I r ao ‘I u g M I ol ixtract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 28 Februari 1005. No. 9057 44ste Jaargang ‘11 Buitciiliindscli Overzicht. F I tkiiLu:io\ 4 .Bobt» HT-auxia fabrieksmerk). Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid t. 7„ dubbele flescli ihl i i«a CMAN Zn XI. Edith verdedigde zich slechts zwak, zy I n in don aam des rvaardigd «rereldbe- nStoU- l &35 JJeta^ UIS" ARDEMANN U. ANDVOORT, I0RT, J. S. I, A. DROST re. I.IIIINLL OHJBAiYT Renter meldt uit Tokio van 26 Febr. Het Duitscbo stoomschip n Romelus” be stemd voor Wladiwostok en geladen met Cardifi-kolen, werd in den nacht van den 25e genomen. I'eleloon Ao. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, tranco per post 4.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT E N. ertronen ra wulbokciid ridicule en van alle, zeltx kkige ze num ontstaan door lugdigi n leeftijd i zwakte, Üleel: Iloofdpyn - -■ Maagpjjn - •nvermogen en». Uit- •Ctö, Zalthomrno tterdain. ge. Czn. Rottordaa 98) .Welnu, dan zyn al uw veronderstellingen ook uit de lucht gegrepen. Dan bestaat er niets, wat u aanleiding zou kunnen geven.” .Dit bestaat er wel, EdithTengevolge eener persoonlijke inmenging van uw man, wordt Juan Cameron door de geheele wereld als een verrader en een verklikker be schouwd V’ .Gesteld, dat het volkomen juist is, Eduard, wat wil ge dan daaraan doen Het gevaar schijnt trouwens grooter te zijn dan het isDaar die man onschuldig is aan het verraad, waarvan hij beticht wordtzal hy dat vroeg of laat ook wel bewijzen.” .Dat kan hy juist niet!” .Als hy zelf dat niet kan, knnnen wy ’t nog veel minder, EduardNeen, aan die zaak is mets te doen.” .Edith, ik herken u niet meer!” .Ik u nog minderGy zegt, dat ge my nog altoos liefhebt, ja meer dan ooit... Het toeval gunt ons een uur van samen- gAoekt veor te- epel» na te) Al» ral faraiken. H.1 Nog heeft de Tsaar de gelegenheid om de toestanden in Rusland te verbeteren, zegt het blad .Roes»’-, maar lang moet het niet meer duren De hervormingsoekase van 25 December is mislukt, en het werken van de Russische ministeries zoo raogelyk nog meer. Er is slechts een weg open, die wel licht uit het moeras leiden kan, en dat is de vervulling van de wenschen, die de No- tersburgsche Zemstvo-byeenkomst in No vember heeft uitgewerkt, en de invoering van een democratische grondwet. Het blad betoogt, dat dit de minste eiach is, die de Russische intellectuelen stellen en tevens dat het nog niet te laat is, om door het toestaan daarvan rust en orde te herstellen. Maar lang moet het niet meer duren.... Tegenover deze besliste uitspraken van de Russische openbare meening, weet men in Regeerings- en Hofkringen niet wat men doen zal. Een staatkunde van voortdurend heen- en weer-schommelen, een politiek van geven en nemen tegelyk, kan geen ver betering brengen. Deze besluiteloosheid maakt den toestand integendeel met den dag erger. De ,Voss. Ztg.” zet uiteen, dat de byeen- zyn en gy praat maar over allerlei dingen die buiten ons omgaanover menschen, die ik niet eons ken I” „Editb, wat ge daar zegt, komt niet voort uit uw hart!” .Heeft uw hart wel eens een beroep gedaan op het myne Hebben wy niet genoeg aan onze eigene smarten, onze eigen wanhoop ons eigen gevaar Voor de eerste maal, dat wy zoo ongestoord by elkander zyn, houdt ge my bezig met geschiedenissen van vreemde en my onverschillige personen „Edith, ik bid u, hoor my aan .Ik heb u al veel te lang aangehoord