c MANTELS, PEL TE It MEN, Stadsnieuwst 377ste Staats-loterij Veemarkt te Rotterdam. Csstumes, Japonstorfen, (Housen, l*elgnoirtt ADVERTENTIES over de wijzigingen door Tisza voorgesteld, duurden al weken, zopder dat het einde te zien wasde technische obstructie vierde hoogtijd. Om aan dien toestand een einde te maken had Tisza, na zich verzekerd te hebben van den steun der geheele liberale partij, door den heer Daniël, vice-president der liberale club, het genoemde voorstel doen indienen, op grond der bepaling dat een voorstel, door 50 leden onderteekend, zonder debat en by enkele stemming door de Kamer kan worden aangenomen. Het voorstel van Daniël was door alle leden der liberale partij ondertee kend en voldeed dus aan die bepaling. Het trad in de plaats van het ingetrokken re- geeringsvoorstel, en bedoeldede invoering voor den tijd van een jaar van een aantal wijzigingen in het Kamerreglement, ten einde de geheele herziening Van het reglement en de aanneming van de noodige wetsontwerpen van de begrooting voor 1905, van de flnan- cieele overeenkomst met Kroatië, en van de reerntenwet mogelijk te maken. Deze manoeuvrede intrekking van het regeeringsontwerp en de indiening van het voorstel Daniël, was voor de Kamer een ver rassing. De oppositie was er door in do war gebracht, en wist niet wat te doen. Maar dat duurde niet lang. Vooral niet toen Tisza het voorstel deed om twee zittin gen per dag te houden oen voorstel dat door «en deel der oppositie beantwoord werd mot hél verlaten der vergadering. Verspreide Berichten. Frankrijk. De afgevaardigde Guyqt de Villeneuve hoeft by de kanselarij vafc het Legioen van Eer een aanklacht inpidiend tegen André en eenige hooggeplaatste officieren wegens vergrijp tegen de eer wat slaat op de bekende reden waarom de ex-minister van oorlog zijn congé genomen heeft. De Groot-Zegelbewaarder hoeft den rechter van instructie Jolliot machtiging verleend de ministers Pelletan en Trouillot als getuigen te hooren in de zaak-Syveton, wat door den nationalistische!! held verzocht was. Het congrea der „Syndicale jaunes" (niet* socialistische werkliedenvereenigingen) is eergistermiddag te Parijs geopend met een redevoering van den president Bietry, waarin deze onder meer zeide Wij zyn vóór alles anti-socialist. Onze overtuiging is, dat het socialisme, zelfs geopereerd van zijn fistels, die genaamd worden staking, internationa lisme en godsdienstloosheid, nog een doode leer is. DUIT8CHLAUD. Zaterdag werd te Berlijn een vergadering gehouden tot stichting van een „Internatio nale Vrouwenclub". Zy is bijeengeroepen door miss Stedlay en tot het comité behoort ook mevr. Bertha Von Süttner, de vrouwe lijke apostel voor den vrede. Vereenigde Staten. In den Vrijdag gehouden ministerraad ver zocht president Roosevelt den leden van het Kabinet Zaterdag in het Witte Huis bijeen te komen, urn hem te vergezellen bij het feest voor de onthulling van het standbeeld van Frederik Den Grooten, het cadeautje van keizer Wilhelm aan de republiek. Brazilië. Overeenkomstig het besluit van hot con gres is de staat van beleg te Rio de Janei ro afgekondigd. Dit besluit zal evenwel weinig effect meer sorteeren. De stad heeft het gewone aanzien herkregen en de han del is hervat. y Intusschen is de militaire school gesloten en zijn de by den opstand betrokken offi cieren gevangen gezet. Gemengde Berichten. Schoolbaden. Voor de Haagsche afdeeling van het „Ou derwijzers-genootschap" heeft dr. J. de Groot, lid der Schoolcommissie, Dinsdag avond een warm pleidooi gehouden voor de invoering van schoolbaden. De belangstelling in het kind is in deu laatsten tyd zeer toegenomen, verklaarde sprgetuige ook het hier gehouden Congres voor Kinderbescherming. Dat maag, inge wanden en longen gezond moeten zijn, dat er zuivere lucht moet ingeademd worden, weet iedereenniet echter, dat een ge zonde, normaal functionnecrendo huid een waarborg is tegen verschillende ziekten, en dat de huid de kiemen van besmetting kan dragen. Een reinigingsbad geeft een gavoel van welbehagen niet alleen, doch reageert op de huid en het geheelo lichaam- Ook in moreel opzicht is reinheid van grooten invloed, daar onreinheid het gevoel van eigenwaarde verstompt. Reeds by de Romeinen bestonden er ba den, ook voor het volk, zoodat, wat rein heid ahngaat, het menschdom eer achter- dan vooruitgegaan is. Ons volk is niet hygiënisch zindelijk. Het plassen met water slootwater vaak dat algemeen voorkomt, en het uitwendig poet sen van vaten, heeft met ware zindelijkheid niets te maken. 