gasbek n, JLS, moffen, Uioii-s hen ar yVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, JEN, NG No. 9639. Dinsdag 7 Februari 1995. x 'S. jiting. t T. 44ste Jaargang Buitenlandse)! Overzicht. EELILLETOX ■-« 1 prjjien. in t i. l ver- nu toepassingen rdp Por" t8. Zij geven i niet kunnen ;oen imitaties onverschillig gebaar deed de k..:..» _.„-T naQ.ve. een aantal ong«- >p aanvraag. I’S Co. modellen te i. h I. 1.01 IWliE G0UB4NT Vrydag is de minister van binnenlandbche zaken Freiherr Von Kammerstein in het Riihr-district aangekomen. Vergezeld van den opper president van de Ryn provinaie, den regeerings-president van Dusseldorf en eenige andere heeren bracht hy een bezoek telefoon Mo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering' van Zon- on Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F OEN T E N. De Times-correspondent te Peking zendt aan zyn blad weer een correspondentie, die overvloeit van geheimen en uitgesproken haat tegen Duitschland. De correspondent beweert, dat Duitsch land zich bemoeit met de zuiver binnen- landsche aangelegenheden van Shantoeng,en eens aandachtig toe?’ Hierop verklaarde Eduard de Lairis tot in de kleinste bizonderheden, waarom het hem te doen was en wat hy van Coralie verwachtte. Het bleek moeielyk genoeg te zyn, haar alles duidelijk te maken en ruim een uur lang was de Lairis bezig om te vertellen van d.e overheerschende macht in Spanje en van de party der Carlisten, waartoe Juan Cameron behoorde, die thans door iedereen als een verrader word beschouwd. De vrooljjke en lichtzinnige danseuse begreep in ’t eerst, in spijt van al haar goeden wil, bizonder weinig van Camerons toestand en zag zich verplaatst in een voor haar geheel vreemd land. Hoewel de Lairis op een duidelijke wyze een soort van cursus voor Coralie opende over de hedendaagsche wereldgeschiedenis, zonden wy er niet op durven zweren, dat zy er veel van opstak, maar zy eindigde niette min met te begrijpen, wat de Lairis van haar verlangde en met te beloven, dat zy de menschen wel aan ’t praten zou weten te brengen. No, dat was haar toevertronwd. Alles behoorlijk afgesproken zijnde, keerde de Lairis huiswaarts, waar zijn bediende hem een gedrukten brief ter hand stelde met een rouwrand. Reuter seint uit Petersburg, dd. 4 Febr. Generaal Koeropatkin meldt onder dagtee- kening van 3 dezer, dat Sjantonohenan, na een voorafgaand gevecht, geheel door de Russen is bezet. Om vyf uur ’s morgens be gonnen zy met de verkenning van de door de Japanners bezette dorpen Fantsjen en Poedzora, twee werst ten zuiden van Lin- ditong. Na eenige salvo’s drongen Russi sche jagers Fantsjen binnen en doodden er vele Japanners. Japansche troepen, die tot versterking aanrnkten, werden met geweer vuur en bajonetaanvallen afgemaakt. De overige Japanners, ter sterkte van ongeveer twee bataljons, trokken daarop terug. Toen evenwel do Japanners uit de rondomlig gende loopgraven op de Russische jagers begonnen le vuren, trokken dezen terug met mee voering v >n alle dooden en gewonden ten getale van dertig en een gevangene. Een Russisch officier werd gewond- Op den rechtervleugel lieten de Japan- wrs honderd doodon achter, van wie er 83 door de Russen werden begraven- is verklaard Het kohier No. 90) Ik heb beloofd, dat die geheimzinnige ge schiedenis zon worden opgehelderd en da ar by heb ik op uw hulp gerekend.” „Wat een mal idéej” „Zondt ge uw tusschenkomst weigeren P” „Van myn leven nietl Ik begrjjp er wel niets van, maar dat komt er minder op aan. Als ik maar weten mag, hoe er gehandeld moet worden, wil ik voor een enkele maal in myn leven my pok wel eens met staat kundige dingen gaan bemoeien Ge hebt my al te zeer verplicht met het duel, de Lairis dan dat ge my niet tot wederdienst bereid zoudt vinden 1” „Komaan, zoo mag ik het hoorenOm my de inlichtingen te verschaffen, die ik noodig heb, dien ik zoo het een en ander te weten van hetgeen er in den ministerraad Verhandeld wordt „In den ministerraad P” herhaalde Coralie en eensklaps begon ze te lachen. „Verbeeld je, ik heb daar juist om u te kpnnen ont vangen den secretaris van den minister van Inzending van Advertentien tot 1 uur des mid i. Reuter seint uit Tokio van 5 Februari Een aantal schermutselingen hadden in den nacht van Vrydag op Zaterdag plaats langs den Shaho en Hoen-ho. Do Russen schoten granaten at op de Japansche linies. Vt-JLdagnacht violen kleine atdeelingen Russische infanterie Waitaoshan, Titishan en omliggend gebied aan. l;it het Mand- sjoerysche