a reg. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. MOBILISATIE. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON, I zen rer il DE DOCHTEE VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. glijders No. 973S.| Maandag 5 Juni 1905. 44ste Jaargang. N VIL zon- NEMAN Zm (Wordt vervolgd) riefkaartworJt gezonden door bommel. i- rerkeljke hal; Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSÏE BLAD. GOIIISCIIE COURANT. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In alle landen, waar militielegers zijn, begint, zoodra de oorlog verklaard is of de politieke toestand dreigende is, de mobilisatie van het leger. De miliciens, die mét verlof naar hunne haardsteden zijn gezonden, worden onder de wapenen geroepen en langzamerhand uit de vre- dessterkte der korpsen de oorlogssterkte verkregen. De oorlogsorganisatie treedt in werking en allen, die eene functie in het leger hebben, zijn in de weer de strijdkrachten van het land zoo hoog mo gelijk op te voeren. Vooral wie belast zijn met de regeling der mobilisatie, hebben handen vol werk om de gröote massa te vereenigen en te organiseeren. Welnu, zoo staat het ook met onze politieke mobilisatie. De kiezers moeten zooals men vroeger gaarne zeide „bijeengetrommeld” worden. Doch dat alleen is niet voldoende meer, zij moeten ook georganiseerd worden. Terwijl nog geen twintig jaar geleden de candidaatstelling in kleinen kring, soms aan de bittertafel in de sociëteit geschiedde, heeft men van vrijzinnige zijde eerst in de laatste jaren ingezien, dat er meer moet gedaan worden. Dr. Kuyper kan het zich tot een verdienste rekenen, dat hij voor dertig jaren al organisatie bracht in het anti-revolutionaire kiezerskorps, waarvan hij op dit oogenblik de goede vruchten plukt. Over heel het land telt de anti-revolutionaire partij hare afdee- lingen, die in centraal verband sedert jaar en dag het terrein verkend hebben. De gevechtsplannen worden op de Depu- taten-vergadering medegedeeld en onder centrale leiding den strijd aangevangen. Ook de sociaal-democraten hebben hun leger altijd onder de wapenen en stalen hunne soldaten door voortdurende scher mutselingen en kleine gevechten. Jaarlijks wordt er parade gehouden en onder niet minder centrale leiding trekt de roode Miquéle beging den volgenden morgen een onvoorzichtigheid. Zy stond geheel alleen op, om zoodoende Victor te verrassen, als deze zou beneden komen. Maar zy zag zich tot haar spyt verplicht weder in bed te gaan. Het duizelde haar een weinig door het hoofd. Zy had den geheelen nacht niet geslapen maar zoo gelukkig liggen mijmeren, dat zy zelfs bevreesd was geweest van in den slaap die heerlyke gedachten te zullen verliezen, ’t Is ook zoo verrukkelijk om in de stilte van den nacht onbewegelijk te liggen denken, als het hoofd vol is van liefelyke droomen. Labanére kwam tegen acht uur beneden, Duprat was nog niet te voorschyn gekomen. Madelac ging zyn meester roepen, kreeg geen gehoor deed de deur open en vond de kamer verlaten. Eerst tegen twaalf uur kwam de kapitein thuis. Hy was bleek, ontdaan, vol van stof en scheen veel geloopen te hebben. Hy at zeer weinig en sprak byna niet. Eensklaps zyn dochter aanziende, zeide hy „Het scheelde van morgen maar heel weinig, of ik was door een hollend paard overreden geweest 1” Miquéle slaakte een kreet van schrik en sloeg als beschermend baar armen om zyn ten, hetzij door vergaderingen, weinig re sultaten worden bereikt. Men moet toch niet alleen degenen, die, reeds uit zich zelf aan de oproeping tot den strijd ge-' volg geven, maar ook en vooral de lau- wen, laksen, onverschilligen opwekken. En daarvoor is eene individueel® aanspo ring noodig. Dat de vrijzinnigen tot nog toe aan huisbezoek het minst hebben gedaan, be wijst ongetwijfeld, dat het politieke leven bij hen vrij sterk is. Zij hebben voor ’t meerendeel genoeg aan het beieren der torenklokken als teeken, dat de mobilisa tie begonnen is, de gemeenteveldwachter met het persoonlijke oproepingsbiljet is voor de meesten van hen nog niet noodig. Toch moet men de bakens verzetten, eer het tij verloopt. Te wachten, totdat de