MANTELS. A. HOLLANDER Plafond en Decoratief BINNENLAND. PELTERIJEN, EENIGE WOORDEN Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM. OPRUIMING Costumes, Japonstoffen, llloiisen, Peignoirs AOVURTENTIKIN Boelekade R 219. Zenuw- en Maaglijders S3e.a,d.g,©-*ror nen werden de wagendrijvers en conducteurs zóó bang gemaakt, dat zy de wagens ver lieten. Ter hoogte van 23e Straat vond een bot sing plaats. Tal van personen werden ge kwetst. De staking baart veel last. Verspreide Berichten. Frankrijk. By de te Amiens gehouden herstemming voor een Senaatszetel werd gekozen do progressist Trannoy met 664 stemmen te gen 650 stemmen op den radicaal Rousé. Voor de Kamer hadden Zondag verkie zingen plaats te Laon, waar gekozen werd de liberaal Pasqnier, en te Céret, waar herstemming moet plaats hebben tusschen twee radicale candidaten. Ook het transportwezen is te Brest na genoeg geheel gestaakt. De enkele voer lieden, die zich niet bij de beweging aau- gesloten hadden en eergisteren vracht ver voerden, zagen zich gehinderd door stakende collega's, die de strengen der paarden los sneden. De rytuigen, die zich op straat waagden, waren geëscorteerd door dra gonders. Duitschland. Het slagschip „Mecklenburg", dat in de Belt aan den grond was geraakt en aan de kiel aanmerkeiyke schade bekwam, is met hoog water vlot gekomen en naar Kiel opgestoomd. Italis. De ministercrisis zal wel spoedig opge lost zyn. Fortis' is door den koning belast met de samenstelling van het nieuwe mi nisterie. Ittoni zal minister van buitenland- sche zaken blyven. Volgens de „Tribnna" zal Fortis het grootste deel der elementen bewaren, die net vorige kabinet vormdenook zou er geen wjjziging gebracht worden in het be stuur van de publieke administratie, die liberaal zal blyven. Macedonië. De Oostenryksche en Russische gezanten te Konstantinopel hebben een nota ingediend by de Porte, waarin xy verklaren de voorgestelde verhooging van de toltarieven goed te keuren, mits de Porte toestemt in het financieele plan, dat de beide gezanten opgesteld hebben voor de drie vilajets en mits de Porte ook intrekken wil de manier, die tegenwoordig toegepqBt wordt voor che mische analyse van koopwaren aan de grens, welke grcote verliezen toebrengt aan den handel. Vbrbeniqdb Staten. Amerikaansche autoriteiten te Manilla op de Philippynen hebben eergister drie Ja- pansche vissChers gearresteerd, die een aan val op touw zetten, tegen het Engelsche stoomschip „Carlisle", terwyl dit schip in de haven lag, waar het instructies afwachtte van de Russische regeering in verband met een voor Wladiwostock bestemde la ding. STATEN-GENERAAL. 1' If7 K Mi MM E ft A Ift E Mi. Zitting "van Dinsdag 7 Maart. Pensioenwetten. Nadat de Kamer van 11 uur af in de af- deelingen heeft beraadslaagd, wordt om 12 uur de openbare behandeling van de Pen sioenwetten voortgezet. De heer Ketelaar beklaagt zich over de wyze, waarop de minister hem heeft geant woord. Z Exc. verweet hem, het ontwerp niet te hebben begrepen. Wanneer dit zoo ware, zou dit liggen aan de onduideiyke wtfza, waarop de ontwerpen tegeuwoordig worden gemaakt, zegt spr. De heer de Savornin Lobman verdedigt zyn standpunt tegen de verschillende aan vallers, die hem, spreker, zelfs „radicaal" en „sociaal" noemden. Hy beschouwt sedert 1889 de bizondere school reeds niet meer als een volkomen vrye school, zeker niet sedert de invoering van den leerplicht. Dit is ook goed. Spr. ijvert niet voor de vrij heid als een abstractie, maar voor de vryheid van de ouders, om de school voor hun kin deren te kiezen, invloed te hebben op het leerplan enz. Omdat de onderwyzers door den Staat worden gepensionneerd, worden ze volstrekt geen ambtenaar, evenmin als bv. spoorwegambtenaren, wien wettelijk pensioen werd verzekerd, dat daardoor geworden zyn. De grond voor de pensionneering vafli on- derwyzerB aaji niet-gesubsidieerde bizondere scholen vindt spr. in de zekerheid, dat deze scholen anders geen onderwijzer meer zou den