MANTELS, PETSOLEUMEIOÏÏEIS, BINNENLAND. PELTERIJEN, Stadsnieuws. 377' Staats-loterij 188'io 18944 Posterijen en Telegraphic Veemarkt te Rotterdam. Costumes, Japonstoffen, lllouseii, Peignoirs BEURS VAK ROTTERDAM. VltVKUTElNTHON reukeloos, gevaarloos. P. P. SOOS. terugkeer niet te ^worden verboden. De vluchtelingen, die "zich aan de Turkse he grens verzamelen, zjjn meestal totaal onb- middelde personen,die verbannen veel gevaar lijker voor Turkije kunnen zijn, dan als zij in hun oude woonplaatsen worden toegelaten. Doch de geheele houding van Turkije maakt den indruk, dat de Porte van de verlegenheid van Rusland gebruik wil maken,i om eens met Bulgarije af te rekenen. Her haaldelijk worden Bulgaren gevangen ge nomen zonder eonige aanleiding zoo bijv. do secretaris van het Exarchant Naumof en de Bulgaarsche professor Gelef Nauinof was herhaaldelijk de souffre-douleur van de Komitadjis, omdat hij hunne propa ganda afkeurdezijn vrouw is zelfs bij een aanslag gewond en Gelef is eveneens herhaaldelijk door de Komitadjis bedreigd. Dit is al voldoende om hen van elke schuld of deelneming aan woelingen vrij pleiten. Toch werden zij in hechtenis genomen. En Natsjewitsj heeft herhaaldelijk aan de Porto hunne invrijheidstelling tegen borgtocht ge vraagd, maar steeds levorgeefs. Bovendien zoekt men in Yildiz in elke daad van vorst Ferdinand een beleedigende bedoeling. Dat de vorst een dag voor de aankomst van den Turkschon commissaris, generaal Sadih el Moyed, Sofia verliet, wordt opgevat, als oen opzettelijke krenking van den Sultan, daar tegen diens gevolmachtigde geen bezwaren kunnen bestaan. Doch de Regeering in Sofia wil over de benoeming van een Turkschen commissaris gehoord worden, zooals dat over de benoeming van gezanten b|j vreemde mogendheden gebrui kelijk is. Dat de vorst Sofia verliet, voor de aankomst van den commissaris, was omdat die formaliteit niet was vervuld doch de Porte stoort zich daar niot aan, en tracht met allerlei middelen de onaangename ver standhouding nog te verbitteren. Of dit verstandig is, is een vraag, die men zich aan den Gouden Hoorn niet schijnt te stellen. Verspreide Berichten. Frankrijk. In verband met de beleediging van den ex minister van oorlog André door den na tionalist Syvcton, zyn Zaterdag tal van ge tuigen gehoord, onder wie do afgevaardigde Archéacon, dio verklaarde, dat Syveton hem te voren gezegd had, dat hij den minister zou aanranden. Do nationalistische pers blyft voortgaan met de publicatie van het dossier-Guyot de Villenouve, betrekking hebbend op geheime mededeelingen over het offleierskorps. Do Gaulois meent te weten, dat de groot kanselier van het Legioen van Eer een on derzoek zal openen naar aanleiding van Do Villoneuvo's aanklacht, Maandag door ons vermeld. Düitschland. Een belangrijke beslissing is door het hoogst administratief gerechtshof in Pruisen genomen. Op 1 Mei j.l. wilden de anarchisten te Berlijn een vergadering houden, welke echter door het hoofd der politie verboden word op grond dat het doel der bijeenkomst was de verheerlijking van do algemeene werkstaking in anarchistischon zin, wat gelijk staat met door de strafwet verboden han delingen. De aanleggers kwamen in beroep by het gerechtshof en dit heeft thans de beslissing van den politiechef vernietigd. Daarbij werd overwogen, dat wel vergaderingen ongeoor loofd zijn, die met het wetboek van straf recht in strijd zijn, maar dat niets vaststaat omtrent het doel waarvoor de gezegde ver gadering belegd was on dat dit niet enkel kan wordon afgeleid uit de omstandigheid, dat de algemeene werkstaking dnar zou worden aaubevolen. Knoei,and. Naar de Küln. Ztg. moldt, is lord Cur- zon herbenoemd tot onderkoning van En- gelscli-Indië. In vorband met zyn aanstaand vertrek is hij reeds door koning Edward in audiëntie ontvangen. Itame. Aan de Figaro wordt uit Romo gemeld, dat daar verscheidene Fransche bisschop pen worden verwachtovenzoo kardinaul Peraud. Vormoedelyk houdt zulks vorband met de politiek