rs. i d 1 I I OW JK.ING IE I I oo$ng I 1 twland s Haar meer! ztract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, '1 No. 9588. Buileulaudsch Overzicbl. :man a z» muujazijn K i, 7 December 1904. Woensdag FEU ILLETOX. 11 I 43ste Jaargang. REWISGIAIXG 7{ van VARKBNS- Inzending van A <1 verten tien tot 1 uur des mid.I. van hebben (XHJDA. <e. ■-# 5B werk. sell re ven zyn member 1904 van Notaris de eigenaars Zaddinxveeu. TEEK, slerk WHOENEN het 9. leiwefrteeg Ipiaspolder te en, iren. I 47. fanuari 1905 AC Iondun gryze'haren i, maakt het iet uitvallen hoofd weg. ridon. er flacon. AL.M M, by DECEMBER n, bjj veiling, [slag, in bet ifian van dm JIS” .EDEMAKN i. NOTOOBT, 3KT, J. 8. A. DROST E. 60lBSCHET0llRAi\ T Ingen welke gevaar, schade of Inder kunnen veroorzaken. en WETHOUDERS i '-In het vervolg van zyn begrootingsrede besprak, de afgevaardigde Bebel te Berlyn de koloniale staatkunde, roerde daarop het legervraagstuk aan en wees op de ontzaglijke kosten van de marine. Hy zeide o. m. dat Von Bulow in plaats van zich door een Britsch journalist te laten interviewen, het eerst aan den Ryksdag een uiteenzetting had behooren te geven dal Rusland het handelsverdrag met Duitschland niet zou hebben gesloten, wanneer het niet tot over de ooren in moei lijkheden had gezeten. Het Russische regee- ringsstelsel is ingestort tot heil van de ge heels wereld en van het Russische volk, want daardoor wordt het wolk vry. Ten slotte merkte hy op dat liet thans arbitra- ge-verdragen regent, maar dat president Roosevelt te gelyker tyd met zyn uituoodi- ging tot een tweede vredesconferentie een buitensporig ontwerp tot uitbreiding van de Amerikaansche vloot heeft geteekend. Duitschland heeft tegenover Japan al een Telefoon Xo. ADV ERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 18 inches is bevroren, worden toch nog aar den werken aangelegd. De correspondent by hel Russische Wester - leger meldt dat de Japanners de beschieting van hun stellingen ten zuiden van Soechiatoen door het Russische belegeringsgeschut niet beantwoordden, hoewel zy te voren de Ru si- sche stellingen in de nabijheid van Soechiatoen hadden beschoten met Russische kanonnen van hetzelfde kaliber, welke zy haddei buit gemaakt aan boord van het Russische trans portschip „Manchuria”. Vrijdagavond zag men de Japanners bezig vermoedelijk met het leggen van observatie- mynen onder de spoorwegbrug over de Shaho ten gebruike by een eventueekn Russischen opmarsch. De Russen trachten dezen arbeid te beletten, waarop over en weer hevig werd gevuurd door de infanterie, terwyl de Ja- pansche artillerie den Putilof heuvel onder vuur nam. De Japansche battery werd ver rast door een detachement kozakken, dat echter gedwongen werd terug te trekken na een mislukte poging om de battery te nemen, Na twee dagen voorzichtig de Japanners te hebben achtervolgd, wier aanval hij had afgeslqgen, staakte generaal Rennenkampf zyn aanvallende beweging Hoewel de bodem tot op een diepte van De St.