f r iar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 18 Januari 1905. No. 9622 Buileulandscli Overzlchl. FEUILLETON. II JIZEN WAAS. staf eitjes. i LOOIT, 44ste Jaargang M 4 i s, .INKMAN Zn AGAZIJN- ler”, 13, i aantal ongc- op aanvraag iTS Co, i toepassingen ei’de Por- rts. Zij geven rs niet kannen geen imitaties GASGLOEI- ncurreerende harder 1 n aime Warande n van Gas- en aarden. T H 258. NT, m modellen te iatst de echte Hak. tuneuteii, 8, KAN.TE, GEËMAIL- RTIKELEN Gasfitter. ets., 75 ct. i en Drogisten KEK lotterdam. R, Apotheker rpsthaven 198. GUI INIII' UIIIU Vl7 ertroften ■8 welbekend HT-SLixaa Fabrieksmerk). radicale en van alle, zelfs jkkige »enuW' ontstaan door engdigt n leeftyd e zwakte, Bleet Hoofd pijn Maagpijn )n vermogen enz. Vit ale ik hem niet mocht liefhebben Waarom hebt ge my hem leerei ben> als ik hem verliezen moest XXVII. Er zyn acht dagen voorbijgegaan, die wy O mijn God, waarom beproeft gij mij boven myn krachten Waarom hebt gij my hem leeren kennen, tr en 14 man gevangen Aan onze zijde vielen 3 officieren en 15 man, terwijl 10 officieren en 49 man gewond werden. Op 12 dezer werd de spoorweg by Scheitse, op 6 wersten afstand van Inkou, door onze patrouilles beschadigd. Te 4 uur ’s namiddags naderden de afdeeling Inkou. Onze artillerie beschoot het spoorwegstation en legde de magazijnen in den asch. Een deel van deze afdeeling ging daarop te voet tot don aanval op het Station over. De Japanners openden op hen geweer en kanonvuur. Onze soldaten zochten eerst beschutting in loopgraven, deden vervolgens een nieuwen aanval, doch moesten ten slotte voor de overmacht wijken. De gedooden en gewonden werden bijna alle mee teruggebrachf. oostindisch doof, dan zal oen nieuwe ver gadering belegd worden, om te besluiten tot afschaffing van den senaat en zoodoende van alle officieel? betrekkingen tusschen de hoogeschool en de studenten. De ontstem ming ter vergadeiing was zoo groot dat een ander voorstel tot aanrióhting van een bierjool op ’s Keizers verjaardag van de agenda werd afgevoerd, aangezien dit, naar het oordeel van den senaat, eveneens een politieke strekking had en het politiseeren nu eenmaal van hoogerhand verboden was. De Welfen die aan de hoogeschool te Han nover sterk vertegenwoordigd zyn, groeien natuurlijk in het geschil met den Pruisischen tnlnister van onderwijs. Telefoon lïo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C EN T EN. kortelings moeten overzien en wel voorna melijk door ons bozig te houden met can der hoofdpersonen van ons verhaal, die gewis onze belangstelling ten zeerste ver dient. We willen spreken over Juan Cameron. Voor den Spaanschen balling zyn die acht dagen niet alleen voorbijgegaan in spanning; eerst werd hy getroffen door een nieuwe bezorgdheid, toen door een nieuwen angst en ten slotte door de wreedste wanhoop, waaraan het edele haft ten prooi kon zyn. We hebben Cameron verlaten, toen hy, na de Lairis het pand, dat deze hem had toevertrouwd, schijnbaar ongeschonden te hebben teruggegeven, zich naar zyn eigen woning begaf, in de hoop van aldaar het licht te zullen vinden tot opheldering van zooveel duistere dingen, waardoor hy zich omringd gevoelde. Na zyn zuster, die de blijdschap zelve was, nu zy hem weder op vrye voeten zag, te hebben omhelsd, na zyn zvyager de hand te hebben gedrukt, zonder evenwel de gewone voldoening te smaken van den gevangene, die de zijnen wederziet, van wie hy meende voor geruimen tyd gescheiden te zullen zyn vroeg Juan Cameron het twsetal terstond naar de inlichtingen, die de rechter van in structie hem niet had willen verstrekken en die Eduard de Lairis niet in staat was ge weest hem te geven. Wordt vervolgd.) J*/,, dubbele flesch 'evte, Zaltbomrae otterdam. 