N THEE. aar sextract IXienws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 25 Januari 1905. No. 9628» Bulleulandscli Overzicht. t LUL L£ï 05 zei ■glijders werkelijk» knip ZONEN, 44ste Jaargang v -9 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des iuid.1. INKMAN Al». De heer Bouvier was in het kabinet Com bos een beslist tegenstander van de schei- RUIS" SARDEMANN )n aantal oagu- w op aanvraag ItTS A Co. 50 ets., 75 ct. rs en Drogisten IKER! Botterdam. Sa', Apotheker \/esthaven 198. briefkaart wordt oegeeonden door tboxnmal. en toepassingen derde Por- erts. 'Zij geren era niet knnnen geen imitaties ZANÜVOORT, VOORT, j; 3. ■JO, A. DROST UFF. NT, en modellen te IER (■OllDSCHE 101IBANT chattel jrkate ra c* mkldel voor Haan» Klntterechoanwark, a C. M Müller Ca 4.—Man latte goed elumerfc.— «kwawark, plwlirt»^ W.eartMaaaa, Af*Ma IEKK te letten VAK worden afgele- e pakjes van t»y.» en een Ned. one ran NoAraer er. an nevenstaand Wet gedepo telegram, Zondagnacht om kwart over een nog geschoten. Telefoon No. ft2 A D V E R T N TI E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I'eletoon Ao. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k •met uitzondering van Zon- en x Feestdag en. De prijs per drie maanden is 1.25, iraneo pet post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. voering van ge- tevelende BIJL, 1BAART Lx. heil I Want toen ik het Juan Cameron zei „Tot wederziens1” en hy heel goed begreep, dat zyn zelfmoord onmiddellyk zou worden gevolgd door den mijne, dat hy door zyn daad niet alleen het eigen geluk, inaar ook het mijne van hiernamaals op het spel zette, toen hem dat niet kon terughouden, vrees ik, met u mevrouw, dat er niets meer aan te doen zal zyn I” ,0 mijn God hos ontzettend toch 1 Wat hebben wy gedaan, om zoo wreed te worden getroffen Mijn broerdie held, die martelaar... de braafste, de eerlykite, de offervaardigste man op de geheele wereld, die altijd geleefd heeft voor zijn plicht zou sterven in wanhoop met een gs- schandvlukten naain Neen neen het mag nietEerst zal by my moeten dooden voor hy ’t zichzelf kan doen. Ik zal my aan hem vaslklampen.” „Ja, ja, ga naai hem toe. Teresit^,” riep André haastig „Blijf by hem, blyf tot eiken prijs by hem ik moet de deur uit, Antonio zal u helpen waken over hem. „Waar gaat gy heen, André?” „Naar Eduard de Lairia.” „Wat verwacht ge van hem?” Niet veel, dat mag ik u niet ontveinzen... maar uw broeder is hem zeer genegen Hordt tvervolfft.) 80) Gun my deze eenige troost, nu ik al myn vrienden heb verloren, allen die op my\er- trouwd hadden, nu ik weldra, volgens hun meening, zal verantwoordelijk zyn voor elk vonnis, voor al het vergoten bloed mijner partygenooten, nn weldra weduwen en weezen my zullen vloeken gnn mij deze troost, dat ik althans één mensch van schande en oneer gered heb den beste van allen 1 Ge weet het wel, niet uw leven is in gevaar, wanneer ge by my blijft, maar uw eer, nw vlekkefooze naam!.... Dat mag niet!.... Dat wil ik nietVaarwel Hy had den grysaard bij den arm ge nomen en duwde hem met zacht geweld naar de deur. Op den drempel gekomen, wendde Antonio xich weder tot zyn heer. Beiden waren doodelyk bleek. „Neen, tot weerziens!” zeide de knecht en verliet verder uit eigen beweging het vertrek. De Belgische Kamer van Afgevaardigden beeft met 56 tegen 49 liberale en socialistische stemmen het wetsontwerp der regeoring tot wijziging van de echtscheidingsprocedure aan genomen. De nieuwe wet zal echtscheidingen moel- lyker maken. Echtgenooten die willen schei den zullen voortaan voor een vrederechter moeten verschijnen, die, alvorens de zaak voor de rechtbank