N thee. Iers. ITS. TOEH 3coratiet PT*. or Gouda en Omstreken, ijs Haar meer!!! ftieuws- en Advertentieblad Dinsdag 7 Maart 1905. 44ste Jaargang No. 9003. ING CZ] Bultenlandscli Overzicht. 11 n I 219. Liaramagizijn 30. FIZEN lime Warande n van Gas* en aarden. ZONRV FEUILLETON 8 3 GOUDA. zoo D«n volgenden dag, een Vrydag, vu BOOT, Nienw- (Wordt runolgd.) INKMAN Zn. enwe London de grgze haren iien, maakt bel l het uitvallen Let hoofd weg London. per flacon. )AAL M bü IS, 50 ets., VS et ra en Drogisten NKBR! Rotterdam. SR, Apotheker Wertbaven 198 meten werk rcktooii Mo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering tan Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, tranen per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. >wel voor 3ns Genoegen”. Klei wegateeg. Iilll INIII. (DIRANT -Hebt ge n ooit K""1* <m mda verplichtingen een fatsoenlyk mai moet F .Neen, ntjnkeer." T H 258. IKItK te letten raw L. worden afgele- B pakjes van vp’ )n rtn Ntd. ons ran Nommer er. an nevenstaand Wet gedepo voerinv ran ge- evelende BIJL, BAART La. In Westmorland was er Zaterdag verkie zing voor het Lagerhuis. Do uitslag ziet er oppervlakkig niet gunstig voor do liberalen uit, want de meerderheid, die liuu candidaat Rigg in 1900 haalde, was 579 (2835 -2256), en Zaterdag word de liberaal Leil Jones gekozen met 2922 stemmen tegen 2702 op den Consorvatief majoor Noble meerderheid 220, Dat zou een bedaakeljjke achteruit gang z|jn, als er niet redenen waren, die dezen uitslag verklaren. Het district heelt in de vyf verkiezingen na de uitbreiding van kiesrecht, van 1885 tot 1900, viermaal een conservatief afgevaardigd, in 1895 nog met een meerderheid van 875 stemmen Dat do liberaal Rigg in 1900, bjj de khaki- verkiezing, don zetel met zoo groots meer derheid won, kwam grootendeels hiervan daan, dat hg in het district een buitengewoon genian man was. Zyn verkiezing was toen meer een persoonlijk als een politiek voor deel. En nu beeft deze Rigg zich van do liberale partij afgescheiden en daarom zyn ontslag genomen als lid van het Parlement. En een man van zooveel invloed heeft zeker een menigte kiezers van de liberale party afgekeerd. Onder deze omstandigheden is de verkiezing van Leif Jonen toch weer goed, voornl uu hy meer stemmen beeft ge baald dan Rigg. Het publiek, zoo zeido hy. beschouwde do commissie als een rechtbank, die een von nis zou uitsproken, veroordeoleud of vrij sprekend. Dat was een dwaling. De com missie moest slechts een onderzoek instellen en baar meening uitsproken. En wat nu de zaak zelf betreft, het was duidelyk dat Rodjestwensky allo reden had om op sjjn hoede te zyn want hy kon vree- zen door torpedobooten of verkapte torpedo booten te worden aangevallen. Dil meet don Russischen admiraal worden aangerekend in zijn voordeel, rekening houdend met de zware verantwoordelykheid, die du bevel hebber van een oorlogsvloot boeit. Doch in zyn nadeel slaanhet openen van hot vnur door do Russen zender vol doenden grond, do veel te lange voortzetting der kanunnade en de omstaudighoid, dat hy van het gebeurde niet dudeiyk kennis gaf aan do naaslbgiyude Eugelscho maritieme autoriteit. „Het streven dor commissie, zoo betoogde admiraal Von Spaan, was om haar meaning in den zachtsten vorm uit te spreken. Toch is zy tot de slotsom gekomen, dat de Russen verantwoordelyk zyn voor het gebeurde. Ik geloot daarom dat onze uitspraak in Enge land bevrediging zal wekken, zonder in Rusland ontstemming te dueu ontstaan," Merkwaardig mug liet geuoemd worden, dat de