MANTELS, Onnavolgbaar Stadsnieuws. 370ste staats-loterij lie Nouveautés, Veemarkt te Rotterdam. AOVKRTENTIEN zegde kan de vergadering niet nalaten de groote algemeene ontstemming nit te druk- ken over de tegen de wet indruischende wijze, waarop de macht der politie in de hoofdstad van het land wordt oitgeoefend, en over de brutale minachting, die tegen over de bevoljcing der hoofdstad aan den dag wordt gelegd en die daaruit blijkt dat zoowel de hoogere als de lagere betrekkin gen by de politie worden ingenomen door ruwe onbeschaafde en door de publieke meening gebrandmerkte personen." Deze rpotie werd ter kennis gebracht van den gouverneur-generaal, van de heeren Deutrich, Seyn, Reynboth en andere on wettig aangestelde personen. By voortzetting der discussies in het En* gelscho Hoogerhuis over de ffocale quaestie verklaarde Lord Lansdowne dat de regeering, wanneer ze na de algemeene verkiezingen aan het bowind bleef, een speciale vergade ring van vertegenwoordigers van koloniën en andere doelen van het ryk zou bijeenroepen om to beraadslagen over hot vraagstuk van de voorrechten der koloniën. De regeering wenschte in haar programma voorop te stellenten eerste represaille» maatregelen, en ten tweede 't bijeenroepen van oen vergadering om het vraagstuk te besprekon van voorkeurtarieven voor de koloniën. Het koninklijk jacht „Victoria and Albert'' met den koning van Spanje aan boord kwam te 2 u. 40. m. hier aan en werd ontvangen met saluutschoten. De prins van Wales begaf zich aan boord en word boven aan de valreep ontvangen door koning Alfonsus onder het gedonder van het geschut. De prins on de koning be groetten elkander zeer hartelijk. Koning Alphonso kwam des namiddigs te half vyf te Londen aan. Het regende nog steeds. Niettegenstaande den regen had een groote menigte zich aan weerszijden van den weg naar het paleis geschaard. Koning Eduard verwelkomde den koning van Spanje aan het station hartelijk. Buitengewone voorzorgs maatregelen zijn genomen om de veiligheid van koning Alphonso te vorzekerenslechts zeer weinig toeschouwers waren tot het station toegelaten. Do Fransche bladen geven allerlei raad gevingen ten beste over de gedragslijn, die de regeering te volgen heeft in Marokko. De Temps betoogt, dat do Franschen, als buren van den Sultan in Algiers, in een bijzondere verhouding staan tot Marokko, en dat do Franschen van Algiers uit met het vreedzaam binnendringen moeten begin nen. Dit staat hun, volgens de Temps, on getwijfeld vrij Voorts moet de Fransche regeering zich trachten te verstaan met de Duitscho. Het vooruitzicht voor een minne lijke regeling met Duitschland acht de Temps niet ongunstig. De Débats meent dat een internationale conferentie zich zeker zou verklaren vóór het vreeizaam binnendringen van Frankrijk. Het blad acht Frankrijk echter ook gerech tigd, op grond van de overeenkomsten van Frankrijk met Engeland, Spanje en Italië, uu reeds zijn rechten te laton gelden in Marokko. Wat men al niet onder vreedzaam bin nendringen kan verstaan 1 Verspreide Berichten. Frankrijk. De hoofddader van den