in behandeling komt, hun een proeftyd van zes maanden zal kunnen opleggen. De raadslieden der echtgenooten sullen hierby niet tegenwoordig zyn. De minister van Justitie, Vai: den Heuvel, vond deze regeling, naar hy betoogde, bij zonder geschikt om den echtgenooten tyd te geven na te denken en zich met elkaar te verzoenen. In ernstige en buitengewone omstandigheden kon de proeftyd tot twee maanden teruggebraebt worden. Wat er zal gebeuren, wanneer, na vast .stolling van dien termijn, de omstandigheden allerernstigst en buitengewoonst worden, blykt niet. De liberalen Féron en Mechelynck en de socialist Meymaas hebben do wet hevig be streden, als eene nieuwe concessie aan Rome. Wat Zaterdag te verwachten was, is Zon dag gebeurd. Onder de leiding van den priester Gapon was Vrydag door de werklieden besloten om Zondag een tocht te ondernemen naar het Winterpaleis, en den Tsaar hot smeekschrift te overhandigen, waarin de politieke en eco nomische eischen van het volk waren opge- somd. Vreezende voor verstoring der rust en met het oug op de moeilijke tijden die Rus land doorleef, vaardigde de stads-comman da.it van Petersburg Zaterdagmorgen een proclamatie uit, waarin samenscholingen en het houden van optochten verboden werden Ondanks dit verbod werd toch Zondag de voorgenomen betooging gehouden. Priester Gapon had die den Tsaar aan- gekondigd, in een schrijven waarin hy zegt: „Het volk vertrouwt U en wil kennis geven van den ellendigen toestand waarin bet verkeertwant de Ministers hebben U de volle waarheid over dien toestand niet medegedeeld. Indien Gy, wankelmoedig, niet voor het volk verschijnt, verbreekt Gy den zedel.jken band met Uw volk en zal dit het vertrouwen ir» U verliezen, daar er onschul dig bloed zal komen tusschen U en Uw volk.” Do Tsaar bevond zich te Tsarskoje Selo en besloot in overleg met zyn raadgevers niet naar Petersburg te gaan en de betoo- gers niet te ontvangen. Toen het bekend werd, dat de arbeiders zich toch naar het Winterpaleis zouden be geven werden uitgebreide militaire maatre gelen genomen, om de toegangswegen naar het paleis, de bruggen over de Newa te bezetten. By de nadering der werklieden lieten de commandanten der kozakken de gebruikelijke salvo’s met los kruit geven, en daarna met scherp schieten. Op verschillende plaatsen in Petersburg werd door de Kozakken en de Ulanen op de betoogers geschoten en dat gaf aanlei ding tot verbittering hier en daar. Terwijl de werklieden, die door Gapon aangevoerd werden, zich van tegenstand onthielden, werden daarentegen in andere wijken maat regelen genomen om het optreden der troe pen tegen te gaan. In een der stads wy ken werden winkels geplunderd. Op het Wassili eiland werden kettingen over do straat ge spannen en telegraafpalen omvergeworpen later begon men daai ook barricades op te werpen. De troepen begaven zich naar dat eiland, om daar de samenscholingen uiteen te dryven. Daar werd, volgens een Reuter In verband met de dreigende houding der arbeiders te Moskou, die voor den 26ste een algemeene staking aankondigen, wapenen zich de huismeesters. Er heerscht groote onrust. Duizend arbeiders van de fabriek van Bromley hebben gisterenmiddag te half drie in overleg met hun kameraden te Petersburg, die hun dit verzochten, het werk gestaakt. Te half drie gisterenmiddag kwamen de werklieden van de metaalfabriek ten getale van duizend in de middagrust byeen. Zy verklaarden niet langer aan den arbeid te kunnen blyven, omdat hun Petersburger ka meraden hun verzochten met ben te staken. De arbeiders verlieten toen de fabriek en trokken langs de Stabalofka, hun medear beiders van alle