MANTELS, IIEllBKSTOircG. HENIQ DEPOT VAN THEE. (1. 8) BINNENLAND. PELTEKI.IEV, Stadsnieuws. Rechtzaken. posterijen" BEURS VAN ROTTERDAM. OPRUIMING Costumes, Japonstoffan, ■Houten, Peignoirs 'm* */ï/j /jtfl/cfa iDVEHTENTIUN Telephoonnet-Gouda. tl. IIAVENSWAAY ZONEN, Geen beter adres overige koloniën tot de verhoading 61 «n 100 tasschen de ontvangsten en de gewone uitgaven, tegen 53 en 100 in het vorige dienstjaar. Ot dit betoog de Duitscbe optimistischer zal «temmen? Het is. ongelukkigerwijze, maar al te waar, dat met zeker soort van statistieken alles te bewijzen is wat men wil. Men zou er bijvoorbeeld by willen kennen de onkosten die buiten de gewone uitgaven vallen, en ook de betrekkelijk bloeiende koloniën, Kameroen en Togo, af zonderlijk vermeld willen zien. Verspreide Berichten. Frankrijk. De commissie voor huishoudelijke zal ken heeft bij de Kamer een voorstel inge diend, waarin wordt bepaald, dat ieder af gevaardigde of ond-afgovaurdigde op zijn 55sto jaar rocht zal hebben op een lijfrente, het bedrag van 2400 francs per jaar niet te boven gaande. De dokwerkers te Brest zijn maar weer eens aan het staken gegaan op grond dat hun een nieuwe loonsverboogiiig, geëischt van 1 Januari a.s. af, geweigerd is. Het garnizoen is geconsigneerd Oostenrijk* Hongarije. Uit de medodeelingeh van de uit Ber lijn teruggekeerde Oostenrgksche commis sarissen voor het met Duitschland to slui ten handelsverdrag, blijkt, dat ook te Ber lijn de moeilijkste geschilpunten tot nu toe niet geregeld konden worden. Beide partijen hebben nieuwe voorstellen gedaan, die echter slechts een zekere toenadering teweegbrachten. ËNGBLAND- Op de werven aan de Clyde zyn in het afgeloopen jaar 319 schopen gebouwd, me tende ruim 421.000 tons. Het vorige jaar bedroeg de inhoudsmaat der gebouwde Vaar- tuigen, bijna 447.000 ton. In aanbouw zyn thans nog 400.000 ton en de vooruitzichten voor de toekomst worden beter genoemd dan in de laatste drie jaren. RU8LAN1>. De vereeniging van vertegenwoordigers der provinciale bladen heeft aan de Peters- burgsche journalisten verzocht zoo spoedig mogelijk het voorgenomen nationale pers congres te organiseeren. Vereenigde Stater. Het departement van marine heeft aan de werf te Brooklyn een cursus geopend tot opleiding van telegrafisten voor de draad- looze telegrafie. De cursus, waaraan telkens 25 jongelieden doelr.emen, duurt 3 maanden, waaraan degenon, die voldoende gooefend blijken te zyn, een aanstelling krygen op een oorlogsschip of aan een der talrijke kust- Btations, op een aanvangswedde van 30 dollars in de maand. Bij rijke Israëlietische voreenigingen in Noord-Amerika is h«*t plan gerijpt om tien duizend Joden uit het New-\orksche ghetto naar Texas over te brengen, waar hun in de steden werk verschaft of op het land bouwgrond toegewezen zal worden. Als de proef slaagt zullen ook Israëlietische kolonies worden gesticht in andere zuidelijke staten. STATEN-GENEUAAL. K K I» a T M A M E B. Vergadering van Dinsdagmiddag. De Kamer gaat over tot het trekken dor afdcelingen. Do leden begeven zich naar do aideelingen tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. Do Voorzitter stelt vervolgens tegen mor genochtend 11 unr aan de orde het voorstel- van Raalle, betreliende het getuigenverhoor, daarna het ontwerp, houdende bepalingen betreliende de bevloeiingeu, vervolgens een reeks kleine ontworpen en z\jn voorstel bo ttellende den rooster van altreding der leden, en ten slotte de Indiscbo begrooting met ,do daarmede verband hondonde wetsont- werpen. De heer Vening Meinesz zal zich niet verzetten tegen do behandeling der Indische begrooting, maar hy weuscht te dien aan zien toch een enkel woord in het midden te brengen. Waarschijnlijk ten gevolge van de