't Klinkt haast ongelooflijk, dat Drenthe nog in 't geheel geen volksbod heeft, en de provincie Groningen slechts één. Schoolbaden onderscheiden zich hierin van volksboden, dat ze voor een of meer scholen en uitsluitend voor schoolkinderen zy'n ingericht, en dat het baden geschiedt onder toezicht van den onderwijzer onder schodltyd. Het is niet raadzaam de kinderen onder schooltyd naar eon volksbad te zenden, om dat bet tijdverlies aanzienlijk is. Ook moe ten schoolbaden een aparte inrichting heb ben de onderwyzer in 't midden staande van een rond of achtkant gebouw, moet al de pl. m. 40 in 't rond geplaatste badcellen kunnen overzien. Verder dient er een gemeenschappelijke badkamer te zijn. In I)uit8chland gaf Göttingen in 1885 het voorbeeld, dat weldra in tal van plaatsen gevolgd werd. In ons land ging de beweging 4uit van Arasterdam, waar de heer Schook, hoofd eener school, de onvermoeide leider er van werd. Dordrecht, Arnhem, Utrecht en Haarlem hebben iets, of zullen iets krij gen van Gemeentewege, dat op een school- bad gelykt, maar Amsterdam spant toch de kroon- Niet dat de baden voor de scho len er reeds algemeen zijn, verre van daar. Doch het eer.e dat er is, in het centrum van een viertal scholen in do Frederik- Hendrikstraat, is een model-inrichting. Hier, te Schiedam en Alkmaar wordt het baden van de jeugd bevorderd door parti culiere liefdadigheid. De Arasterdanische inrichting geeft regenbaden, die hierom de voorkeur vordienen boven kuipbaden, dat ze slechts l/lt van de hoéveolheid water ver- eischen en het water steeds schoon is. Ook is de aanleg goedkooper en de inrichting eenvoudiger dan van een volksbad. Ze heeft een badraar. en een badvrouw. De kraan wordt bediend door den onderwyzer. Schot jes zyn niet noodig de praktijk leert, dat de kinderen niets vreemds aan elkander vin den. Ook zyn de bezwaren tegen medewer king van ouders opgeheven men behoeft de ouders slechts de inrichting to doen bezichtigen om hun dadelijk duidelijk te maken, dat het Zaterdag-avondhouden thuis armoedig afsteekt by de wekelyksche reini ging in het schoolbad. Ieder kind krijgt een schoone handdoek en zeep. Het eigenlijke wasschen dQurt 5 minutenmet uit- en aankleeden, (raden, gaan naar en van het bad, gaan er yoor een klasse 20 minuten heen. Het Amsterdam8che schoolbad geeft ver blijdende resultaten Wegzenden van orde verstoorders behoort tot de groote zeldzaam heden. En de huidaandoeningen verdwijnen van do lyst der schoolziekten. Als indirect gevolg gingen do moeders ook meer zorg besteden aan het ondergoed. Het maakt dus de ouders niet zorgeloos en behoeft ze ook geenszins te krenken 6 dagen mag de moeder voor de reinheid zorgende school neemt maar één dag die taak over. De duurte kan geen groot beletsel zyn, daar een schoolbad pl. m. 4 cent kost, reke ning gehouden met de kosten van aanleg. Moge op. het Haagsch Stadhuis aldus besloot de spreker spoedig het besluit genomen worden tot het inrichten van schoolbaden, althans tot de stichting van één alvast by wyze van proef, die zeker zal bevallen. De rede werd luid toegejuicht. Voor het 2e kantongerecht te Rotterdam is de behandeling voortgezet van de zaak tegen den apotheker, wien ten laste gelegd wordt dat hy geneesmiddelen ter aflevering in voorraad had, zonder dat op het fleschje een opschrift was aangebracht met vermel ding van de middelen, waar de inhoud uit was samengesteld. De inspecteur van de Volksgezondheid had by zyn onderzoek in de bergplaats ry- tjes fleschjes gevonden, overeenkomende met de twee, door hem in beslag genomen. Op de étiketten stond geen datum, noch een gebruiksaanwijzing of naam van den patiënt. Beklaagde verklaarde, dat, als dit ver boden wordt, dan niemand het beroep van apotheker