ZONING 1EN ITS. rkooping i»i, 8 Sk seztract iouwland, Zuidplaspolder te reen, ectaren. /Vieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrjjdag 9 December 1904. No. 95890. 43ste Jaargang. Bultciilandsch Overzicht^5 1 Brandt end, aangenaam, dkoop huismiddel onwehijn, maag. loomheid in de idrang naar het >ing, duizelingen, jen ena. FEU ILLETOX. «I van eien, VARKENS- het andere zyde en ervoor te waken c over INKMAN Zs RUIS” SARDEMANN zette de beteekenis van de betreffende Egypte niteen van 122 DECEMBER uren, bjj veiling, 1 nfslag, in het 'erstaan van den ZANDVOORT, VOORT, J. S. S'G, A. DROST IJFF. met ,47. 1 Januari 1905 fl I vde JNWERK, sleik 'ER8CH0ENEN in het tawMiiiiiiiijazijn 30 le Kleiwegsteeg imeten werk. fiOlilKCllE COIMT omschreven zyn December 1904 ore van Notaris by de eigenaars le Waddinxveen. ilykste en el voor Hearea •rschoenwerlc I MUIIar A Ca Men latte coed erk.— aark, |alantMlM, ■aaaigRR, ArnU» lulrfoon M». 89 ADVERTENTIES worden gephatM 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Gj'oote letters worden berekend naar plaatsruimte. I'eli'looii Ao. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering tan Zon- en Feestdagen. iDe prijs per drie maanden is 1.25, banco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. trouwen gezochte van den echte Apotheker len draagt een zijn verkrijg- ipothouder voor ff te Rotterdam In de nabetrachtingen van de liberale pers over den uitslag van de herstemming in Schwerin Wismar wordt met voldoening in het licht gesteld dat de overwinnaar, de liberaal Busing, ditmaal 1585 stemmen meer heeft gekregen dan de conservatief toen deze de vorige maal gekozen werd, terwijl het stommenaantal van den sociaal-democraat achteruit is gegaan met 394. De overwinning van Büsing is natuurlijk alleen mogelyk ge weest door de hulp van de conservatieven en van de leden van den Bund der Land- Wirte, die, naar van liberale zijde verzekerd wordt, ook op de hulp van de liberalen nadien kunnen rekenen wanneer de conser vatief iu, herstemming ware gekomen. De „Kreuzzeitutlfe” en de „Deutsche Tages- zeitung” hadden betoogd dat het partybelang van de conservatieven dezen noodzaakte, om den liberaal te steunen tegenover den sociaal-democraat. Want de volgende maal hopen de conservatieven, in plaats van de liberalen, in herstemming te komen, zoodat zy dan van hun kant de hulp van de libe ralen noodig zullen hebben. Toch heeft de agrarische „Tageszeitung” de opmerking niet binnen kunnen houden dat haar het aanbevelen van Büsing buitengewoon inoei- lyk viel en dat zy daarover ernstige ver wijten had moeten hooren. Zy gaf ook rond uit toe, dat het weinig uitmaakte, of een sociaal-democraat meer of minder in den Ryksdag zat, terwijl anderzijds de invloed van Büsing in den Ryksdag en vooral in de liberale party als „noodlottig” moest be schouwd worden Dergelyke openhartigheden bewijzen, meent de liberale pers, dat hare party niet al te veel redenen heeft om de conservatieven e1ï de mannen van den Blind liefheb, ik kan u de verzekering geven, dat er geen edeler mensch bestaat.” „Maar, myn waarde heer, daar twijfelt immers niemand aan,” zeide de rechter koel en kalm. „Zoo is overal ’s mans roep en voor allen, die hem hebben lioprun spreken en zyn openbaar leven kennen, is dat een onbetwistbare zekerheid.” Ik had er weinig vermoeden van,” zeidfe nu mevrouw d’Orvilliers, toen ik van morgen by Teresita, of beter gezegd by de tegen woordige mevrouw Berton was dat myn bezoek enkele oogenblikken later slechts door het uwe zou worden gevolgd, en wel voor een zending, die u zeer pynlyk moet zyn geweest, omdat ge op zulk een goeden voet waart met den zwager van mynheer Came ron en met zyn vriend, mynheer de Lairis. Wordt vervolgd.) een bevriende mogendheid.” „En