by de posterijen bestaande Zondagsrust is het antwoord op de Indische begrooting eerst hedenochtend in het bezit gekomen van de leden te Amsterdam. Spreker ont kent niet de wenschelykheid van een rust dag by de post, maar hy meent toch dat hier eenige overdrijving in het spel is. Spr. weet niet hoe 't in andere plaatsen gegaan is, maar te Amsterdam zyn de stukken Za terdagavond reeds ontvangen, maar eerst Dinsdagochtend bezorgd by de leden. Spreker meent hier deze klacht te mogen inbreng^. te meer waar hy reeds vroeger gelijksoor tige klachten heeft geuit, die zonder resul taat zyn gebleven. De Voorzitter antwoordt, dat de stukken, zooals gewoonlijk Zaterdag te 5 ure ter post zyn bezorgd. De klacht van den heer Meinesz zal ter kennis worden gebracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid. De vergadertng wordt daarop verdaagd tot morgen 11 uur. Gemengde Berichten. Men meldt uit Den Haag: Zaterdagavond j 1-, na vertrek van de nachtploeg, sprong in de coöperatieve brood bakkerij De Volharding een pijp van een der ovens Naar men meldt, gelastte de werkchef toen, dat Zondagavond 3 uur vroe ger moest begonnen worden. Het personeel achtte dit niet slechts onnoodig, maar ook dat het inbreuk maakte op de Zondagsrust, en eischte van het be-tuur intrekking van het door den werkchef gegeven bevel. Na eenige besprekingen gaf het bestaur toe en was Üe vrede weer hersteld. Maandagnacht te 4 uren, toen men te Scheveningen met de sleepboot Martina bezig was te trachten den logger SCH 408 af te brengen, had nog een ongeluk plaats dat betrekkelijk goed afliep. Van een roeiboot met drie zeelieden bemand, bezig zijnde touwen aan de overzyde aan een anker te bevestiger., geraakten alle drie de opvaren den onder do boot, die onklaar werd en door een stortzee finaal onderstboven werd geworpen. Zij verkeerden in levensgevaar. Gelukkig waren twee reeders in de nabij heid, C. v. d. Toorn Cz. en S. van Leeuwen, die gekleed in zee liepen en met groote moeite de boot konden keeren, zoodat de drenkelingen zich konden reddentwee wa ren er ongedeerd en een had nog een wond in zijn gelaat opgeloopen. De roeiboot werd door de golven medegesleurd on tegen den basaltmuur geheel verbrijzeld. Onder de gesignaleerde personen in het algemeen politieblad komt thans ook voor J. van Wermeskerken, 56 jaren, notaris ter standplaats Krommenie, thans voortvluchtig. Tegen hem is door de arrondissementsrecht bank te Haarlem, dd. 27 November 1904, verleend rechtsingang met last tot instructie en bevel van gevangenneming, wegens ver duistering. De officier van justitie te Haar lem verzoekt a inhouding en overbrenging. Do dagelyksche omnibusdienst van Burgh op Zierikzee zal op 1 Januari gestaakt worden. Voor vele reizigers is deze omnibus bet eenige vervoermiddel, om 's morgens de Hollandsche boot of 's avonds nog de verst afgelegen dorpen op Schouwen te kunnen bereiken. Men meldt uit de Steeg Wegens verbouwing van haar woning had de wed- U. alhier tydeiyk de pyp van de kachel door een oponing in het raam naar buiten gestoken. By het sluiten van de lui ken 's avonds, had ze de onbegrijpelijke on voorzichtigheid de pijp van de nog bran dende kachel te nemen en zich daarna inet haar kinderen ter ruste te begeven- 's Nachts omstreeks half een viel de oudste dochter, waarschijnlijk door beiiauwdheid woelende, uit het bed, waardoor de moeder ontwaakte en opstaande ook bewusteloos neerviel. De zoon in een aangrenzend vertrek kwam op het gerucht toeloopen, maar viel eveneens neer. De zoon van een der overburen, nog even buiten komende, werd op een of an dere wijze attent gemaakt, dat er by vrouw U. iets niet in orde washy verschafte zich onmiddellijk toegang tot de woning, bracht de bewusteloozen naar