van de Fransche rogeering. Do berichten over don gezondheidstoestand van kardinaal Langénionx zijn weinig ge ruststellend. Naar „De Stand." uit Don Haag ver noemt laat do gezondheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken nog stoeds te wen8chen over. De na eon kort verblijf el ders ingetreden beterschap heeft zich niet bestendigd. Het is nog onzeker of hy aan de aanstaande begrootingsdebatten zal kannen deelnemen, daar de ongesteldheid met een keelaandoening gepaard gaat, die tot dusver niet wilde wyken. Gemengde Berichten. Men seint uit Rotterdam Ten gevolge van een weinig beteekenende aanvaring had gistermorgen in de vroegte hier oen droevig ongeval plaats. Uit den mond der Louvehaven kwam het sleepbootje „Adriana" met twee kraaksclieepjes op sleep touw en zette koers in de richting van de Schioliaven. Doordien de veerboot heen en weer voor do sleep heenstoomde, zag de kapitein van liet sleepbootje r.iet dat de sleepboot „Nautilus" zich stoomopwaarts bevond mot bot tjalkscbip „Sappemeer 2". De laatste sleepboot kapte den tros, terwyl de kapitein van do „Adriana" de aanvaring zocht te voorkomen door naar stuurboord te zwenken. Dientengevolge kregen echter de twee kruakscbeepjes zulk een vaart, dat zy naast e'kandor kwamen te liggen, terwyl de vrouw van den schipper een stoot met den helmstok ontving, die haar over boord deed tuimelen, tusscben de beide scheepjes in Redden was niot mogelyk, want zy raakte ook tusscben de beide scheepjes beklemd en word totaal vermorzelt. Het zwaar ver minkte lyk is later opgevicht en naar Croos- wyk gebracht. Men bericht uit Delft: Voor eonigen tyd is er gemeld, -dat een student alhier, die in fuifstemming na een drukken nacht, 's ochtends huiswaarts keerde, in milde gemoedstemming aan een voorbij ganger zyn kostbaar gouden horloge mot dito ketting, als een bnvtf-i van sympathie schonk. Na -eon oproep in de plaatselijke bladen beeft zich werkelijk de in ontvangst nemer aangemeld en het uurwerk met ketting in handen van den zoo royalen schenker ge steld. Deze gaf hem een bohoorlyke be looning. Men meldt uit Deventer Toen Zatordag een jachtgezelschap onder Diepenveen jagende was, vonden de dry vers in een dennenbosch, aan een boom hangende bet in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lyk van oen man. Het lyk werd naar de algemeene begraafplaats over gebracht, alwaar het werd herkend als dat van een 70 jifrigen tapytwever uit Deventer. Hy loefde sedert geruimen tyd in onmin met zyn vrouw en kinderen, die te '^-Gra- venkago wonen. Uit Breda meldt men: Zondagavond tusscben acht en tien uur is er tijdens do afwezigheid dor bewoners, in gebroken in het pianomagazyu van den hoor Z., hetwelk gelogen is aan de Veemarkt in het centrum der stad, in'een betrekkelijk diuk gedeelte. Men heeft een ijzeren brand- kistje opengebroken en den inhoud, die gelukkig nic t heel groot bleek te zyn, ge stolen. Na dien zijn# de dieven men denkt met een en dezelfde bende te doen te heb ben - naar de ijzergieterij van den heer C. aan den Tramsingel gegaan. Toon deze heer te half twaalf naar bed wilde gaan, zag by toevallig nog even naar buiten kij kende, oen persoon over het dak der gieterij klimmen. De heer C. begaf zich ijlings naar den byzynden politiepost. Met behulp vao een drietal agenten en oen paar burgers ging meu vervolgens op vangst uit en had het geluk de dieven, een viertal, die reeds in het kantoor bezig waren hun slag te slaan, in handen te stellen. Naar wy vernemen, zyn het twee DuitBchers en twee Belgen. Het is te hopen, dat men de geheele bende, die in den laatsten tyd Breda zoo onveilig maakte, en verschillende diefstallen pleegde, nu in handen beeft. Het bericht dat de in staat van faillisse ment verkeerende „Nieuw,e Nederlandsche Opera" de oude op de vorderingen nog 6'/i pCt. zou betalen, was niet juist. Er waren by dit faillissoment tweeërlei schulden do boedelschuld, die volgons de Faillissementwet vóór alles gaat, ook nog voor do preferente