industrieeie inrichtingen dwingende zich by hen aan te sluiten. De meesten deden dit onmiddellyk. Ten slotte trok men naar de grootste drukkery van Moskou, die van Lyten, waar het personeel eveneens tot de staking werd overgehaald. De fabriek werd te vyf uur gesloten. De vertegenwoordiger van den stadscom- mandant heeft een kennisgeving verspreid, waarin het publiek, met het oog op de sta king in eenige fabrieken en ter voorkoming van straalonlusten- gelyk te Petersburg voorkwamen, wordt aangemaand niet deel te nemen aan eenigen optocht of samenscholing, daar anders gelyke scherpe maatregelen als te Petersburg zullen worden genomen. In den Duitschen Ryksdag werd de be spreking voortgezet over de interpellatie betreffende de staking der mijnwerkers. Sprekers van de Polen, de nationaal-liberalen en van het centrum kwamen warm op voor de mijnwerkers en eischten een krachtig ingrijpen van de regeering ter beëindiging van de staking. De spreker van het cen trum beval een parlementaire enquete aan voor het onderzoek van den toestand der mijnwerkers. Deze commissie zou zoo spoe dig mogelyk wetsvoorstellen moeten doen. Nadat nog sprekers van de anti semieten en sociaal democraten het woord hadden gevoerd en van conservatieve zyde er op was gewezen, dat na de hervatting van den arbeid ook de conservatieven bereid waren, de eischen der arbeiders met welwillend heid te overwegen, werd de vergadering tot morgen verdaagd. In Frankrijk wordt de combinatie-Rouvier over het algemeen gunstig ontvangen. Men weet reeds te vertellen, dat vooraan op het program zullen staan de arbeiderspensioenen. De scheiding van Kerk en Staat zou nog in deze zittingsperiode aan de orde komen en daarna de inkomsten-belasting. In de spion- nage-zaak zal de Regeering «enige strenge maatregelen nemen, o. a. tegen generaal Peigné. Enz Zaterdagmiddag begaf Rouvier zich, na •een langdurig onderhoud met Delcassé naar Brisson, wien hy een langdurig „beleefdheids bezoek” bracht. Daar in de berichten deze uitdrukking gebruikt wordt, schynt Brisson geen portefeuille te willen aanvaarden. Inderdaad komt ons, terwijl wy dit schrij ven, een artikel van Henri Brisson in de Dépêche de Toulouse onder de oogen, waaruit blykt, dat by zich teruglrekt. Een opdracht tot het vormen van een nieuw ministerie kon hij althans niet aannemen. „Om de een of andere reden," schrijft hy, doelende op zyn niet herkiezing als Kamer-voorzitter, „ben ik uit de gratie en in een minderheid van 25 stemmen. Dat is geen goede inzet. Ik had slechts 240 stemmen, het ministerie- Combes had er 290. Ik heb 50 stemmen minder dan hy en nu zou Combes terugtre den en Brisson het bewind aanvaarden Dat noemt hy ai te dwaas. Het is niet onmogelyk, dat de heer Bou vier een co’ncentratie ministerie van wyde vertegenwoordiging zal vormen. Zeowel den republikein Poincaré zou hy daarin betrekken en de radicaal-socialisten als de tusschen lig gende groepen van de meerderheid. Delcassé zou de portefeuille van Buitenlandsche Zaken behouden. Indien, gelyk verwacht werd, Bouvier eergisteren bet vormen van een kabinet heeft aangenomen, kon gisteren het nieuwe ministerie gevormd zyn en kan bet heden voor de Kamer verschijnen. Welke ook de uitslag zal zyn van Bouviers pogingen, Zondag verwachtte men te Parys althans niet, dat Millerand, die zieb zooveel moeit» heeft gegeven om het ministerie Com bes omver te worpen, in het nieuwe Kabinet zal komen. De socialistische party heeft eenige dagen geleden, in overeenstemming met de besluiten van het Ameterdamsche congres, besloten, aan al haar leden te verbieden deel te nemen in de leiding van een „bourgeois- regeering”. Alleen