EVER sextract EjlD,IrTHf., Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9602. Vrijdag 23 December 1904. Buileaiaacteeh üverzlcbl. 4LKTO*. Il$’ cao 's Inkt ie BESTE IHADELIJK LAND. It, aat 103 LOON, ITO AP. F kanji:, ;geëmail- {EARTIKELEN 43ste Jaargang, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. is, werd voorloopig de i’ IINKMAN Zn I na GA8GL0EI- i «oncurreerende Renter seint uit Tokio dd. 21 Dec. Gene raal Nogi meldt dut in het geheel dertien kanonnen benevens een groote voorraad mu nitie in het Noord-Kikwanfort werden ver- meesterd. io Echt», un. te0am«a Dgx,n ia den n«am des vwmuudigd et wereldbe- ebi* Stoll- RUIS” I. SARDEMANN ■oo’i. ZANDVOORT, (VOORT, J. 8. NG, A. DROST 1IJFF. jgb.iar bij 1TERS Jz. rijs van echtheid is n kurk steeds voor den naam der Firma IPPE. eplaatst de echte 1URVAAS. uniaak. Mr. Gasfitter. E O D E DAMMER lerk prcofbusjee o. 0.35 Fo-ir Neder- G MAGAZIJN dster B 13, I, igasUfekjjs, «rwa iels, f op ge- van go- Wordt vtrvolgd.) Iele toon X«. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. Reuter seint van het Japansch hoofdkwar- tier voor Port -Arthur, dd. 21 Dec. De ver overing van het Noord Kikwanfort is van groot belang voor de Japanners, daar zy hierdoor een nienw steunpunt verkrijgen voor den algemeenen aanval op de weste lijke en gedeeltelijk ook op de ooslelyke fortenreeks. De Japanners hebben thans vijf van de zeven wachtforteu in hun bezit. Onder de arbeidersbevolking die de rede voeringen van Chamberlain volgt, maken die voorstellingen van den grooten spyker- fabrikant diepen indruk. Als hy wijst op het East End van Londen, waar zoovele vreemdelingen wonen, dan denken zy aan Whitechapel, welks Engelsche bevolking byna vei drongen is door Joden uit Duitsch- land en Rusland, die er een toevlucht zoch ten. En wanneer hy spreekt oven do mil- lioenen immigranten die nog te wachten zyn, dan staat als een dreigend spook voor het lillllNI1E COURANT betrokken partijen i Fransche admiraal Fournier als voorzitter aangewezen. Het bureau van de commissie is samenge steld uit ambtenaren van het Fransche corps diplomatique. Wanneer de Oostenrykscbe admiraal Von Spann, die als vijfde commissielid zal optre den, aangekomen is, in het begin van Ja nuari, zal de commissie zich definitief kun nen constitueeren. De vraag of de verhooren en debatten in het publiek znlb n plaats hebben is nog niet beslistde commissie schynt dit aan de be trokken partijen te willen overlaten. Enge land heeft verklaard geen bezwaar tegen openbaarheid te hebben, die integendeel te wenschen. De Russische regeering heeft zich hierover nog niet uitgesproken. Da commissie staat nog voor een andere belangrijke beslissingzal zy oen Japan schen commissaris toelaten De Japansche regeering heeft hierom gevraagd en tevens haar voornemen te kennen gegeven, om aan de commissie een nota voor te leggen, waar in zy de aanklachten tegen haar marine weerleggen zal, voornamelijk die wegens het organiseeren van een spionnagedienst in Europees 'he havens, en bet optreden van Japansche oorlogsvaartuigen in de Noordzee. Japan zal pogen aan te toonen, dat het er moreel en materieel belang by heeft, mede te werken aan de vaststelling van de waar heid in de Doggersbank-geschiedenis. Japan zal niet vragen om een beslissende stem, maar alleen om het recht een bijzitter in de commissie aan te wyzen, die de be- raadslagingen zal by wonen en die in de ge legenheid zal worden gesteld met alle mid delen t <t het vaststellen