18ge. I. Czn. Rotterdam 74) De brave grijsaard, my dubbel heilig door zyn leeftijd en omdat hy altijd myn lieve vader is gebleven, heeft, toen ik hem vroeg of hy u een brief van my zou Willen bren gen, toestemmend geantwoord, omdat hy wel begreep, dat het een afscheidsbrief zou zyn of een bepaalde vernietiging van alle ver wachtingen, die door u nog mochten ge koesterd worden, als er in onze verhouding iets zondigs gelegen was Ik zou een voorbeeld van slechtbeid zyn, als ik dit vertrouwen beschaamde, als ik met dit schryven den goeden, ongelukkigen man bedroog, wiens alles ik op de heele wereld ben en die reeds met den eenen voet in het graf staat. God geve, dat zyn laatste dagen kalm mogen zijn en geëerd, door geen angstig gevoel van onrust of bezorgdheid geteisterd. O, waarom kan ik dit gevloekte huis, dat my tot een hel is geworden, niet ontvluch ten P Waarom mag ik niet myn heil zoeken in een klooster en myn leven eindigen in een voortdurend gebed P Daar zoo ver beeld ik my wordt in de stille afzonde ring de ziel gelouterd daar boet men voor zyn zonden daar moet men een voorsmaak hebben van bet reinste geluk Maar zelfs dat toevluchtsoord voor be drukten en bedroefden is voor my gesloten. Voor het oog der wereld moet ik de gelukkige vrouw blyven, want dat behoort het allerminst, wiens naam ik moet blyven dragen, die my verfoeit en dien ik nooit heb lief gehad Het eenige, wat (mij rest, is myn trouw in myn ontrouw Neen, ik bid u, vergeet my nietDat zou afschuwelyk zyn!.. Blyf de myne, galyk ik de uwe hjyf. Blyf my altoos liefhebben. De storm, die over onze hoofden gaat, kan niet eeuwig duren. Myn man verdenkt u niét. Wees voorzichtig, ziedaar myn beste raadLaten wy elkander niet meer, of liever laten wy gedurende eenigen tyd elkan der minder zien Dat is noodig voor myn iFader, aan wien ik het heb beloofd Dat is noodig voor u, die althans moet ontkomen aan den toorn van myn man Ontneemt my niet den troost, dat^ik’u 'ge red heb. Ik bemin u, blyf het my doen O, ik ben krankzinnig maar ik kan niets anders zeggen dan dat, want ik weet niets anders myn op Chineesch grondgebied begeven heeft. Het oorspronkelijke denkbeeld om de gren zen van Mandsjoerye als grenzen van het oo. logsterrein te beschouwen, was uitgegaan van den Amerikaaiwfchen minister Hay. Het was dus nier te verwonderen, dat de Regeering van der Vereenigde Staten zich over de schending der Chineesche onzijdig heid warm, m 'akte. Want zoo Rusland ver klaart de 'regeling, op voorstel van minister Hay getroffen, niet meer te zullen eerbiedigen, heeft Japan het recht het voorbeeld van den tegenstander te volgen. En dat zou de aan leiding kunnen worden voor moeilijke com plicaties. Het is om dit te voorkomen dat in diploma tieke kringen een gemeenschappelijk optreden van de mogendheden wordt voorbereid, om Rusland, voorloopig officieus, te wyzen op de groote gevaren voor den wereldvrede die zouden ontstaan door een optreden van China, dat zeker het gevolg wezen zal van het schenden der Chineesche neutraliteit door een der ooi logvoerenden. Een eeuigszins moeilijke quaestie is vry plotseling ontstaan over het schenden van de onzijdigheid van China, Door de Russische regeering is voor een paar dagen een circulaire verzonden, waarin met kracht7 wordt geprotesteerd tegen het schenden van de onzijdigheid van China. In die nota wordt gezegd, dat China niet in staat is zyn verplichtingen na te komen Deze bewering wordt met een aantal voor beelden van schending der neutraliteit ge staafd, en ten slotte wordt de meening uit gesproken, dat waarschynlyk daarmede op dezelfde wyze zal worden voortgegaan. pogingen, door de Europeesche mogend heden by het begin van den oorlog aangewend om het terrein