-Petersburgsche advokaten zyn niet achtergebleven by hun Moskousche confrères. Evenals dezen wilden zy het veertigjarig feest van de*» rechterlijke hervorming op feestelijke enpolitieke wyze vieren en waren daartoe in het paleis van justitie bijeengekomen. Daar zy hun bijeenkomst echter in het openbaar wilden houden, ver zette de procureur-generaal, die het toezicht over dat gebouw heeft, zich tegen de ver gadering. In optocht begaven zy zich toen, ten getale van 200, lang* het Newski-prospect naar het stadhuis, waar de bijeenkomst plaats vond. Hoewel den voorzitter, Toerchaninof, de moed in de schoenen zonk en hy zyn presidium neet legde, nam de vergadering een motie van afkeuring aan tegen den procureur-generaal en betuigde haar adhaésie aan hel besluit van de Moskousche advokaten, dat namelijk de Russische rechtsinstellingen niet verzekerd waren zonder de invoering van de onschenf baarheid van persoon en woning, de vryhl' van pers en meening en een vertegauwuor- diging des volks. Na afloop van de Moskousche advocaten vergadering had een diner van 450 personen plaats, waaraan verschillende doctoren en journalisten plaats namen. Ook hier werd weder een motie ten gunste van een Rus sisclie volksvertegenwoordiging aangenomen die aan den minister van Binnenhndsche Zaken zal worden medegedeeld. Uil dit alles blykt duidelijk, welk 'een groote politieke crisis Rusland op dit oogen- blik doormaakt. telefoon Xo. 92. De Uilgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noininers VIJF CENTEN. trachten te liegen, hem te misleiden ons beiden te redden misschien 1” „Ja* daartoe bestaat in elk geval de kans I” mompelde Eduard de Lairis, maar hy deed hel bevend, omdat de zelfzucht en de woeste jaloezie van den minnaar op een harde proef werden gesteld. „Hy zou u vergiffenis kunnen schenken." „d’Orviiliers vergeeft nooit," antwoordde zy zacht, „nooit, en al zou hy het willen doen, zyn genade kan ik niet aannemen. Maar ga toch heen, wat ik u bidden mag „Laten wy samen gaan Laten we vluchten. Edith! Als alles toch vorloren is, wat kan a dan terughouden „Dat heb ik u vroeger zoo dikwijls ge zegd myn vaderZoolang «ny nog eenige hoop blyft, ware het ook een wanhopige wil ik trachten, zyn eer te redden „Maar als uw man u doodt... of voor de rechtbank een echtscheiding eischt P“ Ik weet niet wat hy zal doen, en evenmin weet ik het van my zelf Zy streek zich met de hand langs het voor hoofd en trad op hem toe. „0 ge martelt my zoo, Eduard I” klaagde zy. Het is immers niet eens een uitgemaakte zaak, dat d’Orvilliers heeft gezien, wat er in dat doosje zat „O, reken daarop niet 1” zeide de Lairis schouderophalend. veer 24 millioen mark hun draagkracht overtreft. En zoo zag men dan met belangstelling de. millioenenrede van don minister van finan ciën, baron Von Stengel, tegemoet. Minister Von Stengel moest beginnen met de mededeeling dat het jaar 1903, hoewel gunstiger dan de vorige jaren, nog altoos een tekort aanwyst. De inkomsten uit staats ondernemingen gaven een overschot van 17 millioen,waarvan 10 millioen uit de posteryen. Doch tegenover de hoogere ontvangsten staan ook hooge tekorten, te zamen 25 millioen mark bedragendalleen op de suikerbelas- ting was het tekort 14 millioen mark beneden de raming. Ook de tabaks- en de champagne- belasting zyn minder dan geraamd werd. En zoo staat dan de minister voor een nieuwe begrooting, die steeds hooger eischen stelt aan de schatkist door de stijgende uit gaven voor de sociale wetgeving, zonder dat daarvoor behoorlijke inkomsten werden aan gewezen. Die begrooting is opgemaakt met de meest mogelyke zuinigheid. En toch moet alweer in4* een leening worden voorgesteld, om haar iei<f sluitend te maken. De minister wil op finan- cieel gebied van geen voorstellen weten, die te mooi gekleurd zyn en daardoor tot zelf bedrog aanleiding geven. Hy wil slechts waarheid, en acht het noodzakelyk die uit te spreken. Op de wyze voortgaan zooals men thans leeft in het Duitsche Ryk kan eenvoudig