r? L I I Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 9 Mei 1905. |\o. 9716. ining- Bultenlaadsch Overzicht. D1D0CHT1B VAH D1H SCHISPS- KAPIT1IH. I I if-, ’oem." 44ste Jaargang. Kleinhandel in sterken drank. FEUILLETON, van :roond. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de* midd. lings- veel I I pond- De Journal des Débats vestigt de aandacht Ij iel 1 maak an de ;t met ver- onge- I lage aam r bij min- ituur- r den sprv- ar in WA 1157. ATBJi- louda. A. Schoon- 'aaetrecht. d. 8PH K aveen, M. 'udewater fiOTDSCHE COURANT. top. Het vaarde. Ij De bemanning van het zeilschip, dat door de torpedobooten van het Wladiwustok-es- kader werd verbrand, slaagde er in aan land te komen, met nitzondering van den kapitein. De Russen besproeiden het dek met petro leum en staken bet schip toen in brand, waarna zy het aan zyn lot overlieten. del tegen en slgm- longaan- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 10 der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen de navolgende ver zoeken om verlof voor tien verkoop van alcohol» houdenden drank, anderen dan sterken drank, van 1®. J. Heij voor de benedenlocaliteit van het perceel aan den Roséndaal, Wijk M No 7 en 2®. A. M. Dekker voor de benedenlocaliteit van het perceel aan de Wilhelminastraat, Wijk M No. 60. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder te^en het verleenen van het verlol schriltelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 8 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. M. NOOTHOVEN van GOOR, Weth. 10 Burg. De Secretaris, BROUWER Telrloon M2 A O V ERTEMTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. fVWoon M». Sï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering' van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V J.l F C E N T E N. De stoomboot „Tsingtau”zageen en-twintig schepen van het Oostzee-eskader ter hoogte van Tanfong en veertien kruisers ter hoogte van Three Kings. Woensdag werd ook een Fransch slagschip gezien, dat Vanfong verliet. (Blijkbaar zyn de plaatsnamen in dit te legram verkeerd overgeseind. In de buurt, waar de Russische schepen zich moeten be- zuster achter een kast, de dokter en Duprat achter het bed, en Miquéle scheen niets daar van te bemerken. Twee, drie minnten bleef alles stil en Miquéle schijnbaar roerloos in ha&r bed liggen. Toen hief de dokter, niets meer hoorend, behoedzaam het hoofd een weinig op. Hy vond Miquéle, met den rug naar hem toegekeerd, recht overeind zittend in haar bed, met loerende blikken, zooals krank zinnigen dat kunnen doen, rechts en links beenziende. Dat duurde weder een paar minuten. Toen ging de ongelukkige liggen, bleef nog een tijdlang rondzien, opende daarop den mond en haalde daaruit het medaillon te voorschijn. De dokter, wiens hart klopte als van iemand, die op ’tpunt is een groot geheim te ontdekken, hief zichzelf nog een weinig op tëneinde beter te kunnen toezien. Miquéle kudte haar medaillon, en met een weeke stem, zoo week, dat ze aan gemaakt heid deed denken, begon zij te spreken. ,Ha, is mijnheer correspondent van Parijsche bladen F’ vroeg zij aan een denk beeldig persoon. „Ja, juffrouw,antwoordde zij zichzelf, zoo mogelijk nog een weinig gemaakter, ik ben correspondent van de Fraternité en van Reuter seint uit Tokio Gemeld wordt dat Oyama's rechter- en linkervleugel een aan merkelijk eind vooruitgetrokken zijn. Officieel wordt het volgende medegedeeld Onze troepen trokken van Toenghoea in noordelijke richting voorwaarts, sloegen de cavalerie van den vyand uiteen en bezetten Koeyatai, 28 mylen ten Noorden van Toenghoea Maandag trokken onze troepen van Ta- koemen tot Fenchoea, verstrooiden den vyand in de buurt van Erhsiaotoen en Tasiaotoen, dertig mylen ten Noordoosten van Takoemen, en bezetten op don avond van den 4en Papaötofen. de Nieuwe Muze.” De dokter stootte Duprat even aan. „Alles Labanère I” fluisterde de kapitein hem toe. De dokter scheen dat zeer belangrijk te vinden en ging voort met Miquéle te be spieden. Waarschuwend voor Duprat, die self nauwelijks adem durfde halen, legde hij oven den vinger tegen den mond Alles bleef weder een poosje zoo stil, dat men van daar buiten den wind kon hooren, die door de toppen van ’t geboomte blies. Miquéle opende baar medaillon- De ge broken stukjes glas waren er nu uit ver wijderd- „Neen,” zeide zy heel zacht, „ze hebben my niet bestolen De dokter, die met de grootste aandacht toekeek, zag nu, hoe Miquéle een voddig stukje papier uit het medaillon nam. Duprat zag het eveneens. Miquéle vouwde het papiertje open en kuste