TEL IAL >aar LOOK, Meutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Aster”, Zaterdag 28 Januari 1905. No. 9631. 44ste Jaargang Buileiilandsch Overzicht- F EEE! LLETOX gastafeltjes. els, 'iFHANJK WAAS. Ien HEXMS(iEEI.\(, Kleinhandel in sterken drank. Kleinhandel lo sterken drank. i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het elde ei pond ilf pond. ia GASGLOEI- coneurreerende INT, ien modellen te h voor- lamelijk, dan ook it welke 4 ornamenten, Je GEËMAIL- :eabtikelen Mr. Gasfitter. •plaatst de echte imaak. lo. 371 Bueeau Haag. Ien toepassingen Wrrrf" F’or- erte. Zy geven ers niet kunnen i, geen imitaties B. en aantal ongt- tü op aanvraag MTS A Co. «OTDSCIIE WICBANT ,0, dan aarborg, r koopt, bestand- illen ge en de grootste gepaard -oef met n over geregeld op nimwo en iaën, landertyen touw- en ban- enissen, grossen ljjke|voorwaarde t)> naar gelang releloon Mo. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is j 1.25, traneo per post 1.70. Afzonderlijke Nummer» VIJF CENTEN. Dc BURGEMEESTER, van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op den 25 Januari 1905 executoir is verklaard Het kohier no. 1 der Grondbelasting, dienst 9 Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de V'. et bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 27 Januari 1905.1 De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Kr zyn «enige berichten gekomen over Rozjestwenski’s smaldeel. Volgons «en Fransch blad zou de admiraal in een tele gram aan het marinobostuur te Petersburg verzekerd hebben dat zyn schepen in een uitnemenden toestand verkeeren en de geest onder zyn manschappen niets te wenseben oyerlaathjj wilde dus de reis voortzetten, maar uit Petersburg kreeg hy ten antwoord, dat hy wachten moest op nieuwe bevelen. Een telegram uit Majoenga zegt dat Rozjestwenski aan een journalist veiklaard heelt, heel goed te weten dat zich Japanscbe schepen in zyn omtrek bevonden, sells aan de oostkust van Madagaskar had hy ver dachte schepen bemerkthy geloofde echter niet dut Togo de fout zou begaan, hem zoo ver van r.yn basis aan te vallen. Het stoomschip ’Natal heeft vyf groote kolenschepen ontmoet, op 13 en 16 dezer blijkbaar voor de Russische vloot bestemd Te Tamatava is een groole hoeveelheid voor raad aan land gezet, die waarscbynlyk door de Russische oorlogsschepen afgehaald zal worden. Do markten te Diego Suarez en Tamatave waren al door de Russen leegge- koebi. Men zeid« dat de schepen van het Oostzeesmaldeel zich den 17en b(j Nussi Bé bevonden, en in den omtrek van Madagaskar niet als en ver- ar juiste geschat, noodig. De staat van beleg is afgekondigd, het standrecht is ingevoerd in Petersburg en Moskou, en daardoor is de macht geheel overgegaan in handen van den militairen gouverneur, die beschikt over de vrijheid en zelfs over het leven der inwoners. De ministers hebben niet den minsten invloed meer op den gang van zaken. Uit de telegrammen blykt, dat zoowel minister Witte als minister Mirsky verbaasd waren over de arrestaties, die plaats hadden, doch tevergeefs poogden die ongedaan te maken. In Petersburg heerscht generaal Trepof, in Moskou generaal Foulouen hun heer schappij staat met een dictatuur gelyk. Elke bijeenkomst is verboden, alle ongewensohte elementen worden gearresteerd, de woningen moeten op een bepaald uur gesloten zyn, en elke ongehoorzaamheid aan de bevelen der patrouilles of der politie wordt toet geweer schoten onderdrukt. van den minister van landbouw. Het bestuur van het instituut van civiel-jngenienrs nam dezelfde besluiten. Aan de universiteit is de aanmelding voor de colleges tot 28 Februari uitgesteld De toestand in de stad is heden zeer on bepaald. De arbeiders van enkele fabrieken trachtten den arbeid te hervatten, maar staakten weldra weer. In twee of drie fa brieken, daaronder do lakenfabriek van Batvesjin, wordt weer gewerkt, in andere zyn de arbeiders bereid weer te gaan werken. Zy stellen echter eischen. Vooral krachtig is heden de beweging onder de xetters. Da staking omvat alle grootere drukkerijen. Morgen zullen waarschijnlijk de meeste cou ranten uitkomen. In de werkplaatsen van den Moskou Kasan spoorweg en op het station Terowo is heden hot werk gestaakt. Naar verluidt is een staking in de Moskousche tram wegplaatsen aanstaande. In de gasfabriek is weder ge werkt. Daar waar maatregelen genomen zyn ter bescherming der arbeiders, wordt het bedryf i» vele groote fabrieken voort gezet, maar toch neemt de staking in omvang toe. In bet algemeen heerscht in de stad rust, zelfs in de door de staking getroffen wijken. Alleen is daar een drukker straatverkeer op tc jnerken. Heden zyn drie couranten