der waarheid by te dragen. Japan verlangt dus bet recht om gehoord te worden, en naar men in Frankrijk meent kan dat niet worden geweigerd. Met belang stelling verwacht men, welke houding Rus land tegenover dien Japanschen eisch zal aannemen. Afrika zyn voorgekomen 977 gevallen van typhus, daarvan zyn 184 man overleden, en slechts 282 weder voor den dienst geschikt verklaard. meling van een edel, heldhaftig geslacht, die daar pis een eerlooze op de bank der be schuldigden zou moeten plaats nemen en wiens onschuld hem niet beveiligde tegen de straf, die de wet hem moest opleggen. Hy was ’t is waar wel de dupe geworden van schurkenstreken van anderen, maar toch door eigen en verregaande onvoor zichtigheid. d’Orvilliers ging zelf meermalen naar Richard O’Brien om in alle gemoedelijkheid met dien kinderlijken man te «preken en leerde zoodoende ook Edith kennen. Het was, alsof dat kind hem betooverde. De strenge, plechtige man van de wet ont dekte, voor het eerst van zyn leven, dat hy ook kon beminnen, zelfs met hartstocht. Op zekeren dag, toen hy de volle over tuiging had erlangd, dat O’Brien een slacht offer en niet een misdadiger was, dat hy de eerlijkheid in persoon mocht heeten, dat het bloed, hetwelk hem door de aderen vloeide niet minder aristocratisch was dan het bloed der d’Orvilliers, op zekeren dag dus zeide Louis, Raymond d’Orvilliers, zeer ontroerd en wel een weinig bleek, maar nochtans zonder overijling, tot Richard O’Brien Hoewel gij in mijn oogen volkomen onschul dig zyt tn uw eer onbevlekt is gebleven, zal toch niets anders u kunnen redden van een eerloos vonnis, dan de storting van de belang 53) Weldra na enkele maanden slechts, werd hy medegesleept in een bankroet, dat voor het hof van assises zou behandeld worden. Hy werd met arrestatie bedreigd, terwijl zyn medeplichtigen hun heil zochten in de vlucht, en de bestolene doorging voor den dief. De arme O’Brien, die tegenover een derge- lyke schande geheel en al bet hoofd kwyt was, die de toekomst van zyn aangebeden kind reddeloos verloren zag, was op het punt een zelfmoord te begaan, om de schandalen eener openbare terechtstelling en een zeker onvermijdelijk vonnis te ontkomen, toen mynheer d’Orvilliers optrad om hem te redden. De laatstgenoemde was belast met de instructie der zeer ingewikkelde en verwarde zaak. De man met zijn kloek verstand en zyn onkreukbaar gevoel van recht, had al spoedig de waarheid ontdekt en werkelijk medelijden opgevat voor den laatste afstam- De commissie van onderzoek in de zaak van het Noordzee incident is te Parga by- eengekomende vier leden der commissie, admiraals in Russischen, Engelschen, Fran- schen en Amerikaanschen dienst, zyn door president Loubet in audiëntie ontvangen, hebben gedineerd by Delcassé en daarna de zaal in het departement van buitenlandsche zaken betrokken, die voor hunne beraadsla gingen in gereedheid is gebracht. De commissie is nog niet compleetbet vyfde 4id ontbreekt nog en de beraadsla gingen hebben dus een voorloopig karakter. Als oudste zou admiraal Kasnakof het voorzittei schap moeten aanvaarden, maar daar hy <k gevolmachtigde van een der Generaal v. Trotha meldt gely'k reeds kortelyk is medegedeeld uit Windhoek, dat een maxim-afdeeling op 24 November oen Herero-kamp overvallen heeft tusschen Groolfontein en Namoetoni. Er werden 11 Herero’s gedood. Vyf dagen later werd Na moetoni bezetde post was geheel verwoest. Van de Ovambo’s dreigt voorshands geen gevaarhun dooden uit vroegere