buiten en liet ijlings een dokter halen, wien het mocht gelukken allen in hot leven te behouden. Men meldt uit Delft De glasblazers hebben gisteravond van 8 tot 11 uur vergaderd. Tot een definitief besluit kwam het niet. Byna algemeen was men van oordeel om den raad der bemid delingscommissie, om aan den arbeid te gaan, r.iet op te volgen. Men acht de loonlijst on aannemelijk. Heden (Woensdag heeft te Rotterdam eene vergadering in Pleno plaats van alle by het geschil betrokken werklieden, waar men het eindbesluit zal nemen. Door den militieraad te Gorinchem is een loteling voor den 'dienst aangewezen, die recht meende te hebben op vrijstelling We gens broederdienst. Hy is n.l. de zesde uit een gezin van acht zonen, waarvan er twee hebben ge diend. De 5e werd het vorig jaar voor den dienst aangewezen, maar bleef buiten oproeping. Door afkeuring evenwel van een ingedeeld^n loteling moot hy 't volgend jaar onder de Wapenen komen. De militieraad overwoog, dat de vrij stelling voor\den 6n zoon niet, zooals noodig best^Top het tijdstip dat zy werd ge vraagd: De vader heeft zich tot Gedep. Staten gewend De afdeeling Alkmaar van den „Bond van Ned. Onderwijzers" heeft in een adres uan den raad dier gemeente er de aandacht op gevestigd, dat daar vóór enkelo jaren ge- darende een jaar by wjjze van proef school vergaderingen zijn gehouden. Daar zy meent dat die proef als geslaagd moet worden beschouwd, doot zy nu, daar sedert niets meer over het invoeren van dusdanige vergaderingen is vernomen, het verzoek, tot verplichte invoering er van te beslaiten. Ook in Egypte is een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd en wel by Knïro in boven Egypte. Een slaapwugen moet geheel ver brijzeld zijn. Zestig personen zijn gewond. Een speciale trein met dokters is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het proces inzake de moord op de kleine Lucie Berlin te Berlijn, die in Duitschland zooveel opzien gebaard heeft, is thans ge ëindigd. De moordenaar Berger is veroor deeld wegens doodslag tot 15 jaar tucht huisstraf en 10 jaar verlies van burger- en burgerschapsrechten. Tot op het laatste oogeeblik bleef de beklaagde volhouden onschuldig te zijn. Toen de president ten slotte hem zeide „Beklaagde, gij hebt het laatste woord, wat hebt gij te zeggen P" antwoordde Berger „Ik ben het niet geweestIk ben on schuldig aan deze zaak- Ik ben zoo on schuldig als Christus, toen hem de Fari zeeërs aanklaagden en Pilatus zeideEr is geen schuld aan dezen man Ik roep God tot getuige, dat ik onschuldig ben. Ik smeek u, my vry te spreken 1" Het „Berl. Tagebl." bericht uit goede bron te weten dat hy in hooger beroep zal gaan. Als. een verschijnsel, dat zeker slechts hoogst zelden voorkomt, deelt de „Lw. Ct." op gezag van den Frieschen Almanak voor het jaar 1905 mee, dat op 30 Augustus van dat jaar een totale zonsverduistering zal plaats hebben, die zichtbaar zal zyn in Europa, Westelijk Azië, de noordelijke helft van Afrika, de oostelijke helft van Noord-Ame rika, de noordelijke helft van den Atlanti sehen Oceaan en in de Noordpoolstreken De verduistering begint 's morgens 10 u. 56, de totale verduistering treed in 4 min. over 12 en eindigt 2 min. voor 3, terwijl de ver duistering geheel eindigt te 4 u. 1 min. Een modeltheater voor Duitsche harten is dat in Schweidnitz. Daar heeft de directeur de Zondagavonden bestemd voor de mili tairen. Dan worden natuurlijk alleen patriot tische stukken opgevoerd. De mannetjes hebben toegang tegen verminderden prijs. En wanneer ze niet nit zichzelf gaan, dan zal men ze er wol naar toe sturen -— hun kunstgevoel en vaderlandsliefde wordt door dergelijke voorstellingen immers ontwikkeld. Het feest der armen te Amsterdam. In dichte rjjen