MANTELS, PELTEU 1.1 EN, t I BINNENLAND. Rechtzaken. w ™rgrd; cio^, JSTZz&trptoovn Stadsnieuws. 377 ete taats-lotenj BEURS VAN ROTTERDAM. OPRUIMING Costumes, Japonstoffen, llloiisen, l*clgii<»irs £Ï0£/Cfo Veemarkt te Rotterdam. ADVKKTKIY Tweede Aankondiging. op bijna alle belangrijke ponten, de bepa lingen hersteld, die de Senaat bad aange nomen na d« eerste lezing. Het nieuwe ministerie is er begrijpelijker wijze zeer op gesteld, het ontwerp spoedig te laten afhandelen. In het land ia de groote meerderheid zeer op legerbervorming gesteld. De twistpunten fan Senaat en Ka mer zjjn niet van ten eenenmale onderga schikt belang, inaar van een diepgaand prin cipieel geschil is toch geen sprake. Onmogelijk om de twee Kamers binnenkort te verzoe nen lijkt liet das niet. Het ministerie-Bouvier wil de kans niet voorbij laten gaan, mot de eer te gaan strijken, deze wet in bet Staats blad te hebben gebracht, dat' kan terstond een goeden indruk vestigen. Overigens z|jn de partijen vjan den lin kerkant het er niet over eenfy welke der beloofde hervormingen Iioovierj het eerst moet trachten tot stand te Hengen. Du radicaal-socialist Manjan zet uitleen, dat het logisch zoo zijn, als vóór al hei andere do scheiding van kerk en sinat aan de heart, kwam. Mngniaudé, van dezelfde pértij, wil de eerste boort geven aan de belasting op het inkomen, maar do socialist Lerobat eischt in de allereerste plaats de regjeling van de verzekering van werklieden voor den ouden dag. I De Temps spreekt hot vermoeden uit, dat liouvier het vóór de verkiezingen van 1906 niet verder zal brengen dan tot de aanneming van twee begroetingen. Man schrijft uit Zanzibar, dd. 11 dezer: De sultan zal zich hedenmiddag oin half- vijf inschepen aan boord vad de Koerber, een boot dor Üostenrykscbu Lloyd, inet be stemming naar Triöst. Deze rei* levert bet onderwerp voor vele beschouwingen. De aanleiding ertoe wordt geheim gehouden. De algemeene meening evenwel is, dat de sultan Sejjid Afi het niet eens is met het Engelsche bestuur van het protectornut over het tijdstip zjjner meerderjarigheid en, diensvolgens, zijner zelfstandigheid. De sultan, die volgens den Arabischen kalender rekont, houdt zich voor meerderjarig op het uur, dat hjj het iahet Engelsche bestuur, dat volgens den Grego- riaanscben tyd rekent, zegt dat zyne meer derjarigheid eerst in Mei valt. Er is dus een ernstige boring, ernstig vooral met het oog op de gevolgen, die zy pa zich kan sloepen. Wellicht staat ons eene nieuwe inrichting van de regeering van dit sultanaat te waehten. DU nu zou de oorzaak zyn, dat de sultan naar Engeland gaat oin een beroep te doen op koning Eduard. Eerst is er tprake van geweest, dat Hogers, de legent, en Gave, de consul-generaal en diplomatieke agent van Engeland, hem zouden vei gezellen, maar na een tijdsverloop van onzekerheid, dat nu reeds meer dan een maand geduurd heeft, vertrekt de sultan zoo dadelijk geheel alleen. Cave, zegt men, gaat tegen het einde der maand naar Engeland mot een der boo ten van da Messagenes Maritime». Sejjid Ali reist incognito. Verspreide Berichten. Frankuijk Madame Syveton is door den president van het civiele gerechtshof gemachtigd tot inning van 100.000 francs van het totale bo drag van 160.000 francs, door wjjlen haar echtgenoot als Verzekering op zijn leven ge sloten, welk badrag, met het oog op den gwheirazinnigen dood, tot nu toe niet mocht nitgekeerd worden. Naar aan het Berl. Tagabl. gemeld werd, zou de ex-premier Combes Donderdag inde couloirs van de Kamer zijn verschenen om al zijn aanhangers op te wekken voor het mlnistorie-Kouvier te stemmen. Duitbciiland. Het bulletin over den toestand van prins Ellel Fritz van Zondagavond 8.15 luidt In den loop van den dag varieerde de tem peratuur tusschen 88.1 en 38 3. De pols deed 90 slagen. De lijder transpireerde na den middag meermalen zeer hevig De adem haling was onregelmatig. De leiders der stakende mijnwerkers heb ben verklaard, dut er nog geen aanleiding bestaat den arbeid te hervatten, gezien de weinig verzoenende hooding der mijneige