dat zou in dit geval niet meer dan billyk zyn, meende Eduard de Lairis. „Juan Cameron behoort tot die in alle opzichten buitengewone mannen, welke ieders achting, zelfs die van hun felste tegenstanders weten af te dwingen. Ik ken geen enkelen man die meer bewondering verdient, geen edeler en belangeloozer karakter dan het zyne. Hy is een ridder uit de oudheid, en ik, die hem zooveel verplicht ben en hem zoo oprecht arrestatie van Juan Cameron in dit bisoudere geval voor hem geen al te ernstige gevolgen zal hebben.” „Was dan de beschuldiging niet van ernstigen aard P vroeg de Lairis. „J4, dat welen de huiszoeking heeft ongelukkigerwijs bewezen, dat ze op goede gronden steunde, op onloochenbare feiten.” „Op welke feiten f” vroeg Edith. Het was wederom de Lairis, tot wien de rechter van instructie het antwoord richtte. „Die Juan Cameron,” zeide hy, „is een gevaarlijk mensch een samenzweerder van een zeldzaam voorkomende energie en in alle opzichten voor zyn moeielyke taak be rekend. Ik beschouw 't als een uitgemaakte zaak, dat hy, voor welke rechtbank dan ook gedaagd, met algemeene stemmen wegens de misdaad van hoog-verraad zou worden veroordeeld.” „’t Is mogelyk P” riep Eduard, die meer en meer het gevaar, waardoor hy zelf en de vrouw.,, die hy lief had, werd bedreigd, zag wyken, en zich het gevaar, waarin zyn vriend verkeerde, weder eenigszins kon voor stellen, „is ’t mogelyk P” „Het is zeker,” verklaarde de rechter. „Daar evenwel mynheer Cameron hier een vreemdeling is, beschermd door de wetten der internationale gastvrijheid, zal geen 'enkele rechtbank geroepen worden om hem zyn voor den havendienst. De Bogntyr wei d indertijd ernstig beschadigd toen het schip by Wladiwostok op een klip liepook de Gromowoj is op de klippen geloopen, na hersteld te zijn van schade, in den zeeslag by Tboe-sjima (straat van Lorea) bekomen. In dienzelfdec slag, waarin de Rjoerik on derging, werd ook de Rossia beschadigd. Officieel wordt medegedeeld dat tot leden van de internationale commissie van onder zoek voor het Doggersbank-incident zyn be noemd vice-admiraal Sir Lewis Beaumont tot Britsch commissaris, sir Edward Fry, ge wezen rechter in het Hof van Appèl, tot rechtsgeleerd assessor, Hugh O’Beirne van het Britsche gezantschap te Parys, eersten secietaris bij den Britschen diplomatieke- diensl, tot Britsch agent. Generaal Koeropatkir.e seinde gisteren aan den Keizer „In den nacht op 6 December beproefden aanzienlijke Japansche afdeelingen aanvallen op de dorpen Linsjinpoo en Witsjanin, die echter overal door geweervuur werden af geslagen. Aan onze zyde zyn drio man gewond. „Op onzen rechtervleugel doodden twaalf vrijwilligers een deel van een Japansche veldwacht van 20 man, de rest van de veld- wacht vluchtte”. Generaal Sakharof seinde .aan den gene- ralen staf dat de Japanners den 6en Decem ber by het aanbreken van den dag van drie zijden een dorp ten zuiden van den Laqt- sjengoelinpas beschoten De Russische veld- wacht die by Jiet dorp stond trok in d^n pas tertfg. Twee Kozakken zyn gesneuveld, drie gekwetst en vier worden vermist. De Japanners trokken naar Dapindoesjan terug. V Nadat sedert Zaterdag, volgens berichten uit Tokio, de Japanners de Russische oor logsschepen in de Laven van Port Arthur met beteren uitslag dan vroeger hadden be schoten ongetwijfeld omdat de schuilplaats achter Pei-joe-sjan wegens de voordeeleji, pas door de Japanners behaald, de Russische schepen niet langer baatte komt nu het bericht dat de Poltawn gezonken, en de Retwisan zwaar beschadigd is. Dat is te Tokio ambtelyk bekend gemaakt, en mfet het oog op de buitengewone soberheid der officieele Japansche medcdeelingen, mag men aan dit telegram gewicht hechten, Qok al is ’t nog niet bevestigd van Russische zyd-e. Beide