Waarom gaat uw vriend ook samenzweren De mannen kunnen al zeer vreemde dingen doen. Zy hebben moeders, zustere, vrouwen of verloofden die alleen van hen en voor hen levendie zy uitsluitend moesten beminnen, die zy gelukkig moesten maken., en zy gaan samensweren, zy laten zich in met politiekzy wagen hun eer en hnn leven in een tal van avonturen, die zy zelf hebben gezochtEn als ten slotte alles is mislukt, als zy in ’t gevaar verkeeren, dat zy zelf vrijwillig hebben daargesteld, want niemand had hun daartoe gedwongendan wenden zy zich tot dezen of genen vriend en riepen hem toe .Red meWees onteerd en sterf in myn plaats Het Telegraaf-agentschap meldt, dat op den linkervleugel der Russen de stryd wordt voortgezet. De Japanners rukten met een aanzienlijke strijdmacht voorwaarts in twee colonnes. De oostelyke afdeeling marcheerde op Madsadan en den Singolin pas af, trok vervolgens een Russische afdeeling by Toein- sensjen om, waarop deze afdeeling op San- hoenio terugtrok. De westelijke Japansche colonne mar cheerde op Noord Jangantan en trachtte den Goetoelin-pas om te trekken. Ondanks de sneeuw werd met groote verbittering ge streden. Des avonds slaagden de Russische troepen er in de Japanners bij Noord-Jan- tangan terug te slaan. Reuter meldt uit Batoem van 26 Febr. De arbeiderswijk wordt door troepen be waakt. De stakers eischen afschaffing van eenige belastingen.Een onderofficier en een soldaat werden door rustverstoorders gegre pen en gewond. In de stad heerscht, vooral onder de vreemdelingen, groote ontsteltenis Uit Bakoe meldt men De bevolking verkeert in een gedrukte stemming. Op de beurs worden geen zaken gedaan. Vertegenwoordigers van de beurs, van bankinstellingen en van industrieeie ondernemingen richtten een telegram aan den president van het minister-comité, waarin zy het noodzakelijk noemen dat de Tsaar, met het oog óp den dreigenden ondergang van handel en industrie, maatregelen treft tot bescherming van leven en'eigendommec. spoorwegambtenaren is reeds onderteekend en zal terstond na afkondiging der werk staking van toepassing worden. Te Florence, Pistoja, Pisa en Bologna be gint het personeel der goederentreinen reeds aan verschillende stations opzettelijk het verkeer in de war te brengen. By het regeeringsontwerp worden intus- schen den spoorwegbeambten wel eenige concessies gedaan Zoo worden scheidsge rechten ingesteld voor elke groep van het personeel het besturend penoneel uitgezon derd op welker uitspraken beroep is by een scheidsrechterlijke commissie, samenge steld uit een staatsraad als voorzitter, een raad by het Hof van Cassatie te Rome en een raad by do Rekenkamer, twee vertegen woordigers van de spoorweg-administrulie en 2 vertegenwoordigers van het personeel. De openbare meening schynt niet op de hand van de ferrovieri, die, als men den „Temps”-correspondent te Rome gelooven mag, de best betaalde beambten in Italië zyn. Bovendien hebben 140,000 arbeiders der re- geeving hun diensten aangeboden voor het geval de werkstaking mocht uitbreken. V De gedelegeerden van de conferentie te Brussel ter vaststelling van een uniform recht in zake aanvaring en redding ter zee hebben Zaterdagmiddag een overeenkomst geteekend, welke zy aan hunne regeeringen zullen overleggen. Aangenomen werden deze bepalingen dat in geval van toevallige aan varing 4e aangerichte schade zal moeten worden vergoed door het schip dal haar ver oorzaakt indien een fout wordt begaan rust do