krediteuren in het faillis sement en de eigenlijke faillissemontschuld. Tot die boedelschulden behoorden ook de salagjgsen der artisten, wier contract nog niet was opgezegd toen het faillissement werd uitgi sproken. Uit het zeer geringe actief kon dkkrvan nog een klein deel betaald wordener is bijna f 200 onder de artisten verdeel^ kun nen worden, d. i ongeveer 61/, pCt. van hun vordering. De schuldeischers in het faillis sement, waaronder het Paleis voor Volks vlijt een van de voornaamste is, ontvangen niets. De „Schied. Ct." schrijft Naar wy van betrouwbare zydo vernemen, hebben slechts enkele personen, die zich tot hervatting van den arbeid bereid hadden verklaard, zich weer teruggetrokken. Dit zou echter volstrekt geen invloed hebben op liet feit dat bet werk gedeeltelijk zal worden hervat op beide fabrieken te Schie dam. In verband inet het feit dat verschillende glasbewerkers zich aan de glasfabrieken hebben aangemeld oin bet werk te hervatten alvorens de staking is opgeheven, werd in een gistermorgen gehouden vergadering in Constantia een motie ingediend, om te be sluiten dat met personen, die tijdens de sta king het werk hervatten, niet meer zal worden samengewerkt. Deze motie zal aan liet H. B. worden opgezonden ter verdere behandeling. Aan „het Vaderland" wordt uit Schiedam gemeld, dat de werklieden, welke de vorige week aun 't werk waren gegaan, byna allen zich weder teruggetrokken hebben. De palroons hebben enkelen van hen met ontslag gedreigd, maar zy hebben zich daar door niet luton weerhouden. Hun ontslag, zoo ineldt men ons, gaat echter niet regle mentair, volgens het na wellicht overal be kende art. 12 van liet Reglement der Ver- eeniging vah glasfabrikan'en in Nederland. De stakers en uitgeslotenon honUeirzich kalm. Men meldt uit Schiedam aan „Het Volk" De fabrikunt van Deventer heeft getracht van Culemborgsche fabrieken flosschen te krygen Het is hem echter niet gelukt. De blazers van Culemborg waren reeds ge waarschuwd. I)e verschillende organisaties te Schiedam namen een motie aan, waarin'nadrukkelijk wordt verklaard, dat, hoe het einde der staking ook moge zyn, in de toekomst in geen geval met onderkruipers zal worden samengewerkt. Een firma te Berlijn, die zich door haar verschillende uitgaven op flsologLch gebied naam heeft verworven, kondigt thans de uitgaaf eener nieuwe serie van werken voor zelfonderricht aan, wuarby ook de ver schillende spreekmachines dienst zullen doen- By ieder deeltje kan nl. een spreekmachine besteld worden, die de in het boekje opga nomen gesprekken weergeeft, zoodat de goede uitspraak zoo juist mogelyk geloerd wordt Men meldt nader uit Breda ami do „N. R. Ct." In verband met de alhier gisternacht ge pleegde inbraken, kan als vaststaande wor den aangenomen, dat de inbrekers in de huizen van do -heeren Z. en C. dezelfde zyn, daar voorwerpen, toobehoorende aan eerst genoemde, in hun bezit zyn gevonden. Met welke brutaliteit do inbrekers zyn te work gegaan, blijkt, dat zy langs do winkeldeur met een looper het huis van den heer Z. zyn binnengekomen, op een tyd, dat zich zoker verscheidene menschen in de straat moeten bevonden hebben. Geen kast hebben zy onaangeroerd gelaten de brandkast heb ben zy voorover op den grond gelegd en vermoedelijk mei een beitel daarin aan den achterkant een groot vierkant gat gekapt. Gelukkig, dat zich maar ongeveer f 14 daarin bevond. Het heele huis hebben zy doorzocht, en uit de sluupkamer nog eenige gouden en zilveren voorwerpen, byouterieën, benevens eer.ig gold medegenomen. Naar wy vernamen, moeten de gouden en zilvoren voorwerpen nog denzelfden avond door hen zyn opgesmolten. In de ijzergieterij van de firma C. bobben zy geen kans gehad om hun inbrekorsbedryf voort te zetten. Zy waren daar reeds aan de brundkast begonnen, om die ook eene beurt te geven, doch werden in hunne be zigheden gestoord. De ijzergieterij werd door eenige politiemannen, bijgestaan door boroidwillig aangeboden hulp van verschil lende