ders. Dte ioping )A. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 57. ijs Haar meerü! Pauw”, Wijk A No. 84, C No. 41, groot vee uitgangen in neenschappelyke Zeugstraat. No. 9()(»9 Dinsdag 14 Maart 1905. 44ste Jaargang I Bulteulaudsch Overzicht. A chine. ■mbb| ;n ienwe London de grijze haren jnen, maakt het et het uitvallen Let^hoofd we< London. stauraat FEViLLETOX, bij opbod 1905 ,We zullen elkan- i BOOT, Nieuw- I 65 I W 10 n I 08 j by afslag 7/ uren, in na irstaan van den Gas- en Water- ken voorzien en ,e en zyn gevel- Meter*? en aan oolj. voor vele voornoemde No- EVER te Gouda. De heer Aristide Briand de voorzitter van de Franscho Kamercommissie betreffende )GLEEVER, d gelegen, goed MIMISCHE COURANT WOll&b Zs ropatkine een te brengen. wretiechen >r eene dame, of schriftelyk I per flacon. DAAL M 9, by i, als eerste k f 13000.— tlijven, en GliATliï Uit Washington zyn nadere berichten ont vangen over het nieuwe programma van het ministerie van oorlog in Tokio, volgens het welk Oyama met Moekden als nieuwe basis besloot voort te dringen naar hot Noorden in de richting van Karbin met een groot ge deelte van de legermacht. Men zou trachten daar de groote taak te volbrengen aan Koe- t mim 60 jaren at beneden de bijt- en Eetzaal, plaats, en Open eerste étage ide Slaapkamers, n Zolder, en op s, Mangelkamer, pkamers en 2 hy leefde toch nog en dat feit was alleen te danken aan Ediths vermetele leugentaal tegenover zyn volmondige bekentenis. Nadat de Lairis was heengegaan en de deur achter zich had dichtgetrokken, waarop d’Orvilliers een tijdlang was blijven staren, trad de laatstgenoemde op Edith toe, die al hetgeen wy hier boven vermeldden haastig by zich zelve nagegaan had en zich betrek- kelyk gelukkig gevoelde, omdat de eerste schok, waarvan zy voor den beminden man het ergste had gevreesd, nog zóó was af ge loopen. „Mtn kalmte Telefoon No. 82. De Uitgave dewr Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per port 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. verpletterende nederlaag toe De Japansche gezant Takahira bezocht gisteren den staatssecretaris van buitenl. zaken Hay en bleef een half uur ten zijnent. Na afloop van het onderhoud deelde de gezant aan een journalist opzyne aanvraag méde, dat de val van Moekden van geen invloed zou zyn op het voortzetten van den oorlog; eyentueole vredesvoorstellen moesten van Russische zyde komen. De Parysche correspondent van de „N. Cl.” schryft d.d. 10 Maart: Mevrouw Zola heeft Médan, het historisch geworden buitengoed van wijlen haar echt genoot, der Assistance Publique te Parys aan geboden. Het buiten Rost veel voor onder houd en mevrouw Zola wenscht, dat de naam van den grooten schrijver er aan verbonden zal blijven. Ze had gewenscht dat het, als „Fondation Emile Zola” een toevluchtsoord zou kunnen worden voor bejaarde, arme let terkundigen en artiesten, doch ze had dan tevens een zekere som voor het onderhond moeten storten.- Volgens de veranderde bedoe ling van donatrice en beneflciaris zal Médan waarschijnlijk thani onder dezelfde benaming tot herstellingsoord ingericht worden voor bet vrouwelyke personeel van de administratie der openbare liefdadigheid. In elk geval zou den de werk- en biljartkamer van den mees ter behouden blijven. Voor de zaak echter haar beslag krijgt, moeten de Raad van Toe zicht der Assistance benevens de gemeente raad van Parys eerst formeel het geschenk aanvaarden. xarden 15 April aatste zes werk- iling van 10 tot veiling en afslag XLIV. De brutale, de meer dan vermetele, de onzinnige leugen, waarby Edith was bljjven volharden, had in elk geval dit voordeel gehad, dat zy verwarring en weifeling had doen ontstaan in d’Orvilliers brein. Of die weifeling en die verwarring