ITS. meten werk. TEL baar kieswet. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ING K .Lift Laarzeamagazijii S 30. JIZEN lime Warande m van Gas- en narden. :t h asa KflVïWSGflri.VG. FEVILLETOX. No. 9635 Donderdag 3 Februari 1905. 44ste Jaargang van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IEK jl lelde er pond alf pond ANT, rien modelle. te t 30 «tl., 73 et. ere en Drejintm NKBIU Ketterden. IER, Apotheker Weitluiven 198. Kleiweg«tee<. den toepassingen rd nerf*. Zij gaven kers niet kunnen h, geen imitaties een aantal ongc- ttü op aanvraag KHT8 <C Cv. WV Mrloon M». 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Notnniers V IJ F C E N T E N. ch voor namelijk, dan ook ïit welke Telefoon Xe. M2 ADVERTENT! E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, van Gouda brengt bij dexe ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den a8n Januari 1905 executoir zijn verklaard De kohieren no. 5 en 6 der Bedrijfsbelasting, dienst 1904/1905. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op tien bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend GOUBA.den 1 Februari 1905. De Burgemeester voornoemti, R. L. MARTENS. LO, dan zaarborg, er koopt, bestand- allen ge en de grootste gepaard roef met m over geregeld niet als den ver- aar juiste geschat, noodig. tevens Nederlanders, Bvjjf en twintig jaren" hom zulk een groote verantwoordelijkheid drukte, nu van zyn pogingen, van h«‘t al of niet slagen het laven van zijn vriend afhan kelijk was en hij niet wist, welken weg hy zou moeten inslaan, om dien vriend te redden Hij gevoelde zich zeer gejaagd. Hoewel het hem verder niet aan gezond verstand en helder oordeel ontbrak, maakte zijn eigen toestand hem het denkelijk be zwaarlijk een aangelegenheid, die gelijk hy altijd waande geheel afgescheiden was van zyn Ed^th, die in de bitterste droefenis ^verkeerde en van bun beider liefde. By Edith was inderdaad alles nog onver anderd gebleven en iedere dag bracht, even als zyn voorganger, een nieuwen steen aan, welke steenen gezamenlijk een scheidsmuur vormden, tusschen de liefde der beide onge- lukkigen Inmiddels bad het leven ten huize van d’Orvilliers zyn gewoon beloop weder ge nomen- Edith was door do uiterste krachtinsparj ning van baar wil, weder van het ziekbed opgestaan, gelyk zy ’t aan baar vader beloofd had te zullen doen. Zy ontving weder op den daarvoor vast gestelden dag, woonde de receptie’* van baar echtgenoot by en vertoonde zich met hem in de wereld, waar men vroeger nooit zoo 1 De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, gelet op de Artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet; noodigt de mannelijke in woners dezer Gemeente uit, om zoo zy in eene andere Gemeente over het laatstver- loopen dienstjaar in „eene der Ryks directe belastingen” zyn aangeslagen, wat de „grond belasting” betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste ,één gulden”, daar van door overlegging der, overeenkomstig hel bepaalde by artikel la der Kieswet, voor voldaan geleekende aanslagbiljetten vóór den löden Februari a. s. te doen blyken. Deze aanslagbiljetten worden na de vast stelling der Kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde by het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgje- noodigd dam van vóór den löden Februari a. s. aangifte te doen. De bewijsstukken, by zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van bet bedrag van het aandeel in den aan slag en de noodige bescheiden ten bewyze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der Kiezerslijsten aan be langbebbenden teruggegeven. w Tevens worden de mannelijke inwoneis dezer Gemeente, die krachtens artikel 1b derzelfdc wel aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kie zerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zyn blijkt (1OIID8CHE COURANT. bereiking van h-at vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samen geteld 3o. dat zy op den laten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrye beschikking hebben van ten minste f 100.— (nominaal,) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of ten minste f 50 ingelegfj in de RykaposUpanrbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheert door het bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende veroeniging, van eene nuamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of vaneene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld by het vorige lid van dit artikel, zyn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen vour zoover en voor zoolang als zy blykens opgave aan het bestuur der ge meente, wpar zy gevestigd zyn. een waar borgfonds van f 25000.— by de Nedeilandsche Bank hebber, gedeponeerd 4o. dat zy met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen by algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met d<| benoembaarheid lot eenig ambt, de vervulling van eeuigo betrekking of de uit oefening van eenig bedryf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeft yd van vyf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftyd hebben be reikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Ryks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heelt, voor hunnen vader. Aanslagen in do Ryks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van bet laatstverloopen jaar een aanslag biljet is uit gereikt, blyven voor de toepassing van het bepaalde by art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap gelden ook voor den medo-eige- naar, wiens naam niet by den aanslag in hot kohier is vermeld, mits zyn aandeel in dien aanslag ten minste èén gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Ryksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedryfs- of per- soneele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hy het gevolg is van eene mot de waarheid strydige aangifte. By de berekening van den werkolyken huurprys die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöpera tieve bouwvereniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- de heele wereld den rug had toegekeerd, om op te klimmen tot de dadelyku oorzaken van de geheimzinnige behandeling, waarvan hy bet slachtoffer was geworden, otii de draden te vindon van bet onzichtbaar weef sel, waartegen ieder strijd machteloos was gebleken te zQn, bet waren al te maal dingen, zoo niet om den ijver te verlammen, dan toch zeker om den trouwsten en eerlyksten vriend van Juan Cameron af te schrikken van zyn taak. Om goed te volbrengen hetgeen er gedaan moest worden, waren