CUT. TER ITS. coratief ieeB o e braden Dondredag 16 Februari 1905. No. 9647. BiiHeiilantlsch Overzicht. FtLI LLUTü.l ING rei (glijders werkelijke hulp Laarmmagazijn 30. LOON, r. Gasfitter. I 219. AT. 44ste Jaargang 0 ste na-ggk can te- X, Inzending van Ad verten tien tot. 1 uur des midd. De Koning opende de Parlementaire zit- XXXVI. gaan Wordt vervolgd). briefkaart w or H ►egezonden door tbommol- Kleiwegsteeg. neten werk rel voor ns Genoegen” :ent Per4ix per halfje? J in ver-C*$ qesver- e gasrekening Laat dan dra allernieuwste LFF’ri licht in een geheel ii alsdan niet cheiden en bo- eigenscbappen GOlOSCllE (OIR V M en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. In het derde mijndistrict van Dortmund, waar de mynen Germanih en Zollern van de Gelsenkirchener Gesellschaft liggen, staakt nog een groot deel van het volk. Er moeten daar veel sociaal-democraten en Polen zyn althans volgens de „Kölnische Ztg.” De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Fischer, heeft opnieuw 1000 mark gezonden gror.d was. Dat was zyn allereerste plicht en geen redeneering, uit zelfzucht ontstaan, mocht hem daarvan terughouden. Tot wien moest h|j zich wonden P Waar moest hy het onderzoek beginnen, dat hem deed huiveren en dat hem, hoe ongelukkig hij ook was, met een tiental grooter onheil bedreigde. werkloozen door een permanente bedreigd zag in zijn eer en zelfs in zijn leven, by het vernemen van het feit, dat d’Orvilliers Juan Cameron haatte, had hy zich eensklaps herinnerd, dat het doosje met Edith’s brieven was gevonden geworden by zyn vriend en dat de rechter van instructie kennis had genomen van den inhoud dier brieven, want hy had ze immers aan zyn vrouw laten zien I Daarop waren hem Edith’s woorden te binnen geschoten „Hy weet alles behalve uw naam dien xal hy nooit weten En toen was dat groote vraagteeken ge komen „Zou d’Orvilliers Juan Cameron beschuldigen van den minnaar zyner vrouw te z|jn Diezelfde gedachte was Eduard de Lairis reeds vroeger door het hoofd gegaan, toen André Berton. hem was komen verklaren, hoe machteloos zyn zwager stond tegenover een. geheimzinnig complot of een geheime wraakoefening, waarvan niemand hunner iets begreep. Maar dat denkbeeld was zoo stuitend geweest voor zijn gevoel, dat hy het met al de kracht, die in hem was, van zich af had gezet. Thans was dat moeieljjker, zoo niet ónmo gelijk geworden. H(j moest deri toestand in het aangezicht zien en zich verzekeren, of zyn vrees ge- Er waren goed nagedaan slechts drie personen, die Eduard de Lairis de noodigo inlichtingen konden verschaffen, n.l. d’Orvil liers, Edith en Juan Cameron zelf. De eerstgenoemde was ongetwyfeld de eenige, die alles met zekerheid wist en die hem alles zou kunnen verklaren Maar nergens zag de Lairis zoo tegen op dan den rechter van instructie in deze zaak te gaan ondervragen. Al ware zyn persoon geheel buiten spel geweest, zelfs dan nog het valt gemakke- lyk te begrijpen zou de Lairis geaarzeld hebben, den door hem zoo diep beleedigden echtgenoot in den arm te gaan nemen, den man, wiens byzQn, wiens oogopslag, wiens alledaagsche handdruk hem reeds oen kwel* ling was geworden. Nu was ’tnog veel erger: Als d’Orvilliers den Spanjaard beschuldigde den minnaar zyner vrouw te zyn, werd het bepaald onmogelyk, hem te gaan af vragen of hy eeniga reden had om dien Spanjaard te haten en te vervolgen, of hy als rechter van instructie de middelen had beraamd, om Juan Cameron onschuldig als deze was aan de hem ten laste gelegde feiten in het verderf te storten, omdat hij zich ah mensch door hem gehoond en beleedigd waande. Men