stonden zy aan de zijde Westeinde by het Paleis voor Volksvlijt mannen, vrouwen, kinderen. Daar waren onder hen velen der typen, dien men dage lijks, vooral 's morgens, in de vroegte, door de Kalverstraat ziet gaanvan winkel tot winkel, bedelende de enkele .centen om dien dag een schamel stok brood te erlangen De armsten der armen uit de grooto stad Maar de meesten kon men het aanzien, dat zy niet behoorden tot het bede Iaarsgilde; dat zy slechts noode den gang naar het Paleis hadden gedaan, dat honger, schreeuwende honger hen tot dien gang gedreven had. Mannen, krachtig schijn baar, maar door weken van Werkloosheid de straat opgedrevenvrouwen, die met moeite van den eensn dag op den anderen het schamel huishouden hadden kunnen rekkenkinderen, bibberend in hun dan jurkje, sommige een doekske om de schou ders bibberende niet van de koude in dezen tot dnsverre „zomerschen" winter, doch van honger. Die allen hunkerden om binnen te gaan. Krampachtig klemden zy vast de kaartjes, die hun den toegang zonden openen tot het „beloofde land"; tot de groote zaal, waar hun wachtte een warm maaleen Kerst maal, waarop zy na vele dagen van gebrek misschien reeds zoo lang .gehoopt hadden Een paar politieagenten stonden by de deuren, maar hun taak was licht, zeer licht. Geen sprake van gedrang; kalm schoven de hongerenden voort tot de mannen, die in de uniform van Heilsoldaten in de toe gangen stonden en de kaartjes controleerden en de houders er van toelieten. Met blijde gezichten, een gelakkigen glimlach op het gelaat, gingen zy in- „U heeft maar één kaartje," zeide de Heilsoldaat tot aas Trouw, „en die zyn blik ging*langs een viertal kinderen, die haar aan de schamele japon hingen. De vrouw wist het wel ja, ze had maar één kaartje en toch -- Och, mynheer" klaagde zy, „zy hebben zoo'n honger, Ziet n „Al wel, al wel", zeide de man, die eontroleeren moest, „ga maar door vrouwtje ga maar door, de kinderen krygen nog wel wat - O, die blik van die arme vrouw tot den man van het Heilsleger. Wie dien zag, hy vergeet dat oogenblik zoo spoedig niet Daar was plaats binnen voor 1500. Voor 1500 waren in de groote zaal van het Pa leis voor Volksv'yt de 15 tafels gereed ge zet in lange, lange ryen, waaraan het Heils leger de armsten der armen op het Kerst feest, op den gedenkdag aan Hem, die gezegd had: „Laat de kinderkens tot my komen"; tot zich had genood om hun althans eens, éénmaal misschien in lange maanden een heerlijk maal te verschaffen. Plaats voor 1500, maar gelijk die vrouw met haar vier kinderen, kwamen er velen binnen, zéér velen, en zy vonden ook plaats. De lange tafels waren gedekt met hagel witte papieren, daarop met punaises vast- gestoken Elke tafel bad een chef, een mannelijk of vrouwelijk Heilsoldaat, die weder een tiental helpers of helpsters onder zich had Aan het eind der tafels stonden stapels borden en lagen hoopen vorken gereed. Degenen, die binnen kwamen, na men ordelijk plaats, heel ordelyk en wacht* ten. Zy keken op naar het podium, waar op hadden plaats genomen de muzikanten van het Leger met hun groote koperen in strumenten ec de reusachtige Turksche trom en zy kortten den wachtenden tijd door de de muziek, die zy lieten klinken door de zaal. En onderwijl waren de koks bezig in een der loodsen in den tuin, gereed makende in vyl reusachtige ketels de snyboonen met aardappelen, die straks zou opgeschept wor den met een flinke rookworst daarnevens. Te twee uur was do zaal gevuld Man nen, vrouwen, kinderen zaten in afwach ting. Op het podium verscheen de kolonel van het Heilsleger met zyn staf en kolonel Estill nam het woord. Hij zeide dat het Heilsleger zich gelukkig achtte zoovelen heden te gast te hebben en by hoopte dat allen straks het maal goed zou smaken. Maar