hoofdkwarti- r wordt gemold, dat al deze aanvallen afgeslagen werden Vrydagavond vuurden de Russische bat teryen van Lioesjentoen, Wanpaoshan, noor delijk van Shahopo, en van nog andere stellingen op de Japansche stellingen. Zater dagmorgen vielen 600 Russische cavaleristen, twee compagnieën infanterie met een bat tery te gelykertyd Chiatailjoe aan. De Russen «chenen de beschikking te hebben over reserve-troepen. Toen dit bericht ge seind werd, verdedigden de Japanners zich nog. 300 man Russische cavalerie met twee kanonnen bezetten den 24cn Januari Tong- sjen, aan de noordoostelijke kust van Korea, ontruimden deze plaats den 28e, noordwaarts trekkende. Buitenlandsche zaken aan de deur gezet!” „Is ’t mogelyk En ik dacht nog wel, dat je als een kind met gesloten vuistjes lag te slapen P” „Ei kyk, daar heb ik myn mondje voorbij gepraatMaar tusschen ons beduidt dat niet veel, niet waar „In ’tgeheel niet! Maar ik zou er wan hopend onder zjjn, als die secretaris nu in eens boos op u geworden was, want by kon ons van veel dienst zyn voor de inlichtingen, dien ik noodig heb „HyP Boos op my PMorgen komt hij weer schreien aan myn deur.” „Laat hem dan binnen komen.” „Goed, ik zal er voor zorgen.” „Verder moet ge, als ik my niet vergis, ook eenige realatie’s hebben in de diploma tieke wereld van het buitenland, dat hier vertegenwoordigd wordt.” „’tls my een raadsel, hoe ge er achter zyt gekomen, maar nu we eenmaal op dat terrein zyn aangeland, wil ik u wel bekennen dat ik eenige relatie heb met Engeland en op een zeer goeden voet ben met Rusland.” „Compleet een regeeringsprogram van onzen tyd.” „Met Italië is de verhouding koel.” „Dat doet er niet toe. Met Spapje P” „Uitmuntende relatie 1” „Dat treft bizonder goed!... Luister r In Dombrowo hielden gisteren meer dan 15,000 stakers een betooging. Zy trokken, met vaandels voorop, naar Sosnowice en trachtten van hier naar het station van Warschau te loopen. Kozakken verhinderden dit echter. Daarop trokken zy naar Dom browo terug. De kozakken maakten geen gebruik van hunne wapenen. Uit Lodz wordt van 4 Februari gemeld Gisteren zyn hier negen, heden zes, by do jongste onlusten gedoode menschen begraven. Op het kerkhof kwam het weer tot een treffen tusschen de menigte en de militairen, waarbij twea personen gedood en vyftien gewond werden. Een Israëlietische knaap die een kennisgeving van een huis afscheurde en een arbeider werden door een politieagent gedood. De dienst is gestaakt aan de trams en het goederenvervoer van den spoorweg. De fabrikanten besloten tot het instellen van den tienurigen werkdag, of in plaats hiervan met toestemming van de regeering tot een arbeidsdag met anderhalf uur mid dagrust. Aan het station is de bagage van aan komende en vertrekkende reizigers onder worpen aan contrölo. volstrekt niet overwogen heeft. Grootvorst Wladimir verklaarde aan een vertegenwoordiger van de Associated Press De invoering vun een Grondwet zou voor Rusland bet einde als Staat beduiden. Het eerste gevolg ervan zou zyn de anarchie,] en na hot onderdrukken ervan zou het Ryk verbrokkeld zijn. Finland, Polen en wellicht nog andere gedeelten zouden verloren zyn. De boeren weten niet wat het woord „regeering” beteekent. Zy kennen slechts den Tsaar en deze is alles voor hen. Her vormingen zyn weliswaar noodig, maar die zal do autocratie invoeren; en het volk zal de gelegenheid hebben zyn nooden en bo heeften direct aan den Tsaar voor te leggen”. De 22e Januari heeft geleerd, hoe gemak- kelyk dat gaat. Een ander bekende autoriteit, waar het de kennis van Russische toestanden geldt, de Prager professor Masaryk, gchryft in de Oesterreichische Rundschau een artikel waarin hy den toestand aldus uiteenzet: „Het Tsarisme is niet alleen een politieke, maar nog veel meer een oeconomische qnaastie. „De Tsaar bezit meer dan honderd kas teden, waarin steeds alles zoo geschieden moet, alsof de heerscher er tegenwoordig is, hoewel hy in vele ervan zyn heele leven niet komt. Het onderhoud dier kasteden kost 20 millioen Roebel per jaar, 32,000 bedienden zyn met de zorg ervoor belast. „De keizerljjke familie telt 33 mannelijke leden, die ieder jaarlyks een apanage van 21 mill. Roebels hebben De grootvorsten be zitten te zamen het veertigste deel van den grond van geheel Europeesch Ruslandzy hebben 325 paleizen en kasteden, met 22,000 bedienden, gemiddeld 637 bedienden voor iederen grootvorst. „Het is dus niet te verwonderen, dat deze grootvorsten een constitutie, met toezicht