zou kannen uitoefenen, want ieder heeft gereedgemaakte middelen in voorraad. De inspecteur antwoordde, dat dit mid delen zyn, die naar een vast voorschrift gemaakt worden, bv. koortspillen. De be doelde fleschjes behooiden niet daartoe. Op een vraag van het O. M. zei getuige, dat een bergplaats niet is voorgeschreven maar waar die is, daar staat zy ook onder contröle. Het O. M. vroeg veroordeeling tot twee boeten van f 50. Uitspraak 29 November Teneinde de vreemdelingen, die in 1905 de groote tentoonstelling te Luik zullen be zoeken, ook zooveel mogelyk naar Maastricht te trekken, zal de vereeniging „Maastricht Vooruit" een monumentalen steenen uitzicht toren op den St. Pietersberg bouwen. Het benoodigde kapitaal is byna geheel door de leden volteekend. Dit monument wordt tevens gewy-l aan de nagedachtenis van den stichter van het klooster der Observanten (thans bui- tensocieteit Slavante), den prins bisschop Jan van Horn X£e8t- 1505), die in zyn tyd de bjjzondere sympathie der Maastrichtenaren had. Voorts hoopt de vereeniging in Augustus een grooten historischen optocht te houden, waarin door verschillende groepen episoden worden voorgesteld met betrekking tot de voornaamste gebouwen en kunstambachten der stad. In een groote zjjde ververij in Thalwill (Zwitserland) is plotseling een werkstaking uitgebroken. De werklieden eischen dat ook in den stillen tyd geen werkman zal worden ontslagen, dat de werktijd van 91/® tot 9 uur zal worden verminderd en dat nooit de loonen zullen worden verlaagd. Er wordt niet gemeld of voor deze eischen eenige aanleiding bestond. Toen de firma wei gerde aan het verlangen der werklieden te voldoen, legden twee derden het werk neder. De oveiigen werken voort onder be scherming van de gewapende macht. Justus van Maurik, de populaire schrijver van talrijke Amsterdamsche schotsen, de in alle plaatsen van ons land geliefde voordra ger en Nutslezer, is gisterenavond na een langdurig lijden te Amsterdam gestorven. Het werk van Van Maurik is sedert het verschijnen zijner eerste pennevrnchten tot op heden in veler har.den geweest. Men amuseerde zich aan zyn juiste voorstelling van allerlei situaties. Zyn huinor trof steeds omdat h|j van de echte soort was. Een vreemd verschijnsel kan men tf^Dinx- perlo waarnemen. Daar hebben verschil lende klompenmakers bun hout op Pruisisch gebied ingekocht omdat het daar goedkooper is en wel f5 per 100 pond minder was Wanneer van het hout klompen gemaakt z(jn dan worden* ze weer naar Pruissen inge voerd, omdat daar de opbrengst der klompen weer hooger is. De afdeeling Amsterdam der „My. tot bevordering der Bouwkunst" houdt Vrijdag avond e. k. eene vergadering, waarin de Rijksbouwmeester, de heer D. E. C. Knuttel, eon voordracht zal houden over „De Grafe lyke zalen te 's Gravonhage". Pbotographieën en teelceningen zullen bij die voordracht als toelichting dienen. Men meldt uit Amsterdam :s1f. Eene belangrijke beslissing werd Vrijdag gegeven door den kantonrechter in hot 4e kan ton, alhier, in een geschil tusschen een werk- gover in het havenbedrijf en zyne arbeiders. Een dezer laatsten. Compier gebeeten, sprak nl. dien werkgever aan ter zake vun het navolgende Na de uitsluiting in 1903 was door de Ver eeniging van werkgevers op scheepvaartge bied alhier aan de arbeiders ter teekening voorgelegd eene overeenkomst, waarbjj zy zich verbonden te zullen arbeiden volgens de loonregeling der vereeniging. Dit stuk was door den eischer arbeider in deze procedure geteekend op 18 April 1903. Op 15 Juni 1904 was een nieuwe loonregeling ingevoerd, die de arbeiders weigerden te erkennen, omdat de loonen naar hunne meening daardoor ge drukt werden Na de lossing van een schip, uit Riga afkomstig, werd nu togen den werk gever, den stuwadoor J. Stjjger, eene actie ingesteld, tot betaling van het te weinig ont vangen loon, zich daarbij beroepende op de tot dusver gevolgde usance. De werkgever van zyn kant beriep zich thans op genoemd contract van 18 April 1903 en op het werk boekje van den arbeider, dat hetzelfde inhield, en door dezen voor den duur van het werk- gedeponeerd was ten kantore der