tN THEE. EVER HDER ecoratief •erk. Ar cao Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Maandag 3 April 1905. No. 9086. Uullenlandscb Overzicht FEV1LLETOX. TERS Jz. TC AP. LER DÏDOCHTIB VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. Et 219. i ZONEN, Kleinhandel In sterken drank. KEXXISGEVIXG. 44ste Jaargang was ge- visch is. Verspreide Berichten. 31 S, dt, IMKMAN Zn. {Wordt vervolgd). 50 ets., TA «t srs en Drogisten ÜKERI Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. jbaar bij ja van echtheid ia kurk steeds roar- len naam der Firma ?PB. It, ut m S O D E JAMMER erkt adclykat* an c* 4d«l voor Hmtmi □derschoanwcrk. i.M Miller 1 Ca Men lette goW •merk. Newark, lalaateriaa, tartMUM, Arabes prssftnfos a 0.35 roer JUtr- •owel voor Ons Genoegen”. delcht» on, Maunu, ingen in den num dra vervaardigd et wereldb»- ebr* Stoll- Zou er vrede in ’t zicht zyn Verschillende berichten in verschillende bladen spreken over de mogelijkheid van vredes-vooruitzichten, also! er werkelijk een ommekeer in de stemming in Russische re- geeringskringen zou gekomen zijn. Niemand is er, die niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om vrede te kluiten, buiten de Russische legeeringskringen. Zelfs bladen als de Nowoje Wrempa van Suworin die steeds voor de voortzetting van den oorlog ijverde, zijn nu bekeerd, en achten vrede, «luiten noodig met -het oog op den binnenlandschen toestand. Het gebeurde in Yalta, in den Krim, onder den rook van het keizerlijk paleis, de agrarische opstand in den Kaukasus, die veel ernstiger schijnt te Zijn dan uit de spaarzame berichten is at te leiden, maken het noodzakeljjk, dat de Russische regeering al haar krachten, en al haar zorgen wijden kan aan de binnenland- sche hervormingen, zonder dat de oorlog in het Oosten haar aandacht te veel in beslag neemt. Dat ziet men in vele kringen in, en de berichten over vredes-vooruitzichten zjjn dan ook meestal uit die kringen afkomstig. Maar steeds stond de Petersburgsche „Tele- graaf-ageutnur”, de spreekbuis van de Rus sische r.geering, gereed een offlcieele tegen spraak in de wereld te zenden. Ondanks de tegenspraken schijnt de Russische regeering toch langs verschillende wegen inlichtingen te hebben ingewonnen over de voorwaarden, die Japan stellen zal, MERK te letten VAN I worden afgelo le pakjes van vy' en een Ned. om van Nommer en an nevenstaand 3 Wet gedepo voering van ge- tevelpnde BIJL, CBAART Lz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ra, iu der Drink- wet ter openb re kennis; dat bij hen is ingekomen het navolgende ver- noek om verlof voor den verkoop van alcoholhou- denden drank, anderen dan sterken drank, van P. M. Jan«n voor het vöorhuis van het perceel aan de Boelekade, Wijk R No Q2. Binnen a weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schritiehjke bezwaren inbrengen. Gouda, den i April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. en tevens te kennen gegeven te hebben, dat zy niet ongeneigd zon zyn vrede te sluiten, wanneer Japan geen te hooge eischen stelt. De Associated Press te New-York verneemt dat do eerste stap gedaan is tot het aan- knoopen van onderhandelingenRusland heeft aan Japan eenigo negatieve voorwaar den medegedeeld, die den grondslag voor OiderhandelingcH wezen kunnen. Dat wil zeggen, Rusland heeft te kennen gegeven dat het bereid is vredesonderhandelingen aan te knoopen, als Japan geen afstand van grondgebied en geen oorlogsschatting eischt. De Times gaat nog verder, en bericht, dat Rusland en Japan President Roosevelt als bemiddelaar hebben aangewezen, dat de onderhandelingen reeds voortgezet worden, en dat de staking der vijandelijkheden spoedig kan worden verwacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gondaj doen te weten, dat de functiën van Gemeente Ontvanger, welke betrekking tengevolge van het aan den heer N. Cos op zyn verzoek verleend eervol ontslag is open gevallen, voorloopig zullen worden waarge nomen door den heer J. Vermey, Commies