a»vhk i i:\ti A. HOLLANDER immmwm. MANTELS, Kwaliteit. PELTERIJEN, Plafond en Decoratief srifaiivsttc ss.'sr" SOLO BINNENLAND. PoslerUea en Telegraphic. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN BOTTERDAM. OPRUIMING Costumes, Japonstoffen, llloiiscii, l'cignoirs Boelekade R 219. OPRUIMING tl. HAVEiMSWAAY Z0\KV Zenuw- en Maaglijders in xake aanvaring cn redding, hield heden haar eerste zitting. Aan de conferentie na men deel afgevaardigden uit België, den Congostaat, Spanje, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië, Japon, Roemenië, Noor wegen, Nederland, Portugal, Rusland en Zweden. De heer Grommelin, secretaris van het Ne- derlandsch gezantschap te Brnssel, woonde de zitting bij. De heer De Favereau, minister van buitenlandsche zaken, riep den afge vaardigden het welkom toe, waarop de heer Beernaert, Belgisch minister van staat, tot voorzitter benoemd werd. De besprekingen werden geopend met een discussie over het concept-ontwerp voor een internationale conventie, op het congres te Hamburg in 1902 ontworpen en in 1904 te Amsterdam besproken. Het doel i9 het eens te worden over de juridieke grondstellingen betreffende beschadiging bij aanvaring en de belooning voor bewezen diensten bij redding in geval van schipbreuk. De heer Franck gaf een overzicht van deze quaestie, waarop de verschillende regeerin gen hun redactie-wijzigingen voorstelden De conferentie werd vervolgens verdaagd tot Donderdag a.s. Verspreide Berichten. Frankrijk. Met 11.472 stemmen is voor het arrondis sement La Flècbe tot lid der Kamer gekozen de nationalist Leret d'Aubigny. Te Laon moet herstemming plaats hebben tusschen den nationalist Pasquier, die Zondag 7986 stemmen en den radicaal Debray, die 4941 stemmen kreeg. In de Kamer is Maandag de tekst van het wetsontwerp verdeeld betreffende de deelneming aan de Luiksche tentoonstelling. Het daarvoor uitgetrokken crediet bedraagt 346.000 francs. De abt Raynaud-Wolda, die te Marseille ridderkruisen van de orde van St. Pieter verkocht en die de vlucht genomen had op het oogenblik dat het bedrog uitkwam, heeft zich vrijwillig bg de politie aangegeven. Duitschlakd. De Rijksdag nam Maandag na verdere be raadslaging de verdragen met Italië, België, Roemenië, Zwitserland en Servië aan. Met 198 tegen 61 stemmen keurde de Rijksdag de tarieven, behoorende tot het Russische handelsverdrag goed en nam ver volgens zonder debat de rest van het ver drag aan. Noorwegen. Het Storthing besloot met algemeene stemmen de stukken, gewisseld met Zwe den over de consulaatsquaestie, in handen te stellen van een speciale commissie, welke bestaan zal uit 8 leden van de rechtergroep, 8 van de linker, 2 van de gematigde party en 1 sociaal-democraat. Italië. Uit Rome wordt aan de „Éclair" bericht de arrestatie van een Ilaliuanscb kapitein, die op zijn beurt een kolonel en een gene raal beschuldigt van verduistering van mi litaire documenten voor hot plegen van landverraad. Maobdonie. Uit Salonika wordt gemeld Een afdeeling soldaten, welke uitgezonden was tegen een Bulgaarsclie bende in een dorp bij Stroemitza, werd met een verlies van tien dooden teruggeslagen. Den volgenden dag staken de soldaten het dorp in brand en pleegden zy verschillende gruwelen. Een onderzoek door Russische gendarme rie officieren wordt ingesteld. STATEN -G BNEttAAL. T UT MC K M H Ik li B Zitting van Woensdag 22 Februari. Hooger Onderwijswet. