1 1 i g 8 f 1 )HT;l iaar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, K Donderdag 19 Januari 1905. No. 9623. 'I Bullculaittlsch Overzicht. 4T FE UIL LE I 0.1 igschen is Odol este middel den tanden tentflacons. JIZEN uime Warande n van Gas- en 'aarden. s rine <1 zortc ■Beorig’ I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. boe men ,Ik wil het dpdeiyk weten riep Cameron, 4 1 I en toepasaingen derde Por» erts. Zy geven ers niet kannen geen imitaties de mazen de Rtis- m aantal onge- it op aanvraag HTS Co. NT, en modellen te delykite M IdelvooTHMTM .derwchoenwerlc. M MUIler A Ce -Men latte <oed merk. tewerk, falaeteriM, lirtaMii, Ar"k»« orkoopt Cartons 't cents •.'•si Reuter seint uit Christiania d.d. 17 Jan. By Nesdal, ten noorden van Bergen, stortte Zondagavond plotseling een deel van den rotswand langs den oever in het Lönvand meer. De hierdoor veroorzaakte, 20 voet hoe- ge, vloedgolf vernielde alles in de nabijheid gelegen huizen en spoelde de munschen langs den oever weg. Er zyn 59 personen omgeko men tot dusver zyn vier lyken geyonden. De heden heerschende sterke storm belette het brengen van hulp uit andere aan het meer gelegen plaatsen. In de Standaard dadelijk twee ingezonden stukken om te zeggen, dat de ongenoemde generaal met zijn bittere klacht over den slechten staat van Engeland» verdedigings middelen volkomen gelyk beeft. Het eene ia van den gepensioneerden generaal-majoor Sir Alfred Turner. Hij spreekt van de „débAcle”, die het Engelsche leger bedreigt tengevolge van al die zoogenaamde hervor mingen van den laatsten tijd. Hij zegt uit drukkelyk, dat hy niet als een partyman spreekt, maar in ’s lands belang. De regee ring wil daarentegen uit partijbelang, om de monsterachtig opgedreven begroeting van oorlog (bijna’ 46 j milliOQii pond voor het loopende jaar) te kunnen vermindoren, nu het leger van geregelde troepen en militaire on vrijwilligers zelfs inkrimpen. Het is of het eenige gevaar, dat Engeland bij moge lijkheid overvallen kan, aan de NW. grens van Indië ligt. Intusschen heeft het heele Een groot werkgever beeft aan een Duitsch blad zijn meening gezegd over de werksta king in het Roergebied. De patroons kun nen, nu hun zeide hy de stryd opge drongen is, geen zwakheid toonen. Zy be treuren de staking levendig en zullen er zwaar onder lydun, maar zy vreezen niet. Aan een scheidsgerecht kunnen de mijneige naars zich op dit oogenblik niet onderwerpen. De commissie van onderzoek zal zich spoedig overtuigen, dat er van algemeens misstanden geen sprake kan zijn. Neemt de werksla king toe, breidt .zy zich naar het Noorden en tol Oberhausen uit, dan moeten troepen de vrybeid van arbeid in de mynen be schermen. Uit Dortmund wordt gemeld, dat aan de ijzerfabriek Menden Schwerte wegens gebrek aan steenkool hel bedrijf grootendeels ge staakt is. Ongeveer 1100 arbeiders zyn daarmede zonder werk. En zoo komen er eiken dag nieuwe fabrieken by. Telefoon N«. 62 A D V E R 'I' BN Tl EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Over de geheels aarde verspreid. 75) De vrienden, de Spaansche uitgewekenen, met wie hy zulk een geheimzinnigen omgang had onderhouden en die met hem lie ziel waren geweest van een samenzwering, welke door het laag verraad van een ellendeling zoo jammerlijk was mislukt wat was er van die vrienden geworden P André Berton en Teresita haastten zich om hem de dagbladen te geven, waaruit hem bleek wat trouwens aan geenerlei twijfel kon onderhevig zyn dat zy allen, ten gevolge van de huiszoeking by Juan Cameron, waren gearresteerd geworden en te Mazas geïnterneerd. Waren zy nu, evenals hy zelf, in