u, bloem.” LA TEN- E. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken o rkwpiag tuis IUIS No. 9699. Builenlaadscfr Overzicht. FEUILLETON. lel DED0CHT1B VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. Dinsdag 18 April 1905. 44ste Jaargang BA, I AN. loning- ERF voor- oor f 2.60. Inzending van Advertentiën -tot 1 uur des midd. Jor f 2.15. ïotaris KOEMAN kroond. zulks (Wordt vervolgd.) en en volen! de het e *<Mte gbaar Co. Don- »0- tuur, ent. □der v£- F»ü> ft erk. 'oop. Het waarde. R GOtJDSCHE (HUI t\T. 1905, des voor. e Sociëteit «Vkki.b overstaan van d,.n Netaris Gouda. A. iN, Schoon- Haastrecht. o. SPEK \qtveen. M. Oudétoater 8 iddel tegen - en slym- n longaan* stel, dat vervolgens werd aangenomen, voor hem onaanneembaar was. Er bestaat dus thans te dezer zake niet alleen geen over eenstemming tusschen de Pruisische regee- ring en de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, maar veeleer een conflict, dat het tot stand komen der novelle hoogst twyfelachtig doet worden. Het opmerkelijke is, dat verschillende bladen in hun verslag van ’s ministers woor den alle het woord aanneembaar bevatten en zulks zelfs in een zinsverband, waarin het woord onaanneembaar ni‘t zou passen. De vraag rjjst daarom, of minister Möller mis schien niet na afloop der commissievergade ring en na een onderhoud met de andere leden der regeering deze rectificatie heeft aangebracht. De Vorwfirts heeft een buitengewoon boosaardig hoofdartikel over „De uitzonde ringswet tegen de mijnwerkers”, dat begint met do woorden: „Het werk is gedaan, do zoogenaamde bescherming der wcrkjieden is in een uitzonderingswet tegen de mijnwer kers omgezet.” „Zelfs in Pruisen is het iets ongehoords, dat men iemand (gelijk hier den leden der arbeiderscommissies) by de wet verbiedt om politieke agitatie te voeren. Doch slechts pomplete idioten zouden zich tot deze comedio leenen, niet de werklieden. Men heeft de werkliedon-commissies verplichtend gemaakt, maar na ze eerst in „Streichbrechereinrich- tungcn” te hebben veranderd. De Pruisische reactie hoeft den mijnwerkers den oorlog verklaard.” In plaats van eonige toenadering staan al de verschillende, partijen te dezer zake na het gebeurde nog verder van elkander dan ooit te voien. 3 Gouda, Wyk N 1 Nr. 1795, groot >or f 1 55. chtigen de laatste dag der veiling dien dag van 9 22) Gekomen by het monumentale hek van den Plantentuin, slaakte Miquéle een kreet van blyde verrassing. Het wemelde er van licht jes in guirlande-vorm en by de drie ingan gen waren van weerszijden bont gekleurde lampions aangebracht, terwijl zich daarboven in het midden, twee gekruiste palmtakken van vuur vertoonden. In de broede oprijlaan waren reeds vele wandelaars. Men trad binnen. Enkele heeren van de feestcommissie, die voor de controle by het hek stonden, drukten Duprat de hand en vertelden hem eenige bizonderheden omtrent de organisatie van het feest. Ook de tuin zelf wekte Miquéle’s bewonde ring in geen geringe mate. Aan het hoog en zwaar geboomte waren grillige takken aan gebracht, als misvormde armen, en daaraan hingen fraaie Venetiaansche lampions, aller- wege dus een verlichting giorne, en tus schen de donkere bladen, gloeiden hier en daar kleinere bollen, die er uitzagen als rype blozende vruchten, welke men geneigd zou de Dubbele buurt uda, Wyk L Nr. - 2422, groot 91, l’eletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering' van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, 'franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ^F CENTEN. Telefoon N». 