Russische pers nog steeds het rapport der commissie niet heeft gepubliceerd' Zy is nog altoos niet vorder dan het onjuiste tele gram, dat in do laatste dagen van Februari in de Engelsche pers werd gelanceerd. Op verschillende plaatsen hadden bajonet- gevechten plaats. Hedenochtend vroeg viel de vysad onze positie by Koetoelin aan; twee aanvallen echter werden onder groote verliezen afgo- slagen. De eerste gelederen der Japanners, die de rechterflank van onze positie aan vielen, droegen de uniform van ons Tijom- barsky-regimeut, dat zich in de stelling van Koetoelin bevindt. Een derde aanval op de rechterflank werd eveneens afgeslagen. De Japanners naderden tol op 200 pas afstand van onze loopgraven. Onze afdeeling op den linkervleugel werd heden diie maal aangevallen, te negen uur 's morgens en te drie uur en vgt uur 's na middags. Vooral de laatste aanval was hevig. Hierby kwam bet tot een bajonet- gevecht Ook hier worden de Japanners met groote verliezen teruggedreven. Dn chef van don staf van de 71ste divisie, luitenant kolonel Chrostizki, werd gewond, maar bleef in de vechtslinie. Gisteren bracht ik namens Uwe Majesteit den troepen van den linkervleugel dank voor de betoonde dapperheid. De verliezen der Japanscbo troepen, die den linkervleugel aanvielen, waren zoo groot, dat stapels lyken een formeele borstwering vormden. dia feiteiyk niet met de historische ontwik keling van het Russische ryk in overeen stemming is. Daarby wordt dan aan de tronwe onder- danén vergunning gegeven hunne wenscben en bezwaren aan den ministerraad kenbaar te maken, opdat het recht, om door den Tiaar gehoord te worden, verdere uitbrei ding krjjgen zal. De autoriteiten en de leden der regeeriug «orden herinnerd aan bun diensteed en op geroepen, om mede te werken aan de groote en heilige taak de onderdrukking van don hardnekkigon buitenlandsehen vyand en van het oproer in het binnenland. En bet manifest besluit „Gode moge der geestelykheid ware vroomheid, der regeerders rechtvaardigheid en waarheid, het volk vrede, der wet kracht, en het geloof Voorspoed geven tor bevesti ging dor Alleonheerschappy en tot welzyi! myuer dierbare onderdanen." Den volgenden dag, een Vrydag, was 't, als gewooniyk, receptie by mevrouw d’Or- rilliers. Het spreekt evenwel ven self, dat die receptie, met het oog op den dood baars radars en op den zwaren rouw, dien zy droeg een zeer intiem karakter had. Slechts enkele vertrouwden, voor wie men nooit de deuren gesloten houdt, kwamen zich aanmelden en werden toegelaten. Van twee aar af had Edith van ver schillende dames het banale rouwbeklag moe ten aanhooren, dat eigenlijk meer verbitte ring dan troost biedt aan het dlepgewonden 102) „Ja, waarlijk,” seide hy toen op geheel anderen toon en als schaamde by zich, dat hg zich door syn gevoel had laten over meesteren, „het heeft er iets van, of ik myn eigen zaak ging bepleiten en u gunstig voor mi trachtte te stemmen.” Een bitter lachje deed syn lippen op- krullen. „Men son zeggen, dat Ik uw medelyden inriep en dat ik my moest verdedigen Hy werd weder ongevoelig en koel. „Dat «aa geenszins myn bedoeling, Gy weet allee, wat ik in herinnering heb ge bracht, evengoed als ik IAlleen moet ik n voer myn eigen gemoedsrust een laatste vraag doen..” .Welke vraag f" n ooit over my te beklagen ooit te kort geschoten in t en in de égards, die man zijn vrouw bewysen Do Spaansche regeering heeft besloten, wanneer de Cortes over oonigo weken by- eenkomen, ten aanzien van do hervorming van de douanetarieven voorloopig slechts