kan niet tegen een getrouwd man gaan zeggen: „Ge weet, dat uw vrouw u bedriegtge denkt, dat het met dien man is ik verzeker u, ik zweer u, dat gij in een dwaling verkeert I” En dat kan men des te minder doen, als men zelfde minnaar dier vrouw is. Toch was het zeker, dat niemand4’Orvil- Hors als men niet die onmogelijke taal tot hom sprak tot eenig antwoord zou kunnen bewegen. Moest de Lairis zich dan tot Edith wenden Ja, met haar zou hy kunnen spreken. Haar man verdacht hem niet of nam althans den schyn aan, hem niet te ver denken het zou voor hem niet ondoenlyk zyn hoewel het altyd onvoorzichtig en gevaarlijk bleef om met Edith een ver klaring te hebben en met haar na te gaan of zyn vrees en zyn vermoeden inderdaad gegrond waren. andere landen zullen aansluiten om dezelf- andere redenen dan is er veel l'eletoon Mo. 62. I)e Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie inaandep is 1.25, franco per jaist 1.70. Afzonderlijke Nomjners VIJF CEN1 EA. ting met groot ceremonieel. Hjj las de troonrede voor in het Hoogorhuis, dat ge vuld was met Pairs, die roode gewaden droegen en met dames in groot toilet met diamanten diademen op het hoofd. In de troonrede wordt gezegd dat de be trekkingen met de vreemde mogendheden steeds vriendschappelijk bleven. Ongelukki gerwijze duurt de Russisch-Japansche oor log nog voort. Myn regeering handhaaft een strikte neutraliteit. De toestand in de Balkan-Staten geeft voortdurend reden tot zorg. De maatrege len getroffen tengevolge van de bemoeiingen van Oostenrijk en Rusland hebben eenige verbetering gebracht, vooral wat betreft de gendarmerie, doch deze maatregelen dienen aangevuld te worden met radicale hervor mingen in het byzonder van flnancieelen aard- De Koning kon met voldoening ge tuigen dat de Oostenryksche en Russische regeeringen onlangs voorstellen in dien geest bij den'•Porte hadden ingediend Myn regeering staat in verbinding met de mo gendheden, die by dit belangrijke onderwerp geïnteresseerd zyn. De troonrede roert aan de ratificatie van de conventie met Frankrijk, welke de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen versterkt, spreekt over de sa menkomst van de internationale commissie te Parys tot onderzoek op wie verantwoor delykheid rust voor het botreurenswaardige Noordzee incident. De regeering overweegt ernstig stappen te doen tot het instellen van een vertegen woordigend lichaam in Transvaal, dat, ho pelijk, leiden zal, in werkoljjken voorspoed, tot de uiterste grens van volkomen zelfbe stuur. In de troonrede wordt verder gewag ge maakt van de gevolgen van de overeenkomst te Lhassa gesloten, welke de betrekkingen tusschen Tibet en Indiö op bevredigende wyze regelt, verder wordt herinnerd aan het bezoek van den zoon van den Emir aan Calcutta, aan het bezoek van het Britsche gezantschap aan Kaboel. Ten slotte wordt meegedeeld dat voorstel len ingediend zullen worden tot wijziging van de kiesdistricten, voor de parlementaire zetels, tot vermindering van de nadeelige gevolgen van de immigratie, tot ondersteu ning van instelling, tot verbetering en uitbreiding van de ongevallenverzekering voor den werkman, tot het instellen van een ministe rie voor handel en nijverheid, tpt het voor komen van botervervalsching, enz. enz. In het jaar 1584,- na den doud van Iwan, koos een Sobor diens zoon Theodoras tot Tsaar, en na diens dood in 1598 benoemde weder een Sobor Boris Godunof tot heer schar. In dezen laatsten Sobor hadden 34 adellijken zitting, als vertegenwoordigers der steden. In de 16e eeuw werd in een smeekschrift den Tsaar den raad gegeven elk jaar