vrijzinnigen niet meer aan de alge- meene oproeping opkomen, mag natuurlijk niet. Laat daarom ieder vast in eigen kring beginnen met de individueele aan zegging tot mobilisatie en wij kunnen te meer gerust zijn, dat straks heel het vrijzinnige kiezersvolk onder de wapenen en tot den strijd gereed staat. Sinds gistermorgen zyn in verschillende stadswyken van Petersburg stakingen uil- gebroken byv in de wagenfabriek, waar Kozakken de vergaderde arbeiden met nagaika’s uiteenjoegenin de Poetilofwcr- ken, waar Kozakken en infanterie gereed staan, en in de machinefabriek Glebow, waar 150 Kozakken zyn geposteerd. Ernstige botsingen zyn tot dusverre nog niet voorge komen. In de stad loopt het gerucht dat by de Moskouscho poort een botsing tusschcn een groote massa werklieden en een sterke troe- penafdeeling plaats had. 60) Men had reeds dadelijk opgemerkt, dat aan een der knoopen van het vest een stukje lint zat, dat geheel verkleurd was door de gasachtige uitwaseming van bet privaat, maar dat nochtans vry duidelyk een stuk van een ridderlint bleek te zyn, ’t zy van het Legioen van Eer, ’t zij van een vreemde orde. Men begrijpt al het gewicht van deze vondst. De instruktie zal beproeven of ’t niet mogelyk is eenige nadere verklaringen te bekomen van Madelac, den doofstomme, wiens eerste verklaring het bekende resul taat heeft opgeleverd en men hoopt alsdan zeer spoedig de hand opden waren schuldige te zullen leggen. Hedenmorgen liep het gerucht, dat er reeds een bevel tot arres tatie van een onzer tot heden toe meest geachte stadgenooten zou zyn uitgevaardigd maar dat gerucht is niet bevestigd ge worden.” Duprat sprong op en kleedde zich aan om uit te gaan. blijft. Immers juist hier belet de kerke lijke eenheid de politieke splijtzwam door te werken. De kerk, van nature conser vatief en, in tegenstelling met de leer van Christus, meer op de hand van de grooten der aarde dan van „de kleine luyden”, belet in* ons land althans de opkomst van de katholieke democratische partij. In katholieke landen is dit anders zelfs in België hebben de heeren Daens en Fonteyne nog talrijke aanhangers. Ten onzent wist de kerk tot nog toe te voor komen, dat Pastoors en Engels met hunne niet-katholieke mede-werklieden voor de democratie opkwamen. Tegenover het, conservatisme en het clericalisme staan de Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten, die, nu dr. Kuyper door zijne antithese ons volk in tweeën heeft gedreven, 'wellicht scherper dan ooit allereerst het christelijke kabinet bestrij den, dat trouwens in zijn wezen tevens conservatief is. Zoolang dr. Kuyper, on der christelijke vlag zijn „oude plunje” vergetende, regeert als lasthebber der behouders, en meer dan eens die vlag gebruikt om eene minder christelijke la- dihg ie dekken, is het voor alle vrij zinnigen plicht tegen dit ministerie front te maken. De mobilisatie van het kiezers-volk is druk aan den gang. Sedert maanden heeft de pers er het hare toe bijgedragen, se dert weken worden dagelijks talrijke volks vergaderingen gehouden, om het politieke leven op te voeren. Daarnaast worden allerlei andere middelen te baat genomen om zooveel mogelijk biljetten in de bus te krijgen. Natuurlijk met een bepaald zwart gemaakt vakje. Men zoekt nauw keurig de dikke kiezerslijsten na, tracht partijgenooten en geestverwanten te lee- ren kennen en, zooveel het kan, organi satie in de groote massa te brengen. Huisbezoek, zoowel om het terrein te verkennen, als om zieltjes te winnen, wordt door alle ijverigen verricht. Hoe betrekkelijk groot het aantal kiezers ook al moge zijn, men wil individueele op wekking der kiezers, overtuigd, dat door massale aansporing, hetzij door geschrif- hals. „Zoudt ge er zooveel van geweten hebben kind, als my een ongeluk was overkomen vroeg hy. ,0, papa!” antwoordde het meisje, dat reeds de tranen in haar oogen had. De kapitein sprak dien middag van derlinge dingen. „Maar zoo iets kan toch vroeg of Iaat gebeuren, Miquéle Ook kan ik morgen reeds verplicht zyn, op reis te gaan naar de Antillen byvoorbeeld om maanden, misschien jaren achtereen weg te blyven.” Nu begon