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rhonden !RF en TUINTJE Karnemelksloot A Nrs. 2662 en De werkstaking der spoorwegbeambten in Italië is reeds begonnen op de lijn Rome— Napels. Daar zyn vier treinen uitgevallen. Te Foggia en te Salerno is eveneens de staking begonnen. In de Kamer verklaarde de minister president Fortis naar aarfleiding van een vraag van den afgevaardigde Brunialti over de houding van de regeering ten opzichte van de staking, dat hy hoopte dat de sta king zich niet zal uitbreiden, want het spoorwegpersoneel zal wel inzien dat de werkstaking niet het middel is om zyn rech ten te doen gelden. Niemand toch heeft het recht zyn belangen te stellen boven die van het land. Mocht in deze opvatting niet algemeen worden gedeeld, dan zou de re geering haar plicht weten te doen. De re geering is overtuigd dat zy, met den steun der openbare meening, de orde kan hand haven en zorg kan dragen dat de dienst zoo weinig mogelyk vertraging ondervindt De Porte heeft de overeenkomsten, betref fende de leeningen in Frankrijk en Duitsch- land af te sluiten, goedgekeurd zy zullen zyn te plukken en te verzamelen als een heerlyk sieraad aan den disch. Op de wandelpaden was het nog niet druk, maar ook hier ontbrak het natuurlijk weder niet aan verliefde paartjes die ’t wel aardig schenen te vinden om samen naar een duister hoekje te zoeken. Miquéle’s hart sprong op, als zy hen achter ’t geboomte zag schuil gaan. Zy zeide evenwel niets en liep aan ’s vaders arm voort. Zy ging met hem naar de com missarissen van het feest, naar de zangver- eeniging „Euphina,” die geheel belangeloos haar zeer gewaardeerde medewerking had toegezegd, naar de stellages voor het vuur werk en naar de versierde gondels. Maar waarheen zij zich ook wendde, overal zag zy jonge meisjes als zy, langzaam wandelend arm aan arm, met jonge mannen, wier oogen glinsterden en die er volstrekt niet uitzagen al$ de vaders dier meisjes. Nu en dan wierp het Bengaalsche vuur een blauw of rooskleurig licht op het bosch en de schoone, groene vlakten. Miquéle ondervond een onbeschryfelyken aandrang om te leven, te leven in nieuwe, haar tot heden toe onbekende werelden, het hart op te halen aan nieuwe aandoeningen en om zooals nu gebeurde over die bloem bedden, door het Bengaalsch vuur, ten einde alles in een ander licht te doen aanschouwen Verspreide Berichten Frankrijk. De interparlementaire koloniale en mari tieme groep heeft zich uitgesproken over de zoo spoedig mogelyko maritieme verdediging ven Indo-Cbina. Anderzijds is door de groep besloten alle voorstellen betreffende uitbrei ding der vloot goed te keuren. Belgie. Zaterdag hebben, na de blazers, de snij ders en het magazynpersoneel van de glas blazerijen in het bekken van Charleroi do door de patroons gestelde voorwaarden aan- genomeiL Hiermede behoort de langdurige staking tot het verledene. aan de bekrachtiging van den Sultan wor den onderworpen De Fransche eischen zyn eveneens goedgekeurdeen desbetreffende Iradé werd aan don gezant der Republiek, den lieer Constans, overhandigd. Daarin wordt afin de Fransche combinatie den aan leg der lyn RajakHama tot Aleppo toege staan, tegen een garantie van 13,600 francs per iaar en per kilometerverder ontvangt de Fransche maatschappij éen schadeloos stelling van 150,000 Pd. St. voor de nadoe len, die de lyn Damascus—Mzerib onder vond doir den aanleg der Mekka-lyn, en worden aan de Fransche Société des Quais de gelden uilbotaald, die zij van de stad Konstantinopel te vorderen heeft. Een derde van do Fransche leening wordt door de Porte besteed voor den aankoop van oorlogsbenoodigdheden in Frankrijk, voorna melijk voor de marine. ‘Tegelijk met deze leening zal de Fransche bankiersgroep het restant