verte genwoordigers van adel, steden en platte- landsdistricten bijeen te roepen. In 1613 kwam een zoodmige Zemski Sobor byeen, en koos Michael Feodorowitsj Romanof, den stamvader der thans nog heerschende dynastie, tot Tsaar. De Russische geschie denis maakt herhaaldelyk melding van So bor’s, die zich .met verschillende quaesties van binnenlandsche en buitenlandsche staat kunde bezig hielden. Vooral voor het nit- schryven van belastingen steunden de Tsaren gaarne op het gezag der Sobors. De Sobor bestond toen uit ambtenaren, geestelijken, adel, en vertegenwoordigers der kooplieden en boeren. De vërgaderii g kwam b(jeen in het Paleis te Moskou, en werd door den Tsaar met een troonrede geopend. De Stonden beraadslaagden af zonderlijk en dienden hunne besluiten schrif- telyk in. De Tsaar was niet verplicht die besluiten te volgen De Sobor had het recht wetsvoorstellen te doen. In 1648 werd een Sobor bijeengeroepen voor het ontwerpen van een wetboek, in latere jaren om raad te geven over de annexatie van Klein-Rusland, over den opstand in Pakofdoch naarmate de macht van den Tsaar toenam werd de invloed der Sobor’s geringer. Na 1698 zyn zy niet meer voorgekomen. Catharina heeft nog eens een poging gedaan om een Parlement byeen te roepen, maar dat was de laatste- De Sobor’s hebben, zooals hieruit blykt, een soortgelijken oorsprong als de volksver tegenwoordiging in het We-ten. Binnen landsche onlusten en ongelukkige oorlogen dwongen de Keizers de hulp van het volk in te roepen. Maar do Russen zyn er niet in geslaagd, die vertegenwoordigingen tot blijvende instellingen te maken, en de een maal verkregen rechten te behouden en uit te breiden jename )lo ver- die er0 edene’è .or het SOLOWS Dit dan na-^£>. rgarine gekarnd torg digd. J furendejj rander-Wr rdt i frisch^b datum 89) „Ik «weer u dat ik er zelfs niet aan denk om naar u zegsman toe te gaan en, wat er ook gebeuren mag, zyn naam zal niet worden genoemd, evenmin als de uwe.” „Nu, dan is ’t goedWel thuis, myn vriend Nogmaals werd er een handdruk gewisseld. Levendig en gracieus wipte de danseuse uit het rytuig en Eduard de Lairis reed verder. In waarheid had hij, by 't verlaten van haar, die voor zyn minnares doorging, nog geen bepaald plan in het hoofd. Alleen dit dat hy alleen wilde zyn, dat hy zyn gedachten wilde regelen, dat hy met bedaardheid wilde nagaan, hoe er in de gegeven omstandigheden door hem moest gehandeld worden. Hy keerde huiswaarts en sloot zich in zyn kamer op. By het vernemen, hoe d’Orvilliers zich tot de Spaansche ambassade had gewend en hoe het tengevolge van zijn tusschenkomst was geweest, dat Juan Cameron zich zoo wreed aan de Essener Volkszeitung, ten „behoeve van de gezinnen der stakers, met den wensch dat allo mijnwerkers zich nu zouden voegen naar het besluit van 9 dezer, en overal de arbeidj hervat zou worden. In 'een te Londen gehouden bijeenkomst van het bestuur van het Britsche mynwer- kersverbond is het besluit, om wekelijks 2000 beschikbaar te stellen voor, de Doitsche stakers, bekrachtigd. Het verbond heeft tot dusver 4000 pond gezonden. Daar nu echter de stryd geëindigd is, zullen de Engdschen nog maar ééns een bedrag van 2000 pond overzenden. Een telegram van gunoraal Sacharof aan den generaler. staf xegtGistermorgen vroeg werd een afdwling van onze jagers by Nanshinpoe, zuidwestelyk van Baniapaotse, aangevallen door drie Japansche compag nieën. De Japanners werden na een hard nekkig gevecht ternggeslagen. Zy lieten een groot aantal dooden, wapens en ammunitie op het slagveld achter. Aan Russische zyde werd een officier licht gewond- Den