vereeniging. De eischer voerde tegen dit beroep aan, dat de goteekendo overeenkomst alleen kon betreffen de loonregeling, die op 18 April 1903 gold, dat het in strijd met de openbare orde en goede zedec zou zyn, aan die ver bintenis de beteekenis te hechten, dat hy zyn geheele leven verplicht zou zyn te werken op de voorwaarden, die do Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied eenzijdig geliefde vast te stellen, terwijl bovendien niet de gedaagde, die niet eens lid der ver eeniging was, doch de vereeniging zelve de nakoming van dit contract moest eischen. De kantonrechter overwoog by interlocu toir vonnis, dat het betoog des eischers juist was;, ook hy was van oordeel, dat de ge- teekende overeenkomst niet op latere loon regelingen kon slaan, en dat het overgeven van het werkboekje op zichzelf geen bewijs opleverde, dat de arbeiders aan het werk gegaan waren op de looncondities van de vereeniging. Voorts werd aan den eischer opgelegd, door getuigen te bewijzen, dat het s.s „Dorothea", waaromtrent het geschil liep, aan gezaagd hout 1100 standaards kan 1 iden, en dat volgens de heerschende usance sche pen, geladen met palen, berekend worden voor zooverre de grootte hunner lading be treft, naar het aantal standaards, dat zy aan gezaagd hout kunnen 1 iden. Het getuigen verhoor werd bepaald op 23 September, a.s. Door deze beslissing des kantonrechters rjjst de vraag, of aan de loonregelingen, door de veieeniging vastgesteld nA 18 April' 1903, in rechten wel eenige bindende kracht kan worden toegekend. Voor eischer trad als gemachtigde op mr. B. P. J. PJantenga, en voor gedaagde mr. W. J. Vinke, beiden advocaten alhier. Men seint uit Den Bo<ch De goudsmid de Bruyn in de Minderbroe derstraat alhier is gisternacht voor ongeveer achthonderd gulden bestolen. Waarschijnlijk zyn dieven door het bovenlicht der voordeur naar binnen geklommen. Een honderdtal gondon riuge i, zoomede een aantal parures en rozenkransen worden vermist. De voordeur werd gisterochtend open ge vonden. Men meldt uit Ter Neuzen aan de VI. Ct. Door den wachtmeester der marechaussees alhier is procesverbaal opgemaakt tegen den schoonzoon eener weduwe, wonende op het gehucht Spui, onder verdenking dat deze ten huize zyner schoonmoeder heeft ontvreemd een gouden slot met koralen^ Vast staat dat de verdachte die versierselen te Selzaete heeft verkocht, maar hy geeft voor ze nuhy de woning zyner schoonmoeder te hebben gevonden. Aan het gewelf van een nieuw gemeente lijk gebouw te (Jhristiania kan men dagelyks eene jonge dame ijverig aan het werk, zien, met een troffel in de hand en steen op steen stapelende tot een muur. De vlijtige vrouwe lijke metselaar draagt een soort van pages- kleeding eene wyde blaiiwlinnen broek, een witten kiel met lange mouwen en eoijÉbeed- geranden stroohoed. De jonge dame wil architect worden en wenscht zich daarvoor practisch te bekwamen. Zy werkt als metselaar zeven uren op een dag. Op een vraag, wat de mannolyke werk lieden van hunne vrouwelijke kameraad zeg gen, antwoordde zy „Zy zyn tegenover my de beminnelijkheid zelve. Hot is moeilyk geweest van de werkgevers vergunning U verkrijgen ik heb het by verscheidene met selaarsbazen geprobeerd, maar zy vreesden dat ik aan onaangenaamheden zou blootstaan. Ten slotte echter werd ik hier toegelaten. Er is in de stad eene vrouwelijke architect, die vroeger vele verdrietelijkheden gehad heeft, toen zy met mannen tezamen werken moest." Een Duitsch blad, waaraan dit ontleend is, voegt er aan toe Er zyn in Zuid Duitsch- land tul van vrouwen by de bouwvakken als handlangers werkzaam, die het langer moeten uithouden, dan zeven uren op een dag. (Huisvrouw.) Misdadige woeling? -- Door den kanton rechter te Zwolle zyn vyf bestuursleden van de Christel. Zaugvereeniging „Excelsior" al daar, ieder veroordeeld tot een boete van 50 cents, subsidiair een dag hechtenis, omdat zy zonder toestemming van den burgemeester op de bovenzaal van de sociëteit „de Har monie" een zanguitvoering gegeven hebben, waarvoor aan het publiek toegang werd verleend. Zaterdagavond had in de Kortestraat te Arnhem een ontploffing plaats in de