bommenaanslag op koning Alfons en president Loubet, de anarchist Alexander Far as, is vermoedelijk gesnapt in den persoon van een als dame verkleed man, die gisteren in den van Parijs komenden trein to Gannat aangehouden werd. Door koning Alfons is aan don prefect van het Seine-departement oen som van 25000 francs ter hand gesteld voor de armen van Parys. De Kamer zal heden de discussies over het scheidingsontwerp horvatten met do behandeling van art. 9, betreffende do pen- sioenquaestie voor de gewezen ministers van eeredienst. Duitschland. Gisterenavond hielden 4000 studenten aan vakscholen in Berlijn en Charlottenburg ter eero van het bruidspaar een fakkeloptocht, begeleid door talrijke muziekverenigingen. Toen de sloot naderde verschenen voor de vensters van het paleis de keizer en de keizerin, het bruidspaar en de gasten. Toen liet men de vaandels zakken, hoera volgde op hoera en de muziek speelde het volkslied. Oostenrijk-Hok a arijk De Wiener Allgemeine Zeiting zegt, dat de benoeming van baron Fejorvary tot minis ter-president van den Hongaarschen minis terraad aanstaande is. Italië. De regeering is voornemens drie groote oorlogshavens op de Oostkust te scheppen. Venetië en Ancona zullen twee van de drie zijn. De derde zou Brindisi wezen, maar daartegen worden ernstige bezwaren inge bracht. De oplossing zal waarschijnlijk zyn, dat Brindisi een vluchthaven /wordt en To ronto de derde oorjogshaven, hetgeen een merkelijke besparing zou meebrengen voor de schatkist, wegens de gunstiger gesteld heid van laatstgenoemde plaats voor het beoogde doel. Rusland. Het Petersburgsche Telegram agentschap meldt dat Trepow tot adjunct minister van binnenlandsche zaken en chef van het korps gendarmerie is benoemd Hy biyft gouverneur van St. Petersburg. In de hoofdstad loopt liet gerucht als zou Pobjedonostsef, de beruchte procureur van de Heilige Synode, tot rijkskanselier benoemd worden. Dit zou de doodslag zyn voor de hervor mingsbeweging. Gemengde Berichten. De wraak van een dief. Een jong- mensch, Emile Mehl, wonende in de rue Quincampoix, te Parys, kwam by nacht een café in de rue Montorgeuil binnen, waar verscheidene vrouwen waren. Eens klaps kwam het denkbeeld bij hem op, de portomonnaie van een barer te rollen. Hij koos zjjn slachtoffer uit, de 19-jarige Elisabeth Barrot, wonende in da rue Si mon le-Franc en stak de hand in de zak van haar japon, waarbij hy echter zoo on handig te werk ging, dat zy het bemerkte en begon te schreeuwen De dief, zich al dus betrapt ziende, word zoo woedend, dat hy zyn mes te voorschijn haalde en de ongelukkige twee diepe steken in den rug toebracht, zoodat zy in bedenkelyken toe stand naar het Hotel-Dien werd vervotrd. De dader is terstond gearresteerd. Uit Utrecht wordt aan Het Volk ge meld, dat het vryz.-dem. raadslid Van Has- sel, lid van hot hoofdbestuur van den Vryz.- Dem. Boud, daar gistermorgen om halfvyf gezien is op den hoek van de Oude Kerk straat, bezig een verkiezingsbiljet voor den soc.