eerst moest mi n staande een lied zingen den Heiland ter eere ei. daarna sprak hy een kort gebed en toen Toen werden de reusachtige bakken met gestampten pot opgedragendaaruit schepten de tafel-chefs een groute hoeveel heid op een diep bord, voegden er by «en rookworst en een vork en de helpers en helpster dienden het toe aan degenen, die er naar zaten te hunkeren. Geen kellner in bet rijkste restaurant met de kansen op de grootste fooi, kan ooit harder geloopen hebben om de bezoekers te bedienen, dan deze vrijwillige „kelluers" en „kellnerinnen" deden om die armen te bedienen. Allen konden eten zooveel zy maar wildendaar was genoeg, daar was overvloed. Zy geno ten, die armen van Amsterdam, op dit feest maal, hun aangeboden door het Leger des Heils. Velen rolden de worst in een stuk papier, om die straks mede te nemen misschien hebben velen daar nog één of meer dagen genot van. En na dit warme maal kregen allen nog een Kerstbrood, keurig gewikkeld in een stuk papier en daarnevens een sinaasappel, een versnapering toe. En na het dankgebed gingen de gasten van het Heilsleger heen, met dankbaren blikmet innigen dank in het hart voor het Heilsleger, dat hun dit feestmaal ver schaft had. Het feestmaal der armen was geëindigd en wy, en velen, die het wachten aanschouw den, wy gingen heen mot eerbied vervald voor de Heilsoldaten, die op den Kerstdag zoo velen honderden een gelukkigen dag wisten te bereiden. (A. Hbl.) GOUDA, 28 December 1904. Door B en W. zjjn gegjind aan de firma Grootendorst en Co. de levering-van de be- noodigdheden voor het onderwjjs in de hand werken, aan de firma A. Quant de benoo- digde schoolbehoeften en aan H. A. C. Brinkman de benoodigde school- en teeken schriften, gedurende de jaren 1905—1907. Do levering der schoolboeken en prijzen is niet gegund aan de firma A. Quant, deze zullen opnieaw worden herbesteed. Op het te 'sGravenhage op 27 Dec. g* houden Examen Boekhouden m. o., KI. XII, is o. a. geslaagd de heer D. Blok uit Woerden. Nibuwerkerk a. d. IJsel, 27 Dec. Woens dagavond werd in het café „De Zwaan" van den heer G. van Reeuwjjk een vergadering gehouden van het bestnnr der afdeeling „Nienwerkerk a/d Jjjsel, Capelle a/d IJsel én omstreken" der „JHollandsche Maatschappij van Landbouw", w«j.!ke vergadering door alle bestuursleden werd bijgewoond. Na het lezen der notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, en na het doen van een paar raede- deelingcn, welke voor kennisgeving werden aangenomen, bracht de heer Vis rapport uit van de algemeene vergadering te Arasterdam den 30sten November jl. gehouden betreffende de zoogenaamde kaaskwestie. Besloten werd deze zaak zoo spoedig mogelijk in een afdeelingsvergadering te behandelen. Nadat nog eenige andere punten ter tafel waren gebracht en besproken, verzocht de heer Van den Dool het woord. Genoemd lid herinnerde de overige leden van het Bestuur er aan. dat deze vergadering de laatste was. die h\j bijwoonde, aangezien hy met den lsten Januari 1905 moest aftreden en een ander zyn plaats zou vervallen. Het speet hem ten zeerste afscheid te moeten nemen, daar toch al de bestuursvergaderingen, waar van hy er nooit één verzuimd had, zich ken merkten door eeu prettigeu geest en vriend- 8chappelijken omjiug der leden. Hy hoopte dan ook dat dat alles zoo zou blijven. De voorzitter, de heer A. C. Koolmees, bedankte den heer Van den Dool voor alles wat hy als bestuurslid der afdeeling had gedaan, en wenschte hem weer spoedig in het bestuur terug te zien. Niets meer ann de orde zjjnde sluit de voorzitter de vergadering. Stolwijk, 27 Dec. Den avond van Don- derdng j.l. is voor de vereeniging „Excel sior" er een geweest, waarop zy met de meeste voldoening kan terugzien. Dat kon dan ook