een algemeen» machtiging te vragen om con nieuw tarief uit te werken. Maar behalve dit wetsontwerp tot machtiging van do rc- georing zou er nist veel worden afgedaan in den komenden zittingslgd. Deze toch zou slechts kort duren daar do koning io Mei op reis gaat. Do andere wetsontwerpen zoudou worden bewaard tot de najaarsby- eenkomst. Verstaan wy dit bericht wol, dan zon dus de ontwerp-bogrooling voor 1906, die d« regeering wil gereed maken voordat do Cortes byeongeroepen sullen worden, in de komende vergadering nog niet in bshando ling worden genomen Zy zal slechts worden ingediend, om pas in het najaar aan de orde te komen. Het motie! door de regeering van Villavorde gebruikt om do vergadering der Cortes te verdagen, dat n 1. eerst de ontwerp- hart. Om vier uur was ér niemand meer in het kleine boudoir, waarin een halve duisternis heorschte en de jonge vrouw kende enkele obgenbiikken van rust en eenzaamheid, verre weg te verkiezen boven de neer of minder gehuichelds betuigingen van deelneming, die zelfs de onverschilligsten fatsoenshalve niet achterwege mennen te mogen laten, toen de deur opnieuw werd opengedaan ditmaal zonder dat er geklopt was of de bezoeker was aangediend on Eduard de Lairis binnentrad. Edith wachtte hem niet, daar z.y hem den vorigen avond gesproken had en nu z.y dat b(j zich zelf naging, herinnerde zy. zich niet zonder bevreemding, dat dOrviljiera toon zelfs niet had gezinspeeld op 't bezoek van de Lairis, waarvan hy toch niet onkundig kon zyn gebleven. Maar de vreemde wending, die den vorigen avond plotseling het gesprek tusschen man en vrouw had genomen maakte het, van don anderen kant alleszins begrypelyk, dat d’Orvilliers verzuimd had te spreken over Eduard en zyn verwondering te kennen to geven over diens bezoek. Generaal Koeropatkine meldt aan den Tsaar van 2 MaartHeden tegen drie uur werd een van onze afdeelingen by een vier werst oostelyte van Sanlanpoe gelegen dorp, uil de richting van Sanlinpoe door artillerie beschotende vyandolyke beweging tegen ons detachement word echter spoedig tot staan gebracht Heden deed de vyand een traebtigen aanval en een omtrekkende be weging tegen onse rechterflank, tegenover de dorpen Sjalopoe en Sinziatoen. De Ja panners deden na een hevige voorbereidende kanonnade verschillende aanvellen Zy wer den echter met groote verliezen terugge- slagen. Tegen onze stellingen in het front van de dorpen Erdagoe en Kandolioean on derhoudt de vyand slechts artillerie vuur. Tegen de stelling hy Koetoelin richtten de Japanners eentkrachtigen aanval. Zy namen de verschansing in het front, maar werden door een tegenaanval van onie troepen weer verdreven. De verschansing echter, die geheel verwoest wee, werd op ontvangen bevel door onze troepen verlaten. De Japanners vielen heden verschillende malen onze afdeoling op den linkervleugel aan. Tegen een uur des namiddags bezetten zy oen hoogte tegenover de stelling. Onze troepen verdreven met een tegenaanval de Japannera nit hnn stelling en kregen vasten voel op een bergkam in de nabylieid van de hoogte. /Onze afdeeling bjj hel dorp Koediaza ging tot den aanval over, nadat zy vijf heftige kali vallen der Japanners, met groote ver liezen van dezen, hadden afgeslagen. Van 3 Maart meldt generaal Koeropat kine De aanval op de Japanners, die het dorp Shlinpoe en de zuidelyk daarvan ge legen dorpen beset hielden, is gisteravond begonnen en hedenochtend voortgezet. Te Moekden zyn hedenmorgen versterkingen aangekomen. Op bet front van onze stelling hadden boden geen