BINNENLAND. Uulleiilanüscli Overzicht. x Stadsnieuws. in liet Koningryk Belgie fjeveatigd q! er Woonplaat» verkregen heeft 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den ln .Januari van het jaar, volgende op dat, waarin liü het 18e levensjaar vol bracht, en v6ór het intreden van het 21e levensjaar Nederlander of op nieow Neder lander is geworden, zoo. hij in een der hierboven onder 4o. omschreven gevallen verkeert Co. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den ln Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18e levensjaar vol bracht, en vóór het intreden van het 21e levensjaar ingezetene of op nieuw ingezetene is geworden in den zin der twee de zinsnede van art. 18. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden cn van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zin snede van art. 14 en de laatsto vijf zinsnede van art. IC. Do aangifte ter inschrijving of ter inschrij ving op nieuw van hom, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moot worden inge schreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afge voerd, na het terug erlangen van het Neder landerschap, of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Kijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. I)e inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgen» zijnen leeftijd be hoort. Art. ICC. Met boete van ten minste vyftig cents en ten hoogste f 100,wordt gestraft de overtreding van de artt. IC, 18 en 22. Burgemeester en Wethouders roepen dien tengevolge op hen, die hun 18e jaar hebben bereikt (dat zijn zij die in het jaar 188Czijn geboren), en overeenkomstig het vorenstaande in deze Gemeente tot aangifte verplicht zijn, om zich op de volgende dagen ter Secretarie (bovenlocaliteit. afdeeling Militie) aan te melden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uie, ten einde zich in de daarbij vermelde orde te doen inschrijver., te weten zij, wier geslachtsnaam hegint met de lettor A. B. 0. D. E. F. G. II. I. J. K- L. en M. tussclien den 'I en 15 Januari 1905 en r,ii. wier geslachtsnaam begint met de lettor N. O. I'. t}. K. S. T. V. W. X. IJ. en Z. tussclien den 15 en 31 Januari 1905. Voorts strokt tot informatie van boluii«- liubbonden dat liet register van iiiachrUving op den Sin Januari, des nauiiddabs ton I ure, voor- loopig wordt gesloten en dat zij, die alsdan verzuimd hebben de voorgeschreven anngiite te doen, vervallen in eene dor geldboeten als genoemd by liet aangehaald artikel 166 dat ieder, die voor de Militie moet wor den ingeschreven en niet in deze Gemeente geboren is, zich behoort to voorzien van eon Extract uit het Geboorteregister, dnt by do aangifte moot worden medegebracht; dat dit Etract b(j liet Gemeentebestuur hunner geboorteplaats kan worden aange vraagd, indien zy zich dnnrtoo vóór 1 Januari a. s. ter Gemeente Secretarie (boven localiteit, afdeeling Militie) aanmelden dat ieder gehouden is te zorgen, dat liy by de inschrijving Wyk en nommer zijner woning juist kan opgeven. Gouda, dón 30n December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Do Japansche verliezen bg dc verovering van lort Erloegshan worden geschat op 1000 'man. Keuter'» correspondent by "hot legor voor Port-Arthur seint dat Erloengshan te drie uur in den ochtend werd ingenomen. Woens dagochtend te tien uur deden de Japanners zeven dyuamiet-myneii springen, waardoor bressen werden gemaakt in d» n front-muur vtn het fort, waardoor een aanzienlijke macht, storm liep, onder bedekking van een hevige beschieting. Nadat de eerste geschut»- linie was bezet, volgde een heftige stryd, die eindigde met de verovering van het geheele fort. Van de bezetting zyn ruim vijfhonderd man ontkomen Het resultaat van den algeraeenen aanval op Port-Arthur, welke op 25. dez^r begon, is dat de Japanscho linies dichter naar Liaotisjan zjjn voorgoschoven. Ohinoezen, die gisteren Port-Arthur verlieten, doelen mee, dat een zeer veel geringere troepenmacht der Russen drie dagen lang de buitenste verschansingen verdedigde en eerst terugtrok toen de Japnnsche artillerie er in geslaagd was een stelling in te nemen, van waar de Russische loopgraven onder een enflleerend vuur konden worden genomen. De Russen trokken terug op