vergoeding op hem die de fout beging is er een gemeenschappelijke fout begaan dan moeten beide partyen een evenredig aandeel in de schade dragen. De schepen zyn verplicht zooveel mogelyk hulp te bieden in geval van aanvaring. De overeenkomst betreft niet de oorlogs schepen. In September zal de conferentie opnieuw bijeenkomen en men hoopt dat de gedelegeerden dan allen de bekrachtiging hunner regeeringen zullen kunnen over leggen De bewaking van den Tsaar. De moord aanslag, gepleegd op den oom van den Russischen Tsaar, vestigt onwillekeurig aan dacht op het gevaar dat de Russische potentaat zelf loopt, al hebben de moorde naars ook verklaard hem te willen sparen. Wanneer men verneemt van de bescher mings- en veiligheidsmaatregelen waarmee do Tsaar omringd is, dan ziet men dat al het mogelyke gedaan wordt om hem te bescher men. Voor de bewaking van de paleizen, waarin poogde zich van Edr wyderen en duwde hy noodzaakte haar De jonge vrouw zei dat alles schokkend, met afgebroken zinnen, byna hard, maar zonder de Lairis te durven aanzien, bleeker dan een doode, en ieder woord met een ruwe beweging van de tot een vuist gebalde kleine hand als het ware onderstreepend. Plotseling greep de Lairis haar arm en riep haar toe .Edith, zie my aan .Welnu, ik zie u aan! Wat verder?” .Zweer my, dat uw man den naam van Juan Cameron niet tegen u heeft uitgespro ken, dat hy u niet beeft gezegd, dat Juan Cameron uw minnaar was ,Ik heb u niets te bezweren, Eduard, dan dat ik u lief heb en ’t zal blyven doen tot myn dood I” .Goed, maar die andere eed wilt ge dien niet doen ,0, ge weet wel, dat ge my krankzinnig maakt .Dat is een bekentenis!” .Laat me!.... laat me!.... Ge ver moordt my .Edith, by bet graf van uw vader, die ons hoort, is het waar, ja of neen, dat d’Orvil- liers Juan Cameron beschuldigten dat gy het weet.” De Italiaansche bladen melden dat, naar aanleiding van de indiening van bet wetsontwe'rp tot staatsexploitatie van spoor wegen, op verschillende stations onder het personeel der goederentreinen een strooming op te merken is om den regelmatigen gang van den dienst en het verkeer der treinen te bemoeilijken. De parlementaire groepen der republi- 1 de Lairis te ver wyderen en duwde van zich af, doch hy noodzaakte haar o., te blyven en om hem aan te zien met die heerlyk blauwe oogen, die tegenover hom niet konden liegen. .Ik wil u niet antwoordden,” stamelde zy. .Dat komt,” zeide hy, terwyl hy zyn beide armen vaster om haar middel sloeg, „omdat de waarheid u zoo moeilyk valt te zeggen Hoor eens, Edith, nu gy voor da eerste maal in uw loven weigert oprecht tegen mjj te zyn, zal ik my tot een ander wenden.” .Tot een ander Tot wien Eduard P” .Tot d’Orvilliersen hy dat ver zeker ik u, Edith hy zal my wel ant woorden.” Nu was ’t haar beurt om hem tegen te houden yin terwyl zy de Lairis om den hals viel, smeekte zy Neen, n« en, doe dat toch niet, het zou overbodig zyn Myn man gelooft inder daad dat het Juan Cameron is, dien ik bemin .Ik was er zeker vanriep de Lairis met een beweging van wanhoop. Zy zweeg en poogde op zyn gelaat te lezon, tot welk besluit hy thans gekomen was. „Waarom my dat niet gezegd?” voegde hy er by. f Wordt wvolgd.) roeping van volksvertegenwoordiging met het sluiten van vrede nauw samenhangt. Indien de Rnssische regeering over korter of langer tyd vrede wil sluiten, zonder te gelijk een volksvertegenwoordiging byeen te roepen, dan zal daardoor een ineenstorting van het