krijgen. Hy erkent echter, in tegen stelling met den minister, dat er overigens geen band is tusschen Staat en deze schooi. Spr. ziet in 4e toekomst geen concurrentie mAar samenwerking tusschen openbaar en bizonder onderwijs. Hy geeft in overweging het Lager Onderwys-ontwerp alsnu te be handelen en de stemming over de Pensioen wetten uit te stellen totdat de eindstemming over de Lager Onderwys-wet heeft plaats gehad- De voorzitter zal een formeel voorstel daartoe afwachten, doch verklaart, dat hy er wel bezwaar tegen heeft. De heer Goeman Borgesius heeft den minister weer met leeflwezen diens stok paardje zien berijdenhoe meer geld voor bet bizonder onderwys, hoe beter waarborg voor de vrijheid van onderwys. Deze stel ling toch deugt niet. Hoe kan de heer Loh- mnn beworcn. dat de minister ook het open baar onderwys goed gezind is P De opvatting, dat de band tusschen den Staat en de onderwyzers ligt in hun „gequa- Uficeerde positie", wordt door spr. ten eene- male verworpen. Hy wyst er verder op, dat door de wijzigingen, in het ontwerp aan gebracht, de oorspronkelijke berekeningen van de deskundiger, niet meer gelden speciaal de facultatieve toetrëding tot het weduwen- en weezenfonds zet alles op losse schroeven. De heer Tydeman ziet in de rede van den heer Lohman een bewys, dat er ook nopens hot onderwys een evolutie beeft plaats ge grepen in dsn gedacbtengang van den heer Lohman. Spr. gaat met niemand mee, voor dat hy weet waarheen by gaat, en daarom vraagt hy ten aanhoore van het Neder- landsche volk, wat het eindpunt is van den weg, dien deze Regeering by de behandeling van het onderwysvraagstuk bewandelt. De heer ter Laan dringt er in zyn repliek nog eens op aan, dat de pensionneering van niet-gesubridieerde onderwyzers in de wet blyve. De heer Schokking verwerpt den rechts grond van den minister en dien van den heer de Vries voor de pensionneering en handhaaft zyn eigenendaarom verwerpt hy ook de pensionneering van de onderwy zers aan niet gesubsidieerde scholen. Nadat ook de heer Smeenge heeft gere pliceerd, wordt de beraadslaging verdaagd tot morgenochtend 11 uur. van een inwoner van Gouda. De Heer CATTEL te Gouda heeft iets te zeggen betreffende Forster's zalf, het bekende middel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeuki'ngen enz.-1-" De heer A. CATTEL, wonende BofelbkRde 203 te Gouda, zegt onsHet is thans reeds zes maanden dat ik gesukkeld heb aan een soort roos in het aangezicht, waardoor ik aan beide kanten van myn neus. een uitslag bekomen had. Vanwege de jenking was dit zeer lastig, afgezien van het onsmakelijke gezicht. Toen ik begon met Uw Forter's Zalf ging do jeuking dadelijk weg en hoe groot was myn biydschap toen ik veertien dagen later geheel van deze onaangename kwaal verlost was. Ik zal dan ook gaarne Uw Zalf als een probaat geneesmiddel voor dergelijke huidziekten aanbevelen. Ik ondergoteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het pu- pliek te maken op elke wyze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de échte Forster's Zalf geeft, dezelfde die de Heer A. CATTEL gehad heeft. Ze is te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst Van postwissel k F 1.76 voor één— of F10. voor zes doozen. Gemengde Berichten. De K. Ct. schrijft Het bericht dat onlangs te Harlingen een gouden tientje met den beeldenaar der .Ko ningin met loshangend haar aan een liefheb ber was verkocht voor f 190, is oorzaak geweest dat telkens en telkens weder gouden tientjes met dien beeldenaar te koop werden aangeboden. Telkens en telkens weder kwamen in ons blad en andere organen advertenties voor met aanbod van dergelyke muntstukken en dus rees de vraagzyn ze werkelijk zóó zeldzaam dat een liefhebber er f195 voor kan geven P Ingewonnen inlichtingen hebben ons doen zien dat bet publiek met deze tientjes voor zichtig moet zyn, alles komt daarbij op het jaartal aan. Gouden tientjes met den beel denaar Koningin Wilbelmina met loshangend baar met het jaartal 1897 zyn niet zeld zaam en niet meer waard dan tiea gulden- Iets anders is het met die welke het jaartal 1892 of 1895 dragen. Immers met het jaartal 1892 werden by wyze van proef geslagen 61 stnks; met het jaartal 1895 149 stnks. Maar met het jaartal 1897 zyn gemunt: in het jaar 1898 108,771 stuks 1899 144,840 1900 200,085 zy zyu dus volstrekt geen zeldzaamheid* Muntliefhebbers moeten dus letten op de jaartallen! 