llen Februari deden de Japanners in het centrum een aanval op een bosch door Russische jagers bezet. Zy werden echter ternggeslagen In politieke kringen in St. Petersburg neemt de overtuiging top, dat de bycenroe- ping van een Zemski Sobor, een soort Rus sische volksvertegenwoordiging, spoedig te wachten is. De Zemski Sobor, landsverga during, is een soort van raadgevend lichaam, dat vroeger in het Grootvorstendom Mos kou werd bijeengeroepen, om den heerscher met raad en daad by te staan. Oorspronke* lyk was de Sobor een bijeenkomst van gees telijken, onder leiding van den Metropoli tans doch later werd deze vereenigd mot- de Duma, en werden naast kerkelijke be langen ook staatsbelangen besproken. De eerste Zemski Sobor werd in het jaar 1550 bijeengeroepen door Iwan die later den bijnaam „de Verschrikkelijke” ontving met het oog op de onlusten die in Rus land heerschten. Zestien jaren later werd een tweede Sobor bijeengeroepen, om te be raadslagen over de vraag, of de oorlog met Polen zou worden voortgezet, dan wel of vrede zou worden gesloten. Aan dezen Sobor nawen deel de geestelijkheid, de Duma van Moskou, hooge ambtenaren en vertegen woordigers van den adel en van de koop lieden. ien bezoek uit LZIJN sier”, n 13, Volgens berichten uit Liaojang wordt het totaal der Russische strijdmacht tusschen de Shaho en Kharhin op 450.000 man gesteld, waarvan 280,000 man in de gevcchtslinie. Do toestand der gevangenen en de lykcn der gesneuvelden toonen, dat de Russen lijden aan gebrek aan schoenen en winterkleden, sommige officieren dragen Chinedache schoe nen. Men meent dat het blootstellon aan de koude het aantal ziektegevallen aanzienlijk doet toenemen. Latere schattingen stellen de Russische verliezen, bij Heikoetai op 25,000 man. Telefoon Xo. S2 A D V K UT E N T I EN worden gephaUt van 15 régels a 50 Centèn; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Behalve president Loubet hebben ook verschillende gekroonde staatshoofden, o. a. Frans Jozef, den koning van Italië hun byval betuigd in verband met het voorstel tot oprichting van een Internationaal Land- b )uwinstituut. We hebben gisteren al onze meaning, dat de clausule betreffende de „bescherming van den landbouw tegen ver drukking door transport- en opkoopsyndica- ten” waarschijnlijk een kritieke bepaling in het voorstel zou blyken, te kennen gegeven. In de Duitsche pers gaan nu reeds stemmen op, die het heele plan een doodgeboren kind noemen. De landbouwbelangen der verschil lende landen staan zoo veelvuldig tegenover elkaar, zegt men, dat niet te zien is, wat zulk een Instituut voor practische resultaten tot stand zou kunnen brengen. Het ware heel wat beter als Italië zich ertoe bepaalde zyn eigen landbouw tot een hoogere trap van ontwikkeling te voeren, inplaats van zulke internationale plannen na te jagen, die niet tot het rechte doel leiden. Men mag benieuwd zyn wat het speciale program zal zyn, dat ten grondslag zal liggen aan de beraadslagingen van dit uit vertegen woordigers der verschillende regeeringen en afgevaardigden der groote landbouwveroeni- gingen bestaande Instituut. Meer dan al- gemeene richtsnoeren, waai over men het reeds overal eens is, kannen moeilyk wor den vastgesteld zoo zal het beste, wat er uit zVoort kan spruiten, op tyn hoogst zyn een vriendschappelijke wisseling van goede wenschen en raadgevingen. Als de Duitschers er nu reeds zoo over denken waarby zich stellig verschillende de of kans, dat er in Mei a.s. te Rome een groo te internationale beleefdheidscomedie wordt opgevoerd.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1