het. De pendule begon te slaan ’t was negen uur doch daarop scheen zij niet eens te letten. „Zie tochgebood de dokter, maar Duprat wiens oogen vol tranen stonden, kón van dat kleine stukje papier niets onderscheiden. Hy behoefde trouwens niet te zien, wat hot was, want Miquéle las nu overluid „Telegrammen en Correspondentie. vinden, zyn de genoemde plaatsen niet te vinden. Red. „Hbl”) de arme zinnelooze, aanbieden. „Victor l” „Hoort gij dat, kapitein F’ vroeg de dokter, ditmaal met luider stemme, terwijl hy Du prat staande hield. (Wordt vervolgd) Aan de te Moskou vergaderde vertegen woordigers der Zemstvoi is een nota over handigd, waarin de volgende maatregelen worden aangegeven als voorwaarden voor de vrye verkiezing der volksvertegenwoordiging: Afschaffing van den staat van beleg en van de discretiocnaire macht der gouver neurs over de boeren toekenning van het recht van vereeniging en vergadering en van vrijheid van spreken en schrijven. De voornaamste taak van de eerste ver tegenwoordigende vergadering moet zyn de invoering van den rechtstoestand, de pro clamatie der rechten van de Russische bur gers en de uitwerking van den grondslag voor de organisatie en den werkkring der wetgevende vergadering- Deze laatste moet bestaan uit twee Ka mers, een Kamer van Volksvertegenwoordi gers, gekozen by geheime stemming door alle mannen van minstens 21 jaar, die geen von nis hebben ondergaan, met uitzondering van actief dienende militairen en zy die tot de politie bebooren. Daarnaast moet een Semsv kaja Palata of Kamer dor landstenden wordpii ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers der gouvernements-Zemstvoi, der Dduma’s en der groote steden. De verkiezing van volkzvcrtpgenwoordi- gers, die moet geschieden zonder dat een vermogens-census wordt gesteld of een ze kere ontwikkeling wordt gevorderd, moet plaats hebben naar het territoriale beginsel. Het Ryk moet worden verdeeld in kiesdis tricten in dier voege, dat ieder district ge middeld één vertegenwoordiger afvaardigt op elke 200,000 inwoners. Voor de Semskaja Palata worden door de gouvernementen en de groote steden, naar gelang van het getal inwoners, één tot vyf afgevaardigden gekozen. Het geheele getal afgevaardigden zou dientengevolge 1000 be dragen. De Staat moet aan de volksvertegen woordigers en afgevaardigden vergoeding voor tijdverlies betalen. Enkele Engelsche bladen, die nu eerst kennis kregen van bet artikel van admiraal Penrose Fitzgerald in de „Deutsche Revue” zyn over de uitingen van dien oud-zee- officier zeer verstoord. Zelfs de „Daily Mail”, die zich steeds heeft bekend gemaakt door zyn vijandige houding jegens Duitschland, veroordeelt op zeer scherpe toon dit optreden van den En- gelschen officier. Het blad zegtHet is op het boricht van het wegloopen van de 61 soldaten van Cbatellerault, waar wy dezer dagen melding van hebben gemaakt. Dat er nu en dan een soldaat het niet lunger uit kon houden tusschen do muren van do kazerne, is altijd wel voorgekomen, en dat beteekent niet veel. Maar in het verschijnsel dat zich tegenwoordig voordoet in het leger ziet het blad een ernstig gevaar. Een vlucht om los te komen, uit drang naar vrybeid, had plaats, alleen of desnoods met zijn bei den, maar tegenwoordig gaan do soldaten by aldeeHugen aan den haal. Des avonds na de soep gingen de 61 uit, en den volgen den morgen kwamen zy terug, niet met be* toon van berouw, maar met een grievenlyst, met eischen. Zy stelden de overheid voor de keuze, óf hen zelf te verplaatsen, óf bun kapitein. Het is te hopen, zegt de Débats, dat de overheid een derden weg gekozen heeft, en de hoeren zoo voorbeeldig zal straf fen, dat het vooruitzicht van znlk een straf voortaan een ontmoedigende uitwerking zal hebben. Het blad vergelijkt het leger by de groote maatschappij en wyst op de overeen stemming tusschen het gedrag van deze wogloopende soldaten en de werkstakers van tegenwoordig. Dat deze nieuwerwetscho werkstaking van Chdtollerault zoo kort ge- duurt heeft, ontneemt er de betcekenis niet aan. dat ik dat Duprat, Maar beiden slaakten nu een kreet van schrik. Het hoofd van Miqnéle, neergeboogen over de achterzijde van haar bed, was daar boven bun hoofden „Help, help!” riep zy uit. Duprat en de dokter schoten toe en wilden de arme zinnelooze, zoo noodig, hun hnlp De Turksche heerschappij in Arabië gaat geleidelijk onder. Uit Hodeida komt nu het bericht dat de Turksche troepen door de opstandelingen volkomen verslagen zfln. Do Turksche generaal en zjjn staf zijn gevlucht, on aan boord van een Engolsch schip opgo- nomen. Dit