1892 of 1896. Een tientje van 1892 is nog onlangs op een veiling voor f300 opgehouden Het publiek zy by deze dos gewaarschuwd. Naar wy vernemen, heeft het door de justitie ingesteld onderzoek naar de te Rit- them voorgekomen gevallen van vermoede lijke vergiftiging geen grond opgeleverd tot de zekerheid dat een poging tot opzettelijke vergiftiging zou hebben plaats gehad. Daaromtrent loopende geruchten zyn on juist. (Midb Ct.) Zonnevlekken. Prof. Nyland schrijft aan het „Utr. Dbl." De groep zonnevlekken is nog steeds voor het bioote oog zichtbaar, ofschoon ze merk baar is ingekrompen. De totale oppervlakte meet nu nog maar 80 malen de doorsnede van den aardbolook de kernen zyn kleiner geworden. De tweede groep vertoont zich nu in volio grootte; zy blijkt nog grootere afmetingen te hebben dan de eerste, zoodat gistermiddag de zonneschijf het zeldzame schouwspel aanbood van twee voor het bluote oog waarneembare vlekkengroepen. De totale oppervlakte der nieuwe groep schatte ik op 80 malen de doorsnede der narde. Van de talrjjke groote kernen bereikt er een de grootte dezer doorsnede, terwyl de kernen samen ongeveer vier malen zoo groot zyn. Wie zich wapent met een donker glas, zal dezer dagen zeer gemakkelijk, by gunstig weder, de groote vlekkengroep in de bovenste helft der zonneschyf kunnen gewaar worden. Om het personeel der posteryen het schrjj- ven van adressen te besparen op de envelop pen, waarin met strafport belaste briefkaarten worden toegezonden, heeft de administratie enveloppen doen vervaardigen, die aan de voorzijde transparant zyn, zoodat het adres der briefkaarten er door schynt, terwyl de achterzijde pikzwart is, zoodat van den tekst niets te lezen valt. De enveloppen zyn vandaag in dienst ge steld. In de aan Galicië grenzende Hongaarsche comitaten is een zwendelary op groote schaal ontdekt om dienstplichtigen aan den militairen dienst te onttrekken. De registers van ver schillende Joodsch orthodoxe gemeenten wer den gedurende een lange reeks van jaren vervaïscht. Jongens worden als meisjes inge schreven en levenden werden als reeds over- leden opgegeven. Het aantal van her., die zich op deze wyze aan den dienstplicht hebben onttrokken, moeten duizenden bedragen*»» De rarysche correspondent van 't „Nieuws" schryft Ver in het Zuiden.van Parys, achter in het qnartier Vangirard, byna tegen de vestingwallen, die de groote stad van het voorstadje Vannes scheiden, zyn nog vele terreinen voor bouwgrond beschikbaar. De bekende talentvolle beeldhouwer Alfred Boucher bezit daar .een flinke lap grond, die hy sedert een paar jaren- aardig rendabel heeft weten te maken, terwyl hy daarby te gelijk aan artisten, voor wie het op „de kleintjes aankomt, de gelegenheid biedt, goedkoop onder dak te komen. Boucher had de geniale gedachte, op dat terrein een „bijenkorf van kunstenaars" te stichten. Na de laatste wereldtentoonstelling kocht hy voor 'n appel en een ei een klein particulier tentoonstellingsgebouw en nog wat ander be- nutbaar afbraakmateriaal, en bracht dit naar den uithoek in Vangirard over. Het gebouw, dat cirkelvormig is met twee verdiepingen, zette hy er weer ineen en maakte er zyn „Rnche" van. Om een leeg midden, waarin een breede trap opwaarts kronkelt, zyn, beneden en op de verdiepingen, straalsge wijze de ateliers geheel in het rond. Dat is praktisch en eenvoudigen daar de huur van zoo'n atelier slechts 200 francs bedraagt, kan men zich voorsteilen dat er geen onbe zet is. Met het andere materiaal bonwde Boucher chalets, die meer of min verspreid zijn op het