Ryk slecht* bevorderd worden. De onlusten in Rusland zullen, door die manier om vrede te sluiten, nog ernstiger worden, en aan vernielende geweldadigheid wmnen. De uit Mandsjoerye naar Rusland terugkee- rende deelen»van het verslagen leger, die alle rampen van het bureaucratisch bewind aan zichzelf hebben kunnen ervaren, zullen zich aansluiten by de revolutionaire beweging.... Maar de Regeering kan niet de volksver tegenwoordiging bijeenroepen, als zy niet tevens plannen heeft om vrede te sluiten want onder de tegenwoordige omstandig heden zou de eerste eischivan een volks vertegenwoordiging zijn hél oniniddellyke einde van den oorlog in OoSt-Azië. De beide dingen afzonderlijk een ver tegenwoordiging zonder vrede, of vrede zonder vertegenwoordiging 4- zouden, naar de „Vosb. Ztg.” meent, de toestanden nog moeilyker, nog ingewikkelder, nog verwar der maken. Het eenige wat de regeering doen kan, meent het blad, is met de eene hand het bijeenroepen van een vertegenwoordiging, met de andere het verzoek om vrede te on- derteekenen. Zy is geslagen, in het binnen land on naar buiten. Ben van de zware slagen, die oorlog en opstand haar hebben toegebracht, kan zy slechts genezen door spoedig en onvoorwaar- delyk toegeven. Iedere andere weg voert tot den ondergang. De groepen van republikeinsche, socialis tische en radicale Kamerleden in Italië hebben in afzonderlijke bijeenkomsten, beraad slaagd over de spoorweg-wetsontwerpen. De republikeinen cn socialisten besloten de bepalingen, die werkstakingen verbieden, krachtig te bestrijden. De socialisten na men zelfs een motie aan, waarin gedreigd werd met obstructie in de Kamer, doch de wensch werd geuit, dat de spoorwegbeamb ten bet uiterste middel eerst zullen aangrij pen, wanneer hun optreden by de Kamer zonder gevolg blyft- De radicalen maken in hun motie alleen voorbehoud voor straf fen wegens werkstaking. De commissie der 45 vertegenwoordigers van spoorwegbeamb ten hield een zitting, waarbij 3 socialisti sche Kamerleden o. a. Bissolati tegenwoordig waren. Het decreet betreffende militarisatie der Telefoon Uro. 82 A D V E II TE N TIE N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hÖ verblijf houdt, staan regimenten gereed, die te zamen een klein leger zouden knnnen tegenhouden- Een bijzonder regiment keur troepen is aangesteld voor de inwendige paleisbewaking. In elke gang, voor elke kamer, op alle verdiepingen, in de poorten en tuinen, overal staan dag en nacht de schildwachten, voorzien van de stiptste en strengste bevelen. Bovendien zorgt de geheime politie voor den Tsaar. Het geheime politieeprps van den Keizer geldt als het best georganiseerde der wereld. Zyn eenige taak is, complotten tegen het leven van den vorst te ontdekken en te verijdelen- Eu zyn waakzaamheid strekt zich dan ook over den huiven aardbol uit agenten werken in Londen, Pary-4, Berlyn, New York, Chicago, Buenos Ayres, tot zelfs in Paterson in New-Yersey, de broedplaats der anarchisten. Reist de Tsaar per spoor, zoo wordt langs de geheele lyn het verkeer onderbroken eik onderdeel van het te bereizen traject wordt meter voor meter allerzorgvuldigst nage snuffeld. Rydt de Tsaar voor een gewonen rit uit, dan omgeeft hem een dicht cordon kozakken, gewapend tot de tandenrydt hy zonder escorte, dan rent zyn equipage in vliegende vaart, en overal langs den weg dien hy nemen zal, zyn duizenden voorzorgen getroffen.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1