naren. De bekende afgevaardigde en philanthroop predikant Von Bndelscbwingh it van plan by den Landag de volgende noodwet in te dienen Totdat de onderhandelingen betref- fende de staking in het Ruhrbekken tot een goed einde gevoerd zijn, belast de Staat zich met do exploitHie der mijnen. Do meening wint veld, dat de staking binnenkort zal eindigen met een overwinning van de arbeiders. Italië Op de marine-begrooting voor het jaar 1905/06 zijn 35.833.000 lire uitgetrokken voor den bouw of voltooiing der slagschepen „ViUorio Kmanoele", „Napoli", „Regina Elena" en „Roma" op de werven te Spezzia en te Castellamarevoor den boow van twee kruisen elk van 10 000 ton te Castella- j marevyf onderzeese!»» booten te Venetië twee holpkraisers eerste klasse2% torpe dobooten 4 torpedojagers en verschillende andere vaartuigen voor plaatselijk marine gebruik. De door de vorige Kamer benoemde com missie van onderzoek naar de inarine-aango legenheden is al bijna goreed met haar werk. ZwiTSERLAID. De Groote Raad van het kanton Bazel heeft zich met 60 tegen 43 stemmen voor de invoering var. het stelsel van evenredige vertegenwoordiging verklaard en tevens be sloten daarover een volksstemming uitspraak te laten doen. STATEN-G EN Bil AAL. K K N H T K MIME II Vergadering van Maandag 30 Januari. Geopend 's avonds 8| ure. Mcdedueling wordt gedaan van de inge komen stukken en besloten heden (Dinsdag) ten 11 ore aan te vangen met de algeipeene beschouwingen over de Siaatsbogrooting. Gemeurde Berichten. Gistermorgen zoo deelt het Hbl. mede werd door «en bediende van een der groote financieële instellingen hier Ier stede ten poBlknntore een aungeteekende brief met geldswaarden in ontvangst genomen, waar mede het jongemensch zich naar kantoor begaf. In de Damstraat werd de brief, dien hy in de hand hield* hem plotseling ontrukt, hetwelk in dw drukte zóo vliegensvlug ge schiedde, dat de dader zich uit de voeten had weten te maken, alvorens de jongeman dezen persoon had kunnen opnemen. Hy herinnerde zich alleen, dat even te voren oenige beeren tegen hem waren opgelooj en, zóó opvallend, dat hjj een hunner nauwkeurig had kunnen opnemenhy had hieraan echter op dat oogeiiblik geen verdere beteekenis gehecht. Nataurlyk werd de roof later met dit legeu elkaar nanloopen in verband ge bracht. De politie werd onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld. Op bet post kantoor werd in dun loop VAn den morgen naar iemand van het door den bediende opge geven signalement uitgezien, «venwel zonder resultaat, lutusschen werd aan de uitgangen van de stad nauwkeurig op de voorbijgangers gelet, met dit sncces, dat te ruim twee uur drie Engelschen aan het Centraal station werden aangehouden en geboeid naar het bureau Pietershal werden overgebracht. Deze heeren waren in bet bezit van veel bagage groote city-bags, die door de politie achter de Arrestanten werden aangedragen. Hun overbrenging trok vooral aan het Damrak groot belangstelling van hot publiek, zoodut een groote menigte met het drWal medeliep. Op het politiebureau werd een der heeren door den bewusten kantoorbediende onmiddel lijk herkend aan eer. kale plek op hut achter hoofd, die onder den rand van don hoed uit kwam. Natuurlijk werden de arrestanten op de „Pietershal" gefouilleerd een hunner weiger de beslist zich daaraan te onderwerpen en riep met luider stemme dat hij onschuldig was. Toen men zjjn kleeding wilde puder- zoeken, trapte en sloeg hij van zich af, zoodat men met geweld tot foailleering moest overgaan en genoodzaakt was lieru zwaar te boeien. Zij gaven op, een pleizier- reisje door het land te maken. De heeren blijven voorloopig in hechtenis. Loterjjen opgepast De commissaris van politie te Middel burg waai schuwt tegen het koopen van loten, waarmede in den laatsten tyd, z.g. ten behoeve eener te Amsterdam geves tigde werkverschaffing aan blinden, bijna- blinden en andere hulpbehoevenden, wordt gecolporteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat de direc teur eenvoudig is ondernemer van verlo tingen dat er van een