FDER Doratiel Woensdag 19 April 1905. No. 9700. BuitenlaBdsch Overzicht. FEUILLETON tf 2 U dedochteb van den scheeps kapitein. r Senr., I 219. 44ste Jaargang. 10 Mark orden. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. huilden it 1M papa f” (Wordt vervolgd.) o. 0.35 or Nadtr- da Echte I, taaunbn jen in den naain do. remardifd wereldbe- br* Stolt- HAMBURG, Be prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. Incminy in fel voor ft. ns Genoegen”, NEMAN Zn. s Guld. 3.50. •s Guld. 1.75. s Guld. 0 90. Igende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk :rzend. oterij ontvangt e plaats gehad e trekkingslijst, C van prijzen trompt aan de eheimhouding. nen eenvoudig n, ook tegen ipenwinkel ’s nachts i.oiiisuie nurant en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ik beleefd mij te melden. et de aanvraag oten voor de trekking zoo irlijk tot De officieuse correspondent van de Köl- nische Ztg. te Berlijn meldt Het schijnt bevestigd te worden dat de heer Delcassé aan den maaltijd bij prins Radolin in oen onderhoud de Marokkaansche aangelegenheid ter sprake heeft gebracht, en wel op een wijze die tot de gevolgtrek king wettigt dat de Fransche diplomatie thans wil beproeven, ambteljjke onderhan- delingen met Duitschland aan te knoopen. Voorshands blijkt niet, wat de heer Del- cassé Duitschland zal te zeggen hebben, en men moet daarom zijn oordeel over de wijziging van de Fransche taktiek nog op schorten. Mocht het tot een door Frankrijk geopperde gedachtenwisseling komen, dan zou Duitschland daarbij in elk geval op het standpunt, dat het totdusver heeft ingeno men, bljjven staan, d.w.z. op den eisch van oeconoinischo gelijkstelling van alle mogend heden, gelijk zij reeds voortvloeit uit de besluiten van de Madrileensche conferentie. Wanneer men thans in Frankrijk, naar het schijnt, niet meer afkeerig is van de opvat ting dat het Marokkaansche vraagstuk in ternationaal belang heeft voor alle mogend heden, welke betrokken zjjn by de oecono- mischo ontwikkeling van het land, zou de toestand veel minder gespannen worden. Wat wij eischen, doet aan de belangen van geen enkele mogendheid afbreuk, ook aan die van Frankrijk niet, als het dit land ernst is met do erkenning van de onafhankelijk heid van Marokko en de eerbiediging van do rechten van andere naties. >lk gekookt k voor fe- depeh van •late) Ah javal TM gebruiken. De stakers hebben Zondag beproefd de gevangenis open te breken om de kamera den te bevrijden, die Zaterdag waren op gesloten, maar dat mislukte. Als een gevolg van de aanvnllings-verkie- zing voor hot Engelsche Lagerhuis to Brighton waar de pasbenoemde .Junior Lord of the Exchequer” Gerald Loder niet herkozen werd, is in het Lagerhuis een merkwaardig tooneel afgespeeld. De drie Junior Lords krijgen 1000 pond sterling traktementhun taak is hoofdzakelijk om als Government-whips te zorgen, dat er bij de stemmingen in het Lager huis voldoende leden der meerderheid aanwe zig zijn. Nu is het onmogelijk voor iemand die geen lid van het Parlement meer is, om die betrekking te blijven bekleeden. Doch het kostte den minister-president heel wat moeite on), dit te erkennen. Verleden week hield hQ stijf en strak vol, dat Gerald Loder, Maar het visoen keerde niet terug. Miquèle beproefde het aan alle kanten in het water, in de lucht, in de maan cn tusschen het geboomte. Zij beproefde het met wijd ge opende, met schemerende, zelfs met gesloten oogen, maar zij ontwaarde niet meer die twee mooie oogen, zij hoorde niet meer die vriendelijke stem, zü voelde niet meer dien warmen handdruk. .Alweer zijn schuld I” mokte zij cn in dat zijn, zooals het door haar werd uitgesproken lag iets zeer hatelijks. Duprat kwam terug. „Ga gauw mee!” zeide hy tot zyn dochter. „We gaan