resultaat was te voorzien, van het oogenbllk, dat de Turksche regeering be sloot Syrische regimenten naar Arabië te zenden, in plaats van Anatolliche, die vol komen te vertrouwen zyn, terwijl de Syriër» met de Arabische opstandelingen sympatbi* seeren en niet alleen weigerden te vechten, maar zelfs naar de andere zijde overliepen. De toestand in Arabië is thans zeer ern stig geworden. Dit ziet men in Konstanti- nopel zeer goed in; en tusschen den mins ter van oorlog, Riza-pasja en den particu lieren secretaris van den Sultan, Izzet-pasja zyn in den jongsten ministerraad over het gebeurde heftige looneulen voorgevallen, die tot bet ontslag van Riza-pasja hebber) geleid. Ill een schrijven aan het „Berliner Tage- blatt’’ wordt daarover medegedeeld Tot onderdrukking van den opstand zou den versterkingen naar Arabië worden ge zonden. De goede, dikke Riza-pasja had een Bordeaux 24 September. Gisterenavond is een brand van buitengewone hevigheid uitgebarsten in de werkplaatsen van de Gebroeders de Laperriére, op de Place Saint- Jean No. 318. Alles is een prooi der vlam men geworden. Het verlies, door verschillende Brandwaarborg Maatschappijen gedekt, be draagt ettelijke honderdduizend francs. De brandweer deed haar plicht.” Duprat was een en al verbazing. „Wat is dat?” vroeg de dokter hem. „Een dépêche, door Labanère opgezonden aan een der Parysche bladen.” „Hoe komt zij daaraan F’ „Ik weet het niet. Ik dacht, <L blad had weggegooid,” antwoordde wiens handen begonnen te beven. jammer dat admiraal Fitsgernld niet meer in actieven dienst is, zoodat hy niet gestraft kan worden voor zyn artikel, dat een zeer te betreuren uitwerking moet hebben wyl het voedsel geeft aan een gerucht over En gelsche plannen tot een plotselinge» aanval op Duitschland, die na do redevoering van Arthur Lee al een schijn van waarheid k regen. De „Daily Mail” betoogt, dat geen mo gendheid het recht hoeft aan andere staten voor te schryven hoeveel schepen zy mogen bouwenwanneer een mogendheid in haar bestaan meent te worden bedreigd door hot optreden van een vreemde mogendheid, dan is het haar plicht twee schepen te laten bouwen, tegen elk schip dat de andere aan haar vloot toevoegt. Maar bedreigingen als die van Fitzgerald zyn onnoodig Zy zullen dan ook door elk rechtgeaard Engehchman worden afgekeurd. Dit is de veroordeeling, die admiraal Fitz gerald voor zijn uitingen verdient al is het wel aan te nemen, dat hetgeen hy uitsprak in het Duitsche tijdschrift, en wat niet anders is dan hetgeen Arthur Leo in zyn afterdinner-speech” zeide, do heorschend-- meaning is in Engelsche marine-kringen. Te Portsmouth is ambtelyk bericht ont vangen dat de manoeuvres vuu de vloot zyn afgelast. D. w. z. de manoeuvres die in de volgende maand zouden gehouden worden. De admi raliteit verklaart dat do oefeningen, zoo zij doorgingen, „nadoelen mede zouden brengen”, en aan den anderen kant, indien zy beperkt werden in hun omvang, „niet datgene zou den loeren, wat zy moeten leeren”. De ma noeuvres hadden zich moeten uitstrekken over den geheelen aaribol. Alle Engelsche eskaders moesten aannemen dat erfoorlog was uitgobroken en zich met de vloten waar toe zy behoorden, vereenigen. De comman danten moesten zooveel mogelyk op eigen initiatief bandelen, zonder de admiraliteit om lastgevingen te vragen. Sommigen brengen het afgelasten van de manoeuvres in verband met den wensch om, tydens het bezoek van de Fransche vloot, een zoo groot mogelyk aantal schepen in Engelsche wateren by een te houden. Ande ren zullen allicht aan de ondeugdelijkheid van de scheepskanonnen denken. En zoo kan men nog meer gissingen opperen. Zeker is dat de toelichting van de admiraliteit niet de minste opheldering verschaft. 38) Van een «ogenblik van afmatting bg de arme Igderes gebrnik makend, vatte de dokter, zaehtkens haar band, zonder dat zg zich daartegen verzette. .Miqnéle,” zeide bg zeer vleiend, .wilt ge “>ii uw medaillon gevent” Daar klonk weder een gil, die tot ver buiten het buis kon worden geboord. .Neen, neen, neen I” .Het wa« geen vronw meer, het was een furie. Onwillekeurig waren zoowel de dokter als Miquéle’s vader teruggedeinsd, terwijl zg er nitzag, of ze een van beiden in het volgend «ogenblik naar da keel zon vliegen. ,God, m(jn God, is daar nog redding voor F" stamelde Duprat. De liefdezuster lag in een hoek neerge- Meld te bidden. .Vetstoppén!" gebood de dtikter zeer zacht, ,wé moeten ofis verbergen, om te tien wat zg uitvoert I” Het drietal verborg zich haastig, de liefde. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1