de eerste vereischten kalmte van geest en een helder doorzicht. En juist die twee dingen miste Eduard de Lairis. Hy was van natnnr wjj weten het veeleer hartstochtelyk dan beredeneert en hoe zou hy nu kalm kannen zyn, nu op huur door deeling met 50 en vindt geen aftrok plaats van de som verschuldigd voor gas- of waterleiding, in geval deze in den huurprys is begrepen. By de berekening van het inkomen, be doeld in art 1b, 2o eerste lid, worden vrye woning of inwoning en vrye kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor do gemeente of het gedeelte d>er gemeente, waar zy ge noten worden, vermeld in de by deze wet gevoegde tabelenkel vrye kost op hot be drag, vermeld in da laatste kolom, vermin derd met dat, vermeld in de voorlaatste ko lom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten b treft, mot den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedryf medebrengt, dat zy in den regel een gedeelte van hot jaar niet worden uitge- oefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende wolken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tyd medegeteld, gedurende welken de werk zaamheden, waarvoor hy in dienst is, bob ben stil gestaan, ook indien gedurende dien tyd de dienstbetrekking tydelyk was opgo- heven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2o., als vast week-, veertiendaagse!», maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ont vangen, wordt het geacht tot hut normale bedrag te zyn genoten. Indien in de plaats van hot inkomen, be doeld in art. lb, 2o., eene tjjdelyke onge vallen rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zy wordt genoten, in rekening ge bracht tol een bedrag, gel ijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen of lijfrente, bedoeld in art. 1b, 2o., der vrouw g<»ldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener Gemeente in de by deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt do grens tusschen die ge deelten door Ons, Gedeputeerde Staten ge hoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeellng gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staton, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens „vroeger” gedane aangifte op dikwyls als nu bet echtpaar had gezien. En als deze of gene de opmerking mocht maken, dat mevrouw d’Orvilliers zoo bleek was en dijt bet scheen, of de koortsgloed haar uit de groote blauwe oogen straalde, dan heette het. dat het tengere, zwakke vrouwtje niet bestand was tegen dn ver moeienissen van het leven in de groote wereld Men beklaagde baar xooal» men daizênd vrouwen had kunnen beklagen, die 't aan haar stand meenden verplicht te.zjjn, zich overal te vertoonen en aan alles deel te nemen, al weten zy ook, hoe zy daarmede het gestel ondermynen. Sinds het onderhoud, dat hij met Richard O'Brien bad gehad en sinds het ontvangen van Edith’s laai sten brief, was Eduard slechts etftoiifil ten harent geweest, op een VrydagavWd, by de receptie van den heer d’OrvillieW Op die receptie had hy met Edith gutn enkel verlronweljjk woord kunnen wisselen, waartoe zy trouwens van haar kant hum’ de gelegenheid ook niet gemakkelijk bad gemaakt. Een handdruk, ten aanschonwe van ieder een, een handdruk, waarin zij althans oen weinig van hun ziel hadden gelegd, dat was alles geweest. (Wordt vervolgd). 86) „Wat my betreft, Jean, ik geef u myn woord van eer, dat ik als de acht dagen zjjn voorbijgegaan zonder eenig resultaat te hebben opgeleverd de eerste zal zyn om u het pistool in de hand te gaven en u te zeggen „Doe nu, wat ge niet laten kunt, held en martelaar 1” „Goed, het zy zoo,” sprak de Spanjaard eindelijk met een droevig lachje. „Die acht dagen van foltering te meer, ik wil ze door staan uit erkentelijkheid voor uw vriendschap en toewijding.” Toen Eduard de Lairis Juan Cameron verliet, vond liy Teresita, André Barton en den ouden Antonio, die hem stonden op te wachten. „Welnu?” vroegen zy hem. „Ik heb een uitstel verkregen," telde hij. »In de eet sta acht dagen hebben wy niets van hem te duchten.” uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, lui dende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen defe Rijks, ---M-4-1-J»— Jen lyaltyd ygp hebben bereikt, voor zoover zy over het laaAverloopen dienstjaar in eene of meer der Rylcs directe belastingen zyn aangeslagen, het te dier zake verschul digde vóór of op dun isten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopon dienstjaar zyn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste „een gulden,” in de vermogensbelasting, in de belasting op be dryfs- on andere inkomsten of naar een of meer der vyf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals dio is geregeld by de Wet van 16 April 1896 (Staatsb ad No; 72) b. indien zy niet overeenkomstig het be paalde sub a zyn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zy als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 3Uten Januari sedert den laten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachten» huur, een huis uf een gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder by- behooren of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprys per week berekend, ten minste heeft bedragen de som. voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar het huis gelegen is, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige buisjes of gedeelten van huizen of, krachtens eigen lom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zy op den 31sten Januari sedert den laten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens by niet meer dan twe^ personen, ondernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedryf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoo danig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, is vernield in de by deze wet gevoegde tabel of dat zy op den Isten Februari in het genot zjjn van eed door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lyfrente van gelyk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter XXXI. Toen hy weder met zyn gedachten alleen was, begreep Eduard do Lairis oneindig be ter al de moeilijkheid van de taak, die hy zoo van ganscher harte had op zich genomen. .Tjd brengt raad,” zegt het spreekwoord. Maar hier was do tijd, waartoe Juan Ca- I meron zich slechts met moeite had laten ▼inden, zoo kort, dat de verwachting van te zullen slagen al zeer gering mocht beeten. Om in acht dagen de onschuld te bewijzen van een bitter verongelijkt man, wien reeds

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1