van langen duur zouden kunnen zyn, daaraan dacht zy zelfs niet eens. Het was schier boven allen twyfel verheven, dat d’Orvilliers de volle waarheid zou kennen, zoodra hy dat wilde, terwyl hy bovendien in dit geval, als rechter van instructie, zoodra hy maar een oogenblik zuiver had nagedacht, ook uit zich zelf de waarheid moest hebben doorgrond. Maar Eduard de Lairis had nu reeds zyn voordeel gedaan met die aarzeling, waardoor ook dikwijls voor de rechtbank de schuldige wordt bevoordeeld, die tot het einde toe alles heet liegen en zoodoende bij de jury leden de byna onzinnigen twyfel doet ont staan, die gepaard gaat met de even onzin nige vraag: „Als de man nu toch eens in zijn recht was P” En die twyfel heeft reeds menigeen bet hoofd gered. Ja waarlyk, wat Edith thans met haar liegen had gedaan gekregen, mocht niet gering worden geteld. Eduard de Lairis was, wat er ook ge beurde, voor altoos verloren voor haar, ma a voor dat leger te vinden. Aanhoudende ne derlagen hebben het leger gedemoraliseerd, het vertrouwen in de leiding weggenomen. Toen Koeropatkine het opperbevelhebber schap aanvaardde, werd vol vertrouwen zyn optreden tegemoet gezien. Het is nu geble ken. dat Koeropatkine niet overwinnen kon, en dat de nederlagen niet hem treffen, maar het regeeringsstelsel, dat lichtzinnig een oor log uitlokte, zonder eenig begrip te hebben van de kracht en de macht van den vijand. De beweging in Rusland richt zich dan ook tegen dit stelsel, dat voor de nederlagen in Oost-Azië verantwoordelijk wordt gesteld. En ondanks de proclamatie van 3 Maart, waarin de Tsaar „zyn trouwe onderdanen” oproept om zich om den troon te scharen, wordt de ontevredenheid steeds terker. Dat maakt het nog veel moeilyker nieuwe troe pen naar het Oosten te zenden, want by het gevaar voor een revolutie, kan de Regeering het land niet van troepen ont- bl ooien. Het ongeluk dat Rusland treft, is het ge volg van de groote foutdat het zyn kracht niet gezocht heeft in een innige samenwer king tusschen regeering en volk, maar in een onbeperkte heerschappij, met haar on- vermydelyken bureancratischen ambtenaars- aanbang. En naar binnen, zoowel als naaf buiten, kan Rusland zijn aanzien en zyn macht slechts herwinnen, wanneer dat denkbeeld tot de hoogste regeeringskringen doordringt, en een krachtige stuurman in staat wordt gesteld met vaste hand het roer van het staatsschip te sturen, om het door de hevige branding in de veilige haven te brengen. „Mevrouw,” begon hy met vreeselyke kalmte en de koele minachting van hen, die nooit vergeven kunnen, maar al hun slagen berekenen, „ge zyt te kort geschoten in al hetgeen wy overeen waren gekomen „Ik Hoezoo „Gy hebt gesproken, niettegenstaande gy my gezworen hadt te zullen zwijgen. Tot dien prys alleen had ik er in toegestemd om, voor het oog der wereld, een sluier te werpen over de schande, die ons bezoedeld hadom uw geweten zoo gij althans een geweten bezit niet te bezwaren met het verwijt van andere misdaden, waartoe ge my nu feitelyk hebt gedwongen en waar voor gij wederom verantwoordelijk zult zijn.” „Maar ik heb niet gesproken,” antwoordde zy, zonder zelfs ontroerd te schijnen door ontwerp vau scheiding van Kerk en Staat, heeft Zaterdagmiddag zyn rapport aan de commissie voorgelezen. Dit rapport is in .zeven deelen verdeeld. In de eerste drie geeft hy de geschiedenis van de verschillende eerediensten. Het vierde is een studie van de wetgeving in vreemde landen betreffende deze quaestie. In het vyfde wordt een over zicht gegeven van alle ontwerpen en voor stellen der commissie voorgelegd. Het z.'sde beschrijft de besprekingen tusschen da com missie en de regeering over elk artikel. In het laatste hoofdstuk eindelijk geeft de heer Briand zyn conclusies, wydt