vereeniging tot werkverschaffing geen sprake is en dat slechts enkele blinden voor dien directeur do te verloten voorwerpen vervaardigen. De directeur, speculeerende op den wel dadigheidszin, vindt in deze verlotingen waarvan bjj weislagen, met het oog op de luttele waarde der hoofdprijzen, de in komsten enorm zyn een middel van beslaan, waardoor werkelijk philanthropise!» instellingen kannen geschaad worden. De bewjjzen van aandeel (loten) ijjn ge- teekend C. Postma, hoofdkantoor Van Ostadestraat 9, Amsterdam. N. v. d. D. De diamant van 3030 karaat, die in de Premier-mijn by Pretoria is gevonden, is van uitstekende boedanigheid, ofschoon van on regel matigen vorm. De aandeelen in de mjjn zyn na de ont vangst van het bericht gestegen tot 9000 pCt.voor aandeeltjes van f 12 werd f 1000 k I 1100 betaald. De Kohinoar, de tot dasver grootste, beeft oorspronkelijk 793 karaat gewogeneen onhandige VenotiaanscJie siyper bracht den steen op 280 karaat. 1 karaat is ongeveer gram Men meldt uil Zaandam Toen de secretaris-boekhouder van het burgerlijk armbestuur gister morgeu in zyn bareau kwam, was duidelijk zichtbaar dat men 's nachts in dat bureau had ingebroken. Men heeft de brandkast ecliler niet open kunnen krijgen en zich bepaald tot liet stelen van een aangebroken kistje sigaren. De dader of daders hebben toegang gevonden door een b.estekamerraampje en zóó een binueudeur weten open te makeu. Eenigen tyd geleden werd de koopman Nte Zutphen, door ieinand aangezocht otn eene groote party blikken en glazen potten, inhouden Ie erwtensoep, geconserveerde groenten en visch. die hier door een geadres seerde waren geweigerd, te koopen. Niet tegenstaande de geheele boel, zoo de inhoud bruikbaar was, eene waarde van pl. m. f 400 vertegenwoordigde, kocht N. alles voor slechts f 8. Hy kwam echter tot do ontdekking dat nóch het een, nóch het ander eetbaar was, zoodat hij het gokochte ter beschikking der politie stelde, die een onderzoek deed in stellen, waaruit bleek dat èn groenten èn visch bedorven, en niet geschikt voor de comsumptio waren, zoodat dan ook alles op de gebruikeiyke wjjze is vernietigd. (Z. O.) Men scbryft over hot tweeJe traject van de Noordoosterlocaal (Ommen—Hardon- berg), dat heden voor het verkeer geopend zal worden De aarden baan is reeds veel verder dan Hardeoberg, zelfs tot midden in Drente gereed, doch daar er nog geen ge bouwen zyn neergezet, kan de exploitatie Bleclits langzaam voortgaan. Over de Vecht, ongeveer 20 minuten benoorden Gramsberge», vindt men reeds een flinke brag, die tevens dooi voetgangers gebruikt kan worden. Op 't oogenblik is er te, Hardenberg een tyde- ljjke draaischyf aangebracht, die later naar Coevordoo wordt verplaatst, zoodra dat gedeelte in exploitatie komt. Wellicht zal dit omstreeks April of Mei kunnen geschieden. Do gebouwen en bybehooren van de iyn Ommen—Hardenberg hebben weer het vrien- deljjko, ietwat viiia-achlige karakter. De roode daken en groene tinton kleuren van verre door het geboomte, of steken eigen aardig af by het eindeloos bruiu der uitge strekte heide. De afwisselende natuur tusschen Zwolle en Ommen heeft langs de nieuwe baan plaats gemaakt voor zandheuvels, met dennen be groeid, en onafzienbare heidevelden. Arme- lyke boerenwoningen staan verstrooid op de vlakte, waar hier en daar slechts een beekje, een gele, grillig-kronkelende zandweg of een dolende schaapherder met zyn kudde eenige afwisseling brengen. Mariënburg, dat straks een kruispunt zal worden als ook de ljjn naar Almelo gereed is, ligt eenzaam en verlaten in zoo'u vlakte. Het station ziet er keurig nieuw uit, maar het staat er nog zoo gansch alleen. Het oude stadje Hardenberg, tydulyk het eindpunt van de nieuwe Iyn, heeft met Ommen veel gemeen, doch het is er nog rustiger en draagt nog meer de sporen van een langdurig isolement De boerenstand is er over 't algemeen achterlijk. Zelfs ziet men hier nog veelvuldig de melkkoe als trekkracht gebruikt. Een Amerikaansche Blauwbaard. Ta Chicago is een man in hechtenis genomen, Johann Hoch is zyn naam, op