burgers, omsingeld en de inbrekers warei. op .die manier spoedig gearresteerd. De gearresteerden zyn niet, zooals wy reeds meldden, 2 Belgen en 2 Duitschers, doch 2 Belgen en 2 inwoners van Breda, welke laatsten echter by enkelen slechts bekend zullen zjjn bet zyn J. O. en Th. D., beiden sedert ruim eene maand nlhier woon acKtig en herkomstig uit Middelburg, dat nunne laatste woonplaats was Men schijnt bier te doen te hebben met eene gerontineerde dievenbende, die sedert eenigo weken Breda en de omstreken daar van onveilig maakte en aan wie men gerust de talrijke, diefstallen in den laatsten tyd aljiier kan toeschrijven In verband met bovengemelde inbraken werd gistermiddag te Zundert aangehouden zekere D., met wien genoemd viertal in relatie moet staan en die eergisternamiddag dezen bier nog moet bezocht hebben. De vogel wist echter, jammer genoeg, uit de handen van de beide marechaussee te ont snappen en nam de wjjk naar België. De politiemannen, die gistermiddag van hier naar Zundert vertrokken, om D. naar Breda over te brengen, konden met ledige handen naar hier terugkeeren. Men twijfelt er echter niet aan, of men zal den medeplichtige wel spoedig in handen krygen. Jammer echter, dat hy nu gelegenheid .heeft, oin zjjne ver moedelijk nog bestaande confraters in te lichten en het gestolene in betere veilig, beid te brengen. Het "gebeyrde brengt hier veel sensatie tëweeg; Amsterdam zegt „de Echo" - is een industrie rykcr geworden echte Turksche sigaretten worden er door echte Turken gemaakt, aan don overkant van het IJ Een Turksche firma uit Smyrna heeft daar e»;n huis gehuurd en tot handwerkfabriek inge richt, en de heer Stelio Efstatopoelos bracht uit Turkije eenige bekwame werklied, n naar het kille Noorden moe. Binnenkort denkt hy dit personeel met Russen en Armeniërs te versterken- De fabriek is al in werking. De dynamietaanslag to Barcelona. De Italiaan Rognlo ligt met een doorboorde keel, een krantenverkoopster m"t vernielde onderkaak en een dame mot een verbrijzeld been. Tot nu toe is niemand gearresteerd verschillende huiszoekingen leverden geen resultaat op, De bo n was m-t spijkers ge laden en blijkbaar bestemd voor het nabu rige stadhuis, waar juist de gemeeuteraad vorgaderde. Te Cincinnatie ontsnapte in den wintercir- cus drie groote Afrikaansclie leeuwen uit hun kooi. De temmer, die hen in bedwang wilde houden, werd door een huuner neerge slagen, zwaar gewond aan arm en schouder. Zyn knechts schoten nog juist toe om hem te doen ontkomen aan het geva t verscheurd te worden. Men moest de drie dieren neer schieten, daar het niet mogelyk bleek hen weder op te vangen. Een vreeselyke gasontploffing had te Chi cago plaats waar 22 gavreservoirs, dienende tot de verlichting van spoorwagens, sprongen. Reeds zyn 8 lijken gevonden, terwyl er 10 personen worden vermist. De ontploffing heeft den kolenvoorraad der maatschappij vuur doen vatten. De brund dreigde de groote gasreservoirs te vernielen. Toen men zag, dat de brand niet kon be perkt wordon liet men het gas uit do groote reservoirs ontsnappen. Niettegenstaande de groote hoeveelheid gas, die de lucht vervulde, ontstonden er geen ontploffingen meer. Het leven in. Z.-Afrika. Men leest iu de Brieven in en om Z. Afrika in het Alg. Nod. Exportblad Dat het leven hier duurder is niet alleen, maar ook de verleiding oin meer uit te geven, dan voor bescheiden middelen past, grooter is dan in Holland, staat boven twyfel. Het zou kunnen zijn, dat dit mede de reden Is, waarom vele Nederlanders hier niet slagen in zaken. Zy meunen, dat hot noodig is graot te doen. grooter dan zij kannen en zitten in een oogenblik vast. Natuurlijk dat zy dan bun geheele kaartenhuis moeten openleggen en de grootdoenerij voorgoed een eind heeft. Die op tyd aan zyn verplich tingen voldoet, is boel wat sterker dan de man, die driemaal zoo wyd gaapt en waar van dan blykt, dat hy toch moet „afklein". Maar er is nog eon gevaar, dat door Neder landers, schijnt het, niet immer is