Tsjinhakoa. Japanners van Dalny berichten dat de be legeraar» na een reeks nachtelijke aanval lett den Yanghoeban-heovel namen. Het be zit van dezen heuvel stelt hen in staat de landverbindingen tussclien Liaotisjan ten zuiden en Ilsoesjan en Antoe*jan ten noorden te vernietigen Gedurende een var. de nachtelijke aanval len geraakten de Japanners in wanorde en begonnen op elkaar te vnrenzy trokken ten slotte terag toen bet maanlicht door kwam en de vergissing werd ontdekt. Twee stoombooten hebben onlangR de blok kade verbroken, een der vaartuigen werd vermccsterd toen het uit de haven kwam. Uit het hoofdkwartier iu Mantsjoerye wordt gemeld dat Dinsdagmiddag te drie uur de Russische vesting- en veldartillerie de spoor Wfghrug over de .Sjalio naby het station begon te beschieten. Do Russische artillerie van Falientoen beschootSjisjiantoen enSjoelintsoe. De Russische cavalerie deed tegen zonsonder gang, deazolfden dag, een aanval op Heilin- toen, maar word door de Japnnsche rnitery ufgeslttgi'ii- Te half negen des avonds omsin gelde Russische ruiterij een Japansche veld- wacht, die daarop versterking kreeg en ten slotte de Rassen terug dreef. De Japansche verliezen zy» drie .man gesneuveld ol gewond. De aangekondigde Pruisische sociaal democratische partijdag is gisteren, in tegen woordigheid van omstreeks 150 afgevaar digden, in hot vakvereenigingsgebouw te Betiyn geopend Hy heeft ten doel, om besluiten te nemen over de onderwijs- en woningvraagstukken en verzet aan te teeke nen tegen het verouderde getrapte kiesrecht voor den Lauddag, dat de arbeiders bui tensluit van den wetgevenden arbeid in Pruisen. Heiman», lid van den Berlynschen gemeen teraad, deed verslag over het woningvraag stuk. De op dit gebied heerschende mis standen kunnen naar zijne ineening alleen terzijdegesteld worden, wanneer grondeigen dom kan afgescheiden worden van alle kapitalistische belangen, daar deze laatste uitsluitend hot woekeren met bouwterreinen en liet opjagen van de waarde beoogen, De burgermaatschappij is echter niet bereid, om iets tegen den woningnood te doen. Pas wanneer liet proletariaat toongevendon invloed in staat en gemeente krygt, zou het beter worden l)o eischen die spr. aan bet slot van zijne sombere beschouwing stelde, waren in overeenstemming met dit standpunt. Wat het onderwijsvraagstuk betreft, wordt in een by den partijdag ingediende motie het tussclien conservatieven en liberalen gesloten vergelijk met scherpe woorden veroordeeld. Verlangd wordt scheiding van school eu kerk, uuiforme scholen, kostelooze leermiddelen, schoollokalen en leermiddelen, welke in overeenstemming zyn met de eischen van do gezondheidsleer en de vorderingen van de paedagogiek, voeding en kleedii.g van alle hulpbehoevende scholieren. Het einde der splonnage geschiedenis P De Frausche minister van Oorlog heeft een schrjjren rondgezonden aan de commandanten van allo legerkorpsen, waarin lijj met de strengste stral bedreigt iedere herhaling van de handelingen, in den iaatsten tijd voorge komen, waarbij officieren worden gedwongen tot daden of verklaringen, in aangelegen heden die enkel hun geweien aangaan. Hot leger moet zich in stilte en zonder party- gescbil te kweekon, voorbereiden tot zyn taak ter verdediging des lands. Generaal Fèvrier, do voormalige grootkan selier van het legioen van eer, verzamelt met goed succes handteekeningen voor een verzoekschrift aan den tegeuwoordigen groot kanselier om alle by de spionnage-geschiede- nis betrokken officieren uit de registers van het legioen te schrappen. De spionnage hoeft afgedaan, maar vervol ging zal er zyn hoe dan ook Minister Von Körber, die vyf jaren lang aan het hoofd dor zaken gestaan heeft in Oostenrijk, heeft eindelijk genoeg van den hopeloozen toestand en gaat heen. Zyn ge zondheid is geschokt. De nederlaag, die hy den 9on December in de zitting van de be grooting» commissi» geleden heeft, maakte zulk een diepen indruk op hem, dat zich een inaaglyden openbaardedaarvoor wil Von Körber genezing xoeifeu in een andere omgeving dan de „Herrengasso". Reeds onmiddellijk na die nederlaag bood Von Körber den Keizer zijn ontslag aandoch op dringend verzoek van den Keizer werd de beslissing tot na Kerstmis uitgesteld. 