g 81* BERICHT. iaar k sextract \ieuus- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ister”, No. 0606. Vrijdag 30 December 1904. 1 Bulleiiliuidscli (hcrzit’lil. zer LOON, iglijders URVAAS. Verzoeke tijdige inzending. gastafeltjes, trita neuten, els, ijs Haar nieeiin lienne lomlun FEL ILLE 1 O.\ KEXMSGEVIAG 43ste Jaargang van 1, GOUDA. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd. B 13, van *1 „Gy zyt vry in der (Wordl vmolql.) .INKMAN A Zn dr. Garttter. en toepasiingen dei ite t*ar- erta. Zjj geven ere niet kunnen geen imitaties werkelijke hulp briefkaart w or Jt jegezonden door t bom mol. ren het De pleidooien in do zink van do erfenis do koningin zyn gisteren voor het hof appel to Brussel geëindigd. ZANDVOORT, VOORT, J.’ 8. ÏG, A. DROST; [JFF. m aantal onge- it op aanvraag. HTS A Co. plaatst de echte maak. .NT, en modellen te RUIS” SARDEMANN Het Nummer van Maandag 2 Januari, dat Za'.erdag 31 December verschijnt, is by uit nemendheid geschikt tot het plaatsen van Nieuwjaarwenschen, welke, als vroeger, berekend worden tegen ¥3 Cents voor 1 tot 5 regels, elke regel meet 5 Cents. DE UITGEVERS. 1 FRANJE, ie GEËMAIL- E ARTIKELEN 4 a GASGLOEI- concurrcerende Telefoon No. A3 ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. !D de grijae haren ijnen, maakt g1( •l het uitvallen l*ct hoofd weg. London. 9 per flacon. DAAL M Q, by lts, „Een goede pers” heeft het gisteren mede- van van Mr De Jongh zeide nog van gevoelen te zyn dat bet vonnis in beroep is vernietigd, in elk zyner overwegingen. Dit vonnis ge lijkt een middeleeuwsche beslissing, verdoold in de moderne rechtspleging. „liet hof zul het uit onze rechterlijke analen doen ver- dwynen, maar wy sluiten uns van ganscher harte aan by de woorden van vrede en veizoening, uitgesproken door inr. Janson. Wy zouden gelukkig z|jn het tegenwoordig proces te zien uitloopcn op een oplossing in der minne, wat wy altijd verlangd hebben.” Daarna sprak nog inr- De Mot, advocaat der civiele lyst. Wy hebben aangeloond, zegt hy, dat het gebruik, dat men ons ver wijt in Duitschland, in Oostenrijk, in Frank- Berichten uil Port Arthur melden, dat naar het garnizoen vertrouwt voor 1 Maart 1905 redding en ontzet zal opdagen. Ondanks de zware verliezen, die de Russen leden in de gevechten om den 203 Meter Imogen heuvel op 26 November is hel garnizoen opgewekt en vast besloten den stryd vóórt te zette# zoolang er nog een enkele soldaat overblijft. Naar gemeld wordt heeft hul bezettingsle ger nog voldoenden voorraad levensmidde len om het tot Februari te kunnen uithou der, en zyn er voor de marine nog voor een maand voorraden. voorstel ingediend tot wettelyke regeling van werkstakingen. Dit ontwerp was vervallen door do optreding eener andere Kamer, maar is daarna door den lieer Millerand als Ka merlid weder aangeboden. De vorige week heeft de Commissie van rapporteurs zich met de bepalingen in hoofdzaak vereenigd. W(j herinneren, dal volgens de voorgestelde re geling de werklieden in een bedrjjf gemach tigden aanwyzen, die geregeld met den pa troon over de belangen der werklieden in overleg tredendat voorts by een geschil eerst scheidsrechterlijke uitspraak moet worden beproefd, en zoo deze mislukt een stemming moet plaats hebben over al dan niet staken, welke stemming gedurende de staking op gezette tyden moet worden hor vat. De minderheid moet zich dan aan het besluit der meerderheid onderwerpen. De heer Millerand heeft eenige jaren