wien de ern stige verdenking ruzt, dat by een dozyn vrouwen om het leven heeft gebracht. De politie acht het waarschijnlijk, dat hy nóg meer menschenievens op zyn geweten heeft, en laat nu opgravingen doen in zyn kelder en zyn tuin. Het staat vast, dat Hoch niet minder dan dertien vrouwen door den dood verloren he«ft. In zyn woning is een wit poeder gevonden, dat thans in opdracht van de justitie door scheikundigen wordt onder zocht. Twee dagen vóór den dood van zyn laatste vrouw zocht Hoch door middel van advertenties een nieuwe levensgezellin. Onder de trouwlustige dames, die er op schreven, was ook een zuster van een zjjner vroegere vrouwen. Uit Rotterdam meldt men Toen gistermorgen trein 525 aan het station D. P. binnenkwam geraakte de 18-jarigè Ber- nardus Moorse! uit Rotterdam, die uit den waggon sprong voor den trein stil stond, onder de wielen. Zyn rechterbeen werd boven de knie afgereden, terwijl het linkerbeen brak. De heer H. Heyermans gaat een proces over bet auteursrecht beginnen. Naar aanleiding van een schryven van den heer Brondgeest in hei „Soerab. Hbl." scbryft de beer Heyermans in het „Hbl.": „De mededeeling van den heer Brondgeest, als zou hy mjj drie weken geleden een bo- drag hebben toegezonden voor tantièmes van „Op H<»op van Zegen", is een besliste on waarheid. Sinds begin Augustus 1901 ia do heer Brondgeest in gebreke gebleven, my afrekening der drie stokjes in éèn bedrjjf („Menscben en Kleaters"), opgevoerd te Batavia, Semarang enz., te geven. Twee weken geleden ontving ik van den heer B. inderdaad een bedrag, gestoken in een cou vart met het hoofd „Brondguest-ensemble". By dat bedrag was géén brief, noch afreke ning gevoegd. Brief nog afrekening kunnen nit dat aangeteekend schryven gestolen zyn, daar dieven moer aan waarden zelf plegen te hechten. Ik heb dat bedrag geïnd op re kening van Menschen en Kleuters", daar ik van dun hoer B. geen andere tantièmes van „Op Hoop van Zegen" aanvaard, dan die, welke de rechtbank zal hebben ait te wyzen als schadevergoeding voor dezen onguwonen letterkundigen diefstal. Den weg der rechten moet liet nu eindelyk maar op, nadat ik jaren lang door diversen geplunderd ben en thans het geduld mis, de grimassen van den heer B en diens fooien te accepteeren. „In het voor waarnemers van gonoeindou beur eenigszins troebel hoofd schyut het ver dedigbaar, litterair te zeeschuimen, onver schillig voor het1 feit of by den autear in moeilijkheden brengt met bestaande contrac ten met derden en allermeest onverschillig voor de artistieke reproductie dor werken." Een vrouw in stokken gesneden. De Parysche politie heeft een bericht ontvan gen dat van veel belang kan zyn by haar onderzoek naar den moord by de poort Clig- nnncourt uit hut departement de l'Aube wordt sedert 15 December 1904 een jonge vrouw vermist. Men meent te weten dat sy in het begin van Januari te Parys is geko men en daar een paar laarzen heeft gekocht, ongeveer gelyk aan die welke het slacht offer droeg Dj kleederen, welke by het slachtoffer werden gtvonden, wyzen er op dat die vrouw uit de provincie moet geko- men. Tevens bee/t men te Nogant sar-Seine twee vrouwen gezien, wier signalement overeenstemde met dat der koopsters van bet stuk laken, waarin bet lyk gewikkeld was. In den omtrek van Parys worden de nasporingen ijverig voortgezet, voiral ten noorden en ten oosten van de stad, zoover mogelyk in hot departement der Seine. Huis zoekingen zyn in verschillende gemeenten en verafgelegen plaatsen op de hoeven van Corbillon, in den omtrek van Saint Dènis en Auberviiliers gedaan. Men zoekt voor al landwaarts in, omdat men veronderstelt dat, zoo de moordenaar aan don oever van de Seine had gewoond, hy hut lyk liever in de rivier zou geworpen hebben, dan het naar de poort Clignancourt te vervoeren. In de drukkery der firma L. J. Kotting en Co. te Amsterdam is in de vorige week ingebroken en schandeiyk huisgehouden. In do brandkast werd weinig gevondeu. De kantoorlessenaars zyn alle opengebroken en onderzocht, terwyl het bureau van den hoer Kotting werd