hy uit over de betrekkingen tusschen Kerk en Staat, vooral over de geschiedenis van den Katholieken eeredienst. Deze geschiedenis is in vier deelen ge splitst: Van Clovis tot Mirabeau, van Mi rabeau tot het Concordaat, van het Concor daat tot de Syllabus en van de syllabus tot het aftreden van het ministerie Combes. Reuter seint uit Tokio dd. 11 Maart Het is nog niet bekend, hoe groot de Russische nederlaag is, maar het is wel zeker, dat de verliezen aan manschappen, aan geschut en ammunitie reusachtig zyn. Hier schat men het aantal Russische krijgsgevangenen op 20 duizend tot 30 dui zend, Den geheelen nacht werd er hevig ge vochten. De Russen pogen door de hen ingesloten houdende Japansche troepen te breken. Het telegraafagentschap deelt uit Tiöling mee: Van den 7den, 6 uur v.m., tot den 9den vielen de Japanners de Russische linker flank en de stellingen aan de Sja-ho aan. Zy leden groote verliezen aan het front. De Japanners trokken geleidelijk onder hard nekkige gevechten den rechtervleugel om en naderden de keizersgraven op den 9den. Door (|e Japanners werden voortdurend aan vallen op den spoorweg ondernomen. Met moeite gelukte het den Russen het dorp Oengeloen te houden. De Japansche projec tielen vielen op den spoorweg. Om de om trekkende beweging der Japanners van zyn vleugel terug te werpen bracht Koeropatkin een groote strijdmacht byeen tegen Tsjenitoen, ter zijde van Tsjiagoeso ging hy tot d n aanval over, waarbij hy zelf midden in ’t geweervuur stond. Een heftige wind met stof hinderde de krijgsverrichting Het dorp Tsjenitoen werd genomen, maar de aanvallen der Japanners op de flank maakten het succes der Russen gedeeltelijk weer onge daan. De Japanners braken dezen dag door de zuidelijke stellingen der Russen by Kioesanfan, terwyl zy van het oosten en westen naar den spoorweg oprukten. De Japanners dreigden Moekden te omsingelen. Daarom werd in den nacht van den lOden bevel gegeven naar Tiëling terug te trekken. Den lOden en llden duurde de terugtocht voort. Den lOden gingen de Japanners voort de Russische stellingen by het station Tsjoe- tsjital aan te vallen. Koeropatkin concen treerde ten zuiden van Tsoetsjitoen artillerie tegen het dorp Sesintoen- Noordelijk van Sjenitoe duurde het artilleriegevecht den heden dag voort. De Japanners beschoten het dertien kilometer ten noordoosten van Moekden gelegen Tsoeertoen. Tegelijkertijd brachten kleine Japansche afdeelingen de Russische troepen op de flank in 't nauw sedert het doorbreken der Japanners by Kioesau. 108) „Ga heen I” zeide hy. „Wo zunvn ulkuu* dor wederzien, zoodra ik den tyd daartoe geschikt acht.”» Met bedaarden tred ging de jonge man naar de deur, doch daar gekomen, bleef hy staan, keerde zich om en omvatte toen man cn vrouw met een enkelen blik. Hy onderdrukte een snik, die zich door zijn keel een uitweg poogde te banen. Zou Edith op ’t zelfde oogenblik niet iets dergelyks gevoelen! Zou zy begrepen heb ben, waarom hy niet anders kon handelen «W hy had gedaan P O ja, voorzeker, zy had hem ten volle begrepen, want zy sloeg de oogen, die op don grond waren gericht geweest, naar hem op en hy las uit haar blik „Ik bemin en bewonder u 1” Hy beantwoordde dien stillen groet van haar kant met een laatst vaarwel en een laatst gebed om vergeving voor alles I Toen ging hg heen. i, GOUDA. Gisteren heeft de liberale afgevaardigde Whittaker in het Lagerhuis de tweede lezing voorgësteld van een wet, waarby het vreed zaam posten by werkstakingen en het ver- eenigd verrichten van handelingen, die niet strafbaar zyn wanneer zy door een persoon worden verricht, toegestaan wordt, en vak- vereenigingen niet geldelyk aansprakelyk gesteld worflon voor het nadeel, dat hare leden door een werkstak ng aan een