niet verschenen, morgen zal een vierde, de Rnss- kaja Prawda niet uitkomen. Uit bet indus- triedistrict Iwanof Wosnesenski, kwam het bericht, dat in de fabrieken daar heden de staking begon. Dat zyn de natuurlyke gevolgen van den staat van beleg. Maar waar in andere landen in de wetten waarborgen worden gegeven tegen het misbruik van de militaire dicta tuur, de volksvertegenwoordiging eerst de tydelyke schorsing van enkele wetten moet goedkeuren, en burgers niet kunnen worden onttrokken aan hun natuurlyken rechter, daar is in Rusland de dictater almachtig. In de plaats van de wet treedt de wil van den militairen commandant, en zyn wil schuift zelfs de ministers van den Tsaar op zy. Een proclamatie van den Tsaar zal de werklieden aanmanen om den arbeid rustig te hervatten en belooft economische hervor mingen. Doch van de staatkundige eischen, den wensch naar vrijheid en recht, wordt daarin niet gesproken. Zou alle hoop op eindelyke verbetering In de Russische toe standen dan ijdel blijken Deze vraag mag zeker worden gesteld, meent de „Westm. Gazette.” Want nu de Tsaar de macht in handen gaf van een dictator, nu de ministers buiten de zaken worden gehouden, nu de meest intelligente en moedige burgers wor den opgesloten in de gevangenis, nu is de macht overgegaan in handen der grootvorsten en der generaals, wier denkbeelden over beheer genoegzaam bekend zyrt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, iu der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen de navolgende aan vrage om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop (art. 1, 2e lid b) van M. M Belonje Jr. voor de benedenlocaliteit van het per ceel aan de Keizerstraat, Wijk K No. 103. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen der ver gunning schrittelijk bezwaren inbrengen. Gouda, den 27 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders vöörnoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Lairis, terwijl het toch zoo hooi natuurlijk ware geweest, als we u het allereerst hadden gezien Welnu, Barton, om het u dan maar eerljjk te bekennen ik verkeerde zelf in een aller- pynlyksten toestand 1Vergeef my, dat ik u heb gesproken van een ongesteldheid, van een ziekte want die ziekte zal wel grootendeels in myn verbeelding hebben be staan, als een uitvloeisel van de moreele kwelling, waardoor ik gefolterd werd. Neen, ’t was niet een ziekte, die my zoo oriver- schiDig had gemaakt, die my verwijderd hield van hem, van wien ik altyd het meest heb gehoudenMaar een ramp, Berton een groote, onherstelbare ramp onherslel baarder, ik verzeker bet u, dan die, waar door Juan Cameron is getroffen geworden" „Spreek, wat kan ik voor u doen, de Lairii?” „Niets, hoegenaamd nietsWe zullen dat alles met uw goedvinden laten rusten. Voor ’t oogenblik is er geen sprake van my, maar van uw zwager..,. Joan Cameron kan gered..kan opgebeurd worden.... Hy is onschuldig.... en de onschuld komt aan het licht „Niet altijd, helaas „Wat heb ik te doen?” „Naar hem toegaanHij gelooft, dat ge hem verlaten hebt, hem verdenkt.” 83) Hoeveel vruchtelooze pogingen hy zelf had gedaan om te weten te komen, waarom men het hoofd der partygangers, bflna onmiddel- lyk had in vrijheid gesteld, terwyl de an deren óf over de grenzen waren gebracht, óf in hun eigen land waren veroordeeld, om ten slotte te komen' op het gevaar, hetwelk er bestond, dat Cameron in vertwijfeling weldra de hand aan zich zelf zou slaan. „Groote God1” riep Eduard de Lairis uit, m de edelmoedigheid van zyn hart eigen angst en leed vergetend om alleen te denken aan de martelingen, die de balling moest ondervinden, „maar ge weet wel, dat het ontzettend is, wat ge my daar zegt? Ik had, ’t is waar, wel gehoord, dat Cameron niet het, lot deelde van zyn partjjgenooten, dat had my ook wel bevreemd, my een wei nig bezorgd voor hem gemaaktmaar daarophadden zorgen, die my persoon lijk betroffen, myn gedachten bijna geheel in beslag genomenen bovendien wist ik, dat hy zoo edel, zoo groot, zoo zuiver als „Heeft hij u dit gezegd?” „Hy heeft uw naam niet genoemd en juist daaruit heb ik begrepen, wat hy denkt, wat hy vermoedt”’ „Arme, edele ziel 1.... Ja, ja, go hebt gelyk, Berton I... Ik gevoel my zeer schuldig tegen over hem. Hy heeft my kunnen verdenken van ondankbaarheid en van lafheid I Kom mee. kom meeIk moet mjj in zyn oogvn reinigen van iets eerloos, hem verzoenen met het leven, met de menschen „God geve, de Lairis, dat gij moogt sla gen, waar ik heb schipbreuk geleden God geve, dat het nog tjjd is I” „Geloof me, al wat door de oprechtste vriendschap kan worden gedaan, zal ik doen. O voor hem riep de Lairis hartstocht»;- lyk, volgens zyn vurig gestel en steeds den eersten aandrift volgend, „voor hem z»u ik gaarne myn eigen leven geven De twee mannen spoedden zich naar het gereedstaande rijtuig, waarmede André Ber ton was gekomen en dat hy had aangehou den, en binnen ’t half uur waren zy aan het kruispunt van la Croix-Rouge. Onderweg had de ingenieur de vei klaring van den toestand in alle bizonderheden voort- gezet en Eduard de Lairis den 'ifgrond go schetst, waarin hun beider vriend op T punt, stond van te verzinken. (Wordt vervolgd). B 13. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 10 der Drank wet ter openbare kennis: dat bij hen *yn ingekomen de navolgende ver zoeken om verlof voor den verkoop van alco- holhoudenden drank, anderen dan sterken drank i» van M. A. Verkaaik, in het benedenvoor- lokaal van hetperpeel aan de Wilhelminastraat, Wijk M No. no. a*, van A. Bonneur, in het benedenvoorhuis van het perceel aan het Jaagpad, Wijk Q No. 34- 3«. van H. N. Labeij, in het voorvertrek van het perceel aan de Boclekade, Wijk R No. 87, Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van Ut ver lot schrittelijk bezwaren inbrengen. Gouda, den 27 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Uit Petersburg wordt gemeld, dat in ver schillende fabrieken de arbeid hervat is. De couranten zullen waarscbynlyk morgen weer verschynen. De hertog van Leuchtenburg heeft den Tsaar omtrent het voorgevallene ingelicht, deze was dientengevolge zeer ont roerd. Enkele gevangenen zyn weer vrijge laten. Gapon moet zich zwaar gewond in het Afoesoff hospitaal bevinden. Hy komt voor den krijgsraad en zal vermoedelyk ter dood veroordeeld worden. Van de 3200 op de Baltische werf werk zame arbeiders hebben 300 het werk hervat. De tabaksfabriek aan Laferme is door troepen omgeven. Morgen zal de vraag, of de arbeid zal worden hervat, worden beslist. In twee fabrieken is het werk weder hervat. De uitbetaling der loonen aan de arbeiders van de poeüioffabriek daurt voort, de arbeid is nog niet hervat. Rustverstoiingen hadden heden niet plaats. Men gelooft dat het werk in de pa pierfabriek van König weder wordt hervat. De staking aan de pelroleumfabr.ek van Nobel is sedert gisteren geëindigd- De pe troleum wordt verladen. De keizerlijke schouwburgen zullen heden, nadat zy drie dagen gesloten zyn geweest, weder worden geopend. Het werk is hervat in de fabrieken van Petrof en Oboékhof. De scheepswerven aan de Newa zullen morgen waarscbynlyk het werk hervatten. In de Wiborg-wyk is heden in geen enkele fabriek de arbeid hervat. De arbeiders toonden zich onverschillig over de kennisge ving van den minister van financiën en den gouverneur-generaal en verklaarden dat morgen zal worden beslist of het werk zal worden hervat. In een vergadering van redacteuren der Petersburger bladen werd besloten de bla den Zaterdag weder te doen verschynen en over de ongeregeldheden slechts officieele mededeelingen te geven zonder eenig com mentaar. Het bestuur van de mynbouw-academie nam wegens de gebeurtenissen van Zondag de volgende besluiten 1. Uit te drukken zijn diep leedwezen over de vreeselyke gebeur tenissen 2. de voortzetting der studiën ón mogelijk te verklaren 3. den nabestaanden van de gedooden sympathie uit te drukken 4. gebeden voor de dooden te doen uitspre ken, kransen te doen leggen op de graven der beide gedoode studenten van de acade mie 5. deze besluiten ter kennis te brengen goud waszoodat ik my onmogelyk kon voorstellen, dat p een man als hem die lage laster vat kon hebben gehad „Hartelyk dank!” riep André Berton op staande, thans op zyn beurt en met ont roering de beide handen drukkend van zyn vriend. „Gjj zelf bezit ook een edel hart, myn waarde de LairisWilt ge wel gelooven, dat het my grieft, een oogenblik aan u getwijfeld te hebben En toch is het zoo. Aarzelend kwam ik naar u toe. beducht als ik was, ook hier een koele beleefdheid te zullen vinden, een behoedzame genegen heid, die vreest zich te compromitteeren door party te kiezen voor den man. wien de publieke opinio veroordeelt.” „Myn hemel, Berton, hoe kondet ge zoo iets veronderstellen „Droevige ervaring maakt angstvallig, vriend. Het is ongeloofelyk, boe gemakke lyk de menschen over het algemeen het kwaad, dat er van iemand gezegd wordt, kunnen aannemenHet schynt voor velen een genot te zyn om iemand, die verboven hen verheven was, door het slyk te zien sleuren, alsof ze zich verbeelden zelf een trapje te rtygen by den val van een groot man I” „Ge wist toch wel, Berton, dat ge my nÊet met zulke schepsels kondet gelyk stellen.” „Maar we zagen u in het geheel niet, de Telefoon Ne. 82 ADVERT EN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1