der Turksche leening van 1901, tot een bedrag van 750,000 francs, uitgeyen De Duitsche leening is goedgekeurd op de door Duitschland gestelde voorwaarden, waaronder dé levering van de nieuwe artil- lorie-uitrustingen en het veldgeschut door de firma Krnpp. Zooals men Vrijdag in de Marconigrammen uit Londen vermeldden, is de Engelsche in dustrie zeer ontstemd daarover. De Engel sche gezant, Sir Nicholas O'Connor, heeft zich by de Porte er over beklaagd, dat de beste Engelsche fabrieken uitgenoodigd wer den tot deelneming aan de inschrijving voor de nieuwe leger- en vlootuitrustingen, maar dat van hunne aanbiedingen geen nota ge nomen is. De Engelsche gezant verklaarde, dat hy geen opdrachten voor de Engelsche fabrieken wilde afdwingen, want dat Enge land zulk een ongezonde en voor de belan gen des lands niet bevorderlijke staatkunde streng moest afkeuren. Dit is een rechtstreeksche afkeuring van de houding door den Franschen gezant aan genomen, die op hoogen toon alle onderhan- delingen over de leening wilde afbreken, wanneer aan de indnstrieelen in Frankrijk niet een belangrijke bestelling van marine- benoodigdheden werd opgedragen. De Kölnische Zeitung brengt in haar num mer van Zaterdag een opmerkelijke rectifi catie van het grootste gewichtminister Mölle heeft by de commissoriale behandeling van het door ons in het Avondblad van gis teren uitvoerig omschreven compromis voor- stel der conservatieven, vry conservatieven en nationaal-liberalen in zake de verplichte arbeiderscommissies verklaard, dat dit voor- een nfeuw licht in geheel haar aanzyn te doen ontsteken en de ziel te dompelen in gohjel nieuwe verrukkingen, blauw, groen en rooskleurig getint 1 De fanfares klonken haar uit de verte te gemoet en alles spoedde zich naar de muziek tent. Duprat en zyn dochter bleven een weinig ter zijde. Madelac, door het scherpe licht ontwaakt, slaakte voor alles zyn schorre vreugde kreten. „OufiOuê. 1” Voor de Veneti aansche lampions, voor de gas-illuminitie en voor de met vlaggen en wimpels versierde eerepoorten, steeds als een groote verstandige hond, dwalend om zyn meester, met een paar oogen, die, ’t is waar, wel getuigden van opgetogenheid, maar ook van bittere droefenis, daar het hem Madelac niet mogelyk was, om alles wat hy gevoelde ook maar eenigszins onder woorden te brengen. „Oufi, Oua” was nagenoeg alles, wat hy zeggen kon, maar de toon, waarop hij dit deed, wisselde naar de omstandigheden af. Op een gegeven oogenblik zag Duprat zich verplicht, even heen te gaan voor de korte feestrede, die aan het vuurwerk moest voorafgaan. „Blyf hier, pas op de juffrouw 1” beduidde hy den doofstomme. Na voor Miquéle een stoel te hebben gehaald, verzocht Duprat haar daarop stil te blyven zitten, anders zou hy haar straks kieswet verlangen; maar de nVoss. Ztg.”. moet erkennen, dat de beginselen ervan, in de practyk, wellicht den Russischen staat van nut zouden kunnen zyn, al is bet ontwerp geheel gegrond op het standsverschil De le den der vertegenwoordiging toch zouden ge deeltelijk door den Tsaar, gedeeltelijk door de adelsbyeenkomsten worden gekozen Voor de le Kameren door de Zemstvos, de groote steden, en de geestelijken voor de tweede Kamer. De verkiezingen zouden plaats hebben volgens een allerzonderlingst, stelsel van trappen-kiesrecht, ongeveer in de vorm van het kiesstelsel voor den Pruisi- schen Landdag, dat Von Bismarck meer dan eens het slecht st-denkbare heeft genoemd Het Oostenrykscho parlement is op reces gegaan. Baron v. Gautsch mag met voldoening op zyn werk terugzien waar de pogingen van zyn voorganger om met de volksvertegen woordiging samen te werken steeds misluk