J iaar ITS. EjatlT'Hf, ’land ^Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 22 December 1904. No. 9601. Bulteiilandsch Overzicht. F£'I L L E 1 O V. i I ent. n ijs Haar meer! ts, i ler Laarzen magazijn 30. Donderdag 22 December 1904. 43ste Jaargang iS’ van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. parlement bekrachtigd i, GOUDA van XIX. INKMAN &Zv Wordt vtrvolgd.) I ER die eiken t ons schoon i elke eerste is gedrukt. ri ge repro- ilderij van ARTZE voor de Huis- t een peada- eel waarde, en als voor woon groot. verkrüuen of BAKKER.k. t verhooging. ieuwe London de grijze haren nen, maakt het ït het uitvallen Let hoofd weg. London. per flacon. DAAL M 9, bjj .NT, ien modellen te Ien toepassingen frferde iiwfr. Zy geven .ers niet kunnen i, gee^ imitaties n. en aantal opge- op aanvraag. HTS Cq. meten werk. 50 ets., 75 ct. ers en Drogisten NKElil Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198 NWERK, sterk ER8CH0ENEN in het 0 Kleiwegsteeg Telefoon «Vo. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. v Richard O’Brien, de vader van de blonde Edith, was gelijk ook zyn naam aanduiddo van lersebe afkomst. Hy behoorde tot een dier adellyke fami king, daar de Kaapsche Hottentotten met de uit Duitsch-Zuid-West-Afrika overgeko- men stammen gemeene zaak maken. Die Kaapsche Hottentotten zyn bekend door de diensten, die zy in den Afrikaanjchen oorlog aan de Engelschen bewezen, als kondschap pers en verspieders. Voor een groot deel zyn zy nog in het bezit van wapens en ammunitie. En die gebruiken zy thans om de Boeren te vermoorden. Dat dit geen losse vrees is, blykt uit het bericht, dat vijftig Hollandsche kolonisten in liet grensgebied door de Hottentotten op de wreedste wyze vermoord zynde inlanders ontzagen niemand; grijsaards, vrouwen en kinderen werden gedood of meegevoerd. Enkelen slaagden er in te vluchten naar de Kaapkolonie, naar het Gordonia-district, waarheen tijdens en na den oorlog een aan tal Boeren getrokken waren daar ‘vinden zy voorloopig hulp. De Duitsche regeeiing heeft een bedrag van f 20,000 mark ter beschikking gesteld van de ongelukkige vluchtelingen, die door dezen overval van alles beroofd zyn In een brief uit Rietfontein wordt geschrevenDe toe stand in het grensgebied is zeer ernstig aan beide zijden der grens houden de Hot tentotten op wreede wyze huis- Ik herberg op dit oogenblik 23 vrouwen, die uit bun woonplaatsen gevlucht zyn en hier een schuilplaats zochten Al hunne «mannelijke bloedverwanten zyn door de Hottentotten overvallen en vermoord. Een jongetje, dat er in slaagde te ontvluchten, kwam hier aan met drie kogelwonden, die de Hottentotten hem toebrachten- De geheele Hottentotten- bevolking is in opstand tegen de. Duitsche regeering, en daar de grens vlak in de nabij heid is, loopen ook wy groot gevaar over vallen te worden. Het blykt uit de berichten, dat de Britsche grenswachten niet in staat zyn de grens behoorlijk af te zetten, veel minder de kolo nisten te beschermen tegen de moord- en rooflustige Hottentotten. Onder de onverantwoordelijke daden, die de Engelsche regeering in Zuid-Afrika heeft verricht blijkt nu, dat ook het wapenen der Hottentotten en het ontwapenen der Boeren moeten worden gerekend. Het zal thans zaak zyn, dat de Kaapsche regeering een belangrijke troepenmacht naar" de grensdistricten zendt, om de kolonisten te beschermen en de oproerlingen te beletten van het Duitsche gebied op het Engelsche gebied over te gaan. In de Belgische Kamer van Afgevaardig den verzocht gisteren de socialist Bertrand. Eduards vader was, na consul in Spanje te zyn geweest, waar hy de Camerons had leeren kennen en hoogachten naar Frankrijk, naar