van den strijd te beperken en de-onzijdigheid van China te verzekeren hadden dus, naar Ruslands meening, geen succes. En daarom, zoo zegt de Russische nota, behoudt Rusland zich het recht voor om zich in die onzijdigheids quaestie slochts te laten leiden door zyn eigen belangea. In de Engelsche pers werd deze ge- heele circulaire beschouwd als een veront schuldiging voor Ruslands optreden in Mandsjoerye Het bleek toch, dat Russische cavalerie over Chineesch grondgebied ge trokken is, om te trachten het oprukken van Nogi’s leger van Port Arthur naar het noor den te belemmeren. Heel veel succes heeft die poging niet gehad. De Russen zyn een paar maal door de Japanners met zware verliezen terug geslagen en de vernieling van den spoorweg is van niet veel beteekenis, naar het schijnt. Thans wordt uit Yinkow gemeld, dat de Russische cavalerie van baar terugtochtsweg is afgesneden. Het is gebleken, naar uit Tokio wordt gemeld, dat gem raai Mistsjensko om dien tocht te kunnen volvoeren, de gren zen van Mandsjoerye is overgestoken en zich tot de martelingen, die myn beleedigde man my heeft opgelegd. Nu zult gy, niet waar, ook wel spoedig genoeg hebben van een liefde en een trouw, die al haar vruchten voor u heeft verloren en slechts de doornen heeft achtergelaten Ik ben dood Ge kunt niet met de dooden leven, dat weet ik wel en dat verlang ik ook niet 1 Toch blyft het hard voor my, haiui misschien dan al het andere, want ik zal altoos blyven beminnen Wat ook blyft my, arme vrouw, nu alles my ontzinkt, anders over dan de herinne ring aan uw liefdeAls een schuldige vrouw, als een gevloekte dochter heb ik geen houvast meer in myn rampzalig leven Als ik uw liefde niet meer bezit, waarop kan ik dan nog bouwen Op God niet, wiens wet ik heb overtredenop myn eigen hart niet dat onrein is geworden op myn vader niet, dien ik heb voorgelogenop myn man Het Japansche leger vormde by den intocht te Port Arthur een stoet van vyf m ijlen lengte, het voorbijtrekken duurde drie uren. Het blijkt dat de overgave geheel onnoo- dig was, daar de beschikbare macht in de vesting nog 31,003 man telde de munitie was schaarsch maar nog volstrekt niet opge bruikt ook de voedingsmiddelen waren niet ruim voorhanden, maar in de particuliere magazijnen was door de militairen op de voorraden nog geen beslag gelegd. Ook nu is er nog geen moeilijkheid om in de stad goed voedsel te krygen uit de particuliere magazijnen. De toestand was zoo dat de verdediging nog maanden hadden kunnen worden voort gezet, de troepen waren dan ook bereid en in staat om tot het bittere einde door te vechten. Generaal Stössel wordt scherp gelaakt voor wat men noemt het smadelijk slot van een schitterende verdediging. Deze verdediging eindigde feitelyk met den dood van generaal Kondratenko, die de ziel was van den tegenstand. Heden werd een plechtige lijkdienst ge houden voor de zielen der gedoodo Japan ners in de vlakte ten noorden van het dorp Sjoeisjiregimenten vertegenwoordigende het geheele Japansche leger waren aanwezig. In een telegram aan den Tzaar van gis teren zegt generaal Koeropatkine Op 13 dezer vit len onze vrijwilligers by het aan breken van den dag vyandelyke voorposten aan. Deze werden, ter sterkte van ongeveer een compagnie infanterie, uiteengedreven. Zy verloren twaalf n an aan dooden en twaalf gevangenen. Van deze laatsten waren drie gewond. De vrijwilligers maakten wapens an munitie buit. Zij hadden één gesneuvelde en twee gewonden. Een ander telegram van generaal Koero patkine meldtIk ontving twee berichten over aanvallende bewegingen van onze ca- vallerie. In den avond van 10 dezer werden l1/, compagniën Japansche infanterie door een half eskadron dragonders jp de pan ge hakt. In den nacht