wanneer Millerand zich volkomen van zyn partygenooten mocht af scheiden is er kans, dat hy een portefeuille aanneemt. Zoodra hy de deur achter zich gesloten zag, begaf Antonio, wankelend en ditmaal met droge oogen, zich naar het appartement van André Berton- Deze, die zich met Teresita onder vier oogen bevond, liep langzaam en in diep na denken verzonken voor het haardvuur op en neer, terwijl zyn jonge vrouw, die ’t gelaat bedekt hield, in stilte zat te weenen. „Wat hadt ge, Antonio vroeg de inge nieur. „Is ’t waar Heeft hy u dan eindelijk ge roepen P” Ja.” Teresita wischte haastig haar oogen droog en zag vragend, nieuwsgierig, naar den ouden dienaar baars broeders op. „Hoe is ’tnu met hem?” zeide zy. „Ik mag ternauwernood by hemp komen om hem wat eten te bezorgen ei hy wil zelfs myn man niet by zich toelaten. „Ik zal ’tu met drie woorden zeggen, mevrouw,” antwoordde Antonio boog ernstig, „h<j wil starrenJ” „Sterven?” herhaalde het jonge echtpaar, vreeaeljjk verschrikt. „Heeft hy u dat gezegd „Neen, maar ik ken hem I Hij heeft my weggejaagd, zoo het schijnt, maar in waar heid beeft hy afscheid van my genomen.” „Ik was er bang voor.” mompelde André Berton. „Ik ook 1” stamelde Teresita, die de ge mompelde woorden had verstaan. „Wat te doen „Hoe zou dat mogelyk zyn Wanneer hy. geloovig Christen als hy is, het wanhopig besluit heeft genomen, waardoor hy weet, dat in de andere wereld zyn ziel zal ver loren zyn, gelyk hy reeds zyn eer in deze wereld verloren beeft, is niets in staat, om hem terug te houden van de uitvoering van het na ryp beraad genomen plan.” „Als mynheer Berton toch nog maar eens een poging wilde wagen bracht Antonio aarzelend in hét midden. „O myn vriend, al acht digen achtereen beproef ik bet onmogelyke om zyn «mart te lenigen en hem eenigszins tot bedaren te brengen Eu de laatste twee dagen - ge weet bet zelf weigert hy mij te woord te staan, mag ik in 't geheel niet by hem komen. Zie eens aan, Teresitawanneer gij eens beproeven wildetvan niemand op de wereld houd hy zooveel als van u „O, ik zal ook schipbreuk lijden, wees er verzekerd van antwoordde de jonge vrouw, geheel moedeloos. „We moeten toch doen wat we kunnen,” meende de oude Spanjaard, „al w< ren het alleen tot geruststelling van ons eigen geweten, in het belang van ons eigen ziele- ding van kerk en staathy was overtuigd, dat de wet op de arbèiders-pensioenen groo- ter middelen noodig maakt, dan Frankrijk thans kan opbrengen. Bouvier’s program wordt dan ook nu reeds onder de gematig den en de rechterzijde als een verdaging van de maatregelen beschouwd, die Combes wilde, en die de Kamer in de laatste bij eenkomst nog beslist als noodzakelyk heeft aangegeven. De Parysche correspondent van het „Han- delsblad” had een onderhoud met een «Ier kamerleden, die zeide„Met Rouvier „nous verrons voir”. „Zyn politiek zal er «en zijn van zachljes- „aan tusschen de klippen der oppositie en „der socialisten schipperen naar de verkie- „zingen van 1906. De socialisten zullen „niet worden gevleid, .naar ook niet ge- „froiseerd. Geen hunner is voor een porie- „feuille gevraagd, en naar uit het besluit „van hun hoofdbestuur blykt, wordt door „de party ook geen, portefeuille gewensebt.” „Zoo zal de gewichtige kwestie van de „scheiding van Kerk en Staat, gewichtig „ook in zooverre ze van internationale be- „teekenis is om haar moreele uitwerking „over de grenzen, pas na de verkiezingen „worden beslist.” Volgens „ITnformation” is men in het Vaticaan dan ook welgemoed. De keuzo van den heer Delcassé wordt te Rome met goede oogen aangezien.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1