ge leden, toen hy minister van koophandel was in het kabinet-Waldeck Rousseau, een wets 58) „In de eerste plaats herhaal ik u, myn heer,” antwoordde Joan Cameron met warmtfe „dat uw woord my ruim voldoende is eji dat eenig wantrouwen van myn kant beleedl- gend zou zyn voor uw persoon die, gelyk my bekend is, een voorbeeld van strikte eerlijkheid en rechtvaardigheid mag heeten Dring daarom niet langer aan Het zou voor ons beiden kwetsend kunnen worden, al kan ik my ook wel de verregaande kiesch- heid verklaren, waardoor uw gedragslijn ge regeld werd. In de tweede plaats moet ik u zeggen, dat ik den sleutel, waarvan gy spreekt, niet bezit. Het doosje, dat mg niet toebehoort, werd my toevertrouwd, zooals ik het nu van u terug heb gekregen. Ware ik evenwel in de mogelijkheid den inhoud te verifleeren, ik zou het niet doen. Een pand is iets heiligs. Ik heb hem, die 't my toevef- trouwde, niet gevraagd en ik verkoos ook niet te weten, wat er in het doosje was.” d’Orvilliers, wiens blikken steeds onder zoekend op des Spanjaards gelaat gevestigd Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan i. H. P. Herfst en zijne rechtverkrijgende, tot het opnchten eener sigarenfabriek annex drogerij ran sigaren, in het perceel aan de Aaltje Bak- steeg, wijk C no. 195. kadastraal bekend sectie 1) nu. 181. 2 H. J Maree en zijne rechtverkrijgende, tot het uitbreiden zijner .smederij en verplaatsing van den bestaanden gasmotor m het perceel aan de Turlm irkt, wijk 11 no 184, kadastraal bekend sectie B no. 478. GOUDA, den 39 December 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER ge my te zeggen hadt en dut ik ook nog voor andere dingen door u werd ontboden in uw cabinet „Wat kan ik u meer te zeggen hebben gehad, mynheer F” vroeg d’Orvilliers zeer afgemeten. „Gy zyt vry en kunt doen, wat ge wilt.” „Ik begryp bet werkelyk niet! Ik henna myn arrestatie door niemand zelfs verhoord geworden” „’t Is de minister, die 't zoo beeft bepaald.” „Het feit, waarvoor ik vervolgd werd en de klacht tegen iny door het Spaamche gouvernement ingediend, zyn toch z. ker door uw gouvernement onderzocht en waar be vonden Ik heb trouwens niets ontkend en kon dat ook niet doen Wat heeft nu het Fransche gouvernement omtrent mij beslist „My onbekend.” „Weet ge niets van de bedoelingei regeering aangaande myn persoon „Niets.* „Wordt ik niet van ’t Fransche grondge bied verbannen F” „Ik heb daurvan niet booren spreken De verwondering van Juan Cameron nam voortdurend toe. MIME LOI KA VI. Telefoon No, S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Joseph en De Marokkaansche gebeurtenissen hebben een zeer merkbaren invloed op de stemming in Franryk. Van verschillende zyden wordt het bezetten van de acht Marokkaansche havenplaatsen aanbevolen, zelfs wanneer die maatregel leiden mocht tot den val van den bleven, kende een oogenblik van twyfel, en hy vroeg daarop langzaam „Hebt ge dat pand van een vriend F” „Javan een vriend F” „Noem myn zyn naam „Dat kan ik niet-” De beleedigde echtgenoot maakte een ruwe beweging, maar wist zich ook onmidde- lyk te beheerschen. „En als ik u nu eons dringend verzocht my dien naam te noemen, ter geruststelling van myn geweten F" „Ter geruststelling van uw geweten herhaalde Cameron hem niet begrijpend. „Ja, van myn geweten als rechter I” „Het is mg ónmogelijkAnders, geloof me, mynheer, had ik ’t wel uit mij zelf gedaan en terstond, want ik begrijp uw gevoel van nauwgezetheid