overige terrein, dat om die wo ningen tot een tnin met gazons, bloemen en kronkelpaden is aangelegd. Van die cb&lets zyn de haorprjjzen veel booger; één doet er zelfs 1500 francs per jaar. Ieder artist blijft daar onafhankelijk, ook van zyn „huisheer" Boucher; maar geza menlijk vormen zy een groote kolonie, met een algemeen werk-atelier voor modellen, en een mooie tentoonstellingszaal, die nu voor het eerst voor haar doel is in gebruik ge nomen. En wel heeft het daar veel van een bijen korf, om dat eigenaardige ronde gebouw, d&i op een stil eogenblik inwendig den be zoeker als een centrale gevangenis of een groote badinrichting zou kunnen voorkomen, door al de deuren, die beneden en boven naast elkaar op de cirkelvormige gang in het midden uitkomen. Maar een stil oogen- blik is daar te zeldzaam, dan dat die ge dachte veel gelegenheid ter verwezenlijking heeft. Deze „Ruche", welker tentoonstelliog door den nieuwen onder-staatssecretaris voor Schoone Kansten, den heer Dujardin Beau- metz, is geopend, als een bewys dat zelfs de regeering belangstelt in dergelyke ar- tisten-koloniën, is wel een geniale vinding van Boucher, en een economische instelling voor de schilders en beeldhouwers die er thuis zyn; maar het voor te stellen als een filantropische inrichting van den artist-efge* naar gaat wat verdaarvoor is het te veel een deugdelijke geldbelegging als resultaat van een honorabele speculatie, waarvan bei de partyen voordeel hebben. Op kleinere schaal, en dan dichter by het drukke stadsleven en dos veel meer beperkt, heb ik hier wel meer dergelyke kolonies van ateliers, met en zonder wonin gen, gezien maar deze waren alleen gebouwd door hebzuchtige ondernemers, wien het om geen ander voordeel dan het linnne te doen was. „La Ruche" van den heer Alfred Boucher ligt zoo ver af van dat leven, dat een reis voor noodig is om hot te bereiken. Maar die reis is do moeite waard om den Bijen- k korf zelf, om de tentoonstelling barer be- wonenen om de groote nieuwe stede lijke „abattoirs" die er aan grenzen. Men seint nit Middelburg: In de nabijheid der woning van den sla gersknecht Th. alhier, verdacht van den diefstal ten huize van mej Sprenger, zjjn nog verschillende voorwerpen gevonden, afkomstig van genoemde diefstal. Tevens werden nog gevonden sleutels, waarvan er herkend zyn door iemand ten wiens huize op de Bierkade eveneens diefstal werd ge pleegd. VERSLAG VAN DE kv- en handel, der (jezoudheidsco nmissie VOOR DB Gemeente GOUDA gedurende het kalenderjaar 1904. Dit gaf der Commissie aanleiding, den» 8sten October opnieuw tot B. on W. een schrijven te richten, waarin werd med<»ge- deeld, dat o. i. men niet kon spreken van een tonnenstelsel", waar zooals hier, de faecalïërt worden opgevangen in eon open emmer, die werd geledigd (als hy ten boorde vol was) in bet naastbyzynde openbaar water: gead viseerd werd den eigenaar alsnog aan te schrijven tot het doen maken van een wa terdichte, goed afgedekte beerput. Den 19den October gewerd ons naar aan leiding hiervan een missive van B. en W, waarbij onder toezending van een afschrift van het rapport vau den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht, in wiqns handen het advies gesteld was om bericht en raad, werd medegedeeld dat ook hunnerzijds ge meend werd, een nadere aanschrijving van den eigenaar overbodig was. In het rapport van den Inspecteur werd gezegd dat het pri vaat van de woning O No. 511 wüs een buitenprivaat, waarvan de afvoer geschiedde volgens het tonnenstelseldat, daar urt. 81 van de verordening niet aangeeft hoo een ton er nit moet zien, wanneer deze tot het op vangen van faocaliën wordt gebezigd, by het onderzoek slechts was gelet op de dichtheid der ton, niet of deze eenige overeenkomst had met een emmer. Tevens werd medege deeld, dat de eigenaar de afvoer van het privaat had ingericht volgens art. 81c der verordening. De Commissie kon zich met deze opvatting van een „tonnenstelsel" niet vereenigen, en besloot zich om