t *n kantore van den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 1 Apiil 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Het bericht, dat bet beruchte bendehoofd Apostol in een gevecht by Smol in de buurt zijn deur. De misdaad was dus bekend ge worden. Duprat verkeerde een oogenblik in twee strijd. Hy bracht de hand naar ’t hart of naar de maagstreek, want hy wist niet goed waar hem die vreeselyke pijn in de borst zat. Daarop er moest tQch eens een einde aan komen aan die worsteling, duizend maal erger nog dan een lichamelijk lyden verzamelde hy al zyn moed, richtte zich met kracht en geweld op en overhoorde zichzelf de les als een schoolknaap, om te weten, of zyn uitroepingen van schrik en ontsteltenis wel natuurlijk genoeg zouden zyn, wanneer hem het vreeselyk nieuws werd medegedeeld. In spjjt van zyn wilskracht, toch nog niet -vast ter been en met een ratelend gesuis in de ooren, als iemand, die tweemaal vieren twintig uren achtereen in een sneltrein heeft gezeten, maakte hy zich gereed om naar binnen te gaan. Van alle kanten kwamen de menschen toe- geloopen, die sich by de reeds verzamelde menigte gingen voegen. Sommigen spraken van <en moordaanslag, anderen van een brand, weder anderen van een huiselyken twist. „Wat is er, mynheer?” vroeg Duprat aan een douanebeambte, die er met een ontsteld gezicht by stond. „Ik weet het niet, kapitein,'* antwoordde de toegesprokene, hem op militaire wyzo salueerend, „maar het moet een moord zyn, een gasontploffing of iets anders van dien aard. Duprat zette nu ook een ontsteld gezicht maar haastte zich toch niet om informatiën in te winnen by hen, die beter op de hoogte konden zyn. De menschenmassa groeide met iedere minuut aan. Een tram, komend van het znider-station was verplicht om halt te houden alsvorens verder voort te kunnen ryden. Uit alle huizen in de buurt, kwamen nieuws- gi< rige hoofden te voorschijn, witte vlekjes op een donkeren achtergrond. En boven de beweeglijke, joelende menigte uit, lag Duprat ter weerszijden van de hotelpoort de hoofd deksels der agenten, die den menschen den toegang versperden. De kapitein voelde, hoe hem het bloed naar het hoofd steeg en hoe de aderen by den bah opzwollen. Daar was de justitie. Het gerecht! In zyn verbeelding zag Duprat een gnillo- tine in werking. Verscheidene personen om hem heen, die hem kenden, gingen ter zyde, om hom door te laten. Duprat kwam vooruit. van Góvgeli was gevallen, blijkt onjuist. De man is ontsnapt en springlevend, wat een vreeselyke tegenvaller voor de Turken is. Dezen waren zoo bly over Apostol's ver meenden dood, dat Hilmi-pasja bevel had gegeven alle onderofficieren, die by het ge vecht tegenwoordig waren, te verhoogen alle soldaten een toelage van een Turksch pond te' geven en aan de families der ge sneuvelden tien pond. Dat is gebeurd en nu blykt er geen reden voor de verheugenis der Turken te bestaan. Tegelijkertijd moeten zy vernemen, dat ook de hoofdman Luka, die volgens berichten uit Grieksche bron to Messimer in het district, Wodena was ge vallen, nog in leven en zoo gezond ah een nelk gekookt ink voor <U- heolepeh van cohte) Als go vol Tan o gebruiken, unoto H. 7. Ondanks het verzet van minister Rouvier heeft de Fransche Kamer gisteren besloten, dat de hoeveelheid alcohol, die uit eigen oogst mag worden gestookt zonder dat er belasting voor behoeft te worden betaald, zal worden vastgesteld op 50 liter. Over het ontwerp op de scheiding van do kerken en den staat beeft Denys-Cocbin het woord gevoerd. Cochin wees op Nederland Op een ander bankje zaten twee verliefden hand aan hand, die telkens elkander aan keken. Verderop hield een klein kind, nog een dreumesje van veertien of vijftien maan- nen, zich aan het uiterste randje van een andere bank vast, en de moeder, op korten afstand neergehurkt, hield den kleine een appel voor, als om hem uit te noodigen het maar te wagen. Daar kwam hy aangestapt de dappere kerel, waggelend met zyn dikke beentjes, de handjes