No. 9712. extract /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 4 Mei 1905. bel ml. Biiltcnlaüdsch Overzicht. rei vn. MDOCHTEB VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN, (glijders sr Senn, Kleinhandel In sterken drank. .120 Mark 1 worden. milLLETO.\. s-ii --o - 44ste Jaargang io 5 Inzending van Ad verten t iën tot. 1 uur des inidd. blikken of te dat du NKMAN Zir. 't Was tien nar in den avond en de pleeg- (Wordt vervolgd.) tl l I :ze briefkaart w or Jt «gezonden door t bom mol. werkelijke hulp ik, beleefd mij d te melden. met de aanvraag loten voor de de trekking zoo torlijk tot van 97- j '3 j de n HAMBURG, RUIS” SARDEMANN ZANDVOORT, VOORT, J. S. *ÏG, A. DROST [JFF. hts Guld. 3-50. hts Guld. 1.75. hts Guld. 0.90. volgende klassen prijzen worden le trekkingsplan n den Staat, welk verzend. loterij ontvangt de plaats gehad elc trekkingslijst. ng van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig /en, ook tegen gegrond is op de verkiezing der leden van de Zemski Sobor door de Zemstvos, waar door de geheele plattelandsbevolking van de vertegenwoordiging uitgesloten wordt Kokoskine komt krachtig op voor de in voering van het directe algeineeno stemrecht, waardoor alle groepen in de Nationale Ver gadering vertegenwoordigd zullen zyn. De constitutionalisten hebben besloten den 5en Mei een bijeenkomst te houden zij willen een ontwerp-grondwet ingevoerd zien, waarbij de Nationale Vergadering bestaat uit twee Kamerseen Tweede Kamer rechtstreeks gekozen door het algemeenc stemrecht, en een Eerste Kamer of Senaat, bestaande uit afgevaardigden van de Zemstvos en andere bestaande bestuurslichamen. Maar de Tsaar schijnt nog niet geneigd een Nationale Vergadering bijeen te roepen, en minister Boelyghin bewaart het diepste stilzwijgen omtrent allo plannen. Lang zal dit echter niet meer vol te hon den zün. Want zelfs de oude Souvorine zegt, dat de toestand voor het oogenblik kalm moge zijn, maar dat er redenen ge noeg zijn, om zelfs de naaste toekomst met vrees en wantrouwen te geraoet te zien. En slechts de wijsheid der regeerders en nog meer het vertrouwen en do bezadigdheid van het volk kan Rusland redden van de re volutie. De correspondent van de Temps te Tand- zjer heeft Zondag een visite gemaakt bij Gerald Lowther, den Engelschen gezant in Marokko. Had het gesprek enkel over koetjes en kalfjes, of wat eigenaardiger zou zijn voor Marokko over kameelen en gouden ezels, geloopen, de correspondent zou het zeker niet de moeite waard hebben ge vonden, de conversatie van die visite wereld kundig te maken. Maar de gezant heeft zich uitgelaten over zijn taak in Marokko als vertegenwoordiger van het Britsche ryk, en daarom hebben de woorden van den heer Lowther voor de Franschen óeteekenis. De De oerste Meidag is in Frankrijk druk gevierd. Van alle kanten komen berichten van optochten en betoogingen. Voor zoover thans bekend is zyn er behalve een enkele ingegooide ruit en hier en daar inbreuken op de vrijheid van arbeid en wat herrie, geen ongelukken voorgekomen. Te Parijs is een zeer rumoerige vergade ring in de arbeidsbeurs gehouden door den algeraeene Bond van den arbeid. In een motie eischte de vergadering de invoering van den achturigen arbeidsdag en een weke- lyksche rustdag. By het uitgaan van de vergadering stonden er politieagenten klaar, die de menschen moesten laten doorloopen om een opstopping te voorkomen. De politie en de menigte konden het niet altijd eens worden, soms liep het uit op een kloppar tijtje en 12 menschen zyn opgebracht. Te Saint-Étienne zyn by een vechtpartij tusschen politie en menigte drie agenteiyge- wond en verscheiden menschen