rs. ONZE STRIJD. lar ‘ijs Haar en Advertentieblad rpor Gouda en Omstreken. I Buliculaiidsch Overzlciil. FEUILLETON. NG igschen is Odol isle middel 1 en tanden. enlflacons, Kleinhandel In sterken drank. meer! No- 9674. Maandag 80 Mahrt 1905. 44ste Jaaryan t? VID i, GOUDA Cxn. Rotterdam I I «ate voor Hear M Bctoeswarfc, BMar&Ca - an latte god aantal onge- op aanvraag ITS A Co. n toepassingen lerde Por» rU. Zy geven rs niet kunnen gocn imitaties» dubbele flaach te, Zaltbomne erdem. Over da geheels aarde verspreid. Dit Ao. l>estaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. IT. i modellen te ammagazijn 0. lelwegeteeg. an werk CHrtvon So. Sï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per l>ost 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 10 der Drank wet ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank t van H. Sternfeld, voor de achtervaal van het perceel aan de Spieringstraat, Wyk F No 24. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder te„en het verleenen van het verlot schriftelijk bezwaren inbrengen Gouda, den 18 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER ‘II Henwe London de giyxe huren tfnen, maakt het H het uitvallen het hoofd weg Loitfloit. 9 per flacon. DAAL M Q, bij lts, T-lr<»nn te. SS ADV ERTENTI EN worden gepbaHt 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote lettel s worden lierekeml naar plaatsruimte. Tegenover do beweringen van den «o- sialist Bernstein sluit do rykskanselier Von Billow in den Duitscbo Rijksdag in het. licht, dut do Duilscbe regeering geen en* kcle reden hud by de goede pulitieko betrek kingen, die Duilschland tegenwoordig met Rusland onderhoudt, du Russische leuning in Duilschland tegen te werken. Ook aan do Japanners zou men in een dergelyk geval geene moeilijkheden in den weg leg gen. De groote meerderheid der tegenwoor dige bezitters van Russische fondsen in Duilschland is niet van plan als door een paniek gedwongen die voor een appelen een ei van de hand to doen, maar laten ze lig gen tot betere tijden. Ten slotte bespreekt de rykskanselier ouder aanknooping aan op merkingen van den Centrums afgevaardigde nogmaals de Oostmarkon-poliliek dor regee ring. (Byval rechts en by du nationaal libu- ralen.) Na een verder debat, dat hoofdzakelyk over de Polenpoiitiek loopt en waai by do heer Von Billow nogmaals het woord neemt wordt de begroeting voor den rykskanselier goedgekeurd. (i(HI)S(HE (OIKAVT. rtroften welbekend IT-UIXIB kbrielwuerk). radicale en ran alle, zelf» kige zenuw ontstaan door gdigen leeftyd zwakte, Bleet Hoofd pjjn Maagpijn vermogen iz. Uit- Tegen tweeërlei vijand heeft de demo cratie, los van alle dogma, front te maken tegen het egoïstisch zelfzuchtig individua lisme, dat voert tot starre behoudzucht of hoogstens tot een schriele aalmoes aan de maatschappelijk misdeelden, uit vrees voor gewelddaden hunnerzijds tegen de dogmatische kloofzucht anderzijds, de split sing van ons volk, naar uit de lucht ge grepen, althans in de werkelijkheid geen voldoenden steun vindende verschilpunten, in onderling vijandige groepen en klassen. Zoo strijdt dan de vrijzinnige democratie eenerzijds tegen al wat conservatief, zelf zuchtig is, tegen al wat bestaande privi leges in stand wil houden en anderzijds tegen al wat verdeeldheid brengt onder ons volk op grond van geloofsverschil, hetzij ten aanzien van kerkelijke, hetzij ten aanzien van wijsgeerige, economische of andere leerstukken. Zoo gaat het dan tegen de politieke partijen, wier streven het behoud van privileges, het achteruit zetten der econo misch zwakken in de hand werkt, zoowel als tegen de staatkundige richtingen wier doel het is „antithese” te scheppen tus- schen de zonen en dochteren der Hol- landsche natie. Zoo is ons dan uit den hem eerloos en onmogelyk tu maken en dat ik het ben geweest, die de tegenpartij daar toe de middelen heb verstrekt1” d’Orvilliers wendde zich thans tot Juan Cameron. „En hem vraag ik vergiffenis, hem vraag ik my een hand te geven, zoo hy my die nog waardig keurt.” Juan Cameron stak den rechter zyn beide handen toe. „Ik dank o,” zei hij eenvoudig, Daar werd opeens een daverend handge klap gehoord. Maar de bijvalsbetuigingen hielden weldra op, toen het duidelijk was geworden, dat de heer d’Orvilliers nog iets te zeggen had. „Myn taak is nog niet geëindigd, heeren 1” begon hy op nieuw. „Na den onschuldige in zyn eer te hebben hersteld, moet ik den schuldige stiaffen. Die schuldige ben ik I Als een rechter niet verheven is boven