vermeden. Richt men zich hier voor zaken in en blyft men afwachten, dan gaat men juist twee driemaal harder achteruit dan men in 1 olland zou doen. De kurk voor kleine zaken hier is snelle omzet en actieve verkoop, maar dat veronderstelt dan in één woord een zeer schrandere leiding, aangezien alleen diegeen snel kan omzette.), die precies datgeno biedt, wat verlangd wordt. Ziet men wat gedwongen gerealiseord wordt, wat op de parade wordt gesmeten, zooaL men het hier noemt, dan blykt het, dat die meeste artikelen zyn of incourant, of dat ze te lang hebben gelegen. Tegen het eerste is geen kruid gewassen, maar ook het tweede bezwaar is hier grooter dan men zich dit in het vaderland allicht voorstelt en de raad is derhalve, meen ik, niet ongepast, dat degeen, die met dit land zaken doet, zich steeds op meor verlies moet voorbe reiden als zyn goederen niet snel worden vAn de band gezet. Zoo slecht althans is geen prijs, die door lydelyke ongunstige om standigheden te maken is, of wachten met de kans van een paradeprjjs is altyd honderd maal slechter. Het Russische bombardement in do Noordzee. In het Zaterdag vermelde schryven van den heer Arnold Kooy jr., elektr.-ingenieur bjj de „Maatschappij voor draadlooze tele grafie aan boord van een dor schepen van het Russische eskader, dat de „Telegr." van diens vader ter openbaarmaking kreeg, leest men „Het Russische eskader is in vier afdee- lingen van kaap Skagen afgevaren, en men had 't bevel ontvangen, in Tanger op elkan der te wachten. „Nu heeft de kommandeerende admiraal de ontmoeting met de twee Japansche tor pedobooten gehad en heelt op hen gevuurd natuurlijk is Engeland verontwaardigd, want het waren werkelijk vijandelijke schepen dat een paar visschersbooten verongelukt xjjn is zeer te bejammeren, maar daar is niets meer aan te veranderen. „Mij is echter nog geheel iets anders over komen. „Kort nadat do geheele vloot bij kaap Skagen voor anker lag om kolen in te ne men, ontvingen wy een depêche, dat vier door Japan aangekochte torpedobooten de fjorden van Denemarken verlaten hadden, om het eskader op de eene of andere wyze schade Ie berokkenen. „Op dit bericht kreeg ik bevel, dadelijk mij aan boord van het transportschip „Kamschatka" te begeven, en zoo verliet ik dus met den moesten spoed, in volle zee, de „Swetlana", waarop ik was. „Wij gingen spoedig verder, samen met twee kruisers om ons te beschermen. Den eersten nacht hing er zulk een buitengewoon zware nevel, dat wy onze begeleiders ver loren hebben, zoodat wy geheel alleen stonden en door den nevel niet een* zeker wisten waar wy ons bevonden. „Den tweeden nacht was hot iets helderder, en kort na 8 uur kwam het bevel, aan de kanonnen te gaan, daar wy vier kleine booten met groot snelheidsvermogen in onze nabijheid zagen. Wy gaven eenige waarschu wingsschoten om te verzoeken van koers te veranderen. Daarop juist kwamen zy op ons aan. Wy openden daarop een razend kanonvuur en stelden aldus een bescher- iningslinie van kogels om ons heen. „Desniettegenstaande naderden de boo ten steeds meer, en gelukte het aan twee booten, do vuurlinie te overschrijden nu vraag ik u, of dat geen vyandelyke booten waren. „(Dit geval i zoover my bekend, nog niet in de couranten bekend gemaakt, en heeft met de visschers van Huil niets te maken, daar wy op de hoogte van Blarandshoek, ongeveer 120 mjjlen van de kust, verwijderd waren.) „Nadat nu twee booten do vuurlinie over schreden hadden, kon ik zo in het schijnsel van ons zoeklicht duidelijk zien, en het waren torpedobooten en zeker geen R ïssi- sche. Toen nu de eene op een bepaalden afstand van ons was, heb ik met eigen oogen gezien, dat die een torpedo lanccorde. Dat deze geen schade hoeft aangericht, komt slechts door een behendige wending van onzen kommandant. Het scheen alsof onze projectielen haar toch beschadigd had den, want ze moest plotseling haar vaurt minderen, en bleef spoedig achter. „Nauwelijks hadden wy dit gevaar door slaan (ik maakte alles mee, want ik