Parijs teruggekeerd. Daar had by Ediths vader wedergevonden, een oud en beproefd studievriend, en daar beiden weduwnaars waren, had de vriend schap die harten, misdeeld van de echtelijke liefde nog vaster aaneen gesloten. Mynheer de Lairis, de vader, bezat hoe genaamd geen fortuin en toen hy, wegens voortdurende ongesteldheid, gedwongen was geweest zich uit het staatsmansleven terug te trekker., moest hij van een gering pensioen zien rond te komen. Zooals wel te voorzien was geweest, stierf hy reeds op betrekkelyk jeugdigen leeftijd, toen Eduard pas vijftien jaar oud was. Richard O’Brien, Edith’s vader, nam on- middellijk den knaap tot zich, niet als zyn zoon, want dat mocht volgens de wet niet, daar hy zelf een kind bezat, maar hg zorgde niettemin voor Eduards opleiding en had hem lief, alsof hy inderdaad zyn vader ware geweest. Reuters correspondent by hel Japansche leger meldt uit Port-Artbur van 19 Dec. Het noordelijke Kikwanfort werd gisteren te middernacht genomen na een van de verwoedste gevechten van het beleg. Weken lang zyn de Japanners bezig geweest met het graven van twee tunnels ter lengte van 40 voet, met vier vertakkingen, waarin zeven m(jnen gelegd waren. De eigenlijke aanval werd gedaan door twee troepen vrijwilligers, die in de gracht bleven tot de mynen ont ploft waren. De eerste troep chargeerde toen te vroeg. Velen werden gedood door de puinbrokken van de bolwerken op het noord en oostf-ont, die door de ontploffing werden uiteengeslagen. De tweede troep drong ver volgens twee ontzaglijke bressen binnen, die de ontploffing in den muur had geslagen. De vyanden in de schansen vóór den muur wei den gedood. De rest van het garnizoen bevond zich met kanonnen achter in het fort achter schansen en zandzakken. Zy boden hard nekkig verzet. Na tien uren vechtens werd het fort "genomen. Nagenoeg het geheele garnizoen werd omgebracht. Het Japansche hoofdkwartier maakt een verlieslyst openbaar, vermeldende 26 offi cieren gesneuveld, 44 gewond, vermoedelflk by de jongste aanvallen op Port Arthur. De kruiser Tsoesjima heeft eergisteren de stoomboot Negretia by Oelsan (Korea) in beslag genomen. De Negretia ging naar Wla- diwostok. By onderzoek bleek, dat de lading een groote hoeveelheid contrabande bevatte. De stoomboot werd’ naar Sasebo gezonden, waar de zaak voor het prysgerecbt zal komen. De nationaliteit van het schip is onbekend. Het onderzoek in zake Syveton wordt door den rechter van instructie voortgezet. Dr. Tholmer bevestigt in hoofdzaak de ver klaringen van mevrouw Syveton dat haar man zelfmoord gepleegd heeft door gas op te slorpen in zyn badkamer, en, toen hy dood was, naar zjjn studeerkamer is over gebracht. Toen de rechter vroeg hoe de verschillende lezingen van het geval dan verklaard moesten worden, die mevrouw Syveton aan de pers gegeven heeft, zeide Tholmer te gelooven dat sommige bijzon derheden haar afgevraagd of ingeblazen moesten zyn door de politieke vrienden var. den afgevaardigde Dr- Barnay intnsschen is van een geheel andere meening, hy ge looft niet dat Syveton tot zelfmoord ge bracht kan zyn door de bekende zaak, en hy houdt mevrouw Ménard voor een zenuw- lyderes die allerlei ongegronde beschuldi gingen uitte. Ménard zelf verzekert nu, dat hy voornemens was, geen gevolg te geven aan zyn bedreiging, de zaak rucht baar te make», maar Syveton pleegde zelf moord voordat hy hem dit besluit kon laten weten. de regeering te iuterpelleeren over de aan sprakelijkheid, die voor België kan voort vloeien uit den financieelen toestand van den Kongo-Staat. De minister-president maakte voorbehoud. Toen Bertrand den financieelen toestand onrustwekkend noemde, antwoordde