vrijheid hersteld Was hnn, evenals hem, de onver wachte, vreemde, ja onverklaarbare gunst verleend om in Frankrijk, om te Parijs te mogen bly ven wonen Dat wist Teresita, dat wist haar man niet te zeggen, maar ook de dagbladen, eerst ter loops en daarna met de grootste oplettend heid doorzocht, bleven alle op die zoo be- T H 258. ming smachtenden een onaangenamen indruk maakten. En nu komt een bericht uit Petersburg weder een der verwachtingen van de her- vormings-gezinde groepen vernietigen. Een opvolger van prins Swiatupolk-Mirski is nog niet benoemd - maar van tie benoeming van minister 'Witte is geen sprake meer In de regeeringski ingen wordt die benoeming ondenkbaar geacht, en minister Witte ver klaarde zulk een benoeming niet te kunnen aanvaarden, daar dit een feitelyke verlaging in rang wezen zou. Dat Prius Swiatopolk zou blyven is onjuist want reeds voor weken heeft hy verklaard, als gouverneur naar den Kaukasus te zullen vertrekken. Doch dit zal nog wel een tydje duren, daar Ijij in zyn ambt blyft totdat de Tsaar een opvolger voor hem heeft aange wezen. Meer en meer wordt prins Obolenski als de toekomstige minister van binnenlandsche zaken gehoemd. En daar deze bekend staat als een uiterst consei vatief man ziet men zyn benoeming met schrik tegemoet. Daar is echter een troost Door de uit voering der hervormingen, in de keizerlyke oekase van 16 December aangegeven, aan de ministerraad op te dragen, heeft de Tsaar do beteekenis der positie van dun minister van binnenlandsche zaken aanmerkelijk ver kleind. Wanneer de heer Witte, president van den ministerraad blyft, en wellicht een grootere macht met een meer-zeggenden titel krygt, dan kan hy allicht voor de invoering der hervormingen meer doen, dan wanneer hy tot minister van binnenlandsche zaken wordt benoemd. leger, op een achttien batteryen na die in Duitschland zyn gekocht, geen behoorlijk geschut. Het andere stuk is van T. Miller Maguire, die een unionist is, gelyk waarschijnlijk ook Turner. Z i. heeft de regeering onlangs een oorlog met Rusland vermeden, omdat zy niet dorst, aangezien- er in Engeland geen enkel legerkorps t? vormen is. Deze harts- tochtelyke schryver^ïegt, dat er in geen twee eeuwen in Engeland een regeering is geweest, die in militaire zaken zoo slecht was als de tegenwoordige zy is minder dan de Russische regeering van 1503. Engeland heeft geen behoorlijk leger. De oefeningen, kort geleden in Sussex gehouden, waren een paskwil- En zoo voorts. Het is wel merkwaardig, dat de unionisten die bet laatste liberale ministerie ten val brachten, omdat het ’s lands verdediging heette te verwaarloozen, zelf op dit gebied een zoo droevig figuur maken. Irtll IWIl UHJBAAIT. Telefoon N'o. 82. De (Jitg-ave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering lan Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pêr post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F C EN T EN. Het Russische nieuwjaar schynt eenige teleurstellingen gebracht te hebben, naar uit Petersburg wordt gemeld men verwachtte een nieuw manifest van den Tsaar, en de benoeming van een nieuwen minister van binnenlandsche zaken. Die kwamen echter niet wel een aantal benoemingen tot hooge eere ambten, die op naar de hervor- verder doordenken, spreken heel anders. De uitkomst van hun overwegingen is terug roepen van de Oostzeevloot De eenige hoop van Rozjestwenski is de haven van Wladiwostok te bereiken. Wat zou daarmee gewonnen zyn De Japansche verbindingslijn bedreigen P Maar daartoe moet hy toch sterk genoeg zyn om tegen de Japansche vloot te vechten en zonder groot gevaar van geheel vernield te