moeielyk anders, nu zy zoo gelukkig geslaagd *was in de keuze der op te voeren stokkën. De rollen werden alle uitstekend vervuld en daardoor kwamen èn „De Mili taire Willemsorde" èn het blijspel „Voor een liefdadig doel" volkomen tot bun rscht. By de opvoering van het eerste werd menige traan weggepinkt en de geestige tooneelen van het laatste deden telkens een gullen lach weerklinken. De schrijfster hiervan, Mevr. Nelly Hoekstra—Kapteijn, heeft met dit blij spel onze tooneel literatuur een grooten dienst bewezen het is geestig, zit flink in elkaar en - bet marcheerio zoo gemakkelijk, door dien het zoo natuunyk is. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen hoogst gezelligon avond. Waddingsveen, 27 Dec. In de algemeene vergadering van de vrijzinnige kiesvereeni- ging „Waddingsvecn" bedankte de beer J. L Hnyzer ale voorzitter. Met zoo goed als. algemeene stemmen gekozen de heer F.- A. van der Torren, die echter bodankte, waarop besloten werd, de benoeming van eon bestuurs lid aan te houden tot de volgende vergadering. Reeuwijk, 27 Dec. Vrijdag avond jl. hield in het café „De Landbouw" van L. F. van Leeuwen aan do Reeuwyksche brug de af deeling „Reeuwyk en Omstreken" van „de Holl- Maatschappij van Landbouw" eene ver gadering, waarin op kosten van het hoofd bestuur als spreker optrad de heer P. van Baaien, landbouwonderwyzer te Mijdrecht. Spreker had tot onderwerp gekozen Kunst meststoffen en ging daarbij eerst na hoe do planten zich voedenwaar zy het voedsel vandaan halen en welke de voedende stoffen zijn. Vervolgens besprak hy de natuurlijke meststoffen als daar zynstalmest, biyjger en straatvuil, waarbij bagger op haast van nul en geenerlei waarde getaxeerd werd, om eindelijk in den breede uit te weiden over de kunst meststoffen, daarbij vooral aangevende de waarde van elk, zoowel voor weiland als voor tuinen en boomgaarden. Voor den Hoogen Raad te 's Gravenhage werd gister behandeld de zaak van een koetsier te Maastricht, door den kanton rechter aldaar veroordeeld tot geldboete van f 15, wegens het op mndeloos pijnlijke en kwellende wijze doen plaats hebben van het vervoer door een trekdier. Voor een lijkwa gen was nl. een paard gespannen met een bloedende wonde aan den ellenboog van het linker voorbeen, groot 10 bij 5 cM., waar door het dier krenpel liep. Advocaat-generaal jhr. mr. Retbaan Ma- caré was van oordeel dat het dnidelyk was, dat men hier te doen had met een aan die renmishandeling grenzend feit. Toch achtte hy zich ambtshalve verplicht tot cassatie te conclndeeren, daar dit feit niet valt onder artikel 455 Strafwetboek, waar niet blykt dat het vervoer geschiedde op voor het dier noodeloos pijnlijke en kwellende wijze. De pjjn en kwelling waren hier immers geen reehtstreeksch gevolg van de toegepaste wijze van vervoer, maar vloeiden voort nit het gebrnik zelf van het dier. En hoe wreed aulk een gebrnik moge zyn, dit gebrnik zelf is niet strafbaar verklaard. Men is het er algemeen over eens, dat hier ean leemte is in de wet en by de Straf- wetnovelle-Cort van der Linden heeft men daarin willen voorzien. Doch op het oogen blik is het gebrniken van kreupele of ge wonde dieren als trekdier niet strafbaar. Mitsdien werd geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 23 Jannari. De Hooge Raad deed gister uitspraak in de zaak van iemand, door den kantonrechter te Steenwyk ontslagen van rechtsvervolging, ter zake van het met een motorrijtuig be rijden van een daarvoor ongeschikt ver klaarden weg in Overysel. Het ontslag van rechtsvervolging bernstte hierop dat de ge- requireerde ha i gereden op den bedoelden weg met een motorrijwiel, welk voertuig niet zou vallen onder het begrip motorrijtuig in art. 33 van het in dezen toepasselijk Pro vinciaal Reglement van Overysel.