het gevoel vnn wraak, als hy niet onpartijdig is, als de wet zelve, dan is hij zyn betrek king niet waardig! Ik heb dus, een uur geleden, mijn verzoek om ontslag als rech terlijk ambtenaar aan den Minister ,van Justitie ingediend. Morgen zal ik Parijs en Frankryk hebben verlaten, om er nooit terug te keeren. Wy, mijn vrouw en ik, hebben derhalve op dit oogenblik de eer, myn heeren, om o vaarwel Reuter seint uit Petersburg dd- 17 Maart, Er is een commissie benoemd onder voor zitterschap van het lid van den Ryksraad generaal Roop om een onderzoek in te stel len naar de voorwaarden voor du overgave van Port-Arthur en om een oordeel uit te spreken over de handelwijze van generaal 8 lósse f. booze niet slechts elke richting, die den Staat en zijn organen niet krachtig wil doen ingrijpen om de ontwikkelingsvoor- waarden voor alle burgers gelijk te maken, maar evenzeer elke partij of coalitie die ons volk in deelen splitst en die deelen op elkander aanhitst, terwijl toch datgene, wat die deelen van elkander scheidt, in den grond niets heeft uit te staan met de eischen van staatsbeleid, met de eischen van waarachtig staatsbelang. Keeren wij ons dus tegen richtingen als de vrij-anti-revolutionaire, de conservatief- liberale of de nationaal-historische, inet- niet minder beslistheid voeren wij strijd tegen clericalisme en sociaal-democratie. Vóór of tegen den Christus schreeuwt Dr. Kuyper en zijn trawanten. Christus of Satan huilt de fanatieke schaar zijner volgelingen. Wie niet behoort tot de „coalitie” wordt voor heiden, paganist uitgekreten hij is op staatkundig gebied niet bekwaam tot eenig goed. Wij komen op tegen die afschuwelijke vermenging van geloof en politiekwij wijzen erop dat onder hen, die niet tot de „coalitie” behooren zoo goed als onder de Kuyperianen, Katholieken, Cliristclijk- historischen en andere „stengels uit den wortel des geloofs”, mannen en vrouwen, gevonden worden, wier hart warm klopt voor de maatschappelijk zwakkeren, die ernst willen maken met de verbetering van de misstanden in onze samenleving door niiddel van de wetgeving en anderen die óf niets voor die verbetering voelen óf verbetering willen aanbrengen op een wijze die niet kan leiden tot het doel. Arbeider of kapitalistroepen Mr. Troelstra en consorten. Hier de verdruk ten, daar*de uitzuigers geen verzoening mogelijk tusschen de klasse der bezitten- den en die der loonslaven, het proletariaat. Al wat de bourgeoisie doet, gewantrouwd alle middel, om haar de macht te ont wringen, geoorloofd mits het schijnt te leiden tot het doelAldus de volgelingen van Marx. Wij verheffen onze stem ook tegen die misleidende verwarring tusschen klassen en belangenwij betoogen, dat egoïsme rechtelyk vervolgden en onschuldige» te be schermen. Ik heb dus een slechte daad bedreven met hem te treffen, dien ik had moeten be schermen en ik heb myn ambtsplichten ver zaakt, toen ik gehoorzaamde aan bet gevoel van haat in myn binnenste, in plaats van te gehoorzamen zoowel aan de beschreven als aan de onbeschreven wetten van plicht, dje van al de handelingen eens rechters het richtsnoer behooren te zyn- Zoodra ik was gekomen tot de erkenning fan myn fout, heb ik die willen herstellen, op een schitterende wyze. Ik verklaar derhalve openlijk, op myn eer als mensch en op myn eer als rechter, dat ik, belast met de instructie tegen Juan Ca meron, niets by hem heb gevonden, wat maar eenigszins, den infamon laster, waarvan hy het slachtoffer is geworden, zou kunnen recht vaardigen of motiveersn Ik verklaar ten slotte, dat ik het ben geweest, die gedreven door een onvergeeflyke opwelling van toorn en zonder in myn verblindheid te hebben- gedaan, wat ik had behooren te doen om me te verzekeren, dat ik geen schromelijke dwaling beging ik verklaar, dat ik bet ben geweest, ik alleen, van wien bet denk beeld is uitgegaan, om de tegenpartij ge heel ten nadeele van de Carljsten te ontdoen van een politieken tegenstander door dient gebreideld, waar het leidt tot wille keur en het de ontwikkeling der natie in materieel, intellectueel en moreel opzicht schaadtdoch wij betoogen daarnevens, dat onder alle klassen en groepen van ons tolk lieden gevonden worden, die om dat zij gevoelen voor de gemeenschap en niet slechts voor zich zelf of hun naaste betrekkingen zich willen inspannen, om de nooden der maatschappij te doen ver dwijnen zich willen inspannen, om de onrechtmatige bevoorrechting van een kleine minderheid der bevolking boven de groote meerderheid te dóen plaats maken voor