voorlichting tot den Hoofd inspecteur te weuden, hetgeen geschiedde den 22sten November. Den 28sten December deelde de Hoofdinspecteur ons mede, dat by het advies had ingewonnen van den Bouw kundig-inspecteur, en een persoonlek bezoek gebracht aan Gouda; dat hy hierin aanlei ding vond om deze zaak ter tafel te brengen op een onzer volgende vergaderingen; 8o. den 13den September over rook in perceel Wijk P No. 70 (Turfsingel). Daar bjj een bezoek niets meer te bespeuren viel, werd deze klacht geroyeerd 9o. den 3den October over den toestand in en achter perceel Wijk B No. 181 (West haven) waarin is gevestigd een kaaspakhnis. Ook deze klacht werd geroyeerd, vermits er geen reden voor was lOo. den 15den October over den afvoer van een bestaand privaat en het gemis van privaten in de perceelen Wijk O Nos. 584 588 (Vest)den 28sten October werd hierop de aandacht van B. en W. gevestigd, die deju 16den November besloten den eigenaren tot 1 Januari 1905 gelegenheid te geven de aan gegeven verbeteringen te doen aanbrengen. llo. Den- 13den November over de ge brekkige inrichting van het privaat in perceel Wijk O No. 122 (Zwaansgat); den 23den November nverd aan B. en W. in overweging gegeven den afvoer en inrichting der privaten deri perceelen Nos. 122—124 door den eige naar in overeenstemming te doen brengen met mitt. 81, 93 en 94, bovendien den zolder van No. 122 met art. 119, waartoe doorB. en W. den 6den December besloten werd, met bepaling dat znlks vóór 1 Februari 1905 moest zyn geschied 12o. Den 29sten November over stank en verontreiniging van de gemeenschappelijke gang naast perceel Wy'k H No. 95 (Turf markt) den 30sten December werd hierover gerapporteerd en door B. en W. den 17den Januari 1905 bepaald, dat de aangegeven verbeteringen moesten zijn aangebracht vóór 1 Maart 1905 door de eigenaren der per ceelen Wijk H No. 96a en C Nos. 62 en 63 13o. Den 20sten December 1904 over last van torren, aanwezig in perceel Wijk INo. 25 (Lange Groenendaal) waarin is gevestigd een water- en vanrnering. Door de slecht onderbonden achtergevel verspreidden deze torren zich tot in de nabijgelegen perceelen den 26sten Januari 1905 werd aan B. en W. in overweging gegëven, door den eigenaar van perceel No. 25 de achtergevel degelijk te doen invoegen of met oeinont-mortel te doen bepleisteren (art. 100) en de bewoonster aan te sckryvqo hare woning van ongedierte te doen zuiveren (art. 123). HOOFDSTUK V. Openbare en andere gebouwen en getimmerten niet vallende onder de Woningwet. Voer-, vaartuigen, enz. Kermistenten, woonwagens en Woonscbepon. In de Septembervergadering besloot de Commissie een bezoek to brengen aan de kazernede vraag werd echter geopperd of de Commissie daartoe hot recht bad, daar in art. 4 der Gezondheidswet kazernes niet mot name werden genoemd, o i. niet konden worden gebracht onder „openbare gebouwen" en evenmin kouden worden beschouwd als „woningen". Den llden October werd in deze do mcening van den Hoofdinspecteur gevraagd, die ons den 29sten d. a. v. mededeelde, dat wy zijns inziens daartoe het recht hadden op grond van de geschiedenis der wet. Het bezoek werd ovenwei tot nu toe uitgesteld, in verband met de aan den Hoofdinspecteur gevrangde voor lichting in zake het tonnenstelsel, dat in de kazerne wordt toegepast. HOOFDSTUK VI. A. Scholen. Hei lid onzer Commissie, de heer A. H. Teepe, tevens lid van do plaatselijke Com missie van toezicht op het lager onderwijs, belastte zich met het toezicht op de hygiëne van die scholen. Waar wij in ons vorig jaarverslag melding maakten van de gebrekkige inrichting der urinous in de f2e openbare burgerséjiftol voor jongens in de Lange Groenendaal, -moet de Commissie tot baar leedwezan constateeren, dat tot op dezen datum in dien toestand geen verandering is aangebiacht Door de afdeeling „Gouda en omstreken" van den Boud voor Nederlandsche onderwij zers, werd de voorztiter onzer commissie uan- gezocht ein in eene openbare vergadering het nut van