-dem. Mendels af te krabben. Zangwedstryd te Haarlem. De eere-wedstrijd tusschen do winners van eerste- en tweede pryzen in den wedstrijd voor gemengde koren van Proza en Poëzie had tot uitslag, dat de eerste eere-prijs werd toegekend aan Onder Ons, te Haarlem, 0D de tweede aan Onderling Kunstgenot, te Amsterdam. GOUDA, 6 Juni 1905. Heden werden candidaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdis trict Gouda, de lih. Jhr. Mr. W. Th- C. VAN DOORN te 's Gra- venhage. Dr. H. GORTER te Bussum. A. P. STAALMAN te Helder en Mr. S. DE VRIES Cz. te Amsterdam. Jhr. Mr. W« Th. C. van DOORN, te 's Gravenhage, gesteld door Mr. M. M. Schim van der Loeff, I. IJssel de Schepper, C. W. van de Velde, W. Bok hoven, E Oostenrijk, H. J. Nederhorst, Dr. A. van IJsendyk, Mozes van Dantzig, J. D. van der Want, B. L. Raastrop, O. Schoorel, J. Smit, G. W. van Driesten, B. H. Groe nendal, J. M. Gret8er, A- Bongaards, D. van der Vooren, H. Knuttel, J. Ouderkerk, T. van Tilburg, C. P. Duin, A. Elshout, J. L. van E\jk, Mr. P. L. Begram van Eeten, F. Herman Fz., J. Vergeer, C. H. Kraneveld, D. Hoogendyk, Jhr. H. A. A. Meyqr, J. I.Tpelaar Jz., G- Prince, Dr. H. IJssel de Schepper, H. A. C. Brinkman, J. van Leeuwen, A. D. van Vreumingen, A. Woelders, W. F. Steenbergen, F. Vreugdenburg, W. Koster, E. Sliedrecht, C. van Veen Az.f W. A. P. F. L. de Haan, P. Janssen, I. A. Cats, E. v. Ackooy, G. Boot, A. Goedewaagen, H. Eyssen, A. de Borst, C. J. C- Hoogendyk, H. Braat, A. Kwinkelenberg, J. de Jong Hz., C. G. Spit, F. A. de Weger, P. de Mink, J. la Grand, S D. Boon, J. A. Vermaas, G. v. d. Peppel, allen te Gouda. J. J. de Vink, J. Vellinga, A. D. Zeyl- mans, I. Hooftman, J. Broer, J. L. van Groos, J. W. de Ruyter, H. v. d. Tak, P. Koster Wz., K. Kromhout GzC. Frets, J- G. Ros bergen, P. A. Ottolander, A. Koster Wz., allen te Boskoop, J. L. Huijzer, E. J. de Jong, J. v. d. Torren Kz., R. Doornenbal. G. Alblas, A. v. Bezooyen. Joh. Alblas, P. van Duiken, M. Kolkman, C. A. v. d. Berg, A. Soet. allen te Waddinxveeu, J. van Zut- phen, H. D. Boot, J. J. P. den Boer, M. F. de Raadt, A. van Dantzig, G. C. Fortnyn Droogleever, A. Willerasen, A, J. van Dant zig, H. J. L. Kamsteeg, A, J. Dyxhoorn, G. C. de Vooys, C. P. Hey, I. Noothoven van Goor, L. Groenendal, G. Scbiedon, A. C. Cosyn, A. Thim, J. van Eyk, B. L. Raastrop allen te Gouda. Dr. H. GORTER te Bussum, gesteld door H. van Gelder, S. van Dam, L-van Krim- pen, B Pek, P. J- van der Velden, W. de Jong, C van der Pyl, A. Kooi, J. van Wij nen, W. van der Velden, C. den Buitelaar, F. P. Nobel, B. Groeneveld Jz., G. ten Stroete, C- M- Schonten, D Kooy, T. Schouten, D. Dee- len, T- Kooy, M. Benschop, D. Eerland, F. W. Sprik, A. Scheer, allen te Krimpen a/d Lek, J. van der Plas, T. Mudde Tz-, T. Nobel, A. Ver boom, N van Zwienen, L van Zoest, A. Sloof, A- Hoogenboezein, A C- de Jager, B. Roest, W- van Dyk, P. Knoop, C. Mudde JzA. Mudde Jz-, C. A, Vermeulen, B. Streefland Az, A. Streefland, T. Mudde Bz-, allen te Lekkerkerk, E v. van Dantzig, J. Sloof, Ed. yan Dantzig A.Jz eu P. de Vos te Gouda. A. Tol, H. J. Bulder, H. van den Berg DzG, Baas, G. Ravensberg, A. van Eeuwen, M do Rooy