ten, slaagde hy er tot dusver in den vrede in het woelige Huis te bewaren. Afgedaan werdende wet op de ondersteuningen wegens het mislukken van den oogst, de kredieten voor de Staatskas, de Recrntenwet, de eerste lezing dor begrooting, een wijziging van de Arbeidswet, benevens eenige kleinere wetten en de debatten over de verhouding tusschen Oostenrijk en Hongarije. Bevestigd wordt dat een vierde Oostzee- eskader ondêr vice-admiraal Wesserago, be staande uit de „Imperator”, de '„Alexander II”, de „Slava”, de „Azova”, de „Admiraal Kornitoff” en de „Paul I” in Juli of Augus tus door het Suez-kanaal zal komen. Het Russische telegraafagentschap publi ceert een telegram van generaal Linjewitsj aan den Keizer, meldende dat de generaal de troepen van het vijfde en het zesde Sibe rische korps, alsmede van het tiende en het zeventiende legerkorps in bun stellingen in specteerde en bevond dat de toestand van deze en van de pas uit Europa aangekomen troepen uitstekend was. Deze laatsten maak ten een prachtigen indruk. Verschillende bladen ontvingen in de laatste dagen uit Petersburg toegezonden het ontwerp van een Russische kieswet voor do volksvertegenwoordiging, in de Oekase van den Tsaar van 3 Maart bedoeld. Dat ontwerp zou, volgens die mededeeling opge steld zyn door de ministers Boelyghin, Yer- molof en 'Schtscherbatof, en verder door prins Mestscherski, graaf Scheremetjef en prins Oeroesof. Spoedig echter bleek het, dat dit ontwerp slechts een fantaisie bevatte; de minister van binnenlandsche zaken Boelyghin ver klaarde tenminste, dat hot bedoelde ontwerp hem volkomen vreemd is en officieel wordt het oen „apocrief” stuk genoemd. Het is nu, volgens een mededeeling van de „Voss. Ztg.” gebleken, dat ’t een zooge naamd „hervormings-ontwerp” van de con servatieve party is. Tegenover den linker vleugel van de om hervorming roepende Rus sische. intellectueelen, wordt reeds nu een rechtervleugel gevormd, die in den toekom- stigen Russischen rechtsstaat het conserva tieve element vertegenwoordigen zal. Be halve de genoemde heerfen zyn tot deze groep toegetreden de leden van den Ryks- raad graaf Toll, Stiirmer, Stischinski en Alexander Obolenski. Merkwaardig is de wijze waarop het kieswet-ontwerp in de wereld is gekomen. Het verscheen het eerst in de Hebreeuwsche taal in de „Hassmann”, een te Wilna ver schijnend bladdaaruit werd het overgo- nomen door de „Kyewski Otkliki” en vond toen zyn weg in de Petersburgsche bladen. Het ontwerp is in zyn geheele uitwerking niet wat de liberalen in Rusland van een niet ooo gemakkelyk kunnen wedervinden. Miquéle nam plaats by het riviertje, dat door den tuin stroomde, een tak van de Garonne. Ze was verrukkelijk, die rivier, met de lampions aan beide' zyden en met de rustieke bruggen, door vlammende vetpotten sterk verlicht. Met vlaggen getooide roeibootjes gingen heen en weer en om de beide, dicht begroeide eilandjes. Ook die bootjes hadden alle lampions, die in de verte groote glim wormen schenen te zyn, dwalend tusschen het donker gebladerte. Op eens bleven twee jongelui by Miquéle staan en zagen haar vrijpostig aan, terwyl zy elkander even aanstootten. Miquéle bloosde niet weinig, toén zy voelde, hoe hun oogen op haar gericht waren. Zy wendde het hoofd om en zag nu een grooten. gondel aankomen nog leeg, maar met een veel schitterender verlichting dan de andere bootjes. Die gondel was bestemd voor de commissarissen v$in het feest en voor vertegenwoordigers van de pers. De beide jongelui kwamen nog iets dichterhy, zoo zelfs, dat Miquéle iemands elleboog tegen haar schouder meende te voelen. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1