BINNENLAND. MANTELS, A OVEHTkNtHS Stadsnieuws. W"™rXrj 6392 Caloriën. 3789' S taats-loterij Rechtzaken. De Nouveautés HENDRIK DORTLAND, HENDRIK DORTLAND, Toen Kitchener in Indië aankwam zag by dat het leger niet in een toestand was om zyn oorlogs-plicht Je kunnen vervullen. Dat was een heele teleurstelling voor hem. Het bleek hem aldra, dat het Indische militaire beheer niet berekend was voor zyn taak. Van de 230 000 man, die beschik baar waren, konden slechts vier slecht-geor- ganiseerde divisies worden gevormd, die niet eens uitgerust waren voor mobilisatie. Met de beschikbare middelen was het moge lijk geweest alles in orde te hebben; maar de bekwaamheid en de drijfkracht ontbra ken. Engeland zou zijn geheele georganiseerde legermacht moeten uitzenden, om Indië in staat te stellen zich te verdedigen, {ils een oorlog uitbreekt. En dat was slechts een klein gedeelte van hetgeen van den Engel schen belastingbetaler zou worden gevraagd. Lord Kitchener wilde hierin een krach tige en blijvende verbetering aanbrengen maar hij wordt voortdurend tegengewerkt door verschillende krachtige invloeden te Londen. Doch de hoogste bevelhebbers in Indië en de meest ervaren officieren steunen Lord Kitchener in zijn pogen het Indische leger op de hoogte van zijn taak te brengen. Want de militaire toestand in Indië, zegt de „Times", is onhoudbaarhij is veroor deelt door de geschiedenis en door de be kwaamste krijgskundigenhet is een publiek gevaar en een administratief schandaalen tenzij snelle en afdoende verandering wordt aangebracht, zal liet Engelsch Indische le ger een noodlottige ramp te gemoet gaan bij de eerste ernstige oorlogsgebeurtenis. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. De lotgevallen van Rusland te land en ter zee kunnen voor Engeland thans nog een goede les zijn! De Eugelsche werkeloozen willen zich nu rechtstreeks tot den koning wenden. Eer gisteren vergaderden een duizend hunner op de markt te Leicester, en hun voorman las hun daar den brief aan den koning voor, dien hij had opgesteld. In dien brief wordt den koning gevraagd, een deputatie uit de werkeloozen te ontvangen, en de hoop uit gesproken, dat hij zijn onderdanen niet zou behandelen gelijk de tsaar van Rusland de zijne, maar al 't zijne doon om den toestand der werkeloozen te verbeteren. Met groot gejuich namen de vergaderden het voorstel aan. Zondag zullen, zoo is 't plan, 500 man uit Leicester naar Londen op weg gaan. Het is slechts een paar Kilometers van hier verwijderd, dat zich het volgende geval voorgedaan heeft. Gó' kent de stad en de straat, moge lijk kent gij ook den Heer Groeneweg, ge pensioneerd Rijks-ambtenaar, wonende Vee markt 14 te Rotterdam, die ons het volgende meldt Gedurende de laatste zes maanden heb ik veel aarf de nieren geleden. Onophoudelijk had ik daardoor hevige pijn in de lenden en rug te doorstaan- Deze was my op mijn twee en tachtig jarigen leeftijd zeer hinder lijk, zoowel bij het loopen als het zitten en zelfs durfde ik me 's nachts niet in mijn bed omkoeren. uit vrees dat de pijn nog erger werd. De urine liet veeltijds bezinksel na en ik was alles behalve op mijn gemak, wat men zal begrijpen, wanneer men mijn leeftijd in aanmerking wil nemen, toen ik mij op deze wijze al minder en minder begon te gevoelen. Foster's Rugpijn Nieren pillen, werd mij gezegd, is hèt middel om van een der gelijke ziekte te worden afgeholpen. Ik bestelde een doosje, dat ik geregeld begon in te nemen, en hoe groot was mijn ver wondering, toen ik door het gebruik van slechts een enkel doosje een groote ver lichting ondervond. De pijn was bijna totaal genezen, ik voel me veel frisscher en opge wekter en mot vertrouwen zal ik dit wel doend geneesmiddel recomraandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaas/iekten door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit genees middel verlicht en geneest volkomen de nieren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een eenig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Groeneweg gehad heeft, Zij zijn te Gouda verkrijgbaar bij de Heeren Wolff Co. Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel F 1.75 voor één— of F 10— voor zes doozei. Verspreide Berichten. Frankrijk. Gisteren is de Kamer met artikel 7 van het scheidingsontwerp begonnen, ofschoon de goede stemming tengevolge van de Jobs tijding uit het Verre Oosten er niet was. De afgevaardigde Grousseau nam het artikel onderhanden, waardoor een verward debat ontstond met Barthou, Ribot en Briand. Gistermorgen om halftwaalf kwam een Spaansche divisie ter reede van Cherbourg, begroet door het geschut van het arsenaal. Düitscüland. tJit Maagdenburg wordt bericht, dat het huis Krupp op 1 Juni a.s. den 50en verjaar dag zal herdenken en vieren van zyn stich ting. De weduwe Krupp en haar dochter zullen het feest bijwonen. De Japansche prins Arisoegawa en zyn vrouw kwamen gisteravond te Berlijn aan, waar zjj aan het station werden ontvangen door den keizer en don kroonprins met groot gevolg. Engeland. Sir Alexander Acland Hood deelde gis teren in het Lagerhuis mede, dat de mi nister president Arthur Balfour lijdende is aan een zware verkoudheid en daarom het bed moet houden. Hy zal niet in staat zijn de eorstvolgende twee of drie dagen in het H,uis aanwezig te zijn. De beraadslaging over do motie van wantrouwen moet daarom worden uitgesteld. Rusland. De Katholieke aartsbisschop had onlangs een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarbij aan de geestelijken werd bevolen in sommige kerken, tegen het socialisme te prediken. De sociaal-democraten, woedend over dezen maatregel, hebben een anti-clericaal manifest verspreid en protesteeren daarin tegen het gebruiken van den kansel voor dergelijke doeleinden, terwijl ze tevens dreigen in de kerken ongeregeldheden te verwekken, wan neer de priesters het zouden wagen het socialisme aan te vallen. STATEN-G ENERAAL. K E K H T E HAMEII. Zitting van Dinsdag 30 Mei. 'Lager Onderwijs. De heer van Weideren Rengers bestrijdt het wetsontwerp op het Lager Onderwijs. Hij verklaart daarbij de grondwettelijke be zwaren, door anderen geopperd, niqt te deelen. De heer Waller verdedigt het vntwBfp. Het beantwoordt z- i. aan de eischen van gewetensvrijheid van de christelijk denkenden. De heer Hovy betoogt, dat alleen geld gebrek, waardoor het onmogelijk was, eigen scholen op te richten, de ckristelijken dwon gen, voorheen met het openbaar onderwijs genoegen te nemen. Daarom heeft men-geld van overheidswege noodig. De heer van Houten is altijd van meeniug geweest en is nog van meening, dat de be weging tegen de openbare school van boven af en niet van onder op is begonnen. Nooit heeft spreker gehoord van iemand, die vrijwillig zijn kinderen van de openbare naar de kerkelijke school zond. Van het omgekeerde zijn hem vele gevallen bekend. Deze wet maakt het bijzonder onderwijs tot een gemengde instelling, een van half openbaar, half bijzonder karakter. Doch dan is de naam onjuist, terwijl met die gemengde instellingen, die te weinig waar borgen opleveren voor deugdelijk onderwijs, het landsbelang niet wordt gediend. De heer Waterschoot van de Gracht acht dit ontwerp geen heropening van den school strijd te beoogen. Het geldt hier slechts het recht. Tot-nu-toe kon alleen de rijke zich de school verschaffen, die hij noodig achtte. Thans kan dat anders worden. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen 11 uur. De naweeën van de Buitenhof-crisis. De (groene) Amsterdammer bespreekt het incident tusschen dr. Kuyper en den Journa listenkring en zegt over het bekende ver schil in uitdrukking („dan staat zy voor niets" en „dan sta ik voor niets in"), waarin het Kringbestuur verklaarde geen essentieel onderscheid te zien Zeker: hier ontbreekt alle essentieel on derscheid. Maar dit neemt niet weg:, dat wy allerminst gelooven aan de bedoeling van Kuyper om de pers te beleedigen. Mocht in de onderstelling van zulk een bedoelen scheiding tusschen den eere-voorzitter en den Journalistenkring zyn ontstaan, de heeren kunnen, o. i. gerust weer by elkaar schikken en aan de groene tafel behoeft geen eere te ontbreken. Kuyper toch had op 't oogenblik, toen hy de gewraakte woorden sprak, wel iets anders te doen dan op het beleedigen van de pers te zinnen. Hy was daar verre van verwijderd. De krantenberichten over zyn verhouding tot v. Lynden, en zyn ach* terbaksch beheer van Buitenlandsche Zaken als minister-president hadden hem in de engte gedreven en by de interpellatie Van Kol moest hy wel van zich afslaan met de be kende zwier en zwaai, hem als debater eigen. Dan is elke inval hem welkom, en op dézen inval had hy om zoo te zeggen recht door geboorte en opvoeding. Ret was als een instinctmatigen beet die een hond doet, naar den bedelaar, die hem met zyn stok dreigt. Nietwaar, zelf gedurende zooveel jaren jour nalist en steeds actiever dan een in de ver kiezingsdagen, gevoelde hy op dat moment zich weer in zyn persfautenil gezeten met de stembus in het verschipt, en wat kon hy nu in deze benauwdheid beter doen, dan met de oude welbekende middelen te werken P Het weekblad brengt daarna het nader schrijven van „den vriend van baron Melvil van Lynden" in Het Vaderland in herinne ring en vraagt hoe het nu eigenlyk staat fingeert Het Vaderland dezen vriend is het blad dupe van een bedrieger spelde de heer Van Lynden den „vriend" iets op de mouw P Het weekblad zegt niet verder te mogen gaan dan deze voorwaardelijke slotsom neer te schryven „indien bovenstaande mededee- lingen van Het Vaderland geloof verdienen, zou de minister-president op de meest leu genachtige wyze zich van de interpellatie- Van Kol hebben afgemaakt." De vraag naar meer licht, die een derge lijke, hoezeer „voorwaardelyke" toch hoogst ernstige slotsom by een ieder doet ryzen, formuleert het weekblad op de volgende, naar ons voorkomt juiste wyze De redactie van Het Vaderland besluit haar mededeeling met deze woorden „Over den terderen inhoud dier Memorie vermag zich echter de vriend van baron Melvil van Lynden, wyl hy zich tot ge heimhouding daarvan heeft moeten ver binden, niet uitlaten. Alleen dit kan hy mededeelen, dat, ware deze Memorie aan enkele Kamerleden bekend, een tweede interpellatie over deze politieke gebeurtenis niet lang zou uitblijven." Welnu, waarom komt deze vriend van Van Lynden niet met zyn naam voor den dag P Daar is in dit bedrijf van aan te* klagen en zichzelf, nogal als vriend van v. Lynden, te verschuilen, iets ongeoorloofds, meenen wy iets lafhartigs bovenal. De kwe9tie toch loopt over het holste, waarin een volk belang kan stellen. Ih'duidelyk Nederlandsch gesteld luidt de vraagof er aan 't hoofd van het Ministerie'een leugenaar staat, of een eerlijk man, eta hy, die op gezag van een gewezen Minister, het eerste meent te moeten in 't licht stellen, voere in 't belang der natie, en in dat van zyij eigen eer, den stryd als ridder zonder blaam. Wie dat niet durft, te zwygen is hem best. Gemengde Berichten. Een ryk Russisch grondbezitter in het gouvernement Cbarkuf, zekere heer Isakof, heeft om 12 flesschen champagne gewed, dat hy met een automobielwagen, gepant serd om tegen kogels van de Tsjoensjoesen beveiligd te zyn, uit zijn woonplaats dwars door Siberië en Noord-Mantjoerye naar Charbin zal rijden. Als hy daar maar niet aankomt wanneer de Japansche vlag er al wappert. Op de gisteren te Utrecht gehouden jaar- lyksche algemeene leden-vergadering yan den Bond van Staatsspoorwegpersoneel, werd verslag uitgebracht over/le werking van den Bond in 1904. De op dat jaar betrek king hebbende rekening werd goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren M. J. Paap te Driebergen, J. H Groot te Tilburg en C. Van den Berg te Rotterdam en gekozen de heer J. Maeasen te Maastricht. Verschillende wenschen werden naar een commissie verwezen, ten einde daaromtrent eventueel met de gekozen groepenvertegen- woordigers in overleg te treden. Omtrent de by de verkiezing der groopenvertegenwoor- diging te volgen gedragslijn had een voor- loopige bespreking plaats- In October kocht de koetsier S. uit Suderwick een party vensterglazen te Dinks- perloo, zonder aangifte aan het grenskantoor te doen. Thuis gekomen vond hy echter bij hem op bezoek de vrouw van een kommies die haar man vertelde, dat de koetsier ge smokkeld had. Deze kreeg nu 10 Mark boete. Maar hy zon op wraak en dezer dagen gelukte het hem op zyn beurt den kommies en zyn vrouw te betrappen op smokkelarij. Op het stoomschip Hylas, dat te Hamburg is binnengeloopen, heeft men ratten ontdekt die pestbacillen by zich hadden. De lossing van het schip is verboden. Het zal meteen bijzonder toestel voor het dooden van ratten uitgerookt worden. Aan boord van het schip waren geen zieken. Het tehuis voor oude tooneelspolers, niet ver van Parijs, in het kasteel van Pont- aux Dames gevestigd, is in gebruik en telt reeds 20 bewoners. Het geheel ligt in een park van negen hektaren. In het slot is de [administratie gevestigd en woont de directeur. Het ryk gaf voor dit tehuis een groot subsidie de bewoners betalen wat zy kunnen. Gisteren is te Scheveningen in de haven wedergekeerd de baggermachine Rotterdam, ten einde weder aan het baggnrwerk in de haven deel te nemen. Aanvankelijk zal de machine worden gebezigd tot opruiming van de zandplaat in de doorvaart naar de voor haven. Het opgezogen zand wordt in bakken overgestort, welke naar zee worden gesleept en daarin geledigd. De stoomschepper Sche veningen voert, zoo men weet, zyn zand mee buiten de haven en ledigt daar Zijn inhoud. Is de zandplaat opgeruimd, dan vangt de Rotterdam met de uitbaggering der binnen haven aan. Maandagavond had er te den Helder een treffend ongeluk plaats. Naby het Westplein geraakte de 21-jarige Evert Bakker, die een paard van den voerman J. Kater bereed, door het schichtig worden van het dier, van den steilen wal met het paard in het Hel- dersche kanaal. Eenmaal iu het water, wierp het paard zyn bereider af, die daarop in de modder moet zyn gestikt. Althans eenige oogenblikken later met dreggen op gehaald, had de ongelukkige reeds opge houden te leven. Het paard wist zich zwem mende boven te houden en werd by het Weeshuis op het drogo gebracht. (Dbl. v. H.) Men meldt uit Leiden Naar wij na'der vernemen, was de man, die Zondag naby deze gemeente door do stoomtram is overreden, een architect uit Edam, die uit het Elisabethsgesticht te Am sterdam, waar hy verjpleogd werd, schijnt te zyn ontvlucht. Uit Davos-Platz wordt jboricht, dat er Zondag twee jonge mannen, die een uitstapje in het Dischmatal maakten, van den Braun- horn zyn gestort. Een van hen, de schilder Blohm, uit Brunswyk, vond den doodde andere is er met een lichte verwonding af gekomen. Te Doetinchem i^ een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies opgericht. Het bestuur zal trachten, nog dit jaar een 4 tal kinderen gedurende 20 dagen naar Egmond a/Z. "tM zenden. Een vermakelijke wedloop heeft Zondag te Brussel plaats gehad, nl. een wedloop van dikkerds. De weg was zwart van de menschen, die allen waren om zich te ver lustigen in den aanblik van al die dikzak ken volgens Hildebrandt de meest beklagens waardige schepselen van dit wereldrond. Een zekere Emile Baudraisighieux nit Ottig- nies, trok het meest de aandacht, wat d iu ook niet te verwonderen is. Deze elegante jonkman toch woog niet meer of minder dan 302 pond. Te Parijs heeft eergisteren een groote betooging plaats gehad van socialisten, die hun