Az., K- Buurman, A. Buurman, G- J. Tiele, A. Koster, L. J. Dekker, P. Koster, H- C. Boonstra, G do Knegt, J. v. d- Krans. D- Mulder, K. Davids. C- v. d. Graaf, H Buurman, K Kasiuz, J. G. Trem, allen te Waddinxveen, E van Dantzig, T. de Jong, P- de Vos, M. Mallon, E. v. d. Werf, J. Sloof, G- Uithol, P A- Quint, Job- Mulder, J H-Rietveld, F. A- de Vries, Th. J. Dyk- man, A. de Jong, P- A. Dauvillier, C. van Greuningen, F. van Vlaardingeo, P- van Zonneveld, P- Schoonderwoerd, R. A- M- Sta- venisse de Brauw, G. Sloof, J Bunschoten, A. den Edel, J- Verzeide, L. J Donker, R Trie- zenberg, W- Kreenwen, H. Verbruggen, F- S. Vermeulen, C. Verburg, E. van Dantzig A.Jz., allen te Gouda. A. P. STAALMAN te Helder, gesteld door G. van Bemmel, P. van Herk Pz., A. Ra vensberg Pz., P. van der Spek, N. Groene veld, J. Loef Jz., L. Ellerbroek, H. Verzaal, A. Akerboom, Th. de Jong, allen te Boskoop, C. van den Berg te Waddinxveen, D. By- land, H. C. do Gróót, I. van Lommei, T. Eikelenboom, H. F. J. Broker, J. Droog, W. Groeneveld, D. Ravensberg, J. Ramp Jz-, T. van der Tooren Cz., J. Wjjnbeek, H. Ramp, W. Ravensberg Pz., Dorus van Gemeren, Joh van der Willik Hz., allen te Boskoop, Adr. Boer, J» M de Graaf te Gouda, W. van Dam te Boskoop, D. Broor, P. Vergeer, C. A. Scholteh te Gouda, W- K. de Weerd te Ouderkerk a/d IJssel, L. Binnendijk, W. Gravesteyn, D. vau Vliet, J. A. Hoogendoorn, te Gouda, A. van Qyen te Boskoop, W. Broer, C. Binnendijk, J. van der Veer te Gouda, P. J. van der Pol, P. C Goemans te Boskoop, P. Verschuur, G. Reparon te Gouda. Mr. S. DE VRIES Cz. te Amsterdam, ge steld *oor R. U- Jongenburger, A. A. C. van Asch, P. A. Vingerling, W. A. Piets, H. Heistek, N. van Vliet, K. Jonkheid, C. van Wingerden, J. van Ginkel, J. r. d. Potte, 0. J. Sluiter, J. Pieterson Moens, B. Terlouw, C. Sanders, J. W. van der Pool, E. C. van der Klejj^ W. F. Coumon, R. J. Vuijk, H. Vuyk, P. D Maijlwyk, J. F. de Noojj, A. Beleven, B.' Keller, A. W. v. d. Graalf, A. Dercksen, T. A. van Eyk, P. J. Kolyn, W. M. de Jong, P. M. Both, A. Hooimeyar, A. Vingerling, M. Balen, G. F. Tjjbout, T. Sap, C. de Graaf, C. Plomp, H. P. van Buurt, J. C. Vreeswijk, B. A. Burger, G Nieuwland, G. Krook, P. Blazer, W. J. Dercksen, F. v. d. Ploeg, H. M. Dercksen, W. M. van Wingerden, G. Rietveld, J. Vuyk, D. de Bey, G. Bloot, A. de Wit, J. v. d. Heuvel, J. Peters, B- W. van Wingerden, J. Ph. Wegenwys, G- Hey- menberg, J. Rietveld, W. K. Schneyder, H. Haksteen, A. T. v. Oosterom, allen te Gouda. A. Vuyk, G. W. Njjman, K. de Zanger, A. Oosterwijk, J. VV. Wentink* L. de Waardt to Cappelle a/d IJssel, C. P. Kaptejjn te Nieuwerkerk a/d IJssel, J. J. Rupke te Moordrecht, A. E. Wentink, P. den Ouden, J. Erkelens te Boskoop, A. van Leeuwen te Nieuwerkerk a,'d IJssel, N. Heukels, L. Vuyk te Cappelle a/d IJssel, P. Scholten te Boskoop, W, Vuijk, P. Vuyk, J. Steenbeek, G. van IJzeren te Cappelle a/d IJssel, T. van Vliet te Nieuwerkerk a/d IJssel, J. Vermeulen te Krimpen a/d IJssel, D. Tom te Gonderak, A. Verheul, A. van der Spek, A. den Ouden te Moercapelle, M. Verstoep, F. Vink