CUT few RM KTDER te stei isxtract I 3coratief Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ElD^IfT'Hr, Zaterdag 11 Maart 1905. No. 9607 BiHtciilaiHlscli Overzicht. AT. IZEN I LOOIT, 1 219. 44ste Jaargang ischen is Odol ste middel en tanden mHI aeons. FEUILLETON -1 Il van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Mi is niet aanlokkelijk voor de B 13, i (Wordt rtnolgd.) RUIS” SARDEMANN e gasrekening Laat dan dra allernieuwste LFF’H» licht in een geheel it alsdan niet cheiden en bo- eigenschappen me Warande van Gas- en irden. H 258. OW. ZANDVOORT, ,T00RT, J. S. IG, A. DROST JFF. r. Gasfitter. t, >wel voor "••ft. Ons Genoegen”. i.iiiidscii e (onnvr. Uit Petersburg seint men Twee onbekende personen losten gisteren revolverschoten op kolonel Progoetbitski, chef van het (politie district Soesjoemoe, toen deze van zyn dienst terugkeerde. Zes schoten werden afgevuurd, de kolonél bleef ongedeerd. Het gelukte den daders te ontsnappen. Deze aanslag draagt een politiek karakter. en bezoek uit tZIJN Telefoon No. 62 A D V E R TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. conservatieve ministerie voor een liberaal zal moeten wijken? De conservatieven heb ben het zoo lang uitgehouden, dat onder hun bewind de verkiezingen voor de provinciale vertegenwoordiging vallen. Zondag a. s. zullen die verkiezingen plaats hebben, en de party die aan de regeering is heeft door dat feit op zich zelf by de verkiezingen zulk een voorsprong, dat het byna niet aan te nemen is, dat die verkiezingen anders zouden uitvallen dan ten gunste van de conserva tieven. De provinciale staten verkiezen de helft van de senatoren, en zoo laat het zich aanzien, dat het conservatieve ministerie zal worden, opgevolgd door een liberaal ministerie, dat in de Kamer een niet al te sterke meerderheid achter zich zal hebben en in den Senaat zal komen te staan tegen over een aanzienlijke conservatieve meer derheid. Ja het is niet onmogelyk, dat de Senaat byna uitsluitend uit conservatieven zal zyn samengesteld. Het vooruitzicht om onder die omstandigheden de regeering te aanvaarden is niet aanlokkelijk voor de liberalen. De party die door het geharrewar van liberalen en conservatieven, van liberale groepen en conservatieve groepen, door het gekonkel van de hofkliek, door den heelen onklaren toestand, in kracht aanmerkelijk heeft gewonnen, dat is de republikeinsche party. Al behoeft men dan mogelyk voor- loopig niet al te bang te zyn voor de dikke woorden van Lerroux, die stygende macht van de republikeinen is op zich zelf onaan genaam genoeg voor de dynastieke party en voor den jongen Koning. Gisteren is in het Lagerhuis Somaliland weer in behandeling gekomen. Het was naar aanleiding van een aanvullingsbegrooting van eventjes f 6,600,000 tot afwikkeling van de lang afgeloopen expeditie. Graaf Percy, de ondersecretaris van buitenlandsche zaken, zeide, dat de regeering tot de slotsom was gekomen, dat tuchtigingexpedities in Soma liland veel te duur uitkomen, en ’t beste was om het bestuur zooveel mogelyk tot do kust te beperken en de stammen te wapenen, zoodat zy zich zelf tegen den Mollah kunnen verdedigen, met een militairen post tot hun steun in het binnenland. Llöyd George zei, dat de uitslag van de vier expedities der Engelschcn was, dat de macht van den Mollah en zijn bezit van geweren toegenomen was. En in dien geest spraken nog anderen. Over da geheels aarde verspreid. Reuters correspondent by OkoeJs leger meldt Het Japansche linkerleger heeft de spoor baan tusschen Moekden en Tjeling vernield en afgesnedennadere