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het H. O. wordt ingezet door den heer van der Vlugt, die zyn bezwaren bij de eerste behandeling van het ontwerp ontwikkeld, handhaaft, en de nieuwe argumenten, in de Eerste Kamer door de regeering geopperd, doch door den heer Bonoval Faure ter zyde gelaten, bestrijdt. Die argumenten waren een uitlating van Thorbecke ten gunste van het bijzonder L. O., ert een van spreker's ambtgenooten, nopens de moeilijkheid van het examineeren van niet leerlingen. Daartegenover staan echter een andere uitspraak van Thorbecke, zeer ten nadeele van het bijzonder onderwijs, en spreker's besliste ontkentenis, dat de faculteiten voor de studenten «an de openbare universiteit niets hoogeN dan examencommissies zouden zyn. Spr. blyft de gelijkstelling tusschen de bijzondere en de openbare universiteit een schromelijke begunstiging van eerstge noemde achten. Ten aanzien van de invoering van Staats examens verklaart de afgevaardigde zich te gen zoodanige, die de universitaire examens vervangen, doch by heeft geen bezwaar te gen invoering van Staatsexamens, die zich zuiver bepalende tot het onderzoek naar de praktische vaardigheid van de.candidate een aanvulling zouden zyn van de universitaire examens. Overigens zollen de Staatsexamens niet strekken tot tempering van den stryd tusschen de beide richtingen op het gebied van Hooger Onderwijs De heer Röell brengt een „eoresaluat" aan die liberale leden der Eerste Kamer, die met den politieken dood voor ougen, het door hen afgekeurde ontwerp afstemden De vraag, of do bijzondere universiteit voldoende waarborgen biedt voor weten schappelijkheid, kan spr. slechts ontkennend beantwoorden, evenals trouwens 4e heer de Savornln Lobman, zegt spr. De heer Bos, eveneens zyn bezwaren tegen het heele ontwerp handhavende, be spreekt voornamelijk hut vrii laten van de bijzondere gymnasia ten opzichte van de vakken, waarover liet eindexamen niet loopt. Hy acht die vrijheid een ernstig euvel- Ook deze spreker blijkt, evenals de vorige, ten aanzien van de Staatsexamens aan de zyde van den heer van der Vlugt te staan. De heer de Savornin Lohman verklaart, zyn bekende motie omtrent de invoering van Staatsexamens alleen te hebben inge trokken, om de behandeling van het H. 0.- ontwerp niet te bemoeilijken, doch nu meent hy reden te hebben er op terug te luimen, zonder daarom overwegend be zwaa¥ tegen 't thans voorgestelde te hebben Spr. wil een wetenschappelijke voorstudie aan de universiteit (er is hier sprake van jaristen)dan een praktische vorming en een stage, waarop' dan het examen zou vol gen een andere groep van juristen, zy, die de wetenschap beoefenen om haar zolfswil, zou de wetenschappelijke studie dadelijk kunnen voortzetten. De splitsing zou onmid dellijk na de algemeene wetenschappelijke voorstudie moeten geschieden. Spr zal aan het slot van het debat een voorstel doen in dezen geest. De heer Schokking zegt een amendement van hem en eenige andere afgevaardigden toe, strekkende tot het reconstrueeren van de theologische faculteit in dien zin, dat deze van een faculteit van godsdienstwe tenschap er een worde van godgeleerdheid. De minister van Binnenlandsche Zaken houdt vol, dat dit ontwerp volkomen ligt in de lyn van de vrijmaking van het onderwijs, die in 1848 is begonnen, en waaromtrent geen verschil bestond bv. tusschen Groen van Prinstorer en Thorbecke. Het bezwaar, dat oen deel der studenten thans doo hun eigen leermeesters wordt geëxamineerd, een deel dit voordeel mist, schept wel degelijk een ongelijkheid, dio niet mag blijven be staan, zegt spr. Aan bet diepgaand verschil in overtuiging nopens het onderhavige vraag stuk, wordt, naar spreker's oordeel, door de linkerzijde niet de noodige aandacht gewijd. De Staatsexamens denkt ook spr. zich als suppletoir bij de universitaire examens deze moeten hun zuiver wetenschappelijke beteekenis blyven behouden, de Staatexa mens moeten, door mannen van de praktijk afgenomen, zich ook uitsluitend met de prak» tyk bezighoudeneen stage zou daarvan niet kur.nen worden afgescheiden. Wat de theologische faculteit bij de open bare universiteit b-treft, spreker heeft die nooit willen