op de Russische financiën, verafschuwen. „Men vraagt of het Russische volk ryp is voor een constitutie. Elk volk s ryp voor gezonde, eerlyke, op rechtvaardigheid ge gronde toestanden voor een regeering die niets te verbergen, niets te bemantelen heeft... „Maar het Tsarisme is ovorryp, zoo dooi en door, dat ook de groote massa van het Russische volk dat niet meer verdragen kan. „Menschelyko gevoelens of zelfs erken ning van eigen fouten zyn van het theocra tische Tsarisme niet te verwachten, en daar om evenmin een politieke ommekeer uit zichzelf. Het Tsarisme zal slechts voor ge weld wyken.” De thans officieel als onjuist erkende mededeeling van den correspondent der Daily Telegranh heeft de vraag doen ry zen in soyimige kringen, of het mogelyk zou knnnen zyn, dat de autocratie uit zichzelf adn den toestand van rechteloosheid een einde zou maken De Russische regeering zegt in haar offi- eieele ontkenning dat zy dit vraagstuk nog verlangt dat de benoeming van een nieuwen gouverneur van die provincie eerst door den Duitschen gezant moet worden goedgekeurd. In October werd Hoe Tiugkan tot plaats vervangend gouverneur benoemdmaar Duitschland protesteerde, omdat het niet vooraf om zijn goedkeuring was gevraagd. By de benoeming van Yang Shih siang tot plaatsvervangend gouverneur protesteerde Duitschland opnieuw, met een herhaling van de ontevredenheidsbetuiging omdat het niet vooraf gehoord was Duitschland, zegt de Times-correspondent, volgt in Shantoeng precies dezelfde methode als Rusland in Mandsjoerye, dat ook China dwong, om Rusland» goedkeuring te vragen voor de benoeming van gouverneurs en andere hooge ambtenaars. Doch verdbr heeft baron Mumm von Schwarzenstein erop aangedrongen, dat Yang Shih siang vóórdat hy zyn ambt aan vaardt, zich eerst te Peking in de Duitsche ambassade moest komen voorstellen. Dit werd door Yang Shih siang geweigerd; hy verzocht baron Mumm naar Tientrin te ko men- Maar op last der Chineesche regeering heeft Yang Shih siang zyn verzet moeten opgeven- Hy is Zondag te Peking aangeko men, heeft dien dag in een tempel doorge bracht en is Maandag in de ambassade ge weest, waar hy een lang onderhoud met baron Mumm had. De Times-correspondent zegt, dat deze Duitsche staatkunde in China wantrouwen wekt, en dat men zich afvraagt, waarom Engeland met Duitschland in China zoo nauw samengaat, daar Duitschland iedere gelegenheid aangrypt om de Engelsche be langen in China te bestryden. De Voss. Ztg. wyst op het klaarblijkelijk overdieven en hatelijke van deze correspon dentie, die, naar het blad betoogt, alleen de bedoeling hebben kan, nu de betrekkingen tusschen Engeland on Duitschland weer wat verbeterd zyn, het vuurtje weer wat aan te stoken- Het geheele geval zou dan ook niet' waard zyn bet na te vei tellen zegt de Voss. Ztg-, wanneer het niet Engeland’s grootste blad moest kenschetsen, dat zich eiken dag „schuldig maakt aan tekortkomingen tegen de eerste eigenschap van een gentleman, de waarheidsliefde”, om haat te zaaien tegen het Duitsche Ryk. Met een c Lairis den gedrukten brief open, maar lyks had hy dat gedaan, of hy uitte kreet van verbazing en smart. XXXIII. De brief gaf Eduard de Lairis kennis van 't overlijden van Edith’s vader, van den man die in zekeren zin ook zyn vader was geweest van Richard O’Brien. De begrafenis zou twee dagen later plaats hebben. Men kan zich de ontsteltenis van den jongen man by die geheel onverwachte tijding voorstellen. Hoe was ’t mogelyk, dat de grijsaard, dien hy vier dagen geleden, nog gezond en wel had gezien, zoo plotseling was gestorven, zonder dat de Lairis van eenige ongesteld heid had gehoord, zonder dat men hem daarvan met een enkel woord had kennis gegeven. Eduard was innig bedroefd en tèr neder geslagen. Plotseling en hy schaamde zich in dat ooger.blik er voor drong zich een gedachte aan hem op, die hy maar niet kon onderdrukken, en die gedachte was „Nu haar vader dood is, bestaat er niets meer wat Edith kan terughouden van een vlucht met my Dat zal voor ons een lossing zyn Hordt vtrvolgd.) J; Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door 1 den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op den jn Februari 1905 executoir 13 der Personeele belasting, dienst 1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de VX et bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend GOUDA, den 6 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Telrroon *2 A I) V ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1