bijzonderheden zyn niet te verkrygen. De Russen trekken terug langs de wegen naar het Noorden, de linker colonne van het Japansche leger geraakte te Likanpoe, zeven mylen ten Noorden van de Hoenrivier en vyf mylen ten westen van den spoorweg in een hevig gevecht met de Reuter seint uit Nioetsjwang van 9 Maart: Nogi in geforceerde marschen van vyf en twintig Eng. mijlen per dag optrekkende, opereerend in verbinding- met de linkerflank van Okoe, bericht dat hy een groote Rus sische krijgsmacht in de buurt van Tjeling heeft ingesloten en do hulptroepen afsneed, die in snellen marsch optrokken 'naar de Russische hoofdmacht. Er wordt verder bericht, dat Nogi eene Russische voortmar- cheerende divisie ongemoeid liet voorbij trekken tot hy met zyne omtrekkende be weging geheel gereed was, en toen eene verpletterende aanval deed van alle zyden. Hy deelde verder mede, dat Koeropatkine sinds den 3en dezer maand geene verster kingen uit Karbin heeft gekregen. oogen op hem gevestigd waren en zag baar echtgenoot aan. De zwakheid des minnaars verdween lang zamerhand en de man verhief zich weder met eenig gevoel van eigenwaarde, hoewel zonder kwetsende vermetelheid. Do schuldige stond daar niet als de misdadiger, die met een bede op ’t gelaat zyn zonden aan zyn rechters bekent, maar als oen man, dio alleen volgens de inspraak van zyn geweten zich verplicht acht alles to biechten, zonder te gehoorzamen aan, maar ook zondor to zwichten voor iederen aandrang van buiten. .MQnheer,” hernam hy langzaam, „ik ben gekomen om u te spreken over Juan Came ron „Welnu, ik luister „Juan Cameron is een br-ave man, een voorbeeld van eer en ridderlijke deugd, en die man zal morgen reeds zyn gestorven als het slachtoffer eener geheime wraak, waar van ik op zich zelf de gerechtigheid niet zal betwisten, maar die, zich vergissend in den persoon, een onschuldige treft 1 Zoodoend® wordt die wraakoefening de grootste mis daad, die de eene mensch op den anderen kan begaan, een zonde, waarvan gy een bitterberouw zult hebben, mynheer d’Or- ▼illiers, als u de waarheid zal zyn onthuld.” Russen, die driemaal sterker in aantal waren. Tienduizend man werd buiten gevecht ge steld. Het Russische centrum trekt in groote verwarring terug. Met de vastheid van stem, die in de oogen- blikkeil van ’t grootste gevaar den moedigen man kenmerkt, antwoordde de Lairis, na ook zyn laatste aarzeling te hebben over wonnen „Inderdaad, mynheer, we hebben samen iets te bespreken.” „Ik ben tot uw orders,” zeide d’Orvilliers. „Wilt ge zoo goed zyn, t>m even hiernaast in myn studeerkamer, te komen „Hy ging ter zyde, o’m voor zyn bezoeker, Wien hy de deur hal aangetoond, plaats te maken, De Lairis deed oen paar passen in de ver langde richting, maar daar keerde Edith zich plotseling om. „Ik weet,” sprak ze, „of liever ik raad, wat mynheer de Lairis met zyn bezoek vóór heeften ik vèrlang, dat hy wat hy ook mag hebben mee te deelen het in myn byzyn doet!” Haar stem, altyd zacht en welluidend, had iets zoo zonderlings, dat de beide mannen er van huiverden en haar met allerlei ge mengde gewaarwordingen, waarin nochtans deernis den boventpon had, verwonderd aan zagen. Zy zag bleek, zeer bleek, haar gelaat stond strak en de groote, blauwe oogen schenen opeens diep in hunne kassen te zyn weggezonken. Koeropatkine bericht van 8 dezer Op den rechteroever van de Hoenho doet de vijand een aanval van uit het N.W. en ten doele uit het N. Het centrum en de linkerflank van onze legers weken zonder zich in gevecht te begeven en verschansten zich in de stellingen op den rechter