grieven, door hetgeen hy bjj de eerste behandeling van hot ontwerp heeft gezegd. De bezwaren van den heer Schokking acht spr. vooreerst nog niet weg te nemen. Gerepliceerd wordt door do heeren Röell, Bos en Schokking, waarna ook de heer Kuy- per nog eens het woord voert. De beraadslaging wordt verdaagd tot mor gen 11 uur. Iets wat iedereen betreft en speciaal l1 zelt. Een bewoner van Maarssen goeft het on derstaande bericht t«n nutte van anderen. Wjj beschouwen de bewoners van Maarssen als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon, zal dus voor ons van belang zyn. De Heer C. A. Janssen, wonende Mer- wedekanaal te Maarssen, deelt ons mede Gedarende acht jaren heb ik aan «en nier kwaal geleden Deze openbaarde zich door een hevige pijn in de rochterzy onder de ribben en by de ruggegrant in het smalle gedeelte van den rug- Het was oen loome, terneerdrukkende pyn, die iemand droef geestig stemde, myn enkels en polsen waren menigmaal opg'ezwollen en de urine was hooggeel gekleurd en liet een wit bezinksol na. Ik bad last van maagzuur en wat ik ook aanwendde, ik kon niet tot beterschap geraken. Myo aandacht werd getrokken door goede berichten omtrent Foster's Rug pijn Nieren Pillen en ik bestelde oen doosje. De uitslag overtrof alle verwachting want reeds na twee dagen de pillen te hebben gebraikt, gevoelde ik reeds een groote ver lichting. Met den dag nam myn beterschap toe en reeds na het éérste doosje te hebben geëindigd, gevoelde ik haast geen piju meer. Gaarne zal ik dit goede geneesmiddel aan eventueele lijders recommandeeren. Ik oudergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U liet publiek te inaken op elke wijze die U goeddunkt. D« bovenstaand» oprechte eenvoudige ge tuigenis bewyst, dat wanneer do niereu aan getast zyn, de rug zwak wordtde pijn komt voort uit de nieren, die in het onderste gedeelte van den rug geplaatst zyn- Pleis ters en zalven kannen deze pjjn niet ver helpen, daar ze de nieren, welke de smart veroorzaken, niet bereiken. Foster's Rugpijn Nieren Pilleu bereiken de nieren zélf en zyn een speciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de èclite-Forster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die du beer Janssen gehad heelt Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren WOLFF Co., Westlmven 19 A Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h F. 1.75 voor één- of F. 10.— voor zes doozen. Gemeng-de Berichten. Toen koning Willem III overleden was en daarmee de Eikenkroon naar Luxemburg teruggekeerd, achtte onze Regeering 't wel dra noodig, naast den Ned. Leeow een tweede ridderorde in te stellen, geschikt voor ruimer gebruik en de Oranje Nassau orde ontstond. De verdienste van die verwisseling was, dat de nieuwe ridderkruisen onder ministe rieel© signatuur verleend werden. Men schjjnt ten hove echter naast de toch zeer vrijgevig uitgedeelde Oranje-Nassau-orde ook nog weer aan zulk eer. huisorde behoefte te gevoelen. Volgens een bericht aan de „Haarl. Ct." zouden nl. Koningin en Prins van plan zyn, er een in te stellen, waarvan de eerste kruiskens zonden worden uitgedeeld op den aanstaanden jaardag van den Prins (19 April). De nieuwe orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, bestaat uit een kruis in een .band met bet opschrift: „Je main- tiendrai" en de wapens van Nederland en Mecklenburg-Schwerin. Do bedoeling zou zyn, op deze wjjzo ook den Prins de gelegenheid te geven, vorste lijke onderscheidingen te verleenen. Het „N. v. N." schrijft onder het door ons overgenomen bericht uit „Het Volk" over de benoeming van den assistent by de biblio theek der Polytechnische School te Delft „Wij kunnen hieraan toevoegen, dat bly- kens door ons ingewonnen informatiën dit verhaal volkomen juist is. De egrst-voorge dragene is een inwoner