MANTELS, IEN1G DEPOT MT'hÈ. BINNENLAND. PELTER IJL\, Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAR ROTTERDAM. Costumes, Japonstofifen, (Housen, Peignoirs AIIV UT KIN TI ION l i lil i n HEERENHUIZEN VI. II WKMSVV \A\ ZON FA, Zwitsöi sche Pillen van den Apotheker Richard Brandt van'BlommestHn^' I Njnjj geslagen, waar hg zyn voornemen uitspreekt om op te treden tegen de lastige en woelige Zuidamerikaanscbe Republieken. „Alles wnt dit land vei langt, zoo zegt hy, is de naburige landen stundvastig, ordelijk en welvarend te zien. Elke staat welks volk- zich hiernaar gedraagt, kan rekenen op onze hartelijke vriendschap. „Doch chronische onlust wi, of onmacht om dio te beteugelen, en het verlies van do levensvoorwaarden voor een beschaafden staaf, moeten in Amerika, zoowel als elders, ten slotto aanli iding geven lot de interventie van een beschaafde natie; en op het Weste lijk halfrond moet de erkenning van de Monroe-theorie de Vereonigde Staten zy het ook met tegenzin noodzaken om in ernstige gevallen gebruik te maken van het recht als internationale politiemacht op te treden." Dit wordt beschouwd als een waarschu wing tot San Domingo in de eerste plaats, maar ook tot Venezuela, Columbia en andere Republieken. Het is zeker wenschelyk, dat van het woelig drijven van de Zuidameri- kaanscbe Staten, waar de eene revolutie do nndere aflost eens voor al een einde wordt gemaakt, maar het is tpveijs de vraag of die taak in handen de Vdfeenigde Staten niet het middel worden zal, om aan de Monroe-lheorie eon uitbreiding te geven, die president Monroe zeker niet bedoeld en voorzien heeft. Het optreden van de Vereo nigde Staten in Colombia, by den opstand in Panama, hoeft daarvan het voorbeeld gegoven. Verspreide Berichten. Frankrijk. Bij de behandeling van de begrooting van justitie hield gisteren in de Kamer de socia listische afgevaardigde Baron een heftige redevoering tegen do juridische organisatie, die niot aanpast aan de democratische ge voelens van het volk. Het gerucht van een nieuw schandaal ging gisteren in de couloirs vun de Kamer. Men vertelt, dat een ambtenaar van het minis terie van binnenlandsche zaken aan zekere leden van do Kamer inlichtingen heeft ver strekt over het gebruik vun de geheime fondsen. Duitsohland. Ook de Kamer van Koophnndol te Ruhrort heeft zich tegen het slecpmonopolie en de scheepvaarttollen verklaard. De desbetref fende motio eindigt: aan een met scheep- vaarltollen gekocht en met oen sleepraono polie belast kanaal hechten wy in het geheel geen waarde Te Mtinchen is Dinsdag do vergadering van Europeescho spoorweggedelegeerden ge houden ter vaststelling van den zomer dienst 1905. De volgende conferentie zal op 15 en 16 Juni te Luik gehouden worden. Enueland. Do prins van Wales zal tot bevelhebber van het Engelsche kruiser-eskader worden benoemd en zyn vlag hyschen op don kruiser „Good Hope". Met het eskader zal hy de Engelsche kolonies bezoeken en op die reis ook New-York aandoen. Italië. De paus is voornemens een permanente commissie te benoemen van Fransclie bis schoppen die hem op de hoogte zal moeten houden van de gebeurtenissen der binnen- landscho politiek van Frankrijk voor zoover deze de kerk betreffen. Do commissie zou bestaan uit twee Fransclie kardinalen, drie aartsbisschoppen en drie bisschoppen voor zitters zouden zyn de aartsbisschop van Parys, Richard en die van Reims, Laugénieux. Servik. Tot nu toe is Grouitch er in geslaagd het nieuwe ministerie als volgt samen te stellen: minister-president, Grouitch buitenlandscho zaken, Pachitchbinnenlandsche zuken, Prol itch oorlog, Poclnisch handel, Ilado- vui ovitch. Er zyn nog cenigo bezwaren in verband mét de benoeming van justitie en publieke werken. Do oplossing hiervan wordt echter spoedig vorwacht. 