wel. Het doet mij uw gedrag in deze des te meer waardeeren Nooit zal ik dit blyk van achting vergeten, evenmin als ’t vertrouwen, door u in my gesteld - een vertrouwen, dat ik verdien, mijnheer, want nooit heb ik ’t gedane woord geschonden, maar op het oogenblik, dat alles my ontzinkt, is ’t my een weldaad om als man van eer door een man van eer te worden beschouwd. Te midden van de puin* hoopen, die my omringen, nu my alle hoop reddeloos ontzinkt, nu myn beste en waardig ste vrienden met my ten onder gaan, schenkt Sqdtan en in het binnenland anarchie zou doen ontstaan. Doch de tegenstanders van krijgsavonturen waarschuwen tegen over ijlde stappen, en raden aan, de gebeurtenis sen met geduld en voorzichtigheid af te wachten. In Marokko wordt, naar luid van een be richt uit Melilla, de breuk tnsschen Frank rijk en den Sultan voor onvermijdelijk gehouden. De Sultan toch is voornemens het by zyn genomen maatregelen niet te doen blyven, doch nu hy geweigerd heeft het Engclsch-Fransche tractaat te erkennen, ook het Fransche protectoraat op te zeggen, en zich onafhankelijk te verklaren. Voor dit besluit zou tusschen den Sultan en den pretendent Boe Hamara overeenstemming en samenwerking verkregen zijn. De aanhan gers van beiden hebben de vijandelijkheden tegen elkander gestaakt. De Marabouts in het geheele riff predi ken den heiligen kryg prang sabil - tegen Frankrijk. Men verwacht dal de Sultan als „mtülre de l’heure” zal optreden. In Spanje neemt do ongerustheid toe, naar mate de berichten over de verwikkeling der Marokkaansche quaestie ernstiger wor den. De verklaring der regeering, dat zy zich houden zul aan de bepalingen van bet geheime tractaat met Frankrijk, vermeerdert de vrees, dat Spanje aan een stryd tusschen beiden zal moeten deelnemen. De pers dringt er by de regeering ernstig op aan, zich bulten de quaestie te houden, daar een oorlog voor Spiinje den econo mischen ondergang betee- kenen zou gedeelde manifest van den Tsaar niet. Over het algemeen erkent men de goede bedoeling maar tevens gevoelt men, dat het niet de uitwerking hebben zal die mis schien de Tsaar zich er van voorstelt. „Het is niet de uiting van den keizerlijken wil die met één slag den wolken-sluier scheu- zal welke over Rusland hangt en die zoo noodzakelyk vertrouwen tusschen de Kroon en de beschaafde kringen van het Russische volk herstellen zal," zegt do „Voss, Ztg.” De ervaring leert, dat de autocratie in Rusland niet in staat is haar goede bedoe lingen uit te voeren, wanneer de ministers niet willen medewerken. „Rusland heeft goede wetten in overvloed, maar zy bestaan alleen op het papier, en elke commissaris van politie, elke gouverneur kan er ongestraft over heen stappen, wanneer h|j maar de taak vervulde, welke de machtige, minister hem voorschreefhandhaving van de rust, al was het ook de rust van het kerkhof” Zoo spreekt de „Köln. Ztg.” En het „Berliner Tageblatt” Deze hervor- TnTngwrry+ugegevuii naar het receptwasch my den pels maar maak inij niet nat. Wat dit besluit aan het vormingen bevat zal wel grootendeels op hit papier blyven staan, vooral de maatregelen die gericht zijn tegen de willekeur van de beambten hiërarchie, de Tsjin. Want wat de Tsaar in uitzicht stelt: Verandering van den politiestaat in een rechtsstaat, met alle gevolgen daarvan, klinkt goed geno< g. Maar de Tsjin, de eigenlijke heerseber in Rusland, tegenover wien zelfs de Tsaar machteloos blykt, zal er wel voor zorgen, dat