- De Hooge Raad overwoog echter dat onder motorrijtuigen in dit reglement worden verstaan ry- en voertuigen door mechanische kracht bewogen, terwijl by een motorrijwiel niet het trappen, doch de mechanische kracht het voornaamste middel van voortbeweging is. Ook uit de geschiedenis van het artikel blijkt van de bedoeling van den Provincialen Wetgever, om de motorrijwielen onder deze bepaling te begrijpen Mitsdien werd het vonnis vernietigd en de gerequireerde veroordeeld tot een geldboete van f 3, subs. 1 dag hechtenis. Geconcludeerd werd door het O. M by den Hoogen Raad tot verwerping van het cassa tieberoep van een deurwaarder by de directe belastingen te Utrecht, door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 2 maanden ge- vnngenisstraf, wegens valschheid in een authentieke akte en gebruikmaking daarvan in zyn qualiteit. Bekl. had exploiten van beteekening van dwangbeyolen opgemaakt, die hy in werkeljjkb id nidi had beloukend. Uitspraak Maandag 2 Jannari. De Directeur van liet Post- en Telegraaf kantoor vestigt er de aandacht op, dat op Zondag 1 Januari a- s. het kantoor zal zyn opengesteld van 12 tot 2 uur, en voorts in de morgenaren gedurende denzelfden t|jd als waarop het op andere Zondagen is opengesteld. Het afhalen ten poslkantore van Corres pondentie zal op Zondag 1 Januari zijn buitengesloten, omdat als dan, evenals de eerste daarop volgende dagen drie be stellingen zullen plaats bebbeu. Voorts wordt liet publiek dringend nitge- noodigd om ter bevordering van eene vlugge behandeling van naamkaartjes en nieuwjaars wenschen, deze, wanneer ze b|j groote hoe veelheden tegelyk worden verzonden aan het postkantoor af te geven Gouda, 28 December 1904. De Dirurteur voornoemd, M. C HENNKQUIN. Amsterdam, 27 December 1904. Als nieuw ingekomen wijzigingen van vraag en aanbod in het Weekblad van de Commis- siebank vermelden wy U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Rente Cassa 280 pCt. Ned. Zuid Afrikaanscho Hy potheekbank Serie A 165 Oranje Nassau Hypoiheekb. 155 Pretoria Hypotheek Maats. 185 Bamoenia Tabak Maats. Offerte Rotterdamsche Coltoar Mg. 30 pCt. Cultuur Maats. Watoetoelis Poppoh 150 Mijnbouw Maats. Atjeh 90 Grint Maatschappij 150 Verkooplokaal Frascati Offerte Oblig. Koninklijke Nederlandsche Beijerschbierbronwery 98 pCt. Aand. Nederl. Stoombleekerij 130 Oblig. Baomwoll8pinnereiGermania 95 Aand. „Electra" Maatschappij voor Electrische Stations 12 Nederl. Scheepsbouw Maats. 150 Pref. aand. Bouwgrond Mij. Lin- naenspark 20 Aand- Tweede Kol. Zee en Brand Assurantie Maatschappij 72| Groninger Waterleiding My. 165 Opr. aand. Holland Bank f 69. AANGEBODEN, Aand. Rente Cassa 300 pCt. Schnldbr. Nederl. Voorschotbank met Winstdeeling 95 Aand. Cultuur Maats. Watoetoelis Poppoh 160 Madura Petroleum Maats. 29 Tarakan Petroleom Maats 50 Eerste Pref. aand. Oost Borneo My. 115 Aand. Grint Maatschappy 175 Hollandsche Export Maats 65 Oblig. BaumwollspinnereiGermania 97 Gew. aand. Suikerfabriek Poerwo- kerto met bewjjz. v. Deelger. 110 Aand. Dagblad de Locomotief Bod Babat Djombang Stoomtram Maatschappy 32 pCt. Borger Bonw Maatschappij 83 Pref. aand. Bouwgrond Maats Lin- naeuspark 25 Aand. „Nederland" My. v. Verze kering op het Leven 100 Opr. en Winstaand. Z.-Amerika Lijn f 75.