het watertochje beginnen.” „Op den gondel voor de feestcommissie en voor de pers P” „Ja 1 Is ’t niet goed P” „O heerlijk Ze had wel kunnen zingen en springen van plfizier en den arm haars vaders nemend, was zy al haar droomeryen vergeten. „Gaan wy de heele rivier langs, p a „Ja, den heelen tuin tenminste.” „Ook om de eilandjes heen P” „Natuurlijk 1” We zullen ’tmoobt-i niet overslaan,” „O, hoe prettig!.. Geef me een km!” Men rekent dat de Oostzeevloot den 12den April ’s namiddags te 12 uur in de Kam- ranhbaai aankwamze had dus achtenvecr tig uur in de haven gdlcgen toen ze den 14e te 12 uur werd gezien. Het bericht van dit lange verblijf in de wateren van Cochin China wekte verwonde ring te Tokio, waar men algemeen betwij felde dat Frankrijk het gebruiken van zyne havens zou veroorloven aan een strydvoe- rende vloot Er wordt verwacht dat Japan onmiddellyk by Frankrijk zal protesteeren en het antwoord wordt met verlangen tege moet gezien. Ontkent Frankrijk dat de Vloot in de Fransche territoriale wateren is, dan heeft Japan gelegenheid de schepen van Rodjestwensky aan te vallen v.onder Frank- ryks onzijdigheid te schenden. Volgen een o.flcieel telegram kwamen in den nacht \an 15 April vyf vyandelyke escadrons Sanjenehing, op den weg van Fa- koemen naar Fhengoen, binnen. Onze man schappen deden een nachtelyken aanval en dreven den vyand noordwaarts. De door hevigen schrik bevangen vijanden lieten acht dooden achter. Wy verloren twee man schappen- Er komen herhaaldelijk op ver- schil’ende plaatsen cavalerie-schermutselin- gen vooroverigens is er geen werkelijke verandering. De Zemstvo van Poltawa richtte hierop een adres tot den Senaat, waarin verzocht wordt de besluiten van den gouverneur en van den minister te vernietigen, wyl deze in stryd zijn met de keizerlijke besluiten. En de minister antwoordde aan de Puma in het gouvernement Minsk, die zich bij hem beklaagd had over het verbod, ter bespreking der keizerlijke Oekase, dat hy, Boelyghin, daaraan niets kon doen, maar dat de Duma zich moet wenden tot den Senaat. Onder die omstandigheden is geen twijfel meer mogelyk. De minister wil elke bespre king over de hervormingsoekase beletten, en daar de Boelyghin-commissie ook het werk uit haar handen heeft zien nemen, omdat de minister de ontwerpen reeds kant en klaar heeft gemaakt, zonder mot de wenschen en raadgevingen rekening te houden, die liem uit het volk zyn toegezonden, kan men nagaan dat ook de uitvoering van de hervormingen plaats zal hebben op die BoelyghinSche manier. 28) Zy deed haar oogen dicht en week ter zyde, maar op ’t zelfde oogenblik hoorde zy ook de stem van Madelac, die er een einde aan wilde maken. „OuaOufibromde de doofstomme op bevelenden toon, terwijl hij met een klein duwtje in den rug de verme tele heertjes tot voortgaan aanspoorde. De jongelui gingen verder. Miquéle be dankte Madelac met een vriendelyk knikje en deze ging nu, op zyn eigen stoel vlak naast haar zitten om haar verder als een trouwe hond te bewaken. Onwillekeurig zag Miquéle het zich ver wijderde tweetal na en begon toen vaag over verschillende dingen te mijmeren. Zoo dacht >9 b.v. aan een paar oogen, die zij eens, nu reeds twee jaar geleden, had gezien zij dacht aan de stem van een aardigen jongen van haar leeftijd, Octave Ricaud, aan wien zy altijd, toen ze nog heel klein was, werd uit gehuwelijkt. Zy dacht ook aan den warmen handdruk, haar nog niet lang geleden gege ven door een jongmensch van de marine, Miqnéle, zich omkeerend. Het was Victor Labanére, die zich was komen aanmelden. „Maakt u het goed, sinds van middag?” Dit zeggend, reikte Victor haar de hand die zy wel verplicht was aan te nemen. „Dank u, zeer goed,” antwoordde zy koel. Zy kleurde nog by de herinnering aan alles wat zy dien