8TATEN-G ENER AAL. T H It Bi ÊB MC Bé A 1TB Bi ft. Zitting van Donderdag 8 Doceinbor. Styiatsbegrooting. De heer de Visser ziet zwakheid in de oppositie, dio zich eerst richtte togen de cliristeljjko maatregelen, dio to wachten zouden zyn, later tegen het ontbreken van die iniatrcgdlen, en nu 104011 don persoon van den minister. Dwang in zako onderwijs is de font van den liberalen geweest. De party van deze Regeering kwam harerzijds in hetzelfde gevaar. Het is haar verdienste, de klip te hebben omzeild in alle gevallen, behalve in dut van het Hooger Onderwijs. Spreker heeft dit zeer betreurd. T^n op zichte van sociale wetgeving is gevaar voor dwingend opleggen van een dogma zeer zeker aanwezig. De sociaal democraten hebben dat gevaar niet weten te vermijden. Het is al weer «jen verdienste van dit Ministerie, nooit aan een dergelijke neiging te hebben toege geven. Spr. durft voorts verklaren dat vele christelijke arbeiders zyn ingenomen met hot ontwerp-Arbeidswet, al betreuren zy het met hem, dat de pensioen verzekering uitblijft. Zoo lang het ministerie dezen weg blyft volgen, zal het bohoadens ieders vrijheid ten op zichte van elk ingediend wetsontwerp den steun hebben van spr.'s party en hemzelven. De beer Anlberse weerlegt uitvoerig de grieven tegen de Regeering, o.a. die in zake het doen van partijdige benoemingen. Ten opzichte van het verwijt van misbruik maken van godsdienstige leuzen zegt spr., dat deze beschuldiging er een is van kwetsing en schending van hetgeen de rechterzijde het heiligst on hoogst is. Doch ook de linker* zyde maakt zich schuldig aan het gebrnik van valsche lenzenmen danke aan liet Tiroler pak en het Brnsselsch bierglas De heer van Raalte spreekt namens zyn party, omdat de heer Drocker, pas uit het buitenland terug, en nog onder don indrnk van een droevig verlies, by deze gelegenheid zal zwijgen. Spr. constateert gebrek aan me thode in liet werken by de Iïogeering, waar van de onvruchtbaarheid op legislatief gebied een eerste gevolg is Er is tegolyk lusteloos 'hoid en gejaagdheid by den arbeid van dit Kabinet waar te nemen. Voorts kritiseert spr. de bonding van de partyregeering by de Hoogor Onderwös-cttmpagne en speciaal de bonding van don eerste-minister in de Over- ysselsche kwestie. Na de pauze bespreekt de heer van Raalte wat in zyn oog reactie is van deze Regeering: de ingediende wyziging der-Postwot, de wet op het Lager Onderwys, enz. Toch meent spr., dat de meerdorheid van het Nederland 8che volk gehecht blyft aan zyn vryzinnigo instellingen. De heer Tulma lacht luid. De heer vnn Rnalto herhaalt, dat het zoo is. Onjuist is bv. de bewering, dat behalve de sociaal-democraten slechts hier en daar iemand in den lande vóór algemeen stemrecht is. In dit verband wyst liy op de belang- ryko verklaring, door don heer Goeman Bor- gesins ook namens diens politieke vrienden afgelegd, dat zy bereid zyn medo te werken tot het brengen in de Grondwet zoo spoedig mogelyk van een blanco kiesi*echt-artikd\. De vrijzinnig democraten echter eischen, behalve dat blanco artikel, ook nog, dat de gewonb wetgover dnn onmiddellyk van zyn vrijheid gebruik make door invoering van algemeen kiesrecht. Nopens hot flnanciool beleid van deze Regeering klaagt spr. over pessimisme, dat leidt tot onnoodige verzwaring van lasten en de wijze, waarop die verzwaring zal plaats grypen, nl. door protectie, acht hy ondeugdelijk, gevaarlijk en onbehoorlijk. De heer Nolens verdedigt het goed recht van bestaan van christelijke partijen en haar samengaan, opdat er eenheid is omtrent de plaats van de reÜRie in de maatschappij, ontrent het huwclyk, omtrent de verhouding tnsschcn gezag en vrijheid, tusschen werk gever en werknemer enz. De vergelijking niet voorgangers kon dit Kabinet z. i. zeer goed doorstaan. Maar spr betreurt het uitblyven vun de pensioen- en onderdomsverzekering. De lieer Kolkman, pryzendo het voorzich tige, financieele beleid van de Regeering. vraagt zich af of nil reeds versterking van middelen noodig is. Welnu, na al het gehoorde is ook spr. tot de overtuiging gekomen, dat die noodzaak vooralsnog niet bestaat, en dus sluit hy zich aan by hen, die den minister mot aandrang verzoeken „Neem voorloopig uw plannen terug". Is de