8&OSE ITS. laar Belasting op de Honden. extract Donderdag 23 Februari 1905. No. 9653 KliVMSGEVIXG. Bulteulaudscii Overzicht. ENG i ll H.ll. TO A Laarzentuagazijn 30. •gscfien is Odol tóe middel ien tanden. entflacons. 44ste Jaargang 1 i van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid i. schadeloosstelling. i ÜKMAN Sl Ex Wordt vervolgd). lNT, ien modellen te Kleiwegsteeg. ">0 cis., 7-> ct< rs en Drogist en VKEli! Rotterdam. £R, Apotheker Westhaven 198 ieten werk lUIS" IARDEMANN ANDVOORT, 30RT, J. 8. J, A. DROST FF. Reuter seint uit Brussel d.d. 21 Febr. De internationale zeerecbt-conterentie, belegd far vnotfifallino' vnti aan nnilnrma militie. In de bijeenkomst werd deze motie met 3000 stemmen tegen 50 aangenomen. Duidelijker dan lange redeneeringen toont zulk een unaniem besluit van de studeerende jeugd wat er omgaat onder het ontwikkelde deel des volks. In spijt van alle officiecle tegenspraak ont ving Reuter’s correspondent uit zeer goede bron de. mededeeling, dat de vraag of vrede zal worden gesloten, niet alleen door den Tsaar is overwogen, maar dat ook de voor waarden zijn vastgesteld, waarop Rusland bereid zou zijn vrede te sluiten. Deze voor waarden zijn Korea zal geplaatst worden onder Japansche suzereiniteitPort Arthur en het schiereiland Liaotang zullen aan Ja pan worden afgestaan; Wladiwostok zal tot een neutrale haven worden verklaard onder het stelsel van de open deur de Chineesche LÏR Teleloon No. 82 A I) V E B T E N TI EN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ien toepassingen Iderd/' Por* erts. Zy germ icrs niet kunnen i, gocn imitaties n. en aantal onge- tü op aanvraag HTS Co. wereld verder gegaan, dan hy goedschiks had kunnen verantwoorden. De heer d’Orvilliers was veel te bang, dat iemand vermoeden zou, wat er omging in zijn binnenste en hoewel hij te lijden had, dan dat bij door een onhandigheid van zyn kant allerlei kwade vermoedens in ’t leven zou hebben geroepen en de menschen de gelegenheid zon hebben geschonken, om allerlei gevaarlijke vraagteekens te plaatsen. Hij wilde niet alleen het stilzwijgen be waren over de ramp, die zijn huiselijk heil had verwoest, hy wilde dat de wereld hem gelukkig achtte. Hij wilde dat zoo ernstig, dat zelfs Edith’s vader niets geweten had of niets had kunnen afleiden uit do houding van zyn schoonzoon en dat de oude man van het wereld-tooneel verdwenen was, zonder in de verste verte te hebben vermoed, hoe diezelfde schoonzoon het volste recht had om de vrouw te haten aan wie by den naam van mevrouw d’Orvil- lier» had geschonken. Al poogde Edith ’t zichzelf ook te ver bloemen, zij maakte zich niettemin zeer be zorgd over de wraak, die hair gewaande medeplichtige van haar man te duchten had. En zy hoorde maar niets van die wraak oefening. Als d’Orvilliers op welke wyze dan ook zyn wraak had gekoeld, moest het Over de geheels aarde verspreid. De jongste berichten van het oorlogster- rein handelen voornamelyk over de omtrek kende bewegingen van Russen en Japanners. Volgens den correspondent van de Morning Post te Sjanghai, zouden 15000 man Rus sische infanterie met 64 kanonnen en 500 kozakken by Hsin-min-ting op onzijdig gebied staan. De Chineesche overheid verlangde dat die afdeeling terug zou trekken, maar de Russen bekreunden zich niet in het minst om de Chineezen- Zoo zyn zy ook onlangs het Chineesche telegraafkantoor te Moekden binnengedrongen, namen er de toestellen in beslag en de ambtenaren gevangen- De berichten uit Russische bron over het opduiken van Japansche afdeelingen ten N. van Moekden