eigen middag door zyn toedoen geleden had. „Is u hier alleen, juffrouw vroeg Victor naderby komend. „Ou&Ouablafte de doofstomme, en hy gaf den ander met zyn hand een kleinen duw om hem te kennen te geven, dat het gesprek nu al lang genoeg geduurd had. Na het jonge meisje beleefd gegroet te hebben, verwijderde Victor zich en Madelac knipoogde Miquéle op komische wijze toe, terwijl hy den correspondent der Parysche bladen nawees. „Heel goed gedaan, Madelac!” prees zy hem met een erkentelijk glimlachje. Wederom ziende naar de zacht kabbelende rivier met haar fraaie illuminatie, naar de op gloeiende vruchten gelijkende versiering tusschen het geboomte en naar den heerlijke hemel met het zilverlicht der maan, beproefde Miqnéle weder het tooverbeeld terug te roepen dat door de komst van Victor Labanére was verdwenen. De betoogers te Limoges trachtten de deu ren der gevangenis open te breken om hunne gevangen makkers te bevrijdenze deden een aanval op het kermisveld, waar ze ver woestingen aandichtten en huizen plunder den. Militairen gaven vuurnaar men zegt viel er één doode en werden drie personen gekwetst, waarvan één doodelyk. Alvorens het tot schieten kwam, werd de menigte driemaal gesommeerd uiteen te gaan, de be toogers antwoordden met een hagelbui van steenen en toen schoten eenige verwoede soldaten zonder het bevel daartoe ontvangen te hebben. 30 Personen werden gearres teerd, een groot aantal soldaten werd door steenworpen gewond. Het is Zaterdag en den nacht van Za terdag op Zondag onrustig geweest te Li moges. De minister van binnenlandsche zaken had het plan gemaakt troepen te zenden naar het terrein van do werkstaking der glas blazers Labussière, burgemeester van Limo ges en socialistisch kamerlid, heeft al zyn best gedaan om dien maatregel te verhin deren. Hy heeft met den minister getele foneerd en getelegrafeerd. De burgemeester wilde den minister beduiden, dat de stakers niet gevaarlijk waren en dat hun eenigszins onrustige houding de schuld was van som mige patroons, die ondanks dat zy verklaard hadden mee te doen aan de aansluiting, toch nog een aantal werklui aan ’t werk hadden gehouden. Burgemeester Labussière liet door de stad een proclamatie aanplakken, waarin die den kapitein Duprat was komen bezoe ken. En van lieverlede, by de zeer zachte muziek, die uit do verte tot haar doordrong meende zy, tusschen de grillig verlichte tak ken door, heel dicht by haar, een geheel volgens haar fantasie geschapen jongrtiensch te zien, met de oogen, de stem en den hand druk, waarvan zy daareven had gedroomd Zy gevoelde zich gelukkig, dat beeld zoo in haar onmiddellyke nabijheid te hebben. In baar gedachten vatte zy het by den arm, zooals zij *t de jonge meisjes haar vrijers had zien doen en samen liepen zy op, lang zaam, o zoo langzaam en dicht tegen elkan der aangedrukt onder de wydgetakte wilgen en langs de hooge populieren. Een windvlaag dreef de droge bladeren pp. Miquéle voelde eensklaps, hoe door een dwarreling van kleine blaadjes haar wangen zacht werden gestreeld. De maan stond hoog aan den hemel. Het witte licht, dat op de naden viel, deed wel eenige afbreuk aan het kunstlicht, dat daardoor een minder schoonen gloed verkreeg. Fantastisch gevormde wol ken met lichte tinten dreven langs het uit spansel. Miquéle zag dat allee en zy voelde haar oogen vochtig worden, zonder zelf te weten waarom. „Goeden avond, juffrouw I” Een klein gilletjeDie stem 1 „Goeden avond, mynheer!” antwoordde Uit Rusland komt het zonderlinge bericht, dat de Regeering elke bespreking van de hervormingen, die do Tsaar in zyn Oekase van 3 Maart beloofde, verboden heeft. De wyze waarop dat verbod tot stand kwam is nog zonderlinger, en toont duidelijk aan, welke merkwaardige toestanden thans in het