Eerste Arnhemsche Electrische, vermoedelijk door verstopping van een afvoerbuis in het zoo genaamde knalgat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan het huis werd eenige schade toegebracht. Uit Bergen-op-Zoom meldt men De suikerfabrieken alhier zullon eerstdaags stop moeten gezet worden wegens gebrek aan water. Het Pylkenswater, Volkspark en de Melanen zyn leeggepompt, terwijl de Zoom geen voldoende toevoer verschaft. Men meldt uit Dreumel aan de ?N. Ct.": Het gerecht uit Tiel deed Vrijdag een nauwkeurig onderzoek ter plnatse naar de inbraak, welke in den nacht van 9 op 10 dezer gepleegd werd op het hulppostkantoor alhier, en mede naar een diefstal van eend vogels uit eon der eendenkooien alhier, da- teerende uit den nazomer. Verschillende per sonen werden gehoord, o. a. een kastelein, die indertyd tot veel verminderden prys een den kocht van een paar dorpsgenooten. Het onderzoek, dat nog in vollen gang is, leidde niet tot aanhouding. Inmiddels zyn in den afgeloopen nacht weer op een paar plaatsen verdachte perso nen gezien en gehoord en is op hen zelfs een schot gelost. Een aantal ingezetenen hebban besloten op eigen kosten een burgerwacht in te stellen. J. K. B. waarschuwt in Rosarium, dat A de tyd daar iB om de rozen te dekke ontdoen ze eerst, zegt hy, van stok, dau^ van de bladeren, buigen de stam ter aarae om te zien waar de^kuit gemaakt moet worden, graven die en de roos gaat er on der met haar kopje. Dit mag geenszin? diep geschieden, neen, 10 c.M. in den grond is voldoende De stammen, die boven den grond blyven, worden alleen by strenge vorst met wat ruige mest, blad of stroo bedekt. Op deze eenvoudige wyze blyven onze rozen prachtig mooi over en groeien en bloeien dat het een lust is. Vooral dezen zomer waren zy buitengewoon mooi en nim mer bloeiden zy zoo mild, zoo mooi. Het „U. D." meldt Vrydag meldde zich te Zeist aan de wan delaar C. Koerse uit Rotterdam, die om een weddenschap van f 5000 heeft aangenomen, in 9 maanden van uit Rotterdam heen en terug naar de Zwarte Zee te zullen wan delen. Genoemde wandelaar is zonder ee i cent op zak uit Rotterdam vertrokken, en tracht in zyn onderhoud te voorzien door het ver- koopen van prentbriefkaarten, zooals onze lezers reeds weten. Onze globe-trotter heeft het intusschen met zyn wandeling nog niet ver gebracht. J I. Zaterdag bevond hy zich hier ter stede. Sedert is een heele week verloopen en thans is Zeist bereikt, nog geen twee uur van Utrecht verwijderd. Als het zoo doorgaat, zien wy hem over 9 maanden nog niet to- rugkeeren, tenzij.... met den trein. GOUDA, 21 November 1904. Aan de raadsleden zyn de volgende inge komen stukken toegezonden Gouda, 8 November 1904. By Uwe beschikking van 30 September j.l. werd in onze handen gesteld het hier nevens teruggaand adres van II. de Goey Sr., H. van der Pool en J. H. Grottendieck alhier, die als eigenaren van huizen staande aan de Vorstmanstraat Uwe vergadering ver zoeken de genoemde straat van straatver lichting te voorzien Naar aanleiding daarvan hebben wy do eer in herinnering te brengen, dat by Uw besluit van 28 Juli 1899 als beschikking op een desbetreffend adres van Th. Boot en H. van der Pool werd te kennen gegeven, dat wanneer het voornemen van adressanten mocht zyn op de kadastrale perceelen Ge meente Gouda, Sectie nr. 560 en 295, een openbaren weg aan te leggen aansluitende eenerzyds aan de Korte Akkeren (thans de Prins Hendrikstraat), anderzijds door mid del van eene brug aan de Lange Korte Ak keren (thans de Boschweg), Uwe vergade ring daartoe de krachtens Art. 13 der toen malige Verordening regelende de bouwpolitie vereischte vergunning onder zekere voor waarden verleende. Ter verkrijging van vergunningtot overbrugging van de Bloot ten zuidwesten van het perceel Sectie E, nr. 295, aan den tegenwoordigen Boschweg, werden adressanten verwezen naar ons Col lege, dat volgens Art. 151 der Algemeene Politieverordening daafiover had te beslissen. Dg door U voorgeschreven voorwaarden werden door de adressanten aanvaard en daar het de bedoeling was den weg evenals de te leggen brug, die volgens do door ons gegeven voorschriften 4 