onderdomsverzekering een „parade paard" van de rechterzijde genoemd, men mag van hot kiesrecht wel spreken als van een paradepaard van de vrijzinnigen. Met de geestige *>iyze, waarop de heer Kolkman op liet beeld doorgaat, heeft hy veel succes De heer Heemskerk beantwoordt alsnu in een rede grootendeels de sprekers van de linkerzijde, die hom vooraf gingen. Gedurende dit betoog verlaat de minister Knyper de vergadering. Kort daarop wordt deze ver daagd tot morgen. Do heor He.emskerk zal dan zyn rede voortzetten. Gemeng-de Berichten. In het paleis van justitie te Parys is Dins dag oon aanslag geploegd op een der beamb ten. Vroeg in den morgen vervoegde zich aan het parket een vrouw, die don procureur- generaal wonschte te spreken De portier die haar te woord stond, verwees haar, wegens afwezigheid van dezen ambtenaar, naar diens secretaris, daar do vrouw beslist weigerde heen te gaan, alvorens iemand van het gerecht te hebben gesproken. Het bleek, dat de vrouw een haa betreffende zaak in hooger beroep wensclite behandeld te zien, hoewel de tyd daarvoor was verstreken. Reeds had ze zich eenige malen schriftelijk tot het parket gewond, waarop een afwjjzend antwoord was gegeven thans kwam zo haar verzoek nog eens mondeling doen, in de hoop nu beter te zallen slagen. De secretaris van den proenrenr zocht liet dossier van de zaak op, doch moest de vrouw opnieuw teleurstellen, haar aanvraag kon niet in behandeling worden genomen. Van onder haar mantel haalde de vrouw daarop eens klaps een revolver te voorschijn en loste daaruit drie schoten op den beambte, die slechts een lichte verwonding aan den schou der bekwam. Door inmiddels-froegeachoti n personen werd de vrouw overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. De secre taris had zoo volkomen zyn kalmte weten to bewaren, dat by des middags weder zyn bezigheden verrichtte, als was er niets :net hem voorgevallen. Nader verneemt de D. C., dat de „dienst bode" A. J., verdacht van den bekenden straatroof aan de. Glasblazers vest te Dor drecht, door de justitie in voorloopige hech tenis is gehouden, maar hare beide mede plichtigen weer op vrye voeten zyng-steld. Van zeei bevoegde zyde werd Woensdag aan alle Groninger bladen medegedeeld, dat de beruchte J. P. door de Duitscho justitie was veroordeeld tot don strop en do executie reeds had plaats gehad. De familie ontkent, dat P geëxecuteerd is, daar zy beweert, onder dagtecken ng van 6 December nog een brief van P. uit Duilsch- land te hebben ontvangen. (N. P. G. C.) Uit De Steeg wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Dinsdagavond is door den storm een groote boom in de Middachterallee ontworteld en dwars over de tramrails geworpen, ongeveer op de hoogte van het oude tolhuis. Do ma chinist van de tram, die omstreeks lialfacbt uit Dieren hier aankomt, bemerkte tijdig liet ongeval. Den passagiers werd verzocht uit te stappen en een handje te helpen om den boom op zy to kaytolen, hotgoon met ver eende krachten gelukte, zoodat de tram met eenige vertraging verder kon rijden. Ook beproefde de wind zjjn krachten op de muien van de afgebrande villa Rliederpark en slaagde er in den achtermuur met een don derend geraas naar beneden to doen storten. Naar het weekblad van den A. N. D. B. meldt, is door liet voorloopig comité van het wereldverbond der diamantbewerkers beslo- ten, aan de aangesloten organisaties voor te stellen, in de maand Maart of April van het komende jaar een internationaal congres te doen plaats hebben, liefst te Parys. Een aantal belangrijke punten ter behandeliug zijn reeds door het comité in beginsel vastgesteld. By de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Oudsiioorn, vacature-Wernink, werd gekozen dr. G. H. van Waasbergen (lib.), met 174 stemmen. Do heer van den Berg, notaris, candidant der ehr.-hist., r.