schoolartsen uit een medisch oogunt te bepleiten, en mededeeling te doen van de ervaring in het 'binnen- en buitenland met schoolartsen opgedaan In een druk bezochte vergadering werd door hem op 11 October aan dien wen6ch gevolg gegevenmet een groot aantal feiten trachtte hy te betoogen, dat ter bestndeering van de algemeene geestelijke overlading en ter voorkoming .der; individueele overlading door het onderwys, ter bestrijding der ziekten die het schoolkind misvormen [als scoliose en myopie] ter opsporing der adenoïde vege taties, ter bestrijding van den favns en andere besmettelijke zieTcteirVan het bebaarde hoofd, van het trachoom en der ziekten van het oor, en vooral ook van het zoo goed moge lijk ontwikkelen van achterlijke kinderen, het medisch toezicht op de scholen moet worden verscherpt. Uitvoerig werd stilgestaan by de verschillende infectieziekten, waarvan de oorzaak zoo vaak in de school mo6t worden gezocht, en er op gewezen, hoe langs den weg der school een epidemische ziekte zich vaak uitbreidt en ontwikkelt, vooral omdat de aard der ziekte niet was herkend, daar de lichte aard der aandoening maakte, dat geen geneeskundige hnlp werd ingeroepen. Ter bestrijding der besmettelijke ziekten, (mazelen, roodvonk, diphtheritus) heeft men de hulp van een schoolarts noodig voor Gouda is dit speciaal noodzakelijk, omdat zonder medische hulp de uitvoering van de nieuwe vêrordening tot wering en beteuge ling van besmettelijke kinderziekten, waarbij in art. 5 de methode van Widowitz te Graz wordt toegepast, een wassen neus zal blijken, aangezien de ervaring geleerd heeft, dat een mazelen-epidemie langs dien weg alleen kan worden voorkomen, wanneer het eerste geval tijdig ontdekt wordt. Spreker schetste vervolgens uitvoerig, hoe ver men in het buitenland met de aanstelling van schoolartsen gevorderd was, en wees ook op de bezwaren, die van verschillende zyden tegen het institnut van schoolartsen waren ingebracht. Na de instructie van den schoolarts te Zaandam en die voor de. school artsen te Arnhem te hebben besproken, vestig de spreker nog de aandacht op hetgeen te Schiedam geschied was, waar de gemeente raad kans gezien had, om het institnut der schoolartsen voor zijne gemeente voor f 300.— kant en klaar te spelen, om ten slotte als zijne mcening te kennen te geven, dat de wetgever die van de regeling van de volks gezondheid Rijkszaak gemaakt had, ook door eer. Rijkswet het instituut der schoolartsen in het leven moest roepen, terwyl iedere gemeente bovendien speciale artsen moest aanstellen voor het onderzoek der school kinderen, het bestrijden en voorkoyaen der meest voorkomende schoolziekten en het toe- zicht op de hygiëne van de schooi. B. Fabrieken en Werkplaatsen. Deze werden door de Commissie niet be zocht. HOOFDSTUK VII. Ziekten. a. Besmettelijke ziekeen. Gevallen van Aziatiöche cholera, typhus exanthematicus, pokken, dysenterie, pest en gele koorts kwamen in deze gemeente dit jaar piet voor. Van den Hoofdinspecteur ontvingen wy opgave van 12 gevallen van febris typhoïdea en van 5 gevallen van diphtheric; va» B. en W. van Gonda van 7 gevallen van febris typhoïdea; hieronder was 1 geval (perfceel Wyk O No. 68 [Raam] waarvan wy van den Hoofdinspecteur geen bericht ontvingen, ter wijl wy door B en W. van de 6 gevallen, die van 8—31 Augustus in het militairhos pitaal voorkwamen, niet in kennis werden gesteld. De oorzaak van de^e laatste gevallen meende de Commissie te moeten zoeken in het drinken van ongekookte melk bniten de kazerne, in tegenstelling met den Chef van bet Militair Hospitaal, die de oorzaak meen'ie te moeten zoeken in het zwemmen der mili tairen in de zwemschool aan de Hout mans- gracht. De vermoedelijke oorzaak van de andere gevallen van febris typhoïdea meende de Commissie eveneens te moeten toeschrijven aan het drinken van water en melk in on- gekookten toestand. Den 14den Maart verzocht de Commissie aan B. en W. maandelijks haar te willen doen toekomen een