worden, buiten de haven kunnen komen. En dan, Wladi wostok ligt 500 mylen van de verbindingslijn tusschen Nagasaki en Dalni. Het zou daarop neerkomen, dat Rozjestwenski niet anders zou doen, dan hulp bieden by de verdedi ging van Wladiwostok zelf. Is hut de móeite waard, voor zoo klein gewin, de Oostzee vloot bloot te stellen aan den byna onver- mydelyken ondergang die haar wacht in vyandelyk water, bedreigd door een vloot, die sterker is dan zy, terwyl zy bovendien nog een uiterst kwestbaar geleide van kolen schepen achter zich sleept P Een zeeslag om den vyand-te verzwakken zou zin hebben, als het derde en vierde eskader sterk genoeg waren om den ver zwakten vyand te vernietigen. Hut over blyfsel van de Japansche vloot zou, zelfs na oen derden en vierden aanval, de zae blyven beheerschen. Summa summarumer blijft voor Rusland geen andere oplossing dan het terugroepen van de Oost-zeevloot En dus zyn du Japanners voor goed baas op zee P aldus de voorstanders van den stryd ondanks allés. Maar da» moeten we de eindafrekening uitstellen tot een tweeden oorlog en zoo spoedig mogelyk dezen oorlog beëindigen. In deze redeneering komt de groote moei lijkheid van het vraagstuk juist voor den dagmen ziet er uit, dat de Tsaar geen bevel zou kunnen geven tot terugkeer van het eskader zonder op zyn eigen woorden terug te komen en zonder stilzwijgend tot den vrede te besluiten op een oogenblik, dat hy, in zyn oekase van 14 Januari, van zyn legers de' uiterste inspanning eisebt door zonder wapenstilstand de vijandelijkheden voort te zetten. langrijke vraag het antwoord schuldig. „Het kan, dunkt me, niet anders zyn,” meendo André Berton, „als men nagaat, dat de beschuldiging, die van ’t Spaansche gouver nement is uitgegaan, zoo niet uitsluitend, dan toch in de eerste plaats uw persoon betrof. Nu men u nagenoeg ongemoeid laat, nu de Fransche minister niet op u de maat regelen hoeft toegepast, waartoe men anders in dergelyke gevallen overgaat, kan niet een uwer partygenooten strenger worden be handeld dan men het u heeft gedaan.” „Dat juist wil ik tot eiken prys weten!” verklaarde Cameron met opgewondenheid. „Die groote toegevendheid omtrent mijzelf, omtrent al de anderen, heeft iets raadsel achtigs.” „We zullen wel spoedig hooren, met de anderen gehandeld heeft.” „Ik wil het dpdeiyk weien riep vuiuuruu, zich gereed makend om terstond weder te vertrekken. „Waar wilt ge heen P” vroeg Teresita hem. „Naar myn Viienden! Ik moet, zonder verwyl, omtrent hun lot worden ingelicht.” „Misschien ware het gevaarlijk, hen te gaan opzoeken nu de politie op haar hoede is 1 „Gevaarlijk 1 Voor wie „Voor hen evenzeer als voor u zelf!” Zoo sprekend, zag de jonge vrouw haar echtvriend smeekend aan en deze begreep haar. „Ja, Teresita heeft gelyk riep hy haastig. „Wat verlangt ge P Inlichtingen, niet waar P Ik kan die, zonder dat er eenige onvoor zichtigheid in 't spel behoeft te zyn, even goed gaan inwinnen. Ik bid u, blyf hier, blyf by Teresita Wat moet er gedaan worden P Als ik dat maar van u weten mag. Geloof met ik zal wat gij wildet uitvoeren met den zelfden ijver en dezelfde toewijding doeni „Welnu, het zy zoo antwoordde de Spanjaard, na eeiug aarzeling, wykend voor de stille bede, die hy in Teresita’s oogen gelezen had. „Ge hebt wellicht gelyk I Ge hebt u slechts te begeven naar de ver schillende woningen mijner vrienden, wier naam en wier adres gy uit de nieuwsbladen kunt balen en u daar te informeeren, of zy, evenals ik, weder op vrye voelen zyn ge steld, dan wel of zy zich te Mazas nog in voorloopig arrest bevinden.” „Goed,” zeide André Berton. „Ik neem een lytuig en