groote pantserschepen de Pöltawa een slagschip van meer dan 11,000, de Ret wisan een slagschip bijna 13,000 ton, nieu wer dan het eerstgenoemde zyn reeds dadelijk by bet uitbreken van don oorlqg genoemd. De Retwisan werd, by den aller- eeraten torpedo aanval der -Japanners op de ■schepen die op de buitenreede lagen, in den nacht van 8 op 9 Februari, onder de wa terlijn .getroffen en zwaar beschadigd odk de Poltawa werd by het daarop volgende bombardement van den 9en Februari geraakt en beschadigd, later opnieuw beschadigd by een aanvaring. Uit veel minder goede bron is een ander bericht over de Russische oorlogsschepen. De correspondent van de „Daiy Telegraph” te Sjanghai verneemt, dat de Cogatyr en de Gromowoj, te Wladiwostok, onbruikbaar zyn; zelfs de Rossia zou .nog slechts bruikbaar De Italiaansche minister-president Giolitti heeft al heel spoedig gelegenheid gevonden zich te verantwoorden voor het nieuwe par lement over de houding door de regoering te oordeelen of te vonnissentenzij in Spanje en dan natuurlijk by verstek.” „O, dat neemt my een pak van ’t hart,” riep .Editb, „en ik vind het zoo gelukkig voor hem en vooral voor zyn lieve zuster.” „Men zal hem hier niet in hechtenis houden, wil ik hopen vroeg Eduard. „Ik denk het niet.’’ „Maar een verbanning uit Frankrijk is toch te vreezen, niet waar „Ik kan de beslissingen van den minister niet vooruit loopen,” antwoordde mynheer d’Orvilliers op afgemeten toon. „In deze rechtzaak heb ik geen eisch te stellen. Myn taak is afgeloopen.” Na een oogenblik te hebben gezwegen, ging hy met een eigenaardigen glimlach, waartoe dat koude fcn ernstige gelaat zich zoo inoeielyk scheen te leenen, op den zelfden toon vooit: „In elk geval kan ik u wel zeggen, myn heer de Lairis, al kom ik zoodoende ook tot by de grenzen van myn plicht, dat myn rapport zoo zacht mogelyk is opgemaakt zonder trouwens iets van de waarheid te verzwijgenen ik denk wel, ik hoopten minste, als ’t van my afhangt, zal ’t zoo gebeuren dat men met dien dien balling zooveel hoffelijkheid zal in acht nemen, als bestaanbaar is met Frankryks belangen en de plichten van het gouvernement tegenover Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des inidJ. 41) 5 In bet uitstellag misschien zyn heil zoo niet het hare tevens. „Mijnheer de Lairis,” hernam zy, „is my iöderdaad komen vertellen, wat er van morgen is voorgevallenen ik wil n wel bekennen, dat wy er nog geheel van ontdaan zijn Mynheer de Lairis, ge weet dat zeker Wel, ia .<ie beste vriend van mynheer Came- men ik zelf gevoel voor zyn zuster een genegenheid, die mij niet onverschillig -kan laten omtrent alles, wat die menséhen betreft.” „Ja, dat weet ik,” antwoordde d’Orvilliens, xoader zijn vrouw aan te zien „Maar het is niet goed, dadelijk het ergste te denken, de dingen van de donkerste zyde in te wen.” .Hoe bedoelt ge dat?” vroeg Eduard eindelijk, daar hy begreep, dat hy ook iets zeggen moest, uu Edith zelf hem iu de hun omringende duisternis op dw ie volgen weg had geleid. „Ik wil alleen te kennen geven, dat de worden voorgesteld voor geschillen, welke zouden kunnen ryzen. Ik heb vele moei lijkheden moeten overwinnen. In ruil voor de concessies op Newfoundland hebben wy belangrijke voordeelen gekregen in West- Afrikh. Indien de overheid op Newfound land onze vis«chery mocht bemoeilijken, zullen wy ons tot de Britsche regeering wenden en kannen wy het met deze niet eens worden dan zullen wy onze toevlucht nemen tot arbitrage Minister Delcassé zette vervolgens uiteen dat Frankryk en Engeland geen mededin gers moeten zyn. Frankryk’s eenig streven is zyn koloniaal ryk tot bloei te brengen. Wat Marokko betreft, daar moet Frankryk een overwegenden invloed hebben, wil het de veiligheid van Algerië niet in gevaar