daaropvolgend vernielden onze patrouilles een deel van den spoorweg, waardoor een botsing tusschen twee locomo tieven veroorzaakt werd. Op 11 dezer werd Nioetsjwang door ons bezet. De Japansche bezetting, bestaande uit een compagnie en twee eskadrons, ont ruimde de stad na eenig geweervuur. Gedu rende deze beide dagen maakten wy 500 wa gens met voorraden buit en namen 1 officier Combes heeft- een meerderheid gekregen voor de motie van vertrouwen van Bienvenu Martin wel een kleine meerderheid, slechts tien stemmen, maar toch een meerderheid 1 En nu verwacht men, dat Combes toch zal heengaanen dat hy zyn best zal doen om een ministerie, dat in zyn geest werken zal, aan het bewind te doen komen. Hot overlijden van de moeder van president Lou- bet belet voor ’t oogenblik den president, om met Combes te confereeren. In de paar dagen speling die hy nu heeft, kan Combes maatregelen nemen om zyn werk te bescher men tegen de destructie. Zooals uit Parys wordt gemeld, hebben de nationalisten niet veel reden om zich te verheugen, want al gaat Combes heen, uit het Kamervotum is de wensch der meerderheid gebleken, om het programma van Combes uit te voeren. Aan wien zal de taak worden opgedragen om het roor van Combes over te nemen Men noemt Rouvier, Brisson, Poincaré. En men verwacht, dat Combes zyn minister van financiën Rouvier zal aanbevelen, een man die de sympathie van Loubet heeft, en die niet zoo ver links staat als Combes. Indien Rouvier de taak het ministerie te vor men aanvaardt, verwacht men, dat Delcassé de portefeuille van buitenlandsche zaken zal behouden. Dit kan niet anders dan in het voordeel der buitenlandsche betrekkingen van Frankryk zyn. Delcassé beeft getoond, van de buitenlandsche aangelegenhed ju uil- stekefid op de hoogte te wezen hy heeft door het tractaat met Enge'and de be trekkingen der Republiek verbeterd, zon der schade te doen aan het bondgenoot schap met Rusland. En voor Frankrijk is het wenschelyk dat Delcassé aan de Quai d’Orsay blijft. Ook Berteaux, die onlangs als minister van oorlog is opgetreden, zou blyven, ter wijl verder de portefeuille van binnenland. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Onder de studenten van do technische hoogeschool te Hannover gist het, naar aan leiding van door den rector uitgevaardigde dwangmaatregelen De studenten hebben zich in den laatsten tyd vooral druk ge maakt voor twee aangelegenhedende af schaffing van de confessioneele vereenigingen, en sympathiebetoon met de studenten te Innsbruck in hun stry'd tegen de Italianen. Hoewel er niet veel in het openbaar over bekend is gewordon, schijnen zij zich met name in de Innsbrucksche geschiedét^ geweerd te hebben. Volgens uitlatingen van den rector,/™, dientengevolge vele dépêches tusschen Bfe®/ en Weenen gewisseld. De Pruisische rede ring ontbood ten slotte den rector en den praeses van den studentensenaat naar Berlijn. Daar moesten de hoeren vernemen dat het voorstel tot afschaffing van de confcessio- neele vereenigingen geen kans had, en verder dat het de studenten niet vry stond nfet hun kameraden aan andere hoogeschofen aan politiek te doen. De rector, die stevig aan den leidband van de regeering zit, wilde dat de senaat de plechtige belofte zou doen, om aan den wil van den minister van onder wijs te gehoorzamen. Maar de studenten waren daar niet voor te vinden en hebben een verontwaardigde protestvergadering ge houden. Zy protesteerden met klem tegen de onderdrukking van de akademische vrij heid en namen een motie aan waarby de intrekking van het bovenbedoelde verbod verlangd wordt. Blyft de rector hiervoor Telefoon 82 A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters Worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1