aanvallen plaats, alleen beschie tingen door de Japansche artillerie. De Japanners ondernamen in den vroegen ochtend aanvallen op onze posities op den linkervleugel in de buurt van Jansontoen- Kandelissan. Aan den laatsten den vierden aanval namen meer dan 20 Japaneche bataljons deel, die echter alle onder groote verliezen werden ternggeslegen. Volgens tnededeeling van de bevelhebbers op dit deel van het oorlogstooneel liggen de lyken van Japanners in massa voor on» stellingen. A D VERTENTIEN worden gepl.intm van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het was Vrydag voor Rusland een merk waardige dag. Vierenveertig jaren guloden, 3 Maart 1861, werd de oekase van keizer Alexander III uitgevaardigd, waarby de lyleigenschap werd opgeheven. En thans verwachtte men van Tsaar Ni colaus II bet besluit, dat van niet minder groot gewicht, aan Rusland geregelde toe standen, en de opheffing van den politiestaat brengen zou. Voor die verwachting was reden. Offi cieus werd ait Petersburg gemeld, voor en kele dagen, dat de Tsaar den 24 Februari aan minister Yermolof had opgedragen, een manifest te ontwerpen, waarin een grond wet en een volksvertegenwoordiging zouden worden toegezegd. De beide manifesten, die gisteren uitge vaardigd zyn, doen zien dat weder andere invloeden op den Tsaar gewerkt hebben, sedert hy dat besluit nam. Wy deelden gis teren het manifest mede, waarin alle trouwe onderdanen worden opgeroepen zich om den troon te scharen, jen te strjjden tegen den binnenlandschen vyand, die in Rusland een aanslag pleegt op de heilige orthodoxe kerk, en die de grondslagen van den Rus- sischen staat wil omver werpen, om het land een nieuwen regeeringevorm te geven, „Hebt ge my anderszins, hoe zwak of hoe gering het ook mag wem, iets te ver- wyten f” „Niets, mynheer, niets, tenzy misschien „Tenzy herhaalde hy eenigezins ver wonderd. „Dat ge my nog nooit hebt toegesproken zooais ge ’tnu hebt gedaan.” „Dat kwam my niet noodig voor I" „Dat’s nog de vraag I” mompelde zy zacht, dat hy ’t zeker niet kon hoeren. Maar al had hy het gehoord, bet was thans voor alle toenadering toch te laat geweest. Hy kon niet vergeten of vergeven en syn eer verbood hem, die vrouw nog langer lief te hebben. Hy wendde zich langzaam naar de deur, alsof hy haar niets meer te zoggen bad. „Ga hebt myn vraag nog niet beantwoord," zeide zy mot een weifelende stem. „Ja, dat is zoo!” antwoordde hy zich halverwege omkeorend. „Nu, ’t is goed, ik veroorloof u mits het slechts voor enkele dagen xy om u zoodanig alt dé wereld terug te trokken, dat niemand daarop eenige aanmerking zou kunnen maken.” Edith wilde een woord van dank uit brengen, doch daartoe ontbrak haar den moed, nu 't haar besluit was den boleedigden echtgenoot opnieuw te gaan bedriegen. „Waar denkt ge heen te gaan P” vroeg hy. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid i. De Oostenryksche admiraal Von Spaan ia in Weenen teruggekeerd, en heelt zich laten interviewen over zyn indrukken, als lid der Doggersbank commissie te Paiys op gedaan. „Op de kloosterschool, waar ik ben opge reed, sprak men dikwyls van 't godshuis te Passy „Dat ken ik wel „Als gy 't goed keurtzal bet daar zyn I” „Ik heb er niets tegen. Wanneer wilt ge vertrekken t” „Over twee of drie dagenop 't aller laatst.” Had zjj niet dien tyd noodig en moest niet de gelegenheid nog worden gevonden, om Eduard de Lairis te waarschuwen t „Dat blijft afgesproken, mevrouw 1” H0 groette en liet Edith alleen. XLII.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1