trekken ook in Militaire kringen te Londen sterk de aandacht, omdat de Japansche patrouilles veel verder in den rug van de Russen zyn doorgedrongen dan men eerst vermoedde. De door de Russen genoemde plaatsen liggen, gelyk wy reeds mededeelden, 90 K.M. ten N. van Moekden en nog byna 40 K.M. ten N. van Tiöling. Hoe de Japansche ruitery Fang-tsia-toen, waar zij een brug vernielde, heeft kunnen bereiken, wordt druk besproken- Misschien, zoo merkt men op, trekkingen. Om die reden had eerst Teresita en later haar man, André Berton, belet gekregen by hun bezoek, de eerste onder het voorwend sel, dat „mevrouw” ziek was, de laatste onder het voorwendsel van afwezigheid. Wat Edith wel eenigszins bevreemdde, was dat haar niet hetzelfde consigne was gegeven ten opzichte van de Lairis, wiens intimiteit met den Spanjaard d’Orvilliers niet onbekend kon z|jn. r De verklaring van de houding, door myn heer en mevrouw d’Orvilliers tegenover de familie van Juan Cameron aangenomen, was, zoo niet in Edith’s oogen, dan toch voor anderen en zelfs voor hen, die daaronder het meest te lijden hadden, eenvoudig genoeg De Spaansche balling werd van zulke eer- looze dingen beticht, dat het zeer duidelijk mocht heeten, waarom niemand met hem of de zynen langer verkoos om te gaan. t^Tot die conclusie we weten het reeds waren ook André Berton en Teresita ge komen, en ze hadden daarbij deemoedig het hoofd gebogen, al waren zy voor hun zei ven ook overtuigd, dat d’Orvilliers den edelen Spanjaard geheel verkeerd beoordeeld had, zooals trouwens iedereen het deed. Had d’Orvilliers het consigne’ ook tot de Lairia uitgestrekt, hy ware tegenover de Gill INIIE fflUUVL \ieuws~ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs pet drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. ter vaststelling van een uniforme regeling gerucht daarvan tot haar zyn doorgedrongen zoo verbeelde zy zich. Was Juan Cameron reeds getroffen Als die vraag toestemmend moest beantwoord worden, dan zou (FOrvlHiers toch gesproken hebben en zich daarop tegenover haar hebben beroemd, om haar zyn straf dos te boter te doen gevoelen; dan zou het gerucht van hetgeen er met den Spanjaard was gebeurd tot haar zyn dóórgedrongen, dan zon in elk geval Eduard do Lairis, Camerons intieme vriend, daarop hebben gezinspeeld. Nu allen zwegen, was dit, baars inziens, een bewys, dat d’Orvilliers zyn wraak nog niet had voltooid en eiken dag had zy 't gevoel van oen ter dood veroordeelde, die op de uitvoering van het vonnis wacht on die des avonds, als, hy zich op zyn krib werpt, waar de onrustige slaap door de akeligste droomen gekweld wordt, tot zich zelf zegt „Zou ’t nu morgen gebeuren Sedert den dood haar .vaders, by wiens lyk zy vergiffenis had gesmeekt voor haar zonden en de belofte had afgelegd, om niet te dijen wat zy uit eerbied voor den levende zou hebben nagelaten, gevoelde zy zich zoo akelig alleen. De Engelsche Regeering heeft aan het Parlement een Blauwboek voorgelegd, over de volkenrechterlyke gebeurtenissen met betrekking tot don oorlog lusschen Rusland en Japan. Dit Blauwboek verdedigt voor namelijk het standpunt door Engeland reeds vroeger ingenomen, dat do oorlog voerende partyen niet het recht hebben, willekeurige lysten vast te stellen met een opsomming van wat zy als oorlogscontra- bande beschouwen. Daartegen heeft Engeland voortdurend krachtig geprotesteerdwant door deze on beperkte opvatting wordt feitelyk de geheele zeehandel bedreigd. Rusland en Japan heb ben een opvatting van het begrip, „contra bande” getoond, die alles