-k en antir., vorkreeg 154 stemmen „Central News" meldt uit Petersburg het belangrijke bericht, dat ook de Moskousche adel verklaard heeft in te stemmen met de conclusies, waartoe de vergadering der Zemstvo-gedelegeerdcn is gekomen. Prins Troebotskoi, do president van de adel-elab, is naar Petersburg vertrokken om over deze zaak een audiëntie by den ezaar te vragen. Maatregelen tegen bedrog en vcrvalsching. Door de Regeering is by de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. Het aitikel onder het hoofd „bedrog" -luidt in de tegenwoordige wet als volgt „Hy die eet- of drinkwaren of geneesmid delen verkoopt, te koop aanbiedt of aflevert, wetende dat zy vervalsclit zyn en die verval- sching verzwijgende, wordt gestraft enz." In dit artikel nu wordt de volgende wij ziging voorgesteld „Hy die eet- en drinkwaron of genees middelen verkoopt, aflevert of ten verkoop in voorraad heeft, wetende of redelijkerwijze moetende vermoeden dut zy vervalscht zyn wordt gestraft enz." Hot „Maundblad tegen de Vervalschingon" zegt naar aanleiding daarvan „Wy hebben reeds herhaaldelijk den wensch uitgesproken, dat het bedoelde -artikel ver anderd mocht worden, daar geen enkele vervalscher natuurlijk tot de bekentenis te bewegen zal zyn, dat hy „wist" vervalschto waren te verkoopen, terwyl het bewjjs uit koopmansboeken eveneens zeer moeilyk te levircn is, daar ook, al zoude hy in het bezit zyn van door hem ingekochte waren die ter vervalsching moeten dienen, het feit van het „raengeu" gewoonlyk óf zonder ge- toigen óf met bebalp van medepl'chtigen ge schiedt. „Het komt ons evenwel voor, onder er kenning van de goede bedoeling van de Regeering, dat de bedovlde wijziging niet voldoende geacht moet worden. Waarom de bepaling „redelijkerwijze moetende vermoe den" Het is duidelijk dat ieder vervalscher „redelijkerwijze" zal /.eggen, dat een ver- inoeden van vervalsching nooit bij hem op gekomen is, ën hy geen technische kennis genoeg bezit orn de vervalsching te kunnen „vermoeden" „Wy houden vast aan ons grond beging dat wie iets verkoopt behoort te weten „wat' lijj verkoopt, en in geval van twijfel of onwetendheid zich daaromtrent kan laten voorlichten door schriftelijke verklaringen van zyn leverancier". Alleen dan zal het mogelyk zyn, de yervalschingen met kracht te bestrijden indien geen verantwoordelijk heid door den verkooper van zich afgescho ven zal kunnen worden, en deze verplicht is het publiek die garantie te geven, welke htm óf door eigen overtuiging, indien hy zelf fabrikant is, óf door vertrouwde des kundige verklaring gegeven is geworden". In verband met den laatste» dynamiet- aanslag te Barcelona zyn thans drie anai- chisten gearresteerd, die door een vrouw by de politie als de bedrijvers van den aanslag werden aangegeven. Deze vrouw 4 verklaarde door de mannen in dienst te zyn genomenin verschillende koffiehuizen wer den met vreemdelingen byeenkomste i. ge houden en op een van deze bijeenkomsten werd tot de aanslagen besloten. Aan de vrouw werd opgedragen een bom orgens te plaatsen, maar zy weigerde en werd toen buiteu de deur gezet. Eenigcu tyd daarna had een aanslag plaats. De vrouw had hare mededeelingen reeds voor een paar weken am de politie gedaan, niaar deze zag in haar een krankzinnige De arrestatie vnn de door haar beschuldigde mannen toont, dat de politie ten slotte toch aan hare ver klaringen waarde is gaan hechten. Gisteravond werd door een inspecteur van politie te Rotterdam, aan boord van hetstoom schip Canadia, dat op het pu:»t stond na.«r Philadelphia te vertrekken aangehouden de löjarifcu Duitscher E. S., barbiorsüedieude, wiens Uitlevering door de justitie to Osua- briick was verzocht in zake verduistering. Aau den Volksbond, Vereoniging tegen Drankmisbruik, ia een som geschonken van Zeven duizend gnlden door dcnzelfden'be langstellenden vriend der Voreeniging die haar reeds vroeger een aanzienlijke schen king deed toekomen. Men meldt uit Delft: Drie beruchte Delftenaars hebben in den afgeloupen nacht getracht in te breken by den groentenhandelaar L. aan den Geerweg te Delft. Hun voornemen mislukte echter, doordat L. ontwaakte. Daar enkele malen ten huize van