van Groningen, die door middel van derden van den minister nota bene de toezegging der benoeming reeds had ontvangen en zijn maatregelen dienover eenkomstig had genomen. Vreemd keek bedoelde persoon op, toen hy later vornara, dat hy niet meer in aanmerking kwam en in zijn plaats benoemd zou worden de lieer H- Jager, naar wy raeeneu vroeger hoofd der christelijke school te Oostwold (0 en aldaar niet lang geleden onverwacht ontslagen om redenen, die nooit zyn publiek gemaakt." In verband met het overlijden van de echtgenoote van P. van G. te Tilburg, welke vrouw onlangs te Udenhoot onder verdachte verschijnselen gestorven is, vertrok Zaterdag middag de jastitie ait Breda weer naar U. om een verder onderzoek in te stellen, daar bij de beschouwing van het lyk wel is waar gebleken is, dat vrouw v. G. niet aan mis handeling gestorven is, zooals men oorspron kelijk dacht, maar hier toch aan een mis daad gedacht moet worden. Het is na namelyk gebleken, dat vrouw v. G. aan vergiftiging is overleden, en in verband hiermede is de vrouw van W. van G., te wier huize het sterfgeval plaats had en tegen wie ernstige vormoedens gerezen zyn, dien zelfden Zaterdag nog door de marechaussees naar -Breda getransporteerd. Te Venlo is aangehouden zekere C. Teuwen oud 29 jaar, geboren te Alstaden, die in December II. uit de gevangenis te Duisburg, waar hy in voorarrest zat wegens diefstal van vier paarden, wist te ontsnappen. Thans kwam hü hier met een paard en wagen, eveneens van diefstal afkomstig. By zyne fouilleering bleek hy in h»t bezit te zyn van een belangrijk bedrag aan geld, een scherp geladen revolver tien scherpe patronen en een dolkmes. Naar men verzekert moet deze persoon deel uitmaken van de bende, waarvan er kortelings daar ook twee gearresteerd werden. In de Grosze Frankfurterstrasse te Beriyn is Zondagnamiddag ingebroken in den grooten goudsmidvrinkel van Georg Grünbaom. Er moet voor minstens 35 000 mark aan juwee- len en gouden voorwerpen zyn gestolen. De diefstal werd eerst Maandagochtend ontdekt. De inbrekers bleken in den winkel gekomen te zyn door een gat, dat zy in den zolder en het plafond hadden gemaakt. Zondagna middag ongeveer 5 uur bobben ntenschen twee mannen uit den winkel zien komen. De eene droeg een handtasch, die openging en waaruit eenige gouden horloges op de straat vielen. Dat had men w*l wat vreemd gevonden, maar omdat het klaarlichte dag was en de beide mannen in a>ie kalmte du horloges opraapten, had men er in 't geheel niet aan gedacht, dat het wol inbrekers konden zjjn. Uit Arnhem seint men De vermoedelijke daders van den eergiste ren te Groot Azewyn gepleegden moord blyven, ondanks pertinente getuigenverkla ringen, ontkennen. Do sectie op hot lijk heeft aangetoond, dat do dood onmiddellijk is inge treden door een slag op den schedel. Een dar verdachten, zekere B. v. K., is gisteren nacht uit liet arrestantenlokaal in het gemeentehuis te s'Heereiiborg ontsnapt. De uitspraak in hot Pelgische erfenis proces. Het Hof, van Appèl te Brussel heeft Maandag vonnis gewezen in h»t pro ces over de erfenis der koningin. Het hof, erkennende, dat de huwelykrn tusschen vorstelyko personen geregeld wor den door politieke tractaten in overeenstem ming met het volkenrecht, wjjst de vorde ring van prinses Stefanio en van haar Bchuldeiscliers af, en bevestigt het vonnis, in eerste instantie gewezen. Benoemd: 1 April tot dirècteur van het postkantoor te Goes, de directeur W. F. L. Oudenhoven, thans belast met do waarneming dar directie van het postkan toor te Schagen. - Verplaatst: 5 Febr. de klerk der posteryen en telegrafie 2de klasse C. Kars, van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Ter- borg 16 Febr. de suruumeraiis der poste ryen en telegrafie H. Menalda, van Gronin gen (telegraafkantoor) en