brengen Het moet anderen beletten de taak te voltooien, die aan Frankryk toekomt. Nu Engeland zich uit Marokko heeft terugge trokken, behoorde Frankrijk het voldongen feit van de bezetting van Egypte te erken nen, of zyn negatieve oppositie op te geven door een nieuwe politiek in te wyden ten opzichte van Egypte. De minister overeenkomst daarby erop wijzende dat de belangen Frinkryk’s handel ten volle gewaarborgd zyn. Ten slotte zeide de heer Delcassé dat men niet moet mocnen dat Frankryk buiten een leger en een vloot zou kunnen. Het Britsch Fransche arbitrageverdrag werd daarop aangenomen met 215 tegen 37 stemmen. der Landwirte dankbaar te wezen. By het debat in den Senaat over Britsch-Fransche arbitrage-verdrag wees minister Delcassé er op dat men de ver kregen resultaten moet beoordeelen door te toetsen aan de algemeene staatkunde der Regeering. De tyd was gekomen om, naast de bestendiging en versterking van het ver bond met Rusland, onze oogen ook te wenden naar een andere zyde en ervoor te waken dat niet door ons toedoen het evenwicht in Europa en in de wereldpolitiek werd ver broken. Daar Groot-Brittannië op byna alle punten der aarde met ons in aanraking komt, behoorde een minnelijke regeling te aangenomen by de jongste algemeene werk stakingen in Italië, die do eigentlyke oorzaak geworden zyn van de kamerontbinding on do nieuwe verkiezingen. In antwoord op een interpellatie van den Senator Garneri antwoordde Giolitti De algemeene werl^taking in September nam onverwacht grootere afmetingen aan, dan die van het jaar 1898, doch hoewel ook thans onlusten en ongeregeldheden voorkwamen, tot misdaad is het niet gekomen. Zulke bekiagenswaardige voorvallen als 1898 voor vielen zyn zonder bloedvergieten niet te voorkomen. Dat de burgemeester van Milaan de vlaggen, die wegens de geboorte van den kroonprins van het stadhuis wapperden heeft laten wegnemen, omdat de stakers het verlangden, is te betreuren. De regeering moest echter, om ernstiger gevolgen te ver mijden, met alle kalmte en voorzichtigheid optreden. En by de verkiezingen heeft do bevolking van Milaan getoond het optreden van don burgemeester ten scherpste te ver- oordeelen. Hier was geen sprake van bo- stuurs-wetenschap, maar van staatsmanswys- heid. Had men die in 1898 ook getoond, dan zou het in September 1904 nooit zoo ver gekomen zyn. Voor de regeering toch, vervolgde Giolitti, stonden slechte twee wegen open of er moest geweld worden gebruikt, of men moest do zaken, met geringer gevaar voor het publiek, zich kalm laten ontwikkelen. De Regeering koos den tweedèn weg. Zy meenden dat zy de Monarchie een slech ten dienst zou hebben gedaan, zoo zy tot gewelddadige maatregelen de toevlucht had genomen. De monarchie moest worden ver dedigd niet door de volksklasse te laten doodschieten, maar door by die klassen eer bied en *.liefde op te wekken voor de be staande instellingen. Het land heeft by de jongste verkiezingen'^ getoond deze rogeerings-politiek te steunen, en heeft zich krachtig tegen de revolutie, tegen het terrorisme uitgesproken. Het is de plicht der Regeering dezen wenk te volgen, door de vryheid in overeenstemming te brengen met de achting voor de wet. Giolitti wees op de noodzakelijkheid om gendarmerie en politie uit te breiden, ten einde de regeering in staat te stellen, haar opvatting te doen eerbiedigen. Aan het par lement is een voorstel daartoe voorgelegd en het zal moeten inzien, dat voor de in standhouding der openbare rust een toerei kende macht onder de wapenen moet wor den gehouden Ook in deze quaestio moet rekening worden gehouden met het regee- ringsstelsel dat men volg'un wil. De minister nen, of zyn negatieve oppositie op te geven Engeland’s bestuur 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1