overtreft wat eoit op dit gebied is vertoond. En de wyze waarop vooral Rusland op contrabande jacht maakte, was zoo buitensporig, dut zelfs de Russische regeering op Engelsche protesten, bevel moest geven daarmede te eindigen. Engeland beklaagt zich, blykens de stuk ken in het Blauwboek opgenomen, over de wyze waarop Rusland goederen behandelde, die slechts onder zekere omstandigheden contrabande zjjn, wanneer het bewys kan geleverd worden, dat zy voor de strijdmacht bestemd zynhieronder rekent Rusland levensmiddelen, katoen, steenkolen enz. Het wyst er op, dat het internationale instituut voor volkenrecht ’het verschil tus- schen besliste en betrekkelyke contrabande volkomen verwerpt, en bepaald heeft, dat ruwe stoffen, zooals katoen en kolen, nooit op de lyst van contrabande mogen worden geplaatst Met do Russische opvatting is een blokkade volkomen onnoodigelk schip, geladen met goederen, die Rusland op dó contrabande lyst geplaatst heeft, is goede buit en wordt opgebracht. Het Engelsche Blauwboek toont opnieuw hoe noodzakelyk het is, dat een internatio nale conferentie bindende bepalingen vast stelt voor contrabande, en jacht op contra bande, cn dat over het geheel een interna tionale condiflcatie van het zeerecht hoog noodig is. 94) Elk oogenblik zag zy in haar verbeelding hi t edele en fliere gelaat. Het was haar, a'sof zy er behoefte aan had, om over hem te spreken, om dezen of genen naar hem te vragen, maar haar lippen bleven gesloten en de onwetendheid, waarin ze ten zynen op zichte bleef verkeeren, werd haar ten slotte een nieuwe kwelling, wel van geheel anderen aard, maar nagenoeg even onverdragelyk. Wat wilde Edith eigenlijk? Het was moeielyk te zeggen. Zy wilde over hem niet spreken of van hem hooren spreken en aan den anderen kant meende zy, dat het haar eenige verlichting zou moeten be zorgen, als zij vernemen kon, wat er ge worden was van den broeder van haar lieve Teresita, van die vriendin haj^r jeugd, die altoos had vertrouwd op haar genegenheid en die zij nu niet kon wederzien. Natuprlyk had Edith voor haar man, zoo- dra Juan Cameron als haar minnaar was gebrandmerkt geworden, eiken omgang moeten vermijden met Cameron’s naaste be* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda In overweging nemende, dat bij Art. 2 der Verordening op de invordering der Be lasting op de Honden, vastgesteld door den Raad dier Gemeente den 8n October 1875 en gewijzigd den 23n Juni 1876, aan eige naars of bezitters dezer dieren de verplich ting is opgelegd om daarvan jaarlijks in de maand Januari aangifte en betaling der belasting te doen Herinneren den belanghebbenden aan die bepaling met uitnoodiging om voor zoover door hen daaraan nog niet is voldaan als nog ten spoedigste de gevorderde aangifte en betaling te doen ten einde beboeting te voorkomen. Gouda, 22 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. een omtrekkende beweging van Sjinking uit aan den gang. Naar luid van een telegram uit Tokio aan de Daily Express, dat echter wel een weer klank van losse geruchten kan zyn, zouden de troepen van J<oeropatkin in een hachelijk parket verkeeren. Tengevolge yan de ver nieling van den spoorweg door Japansche patrouilles, zou de aanvoer van mondkost gestremd zyn en het leger gebrek lyden. Verder moeten Japansche spionnen melding gemaakt hebben van een toenemende onte vredenheid in het Russische kamp, „welke de grens van muiterjj heeft bereikt.” In de Duitsche pers is in den lantsten tyd herhaaldelijk melding gemaakt van geruchten, volgens welke keizer Wilhelm zich in