had de handen vol met depêches ^ie inkwamen en verzonden moesten worden naar den admi raal), of hetzelfde ving aaa met de tweede torpedoboot aan de andere zjjde van liet schip ook deze heeft gelanceerd, doch dAt heb ik zelf niet gezien. Zy werd echter door ons levendig vuur gedwongen, spoedig achter te blijven. „üe twee andere torpedobooten hebben wij niet moer gezien, en neem ik aan dat deze twee liet eskader van Rodjeswensky aangevallen hebben. Ik heb met eigen oogen gezien, dat bet torpedobooten waren, en kan ze ter. allen tyde weer herkennen. „Onze verdere reis was in groote opge wondenheid, daar wy iu dichten nevel ver der' voeren, zonder bescherming. Eindelijk hebben wy op de hoogte van Dover onze twee begeleidende kruisers weer gevonden. „Gedurende de geheele reis van kaap Skagen tot Dover heb ik niet geslapen steeds zat ik aan bet telegraaf toestel, en geen minunt heb ik de verbinding met onze schepen verloren, ofschoon wy in het geheel niet wisten waar zy zich bevonden. De kom mandant zei ook wanneer wy de telegrafie niet gehad hadden, waren wy waarchynlyk verloren geweest. „Op deze wyze hebben wy den admiraal nog kunnen waarschuwen. „Hij heeft in myn oogen volkomen gelijk gehadwant, ofschoon de Engelschen het loochenen, het waren Japanners. Wy wist- n in Kronstadt jeeds alleswy wisten wéér en wanneer ze gekocht waren „Dat men van dit geval niets of weinig gehoord heeft, is natuurlijk", eindigt de heer Kooy; de Japanners kunnen er zich over beklagen, dat wy ons tegen hen ver dedigd hebben vandaar dat stilzwijgen „Dezen brief kunt u ieder laten lezen, want ik wil niet dat men van Rusland een slechte meening behoudtdat verdienen de Russen niet." Op de Paviljoensgracht te 's Hage stond gisterenavond een eenzame juffrouw. Een heer kwam aangewandeld, met wat onre- gelinatigen stap. Maar dit verhinderde niet dat de juffrouw zich zeer aangetrokken ge voelde tot den waggelenden heer. Zy legde vertrouwelijk haar arm in den zynen en haar hand- in zyn zak, waarin een portemonnaie met zes gulden was, Toen zij de beurs met geld in haar band voelde, verdween echter haar sympathie heelema&l, want zij zelf verdween, den wag gelenden heer alleen achterlatende op de Paviljoensgracht. De politie zoekt nu de juffrouw en de portemonnaie. Naar het „Soer. Hbl." vernoemt, worden plannen gekoesterd om het volgende jaar te Soerabaja een groote tentoonstelling te houden. De plannen zyn nog van voorloo- pigen aard, maar spoedig zal men er wel meer van hooreh. Zy, van wie het denkbeeld uitgaat, rekenen op velor offervaardigheid, vooral op die van de handelshuizen en de bankinstellingen, teneinde de expositie op grootsche schaal te kunnen organiseeren. Spoedig hopen wy de namen te kunnen mededeelen van de leden van een voorloopig comité. Eenige nachtwakers te Marseille bemerkten Vrijdagmorgen vroeg in een woonhuis in do Rue de la Joliette een verdacht schijnsel, dat weldra bleek een brandende lont te zyn. Zy doofden het vuur onmiddellijk uit en zagen toen dat do lont bevestigd, was aan een bom, die zy in beslag namen en naar het bureau vun politie brachten. Het parket stelde denzelfden morgen een onderzoek in. Daar het woonhuis waarin de bom gevonden werd, toebehoort aan de nieuwe vereeniging van readers en bevrachters to Marseille, heeft deze ontdekking, in verband met de jongste staking in het havenbedrijf, in maritieme kringen groote ontsteltenis gewekt. Voor do vacante betrekking van hoofd der Ie openbare school te Wt'filmaas, heb ben zich een achttal sollicitanten aangemeld. Examen Wiskunde L O., uit. 05 te 's Hage. Geslaugd do heer W. P. ten Kate; Leiden. Tot onderwijzer aan de school inet don Bybel te' Ouderkerk aan den IJsel is be noemd de heer M. A. J. Hoogervvaard, tijdelijk onderwijzer aan de Clir. school to Leerbroek. Te Burum, in Kollumerland. was een werkman bezig, voor liet leggcy van oen riool op vrij groote diepte de aarde uit te graven, toen liet gogrnvene instortte. De man is daarby zoodanig bekneld