Russische Rijk heerschen. De gouverneur van Orel verbood de be spreking van de keizerlijke Oekase van 3 Maart door den provincialen Zemstvo, op grond van een door hem ontvangen aan schrijving van het departement van plaatse- lyk bestuur, een aldeeling an het ministerie van binnenlandsche zaken. De minister Boelyghin ontkende bet be staan van zulk een aanschrijving en ver klaarde, dat de gouverneurs persoonlijk ver antwoordelijk waren voor het verbieden der bespreking. En onmiddellyk daarna verbiedt de gou verneur van Poltawa de bespreking in de Zemstvo, op grond van telegrafische bevelen van het ministerie van binnenlandsche zaken. Er worden nu van alle kanten soldaten naar Limoges gezonden- Te Toulon zou gister gestaakt worden door de verversknechts, te Lorient hebben de metselaars het werk neergejegd. In beide gevallen gaat het om loonsverliooging. hy het gedrag der patroons scherp afkeurt. Hij begreep dan ook, dat de werklui ver ontwaardigd waren, maar spoorde toch de stakers aan, zich rustig te houden. De bur gemeester en de gemeenteraad waren zeer tegen de toezending van troepen, maar daar konden zy niets aan doen. De minister had wel is waar er in toegestemd dat de troe pen vooreerst zouden wegblyven, maar die toezegging was slechts voorwaardolyk. van de houding der stakers hing het af, of er troepen zouden komen, ja dan neen Deze proclamatie heeft haar doel gemist. Zaterdag zyn do stakers in optocht de fa brieken rondgotrokken en hun gedrag maakte het optreden der gendarmerie noodzakelyk. Zy trokken rond met de roode vlag. Voor aan ging een troep brooddronken opgescho ten jongens, die een zwarte vlag, de vlag der anarchie, lieten wapperen. Ónder het zingep van de internationale ging het naar do fabriek van Haviland. Een automobiel, die op de binnenplaats stond, werd in brand gestoken, de beambten en de patroon zelf werden uit de kantoren verdreven. Burge meester Labussière kwam aangesnold, maar tevergeefs maande hy de stakers tot orden telijkheid aan. Voort trok de schreeuwende bende naar een andere fabriek. De burge meester is toen naar den prefect gegaan om hem het politiegezag over te dragen. De prefect was voorbereid geweest op een wil den dag, en weldra werden de stakers op hun tocht gestuit door ruiterij. De stakers wierpen met steenen, zy versperden in alle haast den weg met barricades, de huzaren reden met de blanke sabel op de menschen in, en vrouwen en kinderen huilden cn schreeuwden. In de stad is ’s avonds een waj opengebroken en geplunderd, en om 12 uur een andere wapenwinkel- Zoo hadden de stakers geweren, patronen en kruit. Het kruit hebben ze in een ijzeren kist gedaan en daar ook patronen in en zoo is die helsche machine voor de voordeur gezet van den heer Chadal, directeur van de fabriek van Haviiland. Omstreeks mid dernacht ontplofte de geïmproviseerde bom. De voordeur is er niet zonder schade afge komen, maar daar blyft het bij. Op den knal kwamen de soldaten aanloopen, die een fa-' briek in de buurt bewaakten. Zy zagen twee menschen hard wegloopen. De burgers van Limoges zyn angstig ge worden van die onlusten, er was Zondag byna niemand in do kerk. Telefoon No. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. g gewaarborgde rin zeker ze voordeelige I dijk het gélukkigste t >rijs v. 40 000 M 30.000 M rijz. 20.000 M »njs„ 16.000 M rijz.,, 10.000 ivf 5.000 M 8.000 M 2.000 M l.tOOxM 800 M 200 M loterij, die uit ten met 41225 lat bijna op de valt, Bijzort- merkelijke ver ier ij, waardoor d eene premie, in de laatste asse te winnen, ste klasse be- al 0,"00 Mark M., in de "e 5, 00 M., in de tot 80.0 0 M, «00,000 Mark, ig, die officieel lelcioon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag-(él ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1