's Keizers vertrouwen geniet Von Körber nog onverminderd maar de moeilijke par lementaire toestanden hebben deprimeerend op hem gewerkt. En bjj weet te goed, dat ontbinding van den Rijksraad niet veel helpen zal. De toestand in Oostenrijk is van dien aard geworden, dat de regeering er over gaat denken, in hoeverre zy zich van de parlementaire controle kan ontslaan. En zoo heeft het parlement er toe mede gewerkt om het absolutisme reden te geven opnieuw het hoofd op te steken. Sedert jaren wordt Oostenrijk feitelijk bestuurd volgens artikel 14 der Grondwet, met kei zerlijke besluitenVon Körber heeft genoeg zyn best geda.iu oin aan dien toestand een einde te maken En 't is te begrypon, dat hy, staande voor de keus om de parlemen taire medewerking geheel en al op zy te schuiven, liever heengaat. Maar een oplossing brengt zyn heengaan niet. De „Nieuwe Freic Presse" spreekt van een overgangskabinet- Wittek uit nood, om ten minste de loopende zaken af te doen. Wittek heeft een soortgelijke opdracht reeds vervuld tussclien de kabinetten-Clary en -Körber. Maar of Wittek, Gautsch, Hohen- lohe of een ander een kabinet vormt het i» slechts een voortfileepen van den onhoud bare» toestand. En krachtiger dan ooit, dringt zich op: tWat nu?" •De Boeren in de nieuwe koloniën mogen klagen over de geldverspilling van hun regeering, zy kunnen zich schraaltjes troos ten met de overweging, (lat de Engelschen in het moederland met hen mee klagen. Eenzelfde geval als inet Weihaiwei beeft zich voorgedaan. Weihaiwei zou eerst een oor logshaven van de eerste soort worden. Men begon met werken op groote schaal, milli- oenen werden er reeds aan ten grondslag gelegd. Toen veranderde de admiraliteit van oordeel, en Weihaiwei wordt geen versterkte oorlogshaven Het geld is weg gegooid. Anderhalf jaar geleden besloot de regeering te Rosyth in de Firth-golf by Edinburg een groote oorlogshaven aan te leggen. Zy is nu op dat plan teruggekomen het zal nog maar een hulphaven worden, ten bate van een afdeeling der Kanaalvloot. Portsmouth, Devonport en Chatham zullen, na de pas ingevoerde hervorming van de vloot, genoeg gelegenheid bieden voor het herstellen van oorlogsschepen. Deze verandering, zoo heet het, zal een half millioen pond* sterling uit sparen. Ja, maar hoeveel is er nu onnut uitgegevenDe markies van Linlithgow hoeft voor een stuk land van 1500 acres (l acre is pl in 4046,7 M'). dat hom 1622 pd. 8t. in het jaar aan pacht opbracht. 122,000 pd. st. gekregen. Die uitgave was te verdedigen, waar het land moest dienen voot om zoo belangryk steunpunt van de vloot als Forsyth eerst zou worden, maar nu! Verder is er 60.000 pd. st. betaald om Rosyth van drinkwater te voorzien met een spoorwegmaatschappij is een overeenkomst aangegaan voor den aanleg van eeu lyn naar Rosyth in een dorp in de buurt is voor 800 polderjongens onderdak bereid, enz. By het leger gaat 't net zoo. Kort gele den zyn er ergens in Ierland op een vlakte yzeren barakken gebouwd voor duizenden man troepen Nauwelijks stonden zy of zy werden afgobroken, omdat men steenen ge bouwen beter vond. Honderdduizenden pon den sterling waren zoo verknoeid. Verspreide Berichten. Frankrijk. Gistoren werd door de Kamer met 363 tegen 84 stemmen toegestaan een voorloo- pig twaalfde der begrooting, niet echter dan nadat de afgevaardigde Vazeille e a. verklaard hadden tegen te zullen stemmen, omdat het ministerie tekort geschoten was in zyn hervormingsprogram. Over den gezondheidstoestand van ge neraal Saussier, den opperbevelhebber van het leger komen slechte borichtten. Mot het oog op den hoogen leeftijd van den lijder wordt het ergste gevreesd. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken maakt men zich niet ongerust ovër den toestand in Marokko. Men vertrouwt, dat de sultan wel spoedig eieren voor zyn geld zal kiezen. Een militaire demonstra tie wordt voor het oogonblik niet waar schijnlijk geacht. Spanjb. De koninklijke familie noodigde den her tog van Donnaught uit, op de terugreis van Egypte, Madrid te bezoeken. Men ziet hier in en in het jongste bezoek van don hertog aan het Vaticaan een bevestiging van de geruchten van een haweijjk van den koning met de dochter van den hertog. Griekenland. Het nieuwe kabinet, dat heden officieol bekend gemaakt zou worden, bevat de vol gende namenDelyannes, premier en minis ter van oorlog, tevens minister van onder wijs „ad interim" SkÓt&is, buitenlandsche zakenMavromichalis, binnenlandsclie za ken Kalliphonas, justitieKarapanos financiënBoedoeris, marine. Rusland. Uit Sjoesja wordt van gisteren geseind dat daar de politie commissaris Sacbarof door zeven schoten werd gedood, terwyl hy in de hoofdstraat liep. De rechtbank te Homel heeft besloten de elf beschuldigden in het proces wegens de Jodenvervolgingen (onder wie negen Israëlieten), die zieli reeds 15 maanden in voorloopige hechtenis bevinden, op vrjje voeten te stellen. Het besluit werd door het in de rechtszaal aanwezige publiek luide toegejuicht. Grootvorst Sergius, de gnavernenr vau Moskoa, zal aftreden, evenals grootvorst Alexis, de opperbevelhebber van de ma rine. Geruchten duiken weer op over de aanstaande aftreding van den minister van marine Avellan, wiens opvolger zou zyn ad miraal Alexejef. Vereeniqde Stater. Krachtens de anti-trustwel is door de jus titie een vervolging ingesteld tegen den papierirnst, waarvan de opheffing geëischt wordt. STATEN-G ENERAAL. K N 8 T E K A M E It. Zitting van Donderdag 29 December. Aan de ordé is het voorstel der voorzit ters om hot rooster van aftreding voor de leden der Eerste Kamer vast te stellen op 1907, 1910 en 1913. De heer van der Feltz is het eens met dit voorstel, omdat daarin dezelfde op vatting wordt gehuldigd als in 1851, nl. dat de 9 jarige termyn begint te loopen met het zittingnemen. De heer van Houten huldigt een andere opvattingmen wordt Kamerlid op het oogenblik zyner verkiezing, niet op dat, waarop men zitting neemt en is er twjjfel, dan is het beter dat mfcn door interpretatie van de wet eigen mandaat korter maakt dan langer, De heer 't Hooft meent, dat deze op vatting van den beer van Houten, die by in stryd acht met de Grondwet, niet mag worden gehuldigd. Men is geen Kamerlid voordat de geloofsbrieven zyn goedgekeurd. Ook is het ongeoorloofd de stabiliteit, van de Kamer, gewaarborgd door den langen zittingsduur, te verkorten. Nadat do heeren var. der Feltz en van Houten hebben gerepliceerd, roert nog de heer Kist het woord ten betooge, dat de termyn begint te loopen ran af de eerste samenkomst, niet van af de ontbinding en verkiezing. In stemming gebracht wordt het voorstel dus voorzitters met 26 tegen 9 stemmen aangenomen. Aan de orde is de Indische begrooting, waarover de algemeeue beraadslaging wordt geopend door den heer Waller met een rede, waarin Iry sympathie betuigt met het optreden van dezen minister. Na de pauze wordt de beraadslaging afge broken tot bet afdoen van enkele wetsont werpen, waaronder dat, nopens de overeen komst met Frankrijk betreffende kabelver bindingen, een suppletoire begrooting over 1903 voor de Landsdrukkerij (waaromtrent de minister van Binnenlandsche Zaken eeni- ge opheldering geelt), een voor de kosten gemaakt door de commissie voor herstel van de grafelijke zalen (eveneens voor 1903), toegelicht door den minister van Water staat. De begrooting van de Landsdrukkerij voor 1905 wordt aangenomen. By voortzetting van de behandeling van de Indische begrooting voert de heer van den Biesen het woord. Zeer ingenomen toont hij zich met de oprichting van een departement van Land bouw, maar hij waarschuwt tegen de steeds grooter wordende oorlogsuitgaven. Het afschaffen van de koffiecaltuur zou de redenaar zeer betreuren. Sprekende over het te-gelijk met de In dische begrooting behandeld wordende ont werp nopens de maatregelen tot verbetering van den economischen toestand, bestrydt hij de opvatting, dat Nederlandsch-Indië niet nit eigen hoofde zou kunnen leeuen. De beer van Nierop vraagt inlichtingen nopens het „Timez"-bericht, bewerende, dat de Nederlandschindische haven Sabang is opengesteld voor Russische schepen. Sprekende over het wetsontwerp tot het nemen van maatregelen in het belang van de economische ontwikkeling, vraagt de heer van Nierop zich af, of de maatregelen wel van dien aard zyn, dat men er voor mag leenen Dit nu betwijfelt hy. De heer van der Does de WiUebeis her innert aan hetgeen in de Tweede Kamer is voorgevallen, naar aanleiding van do gege ven toestemming aan den bisschop, te Me nado het vormsel te gaan toedienen. Spre ker hoopt dit te mogen beschouwen als een bewij9, dat de denkbeelden van ver draagzaamheid in godsdienstzaken in In- dië hebben veld gewonnen. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen 11 uur. Door de centrale antirev. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Brielle is gisteren candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer de heer H. C. Vegtel, lid van den Gemeeuteraad te 's Gravenhage, ook in 1901 candidaat van de verbonden christelyko partijen. Gemengde Berichten. Naar het Hbl. nit goede bron verneemt, is het nu zoogoed als zeker, dat het Vredes paleis te 's Gravenhage in het Malieveld zal komen te staan. Zelfs wanneer de met gravin Van Bylandt gevoerde onderhandelingen over de bestem ming van baar terrein als exercitieveld moch ten afspringen, zou de Regeering het Malie veld willen bestemmen als de plaats voor het Vredespaleis en naar een ander terrein omzien voor exercitiën, volksfeesten enz Gisteravond heeft te Nijmegen een ernstige mishandeling plaats gehad, waarby een bur ger door een matroos in de borst is gestoken. In bewusteloozen toestand is bjj naar het ziekenhuis overgebracht. Hedennacht kwam hy tot bewustzijn, en is lijj door de politie gehoord. Hjj heeft kunnen verklaren, wie hem den steek heoft toege bracht Volgens verklaringen van doctoren is zyn toestand levensgevaarlijk Gisternacht is de vermoedelijke verdachte opgespoord en heeft aan de politie een volledige bekentenis af gelegd. Men schrijft ons uit Amsterdam Naar wjj vernemen, is de juiste toedracht der arrestatie van een marine-matroos de volgende De marine-matroos De Bie, te Nieuwediep tbuisbeboorende, maar van passagieren ach tergebleven, colporteerde gisterenmiddag te halfeen luidkeels in de Kalverstraut met De Wapens Neder, maandblad ter bestrijding van het militarisme, orgaan van de Anti militaristische vereeniging in Nederland, (no. 2, December 1904) en Het Anker, week blad gewjjd aan de belangen van het min dere marine-personeel (no. 189, 17 December 1904). Door een passeerend officier werd het plaatselijk commando van dit feit in kennis gesteld, waarna met medeweten van den com mandant der marine, vice admiraal Derx, een patrouille der hoófdwacht ter arrestatio werd uitgezonden. Op den Dam vond toen even later, onder grooten toeloop van publiek, de arrestatie van De Bie plaats. Gistermiddag is hjj gevankelijk naar boord van het wacht schip alhier overgebracht. Vermoedelijk zal de man voor den k:\jgs raad terechtstaan. Zooals men weet, is Het Anker voor militairen verboden lectuur. Het in beslag genomen nummer ageert onder den titel „Klein Rusland" tegen don admiraal Tadema, vlootvoogd in de Indische wateren. (N. Ct.) V Men meldt uit Arasterdam In het Stedelijk Armenhuis werd op 2 No vember een opzichter, F. v. d. V., door een der verpleegden, den 75 jarigen Jacob S„ met een mes in den hals gestoken. I)e wond was niet ernstig, daar 't mes afstuitte op het strottenhoofdde opzichter was dan ook na 4 dagen reeds weer hersteld. De dader, een oud zwak mannetje, by na blind en zich nauwelijks qp de been kunnende houden, stond gisteren voor de vjjfde kamer der rechtbank terecht. Hjj bekende, zeggende dat zyn daad voortkwam uit een lang opge kropte woede tegen sommige veranderingen iu den dienst van 't Armenhuis. Die woede had zich baan gebroken in den aanval op den opzichter, tegen wiens persoon de beklaagde overigens geen wrok koesterde. Vier getuigen werden gehoord en als des- kindige dr. L. Heyermans, die twijfel opperde aan de toerekeningsvatbaarheid van den bekl.; de mogelijkheid is z i. niet uitgesloten dat deze tjjdens zyn daad ljjdende was aan zieke lijke storing of gebrekkige ontwikkeling zyner geestvermogens. Het O. M. vorderde op grond van deze ver klaring schorsing der zaak, teneinde een on derzoek te kannen doen instellen naar zyn verstandelijke vermogens van den bekl. De rechtbank besliste conform dit requi sitoir. Omtrent de aangrijpende gebeurtenis in een der hotels te Amsterdam zijn nog maar weinig nadere bijzonderheden te vsrmelden, zegt het „Nieuws". Uit de brieven, door de gestorvenen tot hun families gericht, is gebleken