gewone bedevaart deden naar den „Mur des federés," waar in 1871 de communards wer den doodgeschoten. De betooging word dit maal tevens dienstbaar geiffaakt aan de protestbeweging tegen het bezoek van den koning van Spanje. De politie had uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen, maar incidenten kwamen niet voor. Te Bleiswyk had Maandagavond een tra gisch sterfgeval plaats. Op de vergadering van de coöperatieve landbouwvereeniging „Bleiswyk'' zakte de penningmeester, de heer G. Rutten, wethou der dier gemeente, door een beroerte ge troffen eensklaps ineen. IJlings werd dr. Knops ontboden, die dadelyk aanwezig was, doch na verloop van een uur overlaad de heer Rutten. Zyn lyk werd in den laten avond naar zyn woning vervoerd. Sinds Zaterdagmorgen is in Warschau de kleine staat van beleg afgekondigd. Proclamatis door den gonverneur-generaal ooderteekend, in de straten aangeplakt, ge ven den troepen bevel den vrede te herstel len en zonder eenige aarzeling van de wa pens gebruik te maken, Sterke patrouilles cavalerie en infanterie, doorkruisen de stad. Alle openbare gebouwen worden bewaakt. In antwoord op een korten tyd geledpn door de democratische party verspreid ma nifest, waarin den werklieden geraden wordt den arbeid te hervatten, heeft de socialisti sche partij een manifest uitgevaardigd waarin de leden van de andere party verraders genoemd worden en waarin verklaard wordt dat de stryd tegen de regeering dient voort gezet te worden. In de Willemstraat te Amsterdam, die zich eergisteren had voorbereid voor een recht feestelijke ontvangst van de Koningin werd de feestvreugde door een ongeluk verstoord. Tegen drie uur, kort voor de vorstelijke stoet werd verwacht, klonk gegil van den kant der 2e Goudbloemdwarsstraat. Door twee mannen werd door de afgezette straat een mensch weggedragen. Of het man of vrouw Was, kon men niet zien, want het lichaam was één en'al bloed, dat neerdrupte op de steenen. Vrouwen gilden of dreigden flauw te vallen de kinderen op de tribune barstten in tranen uit. De verwonde werd binnengedragen in het gebouw van den Ge meentelijken Geneeskundigen dienstde commissaris van politie ging er me.e in en kwam enkele minuten later weer buiten „De vrouw is overleden", zei hy diep ge troffen. De 28-jarige Marie Kallenbach, een dochter van een geacht ingezetene in die buurt, was op den zolder by een schoon- zuster bezig te wasschentoen zy kleeding stukken buiten het raam over een lyn wilde hangen, boog zy zich te ver voorover en viel op straat, waar zy met gespleten sche del neerviel. Groote ontsteltenis natuurlijk in de bnurtdiep medelijden met den vader der getroffene, met het broertje en zusje, die in feestkleeding op de tribune onder de kin deren waren en mee zingen zouden, 't Onge luk was niet gebeurd in de Willemstraat 't stond met het feest in geen verband maar tochieder was diep onder den in druk en de heer Albert van der Horst, die als eere-voorzitter der „Oranje-Vereenigin- gen" de ziel der feestviering en de leider was, besloot dadelyk in overleg met de commissaris van politie, het feest niet te doen plaats hebben. Hy ging met den voor zitter der vereenigjng naar de Nieuwe Wil- lerastraat, waar de vorstelijke stoet zou bin nenrijden. Daar hield het koninklijk rytuig even stil en deelde jhr. van Geen, door den heer v. d. H. met het gobeurde in kennis gesteld, aan de Vorstin het ongeluk mede. Stapvoets ging de stoet nu door de Wil lemstraat, de heer van der Horst naast het portier by de Koningin, de heer Renz naast dat by den Prins. Eerstgenoemde moest toen aan H. M. het gebeurde mededeelen. By de feesttribune hield het rytuig even stilgezongen werd er niet, muziek niet ge maaktalleen ontving H. M. uit de han den van een zevenjarig meisje, namens de Willemstraters, een bloemruiker. Toen ging de stoet verder. Gejuicht werd er bykans nietmaar de bevolking, diep onder den indruk, wuifde en bracht zoo een stille, treffende hulde. H. M. zei tot den heer van der Horst dat zy en de Prins diep getroffen waren door het ongeluk en vroeg hem, hartelijke deel neming te betuigen aan de familie Kallen bach en aan de buurtgenooten. Namens Koningin en Prins is een fraaie grafkrans bezorgd aan het sterfhuis van Maria Kallenbach. GOUDA, 31 Mei 1905. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stuk toegezonden. Gouda, 30 Mei 1905. Ter voldoening aan het bepaalde by ar tikel 264 der Gemeentewet, hebben wy de eer den Raad ter vaststelling aan te bieden het le suppletoir Kohier van aanslagen, bedoeld in artikel 1 der Verordening op de invordering van schoolgeld op de Burger scholen der gemeente. G a s-c o n t jr 6 1 e. 30 Mei, 3 uur namiddag. Druk 48 m.M. Lichtkracht 14.21 Kaarsen Dgkgraaf en hoogheemraden van Schieland hebben gister in het gemeenelandshuis te Rotterdam aanbesteed 10. Het verhoogen van eenige dijkvakken van Schielands Hoogen Zeedijk onder de gemeenten Nieuwerkerk a. d. IJssel, Moor drecht en Gouda (bestek no. 85). Ingekomen 11 biljetten. Gegund aan den minsten inschrijver T. de Waard te Lekker- kerk voor f 8989. 2o. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas» en IJsselhoofden (bestek no. 86). Ingekomen 5 biltjetten. Gegund aan den laagsten inschrijver C. de Jong en Co. te Ammer8tol voor f 1785. Bo. I. Het uitvoeren van eenige herstel lingen aan Schielands Hoogen Zeedyk (beetek no. 87). Ingekomen 5 biljetten. Gegund aan den laagsten inschrijver P. de Waard te Aïnmer- stol voor f 1348. 11. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de steenglooiingen (bestek no. 87). Ingekomen 4 biljetten. Gegund aan den laagsten inschrijver P. de Waard te Ammer- stol voor f 1698. 4o. Het gedurende een jaar onderhouden van het Schutverlaat te Overschie (bestek no. 88). Ingekomen 4 biljetten. Gegund aan den laagsten inschrijver J. van Kempen (e Over schie voor f 232. 5o. Het uitvoeren van baggerwerk in het Toe voerkanaal (bestek no. 89) Ingekomen 6 biljettten. Gegund aan den laagsten inschrijver T. Mudde te Lekkerkerk voor f 1996. Reeuwijk. 29 Mei. In de jl. gehouden vergadering van den polder Sluipwijk is de rekening over het afgeloopen dienstjaar 1904 goedgekeurd en vastgesteld en bedroeg deze aan ontvangsten f 1851.217a en aan uitgaven f 1738.60, alzoo een batig saldo van f 112.61VS. De begrooting voor het dienstjaar 1905, eveneens goedgekeurd en vastgesteld, is geraamd aan ontvangsten op f 1820.287a en aan uitgaven op f 1818.267a alzoo een vermoedelijk ^)atig slot van f 2 02. De gewone omslag bedraagt f 2 per H.A. en de buitengewone f 1.50 per H.A Stolwijk, 31 Mei. In de op Dinsdag 30 Mei gehouden vergadering van Stemgerech tigde Ingelanden van den polder „'tBeier- sche"' werd de heer P. Boer met 178 van de 181 uitgebrachte stemman als Heemraad herkozen. In dezelfde vergadering werd de Rekening over 1904 goedgekeurd, bedragende in Ont vangsten f 2924,22 en in uitgaven f 2718,43, Batig slot alzoo f 205,79. Tevens werd de begrooting voor het dienstjaar 1905 vastge steld tot een bedrag van f 2790,36 in Ont vangst en Uitgaaf. De Omslag per H.A. werd bepaald op f 3.75. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 31 Mei. No. 9899 en 19168 ieder l 1000 4137, 9599, 10528, 10662, 16825 en 19247 ieder t 400. 645, 3478, 6216, 6285 en 9612 ieder i 200. 1098, 5220, 7185, 8999, 10243,10842, 10957, 11953, 14558, 44649, 14970, 16055, 18399 en 18493 ieder i 100. Prijzen van f 70. 