L. uit- keering aan de slakende glasblazers plaats vond, duchten de inbrekors zeker geld te zullen vinden Nuar mer. uit Berlyn meldt, heeft oon Dditsch reiziger, de heer Fangen, op het Nuordpooleiland Spitsbergen uitgestrekte steenkoolbeddingéta ontdekt. De kostbare delfstof ligt 360 M. onder deu zeespiegel, binnen een heuvel, die slechts een inyi vau de kust verwijderd is. De ontdekte uder moet vyf voet in de breedte en de steenkool is vau uitstekende hoedanigheid. Ter exploitatie van deze ontdekking, welke voor het Noordpoolonderzoek van 't hoogste belang kan worden, heeft zich te Berlyn een consortium gevormd. Het ontginningswerk zal in de maand Mei 1905 een aanvang nemen. Wie zon ooit gedacht hebben, dat de men-schen zich nog eens zouden kunnen warmen aan een product van de bevroren zone De burgemeester van Haarlem weigerde onlangs verlof tot het aanplakken van bil jetten voor oon vergadering der 8. D. A. P., waarin zou worden gesproken over „minister Ellis en het marine-pe/sojieel". Daarover interpelleerde gister de lieer Hugenholtz in den raad, betoogende dat daarvoor geen rechtsgrond bestaat, en 't z. i. een aanranding van het grondwettige recht van vergadering is. De voorzitter antwoorddo dat de beslissing van den hoofdcommissaris door den burge meester als hoofd der politie was goedgekeurd. Meende echter de raad, dat het hier geldt het beplakken van gemeente-eigendommen, dan was de voorzitter bereid inlichtingen te geven. De heer Hugenholtz kwam daarna op tegen de stelling dat een burgemeester als hoofd van de politie geen verantwoording schuldig zou zyn. Maar de raad besliste, dat de door den heer H. gewenschte inlichtingen niet zouden worden gevraagd. By een boer te Goutom (Fr.) werden by nacht twee schapen uit het land gestolen. De (Heren werden te Sneek teruggevonden, waar ook de dader gearresteerd werd. Hy bleek H. O. te zyn, die in Holland meer dergelijke feitèn moet gepleegd hebben Hy zwierf den laatsten tyd rond. De pontonnier Dè K te Dordrecht in gar nizoen, kwam onlangs in het genot van een erfenis van circa f 1200. Om dat geld vrucht dragend te maken, wist hy geen beter middel dan zyn liefje, de Duitsclie A. W in de gele gelegenheid te stellen een bierhuis te vestigen aan den Riedyk no. 19 aldaar. Dat hy daar de boste klant was, spreekt vanzelf, maar even begrijpelijk is het, dat hy zich „meer malen ergerde over de houding zijner minnares tegenover andere bezoekers. En dat werd er niet beter op, sedert hy we/ens straf 's avonds niet later dau 10 uur in de kazerne mocht terugkeeren, terwyl anderen vaak tot middernacht mochten uitblyven. Het gevolg daarvan waren herhaalde kibbe larijen, die meermalen tot handtastelijkheden overgingen. Zoo was het ook gisteravond. De heide gelieven kregen twist en dienden elkaar over en weer eenige klappen toe, waarop do Fr&uleir. een zakje peper greep en den inhoud daarvan haar pontonnier in het gelaat wierp Razend van pijn liep deze de straat op, ge volgd door zyn lief, naar het politiebureau, waar beiden een aanklacht indienden ter zake -van mishandeling. De politie maakte natuurlijk procesverbaal op en liet partyen daarna weer vertrekken. Hun woede schijnt daarmee echter bekoeld te zyn, want kort daarna waren zy weer hartelijk verzoend. (D. Ct.) Tentoonstelling te Luik. Voor de groote tentoonstelling, die in 1905 te Luik wordt gehouden, is voor de Nederlandsche afdeeling een zaal beschik baar gesteld, gelegen aan de groote mjtf- denpassage, onmiddellyk bij 't station vaa den spoorweg, waarmee men op bet terrein zal kunnen komen. Van de 1200 M8., vroeger beloofd, heeft het uitvoerend comité voor Nederland (do lieeren J, E. Scholten te Groningen en Jon ker en Molkenboor ta Amsterdam) 875 M3. beschikbaar gekregen. Tot 1 Januari kan over deze ruimte worden beschikt, gelyk nu in ruiraelyk verzonden circulaires bekend is gemaakt. Mochten er belanghebbenden zyn, die zoo'n circulaire niet hebben ontvangen, dan kan een aanvraag daartoe gericht worden lot den heer