gevechten liggen nog onbegraven in den omtrek van Namoetoni. Op 30 November en 2 December werden Herdro’s overvallen op andere plaat sen de Duitschers maakten vee en munitie buit, zij leden by al deze gevechten geen verliezen. Een telegram uit Windhoek, dat de ge wone opgiaf van sterfgevallen aan typhus brengt, vermeldt ook het overlijden van lui tenant baron Schenk von Stauffenberg aan die ziekte. Ambtelyk is bekend gemaakt dat sedert het begin van den opstand tot einde Novem ber onder de Duitscbe troepen in ZuidWest- oog zyner toehoorders het groot aantal werkloozen waarvoor minister Walter Long en de Lord Mayor der City bezig zyn geld bijeen te brengen. Doch als in Londen en in andere groote steden van Engeland duizenden werkloozen rondloopen, dan zyn daarvan niet de bui tenlandsche werklieden de schuld, maar in de eerste plaats de heer Chamberlain, de man van den Boerenoorlog die honderd millioen Ponden Sterling heeft gekost, eq niets heeft opgeleverd dan Engeland een verwoest land met een passieve bevolking te schenken. Dat op de dure oorlogsjaren, met hun groote uitgaven, voor Engeland magere ja- ren zouden volgen was te voorzien en daar bij. komt nog dat de oorlog gebreken heeft doen ontdekken in het -leger, in de bewape ning en by de vloot, die thans met groote kosten moeten worden hersteld. Reusachlige uitgaven worden nog jaar lijks op de begrooting gebracht voor de de parlementen van oorlog en marine, en daar onder lyden handel en nijverheid. En toch is de toestand in Engeland, zoo* als nog onlangs d- „Westm. Gazette” met spekende cijfers aantoonde, nog lang zoo slecht niet, ah Chamberlain bet wil doen gelooven. De nood die er heerscht, en die Chamber lain thans han lig weet te gebruiken om zyn plannen uit to voeren, is „de vloek der slechte daad” die hy voor vyf jaren heeft begaan. „Als ge my haar hand verleent, zal Ik, binnen enkele uren, by een notaris, op den naam van Edith O’Brien, de som deponeeren, die gy noodig hebt. Dat zal dan haar huwelijksgift zijn. Een dochter heeft het volste recht om haar huwelijksgift te offeren, als z|j haar vader in staat wil stellen aan zijn verplichtingen te voldoen, en zoodra het bekend zal zijn, dat d’Orvilliers zyn naam schenkt aan de dochter van Richard O’Brien verzeker ik u, mynheer, dat niemand er aan zal twijfelen, wanneer men u den eeilyksten man van de wereld noemt. Wees dus zoo goed mejuffrouw O’Brien te raadplegen en my haar en uw eigen antwoord mede te deelen, zoodra ge dat passend oordeelt.” Voor Richard was ’teen hemel, die zich opende, voor zyn dochter naar hy meende een onverhoont geluk, dat elk vader zyn kind toewenscht, meer dar. hy er op rekent of aan gelooft. Toen dit alles voorviel was Edith eerst kortelings uit de kloosterschool thuis geko men en Eduard de Lairis naar Algiers gegaan, ten einde daar den verren neef te zoeken, van wien wij reeds hebben sproken, na met Edith een belofte i eeuwige liefde en trouw te hebben wiaseld. Portugal. Maandagavond zyn de koning en de ko ningin te Lissabon teruggekeerd Te Irun werden zy uit naam van den Spaanschen koning begroet door den prefect. Beleefd heidshalve werd aan koning Alfons geseind, dat het hun speet Madrid niet te kunnen aandoen. Reuter seint uit Petersburg dd. 21 Dec. Generaal Koeropat kine meldt aan den Tsaar: In den nacht van 15 op 16 Dec. veroverden vrijwilligers op onzen rechter vleu gel een Japansche schans Den volgenden nacht vonden \rijwilliger» in de Japansche schans een schrijven