opengestoken, waarin zich de zoogenaamde kleine kas bevond. Hier word voor ongeveer f 100 k f 120 aan specie ontvreemd. Van het sleutelrek werden de voornaamste sleutels medegenomen, ook die van de voordeur. Er is echter een sleutel achtergebleven welke niet het eigendom der firma is. In het „Handelsbl." van gisteren kwam nu de volgende advertentie voor H,H. Dieven 1 By den by ons gepleegden diefstal met braak Donderdag op Vrjjdag- nacht, is achtergelaten een vreemde sleutel, welke tegen betaling dezer advertentieko.iten terug te bekomen is Drukkerij Kotting Lyn- baangracht 187. Onteigening noodig voor de uitbreiding van de veemarkt te Leiden. Uitbreiding van de veemarkt te Leiden komt om verschillende redenen noodzakelijk voor. Niet alleen is de markt te klein, zy is»* ook ondoelmatig van vorm en inrichting. Doordat de toegangen gebrekkig zyn is een behoorlijke controle, zoowel uit financieel als uit veterinair oogpunt, onmogeljjk en opeen- hooping van het vee aan de ingangen niet te vermijden. Een behoorlyk toezicht op de markt zelfs is evenmin mogelyk. aangezien geen overzicht over de rangschikking der dieren kan woeden verkregen en aan een gemakkelijke en snelle verplaatsing der dieren niet te denken valt. Bovendien worden op de marktdagen alle rondom de markt gelegen straten op beden- keiyke wjjze verontreinigd. Teneinde door uitbreiding van het markt terrein tot betere toestanden te geraken, heeft de Raad van Leiden bet oog laten vallen op de terreinen, grenzende aan de bestaande Lammermarkt en thans ingenomen door de huisjes van bet Cameleönshofje en door die welke begrepen zyn tusschen de Lammermarkt, het Wijkstraat je, de 2de Binnenvestgracht en de Gnldemanspoort, met inbegrip van d6 perceelen aan gene zyde van die poort gelegen. Worden deze terreinen en de aangrenzende straten aan de markt getrokken, dan zal deze een op pervlakte verkrijgen van 12025 vierk. meter. By den boven aangenomen maatstaf van 60 elf. per rand zullen dan 1903 stnks vee op de markt een plaats kannerf vinden, terwyl er voor 2700 schapen of 5940 lammeren ruimte wezen sal. Van 9 der voor die uitbreiding benoodigde perceelen heeft de gemeente zich langs min neljjken weg den eigendom kunnen verzekeren. Ten aanzien der overige is haar dat echter niet gelukt, waarom het gemeentebestuur toepassing der onteigeningswet vraagt. I De sleutelstad waar het, uitgezonderd by eeu optocht of een studentenfuif, in den regel rustig is, was in dun avond van den" lOn November in rep en roer. want er was een moord gebeurd, zoonis hut aityd in deii volksmond heet, ook al is er van hot ele ment voor moord cl. „voorbedachten rade", geen Rprake. In een tnppery aan de Boommarkt by het Kort Rapenburg, had de tapper een bezoeker met een byl de hersens ingeslagen, zoodat de man op de plaats dood bleef De zaak had zich, kort Bamengevat, al dus toegedragen. De kroeghonder C. J. F. Bkreeg onge weuscht bezoek van zyn collega P. v. L.f uit de Brundewynsteeg te Leiden, ie Mand die nog al eens met de politie in aanraking kwam een gevuarlyk me inch. Tusschen beide tappers, scheen geen erg vriendschappelijke verhouding te bestaan, onder meer 'n gevolg hiervan, dat B. zich niet „heel erg netjes" over do maat schappelijke positie vau v. L. had uitgelaten. Op den bewusUn avond was v. L, zich daarover iu de kroeg by B. komen bekla gen. Hy had er eerst een borrel gedronken en toen hem een tweede geweigerd was en er onaangenaamheden dreigden te komen verzocht B. aan de politie om v. L. te ver wijderen, hetgeen nu niet zoo becl gemak kelijk ging. Toen v. L. eindelyk bait en was gebracht, sloop hy weder achter don agent langs, die zyn sabel trok, wetende met wien hy te doe.) had. Ni«tt«min drong v. L. toch de tappery binnen, waar liy B. met een mes dreigde te lyf te gaan. De agent kwam met zyn sabel tu.sschonbeide om v. L. te verhinderen, B. te lyf te gaho die inmiddels een handbijl had gegrepen. Eén ilag met de byl op "bet hoofd, van v. L., was voldoende om dezen dood ter aarde te doen vallen. B. had zich bed«n voor de Haugsche