nieter moet aan het voortdurend aangaan van nieuwe schuld een einde komen, en er moeten plannen worden gemaakt voor een geregelde schulddelging. iNRicH-ni: H1N BURGEMEESTER Gouda, Gelet op de art^ 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algeineene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een vertoek met bijlagen van J. W. Molijn te Gouda on vergunning tot uitbreiding zijner katoenvlechterij, door het oprichten eener pittenfabriek en inrichting voor chemische bereiding van kaartenpittenterwijl als beweegkracht in die inrichting zullen worden geplaatst eene stoommachine van 15 P K en een gasmotor van 10 P K. in het perceel gelegen aan den Turteingel, achter het perceel Wijk P No. 93 Kadastraal bekend Sectie E No, 1838 en 1406 Dat op Dinsdag den 20 December 1904, des namiddags ten i'/8 Ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 6 December 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARIENS. De Secretaris, BROUWER. 39) „Wie had gedacht, dat er in myn teedere tengere Edith zooveel geestkracht, zooveel heldenmoed woonde P Maar het moet „Ja, ja, het moet,” herhaalde zy, zich plotseling aan zyn omhelzing onttrekkend, terwyl een plotselinge schrik in baar oogen te lezen stond, Eduard, gy moet heengaan I” .Ik r „Ja, gy 1 Vat ge dan niet, dat hy, als hy de waarheid weet, als hy u hier vond n wm dooden P” „Ei u P” „0.. my..” Zy maakte een byna woeste beweging van onverschilligheid. „MyP” herhaalde zy. „Als ik u verliezen moestwat komt er dan al het andere op aanP” „U aal hy eveneens dooden 1” „Misschien „En toch zegt ge, dat ik moet heengaan P” „Dat eisch ik zelfs!” „Edithwe zullen te zamen sterven Te Weenen is eergisteren wederom een groote meeting van alle vryzinnige partyen gehouden, teneinde te protesteeren tegen het ontwerp voor een nieuwe schoolwet, die men als reactionnair in de hoogste mute be schouwt. In een der nevenzalen voerde dr. Schttcker voor de Duitsche Bohemers het woord. Schücker sprak zeer geestdriftig en wond zich herhaaldelyk optoen hy zyn rede had geëindigd voelde hy zich plotseling onwel, waarom hy de zaal verliet. Doch nauwelijks was hy buiten, of een beroerte „Waarom niet? Het was immers op slot „Ja, 't was op slotEn Juan Cameron had het Sleuteltje niet." „Ziet go nu wel P Het is dus heel goed mogelyk, dat ik geljjk heb! Kan hjj dat doosje, zooals ’t door hem gevonden werd, niet by de andere stukken hebben gedaan en het een met het ander hebben opgezonden naar den procureur-generaal uf den minister die in deze zaak een beslissing te nemen heeft P” Haar glimlach werd zoo bemoedigend, dat Eduard de Lairis zelf thans weder een schemering van hoop meende te zien. „Juan Cameron wordt alleen vervolgd voor staatkundige dingen.” „Ja, ja, dat wilde ik juist zeggen, en d'Orvilliers, die als rechter van instructie, geheel de man van zaken is, zal zich wel niet hebben opgehouden met bizonderheden, die in geenerlei verband lot hut eigenlyko rechtsgeding staan Ga dus gerust heen, o ik smeek het u Edith sloeg een ‘angstigen blik op de pendule. Maar als uw veronderstelling juist D, hield de Lairis vol, waag ik ook niets met hier te big ven O ik mag niet aannamen Wordt vervolgd.) zeer laksche onzijdigheid getoond en party gekozen voor Rusland. De rjjkskanselier graaf Von Bulow ant woordde dat Bebel’s critiek de regeoring niet zal beletten elk streven naar vrede te bevorderen. De sociaal-democratie wil geen onzijdigheid in den oorlog in het Verre Oos ten zy wil een oorlog met