tabel, bevattende het aantal overleden personen met vermelding der doodsoorzaak, waarop den !6den Maart door B. en W, werd medegedeeld, dat de tegenwoordige Inrichting der sterftestatistiek hen tot hun spijt verhinderde aitn ons ver zoek te voldoen. b. Op een desbetreffende vraag van den Hoofdinspecteur werd den 8sten Febiyari 19Ö4 geantwoord, dat door ons deh 15detf Mei 1903 advies aan de Commissie voof dd strafverordeningen was uitgebracht in ïaka do ontwerpverordening tot wering en bé- teugeling van besmettelijke kinderziekten. Den 4den Februari ontvingen wy van de^ Gezondheids commissie voor Leiden een mis sive, waarin werd verzocht haar te willeq toezenden een exemplaar van de mazelen- verordening, benevens een afschrift van ons betrekkelijk advies den 9den Februari werd aan dit verzoek voldaan. HOOFDSTUK VIII. Geneeskundige armverzorging. -Ten deze wordt verwezen naar het vorig jaarverslag. Wordt vervolgd. GOUDA, 8 Maart 1905. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende het concert van het gemengd Dubbel Kwartet, onder leiding van den heer J. G. van Meel, op Dondqrdag 9 Maart, des avonds ten 71/, uur, in de zaal „Nut en Vermaak." Voor het examen nattige handwerken gis teren te 's Gravenhage gehouden zyn o. a. geslaagd de dames C. J. Wenrman en H. J. Gravesteijn, beiden alhier. Meermalen reeds werden de rijwielen van de telegram-bestellers gestolen, ten ein.de dit zooveel mogelyk te voorkomen, zullen alle rijwielen voorzien worden van rood gelakte achterepatborden met de letters P. T. Ten einde dit zooveel mogelyk bekend te maken, geschied deze mededeeling. Op het raadhuis te Rotterdam is gister aanbesteedHet maken van den bovenbouw voor de nieuw te maken Electrische Cen trale aan de Schiehaven met bybehdorande werken. O. a. was ingeschreven door H. J. Neder- horst jr. voor f 495,943 en W- Bokhoven voor f 502,000 beiden alhier. Thans is ook door den kerkeraad der Christelijk Geref. gemeente te Nieuwpoort aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin wordt verzocht: lo te besluiten tot het afschaffen van de kermis in deze gemeente 2o. te besluiten tot het vaststellen van een verordening, waarbij wordt bepaald dat de in deze gemeente gelegen localiteiten, waarvoor vergunning is verleend, op Zon dagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, gedurende de godsdienstoefenin gen gesloten moeten zyn. Bij kon. besluit is aan F S. W. Gautier met ingang vAn 10 Maart 1905 ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Gou- derak en Berkenwonde. Krimpbn a. d. Lek, 4 Maart. Door den höer K. de Jong alhier is aan het bestnnr van de vereeniging tot stichting van een school met den Bijbel in erfpacht afgestaan een stuk grond om er eene school met on- derwyzerswoning op te bouwen. Deze grond heeft echter iemand in haar, die er geen afstand van wil doen, voor hem in de maand November per dearwaarders- exploit de huur tegen over een jaar wordt opgezegd, zoodat de grond niet kan worden aanvaard voor November 1906. De beer De Jong heeft nn een pakhuis algëstaan, hetwelk als hulpschool wordt ingericht. Door de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam werden gisteren o-a. de volgende vonnissen gewezen T. Van W., 44 jaar, arbeider te Schoon hoven, wegens diefstal van een hoeveel heid steenkolen tot veertien dagen gevange nisstraf. Vrijgesproken werd G. K., 17 jaar, arbei der te Jaarsveld, beklaagd geweest van dieiatal van eenige appelen. D. H., 62 jaar, arbeider te Moercapello, wegens diefstal van een hond tot 7 dagen gevangenisstraf. P. H., 18 jaar, zilversmid te Schoonhoven wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. M. C. B., 18 jaar, zilversmid te Schoon hoven, wegens misdrijf tegen de zedeu tot 10 dagen gevangenisstraf. W. A. P. F. L. De B., 27 jaar, vrachtrij dersknecht te Nieuwerkerk a d. IJsel, we gens mishandeling lot f 5 boete, subsidair 5 hechtenis. Jm A- De J„ 38 jaar, broodbakker te Krim pen a. d. IJsel, wegens mishandeling tot t