M. breed moest zyn en met ijzeren liggers en steenen land- hoofden moest worden gemaakt, aan de Ge meente in eigendom en onderhond over te dragen, besloten wy ten gerieve van de bewoners en in het belang van de eige naren der-^nmiddels gebouwde huizen eene gasleiding vqor de verlichting van den weg te dot n aanleggen. Al spoedig bleek ons, dat niet aan alle door U geBtelde voorwaarden werd voldaan en dat evenmin het leggen van de brug aan den Boschweg ernstig gemeend was. De afsluiting van het aangrenzende terröin aan de zyde der Algemeene Begraafplaats langs den weg, de tegenwoordige Vorstman- straat geschiedde niet ten genoegen van ons College, de wyze, waarop de weg bestraat werd, liet veel te w«nschen over en met den bouw der brug werd geen begin gemaakt, terwyl de huizen aan die straat door de adressanten aan anderen, die aan de ver leende vergunning vreemd waren, werden verkocht. Onder deze omstandigheden kwam het ons raadzaam voor ten opzichte van de verlichting der straat niet al te vrijgevig te zjjn en lieten t|y de bereids aangevangen verlichting weder staken, vertrouwende, dat de nieuwe eigenaren maatregelen zouden weten te nemen om de volledfge vervulling van de door U en ons College gestelde voor waarden te bevorderen. Wat nu het onderhavige adres betreft, drie eigenaren vragen verlichting 'voor de Vorstman»traat en verklaren daarby,; dat zy niet ongenegen zyn naar hunne draagkracht by te dragen om verbetering in den bestaan- den toestand te brengen. De heer gemeente- Bouwmeester is naar aanleiding van dat verzoek op ,nnze uitnocdiging met belangheb benden in overleg getreden, doch zyne po gingen om eene billijke regeling van lasten te verkrijgen, welke aan Uw oordeel zoude kunnen worden onderworpen, hebben blijkens zijn hier bij overgelegd schrijven niet tot een gewenscht resultaat geleid. Het komt ons voor, dat aan den wensch der atiiessanten Uwerzijds eerst dan zal kunnen worden voldaan zoodra zy van hun nen kant zullen hebben aangetoond, dut alle gestelde voorwaarden behoorlijk zullen wor den nagekomen, blijvende het hun overge laten om, indien vóór de overneming van de straat door de Gemeente gasverlichting wordt begeerd, een voldoend aantal gaslan taarns voor hunr.e rekening aan te brengen en zich te verbinden de kosten van het branden der lantarens op den voet van Art. 12 der „Voorwaarden betreffende de leve ring van gaB" (Gemeenteblad no. 71) te dragen. Wy geven U in overweging ons te mach tigen hiervan mededeeling te doen aan de adressanten als beschikking op hun verzoek. Gouda, den 16 November 1904. Het is U bekend dat de Brugweg opder de gemeente Waddinxveen met zyne beide zijkanten of bermen en de helft van de langs de Noordzijde van den weg loopende sloot eigendom is van de gemeente Gouda, die voor het onderhoud daarvan heeft zorg te dragen. De weg is kadastraal bekend gemeente Waddinxveen in Sectie G, Nr. 248. Uit een onlangs van onzentwege ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat door de eigenaren van langs genoemden weg gele gen perceelen verschillende gedeelten van de kanten of bermen en van de halve aan deze Gemeente toebehoorende sloot in bezit zyn genomen door dammen, bruggen of landhoofdeii te maken om toegang tot den weg te verkrijgen of stoepen aan te leggen ten behoeve van hunno perceelen. A Togen de uitvoering en de bestendiging van deze werken voor zoover daaibygeen grond aan den openbaren verkeersweg wordt onttrokken bestaat dunkt ons volstrekt geen bewaar wy zouden het echter billijk achten zoo de Gemeente als eigenares van het perceel Sectie G, No. 248, eenige ver goeding ontving voor den afstand vun die gedeelten, welke door de bedoelde eigenuren ten dienste van hunne eigendommen worden in gebruik genomen. Wy zouden daarom wenschen dat ons College door U ge machtigd werd de respectieve eigenuren aan te scfiryven de gemaakte werken op te rui men en de ingenomen perceelsgedeclten in den vroegeren toestand weder ter beschik- king van de Gemeente te stellen tenzij zy genegen mochten zyn zich op de door U te stellen voorwaarden van het behoud van het ingenomene of van het gemaakte werk te verzekeren. Als regel zou naar wy meer.en moeten gelden, dat zy, die hun eigendom door demping tan de sloot met den open baren weg hebben verheeld den in bezit ge nomen grond van de Gemeente aankoopen voor den prys van f 2 50 per M8, dat zy die hun eigendom alleen door middel van eeri dam of eene brug aan d|pn weg hebben ver bonden' aan de Gemeente betalen eene recognitie van f 1.