patroon de bedreigingen, die toch zoo duidelijk in zyn woorden lagen opgesloten. „Alles, wat mynheer de Lairis wist, moest hy gehoord hebben van zyn vriend 1” „Bovendien,” hervatte zy na een oogenblik van stilte, „bqvendien ztfn de dingen zulk een punt genaderd, dat ge my wel dwingt, om te zeggenwat ik tot nog toe ver zwegen heb wat ik altyd zou verzwegen hebben I Ik weet, dat ik zelf veroordeeld ben Wat ik alleen zou wenschen, is, dat een onschuldige, een man, die zich held haftig voor zyn gevoel van vriendschap op offert, niet worde getroffen door het zelfde vonnis, dat my veroordeelt IMyn von nis ik zal ’t niet gaan bestrijden Ik schik er mjj in ik leg er my by neer. Maar dit wil ik u toch zeggen, mynheer, en het zyn de laatste woorden, die gy van my hooren zult zonder de laffe nevenbedoeling van u te willen afbrengen van de wraak, waartoe gy het recht meent te bezitten dit moet ik u zeggen, dat gy in een groote dwaling verkeert, als ge meent u zelf niets te hebben verwijten 1Uw wraak en uw haat mogen billyk schijnen aan de wereld, gelooft ge, dat ze dat eveneens zullen zyn voor den eeuwigen Rechter, die alles ziet, die in onze harten de geheimste beweegre denen van onze daden bespeurt?” (Wordt vervolgd). Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Het leger van Koeropatkine is omsingeld door de Japanners, en zal weldra voor de keus gesteld worden te capituleeren of te pogen zich door de Japansche liniën heen te slaan. Tot welk besluit de Russische ge neraal komen zal, na de hevige en bloedige gevechten die hy heeft geleverd, met een gedemoraliseerd leger, dat reusachtige ver liezen leed, en nu hy een groot gedeelte van zyn trein en zijn voorraden in den steek heeft moeten laten, is nog niet bekend. Maar in elk geval is de uitslag van de gevechten, die aan de Sja-ho en aan de Hoen- ho geleverd zyn, voor Rusland hoogst nood lottig. En het is natuurlijk, dat opnieuw de vraag ryst, of de Russische itgeeiing thans niet voornemens wezen zal om vrede te sluiten. Een telegram uit Londen meldt, dat vol gens de „Graphic” de Tsaar wel geneigd zou zyn vrede te sluiten, indien namelijk een redelyke grondslag voor de onderhande- lingen kan worden gevonden. Hieruit blykt, dat de Russische regeering ondanks het ongelukkige verloop van den landoorlog, ondanks het verlies van de heer schappij ter zee. ondanks de steeds toene mende binnenlandsche onlusten, er nog niet noe komen kan zyn onmacht te erkennen, zyn onmacht om stand te houden tegenover het zoo verdachte Japan. Wy zullen niet de spottende woorden aanbalen, die voor ongeveer een jaar werden gesproken door den toenmaligen Russischen minister van oorlog over het Japansche leger; de mar kiezen en vicomtes hebben getoond krygs- manseigenschappen, moed, volharding, doods verachting te bezitten, en in staat te zyn hunne troepen tot de overwinning te leiden. Moekden is geworden voor Rusland, wat Jena eens voor Pruisen, Sedan eens voor Frankrijk is geweestzal het thans ook het begin zyn van een wedergeboorte, op poli tiek, op economisch, op militair gebied voor liet Russische Ryk P Zoo thans de yjede piet tot stand komt Zoo thans het reeds meermalen uitgesproken voornemen van Rusland om, ter wille van de militaire eer en van het prestige, door te vechten, wordt uitgevoerd, dan zal het blyken dat Rusland niet alleen een slag, maar een veldtocht verloren heeft. Het zal van het militaire bestuur in Rus land ongehoorde inspanning kosten, een nieuw leger en een nieuwe vloot naar Oost- Azië te zenden, om het evenwicht op het tooneel van den stryd te herstellen. Het zal nog veel moeilyker zyn een bevelhebber Telefoon No. 89 A D V E 11T E N T I E N worden geplaatst van .15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1