vooruit, en kraaiend van pleizier viel hy ten slotte in moeders uitge stoken armen. En dat alles deed Duprat koortsachtig huiveren en hem de ©ogen branden. Hy dacht aan de gelukkige uren, door hem zelf met zyn kind doorleeld, toen de tweede Miquéle alles wat hy nog op de wereld bezat hem van die dingen toekraaide, die hoege naamd niets zeggen en die, juist daarom misschien, zoo welsprekend zyn en ons nog lang daarna als zoete muziek in de ooren blyven klinken. Na enkele minuten gezeten te hebben, ver liet hy toch de bank, brandend nieuwsgierig als hy was, om te weten of zyn dochter wel was opgestaan. Met langzame schreden, de borst meer en meer bekneld, kwam hjj even wel slechts weinig vooruit. Ja, het was wel degelijk een hoop volk wat hy in de verte had gexien en ook voor Frankrijk. In antwoord op een interpellatie over de quaestie der „fiches” in het leger, verklaar de minister Rouvier gisteren in den Senaat, dat, naar zyn meening, de genomen beslis singen voldoende waren. Een motie van vertrouwen werd met 232 tegen 31 stemmen aangenomen. De oud-minister van koloniën Decrais zal in den Senaat de regeering interpelleeren over de Marokkaansche quaestie. Duitsohland. Het congres van Duitsche mijnwerkers, dat dezer dagen te Berlijn gehouden wordt, nam een motie aan, waarin gezegd wordt dat het ontwerp-mynwet niet voldoende maatregelen treft voor de arbeiders. Dezen willen in plaats van de voorgemelde sani taire voorschriften den achturigen werkdag als maximum-werktyd. Ooswnrijk- Hongarije. De minister van oorlog Pitreich zou heden Baron von Rheinbalen, de Pruisische mi nister van financiën, heeft ^interen in den Ryksdag nog cens uit alle macht tegen de verhooging van de matriculaire bydragen verzet aangeteekend. Hy zeide uit naam van de verbondeit regieringen dat de Rijks dag, door de 46 miiiioen mk. voor wapens van de buitengewone naar de gewone uit gaven over te brengen de ongedekte matri culaire bijdragen verhoogd had tot het bui tengewoon hooge bedrag van 80 miiiioen mk. Rheinbaben was overtuigd tan het vruchtelooze van een poging om een mid; delweg te vinden, wat trouwens baro 1 v. Stengel reeds vergeefs beproefd had „Maar in uitdrukkelijke opdracht van de Verbonden rege'er/ngön moet ik, vervolgde hy, verzet aanteekenen tegen deze wijziging van do begrooting en do verzwaring van den last die op de bondsstaten drukt. De bedenkingen die wij hebben, zyn zoowel van flnancieelen als van jyolitieken aardf Ik kan verzekeren, dat ik, wat Pruisey betreft, gewoon weg niet in staat ben, dóór verhooging van de inkomsten of verlaging van de uitgaven aan deze onverwachte nieuwe eisqhen tegemoet te komen. Zelfs voor Pruisen blyft geen andere mogelijkheid over dan het aangaan van een leaning”.... En de politieke be denking was dat de bondsstaten, als de schroef zoo werd aangezet, weinig genoegen in het bestaan van het ryk zouden scheppen. Op die wyze kon het dus niet voortgaan en het was noodig een weg te vinden, die zoo wel met de wenschen van den Rijksdag als met die van den Bondsraad strookte. Niettemin bekrachtigde do Ryksdag defi nitief de besluiten van de tweede lezing. De 46 miiiioen mk. worden dus niet door het ryk geleend, maar ponds-pondsgewys van de bondsstaten opgeëischt. 11) Toen Jjep hy, steeds de kaden volgend, haastig door naar het hotel. Onderweg werd hy nog herhaaldelyk gegroet- Een goederentrein liep op een niet afge sloten spoor langs de Garonne, hier een wagen achterlatend, daar weder een anderen wagen opnemend en het af- en aanhaken kon nauwelijks als een tijdverlies worden beschouwd, want een elders buiten dienst gestelde locomotief, kalm als een oud karre- paard, deed den trein bewegen, en de straat bengels liepen spelend, blijkbaar met alle gerustheid, voor de locomotief uit, wel wetend dat de oude machine nooit hard genoeg liep om hen in te halen. Het was nu omstreeks tien uur. Uit de verte reeds hield hy het oog gericht naar 't hotel, al kon by ’t ook nog niet zien. Plotseling bleef