— 4 pCt Hyp. Oblig. Missouri Kansas Texas Pailway Company (groot 500 9974pCt Amsterdam 27 December 1904. Volgens het weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zyn in do week, geëin digd 27 December, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende minder Conrante Fondsen Aand. Commanditaire Bankvereeniging van Es Co. 23 pCt. Industrie Bank 35 r Nederlandsch Zuid Afrik. Hypotheekbank Serie A 170 Friesch Groningsche Hypo theekbank (20 pCt. gestort) 205 Nederl. Hypotheekbank te Veendam (20 pCt. gestort) 185 Pretoria Hypotheek Maat schappij (20 pCt. gestort) 200 Tarakan Petroleum My. 50 Exploitatie en Mynbonw My. Sumatra Serie A 15 Exploitatie en Mijnbouw M(j. Sumatra Série B 12 Hollandsche Export My 55 Pref. aand. Maatschappij tot be reiding van Koolteerpro- ducten Inclusief Dividend 110 Aand. Nederl. fabriek van Werk- tuigen en Spoorweg Mate rieel Serie B 95% Nieuwe Arnhemscüe Cuurant 165 Inkomsten Obligat. Nederlandsche Elcctricileit Maatschappij ll1/, Pref. aand Nederl. Klectriciloit Mij. 1 Aand. Arnhemsche 'J'ramweg My. 104 Dedemsvaartscho Stoom tramweg Maatschappij 90 Gravenhaagsche Pension Maatschappij 20 Nederl. Assurantie Comp. van 1776 (25 pCt gestort) 140 Nederl. Stoomvisschery 55 Koninklijk Zoologisch Butan. Genootschap te 's Gravenh. 40 Claims Nederl. M(j. van Zekerheids- stolling voor Ambtenaren en Beambten f 25. VRIJDAG 22 DEC. Staataleemnqen L.K. H.K Portugal. Oblig. 3e Serie fr. §00 3 59«/u Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59%, - Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74% 747/, Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandscbe Scbnld. Recepis. L 100 I1/, 24%, - Hypotheek- Banken Pandb. idem idem 4 —99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 8% 977/a Pandb. Standaard Hypb. 411001/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 998/^ Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandscho Hypb. 4 1001/» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499% Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned, Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 961/, - Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99' 4 Pandb. Hollaudsche Hypb. 4 99% Pandb. Nationale Hypb 31/, 98% Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam - 4 100 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gnlf Stv.-My. 35 Diversen i Obl. Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 981/, Spoorweg leeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.My. A.H. 367% - Premieleeningen. buiLGiB. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 1021/, van en tot zeer veel verminderde prijzen. V Heden overleed te Reeuwjjk zacbt en kalm in den ouderdom van bijna 75 jaren onze geliefde Vader en Behuwd Vader de Heer D. KHÜIJT Dz. D. EMEIS-Kruijt. M. G. EMEIS Jr. Gouda, 27 Dec 1904. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, zullen op iHn»flag 3 Ja" uuari Ê1P03, des n.m. 2 nnr, by inschrij ving herbesteden do levering, gedurende 1 of 3 jaren, van De schoolboeken en de uit te reiken prijzen, ten dienste der o. 1. scholen. De voorwaarden liggen op do Secretarie (bovenlocaliteit) ter lezing. De gezegelde biljetten moeten ingeleverd zjjn op 3 Ja nuari a.s. vóór des middags 12 nnr- Abonnement f 40.per jaar voor per- ceelen, binnen een kring van K. M. P, - gelegen. Aanleg- en onderhoud gratis. Het net is aangesloten aan bet Rjjks Inter- communnalbureau. Op 15 Nov. 1904 144 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISOH- S1ARKT. (Hen wordt verzocht op 't IIEKK te letten UIT hkt Magizijn van QORINCHEM. Deze THE EEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van ttij' twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nommer er. Pry», voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo noerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende 4. c. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. het voor y» «QWton SCHOENWERK dan .IWjrm'b. linen* ra Laarzramaijiizi|ii EI WEG E :10. tegenover do Kieiwegeteeg. OVERSCHOENEN merk „de Weegschaal" Aanbevelend Alle reparatiSn en aangemeten werk.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2