—, f 1.50 of f 2.50 per jaar, al naarmate het gemaakte werk van kleiner of grooteren omvang is, en dat voor hét hebben van eene stoep aan de wetering langs de Zuidzjjde van den weg eene jaarlyksche recognitie van f 0 50 verschul digd zal zyu. Wy hebben mitsdien de eer U in over weging te geven I. Te verkoopen aan a. Joh. de Ruyter, die een gedeelte sloot heeft gedempt en een gedeelte van den zij kant of berm heeft in bezit genomen, eene oppervlakte van ongeveer 47 M8 voor den prys van f 2 50 per M8. b. A. Jongejan, idem, 21 M8 voor f 2.50 per M'. c. H. van den Berg Dz., idem, 16 M2 voor f2 50 per M8. d. C. van den Berg, idem, 16 M" voor f 2.50 per Mc. e. P. van den Berg, idem, 16 M8 voor f 2.50 per M8. een en ander met bepaling, dat de afscheiding der particuliere perceelen geplaatst zal worden op een afstand van ten minste 3 Meter nit het midden van het paardenpad van den weg gemeten. II. Tot wederopzeggens toe vergunning te verleenen aan a. A. van Eeuwen en P. Broere voor het hebbon van een dam tegen betaling van f 1.50 'sjaars. b. A. van Eeuwen voor het hebben van een dam en een stoep tegen betaling van f 2.50 'sjaars. c. J. van Bergen voor het hebben van een dam tegen betaling van f 1.— 'sjaars. d. D» Steenland voor idem tegen beta ling van f 150 'sjaars. e. Wed. P. Steenland voor idem tegen, betaling van f 1.50 'b jaars. C. Verzjjden voor het hebben van een steenen landboofd voor eene brug tegen be taling van f 1.50 's jaars. g. H. Zwart voor het hebben van een houten landhoofd voor eene brug tegen betaling van f 1.'sjaars. 'A. A van Spaan voor idem tegen|bethling van f 1.— '8 jaars. i. C. A. van dor Hoeven voor idem tegen betaling van f 1.'«.jaars. k. M. de Bas voor idem tegen betaling vau f 1.— 'sjaars. H. Zwart voor idem tegen betaling van f 1'sjaars. m J. Kleiweg voor idem tegen betaling van f 1 's jaar». n. A. Jongejan voor het hebben van eend stoep aan don Zuidelijken zijkant var. den weg tegei* betaling van f 0.50 's jaars. o. Joh. de Ruyter voor idem tegen be taling van f 0.50 'sjaars. Het conceit dat gisterenavond door ^den Heer Kerper met zyn Haagsch Mannenkoor gegeven werd, kan als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Voor do noodige afwisse ling was bijzonder goed gezorgd. Do Heer Liefering, die 't Programma opende mot een Sonate voor viool vau Hilndel, bleek een meester op dit instrument te zyn. Vooral kwamen zyne talenten uit i^de 8 Nummers, die hy in de 2de Afdeeling speelde en hy werd dan ook terecht zoo warm toegejuicht, dat hy nog eon keurig stuk toegaf. Als deze heer nog wat meer „aplomb" krygt en zich alzoo wat gemakkelijker beweegt, zal zyn uitmuntend spel er nog by winnen. De Mannenzangvereeniging „Euterpo" zong in No 2 van 't Programma de beide Num mers, waarmee zo te Delft den eersten prijs verdiende. Zeer fijn genuanceerd werden deze beide koren gezongen. Zoo goed kan er slechts gezongen worden door ernstige studie. Wo herinneren ons ook in onze stad wel een Mannenkoor gehoord te hebben, maar dan was 'I meestal een toer voor den Dirigent om de stemmen in bedwang te houden. Niet alzOo by Euterpedaar alle zangeis flink naar den Directeur keken en dikwijls uit het hoofd zongenZe gaven zich alleen dan, wanneer de teekons en do Muziek huil daartoe verlof verleenden. Piamisiuio's kwamen mooi tot haar recht en dan vormde het koor een goed geheel. Ook do overgangen tot de meer krachtig gezoajn-n gedeelten waren zeer goed. Deze zangveiWugGig kenmerkte zich door groote attentie dor koriiten, die zich geheel lieten leiden door don bekwamen Directeur. Na 't zingen van 'i Pelgrimslied, gecomponeerd door den Heer W. Kerper, bood men hem een krans aan. Deze compositie leek ons nog wat moeilyk voor de jeugdige vereeniging. n(„Les Martyrs