6221 9471 12921 16810 18602 6316 85 13090 47 18717 6412 9600 13390 51 18824 84 27 95 93 18987 6685 32 13540 17145 19043 6617 9822 45 74 88 52 10044 94 17204 19147 6818 79 13646 11 64 55 95 54 80 19302 7014 10134 14030 94 15 7239 75 14119 17327 44 76 10232 51 46 19436 7327 10555 72 72 19866 76 10632 14318 17428 72 7496 45 14446 17521 19940 7635 10875 14845 30 91 7797 10956 80 83 20012 7925 11168 15147 17610 20107 62 11237 15549 23 95 8123 11342 54 39 20240 8294 11539 82 59 51 8418 11601 15622 17863 20328 50 11730 57 17932 47 95 11861 15852 52 99 8641 11971 16180 18082 20451 94 12058 93 18100 93 8710 12152 16205 18296 20543 8892 72 16303 18345 20679 8914 12275 12 78 97 2848 66 15 12352 32 18444 20805 2953 97 9065 12440 72 18528 69 3008 6021 9160 12511 16635 34 93 9 73 67 26 57 40 20913 83 6134 9252 12660 66 80 59 3130 38 89 99 16770 18601 48 71 3225 88 49 155 80 66 3368 709 3420 16 3667 38 72 830 91 87 3951 928 4187 1013 4232 4411 1124 4573 32 4696 1296 4846 1371 95 78 4944 1490 5051 96 5162 1715 5424 1877 5580 2042 5605 2167 2331 44 66 26Q5 13 90 5932 29 62 5703 24 Gisteren werden voor de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam o. a. de volgende vonnissen gewezen E. van N., 16 jaar, dienstbode te Heken dorp, wegens het opzettelijk brandstichten in een hooiberg van haar meester, D. W. van Beusekom, aldaar, waardoor gemeen gevaar voor goederen had kannen ontstaan, zoo de brand niet tijdig was ontdekt, tot 4 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der preventieve hechtenis van 28 Februari 1905 af. P. K., 64 jaar, arbeider te Lekkerkerk, wegens diefstal van 3 bossen teenen, tot fö boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Den 22en Februari zou de 18-jarige J. P. v. d. B., melkrijder te Nieuwerkerk a/d. IJsel uit kwaadheid by, zyn gewezen baas P. Vreugdenhil twee ruiten hebben stukge slagen. Slechts een ruit beweerde beklaagde echter te hebben stukgeslagen. Het stukslaan was echter van beide rniten gezien. Voor beklaagde, die zeer ongunstig bekend staat, werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over 8 dagen. MARKTBERIÖ HTE N~ Gouda, 31 Mei 1905. GRANEN Tengevolge dér ongewone markt dag ging er in granen bijna niets om. Prijzen zijn dan ook als nominaal te beschouwen Tarwe: Zeeuwsche 7.90-4 8.30. Min dere dito 7 60 4 7 80. Afwijkende i f 7.40 folder 7 40. 4 7.90 Rogge Zeeuwsche f 560 4 f 5.80. Polder 5 15 4 5-35- Buitenlandsche per 70 kilo 4.90 A 5.25 Gerst: Chevallier 6.25 A 6.7-5. Voergerst per 65 K.G. f 4 25 A 4 50. Haver, per heet. 3.60 A 3.90, per 100 Kilo 8.A A 8.40. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo^ 7.A 7.50. Kanariezaad 13.25 f IS-Erwten Buitenlandsche voererwten - per 80 Kilo 6.— A f 6.25, Boonen bruine Boonen 11.75 13.-1- Paarde Boonen 6.75 A 7.-. Üuive Boonen 8.—A 8.40. Mais per 100 Kilo: Bonte Aniorikaansche f 6.2e. A 6.35. Odessa 7a 7.50. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel en prijzen zeer goed. Vette varkens, weinig aanvoer handel vlug, 23 A 25% ct. per halt K. G. Biggen voor Engeland weinig aanvoer handel matig 20 A 21 ct per half K. G. Magere Biggen goede aanvoer handel stug 1.30 A 1.80 per week. Vette Schapen geene beteekenis. Lammeren goede aanvoer handel vrijwel 12 A 14.—, Nuchtere Kalveren redelijke aanvoer handel matig 10.A 12.Eokkalveren f 10.— A 18— Kaas, aangevoerd 91 partijen handel matig ï'e kwal. 25 A 26.50 - 2de kwal. 21 a 24.-—. Zwaardere - 4 NoordhollanSche Boter, 1324 stukken van een halt K G. handel vrijwel. Goeboter 1.15 A 1.25. Weiboter, o 90 A 1.05. Amsterdam, 30 Mei 1905. Als nieuw ingekomen wijzigingen van Vr^ag en Aanbod in het Weekblad van de Comraissiebank te Amsterdam, vermelden wy U de volgende fondsen GEVRAAGD. Aand. Commanditaire Vennootschap van Cappelle Co. 102 pCt. Kina Cultuur Maatschappij Offerte Cultuur My. Lansee 150 pCt. Cultuur My. Maron 87 Cultuur Mij. Modjo Pangoong 70 Landbouw My. Tjiseureuth 50 Géfr. aand. Mynbouw My. Ketahoen 115 AflsWL Fransch Hollandscbe Olie- fabrieken Calve Delft 140 Ned Ind. Gas My. 175 Courant de SAvoi^lpost te 'b Gravenhage - 130 Noord Friesche Locaal Spoor- Maattchappy 20 Algemeene My. tot exploita tie van Onroerende Goederen 94 Amsterdamsche Galery My. 52 Onderlinge Boerenbrandwaar- borg Maatschappij 30 Panorama Mij. 30 Opr. aand. Ned Ind. Handelsbank f 1300.