opgebracht. Een troep betoogers wilde zich er tegen ver zetten, dat de arbeiders van de Manufacture Nationale naar bun werk gingen. De politie heeft het ten slotte gewonnen. Te Brest hebben verschillende sprekers in een groote bijeenkomst van werklieden ver zekerd, dat met 1 Mei 1906 de arbeiders den achturigen werkdag zouden hebben. In een der 3 meetings, die te Parijs zyn gehouden, hebben de aanwezige arbeiders een motie aangenomen houdende het ver zoek aan de arbeiders, van 1 Mei 1906 te weigeren, meer dan 8 uren per dag te werken. Te Parys is gisteren byna overal gewerkt. De Engelsche bladen vermelden uit de statistiek betreffende de landverhuizing in 1904 nog eenige belangwekkende opgaven (wy ronden de getallen gemakshalve af). Er gingen uit Engeland 40,000 reizigers naar de Vereenigde Staten meer dan in 1903, naar Australië 1600 meer naar Canada 7900 minder en naar Znid-Afrika 30,500 minder. Toch gingen er in 1904 nog ruim 32,000 naar Zuid-Afrika, van wie byna 27,000 Engelsche». Maar in 1903 gingen er 50,000 en in 1902 43,000 Engelschen daarheen. Tegenover do 84,000 immigranten van het vasteland van Europa, staan er 83,000 die, van daar gekomen, naar elders buiten Europa vertrokken, zoodat er zich in 1904 een dui zend menschen van het vasteland in Engeland hebben gevestigd Dit is echter slechts by benadering. Neemt men daarby in acht, dat de vreemdelingenbevolking in Engeland in 1904 natuurlijk door sterfte is verminderd^ dan zou 't niet onmogelyk zyn, dat die be volking het vorige jaar niet is toe-, maar afgenomen. Geen aanbeveling dus voor de vreemdelingenwet gezant had niet gedacht, zei hjj, dat hy al zoo spoedig naar het hof te Fes zou hebben te gaan. Hij had aanvankelijk gedacht, dat het wel najaar kon worden voor hy zyn geloofsbrieven zou komen aanbieden aan den Sultan. „Maar ik onderneem de reis nu op het uitdrukkelijk bevel van myn regeering, dat my eenige dagen geleden is gegeven. Vermoedelyk zal ik binnen drie weken ver trekken, d. w. z. Gnmiddellyk na de aankomst van het officieel escorte, dat het machzen mij toezenden moet. Myn zending zal in de gegeven omstandigheden niet louter ten doel hebben, de gebruiken na te komen. By die zending wordt ook gedacht pan de plaats in het tractaat van 8 April, krachtens welke de beide contracteerende partijen zich ver binden elkaar wederzijds hun diplomatieken steun te verleenen voor de uitvoering der conventie.” „MiJh regeering", zeide de gezant ten slotte volgens het verslag van den correspondent, „beyvert zich te meer om dien plicht na te komen, daar de voorstellen door Frankrijk aan den Sultan gedaan, voorstellen geheel in overeenstemming met den geest van het verdrag van 8 April, de belangen van geen derde schaden, aan Marokko veiligheid waar borgen en dit land kunnen helpen, zich ge leidelijk en zonder schokken te ontwikkelen.” releioon No. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V 1.1 F C EN T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. za, der Drank wet ter openbare kennis; dat bij Heeren Gedeputeerde Sta tin van Zuid Holland is ingekomen de navolgende» aanvrage om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in een logement alleen aan logeergasten van B. Boelens, voor de benedenlokaliteit het perceel aan de Kuijperstraat, wijk K no Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van vergunning schritielijke bezwaren inbrengen Gouda, den 3 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 35) HÖ dacht aan fantastische verhalen, die hy in boeken gelezen had, aan menschen, die hun ziel verkochten aan den duivel en zoo doende verkregen, wat zy verlangden En gelyk een drenkeling