in het Russisch, waar in onze soldaten worden aangespoord zich vrijwillig in Japansche gevangenschap te be geven In den nacht op 19 Dec. verdre ven vrijwilligers de Japanners uit verschan singen bij de spoorwegbrug over de Shaho, zy vernielden door middel van ontplofbare stoffen de blindeeringen en de mijngangen van de schansen naar de brug. Aan onze zyde werden hierbij zes man verwond. Deze onderneming, die ten doel had den Japanners het overgaan der brug te beletten werd in den loop van drie nachten voorbereid, terwijl onder heftig geweervuur een schans was opgeworpen om op korten afstand de brug te kuiyien beschieten. ryke sommen, waartoe ge u door uw hand- teekening ondoordacht hebt verplicht >Ge hebt geen geld, daar ge in die slechte zaak alles wat gy bezat hebt verloren en ge zult niemand vinden, die u zooveel geld zal willen leenen.” AI kon ik dat, ik zou het niet willen doen,” antwoordde O’Brien zeer eerlyk, daar ik van te voren weet, dat ik het geleende nooit zou kunnen teruggeven. My rest alleen de dood om aan de schande te ontkomen Arme Edith Zyn oogen schoten vol tranen niet voor zyn eigen rampzalig uiteinde, maar by het denkbeeld, hoe hy zyn kiqd zou moeten achterlaten, zonder vermogen en met een door ’t slyk gesleurden naam. „Bovendien,” ging d’Orvilliers byna fluiste rend voort, wanneer een vriend u ’t geld, dat ge noodig hebt, leende, zou de wereld dat te weten komen en de wereld zou blijven twijfelen aan uw eerlijkheid. Ik alleen zie kans om u te redden, als ge my dat wilt toestaan.” „Gy, mynheer d’Orvillieis P Op welke wyze dan P” j „Mynbeer O'Brien, ik heb uw dochter lief en ik heb de eer u om haar hand te vragen.” De ongelukkige Richard zag den spreker verbaasd aan. nelk gekookt ink voor da- teelepela van cclate) Als geval /an e gebruiken, imate H TI. Verspreide Berichten. Frankrijk. Admiraal Bienaimé, die niet bijzonder goed kan opschieten met den minister van marine Polletan, heeft ontslag uit den actie- ven dienst gestangd, juist nog eenigo we ken voordat hjj de leeftijdgrens bereikt heeft. Wat het geval nog merkwaardiger maakt, is, dat de oude man zich in de po litiek wil begeven en waarschijnlijk can- didaat wordt voor den Kamerzetel van wijlen Syvoton, waarvoor de nationalisten maar geen gescliikten partijgenoot konden krijgen. Naar uit goede bron verluidt, zal do be jaarde zeeman we) toehappen. De Senaat heeft de Maandagen, volgende op Kerstzondag en Nieuwjaarsdag, officieel tot feestdagen geproclameerd. Düitsohland. Hertogin Alexandrina van Saksen-Koburg- Gotba, prinses van Baden, geboren in 1820 en sedert 1893 weduwe van hertog Ernst, is Dinsdagavond om halfolf in het kasteel Callenberg te Koburg overleden. De vereeniging voor de belangen van den mijnbouw ir. het district Dortmund heeft in een bestuursvergadering een motie aangeno men tegen de kanaalpolitiek van de Pruisische regeering. OoSTBNRlJK-HoNaAlUJB Na de jongste Kamerzitting te Boedapest zjjn door graaf Andrassy nog pogingen in het werk gesteld om tusschen oppositie en regeeringspartjj een compromis tot stand te brengen. Minister Tisza gaf echter onom wonden te kennen, dat het tijd vermorsen zou zjjn daarover opnieuw te beraadslagen. Engeland. Door do regeering zjjn bjj de firma Vic kers en Maxim weer tien onderzeesehe boo ten besteld. Iele loon Xo. 82 ADV ER TENTIEN worden g-epliatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekent) naar plaatsruimte. slï'

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1