gelijke kansen voor een ieder om in de wereld vooruit te komen gepaard aan zekerheid van bestaan bij invaliditeit door ongevallen, ziekte of ouderdom en daarentegen anderen die lauw en onver schillig voor de algemeen? belangen, wèl warm zijn te maken voor hun direct per soonlijk belang maar ten slotte weinig offers zullen willen brengen om de samen leving in haar geheel beter, gelukkiger, rechtvaardiger te maken. Zoo gaat dan onze strijd tegen het egoïsme in eiken vorm/. tegen het egoïsme dat vfln eigen voordeel geen afstand wil doen terwille van het algemeen belang tegen het egoïsme der eigengerechtigheid, van het farizeïsme dergenen, die meenen of voorgeven, dat alleen orthodox geloo- vigen het heil des volks op staatkundig of economisch gebied kunnen bevorderd tegen het verscherpen eindelijk van de egoïstische drijfveeren bij den mensch, teneinde te trachten diMrdoor een betere samenleving te grondvesten. Geen haat worde gekweekt, geen wan trouwen en verbittering. Maar naar ver zachting der tegenstellingen, kan het zijn, naar opheffing daarvan, worde gestreefd. Geen kilheid des harten, geen dorheid van gemoed, worde aangekweektdoch evenmin geestdrijverij en fanatisme aan- gemoedigd. Vrede, liefde en verzoening te bevorderen hoofd en hart te brengen in volkomen harmonie, ziedaar ons ideaal. En tegen allen, die ons vap dit ideaal willen verwijderd houden, gaat onze strijd V. D. Sneller dan men zikur verwacht had, heb ben du Japanners Tjoling bezet, un wat be langrijk is, zy zetten blijkbaar dadulyk hun upmarsch naar het noorden verder. Hel ge vocht dat in de stellingen ten zuidun der stad aan de Tsaïho, eurgisterun geleverd werd, heeft dus vermoedelyk slechts gediend om den optrekkendon vyand tegen te hou den en de ontruiming van Tjoling mogelyk te maken. Toch kondun de Russen hun voor raden niet meenomen, doch moesten veel verbranden Het is niet bekend, of de terug tocht op Kharbin met nieuwe gevechten ge paard ging en of de Russen reeds veilig Kharbin konden bereiken en don spoorweg achter zich vernielden. Het ligt echter voor de band, dat Koeropatkinu in Tjeling slechts heeft stand gehouden, om zyn uiteengeslngen leger weer bijeen te brengen en zyn ver warde colonnes te verzamelen en aldus or- Inzending vnn Advertentiën tot 1 uur mi.! I. te zeggen en u onzen dank te betuigen voor bet gehoor geven aan onze uitnood iging voor heden avond.” Do maar al te duidelijke wenk werd ter stond begrepen- Het defileeren begon iedereen verliet de zaal, na zich voor den heer en de vrouw des huizes te hebben gebogen. Onder het voorbijgaan waren er verse hei denen, en onder hen al de Spanjaarden zonder een enkele uitzondering, die de hand reikten aan Juan Cameron, die nevens den heer en mevrouw d’Orvilliers was gaan staan Toen alle genoodigden zich hadden ver wijderd, nam ouk Juan Cameron afscheid en verliet by met Teresita en André Burton du woning des rechters. De Lairis boog zich op zijn beurt om af scheid te nemen, doch op ruwen toon voegde d’Orvilliers hem toe: „Blijf!” Toen trad by op Eduard de Lairis toe, ten einde op zyne wyze ook met hem af te rekenen. Maar het eerste woord moest hem nog over de lippen 'komen, toen plotseling de doffe schok van een vallend lichaam beider aan dacht trok. Daar lag Edith op den grond uitgestrekt, roerloos als een lyk Door een zelfde aandrift bezield, ijlden de Lairis en d’Orvilliers op de jonge vrouw toe. Zy lag met gesloten oogen, doch haar lippen waren 112) Meenende, dat ik my over hem bad Meenende, dat ik my over hem had te beklagen, meenende gerechtigd te zyn om een vreeselyke wraak op hem te nemen voor een goddelooze beleediging, die by my nochtans niet had aangedaan, heb ik hem op de gruwelijkste wyze getroffen, door hem te bsrooven van zyn $er, en is het door myn toedoen geweest, alleen en uitsluitend -door myn wil, dat die man, dat toonbeeld van •er, van moed, van zelfverloochening, van toewyding aan de denkbeelden, die hy voor staat en aan bet Vaandel, dat hy dient is het, herbaal ik alleen aan my te wyten, dat die ridderlijke held enkele dagen ach tereen kon worden beschouwd als te zyn •efl schurk, een lafaard en een verrader. Dat is mijn werk geweest, heeren, en ik heb het volbracht door misbruik te maken van een gezag, dat ik als rechter bezat, door misbruik te maken van een macht die - my wis toéverfronwd, om het recht te doen zegevieren, de maatschappij te wreken voor de tegen baar begane misdaden en de weder- 8

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1