Hoenho- obver. De vyand viel ons heden aan in ons noorderfront, waarby hy een klein voorpos tendelachement van af het dorp Padiasa tot op twee werst ten N.W. van Toenhin achter uit drong. De commandant van deze afdee- ling, kolonel Sapolski, die zich door buiten gewone dapperheid onderscheidde, werd ge dood. De aanvallen van den vyand op onze stellingen benoorden Moekden werden met groote verliezen voor de Japanners afgesla gen. Op het westelijk front viel de vyand onze stellingen by het dorp Nioesitan aan, ook hier werd hy teruggeslagen. By den tegenaanval maakten onze treepen een groot aantal gevangenen op alle andere stellingen vond gedurende den dag geen gevecht plaats. Een telegram van Sadiarof aan den gene- ralen staf van 9 Maart bericht dat de vyand verscheidene hevige aanvallen tegen het Noorderfront deed gedurende den afgeloopen nacht, die echter afgeslagen werden. Op de overige stellingen heerschte gedurende den afgeloopen nacht rust. Het Petersburgsche Telegraaf-agentschap meldt Gisteren vielen de Japanners onze stelling ten noorden van Moekden aan. By het plaatsje Padjasa ten Noord-westen van de Koizergraven wordt hardnekkig ge streden. Onze voorhoede trok uit het dorp terug. In den nacht deden de Japanners een aanval op het dorp Santaits ten noorden van de graven. Het gevecht duurt voort. Aan het zuidelyk front drong de Japansche voorhoede op tot Hoeantsjan. Er wordt hevig geschutvuur gehoord. 106) „Zoo ik hoor, de Lairis, hadt ge uw ver langen te kennen gegeven, my te spreken,” begon Edith’s echtgenoot, beleefd als altyd maar toch met iets stroefs in den toon zyner stem. „Met datzelfde doel zyt ge hier zeker gisteravond ook al geweest, toen ik, tegen myn gewoonte, alleen was uitgegaan en dat wel voor een zaak, die geen uitstel velen kon Onder het spreken dwaalden zyn oogen af naar Edith, die hy evenwel niet in ’t gelaat kon zien en wier meisjesgestalte in de half voorover gebogen houding hem den indruk gaf van een jonge martelares uit de eerste eeuwen van ’t Christendom, een martelares, die, in aanbidding verzonken, alles wat van deze aarde is, heeft vergeten. Hoe weinig hy die vrouw ook kende, want hy had evenmin geleerd te lezen in haar hart als zy in het zyne, begreep hy toch, dat zy daar niet zoo zou staan, indien er tusschen haar en de Lairis geen hoogst ern stige woorden waren gewisseld. Feletoon No, 62. Dc Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. De dagen volgen elkaar en de audiënties der Hongaarsche staatslieden by den keizer ook maar de oplossing der crisis brengen zy niet. Tegenover Banffy was de Keizer reeds zeer „ongenadig”, zooals de Oostenrijk- sche bladen dat noemen; en met spanning werd het verloop der audiëntie van graaf Albert Apponyi te gemoet gezien, dat Dinsdag heeft plaats gehad. Het onderhoud van graaf Albert met den Keizer duurde vjjftig minutenen had geenerlei resultaat. Na het verlaten van den Hofburg verklaarde Apponyidat de toestand volkomen onver anderd was, en dat de Keizer beslist wei gerde, een der eischen van de Hongaarsche oppositiepartijen in te willigen. Apponyi sprak voorts de overtuiging uit, dat de crisis nog zeer lang kan duren, wat niet te verwonderen is, wanneer aan beide zyden van toegeven geen sprake is. De verbonden oppositie, zoo zeide graaf Albert, zal een moeilijke positie hebben. Want de keizer heeft gezegd Er is maar één oplossing van de crisis denkbaar, en die is, dat de oppositie toegeeft. Dit weigert de,.oppositie beslist. En daarom is het einde van de crisis niet te overzien. Na graaf Albert-Apponyi werd de