de minister-president, dat hy, daar de ver onderstelde mogelijkheid niet bestond, de in terpellatie niet kon aannemen. Ten slotte beloofde niettemin de voorzitter, dat de in terpellatie achter de overige zal worden ingeschreven. De regeering zal overwegen of zy ter zake dienende is of niet. In antwoord op een interpellatie betref fende den Kongo spoorweg, verklaarde de minister president, dat hy niet deelnam aan de onderhandelingen betreffende de tarieven, noch als gemachtigde van den Sou ve rein, noch als minister van Financiën en dat hy verder niets te zeggen had. Hiermede was de zaak afgeloopen. Wy hebben reeds melding gemaakt van een overval der oproerige Hottentotten uit Duitscb Zuidwest-Afrika op Engelscb gebied. En nu blykt hot, en niet voor de eerste maal, welk een groote fout de Engelsche regeering begaan heeft, toen zy den Afri- kaander Boeren hun wapens ontnam. Weer loos zyn deze Boeren thans overgeleverd aan de uitmuntend gewapende Hottentotten, die in benden van honderden krijgers op En- gelach gebied overgaan en daar moordend, brandstichtend en plunderend rondtrekken. Een telegram uit Kaapstad deelt mede, dat volgens berichten uit Victoria-West groote onrust heerscht onder de landbevol- l.lll INIIE COURANT. Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uil zondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per-drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. De koning van Hongarije heeft in begin sel toegestemd in bet verzoek van den Hon- gaarseben minister-president, om de Kamer te ontbinden. Maar daar de Koning voor loopig niet naar Boedapest kan komen en Tisza er prys op stelt dat de Koning zelf de zitting sluit met een troonrede, moest de vergadering worden verdaagd, totdat de Koning naar Boedapest kan komen. Vandaar de zonderlinge vorrn waarin het ontbindings-proces aan de wereld werd mede gedeeld. De Kamer is bjjeen, en kan zonder ko ninklijk besluit niet worden verdaagd. Daar om moest de Kamer gisteren bijeenkomen, alleen om een koninklijk besluit te hooron scheen te zyn tegen den ruwen strijd om het bestaan. Hy aanbad zyn kind, in de eerste plaats, omdat Edith nu eenmaal behoorde tot dé meisjes, die men vereeren moet, zonder zelf te weten waarom, en in de tweede plaats, omdat zy naar hart en ziel zoo geheel en al het evenbeeld haars vaders was. O’Brien begreep, dat by eindelijk verstan dig moest handelen, beleidvol te werk moest gaan, en dat hy voor zyn Edith het verlo ren fortuin terug moest winnen. Die droom van wijsheid zou hem in ’t verderf storten. Weinig in staat tot gezetten arbeid, die helderheid van geest vordert, gepaard met onverstoorbare wilskracht en geen flauw be grip van zaken hebbend, viel hy, reeds by de eerste schrede die hy deed op den weg naar het nieuwe fortuin, in banden van uit geslapen schurken. Men zag hem toetreden in den raad beheer by een zeer onsoliede zaak, waaraan hy zyn naam verbond en waarin hy bet overschot zyner fondsen stak. Men liet hem voor ettelijke sommen inschrijven op biljetten, die slechts voor de leus en om ver- tooning te maken de wereld in gingen. In het proces om de nalatenschap der Koningin van België beeft eergister advo- kaat Janson, uit naam van de eischers, weer een lang betoog gehouden. Het Weensche huwelijksverdrag is, zeide hy, geen politiek, maar een privaatrechtelyk stuk dat, om in België geldige te zyn, in overeenstemming zou moeten zyn met de daar bestaande wetten. De tegenpartij heeft zich beroepen op de huwelijken van de prin sessen Charlotte en Stephanie, om een prae- cedént aan te voeren, maar by deze is er sprake van verdragen die door de Kamers moesten worden goedgekeurd, omdat zy bepalingen