der" aar ITS. ING No. «071. nr BJLQ 219. iztract Eduibd ds Lairis. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Builenlaiiilscli Overzicht. Opkomst van Zeemiliciens der lichting 1903- It Ha Laarzeimiagizij» 2 30. FELILLETOX. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Alle w JWv- KJIANAZ» (Wordt vervolgd) i aantal oage- op aanvraag •Ts <e co. meten werk ANDVOORT, 'ORT, J. 8. I, A. DROST HP I TOOT jratief Genoegen”. IT, 1 modellen te ÜI8” ARÖEMANN n toepassingen lerde Por» Tt9. Zy geven rs niet kannen geen imitaties Itlykate en f» lel voor Heerea lenchoenwerk, NMlor Ca Men lette good teric.— daEchtA n, teeunu>- «en in den Mmn dn Tetvwdigd wenidbe- 'br*8toU- Uw vriend Kleiwegsteeg. Telefoon No. 82 A D V K R T E N TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Engelsche bladen hebben korte be schouwingen over de „wisseling in het mi nisterie”. Van veel belang vindt men ze niet. Een liberaal blad ziet er het bewys in van Chamberlain’s invloed, omdat Fellowes die zgn belofte om Bowles te steunen inge trokken heeft, daarvoor beloond is met een plaats in het kabinet. Maar een ander liberaal blad vindt, dat Chamberlain er juist niet over te roemen heeft, want Eellowes is een vryhandulaar, en Lord Salisbury, die nu van minister titulair hoofd van het depar- De ministercrisis in Italië is nog niet voorbjj, hoewel Giolitti’s vertrek naar Cavour en ’s Konings definitieve opdracht aan Fortis om oen kabinet te vormen de meening hadden verwekt, dat de zaak in orde was. Naar men wil, zit de moeilijkheid nu in een aar zeling van Tittoni en Luzzatti om buiten landsche zaken en de portefeuille der schat kist te houden. Beiden hebben niet genoeg vertrouwen in de levensvatbaarheid van het nieuwe kabinet. Blyft, Tittoni weigeren, dan zou voor zijn portefuille in aanmerking komen San Giuliano, een volgeling van Sonnino. Giolitti heeft hem senator gemaakt en zijn benoeming tot minister van buitenlandsche zaken zou een nieuwe .concessie aan de groep Spnnino zijn. Aan de „Evening News” wordt uit Tsifoe gemeldBetrouwbare geruchten bevestigen, dat er weinig voortgang wordt gemaakt met de herversterking van Port Arthur. Het garnizoen telt thans slechts 4000 man, ieder man, die slechts gemist kon worden, is naar het front gezonden; Personen uit Port Ar thur laten zich u t over de opmerkelijke jongste veranderingtegenover de koortsach tige haast in het begin ten toon gespreid in do voorbereiding der herversterking staat do tegenwoordige werkeloosheid, de dokken Het Petersburgsche Telegraaf agentschap meldt, dat to Petersburg het gerucht loopt, dat de commandant-generaal van do troepen in het militaire district van Kief, de luite- nant-generaal Soechemlin >f, benoemd zoude worden tot chef van den staf van den opper bevelhebber van het leger in Mandsjoerye. Renter’s berichtgever by Kooroki’s leger deelt medo, dat men veronderstelt, dat bet grootste gedeelte der Russen Tjeling be reikte tusschen de achterhoede en de voor waarts trekkende Japanners vonden her haalde schermutselingen plaats de Russen moeten versterkingen hebben gekregen van Tjelingtusschen Tjeling en Karbin hebben de Russen geene voorraden. om hun soiree te komen bywonen op Vrijdag den 25 Januari e. k. laat dóórschemeren, dat hy zyn eigon belang dient met deze daad. elk gekookt ikveor da- Mlepelavaa olate) Ah goval 7u gebruiken. Toen sloot de Lairis zich in zyn kamer op en liet aan iedereen belet geven, behalve aan den heer d’Orvilliers of aan ieder ander, die zich, namens hem, zou komen aan melden Er verliepen drie dagen, drie van die dagen, waarin men zyn eigen weerstands vermogen niet begrypt en die u in zekeren zin een afkeer inboezemen voor den lichame- lyken mensch, die maar bljjft voortbestaan, als de ziel alle hoop heeft verloren en het hart gestorven is. Dat lichaam schynt onver biddelijk te zyn, als de muren van een kerkereel waarin, de tot den dood gedoemde zyn laatste uren doorbrengt. De Lairis wist trouwens weinig van uur of tyd. Hy had minuten, die hem voorkwamen gebeele dagen te zyn en uren, die omvlogen als seconden. Wat was er van Edith geworden Die vraag, altjjd dezelfde, was voldoende, om zyn denkvermogen in spanning te houden en zyn hart te bjyven martelen. Eindelijk, op den derden dag, kwam zyn knecht hem een brief brengen. Met koortsachtige haast brak hy het cou vert los en vond een gedrukte kaart met de volgende woorden „Mijnheer en mevrouw d’Orvilliers ver zoeken u, hun de eer te willen aandoen zyn feitelyk verlaten, de