afge vaardigde Hodossy door den keizer ontvan gen. Het onderhoud duurde kort. De keizer sprak slechts den wensch uit, dat de oppositie zich „correct en gematigd” zou gedragen. De Weener Algemeine Zeitung noemt deze audiënties van de Hongaarsche oppositie leiders op den Hofburg „de Hongaarsche hoöfdwassching”. Maar de oppositie is niet van plan zich het hoofd te laten wasschen. In de bijeenkomst der oppositie partijen is besloten een adres te richten aan den keizer, waarin het standpunt der Hongaar sche oppositie duidelyk wordt uiieengezet en haar wenschen in den vorm van korte scherp omlynde formules worden opgesomd. Te Barcelona is het sedert jaren eigenlijk voortdurend onrustig van ontevreden burgers. Separatisten, of anarchisten of republikeinen, socialisten of gewone werkstakers zonder politieken titel, altyd is er wel een of an dere groep die onrust Wekt, door op straat te vechten, te betoogen, te schieten. Hier wordt een bom gevonden, ginder wordt een woeste vergadering door de politie opge heven, vandaag staken de tramconducteurs, morgen de voerlui. Dinsdag heeft Lerroux een rede gehouden in liet vereenigingslocaal van de republi- keiiwche broederschap te Barcelona. Lerroux heeft by die gelegenheid verklaard, dat de hoofdman van de republikeinsche party thans bezig was met de voorbereiding van een gebeurtenis van het uiterste gewicht om te verhinderen, dat Spanje niet onder de plak zou komen van Duitschland of van Engeland. De gebeurtenis waarop hy doelde, zou aan tal van republikeinen het leven kosten Geen berichten van gevechten of bommen dus, maar woorden van een republikein, dreigende woorden komen er uit Barcelonia. Men is wel gewoon aan dikke woorden in Spanje, maar deze woorden van Lerroux, zoo geheimzinnig, met een voorspelling van vele dooden wekken toch zekere onrust. Men vraagt elkaar af, wat dat nu te be- teekenen heeft. Er is buiten deze bedreiging uit Barce lona toch al onrust en onzekerheid genoeg in Spanje. Het land wordt geregeerd door een ministerie, waarvan eigenlijk ieder ver wacht, dat het zal moeten zwichten zoodra het den parlementairen strijd met de oppo sitie aanvaardt, een ministerie, dat slechts in leven blijft, omdat het de byeenroeping van de C irtes ondanks den drang van het volk durft uitstellen. En hoe zal de toestand zyn, wanneer in Mei of iets later misschien, het „Mevrouwik bezweer u stamelde de Lairis, met een snydend gevoel door het hart. „Ik wil het 1” hernam zy en haar houding was zoo gebiedend, dat de Lairis zweeg en zich boog voor zulk een onwederstaanbaar gezag. „Goed,” antwoordde d’Orvilliers in de plaats van de Lairis, daar hy wel gevoelde, dat het oogenblik ernstig was en dat het geen hy thans vernemen zou, zijn eigen bestaan gold. „Ik heb trouwens voor myn vrouw geen geheimen, de Lairis, en menschen, die, zóóals wy, vereenigd zyn, kunnen alles in elkanders tegenwoordigheid aanhooren.” Met den bitteren toorr, thans door d’Or villiers aangeslagen, was hy wel eenigszins uit de rol gevallen, die hy in ’t byzyn Van derden gewoon was te spelen, doch op ,dit moment bekommerde hy zich daarover aller minst. „Ik luister,” hernam hy, zich weder recht streeks tot Eduard de Lairis wendend. „De helft van hetgeen my nog van myn leven rest, zou ik gegeven hebben,” zeide deze, met een byna gesmoord stemgeluid, „om niet gedwongen te, zijn onder de gestelde voorwaarden te spreken Maar numen ’t zoo verlangtheb ik slechts te gehoor zamen Misschien is ’t zoo ook beter Hy wendde het gelaat af van Edith, wier

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1