over de vaststelling van een bruidsschat bevatten- Met het huwelijksver drag op zichzelf had het parlement zich echter niet in te laten- De beide prinsessen hebben overigens door baar huwelyk hare nationaliteit verbeurd, en aan de bepalingen van het Belgische burgerlijke wetboek be hoefde daarom niet voldaan te worden De uitvoerentfe rfiacht mag de door de grond wet voorghschreven bepalingen,’door te letten op gebruiken van het hof of een verouderde opvatting van het koningschap by Gods genade,, niet overtreden. De dagen zyn voorby en zullen nooit terugkeeren, toen Karel X en de hertogin van Angoulême de leden van een koninklijke hofrechtbank mochten berispen, omdat zy het Journal des Débats vry hadden gesproken Het huwe lijksverdrag van 8 Augustus 1853 met zyn huwelykscbe oerwaarden is onwettig en in België niet geldig. Degenen die het hebben opgesteld, konden niet voorzien dat op ze keren dag de scbuldeischers van een konings dochter en een andere koningsdochter ge- lie’s, welke de Stuarts in bun ballingschap waren gevolgd, toen de kroon van Engeland op ’t hoofd van Willem van Oranje werd geplaatst. De O’Briens waren langzamerhand ver- franscht, zonder evenwel geheel het cachet te verliezen van het temperament, dat zy uit bun geboorteland hadden medegebracht. Goed, edelmoedig, vol geestdrift en toe wijding, maar hartstochtelyk van aard, met meer verbeeldings- dan wilskracht of nuchter verstand, hadden zy de lersche natuur be houden, waarvan de kinderlijkheid geen groote deugden buitensluit, maar toch wel sommige practische eigenschappen, die men vooral in de Paryscbe samenleving zoo moeie- lyk missen kan. Richard O’Brien was de ónmogelijkste man op de wereld om anderen te leiden, daar hy ’t zich zelf al zeer onbeholpen deed. Hy had eenig fortuin geërfd, dat hy niet behoorlijk wist te beboeren, zoodat hy bet zilver rondstrooide, alsof ’t hem een gouden oogst beloofde. Op zekeren dag bemerkte hy. tot zyn niet geringe verbazing, dat hij nagenoeg niets meer bezat. Daar zyn hart even goed was als zyn hoofd lichtzinnig, verkeerde hy in diepe wanhoop over het lot van zyn Edith het tengere, etherische schepseltje, dat zoo weinig bestand 52) Waarom had die man, alvorens haar tot zyn vrouw te maken, niet onderzocht, hoe ’t gesteld was met baar hart, waarom had hy ’t niet begrepen, gevoeld, ja geraden desnoods? Zy wist zeer goed, onder welke omstan digheden zy er in had toegestemd zyn vrouw te worden, tot welk een prys zy al haar schoone meisjesdroomen had moeten vernieti gen om er toe te kunnen besluiten den naam aan te nemen van mevrouw d’Orvillier^, waarom zoovele anderen haar, in haar plaat»/ zouden hebben benyd Dat huwelijk was voor haar een fortuin geweest, grootheid en aanzien, een benijde positie in de wereld. Wat vroeg zij naar dat alles? Dat sprak slechts tot haar gevoel van ijdelheid, hoogstens tot haar verstandelijk begrip, maar niet tot het hart, dat, helaas, niet meer vry was. Van haar eerste jeugd af we weten het reeds had zy Eduard de Lairis bemind. noodzaakt zouden zyn, tegen de geldigheid van dat huwelijksverdrag in verzet te ko men. Het eenige bijzondere recht dat de monarchie in België rest, is het erfopvol- gingsrecht. De monarchie moet in België zooveel mogelyk republikeinsch zyn, daar de grondwet bijzondere rechten van de Kroon heeft afgeschaft. Dat de koning der Belgen staat onder de burgerlijke wetten, blykt o a. uit het feit dat de overeenkomst van 31 December 1902 over de schenking van zyne domeinen aan den Staat, die van de grond beginselen van het gemeene recht afweek, door bet parlement bekrachtigd moest worden.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1