gezonken schepen liggen nog onaangeroerd De verschillende lezingen over het ont staan van de beide manifesten, die op den 3en Maart 1905 door den Tsaar zyn uitge vaardigd, is weder met een vermeerderd. De Petersburgsche correspondent van het „Berl. Tageblatt” kan verzekeren, dat alle mededoelingen daarover, ook die van dr. Dillon in de „Daily Telegraph,” onjuist zyn en dat hy de voorgeschiedenis van het eerste manifest thans uit vertrouwbare bron ver nomen heeft. Hy is openhartig genoeg te verklaren, dat die van het tweede manifest nog diep geheim gehouden wordt door de personen, die er aan hebben medegewerkt, zoodat hy daarvan nog niets vertellen kan. Volgens dit verhaal dan is het eerste manifest waarin gesproken wordt van hut behoud der autocratie en waarin du trouwe ónderdanen worden opgeroepen zich om dun troön te scharen afkomstig van den hoofdredacteur van een blad uit Kief, een zekere heer Joesefowitsj. Deze is bekend door een reeks brochures, en is zelfs naar aanleiding van een dier brochures by don Tsaar ontboden. Van welke gezindheid du heer Joesefowitsj is, kan bljjken uit een brochure over de Jodenquaestie, waarin hy de bewering uitspreektdat de Joden abso luut geen recht hebben om in Rusland te wonen Deze anti semiotische hoofdredacteur nu, die tevens een conservatief en een groot voorstander \an het behoud der autocratie is, poogde, als tegenwicht voor de besluiten V,an de Zemstvo gedelegeerden in Petersburg, een op Fransche leest geschoeide Patrioten- liga te vormen, een bond van mannen die zich om den troon zouden scharen, om de liberale beweging tegen te gaan. Aan het hoofd van dien bond moest een hooggeplaatst man staan, die in staat wezen zou als raadgever en leidsman van de Tsaar op te treden. 110) De dood is niet hard, de dood is niet ver schrikkelijk, maar het levenhet leven, beroofd van alle bekoorlijkheid en alle geluk het leven, waarbij men altijd door en toch telkens weer opnieuw, gevoelen moet, hoe diep rampzalig men geworden is I Een van die weinige dingen, die Eduard de Lairis hoegenaamd geen zorg baarden, was het gevaar, dat zyn physiek bestaan bedreigde. Wat hem een troost had kunnen zyn, wat zlthans eenigermate de hardheid van zyn lot, na het uit vrijen wil gebrachte offer, b*d kunnen verzachten, was het bewustzijn, dat hy tegenover Juan Cameron zyn moeie- lyken plicht had volbracht, maar dat bewust- «ijn bracht hem geen verlichting aan in zyn leed, omdat hij haar, die alleen aan hem dacht die geen andere plichten erkende, dan haar werden voorgeschreven door haar liefde voor bem, tot het toppunt van wanhoop had meeten brengen, terwijl het hem beter geweest ware haar dood aan zyn voeten te zien neervallen. Gedane dingen ongedaan maken, kan ni jt, en dan is het zoo wreed, dat men, eindelijk zyn plicht willende doen en dien ook werke lijk volbrengend, niet alleen zyn eigen vonnis velt, maar ook anderen vaak het bitterst leed berokkent. Zy, die op bet. punt staan af te wijken van den rechten weg, mogen wel eens be denken, dat het later dikwyls even wreed en even slecht is, om de zwakheden weder goed te maken als daarin te blyven volharden. De gevolgen van eenmaal gepleegde zonden blyven niet uit, het zy wy ons al of niet bekeeren. In de eerste opwelling na zyn daad van moed, schreef de Lairis het volgend briefje „Juan Cameron, „Ik heb alles gezegd Ik heb mijzelf overgeleverd en men weet nu, dat gy on schuldig zgtWacht daarom geduldig de onvermijdelijke gevolgen af. Zorg, dat myn zoo moeielyk te volbrengen plicht niet nutte loos is geweest Ik heb myn belofte gestand gedaan. Gy hebt uw leven te dan ken aan De BURGEMEESTER van GOUDA, roept de aan den voet dezes vermelde zeemiliciens- verlofgangers der lichting 1903 op, om zich op den dag, achter hunnen pnam vermeld, des voormiddags vóór 12 uur te melden aan boord van den bodem, mede achter hunnen naam vermeld, gekleed in uniform en voor zien van de kooigoederen, by vertrek met groot verlof medegenomen, on van hun zak boekje en verlofpas ten einde gedurende vy'f weken in werkelyken diunstte worden gesteld Gouda, den 15 Maart 1905. De Burgemeester voornoomd, R. M. MARTENS. Th. F. do Vroom, Vrijdag 7 April 1905, aan boord van Hr. Ms. Dufa, O. F. Luxen, Vrydag 7 April 1905, nan boord van Hr. Ms. Rainier Claeszen. Het kamerlid Delarbre, afgevaardigd naar de Kamer door Caen, als nationalist, heeft zyn politiek geloof verloren. Hij beeft in de jaren dat hy kamerlid is geweest de nationalisten nader leeren kennen, en deze Het nieuwe