in wanhoop de banden nitstrekt, ook al weet hy, dat er niemand is om hem hulp te verleenen, wendde Duprat zich tot den duivel, ernstig en waarachtig gemeend. Hy sperde zyn oogen open, als zou hy in het volgend oogenblik de bel zich zien openen. «Ja, ik geef my aan n, Satan, als gij myn <'nd geneest I Kom Doch er kwam niemand. En hét krekeltje bleef zijn eentonig lied doorzingen, zonder zich te bekommeren over de vraag, of er een hemel en een hel be stond, of er engelen en booze geesten waren. De toestand in Arabië wordt voor de Turken steeds ongunstiger. De stad Sadna is, zooals wy dezer dagen uit Konstantino pel vernamen, in handen der opstandelingen gevallen. De troepen, die bet garnizoen van Sakna uitmaken, werden ontwapend, zoodat „Volkomen zeker.” „In dat geval geloof ik, dat er voor haar kwaal wel iets te vinden is, dat een heil zame reactie zal teweeg brengen.” „Wat dan F” „Wel, door de patient te zeggen -- wat trouwens wel de waarheid zal blyken te zyn ddt de bedoelde persoon veroordeeld is. Ge moet uw kind van avond of morgen de couranten laten lezen, of wel haar die met luider stem voorlezen aan haar bed. In ge vallen als het onderhavige, kapitein, is de beste remedie, de zieke zyn zin te geven. Uw dochter had de gerechtzitting willen by- wonen, ’t is jammer, dat ge niet aan haar verlangen hebt voldaan, maar gy kondet natuurlijk niet weten, dat een weigering van uw kant zulke ernstige gevolgen zou hebben. Zy wilde weten of over dien jongen man het „schuldig” werd uitgesproken. Men moet haar wel zeer duidelijk aan bet verstand trachten te brengen, dat haar wensch is vervuld.» Een hevige aandoening heeft haar ziek gemaakt, een hevige aandoening zal ook haar herstel zyn IAnders „Anders?” herhaalde Duprat, angstig vragend. „Ja, anders moet ik u bekennen, genezing zeer moeielyk zal zyn In zyn antwoord op het protest van de Republikeinen in Spanje bestrydt Villaverdo de bewering, dat hy de Grondwet zou heb ben geschonden, want de indiening van het budget is slechts verplicht, wanneer de zitting der Cortes geopend is. Het protest is derhalve ongegrond, en de stellers ervan kunnen zich binuen de wet le lijke grenzen in het openbaar uitspreken doch als er pogingen mochten worden gedaan om tot gewelddadigheden over te gaan zal do regeering zich in de treurige noodzake lijkheid geplaatst zien, óm de orde en rust, de sociale instellingen en de grondwet te verdedigen met de wapenen, die do wet haar in handen stelt. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. leeht ming in •en burg gewaarborgde vaariu zeker deze voordeelige amelijk in het gelukkigste tark. I prijs v. 40 000 M 1 30.000 M 1 pryz. 20.000 M 1 Pr*js„ 1 i.OOü M I prijz.10.000 M 5 000 M 8.000 M 8.000 M l,i>00 M 30 M 200 M loterij, die uit loten met *12? 5 •odat bijna op de ijs valt, Bijzon- inmerkelijke ver- loterjj, waardoor leid eene premie, en in de laatste klasse te winnen, r ste klasse be- eval 0,000 Mark i"0 M., in de ue 05, 00 M., in de e tot 80.0 o m., ot «00,000 Mark, ung, die officieel het een en ander te gebruiken. In Miquéle’s toestand was weinig of geen verandering merkbaar, maar de dokter liet toch de verwachting door schemeren, dat het tegen den avond wei iets beter zou worden. „Wat ik zeggen wil,” hernam hy toen, „ge weet wel, wat ik u gisteren heb ge zegd, omtrent die moreele aanleiding, kapi tein welnu, hebt ge al iets kunnen vinden P” „Ja,” verklaarde Dtiprat, zich eensklaps warm makend. „Men kind heeft zich ik herinner my dat nu levendig meermalen boos gemaakt en wel over den jonden man, die vandaag voor het hof van assises terecht staat, Labanère „Labanère, wie is dat P” „Victor