G. P. Bakker, consul van België te Groningen. In het uitvoerend comité zyn officieel vertegenwoordigd Fraiikryk, Rusland, Ame rika, Servië, Zweden, Boelgaryo en Canada, en niet officieel Duitschlund, Engeland, Italië cn Oostenrijk. De heeren Sloet van Qldruiten- borgh en Joh- de Geer zullen de belangen van onze exposanten behartigen. Aan de tentoonstelling zal verbonden wor den een verloting, waarvoor voor een half uillioen gulden aan pryzen in de verschil lende ufdeelingen zal worden aangekocht. Den 28en dezer zal in „Hotel des Pays Bas" te Utrecht een vergadering van be langhebbenden worden gehouden Door verschillende inwoners van Waalwijk, die aangesloten waren aan de waterleiding dor My. „De Langstraat", werd gesmokkeld. Z|j vorstrekten geregeld water aan niet- aangeslotenen. De directie kwam er achter en besloot tot een krassen maatregel. On verwachts kwamen haar werklieden en on verbiddelijk werden de buizen afgesneden. Do ontploffing in de hawen van Marseille is niet zoo ernstig geweest als het voor loopig bericht wel deed vermoeden. Zij had plaats aan boord van een Noorsch stoom schip, uit Cardiff gekomen met een lading steenkolen. Een ploeg kolenwerkers wus aar. boord gekomen voor de lossing van dat stoomschip toen hun ploegbaas by het openen der luiken van het kolenruim, de onvoor zichtigheid beging een lucifer af te strijken Een vreeselyke ontploffing van kolengas volgde, waardoor het schip werd beschadigd. De ploegbaas werd, met zware brandwonden, verscheidene meters weggeslingerd. Een kolenwerker en twee matrozen bekwamen eveneens brandwonden. Allen zyn naar het hospitaal vervoerd. Zware ongelukken, waarvan vele men- schen het slachtoffer worden, zyn voor waar geen zeldzaamheid in de Vereenigde Staten. Maar dat de omvang dier ongeluk ken inderdaad huiveringwekkend is, blykt uit eeu statistiek van onheilen in een jaar tyds voorgekomen op de spoor- en tram wegen in de Vereenigde Staten. Het totaal aantal slachtoffers in een jaar bedroeg niet minder dan 160 000 dooden en gewonden, wat een gemiddelde per dag maakt van meer dan 4001 Hoewel niet zoo érg, is het aantal men- schen, dat bij spoorwegongelukkeu in En geland omkwam of verwond werd ook zeer belangrijk. Een statistiek toch heeft aan getoond, dat in drie maanden tyd door spoor- of tramwegongelukken in hat Ver- eenigd Koningrijk 230 menschen omkwamen en 1425 verwond werden, wat bij vergelij king met hetzelfde tijdvak van het vorigo jaar, Jnli, Augustus, September, een toename aanwijst van 56 dooden en 76 gewonden. GOUDA, 9 December 1904. Het departement Gouda der Maatschappij „tot Nat van 't Algemeen" hield gisteren een huishoudelijke vergadering op de bovenzaal van de Sociëteit „do Reünie." By do opening bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den heor Ruyter, die zooveel als lid van het Nut had gedaan en het departement meer dan 40 jaar had vertegenwoordigd op de algemcene verga* dcrihg, waarvoor hy op do laatste verga dering tot eere lid was benoemd, welke on derscheiding hem mondeling werd medege deeld, de andere bescheiden daarvan had hy niet in ontvangst kunnen nemen, ook als secretaris-boekhouder van de Spaar- en Hulpbank had de overledene zich de achting van allen weten te verwerven, zyn nagedach tenis zal by allen nog lang in aangenamen herinnering blijven voortleven. Daarop werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd door het Hoofd bestuur werd voorgesteld de alg vergadering dit jaar niet in .Juni te houden, maar op 24 April, welk voorstel werd goedg"keurd. De bh Dr. L. A. Kesper en Dr. R A. M. Stavenisse de Brauw worden uitgenoodigd rapport uit te brengen, betreffende de we» schelykheid van het geven van hnndelson derwys per correspondentie en liet oprichten van een correspondentie bureau. De voorstellen voor de punten van be schryving voor de algemcene vergadering weiden goedgek< urd, alsmede het ontwerp van wet. Tot leden in het bestuur van de Spaar- en Hulpbank werden benoemd de bh. C. Cosjjn en J H. Toeliug. Tot leden in liet hoofdbestuur weiden ge kozen Mej. E. S. Bienfait, Mr. G. Jannink en J. C. van den Berg. De Afd. Gouda en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers belegt Zaterdag 10 Dec. a.s., 's nam. drie uur, in do Volksleeszaal, Noodgodsteeg by liet post kantoor, een huishoudelijke vergadering mot de volgende agenda: 1. Opening 2. Notulen 3. Mededeelingen 4. Verkiezing van een of twee afgevaardig den en plaatsvervangers naar dajilgeineene Vergadering te Breda op Woensdag en Don derdag, £8 en 29 Dec. a.s.5. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algeroeene Vergadering; 6. Besprekingen over een af- deeiingsorgaan 7. Beantwoording van inge komen vragen over schoolartsen 8. Verslag van de door do Propaganda-Commissie te Rotterdam belegde vergadering9. Rond vraag cn sluiting. De Vereeniging „Waling Oinne" geeft morgenavond op de bovenzaal van liet café „het Schaakbord" weder een uitvoering voor de leden en geintroduceerden. G a s-c o n t r 6 1 e. 9 December, 11 uur voorm. Druk 35 m.M. Liclitkracht 13,82 Kaarsen w a r rot eg 6 ven cl vermogen Dinsdag 13 December a.s. zal in de bo venzaal van het Café 't „Schaakbord" nan den Kleiweg de heer J. A. W. Baart een lezing houden in de afd. Gouda en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw welke voor leden en geintroduceerden toegan kelijk is. Het onderwerp zal zynScheikunde in verband met landbouw, wat door proeven zal worden toegelicht. De gunstig bekeóde bh. Solser en Hesse zullen Zondag a.s. in „Ons Gonoegen" op treden. Niet alleen deze hh. maar ook mevrouw Hesse—Slauderof en de heer en mevrouw Bigot zullen daarbij medewerken. Ons wacht dus weder een gezelligen avond. De naflien der artisten zyn waarborg, dat wy wat goeds zallen hooren. Uit Ouderkerk a. d. IJsel In de Woensdagmorgen gebonden raads vergadering werden, naar aanleiding van de nieuwe Drankwet, nieuwe verordeningen vastgesteld op de heffing en invordering van het vergunningsrecht. Tevens werd een adres vastgesteld aan H. M. de Koningin, ont het verlaag.de maximum der dranklokalen alhier te bestendigen. Overeenkomstig het verlangen van Gedeputeerde Staten word een wijziging gebracht in de gemeentebegroting voor 1905. Voor de rechtbank te Utrecht stond gis tere» terecht D. S., wonende te Bodegraven, koopman en uitgever aldaar, die van oen vonnis van den kantonrechter te Woerden, waarby hy, omdat hy in don loop van het vorige jaar viermaal onbevoegd de genees kunde heeft uitgeoefend, verooi deeld was tot eene geldboete van f40, subsidiair 20 dagen hechtenis en 3 boete» van f 60, snbs. 30 dage» hechtenis, in hooger beroep was gegaan. De officier van justin achtte het vonnis van den kantonrechter te Woerden juist ge wezen en voardy verschillende giouden daar voor aan. Hy vroeg dan ook bevestiging van voormeld vonnis, doch zou aan bekl. opgelegd willen zien een geldboete van f 60, subsidiair 30 dagen hechtenis en 3 hechte- nisstraffen van 1 maand. Beklaagde weid verdedigd door uir. Victor Rutgers, van Amsterdam. Deze pleitte op verschillende gronden nietig verklaring van de dagvaarding van het kantongerecht te Woerden en ontslag van rechtsvervolging voor zyn client. De rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak van vrouw Datmna te Haarlemmermeer, tegen wie lovenslnnge ge 'vangenisstraf was geëischt wegens moord, met voorbedachten rade op haar man ge pleegd. De rechtbank veroordeelde naar deswege tot 12 jaar gevangenisstraf. Beklaagde viel eenige malen flauw. VRIJDAG 8 DEC. Staatsleeninqen L.K. U.K. Portugal Gblig. 3o Serie fr. 500 3 59» u Oblig. Be Serie fr. 2500 3 598/16 Rusland. Iwang Doinbr. Obli gation 4'/j 96' 4 Azie Japan Obligation 1899 4 748/4 747 8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsclie Schuld. Itecepis. L 100 1'/, 24«/i. - Hypotheek-Banken. P^ndb. idem idem 4 9fj Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/l8 Pandb,{Rotterd. Hypb. 3'977/« Pandb Standaard Hypb. 4's 10019 Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99*/* Pandb. Utrechtsclie Hypb. 4 100 -- Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100', Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 g Pandb, le Algeni. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/8 100'/» Pandb. Nederl. Hyp. Pand brief bank 4 99s 4 Pandb Ned. Scheeps-Hypb. 4' 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/s Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 90s t Pandb. Hollandsche Hypb. 4 998/« - Pandb. Nationale Hypb- 31/# 98"/ Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Scheepvaart- \faatechappijen Amid. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen- Obi. My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 98'/8 Spoorwegleeninyen Italie. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw. My. A.H. 367'/4 - Premieleeningen. bhiiOiE, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/b 102' 8 - VERSCHEIDENHEID. De Amerikiianscho episcopale zendeling dr. Benjamin te Lahore is met zyn gezin door een inlandschcn Christen, onderwijzer met arsenicum vergiftigd. De aanleiding tot de misdaad was wraak. By afwezigheid van dr. Benjamin had de inlandsche onderwijzer zijn plicht ernstig verwaarloosd en daarvoor een terechtwij zing gekregen, die hem zoo woedend had gemaakt, dat hy tot do vreeselyke misdaad overging. Burgerl ijke Stand Moordrecht. GEBORENPieter, ouders D. Vergunst en s I van der Weyde. - Theodora en Jansjo Maria, ouders P. Dullemeyer cn T. Straver. OVERLEDENI van Leeuwen, 32 j. P. Poot, 22 m. A. Bouwman, 73 j. De NOUVEAUTÉS in en zyn in zeer groote keuze tegen do meest concurreerende pryzen voorhanden. Aanbevelend, JH/UI070r/Xj/ Predikbeurt bij de Remonstrantsch- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 1! Dec. 's Morgens lOj uur, I)s. H. VAN ASSEN DELFT. in de Krugerlaan met TUIN, 6 Kamers, rnimo Warande Keuken en Kelder, voorzien vin Gas en Waterleiding. Direct te aanvaarden. Te bevragen TURFMARKT 11 258. (Uhi wordt verzocht op 'I tll.UK te lellen uit het Magazijn van GOKXNCHEM. Deze TH KEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vij- twee cn een half en een Ned. om met vermelding van Nommer er. I Prys, voorzie» van nevenstaan- aMerk, volgens de Wet gedepo r ueerd. Zich tol de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende .1 C UIA tl» voorheen J. BREEBAAIiT Lz. uilui-t 2.i jn^r hubbun zicb In Holland bij J-! Doktoren uil liet publiuk de over du gaimubu wereld bekende, en vooral door de vrouwen gezochte doen kennen, alg een zeker werkend, aangenaam, absoluut onschadelijk, en daarby goedkoop huismiddel bij Verstopping, gepaard niet onwolzljn, maag pijn, opt ispingeu, gebrek aan eetlust, loomheid in de icdeinatun, slecht humeur, blo<yinaiidrsng naar bet hoofd en de borst, hoofdpijn, hartklopping, duizelingen, benauwdheid, lever en galaandoeningen eiw. Zij zijn onovertroffen voor de Zuivering van hot Blood. Hedere doos van - de echte Apotheker Richard Brandt's Zwitscische l'illen draagt een wit Kruis op een rood veld. Zij zijn verkrijg baar k F. 0.70 hij den lloofddepothouder voor Nederland F. E. vzn Santen Koilf te Rotterdam en Lij WOLFF 4 Co Gonda Hieuw uiiou'i''li'oüvii I rof. Dr. Liobors wulbokoud S! 11W-KE ACHT-ELIXER (Alleen echt met fabrieksmerk), tot voortdurende, radicale en zekere genezing van alle, -/„elf* de meest huuhieltkigi- teemt tv giekten, vooral ontstaan dooi afdwalingen op jeugdig, n leeftijd Totn'e genezing van elke zwakte, Bleek zacht Benauwdheid Hoofdpijn -• Migraine Hartklopping Maagpijn jjjf| slechte spijsvertering Onvermogen Impotenz Pollution»- enzv Uit voerige prospectussen irijifcr I each 11.1, tl. fl, 8'dubbele flest-'i (1. t» s. Centrad-ftepötMatth. v. d. Vegte, Zalthomme 1).pots: M. Cloban Co., Rotterdam. F. Happel, VGrnvenhago. I lUlmmans do Jong J. Czn. Hottenhui. VVtfff \t Co.Gouda, on bi' alle drogisten. is proefondervindelijk de; en volkomen tfj)S'GVI^jfeilJ.K; APELDOORN-HOllJfffb?-?'.'» iHBaMMHSÉÉÉi

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2