Rus- land’s aangelegenheden zou gemengd hebben. De officieuze Süddeutsche Korrespondenz logenstraft al die beweringen in de volgende mededeeling „In buitenlandsche, maar ook in Duitsche kranten komen telkens berichten voor over raadgevingen, welke keizer Wilhelm in de binnen- en buitenlandsche aangelegenheden van Rusland langs den weg van vertrouwe- lyke mededeelingen aan keizer Nikolaas zou gedaan hebben. Het is kenschetsend dat die praatjes met elkaar in strjjd zyn. Volgens den oenen zegsman, raadt keizer Wilhelm aan, om den oorlog voort te zetten volgens den ander, om zoo spoedig mogelyk vrede te sluiten. Nu eins wordt hy als pleitbe zorger, dan weer als tegenstander van grond- wetteiyke hervormingen in Rusland voorge steld. Een van deze met elkaar strijdige lezingen moet a priori valsch zyn, in werke lijkheid zyn ze het echter beide. Keizer Wilhelm heeft nog over de binnennoch over de buitenlandsche politiek aan keizer Nikolaas zyne meening te kennen gegeven, welke als inmenging in de Russische her vormingsbeweging of in de kwestie van oorlog of vrede zou kunnen worden uitgelegd.” maar tra, uit Petersburg wordt gezegd, dat nooit de belangstelling in de politiek zoo sterk was als thans. Zelfs in restaurants en theehuizen wordt gepolitiseerd, een waagstuk dat vroe ger niemand durfde ondernemen. En met do belangstelling en de opwinding groeit ook de lichtgeloovigheid. De dolste geruchten worden verspreiden het valt mogilyk ze te onderzoeken, omdat de af standen te groot zyn en het dagreizen zou kosten, zich ter plaatse van de meerdere of mindere juistheid van berichten te gaan overtuigen. En bovendien zyn arbeiders- en liberale leiders zoo gesloten mogelyk, voor al tegenover journalisten. Elk bericht, in Duitsche of Engelsche bladen voorkomend, wordt onmiddellyk weer naar Petersburg geseind en zoo ter kennis der regeering gebracht. De ondervinding, in de Januari dagen door sommige leiders opgedaan, die nog steeds in do gevangenis zitten, maakt de anderen voorzichtig. Slechts de studeerende jeugd kent geen voorzichtigheid en komt openlijk uit voor haar meening, dat bet met het absolutisme ten einde moet loopen Dat blijkt uit de motie, door studenten en professoren te Pe tersburg aangenomen, waarin geöischt wor den byeenroeping van een wetgevende vergadering, gekozen door alg» meen, gelyk, geheim kiesrecht voor mannen en vrouwen vrijheid van spreken en schrijven, vrijheid van vereeniging, vrijheid van staken am nestie voor allen die wegens politieke of godsdienstige overtuiging veroordeeld zyn; politieke rechten onafhankelijk van natio naliteit en het organiseeren van een volks De opgewondenheid in geheel Rusland, voornamelyk in de intellectueele een- neemt voortdurend toe. In een bericht Oosterspoorweg zal worden geplaatst onder onzydige internationale controleMand- sjoerye zal tot Charbin weder worden een integreerend deel van het Chineesche ryk. De moeilijkheid ligt in de regeling van de quaestie der schadeloosstelling, waaraan Japan blyft vasthouden, maar men,meent, dat deze moeilijkheid niet onoplosbaar is. Mogelyk js dat Rusland eerst nog een slag wil wagen, vóór een beslissing te nemen. In zeer geloofwaardige kringen heerscht de meening, datmet het oog op den bin- nenlandschen toestand en op de groote moei lijkheden aan de voortzetting van den oor log verbonden, op de gegeven voorwaarden de vrede binnen betrekkelyk korten tyd zal worden gesloten, indien slechts een schikking kan worden getroffen in de quaestie der S

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1