Labanère, die bedrijver van de misdaad in ’t hotel de Bourgogne,” ver klaarde Duprat zonder te blikken of te blozen. En hy vertelde van den haat, die zyn dochter by verschillende gelegenheden had getoond te gevoelen voor dien misdadiger en bleef vooral stilstaan by het feit, dat deze laatste en ernstige ziekte zich had geopenbaard, toen hy, de kapitein Duprat zelf, geweigerd had met haar naar het ge rechtshof te gaan. „En zyt gij daar zeker van vroeg de dokter. Ten gevolge van de gisteren plaats gehad hebbende gevechten te Warschau, heeft het comité van de sociaal democratische party voor Polen en Litthauwen een manifest uit gevaardigd, waarin de onmiddellyke alge- meene werkstaking wordt afgekondigd. De stad had gisteren weder het gewone aanzien. De arbeiders van enkele fabrieken staken nog. Het aantal van de gisteren ge- dooden bedraagt 31. In den loop van den dag nam de «takings beweging hier weder sterk toe. Met bange verwachting zag men in Rus land het Paaschfeest tegemoet; maar tot nogtoe blykt het, dat die vrees niet bewaar heid werd. Slechts in Warschau en Lodz hebben eergisteren bloedige opstootjes plaats gehad, waarby een groot aantal dooden en gewonden vielen. In Petersburg echter is het Paaschfeest kalm verloopen. Het volk was verheugd over de afkondiging van de oekase betref fende de gewetensvrijheid, en jubelde „Chris- tós voskrès’* - De Heer is waarlijk opge staan De troepen, die overal klaar waren ge houden om op te rukken als er wat voor viel, hebben de kazernes niet behoeven te verlaten. Ook de pers verheugt zich over de afkon diging der oekase, die een einde maakt aan de heerschappij der orthodoxe kerken al wordt hier en daar de vrees uitgesproken, dat de beperkingen in staat zyn de geheele oekas tot een „onvervulde verwachting” te maken, de hoop staat daarnaast, dat de bedoeling goed is, en door de regeering goed zal worden uitgevoerd. Doch tevens wordt de teleurstelling merk baar over het nitblyven van de oekase, be treffende de byeenroeping van de Nationale Vergadering. Prins Troebetzkoi spreekt de hoop uit, dat na de bijeenkomst van 5— 7 Mei een vereeniging van alle Zemstvo-groepen zal tot ftand komen, waardoor een sterkeren drang naar een Zemski Sobor zal worden verkregen. De Nowoje Wremja bestrydt op krachtige wijze het ontwerp van Chipof, dat geheel zuster sliep. Miqnéle, een weinig tot bedaren gekomen, hield nog steeds haar medaillon vast. Duprat kwam by haar zitten en zag haar aan. Hy had geen tranen meer in de oogen, nagenoeg geen gedachten meer in de hersenen. Hij gevoelde een groote leegte in hoofd en hart en ook in de maagstreek. Was dat smart, vermoeienis of honger, of wellicht dat alles te zamen Hy was zeer ongelukkig Hy zag om zich been, naar de kasten, de gordynen, de tafels en stoelen en verwonderde zich, dat al die dingen nog juist zoo waren als op andere dagen, als voorheen. „O, voorheen was ik gelukkig, niet waar P” vroeg Duprat zich werkelijk tot die ziellooze dingen wendend. Hy bleef zitten waar hij zat en dee 1 den geheelen nacht geen oog toe. Hy herinnerde zich zyn vroegere daden, uren van blijdschap oogenblikken van geluk, en in weerwil van al zyn droefenis, plooide zich nu en dan een glimlach om zyn mond. Den volgenden morgen verscheen de dokter reeds vroegtijdig. „Nog altyd hetzelfde,” antwoordde Duprat zuchtend op de hem gedane vraag „Zeg eens, vriendlief, we mogen niet on voorzichtig zyn,” vermaande hem de dokter en na eenigen tyd aan het ziekbed te hebben verwyld, dwong hy Dnprat, om in zyn byzyn Telefoon No. M2 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOIIDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1