Noorwuegschu ministerie is tot stand gekomen, en het draagt in zyn samenstelling geheel het karakter van een coalitie-kabinet, dat alleen ten doel heeft de consulaats-quaestio te regelen, op den grond slag van het besluit der commissie uit den Storthing- De Noorweegscbe pers heeft zich onmid- dellyk ten doel gesteld, dit karakter van het Kabinet duidelijk te doun uitkomen. „Verden’s Gang” deelt mede, dat Michelson by de vorming van het Kabinet aan den bekenden Noordpool-reiziger Frithjof Nansen een portefeuille heeft aangeboden, maar dut Nansen die niet kon aannemen, omdat hy geen deel der Landskirke meer uitmaakt, en do Grondwet het lidmaatschap dier kerk van de ministers eischt. Alle bladen geven den Storthing den raad elke andere quaestie buiten beschouwing te laten, en daardoor het coalitie-kabinet niet in moeilijkheden te brengen. Er is slechts een zaak, waarvoor het kabinet optreedt de regeling der consulaats-quaestie. In Zweden is men zeer ongerust daarover. Dat blykt uit een artikel in de „Nya dag- ligt Allehande” waarin gezegd wordt „Het Noorweegscho kabinet draagt uen beslist radicale kleurheeft du Regent zijn standpunt duidelijk voor oogen gehad, toen hy dit kabinet goedkeurde Men beeft niet het recht daaraan te twijfelen. Hy heeft zich zeker niet verbonden in een andere richting, dan in zyn schrijven aan den Stor thing is uitgesproken. Hy heeft slechts den schyn willen vermijden een crisis uit te lok ken, en hy vertrouwde dat de Noorweegsche ministers het vaderland boven de partybe langen zullen plaatsen, on zich zullen herin neren dat boven de opgewonden openbare meening de grondwet behoort te staan, en het gezag, dat den koning van Noorwegen volgens die wet toekomt’’. „Vort Land” schrijft: „Wat de Regeering baar karakter geeft is de ondubbelzinnige eigenschap als stryd-regeering togen Zweden. De benoeming van den bekenden Zweden hater en vyand dor unie, Lövland, is niets anders dan een uitdaging van Zweden. En niet minder een gebrek aan tact. Maar het is in elk geval een bewijs van groote openhartigheid. En daaraan kunnen onze staatslieden een voorbeeld nemen kennismaking is voor bem een ontgoocheling geweest. Hy kan zich niet meer een voelen met de nationalisten en bedankt dus voor zyn kamerlidmaatschap. In een brief aan zyn kiezers schrijft hyik had gemeend, dat de party waartoe ik behoorde, bezield was van dezelfde gevoelens als ik gehecht heid aan de republiek, verlangen naar vrede op godsdienstig gebied, vurige liefde voor de democratiemaar het is my duidelijk geworden dat het nationalisme, vooral by ons, de toevlucht was voor alle reactionaire elementen. Wat Delarbre hier zegt is bet gevoelen van één man, en overtuigende nationalisten zyn* er nog by menigte, maar toch is bot niet zonder beteekenis, dat een kamerlid er zyn zetel voor over heeft om uit een party los te komen, omdat hem die party afkeerig is geworden, en| de Fransche bladen gaan deze gebeurtenis niet met stilzwijgen voorbij. De „pette République” prijst den heer Delarbre om zyn houding, de „Ganlois’» tement van handel wordt, is ’t ook. Alle bladen, die in deze hun meening kunnen zeggen, zyn ’t er echter over eens, dat de benoemingen zoo uitgevallen zyn, omdat Balfour niet iemand uit het Lagerhuis in hot ministerie kan opnemen, die zich daar voor aan een nieuwe verkiezing moest on derwerpen. Dat zou nu te gevaariyk zyn. Anders, zegt men, was stellig de protectio nist Bunar Law aan het departement van handel gekomen. 60UB8CHE (BIRACT Telefoon No. 82. j De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zou.- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F C E N T E N. P. P. 0.” „Zy leeft!” Dat was de eerste gedachte, die Eduard de Lairis door het hoofd ging, maar toen hy voor de tweedemaal do kaart had ingezien, moest hy zich zelf wel be kennen dat hy niets van die zonderlinge uit- noodiging begreep. Een soirée Wat beduidde dat nu Tot welk besluit was d’Orvilliers geraakt Waartoe die soirée? Wat zou daarop moeten voorvallen Weigeren Hy wilde er niet aan denken. Dat zou van zyn kant een daad van lafheid z|jn geweest. Wanneer was die soirée? Vrijdag..,. En ’t was vandaag Woensdag, niet waar Ja, 't was Woensdag. Dus op over morgen Eduard de Lairis voelde, hoe het zweet hem op het voorhoofd parelde. Daar stond hy voor een raadsel en dat raadsel vervulde hem met grooter angst dan de trappen van een schavot het een tot don dood veroor deelden misdadiger kunnen doen,

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1