Recht bank te verantwoorden. De man beweerde geheel uit zelfverdediging gehandeld te heb ben. Hy had eerst nog getracht zich met v. L. te verzoenen en hem zelfs nog een borrel aangeboden. Toen deze op hein toe schoot met het mes een gewoon tafelmes in de hand, had hy zonder zich lang te kannen bodenken de byl gegrepen, wetende wie v. L. was Dadeljjk na den slag was v. L. neergestort en volgens de deskundigen prof. Langelaan en dr. Hulst, uit Leiden is de dood dan ook zeer waarschijnlijk een gevolg van den bylslag en niet toe te schry ven aan een klap met een sabel die v. L. ook kon opgeloopen hebben. Uit het getuigenverhoor dient uog te wor den medegedeeld, dat v. L., 7 borrels op had voor hjj naar B. ging, alwaar by er nog een paar had gedronken. Niettemin was hy vol gens getuigen niet beschonken. Voor hy naar B. ging had by gedreigd dezen ter verantwoording te zullen roepen, omdat hjj hem voor hoerenbaas had uitgescholden. Getuigen by het standje tegenwoordig, had den den indruk gekregen, dat het leven van den tapper B. en ook van diens vrouw be dreigd werd door v. L. Tegelijk met den bylslag had een hunner ook een sabelslag op bet hoofd van v. L. zien neerkomen. De agent van politie die ter adsistentie was geroepen bevestigde hetgeen biervoren reeds is medegedeeld Hg erkende door noodzaak gedrongen van zyn sabel gebrnik te hebben gemaakt. Het gold bier menschenievens, want v. L. stak niet alleen naar den tapper B. en diens vrouw, maar ook naar hem. Waar de slag met de sabel is neergekomen weet hy niet, maar by vermoedt boven de byl, daar uit de sabel een stok is gesprongen. Beide slagen zyn als 'tware gelyktydig 'neergeko men Aan de sabel was geen spoor van bloed te zien, wel aan de bjjl. Van verschillende zyden werd bevestigd, dat v. L. een gevaarlyk onverschillig persoon is, vooral als hy onder den invloed van ster- kendrank verkeert, betgeen nog al veelvnl- lig voorkwam. De tapper B. daarentegen itaat te Leiden gunstig bekend. Nog een paar getuigeo verklaarden ten slotte, dat v. L. een bepnalde bedreiging tegen bet JEW*' leven van B. had geuit. Hy was toeu niet dronken, maar wel „onder den invloed" en biykb&ar zeer boos over het scheldwoord hoerenbaas. Hierna kwam het O. M. aan het woord waargenomqn door rar. Maclaine Pont. De vraag of hier uit noodweer is gehandeld moest bet O. M. ontkeunend beantwoorden. Het meende dat bekl. zeer onvoorzichtig had gedaan met zich over v. L. zoo ongunstig nit te laten, wetende dat deze een gevaarlyk man was. Het had de aandacht van het O. M. getrokken dat de wapenen van bekl en van v. L. zoo hemelsbreed verschilden. Een hak- byl en een gewoon tafelmes wegen niet tegen elkander op. Ook voor hevige gemoedsbewe ging was hier geen aanleiding, want bekl. had alles aan zien komen alles was te voor zien en de byl lag klaar. Wegens mishande ling met doodelyketi afloop vorderde liet O. M. de veroordeeling van bekl. tot zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. Fokker, zette uitvoerig uiteen dat zyn düënt wel schuldig, maar niet strafbaar is op grond van art. 41 W. v. S., daar hjj het feit heelt begaan ge boden door do noodzakelijke verdediging var. eigen of eons anders lyf. Ook op grond van het 2e lid van art. 41 W. v. 8 achtte pleiter B, niet strafbaar, want hier was wel degelijk aanwezig een lievige gemoedsbeweging door de bedreiging van v. L. veroorzaakt. Pleiter concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot het opleggen van een zeer lichte straf. GOUDA, 31 Januari 1905. Aan de Raadsleden is hut volgende in gekomen stuk toegezonden Gouda, den 17 Januari 1905. Onder overlegging der verzoekschriften door eenige aangeslagene» in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1904, of bunne erfgenamen, iugevo'ge artikel 15 der Verordening ingediend ter erlanging van gedeeltelijke ontheffing of teruggaaf van die aanslagen, op grond van overlyden of vsrtrek uit de gemeente, hebben wjj de eer den Raad te doen toekomen eene lyst waarop de namen van bedoelde aangesla gene» zyn vermeld, en tevens ons voorstel