dat hun droeve daad gèen anderen grond heeft gehad dan onvoldaanheid met het leven, 't Was nog maar kort geleden dat de verloofden elkaar hadden leeren kennen, by als verpleeg de, zy als verpleegster in een gesticht by Leiden. De te Beemster wonende familie van het meisje geeft op de volgendejBjze kennis van de tragische gebeurtenis „Heden overleden plotseling te Amsterdam onze geliefde dochter en zuster, mejuffrouw Klazina Jonker, oud 28 jaar, en haar ver loofde dr. Kempe, oud 25 jaar, diep betreurd door ons allen." De oorzaak van de vergiftiging aan boord van het stoomschip Europe, an de Rod Star Line, blykt geweest te zyn een koperen ketel, waarvan het tinnen bekleedsel aan den bin nenkant af was gesleten. In de te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland werd aange nomen het volgende belangrijke voorstel van het bestuur 1. dat het bestuur met de Centrale Raif- feisenbank te Utrecht een regeling zal treffen waardoor deze dadelyk voor de fabrieken dienstbaar gemAakt kan worden. 2. dat de Bond de oprichting van boeren leenbanken in de provincie krachtig zal bevorderen 3. dat do Bond hiertoe de leden van de fabrieken door woord en gesohrift omtrent de boerenleenbanken zal inlichten. Hiorna had plaats de bespreking van het rapport var. de commissie der Holl. Maat schappij van Landbouw voor het voorstellen var. maatregelen in hot belang van den Nederlandschen kaashandel. Naar aanleiding hiervan werd besloten een adres van adhaesio te zenden aan de Hollandscho Maatschappij van Landbouw. (L Ct-) De instructie in do zaak faillissement Gebr Gratatna te Leeuwarden, wordt nog steeds voortgezet Vrijdag jl. werden twee vrouwelijke dienstboden henevens een huis bewaarster gehoord, gisteren vyf geëm ployeerden van liet kantoorpersoneel dei- vroegere firma. De Poterburgsche correspondent van de „Lokal Anzèiger" seint, dat zich een zeer pynlyk feit heeft voorgedaan aan het Rus sisclio hof Sedert negen jaar woont by de keizerlijke familie een Engelsche bonne, die indertyd voor grootvorstin Olga, het oudste dochtertje van den Tsaar, uit Engeland werd ontboden, nadat haur goede reputatie was geconstateerd. De jonge Tsnritsa hield veel van de Engelsche en stelde haar zeer op prijs, ofschoon haar Russische omgeving de vreemdelinge niet zoo recht vertrouwde. Twee jaar geleden werd een zwarte be diende der keizerlijke familie ontslagen, om dat men hem verdacht, dikwijls in gewich tige papieren te hebben gegTuurd. Reeds toen verklaarde do man dat, niet hy maar eeu Engelsche bonne vaak aan de schrijftafel var. den Keizer zat te rommelen. Men ge loofde hem echter niet. De Tsaritsu nam de Engelsche zeer in bescherming. Het Rus sische bedienden-personeel ging haar echter sedert dien tyd scherp na. Dezer dagen bemerkte nu een bediende, hoe de Engelsche in de stndeerkamer van den Tsaar sloop en, naar de schrijftafel gaande verschillende papieren door koek. De bediende sloot terstond de kamer af en maakte daarvan melding. Inderdaad werd de Engelsche daar gevonden. Zy had ver scheiden gewichtige |documenten gecopi- eerd. Zy is nu onder geleide over de grens ge bracht. De verwarring aan het hof is groot. Men neemt aan, dat de Engelsche betaald werd door personen, die belang hadden by haar mededeelingen. Men meldt uit Delft De Delftsche glasblazers hebben gister ochtend gestemd over de vraag of de arbeid zou worden herval. De stemmen staakten 44 tegen 44, terwijl eenige stemmen blanco werden uitgebracht. Het hoofdbestuur zal echter vermoedelijk, ondanks den ernstigeq tegenstand onder de arbeiders, beslaiten de staking op te heffen, omdat het de zedeljjke verantwoordelijkheid niet wil dragen, voor het doorzetten van de staking, tegen het «dvies der bemiddelings commissie in. Echter zal den fabrikanten nadrukkelijk de voorwaarde worden gesteld, geen der arbeiders door rancune te treffen. In bet gunstigste geval rekent het hoofd bestnor er op, dat aan de Delftsche fabriek het werk hervat zon kunnen worden Maan dag 9 Januari. De ovens zyn thans warm en kannen zeer waarschijnlijk in een week wel op temperatuur gebracht worden- Omtrent de vergiftigingszaak te Amster dam, deelt de Tel- nu mede, dat de aanleiding de volgende was De heer v. d. K., lid van