Rusland, dit zou koren zyn op den sociaal-democrntischen molen. Wy willen ons echter niet mengen in Rusland’s aangelegenheden. Lieten wy zulk dryven toe, wy zouden onze goede be trekkingen tot onze buren in de waagschaal stellen. „Het interview met den heer Bashford diende alleen om het onkruid te wieden dat. Britsche journalisten bezig waren te planten in den akker van de Duitsche staatkunde. Dat onze vloot uitsluitend ter verdediging dient staat vast. Ik kan my niet voorstellen dat verstandige lieden eey oorlog met Enge land zouden wenschen en ik ben van oordeel dat wy, ook in de toekomst, zoo ver het oog reikt, het best gediend zyn van handhaving van onze vreedzame betrekkingen. „Wat Zuidwest-Afrika betreft, hebben wy het aan de opofferingen van alle zyden te danken dat de opstand van de Herrero’s zoo goed als onderdrukt is; met de Wit- koi’s hopen wy het ook klaar te spelen. Maar wy willen volstrekt niet de uitgehon gerde Herrero’s neerschieten, zoodra. zy ter ugk eer ent”. De rykskansdier zette vei volgens de plannen van de regeering betreffende Zuid- west-Afrika uiteen hy wees er op dat het „Kolonialambt” gemaakt moet worden tot een zelfstandig ryks-depurtement en dat de organisatie van Duitschland's koloniale troepen gewijzigd moet worden Graaf Vón Bulow eindigde aldus „Onze uitgaven voor leger en vloot zyn by lange na niet de grootste. Een verzeke ringspremie van iets meer dan een milliard voor de veiligheid van een volk, dat drie milliard uitgeeft voor zyn geestesontwikke ling, is niet te hoog.” De Duitsche Ryksdag is door de kleine ontwerpen die als een soort hors d’oeuvre op het zittingsmenu waren geplaatst heen, en begint aan een der hoofdschotels de be grooting. De behandeling van de Ryksbegrooting is ditmaal van bijzonder belang, want de finan- cieele toestand van het Ryk is slechter dan ooit De steeds toenemende tekorten zyn door den oorlog in Zuidwest-Afrika en door de hoogere eischen, die een gevolg zyn van het Quinquennaat, nog grooter geworden. De Regeering moet dan ook voorstellen om naast de leening van 293 millioen mark ter bestrijding van de buitengewone uitgaven een leening van 51 millioen mark aan te gaan ten einde de gewone begrooting in even wicht te kunnen brengen. En de bondsstaten klagen dat de hoogere bydrage van onge- of te zamen leven/! W$_jnoeten beiden gered worden of beidenzten onrièr gaan Een andere uitkomst bestaat er niet.” „Eduard,” hernam zy vol energie, „het oogenblik is plechtigIk bezweer u, my te gehoorzamen I Ga heen VluchtOntwyk zyn eerste drift, zyn eerste opwelling van toorn en verontwaardiging I” „Als ik het deed, zou ik een groote laf aard zyn „Hy kan ieder minuut hier wezen.” „Juist! Matr dan‘moet ik hier ook zyn! Op my moet al zyn toorn losbarsten dat is misschien uw redding „Ge vergist u't Zou u in ’t verderf storten, zonder my te reddenDenkt ge dan, dat ik uw dood zou kunnen overleven P” „Evenmin als ik het uw dood zou kunnen doen I” Edith verkeerde in wanhoop. „Ga dan toch eens na,” zeide zy nochtans op zachten, bijna bedaarden toon, „ga dan toch eens na, hoe uw tegenwoordigheid alles verzwaartterwyl my, zoo wy slechts met ons beiden zyn, nog altyd eenige hoop over blijft Er zyn van die afschuwelyke daden die men wei pleegt m het eerste oogenblik van opgewondenheid maar die men enkele minuten later slechts niet zou hebben g' daan. Tegenover zyn vrouw, zyn vrouw alleen, zal hy, naar ik hoop, bedaarder zijnIk zal

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1