geraakt, dal by dood was, toen men hem had bevrijd. Hy was do verzorger van zyn hoogbe- juurdo ouders. GOUDA, 22 November 1904. By Kon. besluit is, met ingang van 1 December 1904, in zynen rar.g overgeplaatst by bet regiment gronadiers en jagers, de kapitoin F. H. A. M. Latour, van het 4de regiment infanterie. Door de Rochtbank te Rotterdam is giste ren het faillissement uitgesproken van Wilhelmus Johannes Steonland, timmerman, Wachtelstraat 172, alhier. Curator mr. M. M. Schim vnn der Loeff, advocaat en procureur alhier. Rechter-cbtninissaris rar. P. Pol vliet te Rotterdam. Atjeh. Aan de „Deli-Ct." weid op 22 October uit Kotaradja geseind De kolonne-van Swieten is gister te Lho Soekon teruggekeerd. Zij had geen aanraking met den kedjoerön. Slechts enkele malen werden vijandelijkheden gepleegd. De meeste kampongs waren verlaten. Onbeduidend ge wond luitenant Pimentel. Deze uitslag van den tocht was verwacht Het „Advertentieblad van Atjeh" Bcbreef te voren over den toestand in de Lajo Loeös De door de bevolking geleden verliezen zyn zeer zwaar en zullen nu, na bet vertrek der kolonne, als na den roes van der. kryg de gemoederen tot rust komen en by het opnieuw opvatten van den sawah-arbeid pas bemerkt wordt hoeveel werkhanden er ont breken, eerst recht worden gevoeld. Boven dien is door de meer dan 850 geweren, die in onze handen vielen en vernietigd werden het volk grootendeels ontwapend. Alleen zyn, omdat ook de opdracht was den kedjoerön in zijn gezag te bevestigen, aar. de kedjoe- rönsparty, die van don aanvang bewyzen beeft gegeven zich onder ons gezag, te wil len stellen, de geweren gelaten, zoodat deze party nu waarschijnlijk in staat zal zjjn, haar verloren aanzien te herwinnen. Het ontzag voor de Kompenie zit er voorgoed in en ook in verband met het feit dat de overige Gajoe- bevolking bewezen heeft, dat zy, eenmaal overtuigd van de oppermacht der Kompenie, zich gereedelijk bjj deze nieuwe orde van zaken neerlegt, durf ik wel voorspellen, dat een volgende kolonne er niet meer op hevi- gen tegenstand zal Btuiten. le Klasse, Trekking van Dinsdag 22 Nov. No. 17Ö21 i 1000. 5469 en 12458 ieder 1 200. 6201 I 100. 17 18 178 210 20 24 377 437 53 54 500 4 607 8 17 23 27 46 55 79 750 92 865 1038 56. 76 1109 18 67 1227 69 1314 1467 1509 1743 45 99 1914 2059 80 84 2201 22 2462 73 80 81 2518 38 76 2616 29 2701 37 70 H2 88 94 2829 62 2923 65 68 81 87 3095 96 3166 3208 85 95 3147 3480 88 3506 65 76 3611 17 21 75 3715 48 3882 3979 4053 98 4140 89 4236 43 53 4326 88 4444 49 4515 51 77 4613 21 4715 30 1894 4915 18 71 74 91 5008 61 6133 49 89 99 5204 90 5333 62 5406 13 61 5507 34 5616 76 78 5785 5807 19 25 31 47 5930 37 6079 89 97 98 6219 27 52 6260 «5 81 82 94 6572 77 88 6014 57 6707 61 6868 6964 7048 66 7135 41 45 53 98 7236 48 87 7301 66 7412 14 16 36 82 87 Prjjzen van 1 20. 8982 11990 86 96 92 97 9014 98 18 12081 9120 12146' 21 60 44 70 87 12203 9226 8 38 51 52 52 9320 88 41 12343 50 55 65 70 98 12443 9410 12548 17 50 20 68 29 77 66 86 75 12609 9550 72 56 12777 77 12861 89 12907 9683 13077 99 13150 9711 13268 36' 82 9992 13323 94 10038 33 7529 53 55 82 69 84 7601 91 13463 48 95 64 79 10101 66 83 28 87 7713 40 13502 27 98 16 42 10.05 43 7864 10319 64 65 64 90 73 10566 1360.1 74 10605 22 82 15 00 7937 10718 9G 8016 10842 1.1700 61 81 14 80 10900 16 91 11066 13825 8108 11113 68 91 52 97 8237 71 13979 8314 11344 14099 21 11411 14126 76 42 14215 83 66 58 8401) 1 1577 72 20 88 77 48 90 14405 8552 91 26 8612 98 14592 14 11701 14658 8740 33 99 41 11829 14700 8813 50 14809 16 11900 46 45 21 14901 82 52 25 14948 15070 15107 50 86 15213 36 15319 52 59 15500 31 48 58 90 15635 15708 38 15872 96 15911 86 16212 69 88 98 16239 58 90 16305 43 72 88 95 16411 16530 44 16672 16719 16852 16976 17006 42 48 81 89 17143 17205 28 17302 63 17400 7 17566 92 17640 17714 28 74 78 17823 69 17918 89 18010 40 18132 56 74 85 18242 18260 18335 53 57 18439 47 71 81 18533 18680 96 18752 87 92 19008 61 75 97 19142 48 87 19220 65 89 95 19318 20 60 19455 19501 72 19615 78 90 19787 93 19913 20045 65 82 85 91 20100 39 65 20222 66 76 93 20310 28 46 84 92 20428 38 20516 98 20655 68 20751 20811 35 45 20901 25 35 62 Benoemd: i Dec. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vianen, C. G A Janssen, thans in gelijke betrekking te Klunderttot directeur van het post- en telegraafkantoor to Velsen, de commies der posterijen 1ste klasse L. H. Bartelink te 's Gravenhage (bypost- en telegraafkantoor „van den Boschstraat"); tot adsistent te Delft, B. Verboom, thans brievenbesteller te Goes. Verplaatst: 10 Nov. de klerken der posterijen en telegrafie 2de klasse J. Kui pers, van het hoofdtelegraafkantoor naar liet bypost- en telegraafkantoor „van Limburg Stirumstraat" te 's Gravenhage en A. G. Groenhoff, vun Utrecht (postkantoor) naar Amsterdam (telegraafkantoor)16 Nov. de klerken der posteryen en telegrafie lste klasse W. de Broekert, van Wageningen naar Hilversum, onder intrekking zyner ver plaatsing nnar Zevenaar en W. S. Tuinzaad, van Gouda naar Edamde klerken der pos terijen en telegrafie 2de klasse A. Spaans, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Sche- veningen, H. T. Diebels, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Zevenaar, G. Gris- nigt, van Amsterdam (telegraafkantoor) na tr Gonda en L. Evenhuis, van Edam naar Am sterdam (telegraafkantoor)16 Jan. 1905. de commiezen der posteryen 2de klasse W. F. van der LeeuW, van Rotterdam naar Amsterdam, W. G. H. le Fèvre, van Zutphen naar Utrecht cn A. Sandberg, van Rotter dam naar Zutphende commies der poste ryen en telegrafie 3de klasse H. Gorter, van Dokkura naar Rotterdam (postkantoor). Eervol ontslagen: 9 Nov. de vrou welijke klerk der posteryen en telegrafie 2de klasse L. S- Canter (was met langdurig verlof). Dinsdag a a November 1904. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 35, ade kwal. 3a, 3de kw. a 7 cents per half kilo. Magere ossen melkvee en vaarkoeien goed aan gevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, ade kw. 25, 3de kw. aa cent per half kilo. Stieren redel. aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 30, ade kwal 27, 3de kwal. aa cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet vee en mager vee. Graskalveren en stieren redelijk. Vette kalveren lager in prijs De NOUVEAUTÉS in en zyn in zeer groote keuze tegen do meest concurreorende pryzon voorhanden. Aanbevelend, £/0£///cF wnsmm/v VRIJDAG 21 NOV. Staatsleeninqen Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 Oblig. 3e Serie fr. 2600 3 Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/. Azir, Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandscho Schuld. Recepis. L 100 IV, Hypotheek- Banken- Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/i Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'., Bewyzen van Deolger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pundb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 Pandb. Nationale Hypb- B1/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te L.K. H.K. f)9VIfi 59»/,. 96' 4 74» /4 WVu 100'/, 99s, 4 101 99» 4 99»/4 98»/, 747 4 100 3 4' Veendam Pundb. idem idem Pandb. Rotterd. Hypb. Pandb. Rotterd. Hypb. Pandb Standaard Hypb. Pandb. Stedelijke Hypb. 4 Pundb. Utrechtsche Hypb. 4 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. Diversen. Obi. My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 Spoorweg leen ingen Italië. Oblig. Zuid-Italiuansclie Spw.-My. A.H. Premieleeningen. bEi.aiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2102'/, 101»/,. 977/„ 100'/, 99»/4 100 100'/, 35 98 V, 367'/4 96 Burgerlijke Stand GEBOREN19 Nov. Tonnis Cornelis, ouders J. van den Berg en A. Hoogendoorn 20. Johanna, ouders J. Snaterse en J. de Graaf. 21. Johanna Anthonia, ouders J. Stravor en C. de Rjjk OVERLEDEN 19 Nov. R. Wolf, wed. A. Davidson, 72 j. 20. H. Andrufs, 59 j HT DC'C worden ook in huur gegeven. Aanbevelend, Tiendeweg 59.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2