de firma v d. K. en Co-, in koffie, Warmoesstraat 14, had frauduleus boek gehouden ten nadeele van zyn compagnon De heer J. F. Hoekstra, boekhouder by de firma, en andere bedien den hadden dit ontdekt en den heer v. d. K. daarover gesproken, die getracht had hem om te koopen, hetgeen echter niet ge lukte. De heer Hoekstra sprak er zyn anderen patroon over en deze liet Van der K- eene week tyd om 't ontbrekende aan te zuiveren. Dit is werkelijk geschied, maar men boprypt, dat de verhouding van Van der K. tot het personeel na dien tyd minder vriendelijk was. Aan de twee wilde zwijnen, die Prins Hendrik op zyn jachtveld onder Apeldoorn bracht, schrijft men daar geen lang leven toe. Door de jagers zonder jachtakte is al by de poeliers geïnformeerd naar de waarde van wilde zwynenvleesch. Om de gelden bijeen te krijgen voor het gedenkteoken op het graf van Richard Hol, zullen te 's Gravenhage en elders concerten gegeven worden, nitvoeringen van hoofdza kelijk composities van onzen vaderlandschen toonkunstenaar. Djt is vroeger al eens gemeld. Maar nu weet de „N. R. Ct." nadere bijzonderheden. De mannenzangvereenigingen „Kunstmin" te Rotterdam en „Euterpe" te Utrecht, die beide onder leiding staan van den heer Keereweor - den bekenden solocellist van het Utrechtsch orkest hebben zich ver eenigd om te Rotterdam 22 Januari en te Utrecht 27 Januari muziekuitvoeringen te geven, die op zich zelf en o.n liet doel ruime aandacht verdienen. Nu reeds kan meege deeld worden hoe hot programma zal samen gesteld zyn. Het Utrechtsch orkest zal medewerking vorleenen. n. Vooraf e ■Trflurmarseh'^VmwR. Wagper Dan een mannenkoor uit Hol's „DavTd" met orkest en vervolgens liet orkeststuk „Er- k'ftrung" van Hol. „De Rots in zoo" zal door beide vereenigingen vereenigd voorge dragen worden, doch „Het Triomflied der beschaving" door „Euterpe" alleen. Dan wordt de „Eerste Symphonie" van Hol ten gelioore gebracht, en het concert zal met „Hollands Glorie", door beide veroenigingon besloten worden. Up het oogenblik wordt in het American Theatre te New-York een drama gogeven, waarvan de eigenaardigheid isdat slechts een derde deel ervan op het tooneel zelf wordt gespeeld. Het overige speelt in. de zaal. En avond aan avond geniet het pdbliek in dolle opgewondenheid van dit allernieuwste op 't 'gebied van tooneel- „kunst". Trachten wy een indruk te geven van bijvoorbeeld het laatste bedrijf, waar, zoo als in meer drama's gebeurt, de held zich van zyn vrouw tracht te ontdoen. Hy pro beert het met vergif,) Maar vergist zich van glas. Vergiftigt zichzelf. Sterft. Nu begint eerst het stuk pakkend te wor- den. Een detective springt uit een zijloge op het tooneel eq wil do vrouw aanhouden, omdat zy haar man vergiftigd heeft. Uit een andere loge springt d« moeder der ver dachte vrouw op het tooneel om haar doch ter bj^e staan. In een derde loge staat de werkelyke wruuw van den misdadiger op, een dagolafl.schrijfster, die tegen de vrouw op het tWneel party kiest. Boven in den engelenbak heeft echter iemand een foto grafische opname gemaakt van de vergifti gingsscène hy laat zich aan eeu koord omlaag zakken, klautert dan eveneens op liet tooneel en snelt, met zyn fotografie- toestel als een stuk van overtuiging, de benarde vrouw te hulp. In de zaal vult een toeschouwster flauw. Een oude dokter met witten baard tracht haar by te brengen Eindelijk, als de verwurring in de zaal en op het tooneel het hoogst is, zakt het scherm. En hut publiek kan naar huis gaan in het bewustzijn veel „kunst" voor zyn geld te hebben ontvangen. Te St. Petersburg heeft men op zonder- derlinge wijze een dief gevangen. Hy had zich toegang weten te verschaffen tot de brandkast van een bankinstelling, die in een kelder stond en de deur reeds geopend toen deze, terwyl hy al bezig was zich van den inhoud der kast meester te maken, plotse ling op automatische wyze dichtviel, zoodat by gevangen was. Hy bleef gedurende vijf dagen daar, alvorens men de kast kwam openen. In zyu radeloozen honger had hy bankbiljetten verslonden en de lederen rug gen van boeken afgeknaagd, die in de brand kast geborgen waren. Men meldt nit Amsterdam Op 22 November veroordeelde het gerechts hof een landlooper, Jan v. d. H., bijgenaamd „Hooglander Jan", tot AO jaar gevangenis straf, wegens verwording van een vrouw, met Wie h$ reeds jaren door het land swierf. t' 3 „Hardewyker Bet", zoo was haar bijnaam, werd op 8 April onder de gemeente Do Bilt aan den Soestorweg met een strop om den hals verworgd govonden, nadat zy den vorigen avond nog met den bekl. in be schonken toestand was gezien. Daar de rechtbank te Utrecht den bekl. in eerste instantie had vrijgesproken en op vryo voeten gesteld, was de zaak voor het Hof by verstek verhandeld. Een paar dagen na het arrest werd de bekl. 