bc#te,, subs- 10 dagen, hechtenis. >'*-D<ë> rechtbank te Rotterdam heeft rechtsin- gklig'inet last tot instructie en ge vangen hou- diigf vèrleend tegen de 17-jarige dienstbode E: v. W. te Hekendorp by Gouda, wegens opzettelijke brandstichting in de hooiberg p liet erf van den landbouwer D. S. Beusekom aldaar. VERSCHEIDENHEID. Hoe sluw de menschen soms te werk gaan om aan drank te kojnen, blijkt o.a. uit een voorval, dat in een herberg te Haarlem plaats vond Een man vroeg een flesch jenever, maar toen het op betalen aankwam, bleek bij geen geld by zich te hebben. De man moest de flescb, die hy al onder zyn jas had geborgen, teruggeven. Hy vertrok, zeggende dat hy geld ging halen. Nadat hy weg was, bleek let, dat de teruggegeven fleschwater bevatte Te Orlanda in de Krim, dicht bij de resi dentie van den Czaar te Livadia, zyn een geheime drukkerij en een magazijn van proclamaties en brochures voor de revoln- tiounaire propaganda in Zuid-Rusland ont dekt. De politie, die 's nachts het lokaal binnendrong, verrastte vier personen, die met drukken bezig warendrie van hen lidteiï zich zonder weerstand te bieden ge vangen nemen, de vierde ging op de vlucht. Door de politie vervolgd tot aan den oever der zee, wierp hy zich in het water. Ten gevolge van deze ontdekking hebben br in Yalta en Livadia tal van arrestaties plaats gehad. VRIJDAG 3 FEB. L.K. H. K Staattletnmqen Portugal. Üblig. 8e Serie fr. »00 3 59»/u - Oblig. Se Serie fr. 2500 3 69'/,, Rüslahd. Iwang Dombr. Obli gation i'l, 96' Aai». Japan Obligation 1899 i 74'74'/. Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandsche Scbnld. Recepis. t. 100 IV. 241/,. Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*/,, Pani(b. Rotterd. Hypb 3% 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 4'100V» Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99»/. Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsehe Hypb. ,4 100»/. Pandb. Zuid-Holl. Hypb. .1991/, Pandb. Ie Aigem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/; lOO'/i Pandb. Nederi. Hyp. Pand/ briefbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4'', 101 Botrijzen yan Deelger. Nortliw. Pac. Hyp. Bank f 9G'/. Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypotlibr. Eerste Ned. Hypotbeel&briefbank 4 99' Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99s/. Pandb. Nationale Hypb. 3»/, 98s/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendaai 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mp. A.H. 367 Premieleeningen. Bkloib. Loten Stad Antwerpen 1887 2102'/. Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Galt Stv.-Mjj. 85 Diversen Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 89'/. van en tot zeer veel verminderde pryzen. Burgerlijke Stand Haastrecht. GEBOREN Adriana Petronella Antonia, ouders A. P. Kleys en R. M. van der Re(j- ken. Klazina AdoJphina, ouders J. Hot èn P. H. Duym. - Benjamin Machiel, ouders B. Nieuwland en Ch M. van Eek. Ja cobus, ouders M. de Roos en M. Steenbergen. Anthonins, ouders D. Bonefaas en J. van der Pool. Agatha Adriana, ouders J. de Lange en A. Hondyk. ONDERTROUWD; P. L. Binken te Bos koop en G. A. van Delft GEHUWDM. Reichard en M. J. Baas. OVERLEDEN: C. E- Kraan, 4 w. - C. W. an Zp Langhoat, 55 j. Vlist. GEBOREN Jacob, ouders W. Oskam en G. C. Meywaard. GEHUWDM. de Jong, te Ouderkerk a. d- IJssel en A. de Jong. SCHILDER, beveelt zich beleeld aan zoowel voor ais gewoon werk. Tegenover ingang Soc ^teit „Ons Genoegen". Het beste, onschadelykste ea ga makkelykste poetsmiddel voor Heeren en vooral damee en Klnderechoenwerk Is de Appretuor van C. N Mttllar k Ca BsrlinBeatk-Str 14. Men lette goed 1 op naam an fabrieksmerk.— f i neeree I" Vsrkryikaar ky WtekeNersto wordt nit orertniging, si. een werkelijke bnlp in dan nood, het hoek aanbevolon. Ne ontrenget ren «dreoper briefkenrtwor.lt dit beekje fmnco per poet toege,ondeo door BLOKPOKL'8 Hoekb. Zaltbommel.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2