al die mooie denkbeelden op het papier blyven staan. De belangen die de Tsjinownik-klassen hebben by de instand houding van de heerschappij van willekeur zyn zoo groot en zoo innig onderling ver bonden, dat de geheels Tsjin alles wat zy doen kan zal ir. het werk stellen, om ook deze hervormingen te verydelen- „Met halve of kwart maatregelen Is in Rusland niets gedaandaarmede, kan de Tsaar de macht der Tsjin niet breken. Daarvoor is een radicaler m atregel noodig invoering eener grondwet die toelaat dat de werkzaam heid der ambtenaren in het volle daglicht wordt bespioken". i MAGAZIJN- Birmingham is in rep en roer. Tegen Zaterdag en Zondag, oud- en nieuwjaar, is het bezoek van de Coldstrean.-garde aan- gekondigd en allerlei feesten worden door het regiment voorbereid. Zondag zal de stafmuziek der Coldstreams zelf zich laten hooren Maar spoedig kwam er verzet in de stad Moest aldus de Zundag ontheiligd worden F Mocht het nieuwe jaar aldus in gezet worden F En voor welk doel kwam het regiment dan nog! Om recruten te werven en nergens anders voor. Een der magistraten van de stad heeft in dien geest aan al de geeslelyken in de stad geschreven. De Lord Mayor wordt met brieven over stelpt. Zeo sterk werd de beweging, dat nu Chamberlain zelf, Brummagem’s hooge- priester, er zich in gemengd heeft. Er is geen sprake van een komplot, zegt hy in een brief. Het zou een schande weien als wy geen schitterende ontvangst gaven aan dat kranige regiment, dat op honderd slag velden vuor koning en vaderland heeft ge vochten en dat in de vorige eeuw een zoo groot aantal van zyn manschappen uit Bir mingham heeft aangeworven, dat w(j het haast het regiment van de stad kunnen noemen. Wat praat men van ontheiliging van den sabbath De soldaat is even gods dienstig als sommige inenschen die er zich voor uitgeven, en hy is allyd bereid zyn leven aan zyn plicht te offeren. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat er Zondag in onze stadsgehoorzaal godsdienstige muziek wordt uilgovoerd. Ik vertrouw, dat de ingezete nen van Birmingham hel regiment dank en eer zullen bewyzen. Aldus toornt de groote Austen de zoon werpt ook een duit in het zakje. Nu zal het verzet wel verstommen. het mg een zekere voldoening, dat de omstandigheden my niet dwingen om ook den laatsten man, die zyn Vertrouwen iu my had gesteld, te moeten zeggen, dat zyn ver trouwen misplaatst is geweest. Nu zal ik althans niet in al myn beloften zyn te kort geschoten. Daarvoor zeg ik u dank, mynheer, van ganscher harte dankJuan Cameron, die niets vergeet, zal ook nooit de edelmoedigheid van uw gedrag ver geten.” Met een edel gebaar en een diep gevoelde erkentelijkheid stak de Spanjaard den rechter van instructie de hand toe. Maar de rechter hy bad waarschijnlijk iets dergelyks verwacht had het juist zoo druk met de regeling der papieren, die op zyn schrijftafel lagen en zyn handen zoo vol, dat hy de beleefdheid of niet zag, of niet in staat was die te beantwoorden. Toen de drukke regeling aan de schrijf tafel was afgeloopen, stond hy op ah iemand, die niets bizonders heeft opgemerkt en maakte hy een koele buiging om zoodoende te kennen te geven, dat het onderhoud was afgeloopen. Juan Cameron’s hand was neergedaald en verwonderd zag hy zelf den rechter aan „Pardon, mynheer,” hernam hg op een geheel anderen toon, „maar het komt my voor, dat ge my niet alles hebt gezegd, wat

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1