binnen een uur zal ik u deukelyk reeds het antwoord, waarop ge wacht, kunnen geven.” André Berton ging weg en bleef niet één maar drie uur afwezig. Toen hij thuis kwam, toekende zyn gelaat eenige vermoeienis, maar tevens een bisou dere ernst. Welnu P” vroeg Juan Cainerun, die, tydens zyn langdurige afwezigheid, nauwelijks vier woorden met Teresita gewisseld had, maar voortdurend had heen en weer geloopen, telkens naar de pendule ziende. „Welnu, niet een uwer vrienden is in zyn woning teruggekeerd, antwoordde André Berton. „Zoo Zyt ge by allen geweest P” „By allen!” „En overtuigd, dat men u de waarheid heeft gezegd P” „Volkomen overtuigd.” „Vergeef my myn twijfel, maar u niet kennen^. ik heb na uw vertrek ernstig nagedachtkon het wel zyn, dat do per sonen, tot wie ge u hebt gewend, u opzette lijk niet hebben willen te woord staan. Wie overwonnen is en zich nog vervolgd waant, is zoo wantrouwend, ziet ge!” „O, ik heb my niet tevreden gesteld met te doen wat wy waren overeengekomen,” antwoordde Cameron’s zwager, „Ik ben ook naar Mazas geweest.” „En daar „Daar heb ik my kunnen overtuigen, dat niet één hunner nit hetere ven ticf arrest was ontslagen. De directeur stond my met de meeste heuschheid te woord.’’ W* ordt vtrvolgd.) Reuter seint uit Nagasaki d.d. 17 Jan. De „Aüstralien” is vertrokken met generaal Slössel en 565 Russen aan buurd, onder deze Kussen zyn 245 officieten on vrouwen. Du „Temps” bespreekt de kansen van du vloot van Rozjestwenski. Du wjjzo waarop het blad daarover spreekt, trekt de aan dacht. De Frnnschen zyn, als warme vrien den van de Russen, meestal optimist in hun uitlatingen, en zoo zy in hun hart du toe komst voor hun grooten bondgenoot niet al te heldor mogen inzien, zulke gedachten zyn gemakkelyk te verdringen achter schoone woorden van hoop op de toekomst Maar dat doet de „Temps” niet. Wat mout er dan toch worden van die vloot P Dezu vraag wordt aan alle kanten overwogen, en nuchter beantwoord. Het eindeloos talmen van Rozjestwenski met het eerste eskader, eerst op weg naar Madagaskar, en nu op den tocht langs dat eiland, vindt niet alleen zyn oorzaak in hel achterblijven van hut laatste eskader. Bo vendien, meent hel blad, blykt daaruit de aarzeling van den Russischén admiraal, om den Indiscben Oceaan voor goed over te steken. Die onzekerheid van beweging der Oost zeevloot geeft de besluiteloosheid weer, die heersebt onder de raadgevers van den Tsaar. De eene party vindt, dat een order aan het Oostzee-eskader om terug te keeren, een vertoon van onmacht zuu zyn het zou de Japanners, in de zekerheid, dat zy uit Europa niets meer te vreezen hebben, op Wladi wostok afsturen, dat met de schepen, dje er nog liggen, genomen zou worden. Hel laatste bolwerk van de Russen aan zee ware dan gevallen. Alle latere pogingen van het Russische leger in Mantsjoerye zouden dan onvruchtbaar zyn, de macht van de Japan ners over de zee en de kusten, zou onver broken voortduren. Er zyn er dan ook, die Rozjestwenski maar willen laten aanvallen. Al zal hy de Japanners niet verslaan, hy kan hun ver liezen toebrengen en heeft alle kans, althans de groote schepen Wladiwostok binnen te krygen. Wel worden zyn bewegingen be waakt door admiraal Togo, maar van het net zyn wyd genoeg vuor sische vloot om er dot r te slippen. i Zoo praten de avontuurlijke patriotten, zegt do „Temps” zy weigeren zich te schik ken in de vernedering van een terugtocht. Maar de raadslieden van den Tsaar, dio org en j aardigd, rgarine, JOTER :rs ,’.s ier een liet als en ver- bereid, ideelen toeten gesteld, are re- toeten

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1