— Winstaand. Suikerfabriek Póerwo- kerto - 40.— Opr. aand. Westersuikerraffinaderij - 1200.- 6 pCt. Oblig. Peru 1870 Offerte AANGEBODEN. Aand. Algemeene Bankvereeniging le Serie Bod Commanditaire Vennootschap van Cappelle Co. 105 pCt. Algemeene Nederl. Hypo- theekbriefbank 101 Bataafsche Hypotheekbank 140 Cnltuur My. Djae 21/, Oblig. Cultuur My. Gending 114 Hollandsche My. tot Zout- exploitatie in Rusfand 102 Aand. My. tot exploitatie yan de Jo hannes Kerkhoven Polder 45 Cultuur My. Loengoer Dowo Bod My. tot expl. van het Land Wonokoyo 15 pCt. Gew. aand. Oranje Nassau Veem 10 Oblig. Uitgevers My. Nederland 12 Nieuwe ahndeelen Westlandsche Stoomtram My. Bod Aand. Verzekering en Herverzeke ringsbank Nova Bod Panorama My. 35 pCt. Opr. aand. Javasche Cultuur Mjj. f 75.— Oblig. My. voor den Werkenden Stand 45 pCt. De Commissiebhnk te Amsterdam, zal bin nenkort weder eene effeqtenveiling houden. Inzendingen van Fondsen worden ingewacht ten kantore der Bank, Beursgebouw Kamers Nos. 7 en 8 te Amsterdam. Amsterdam 30 Mei 1905. Volgens het Weekblad van de Commissie- bank te Amsterdam, zyn in de week, ge ëindigd 30 Mei, door tusschenkomst dier bank verhandeld de navolgende Minder Cou rante Fondsen Aand. Commanditaire Vennootsshap van Cappelle en te Arnhem 102 pCf. Geldersche Credietv. 175 Snrinaamsche Bank Ex Div. 165 j> Cultuur Mjj. Muron 85'/4 Cultuur My. Modjo Pangoong 70 Cultuur My Soemberredjo 66 Nederlan lsch Indische Haut- aankap My. 20 Gew. aand. Mynb My. Ketahoen 115—120 Aand. Export My. v. h. B. van Leeuwen en Co. 101 Stoombierbrouwery 't Haantje 118 Fransch Hollandsche Oliefa- brieken Calve Delft 140 Nederlandsch Indisch Gas Maatschappij 170—175 Maatschappij vooi- Meel en Broodfabrieken 35 n Nederlandsche Margarinefa- brieken te Weenen (F 300.—) 54 71 Uitgevers Mij. Elsevier Ex Dividend 4l/t pCt. Oblig. Stoomboot Maats Carsjens (Leening 1897) 5 pCt. Oblig. Hudig en Veder's Stoomvaart My. 4 pCt. Oblig. Noord Friesche Locaal Spoorweg My. Aand. Algemeene My. tot expl. van Onroeroerende Goederen Mij. tot expl. van hot Poolsche Koffiehuis 997/ —100 3 pCt- Oblig. Vlissingsche Duinwa terleiding My. Aand. Nederlandsche Stoomvis- schery Mij. tot expl. van Znivelin- richtingen Neerlandia 3Va pCt. Oblig. Prov. Zuid Holland 3 pCt. Oblig. Prov. Zuid Holland Opr. aand. Algemeene Consignatie Bank F Winstaand. Cultuur Maatschappij Gending t Opr. aand. Javasche Cultnur My. Cum Dividend Javasche Cultnur My. Ex Dividend F 70s 475» n My. tot exploitatie der Suikerfabriek Kaliba- gor F 150 Winstaand. Suikerfabriek Poerwo- kerto f Opr. aand. Nederlandsche Stoom- vis8chery 75 65 99 65 100 90 50 10 97 877'8„ 45.- 125— 70.- 155.- 40.- 25.- IN Costumes, lllousen, Rokken en Peignoirs zyn voor het aanstaande Seizoen in xeer groote keuze ontvangen vanjde goedkoopste tot de beste soorten. Sf4AV2JS sj/r/rs/vsn/v B u r g e r 1 ij k 0 Stand. OVERLEDEN30 Mei. J Akryn, wed C. Blesgraaff, 92 j. GEHUWD31 Mei. J. G. Verkerk en A. Bouma. B. van dor Meide en J. H. Smal. C. van der Ham en L. Palm. P. J. Boot en M. de Jong A. J. Hnis- man en N. Buitelaar. P. Christ en A. An- naars. C. Bosch en H van Leeuwen. J. Groeneveld en C. Verburg. M. Oosterling en J. Verkaaik. J. Stolk en J. den Haag. J. van de Sejjp en J. M. van den Hork. Heden overleed na een kort stondig lijden myn geliefde Echtgenoot de Heer in den ouderdom van ruim 55 jaar. Wed®. H. DORTLAND— Gomuert. Den Haa.«, 30 Mei 1905. Bozotken van rouwbeklag kunnen niet worden 'afgewacht. V Heden overleed te 's Gravenhage onze Aanbehuwdzoon en Broeder de Heer in den ouderdom van ruim 55 jaar. Uit aller naam, Wed". A. DORTLAND— den Haan. Gouda, 30 Mei 1905. Bezoeken van rouwbeklag kunuen niet worden afgewacht.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2