aux Arènes" werd weer heel mooi gezongen. De aanhef van dit aangrijpend werk klonk forsch en frisch en het word tot Het einde toe flink gezongen. In Rudolph van Wedenbergwas 't koor niet altoos even gelukkig We moeten echter niet uit hot oog verliezen, dat de tot nu toe gënoemde Nummers „a capellawerden uit gevoerd en dat Euterpe" nog maar kort bestaat. In het laatste koornummer, dat met piano-accortipagnement gezongen werd en dat voel succes had, werd de Baryton-solo door den Hoer Oh. Aarsse voorgedragen. Deze hoor gaf voor en na de Pauze eenige soli, die met veel genoegen gehoord werden en dankbaar werden toegejuicht. We wenschen den heer W. Kerper geluk met deze door 't aanwezige publiek zoo gewaardeerde uitvoering. By eene volgende gelegenheid zal deze kennismaking voldoende zyn om eene stampvolle zaal to verzekeren. De Zangvereeniging Euterpe" had die nu reeds ruimschoots verdiend Te Rotterdam speelde gisteren „Olympia" (van hier) tegen de Rotterd. Votb. Ver. „S. I. O. J)." Onze stadgonooten verloren met 7.3 goals. le Klasse. Trekking van Maandag 21 Nov. No. 20062 f 20,000. 4867 en 8967 ieder 1 1000 4260, 5013, 7746,13906,14552, 17458, 19485 en 20788 ieder 1 100. Prijzen van f 20. 7 3570 5832 8962 12238 15348'18331 13 90 44 9054 57 15405 40 136 91 66 69 91 60 72 96 3602 99 77 12313 16508 75 291 15 5901 88 12484 16 88 9 33 8 94 12648 33 18400 76 47 34 9309 12706 15600 67 408 93 6104 31 10 15733 18534 64 3707 71 35 14 58 36 79 56 6289 62 31 91 54 558 3838 6330 70 55 15843 18683 609 78 66 76 58 80 18754 68 81 89 78 96 15902 89 832 3940 6427 9502 12881 6 18865 903 85 53 46 12906 26 18978 14 87 57 9610 50 31 88: 61 98 97 9701 53 60 19018 1042 4010 6537 85 13042 16029 22 1210 75 80 9844 13104 16170 83 1304 85 6602 55 63 16205 61 65 92 36 61 54 19 63 76 4201 6729 9905 97 65 67 98 22 86 23 13201 84 19159 1417 33 6972 33 96 16323 88 60 67 7054 56 133Q9 31 19222 1502 4341 65 58 34 98 6 4461 69 10009 13417 16495 19385 36 84 7110 27 44 16500 19507 61 96 14 33 86 72 19608 71 4543 75 50 13506 16604 14 1630 48 7329 10177 17 57 73 73 55 69 10210 31 86 19710 1715 1602 7464 31 66 1 6706 44 41 29 68 62 71 70 66 54 72 7537 93 85 1 6813 84 1801 4709 38 10309 87 15 78 32 50 52 27 13680 1 6931 19817 66 4886 72 10400 13741 48 48 1963 4902 7657 15 13801 73 51 2034 75 7706 10685 35 1 7027 77 61 5011 52 10855 41 47 87 86 55 55 10901 42 1 5169 19985 2102 64 7932 69 95 1 97 20002 2276 73 45 88 79 T204 17 85 5109 58 98 13.136 1 48 35 2368 20 66 11021 55 I 56 20125 2478 24 88 97 14026 1 7323 79 2530 66 8082 11103 45 1 39 96 94 81 8152 10 60 17457 98 2645 5206 96 11 14106 17510 20214 60 15 8207 70 84 03 71 2863 39 28 11243 14209 71 82 98 5353 32 46 18 17610 20409 2947 54 57 67 48 17727 14 85 65 76 74 97 69 20 3075 77 82 11441 14674 93 64 3121 5418 8415 92 14745 17814 80 34 51 16 11532 60 17930 20532 58 78 64 40 14810 55 58 3270 5532 81 80 59 75 62 73 41 8515 11612 66 18005 20611! 3329 91 47 11721 80 46 59 30 5603 54 68 14953 66 65 24 12 8629 74 15052 67 88 98 21 8701 11900 15161 95 97 3401 82 48 12103 16201 18163 20723 40 5704 67 21 70 79 20818 59 16 8829 55 84 18220 20947 3503 43 8928 59 98 31 25 71 34 12231 15336 62 Maandag 21 November 1904. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 34, aide kwal. 32, 3de kw. «7 cents per h&'lf kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor late kwal. 29, ade kw. 16, 3de kw. 23 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 22, 2de kw. 21, 3de kw. 17 cents per half kilo. Vette Schapen en lammeren redelijk aangevoerd Handel in vet vee en vette kalveren redelijk, schapen en lammeren met redelijke omzet. Vette varkens werden tot lagere prijzen langzaam op geruimd. De NOUVEAUTÉS in en zyn in zeer groote keuze tegen de meest concurreerende prijzen voorhanden. Aanbevelend, 3-AlN-EXPELLER •Vegen bheumatiek f ^^verkoudheden Verkrijgbaar in tiessehen SO ets., 7S ct. en f 1.2S bij H.H. Apothekers en Drogisten Let op het itïbr/e AN KB li! F. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Te Govda bij C. I4UGER, Apotheker, Markt en bij WOLFF Co. Westhaven 198.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 3