M. N. D. Augustijn, van Middelburg (telegraafkantoor), beiden naar Rotterdam (telegraafkantoor)de klerk der posteryen en telegrafie 1ste klasse H. Meyer, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar IJrauiden de klerken der posteryen en telegrafie 2de klasse Ovan Driel, van IJmuiden naar Amsterdam (telegraafkantoor), H. Leefmans, van liet boofdlelegraafkantoor naar het bypost- en telegraafkantoor „Prins Hendrikkade" te Amsterdam en P. L. van Bieda, van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Willemstad 1 Maart, de surnumerair der posteryen en telegrafie D. J. Loeff, van Vlnardingen (te legraafkantoor) nanr Rotterdam (telegraaf kantoor)de klerk dor posterijen $en tele grafie lste klasse J. A- Boer, van Gelder- malscn naar Sliedrechtde klerken der posteryen en telegrafie 2de klasse H. Hotlman van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Gor- redyk, P. M. H. van de Voort, van Maastricht (telegraafkantoor) naar Meerssen en D J. van Rysewyk, van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Maastricht (telegraafkantoor) 16 Maart, de klerk der posteryen en tele grafie lste klasse G. A. M. Rutten, van Venlo (postkantoor) naar Vaab16 Mei, de klerk der posteryen en telegrafie 2de klasse T. Heetstra, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Balk. De verplaatsing van den telegrafist P. Drijfhout, vau Balk naar Harlingen gaat in 16 Mei, in plaats van 1 Maart. Ingetrokken: de verplaatsing yan den klerk der posteryen en telegrafie lste klasse S. Postma, van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Balk. Eexvolontslagen, op verzoek: 1 Maarf, de ingenieur der telegrafio P. H. G. Montenberg te Utrecht. Ontslagen: 7 Febr. de brievengaarder te Windesheim, H. J. Eilander. Overleden: 2 Febr. de tweede klerk ter directie van de Rijkspostspaarbank. te Amsterdam, J. H. A. Hallmann3 Febr. de adjunct com mi is ter directie van de Rijks postspaarbank te Amsterdam, J. E. Bag german 5 Febr. de commies der telegrafie 2de klasse C. Koorn te Amsterdam (beheer der bytelegraafkantoor „Schreierstoren") 10 Febr. de commies der telegrafie lste klasse J. van Doon te Utrecht. GOUDA, 22 Februari 1905. VERGADERINGvandenGEMEENTER 4AD op Vrydag den 24 Februari 1905, 's na middags half twee uur Aan de orde 1. De rekening over 1904 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Het voorstel tot wyziging van de by de Pensioen verordening behoorende lyst van dienaren der gemeente. (Ing. St. No. 6). Het voorstel tot wijziging der geroeeute- begrooting voor 1905. (Ing. St. No. 9). Hst voorstel tot wyziging der begroo ting voor 1904 van het gemeente-pen sioenfonds. (Ing St. No. 10). Het voorstel tot wyziging der begrooting voor 1904 van de Bank van Leening. (Ing. St. No. 11). Het voorstel tot het verleenen van recht van uitgang en overpad op ge meente grond aan M. W Schouten- (Ing. St. No. 12). Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan E. Estié. (Ing. St. No. 18). Het voorstel tot overneming van grond by de Heerenstraat in verband met rio- leering eener zjjl. (Ing. St. No. 16). Het voorstel tot overneming van vroe ger afgestane gedeelten van het Jaagpad (Ing. St. No. 19). Het voorstel om machtiging te verlee nen tot jguuning der uitvoering van den kaaimuur langs liet stoombootenveer. (Ing. St. No. 17). Het voorstel tot wyziging der Veror dening voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Mid delbaar Onderwijs. (Ing. St. No. 14). Het voorstel tot regeling van den borg tocht voor den te benoemen gemeente ontvanger. (Ing. St. No. 4). De oatwerp-instrnctie voor den gemeente ontvanger. (Ing. St. No. 5). De benoeming van onderwijzers aan lagere scholen der gemeente. (Ing. St. No 8). De benoeming van den ontvanger der gemeente. (Ing. 8t. No. 15). Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stuk toegezonden Gouda, 21 Februari 1905. Het is gebleken, dat de Provincie Zuid- Holland, ten behoeve der verbetering van het vaarwater „de Gouwe", een 55 M. lange strook van het Jaagpad, vroeger eigendom dezer gemeente, te veel onteigend heeft, en wel het gedeelte benoorden het verlengde van den Zuid Westelijken gevel der blee- kery „Het springende paard" en bet gedeelte bezuiden liet einde van deu Zuid Westelyken vlengel van de draaibrug over de Kromme Gouwe, gelegen op 20 65 M. uit de as van die brug. Bedoelde gedeelten van bet J tag pad zyn kadastraal bekend in Sectie A No. 3525. Ten einde mogelyke moeilijkheden over het onderhouden der bestrate strooken te voorkomen, is door ons met hee»en Gede puteerde Staten overleg gepleegd over den kosteloozen afstand daarvan aan de gemeente Gouda, met het gevolg, dat de Provincie Zuid-Holland zich daartoe bereid verklaard beeft, gelijk blijkt uit de hierbij gevoegde concept-overeenkomst. Van meening zynde, dat de Raad het met ons wenschelyk zal achten* dat de Gemeente het te veel onteigende terngneemt, hebben wy de eer U te verzoeken ons machtiging te verleenen tot het aangaan van voormelde overeenkomst. By de heden door de'Genie gehouden aan besteding „bet verbeteren van de Schietbaan te Gonda" werd ingeschreven door: H. J- Nederhorst Jr. voor f 1188. C. P. W. Dessing 1200.- W. Bokhoven 1241.— C. W. den Hoed 1256— M. Lengkeek 1343. J. Knynenburg 1540— De raming bedroeg f 1300.—. Naar men ons mededeelt zollen dit jaar door de vereeniging „Floralia" verkrijgbaar worden gesteld de navolgend» plantensoorten: Serie I: Fuchsia Schneewittchen, Zonaal Zilverbond en Begonia Semperflorens. Serie IIFuchsia Daniël Lambert, Zonaal Paul Grambei, Ageratum, Aster (comeet) en Tradescanthea. De prys is all in voorgaande jaren voor Serie I: 21 cents en voor Serie II35 cents. Ook kunnen beide Sbriea door één inschrijver gevraagd worden. Tot de wlnneriklasse zullen voortaan gerekend wordenallen, dio op de vorige Tentoonstellingen reeds meer dan éénmaal zyn bekroond geworden met een Serieprys. Zij dingen uitsluitend onderling naar Bestaars- pryzen, doch kannen niet meer met de ge wone klasse inzenders mededingen. De Inschrijving zal dit jaar plaats hebben Maandag 27 Februari van 11 tot 2 uur op den tuin van de heeren Gebrs. Steensma, Tarfsingel 77—78. Naar wy vernemen zal er a. 8. Dinsdag 28 Februari eene lezing worden gehouden van wegq het „Departement Gouda van de Maatschappij van Nijverheid" door Mr. D. L. Uittenboogaart in de zaal van de sociëteit „De Réuaie" Oosthaven over het onderwerp „ïnatinct en Verstand". Het bestuur oor deelde het nuttig een dergelijk onderwerp te behandelen met het oog op de hoogst interessante mededeelingen over het leven van verschillende dieren, die de spreker zal mededeelen toegelicht met teekeningen en opgezette insecten. De inleider is lid der Nederlandsche Entomologische vereeniging en heeft veel in Suriname gereisd met het duel de natnur te bestadeeien. Wy twijfelen niet of velen znllen die inte ressante lezing willen bijwonen. Voor hen diene de mededeeling, dat intro ductie kaarten gratis te verkrijgen zyn iedere avond na 7 our by den voorzitter Dr. A. C. Geitel, Oosthaven 84 en den secretaris P. C. de Vooys, Markt 55. Door deze geeft de Commissie voor Werk verschaffing kennis dat de werkzaamheden zyn geëindigd, tevens wordt nogmaals dank gebracht voor de milde gaven ons geschonken, waardoor wy tal van werklieden konden plaatsen. Door no<* oen nagekomen gift groot f 40. van N. N én eeno van f 5.van den heer G. waren we in staat ianger te laten werken als aanvankelyk word gedacht daarvoor onzen hailelyken dank. Te Harlingen zal 1, 2 en 4 Maart a. s. worden opgevoerd de opera „Czaar en Tim merman", vun Lortziug. Een 90-tal dames