaf Lamsdórf den Amerikaanschen gezant te Petersburg de verzekering gegeven heeft van Ruskinds bereidwilligheid om aap de conferentie deel te nemen. En daar de con ferentie geen invloed hebben zul op den loop der gebeurtenissen in het Verre Oosten, heerscht in diplomatieke kringen de meening dat de confei.enliq in Mei 1905 zal bijeen komen. De Kreuz-Zeitung verneemt eindelijk, dat 1 naar men in Petersburg hoopt de toestand in Juli veel rustiger zou zijn, dat de oorlog dan geëindigd zal zyn of dat vredesonder- handelingen dan zullen zyn aangeknoopt en dan is er tegen deelneming aah de con ferentie geen bezwaar meer. Uit deze tegenstrijdige berichten kan men alleen afleiden, dat Rusland nog geeil vast besluit genomen heeft. De Regeering van Oostenrijk-Hongarije heeft, als eerste mogendheid, haar volkomen instemming met de plannen van president Roosevelt, officieel medegedeeld. We hebben Eduard de Lairis en mevrouw d’Orvilliers verlaten op ’t oogenblik, dat de laatstgenoemde zaida „Voor my hebt ge gevochten, niet waar.” En de eerst genoemde antwoordde „Ja, ik zal u dat alles uitleggen.” Ze waren toen de trap afgedaald en op de vestibule gekomen. „We kinnen hier niet spreken,” meende Edith. „M|jn rijtuig staat daar buiten. Ik ga nu naar de magazijnen van het Louvré en zend het daar wegIk koop het een en Uhr om aan mijn uitgaan op dit morgen uur een glimp te geven. Wacht gij mij nu in een goed gesloten huurrijtuig in de rue Rivoli, op den hoek van de rue des Tuileries.” „Goed! AfgesprokenI” zeide Eduard. Gezanjelyk gingen zy naar buiten, waar voor de vrouw des rechters de prachtige equipage gereed stond. Het „Journal des Debate” ontving van het Russische Telegraafagentschap de volgende mededeeling, waarvoor het blad de verant woordelijkheid geheel laat aan het agent schap Petersburg, 18 Nov Aan den ge- neralen staf bevestigt men het bericht van den dood van generaal Koeroki, te BAjkng overleden tengevolge van eer. verwonding, bekomen in den slag by Yentai. Sedert drie weken was de toestand van den generaal hopeloos. van den minister-president niet meerrkan goedkeuren En zyn heengaan zal het aftreden van deiRhinister van bnitenlandsche zaken Delcassé, van den minister van onderwijs Chaumié en van den minister van openbare werken Maruéjouls ten gevolge hebben. Als een opjnerkelyk verschijnsel wordt ér op gewezen, dat het door Combes ingediendo ontwerp tot scheiding van kerk en staat niet de onderteekening draagt van den minis ter van bnitenlandsche zaken. En die is toch by het Antwerp, dat de opzegging van het Concordaat beoogt, in do eerste plaats betrokken. De nieuwe minister van oorlog Berteaux komt dadelijk in een moeilijk parket. Combes heeft verklaard, dat Berteaux de staatkunde van André niet alleen zal voortzetten, maar zelfs krachtiger dan zyn voorganger. En de heer Guyot de Villeneuve, die zich de val van André als een eer mag toerekenen, hoeft een interpellatie aangekondigd over de vraag of de nieuwe minister voornemens is met de door de Kamer uitgesproken meerlingen rekening te houden, en alle officieren te straffen, die zich aan denonciatie hunner kameraden hebben schuldig gemaakt P Dat kan weer een interessant debat worden. Een telegram van Moji meldt de vernie ling van een tweede Russische arsenaal en magazyn te Port Arthur. De Japanners ontdekten de ligging van het arsenaal en richtten daarop het vuur van hun geschut met tweehonderd granaten slaagden zy er in het te vernielen. De Japanners verwijdden de sappen en ge bruiken die thans voor het vooruitbrengen hunner kanonnen. De Russen gaan voort heftige uitvallen te doen en vallen de sap pen aan met handgranaten. Op ’t zien van zyn meesteres, sprong do huisknecht van zyn plaats naast den koetsier en sloeg het portier open. „Ik dank u, mynheer de Lairis 1 Vergeet niet, dat we u van avond aan hot diner wachten, mynheer d’Orvilliers en ik I” En tot den koetsier: „Plein van’t palais-Royal, ’t magazyn du Louvre.” De koetsier hief de zwoop op on de paarden stelden zich in beweging met die eigenaardige sierlijkheid, welke schijnt te getuige van hun gevoel „We zyn van ’t echte ras, evenals onze meesters Nauwelijks was het rijtuig op den hoek van de rue de Sèvres uit ’t gezicht, of Eduard de Lairis begaf zich, zonder op nieuw naar boven te zijn gegaan, naar de naastbij gelegen standplaats voor huur rijtuigen. Hy zocht een fiacre van een donkere kleur en was weldra daarmede op do hem uitge duide plek. Daar gekomen zynde, dook hy in een hoekje van ’t rijtuig weg om toch vooral niet -gezien te kunnen worden, maar ’t was oen geheel overbodige maatregel, daar de por tierraampjes zoodanig waren beslagen, dat men toch niet van buiten af daar binnen iemand kon zien zitten. Lang behoefde Eduard niet te wachten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengef. ingevolge