hy staan. Stond daar niet een hoop menschen, en was daar niet de ingang van ’t hotel Wederom maakte de angst zich van hem meester. Hy kon niet meer voort en viel op een bank neder. Kardinaal Merry del Val de staatssecre taris van het Vaticaan heeft een schrijven gericht aan kardinaal Goossens, aartsbis schop van Mechelen waarin hfi, in opdracht van den Paus, het optreden veroordeelt van de Christelyk-democratische pastoor Daens en Fonteüne omdat zy hot gezag van den Paus aangevallen en de leer der Katholieke kerk verkeerd uitgelegd zouden hebben. De aartsbisschop heeft nu de genoemde priesters verboden, de mis te lezen en het geestelijke kleed te dragen. Niettemin ver schijnt Daens in de Kamer steeds in de sou tane. Daens verklaart, dat hy van den brief geen notitie kan nemen daar deze niet tot zyn kennis gebracht en slechts door een Antwerpse!» blad gepubliceerd is. Hü noemde den brief bloot een poging invloed te oefenen op de verkiezingen. „Ons kan niets meer doren,” zei Daens tot een journalist, „want men heeft ons alles ontnomenverbranden kan men ons gelukkig niet. Wat hebben wy overigens anders gedaan dan dat wy prac- tische Christenen zyn, en do anderen slechts Christenen in naam (.mimi e co 111vr. en Engeland, waar hy kort geleden had gereisd. In die landen waren de bisschoppen tevreden, omdat zy er vrijheid genieten. Hy was van meening, dat het wetsontwerp geen waarborg gaf voor de toekomst. Het beste zou volgens Cochin zyn, dat de status quo gehandhaafd werd. Regnier, van den anderen kant, trachtte aan te toonen, dat het Concordaat niet kon blijven gelden. De katholieke kerk, zeide by, was altyd de vyand geweest van de republiek, en altyd er op uit om de wereld heerschappij te veroveren. De radicaal Raibertie sprak de vrees uit, dat de scheiding den staat zou ontwapenen tegenover do kerk. Senator Decrais stelde in den Franschen Senaat aan den minister van buitenlandsche zaken Delcassé eenige vragen over Marokko, waarbij by er aan herinnert dat geen enkele mogendheid protest heeft aangeteekend tegen de sluiting van de Engelsch-Fransche over eenkomst. Spreker vraagt of er eenig nieuw feit is, dat de ongerustheid van Duitschland wettigt. Minister Delcassé antwoordt dat de Fransche actie in Marokko doorgezet wordt op de wyzo, zooals ze op de tribune der beide Kamers is in het licht gesteld en dat de in Marokko heerschendc anarchie, die alleen voortspruit uit de verzwakking der Maghzen, aan de geheele wereld en vooral aan Frankrijk tot nadeel is. Minister Delcassé voegt hieraan toe dat Frankryk nooit de rechten van anderen heeft willen miskennen. De Fransch-Engelsche overeenkomst geeft duidelijk de wyze van optreden van Frankrijk aan, dat waken moet voor de veiligheid van Marokko en aan dit land bystand verleenen om hervormingen tot stand te brengen. De Fransch-Spaan- sche overeenkomst erkent ook de overeen komst met Engeland. De tekst var, de con- vemte sluit ieder misverstand uit. Het Fransch-Engelsche verdrag werd aan den sultan onmiddeilyk voorgelegd. De beer Delcassé voegt hierby dat de Maghzen nieï by machte was de troebelen aan de Al- giersche grens te koeren en dat Frankrijk desniettegenstaande van dezen toestand geen misbruik heeft gemaakt. Ten slotte zei Delcassé nog, dat do Magh zen de noodzakelijkheid van de Fransche hulp erkende en er verschillende malen om had verzocht. Frankrijk heeft oen lang en lastig werk op zich genomen. „Wy stuiten in Fez op den tegenstand van hen, die er belang by hebben de tegen woordige toestanden te bestendigen. Ons besluit kan niet worden gewijzigd, ons belang verzet zich daartegen. Onze Marokkaansche politiek geeft aan het parlement gegronde hoop dat Frankrijk erin zal slagen, zonder iemand te ontstemmen en zonder eenig belang te schenden zyn invloed in het westelijk bassin van de Middellandsche Zee te ver zekeren.” (Toejuichingen.) Merry del Val de staatssecrc- gericht aan kardinaal Goossens,

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1