'e Amersfoort gearres teerd en kwam toen in het arrest in verzet. Eergisteren werd de zuak nogmaals voor het Hof behandeld De bekl. ontkende, doch kon niet opgeven door wien do vrouw dan wel om het leven kan zyn gebracht. Hy zei haar 's nachts te hebben verlaten, om dat hij ruzie met haar had gekregen. De advocaat-genoraal eisclite bekrachti ging van het arrest. Mr. W. Schreuder uit Utrecht, die deu bekl. verdedigde, vroeg vrijspraak. GOUDA, 30 December 1904. Door den hevigsu storm die beden ovor deze gemeente woei, werd oin half negen een gedeelte van een boom, staande voor bet gasthuis, die ingewaterd was, afgeknapt en kwain op de straat terecht. Schade werd daardoor niet veroorzaakt. Gedurendo do maand December zijn in dc Spaar- en Hulpbank Gouda ingelegd en te rugbetaald de navolgende bedragen Inleg in 455 poslen 1 12510.57 Bjigeschreven en betaalde rente 05 29 I 12575.86 Terugbetaling in 98 posten - 7621.12 ^Moor ingelegd dan terugbetaald I 4954 74 Aan bet einde der maand Nev, was ten name der inleggers ingeschreven 1 531189.16 Zoodat bun te goed Ulto Dcc. 1904 bedraagt I 586137.90 Ultimo December van bot vorige jaar was dit bedrag t 522355.63. In den loop der maand December zjjn 22 nieuwe boekje» uigegeven, 8 algeloopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 16 boekjes geheel afbetaald, zoodut aan liet einde der maand December'2763 boekjes iit omloop zijn, tegen 2774 boekje.» Ultimo Dec. 1903. Men schrijft ons nit Schoonhoven Onze gemeente beeft niet bet voorrecht bet kalenderjaar 1904 mot oono voordeopge balans te zien «luiten. Niet alleen staat men- voor den even onverantwoordelijke!) ai» on- geëvenaarden toestand der stoomtram Gouda- Schoonhoven als lust- en schadepost, maar ook de waterleiding geeft, ondanks baar zuiver water en baar moeien toren, evenmin stof tot juichen over voordeelige uitkomsten, als tal van andere zaken en zaakjes, dié door het niet onvoordeclige Veer over do Lek op verre na niet kunnen worden ge dekt. Zelfs de openbare school voor gewoon lager onderwijs mag men veilig op de dobel- zjjdo plaatsen, al gaven ook do „vroede mannen" nog geen gevolg aan den uitdruk kelijk n wensch van den minister van biu- nenlandscbe zaken, door zich, boe ongaarnu dan ook, kosten te getroosten voor eene verbouwing, die inderdaad broodnoodig is Het meest echter bracht in den Iaatsten tjjd de gasfabriek de gemoederen iu beweging. Tal van raadsvergaderingen, In welke men meestal volstrekt niet parlementair, maar zeer breedsprakig en ziekzclven en anderen bolcodigend optreedt, werden reeds gewijd aan de treurige exploitatie dier fabriek, totdat men eindelijk besloot de balans iets minder ongunstig te maken door met 1 Ja nuari e.k. don gasprijs met 1 cent per M« te verboogen, een besluit dat vooral vele be drijven van eenige bcteekonis zeer zal druk ken, terwijl bet locli met de industrie alhier al niet rooskleurig gesteld is. Onwillekeurig denkt men bjj dit alles aan liet liedeke, jaren geleden uitgegeven vanwege de Maat schappij tot Nat van 't Algemeen „Als er velen 't lmis regeeren, Hebben Orde en Eendracht nit Aan de mot zjjq dan do kleercn, Aan do roest het staal ten bult 1" De profetie, door een voorstander von Schoonhoven's belangen vóór omstreeks 4» jaar geuit in eene vergadering, dreigt be waarheid te worden: „Dit stedeke zal on dergaan in zijn eigene verdeeldheid I" (N. K. Ct.) Burgerl IJ ke stand Heeuwijk. GEBORENAafjc, ouders D. Ver.neb en M. van Djjk. Arie, ouders M. van den Berg en M. Borger. Pietje, ouders P. G. Slappendel en T. Verwaal. Pietje, ouders G. Slappendel cn M A. van Dam OVERLEDEN D. Kruijt 74 j.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2