en heeren, alle dilettanten, werken mede. Het orkest staat onder leiding van den heer Jac. F. v. Zatphen, terwijl de regie in handen is van den heer S. Vestdijk. Er wordt bijzonder werk gemaakt van kos tuums en décors. Bodegraven. Op verzoek van d» kies- vereeniging „Burgerplicht" trad Maandag avond alhier voor de kiezers op de heer K. Reyne, candidant bjj de aanstaande 2de Kamer-verkiezing. Reeds geruiinen tyd vóór de lezing begon, moest de zaal gesloten worden. Honderden konden geen plaats krijgen. Op eenvoudige, bevattelijke wyze zette do spreker het doel v:in den komenden stryd uiteen. Hij besprak het zeer weinige wat door het huidige kabfriet was tot stand ge bracht en loonde de ongelijkheid aan, dat door dit ooalitie-iniJhiterie iets belangrijks tot sfand gebracht k|n worden. Met onverdeelde Aandacht werd de rede gevolgd en aan hofj einde luid toegejuicht. Na do pauze w«rd gelegenheid gegeven tot debut. Slechts één spreker de heer S. Hempenius, uoofd dei Christelijke scluol Ie Zwamrner- dam, maakte van déze gelegenheid gebruik. Deze trachtte de beweringen van den heer Reyne te weêrleggen, wat hem echter niet gelukte. Na r«- en depliek werd de ver gadering te half elf gesloten. Naar wy van betrouwbare zyde vernemen wil do beer Rejjne op alle plaatsen van het dist'iet. waar daarvoor gelegenheid .s, gaarne zyne be^ipselen komen verdedigen, zoodat Alle kiezers mol hem kennis kunnen maken. Wy vermenen dat de keuze vsn dezen candidnat «en zeer gelukkige is geweest en raden de vryzinnige kiesvereenigingen in ons district aan, genoemden heer voor eene open bare vergadering uit te noodigen Nieuwerkerk jJd. IJssel. Vrijdagavond j.l. vergaderde de iiesvereoniging „Algemeen belang" in het statjoii-koffiehuis van do erven Oudyk. Van de |l leden waren er 24 op gekomen. Nadat .de heer G. van Reeuwyk de vergadering |ad geopend, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam aqn de orde het stelleu vnn een candidaat voer de Tweede Kamer. Door den heer Tol werd warm aanbevolen de heer Prof. De Louter van Utrecht en door den voorzitter de heer Mr. Schim van der Looff te Gouda Bjj stemming werd eerstgenoemde candidaat gesteld In de pauze, die nu ge geven werd, wird fie contributie geïnd, waarna het regllment, in een vorige verga dering reeds besproken, onveranderd werd goedgekeurd, zoodat tot het drukken ervan kan overgegaan Worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te houden den lste Maart e. Ic. te Gouda, werden ge kozen de heeren G. van Reeuwyk en H. C'. van Leeuwen, die beide» de benoeming aan namen. Nadat eindelijk de voorzitter nog had medegedeeld, dat door het bestuur der vereeniging een 80-tal nieuwe kiezer waren aangeworven werd de vergadering gesloten. Door de rechtbank te Rotterdam werden gisteren o. a. do volgende vonnissen gewezen H. D., 31 jaar, kofflehnishouder te Bode graven én A. M. S.,, 38 jaar, paardenslach- ter en tapper te Gonda, wegens vernieling ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. B. de B., 22 jaar, melkrijder en P. J. de B., 16 jaar, smid, beiden te Zevenhuizen, wegens wederspannigheid, resp. tot 14 en 7 dagen gevangenisstraf. Amsterdam 21 Februari 1905. Volgens het Weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zyn in de week, geëin digd 21 Fehruari, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende Minder Courante Fondsen Aand. Surinaamsche Bank 155 pCt. Nationale Hypb. 855 Caltuur Mjj- Gending 145 Landbouw My. Getas 85 Mijubouw My. Kabajan F 2.50.- Fie&schenfabriek Delft v. h. Boers Co. 20pCt. Konin«lyke My. „de Schelde" Scheepsbouw en Werktui gen fabriek te Viissingen 85 Aand. Geldersch Overyssel- sein» Lokaal Spoorweg My. 132 Tramweg My. de Meyerjj 80 Nederlandsche Bouw My. f 260.- - „Weltevreden" Exploitatie Mjj. van Bouwterreinen 150 pCt. 4 pCi. Obltg. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf 100 Amstel Hotel My. 106 Amsterdam Londen Verze- kei ing My. (50 pCt gestort) 105 Kotiinkl. Conf. deratie Ned. Vereeniging tot bereidigg van Melkproducten 14* 4„ 3l/a pCt. Oülig. Provincie Over ijssel Leening 1888 98 3' 9 pCt. Oblig. Gemoente Gronin gen Leening 1904 981/aw Winstaand. Caltuur Mjj. Gending f 125, Opr. aand My. tot exploitatie dor Suikerfabriek Kalibagor 160,— Bew. v. Deelger. Nederl. Indische Landbouw Mjj. 19,— Aand. Garantie Kapitaal van de Spaarbank voor do stad •V Amsterdam 65 pCt. Claira3 Nederlandsch Zuid Afri- kaansche Hypotheekb f 5,50 -6,— Hectaren New Grunada f 0,15 De Kffectenvoiling van de Comniissiebank zal gehouden worden op Donderdag 16 Maart e.k. Bijvoeging van fondsen kan ge schieden tot uiterlyk 2 Maart VRIJDAG 3 FEB. StaaUleenmqen Portuual. ObJig. 3e Serie fr. »00 3 59«/,« Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59*/u Rutland. Iwang Dombr. Obli gation 4l/9 96' 4 Aflik, .Japan Obligation 1899 4 74*/4 CoLUjfiiiA. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 IV, 24i/u Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 Paudb. Rotterd. Hypb. 4 fOl Pandb. Rotterd. Hypb. 3977/„ Pandb. Standaard Hypb. 41 100' 8 Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99"/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandbi Westlandsche Hypb. 4 1001/* Pandb. Zuid-Hol). Hypb. 4997/8 Pandb. Ie Algem. Groninger Scheepa-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99s 4 Pandb. Ned, Schceps-Hypb. 4^9 101 Bewijzen van Deelger. Nortliw. Pact Hyp. Bank f 96Vs Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Aig. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99® 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 998/4 Pandb. Nationale Hypb- 3V9 98*/ Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 100 Spoorioegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mjj. A.H. 867V« Premie leeningen BmiGie, Loten Stad Antwerpen 1887 2*/. 102 L.K. H. K 74', 99 Scheepvaart- Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen. Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 891/, van en tot zeer veel verminderde pryzen. ^ÊÊÊÊÊÊÊÊKFTSKM Wtrs.s /7rr//{fa .a.w.w/,)' SCHILDER beveelt zich beleefd aan zoowel voor als yeicoon werk. Tegenover ingang'Sociëteit „Ons öenoegeu". in het \'oor(li)iiii«tiilscli ScIkhüi- mi Laaraiiiiiiijazijn KLEIWEG E 30. tegenover de Kleiwegslceg. Aanbevelend Alle rej-aratiën en aangemeten werk <Meu wordt verzocht op 'l HKKh te letten uit hbt Magazijn van QORINCHEM. Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes vun vij- ttoee en een half en een Ned. om niet vermelding van Nommer er ÏPrys, voorzien van novunstann ÏMerk, volgens de Wet gedepo "neerd. Zich tot de uitvoeriut' van ge eerde orders aanbevelende J. C. BIJL, voorbeen J. BRKKBAART Lz. wordt nit overtuiging, als een werkelijke bnlp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per brieikanrtw or !t tl t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOFL'S Rookli. Zaltbo-nn f I. Vergelijkt SOLO - Margarine met goede Natuurboter. Zl| zal de even smakelijk 1» op de Boterham, als goede Natuurboter en dat m7n het verschil niét proeven kan. SOLO wordt met de meeat mogelijke zorg en zindelijkheid bereid uit de allerfijnste bestanddeelen, gekarnd met zoeten Ro°/n^venjurt den lachen geur en smaak van goede Natuurboter en Is de allerfijnste Margarine die vervaardigd worden kan. De zoete Roomboter- smaak van SOLO wordt gegarandeerd tot aan den datum op elk pakje vermeld. Let op den garantie- datum en het onverbroken Slultetlket. SOLO kost 45 ets. per pond, 221/, ets. per half pond. Verkrijgbar bi) alle winkeliers en boterhandelaars. »J URGE NS

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2