art. 12, i°der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen «ijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd orn in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein 'te mogen verkoopen, als Naam van de Verzoekers A de Groot, B«. Aa. Ga. Fraikin, huisvr, v F. J. v. d. Pavoordt, Wijk I No- 12. Binnen 2 weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van -de vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen. Goud^j den 19 November 1904. Burgemeester en Wethouders Voornoeimb R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER De Fransche Kamer heeft gisteren een belangrijk besluit genomen. Na afloop van de beraadslaging over bet budget van onderwijs, was aan de orde een wetsvoorstel tol af schaffing van de censuur, die op ’t oogenblik geldende is voor alle openbare schouwspelen theaters, café’s-concerts, -enz. en die vooral dit jaar aanleiding tut wrijving en ontevre denheid heeft gegeven door het verbod van stukken als „Ces Messieurs”, „Le Droit des Vierges”, „l’Étranger” (van X ’ni off) en t.og verscheidene andere, die op den index gev schreven werden. Toch had men dergelyk voorstel niet verwacht, daar men juist in den laatsten tyd zeur verdraagzaam was gewor den en de meeste verboden stukken ten slotte we_!|g had toegelaten, nq er eerst een famepze i'i^nu voor te hebben gemaakt. Er waren zelfs theaterdirecteuren, die veel moeite deden een stuk verboden le krijgen. Geen wonder dal de censuur vyanden had en dat deze eindelyk het pleit gewonnen hebben. De heer Chaumié, minister van Onderwijs, verdedigde de censuur, belovende baar te zullen handhaven binnen de perken, die aan een dergelyke instelling eigenaardig gesteld behooren te worden. De heer Maret daaren tegen sprak met nadruk voor de afschaffing, uvarmigd dat de directeuren ouder..yoortspruit pit de verkiezingen, welke haar De nationalistische en anti-republikein sche bladen in, Frankrijk zien in het aftreden van generaal André als minister van oorlog het begin van het einde van het kabinet- Combes In de Kamer zal het zich, dank zy den steun van het bloc, wel staande houden, meenen zymaar het zal, nu het eenmaal aan ’t afbrokkelen is, daarmede voortgaan. En voordat wy een paar maan den verder zyn, zeggen zy, zal het Kabinet zyn heengegaan, omdat het geheel en al ver brokkeld is. Minister Pellutan, zoo meldt de République Franqaise, het orgaan van de Melinisten, zal de behandeling van de begrooting van marine niet overleven. Het resultaat van de extra-parlementaire enquête over het marinebeheer zal by die behandeling geduchte wapenen legen den minister leveren. Minister Rouvie-r zal voor het einde van dit werkjaar aftreden, omdat hy de politiek want reeds na verloop van een twintigtal minuten, bad Edith aan zyn zyde plaats genomen. De koetsier, behoorlijk gewaarschuwd, begaf zich terstond naar de avenue des Champs-Élysées tot naby de triomfboog. Eet st kon Edith, zichtbaar ontsteld, geen enkel woord uitbrengen Zy had de schokkende ademhaling en den gejaagden blik eener vrouw, die gevaarlijke dingen doet en wel weet, dat zy haar naam haar leven misschien op ’t spel zet. De Lairis hield, insgelyks zonder iets te zeggen, de beide kinderhandjes vast, die zy uit het elegante mofje had gehaald. „Eduard,” begon zy eindelyk,” „wat is er gebeurd P Ik voel zoo, dat ons een vreeselijke ramp boven het hoofd hangt „Ik geloof daarentegen, dat er een gevaar is afgewend, maar daartoe waron krasse maatregelen noodig en ik heb niet geaarzeld om ze toe te passen „Ja, door uw leven te wagen 1” „Ik had geen andere keus.” „O, vertel my dadelyk alles, ik moet hot weten Zy glimlachte met de droevige uitdrukking, die haar eigen was en die niet mocht be schouwd worden als een teeken van zwak heid, maar veeleer als een blyk van bizon- deren heldenmoed in weerwil van alle vrouwe- De Italiaansche regeering heeft te kampen met een nieuwe moeilijkheid, diu. ten deele overigens zoo gunstig zyn geweest. In het leger ontstaat een toenemende geest van tuchteloosheid, die zich dezer dagen in ver ontrustende in a U heeft geopenbaard by de lichting, die onder de wapens is geroepen ter handhaving van de orde tydens de ver kiezingen. In Coma en Bologna hebben o. a. soldaten door luidruchtige betoogingen op den openbaren weg luide hun ontevredenheid gelucht over den naar hun meening onnoodig verlengden diensttijdzy meenen, dat het reeds vóór den dag der stemming een uit gemaakte zaak was, dat de politie best in staat was alleen do orde te handhaven en dat het in elk geval, nu de verkiezingen zyn afgeloopen, heelemaal geen zin meer heeft, hen in de kazernes te houden in plaats van zo jiaar huis te sturen. De regeering zal over deze militaire on gerechtigheden in de Kamer geïnterpelleerd worden. 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1