zyn dochter zenuwachtig te worden en hoorbaar te schreien. „Maar, kind,” hernam Duprat, terwijl de doordringende blik, waarmede hy zyn dochter aanzag, haar deed huiveren, „maar kind, zoudt ge dan met mynheer Victor niet ge lukkig zyc? Wat ontbrak u Niets I Ik word oud, ik kan binnen enkele jaren van u zijn weggenomen of zelfs, zooals ik daareven reeds opmerkte, door het een of ander ongeluk plotseling het leven verliezen. Ge moet u met dat denkbeeld gemeenzaam trachten te maken, myn kindGe moet...” Maar Miquéle legde baar band tegen zyn mond en bezwoer hem met niet te miskennen teederheid en kinderlijke liefde, om toch nooit weer zulke akelige dingen te zeggen. Toen werd Duprat nog somberder. schare nu weer ten strijde. Dag in, dag uit zijn zij hunne troepen aan ’tmobili- seeren. Door eigen vergaderingen en door op anderer vergaderingen op ruime schaal aan het debat deel te nemen, wekken zij hunne medeburgers op zich onder hunne roode banier te stellen. Gelukkig hebben in de laatste jaren de vrijzinnigen ook niet stil gezeten. Zelfs zij, die vroeger tegen elke organisatie bezwaar maakten de oud-liberalen' hebben nu een manifest in de wereld gezonden, waarin hunne plannen ontwik keld zijn en eene commissie van advies gevormd, welke de centrale leiding op zich genomen heeft. Men wordt aan dien kant strijdlustig op zijn ouden dag en wil allerminst den invloed op den gang van ’s lands zaken prijs geven. Hun vaan del is noch rood, noch christelijk, hun streven is behoud en uitsluiting van bijna de helft onzer mannelijke bevolking van het medezeggenschap over ’s lands bestuur. Dat wil niet zeggen dat zij die helft wil vrijstellen van den belasting- en den de- fensieplicht. En hun tamboers de Nieuwe' Courant en het Utrechtsch Dag blad hebben bij herhaling al appèl geslagen straks zal wel blijken, hoever zij erin geslaagd zijn hunne troepen te mobiliseeren en of zij nog troepen hebben. Ook de vrije anti-revolutionairen, wars van elke bindende organisatie, trachten zich juist door organisatie te versterken en laten hunne trompetters vooral het verzamelen blazed, waar conservatisme met clericalisme samengaat, terwijl dit clericalisme niet fanatiek is. Zoodra de democratie voor den dag komt gaan zij roerend samen met de oud-liberalen en vinden dan als derde bondgenooten de katholiekeu. Op clericaal terrein den ul- tramontanen vijandig gezind, laten zij toch hunne trompetters de oude geuzen liedjes niet meer blazen, uit vrees daar door hun conservatisme te schaden. De katolieken hebben sedert eenigen tijd ook het nut der organisatie ingezien. Zij vormen bij uitstek de kerkelijke partij en zorgen, dat de kerk ook op staat kundig terrein het vereenigingspunt is en By de behandeling in het Engelsche Hoo- gerhuis van het nieuwe verdrag met Afgha nistan verklaarde de heer Bath, onder staatssecretaris voor Indië dat de Britsche regeering tevreden was, de overeenkomst voldeed aar. hetgeen men ervan had ver wacht, we verkregen een nieuwe formeele vernieuwing van het met den vroegeren Emir In den vooravond, na zich lang in zyn kamer te hebben opgesloten, kwam hy Labanére opzoeken en stolde hem een wande ling van een paar minuten voor. „Mynheer,” zeide hy, toen zy op het voet pad langs het huis waren, „ik ben armer dan gy misschien wel denkt. De bruidsschat van mijn dochter zal gering zyn. Denk dus na, alvorens u te binden.” „Ik heb goed nagedacht, mynheer Duprat. Ik heb mejuffrouw Miquéle lief en ik acht het een vraag van zeer ondergeschikt belang of zy ryk dan wel arm is. In beide gevallen zal ik gelukkig met haar zyn, als zy myn vrouw mag worden „Uw besluit staat dus vast?” „Onherroepelijk Spoedig ging men weer naar binnen. Inmiddels was de courant bezorgd en Miquéle zat er in te lezen. „Zie eens, papa,” riep zy uit Men zegt, dat de bedrijver van den moord een zeeman moet zyn geweest. De gevonden kleeding beweert men, dat geleverd is door een kleer maker van de M e s s a g e r i e s M a r i times” Duprat nam zyn dochter het nieuws blad af en begaf er zich mede naar zyn kamer. Telefoon So. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1