is gevoegd betrekkelijk het aantal maan den, waarover de ontheffig dient te worden verleend. Heden morgen ten ongeveer 61', onr werd door de baren een uitslaande brand ontdekt in een schuur, staande achter de woning van den boterhandeiaar en tapper A. Muys in de 3e Kade alhier, die reeds voor de aitoefening van zyn zaken van hais was. De spoedig nangernkte spuiten No 1 en 6, waarvan No. 1 het eerst water gaf, wis ten den brand spoedig onder de knie te krygen', echter konden zy niet voorkomen dat de schuur met een daarachter staanden goed gevalden hooiberg geheel afbrandde, de aangrenzende keuken eenige brand- en de woning vry wat waterschade bekwamen. Een in de schuor gestald paard van Os kam, mede in die Kade woonachtig en aan wien de hooiberg toebehoorde, benevens een 13 tal vette konynen en eenige kippen kwa men in de vlammen om, terwyl eenige aan Mays t jebehoorende goederen, als 2 fietsen, 2 hondenkarren, kuipen en eenige gereed schappen verbrandden. De oorzaak van den brand, waarnaar de politie direct een on derzoek instelde, is tot nog toe onbekend. Naar wy vernemen was de inboedel van Muys niet verzekerd, zyn onroerend goed wel by de Brandwaarborg'Maatschuppy de Jong en Co., terwyl het paard van Oskam verzekerd is bij de Alg. Brandwaarborg-Maatschappij te Rotterdam. In de gisterenavond gehouden jaariyksche vergadering van de Vryzinnige Kiesvereeni- ging „Gouda" werd de rekening en verant woording over het afgeloopen jaar goedge keurd en werd benoemd tot bestaurslid do heer H. A. C. Brinkman, in de plaats van den heer O. A. van der Want, die aan de beart van aftreding en niet herkiesbaar was. In de plaats van den heer J. van Tellingen, die de gemeente had verlaten, werd tot be stuurslid gekozen de heer O. A. van der Want. 'Ga s-c o n t r 1 e. 30 Januari, 4 uur na mid. Druk 39 m.M. Lichtkracht 14,43 Kaarsen D« uitvoeringen ven Lohoff Photo-Kino- metograaf in .Knnstmin" trekken steeds veel belangstellenden en geen eronder, men amu seert zich op nitatekende wjjze, wat men te sien krjjgt is Zoo mooi, dat het iedera bewondering gaande maakt. Jong en ond ieder wil van deze gelegenheid profiteren. Morgen middag voorstelling roor kinderen. In d» gisterenavond gebonden vergadering van de vereeniging tot behartiging van de belangen der winkeliers werden de aftre- donde bestuursleden, de Lb. D. Samsam en J. van der Jagt, berkozon. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 31 Jan. No. 20372 t 15,000. 11, 1251 en 18685 ieder I 1000. 1828, 2395, 5789,6072 11468,13664, 14984 en 15599 ieder 1 400. 2641 en 8943 ieder f 200. 2079, 3610, 4158,9936,10832,15570, 15884 en 18906 ieder I 100. 71 3084 99 J 85 142*3104 200 3311 52 65 303 96 590 3417 666 54 93 3517 747 55 1003 3729 64 37 1208 81 58 3906 1328 4005 1671 4150 1716 63 1850 4331 93 4401 2116 25 54 4760 61 85 82 4912 Prjjzen van I 70. 64^2 88 6553 6642 6730 35 45 70 0897 6915 21 7089 7146 9093 9103 34 40 57 9272 9354 9473 98 9526 73 9802 20 2253 2333 64 80 74 5102 81 5220 2486 5328 94 66 2544 5449 60 5500 2642 6747 2704 97 2991 6827 3044 6038 80-6831 72 7216 10007 7398 35 7409 10194 18 10218 20 38 7658 50 7808 88 71 10348 7906 10431 48 75 8216 10692 8341 10839 82 87 87 94 8425 10996 60 11018 8591 11229 8625 78 8732 98 43 11350 8856 85 75 11434 8921 59 11506 14786 11716 14967 11815 15064 77 16120 11961 37 12057 64 84 15365 12337 15481 12642 87 12715 15551 54 15912 12812 16059 38 65 12924 78 13130 16237 73 96 78 16308 13220 42 95 74 99 82 13479 84 13525 13668 16613 13701 16838 13907 42 80 17061 14009 72 14148 17121 53 28 81 86 14245 17291 14320 17496 14432 17829 14627 46 14649 94 14729 18009 18052 89 18286 18416 62 18638 18708 82 18882 19005 88 19177 19238 85' 19300 26 39 19430 38 19696 19707 77 19983 20174 20391 20600 45 20649 84 20717 29 65 79 89 20876 20860 MAANDAG 16 JAN. t Staatsleemnqm Pobwoal. Obiig. 3e Serie tr. »(X) 3 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 Rusland. Iwang Dombr. Obli gatie» 4'/. Azik. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L.K. H. K ö9'/„ 59§/1# 96' 4 74% 74% I1/. 24»/,. - L 100 Hypotheek- Ban ken Pundb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 3% 97% Pandb. Standaard Hypb. 4l1001', Pandb. Stedelyke Hypb. 4 99*/* Pndb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandscbe Hypb. 4 100'/. Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499% Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/. 1001/. Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewjjzen van Deelger. Northw. Pao. Hyp. Bank f 961/* Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99* Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99% -- Pandb. Nationale Hypb- B1/. 98*/» Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendaw 4 100 3poorwey leeningen talie. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw. My. A.H. 367% - Premie leeningen batrOiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2»/. 102% - Scheepvaart- Maatschappijen Aand. Holland-Gulf Stv.-Mjj. 35 Diver een Obl. Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 98% VERSCHEIDENHEID. Tusschen de bezoekers van een herberg, op den weg van Rodange naar Mont St. Martin, in Luxemburg, ontstond een hevige twist. Een Italiaan, Vleggi, bracht talrijke slagen toe aan zekeren Reiaen. De herbergier door eenige verbrnikers geholpen, zette de ruziemakers aan de deur, waar de twist voortgiog. Den volgenden morgen vonden voorbij gangers twee mannen in een gracht liggen, bet waren Reisen en Richard, die gansch verstijfd, geen teeken van leven meer ga ven. Richard heeft talrijke ribben gebroken en een diepe wonde aan het hoofd, zjjn gezel heeft een messteek in do rechterajj gekregen. Hun toestand is zeer erg- De da der is verdwenen. van en 1 tot zeer veel verminderde prjjzen. .V/.WiV/AV Dinsdag 31 Januari 1905. Vette Omen en koeien guetle aanvoer, pry sen waren voor f«te kwal. 33, ade kwal. 30, 3de kw t6 cents per half kilo. Magere o4*en melkvee en vaarkoeien met groote aanvoer. Vette kalvieren goede aanvoer prijsen waren voor iste kwal. «o, adc kw. 17, 3de kw «3 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer prijsen waren voor isle kwal. 28, jide kwal 25, 3de kwal. 22 cent per half kilo. Handel voor vet en mager vee en stieren stug tot lagere prijzen. Vette kajveren prijshoudend. Buirgirlijke.Sts id GEBOljtEN 27 Jan. Nanne, onders C. van Ejjk en W M. Hoosbeek. 28. Jacobus Wilhelmus, oudera C. J. Kromme en C. J. M. Boijch. Ljjsbeth Suzanna, ouders J. Tolhook M. Monsma. Cornelia Johanna, ou Iers J. J. Zjjlstra en C. Treure. Johan Teunis Barend, ouduis J. van Es en A. Hoi. 29. Lamberta Antbonia Maria, ouders H. Wortmun on II. Doornbos. Johanna, ouders G. Brouwer en W, Tuinenburg. Johanna Petronelln, ouduis G. Smit en B. A. Bakker. 30. Gerrit Cornelis, ouders T. J. van der Pool en M. Groenoveld. Barman, ouders H, Mandenmaker on T. W. Melunboer. 81. Johannes, ouders A. F. Ernst en C. G. van Loon. OVERLEDEN: 29 Jan. li. C. de Jong, 68 j. KOSTELOOS. Bjj vonnis der Arrondissement» Rechtbank te Rotterdam, den 19 December 1904 bjj verntek gewezen, is, het huwelijk tusschen GERARDA KASTELEIN, zonder beroep, wonendle te Gouda en JAN GERAIIDUS VERKERK, Sigarenmaker wonende te Gouda ten verzoeke vau eerstgenoemde verklaard door echtscheiding ontbonden, met al do gevolgen bjj de wet bepaald. De Procureur van de Verzoekster Mr M. M. SCHIM van dek LOBFE. Aliiw - •■overtraflen Frof. Dr. Liebera welbekend I ÏZMW-KBACHÏ-SLmü (Alleen eeht met Kebriekimerk) tot voortdurende, radicale en Itekere genezing van alle, zelf» du meest hardnekkige een uw Blekten, vooral ontataan door afdwalingen op jeugdigen lenity.j ia 9 genezing van elke zwakte, Bleek .fcoeht Benauwdheid Hoofdpijn - I Migraine Hartklopping Maagpijn slechte spijsvertering Onvermogen Innpotenz Pollution»- enz. Uit voerige prospectussen My-'jor each fl, 1, fl. I fl, 8»(„ dubbel* flem-'i Ontnrl DepótMnttk. v d. Voute, JUItbomme pól iM. ('idhan fc" Oo Rotterdam P, Happel, VGrevenhftge. I Lelmmana il« Jong J. (Jen. Rotlord.nr. Iff k tb. .ftomla, bi' alle drogisten-

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2