te Moordrecht, E. van Vliet te Cappelle a/d IJssel, P. Kapteijn, P. van Leeuwen te Nieuwerkerk a/d IJssel, A. van der Spek Az., A. Kool te Moercapelle, B. Boer te Boskoop, A. van Delft te Nieuwerkerk a/d IJssel, J. van Gemeren te Boskoop, A. van Vliet te Gouderak, H. Vermeulen, A. de Groot te Krimpen a/d IJssel, J. van Tol, K. A. van Tol te Moercapelle, J. van Galen te Gouda. H. Knepper, P. Loef AzD. Veerman F J. Grootendorst, M. Ramp, A. VuykA* Groenestein, J. de Jong: Dz., E. Gnldemond,' Jb. Erkelens, A. Ravensbergen C Drie sprong, J Ph Slnjjter, D. Bakker, J.'Jonge- jan, D. N. J. van der Paauw, K v d Willik, I. J. Leemans, A. Blonk Jz P v h' Willik Az.. A v. d. Willik Az., D v d Willik HzO. D Eerdmans, D. Joneeian A* G Bonter, K- Kooy, M. v. d. Kodde, a Frissel, D. van Wyk, G van Eyk, A. Knep per, A. Gnldemond, Th Kaptein, L, de Kleer, A. Molenaar, A. L. van Hulzen, M. van Tol Pz-, A van Tol Jz, J. van Klaveren P.Jz., J, P- van den Hoorn, G Groenestein, K. van 't Hof, allen te Boskoop. A. van Nielen, L. Vermeulen, D. Bremmer Jz., H. van der Loo, E H. Broekstrn, P. Rupke, J. Timrae, L- Visser, J. de Raadt, L. Groeneweg, J- W. Donk, P. Naota, G. Bergs- hoeff, H. Kempkes, C A. Groeneweg, W. Ver schoor, G. v. d. Akerboom, G. J. Slotbonder, A. Vis, D. J. Zweerman, C. Jongenburger, B. J. van Rbyn Sr., L. Voorkamp, C. Rhiel, J. Berghuis, A. Bezoen, J- Faber, H. Klootwijk. K. Barendrrclit, N. Breedveld, H. Dys, A. Faasen, J. van Ooyen, G Benschop, A. VÖs- kuilen, A- Asschman, J. van Rhyii, C. Zwijger, H. C-v. d. Akerboom, H. van Ryswjjk, H. v. d. Water, J. Zwijgers, A. Zwijgers, J. v. d. Geur, Jac. Asschman, allen te Waddinxveen. J. L. Jaspers, H. Boumans, J. Ph. Schnei der, W van Kersbergen, G. Zegers, J. Lcen- ders, J. A. Fennet, P. Bosman, C. L. Tami- niau, D- van Dam, Th. Stoenwinkel, J. J. van Leeuwen, A. Verhoef, W C. Bosman, F. Sigmans, J. Rost, A. P. J. Leusen, A. Lagerenberg, A- Baars, G. J. Verbij, A. Verbij, H. J. C. Reekers, J. W. W. Reekers, K. L. Reekers, J. Boer, F. C- van Xanten, G- van Xanten, A. van Xanten, A. N. v d. Harg, P. A. v. d. Harg, J. R. T. Vos, P. A. Luiten, Th. Blom, Th A. van Berkel, A. T. Ruygers, C. Luger, J. A. Donker, G. C Bruy- nel, N P. A. Meurs, N- F. van Duyn, A. J. van Velzen, F- H. Wildenburg, C F. Wil denburg, G. A. van Meurs, J. A. van Leeuwen, allen te Gouda G. Hogeweg, Aart v- Leeuwen, G. Dal- huysen, A,£e Jong Az-, D Twigt, J. de Bruin, J, Twigt. A. Spruit, IJ. Twigt, B. Noorde- graaf, E. Vink, J. Fijan, P. den Engelse, P. Potuijt, M; Berkhout, T. van Vliet Dz., C. de Graaff, J. Seele, W. Koorneef, J. I). Mar- kesteyn, J. Van Leeuwen, P. van Leeuwen, P. van Vliet, Z. J. de Jong, G. üul, J. Com peer, A. v. Hemert, L. Ames, M. Ames, H. Rolloos, P. Karreman, A. Oudyk, G. Roos, H. de Groot, J. Reyne, Jb. Noorde loos, J. van Wingerden, P. Kapteyn, C. P. Kapteijn, P. Vrengdenhil, M. Vente, K. Stolk, L. van Reeuwyk Pz., P. van Wieringen. L. Vente, A. Verstoep, allen te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Aan de Raadsleden zyn de volgende inge komen stukken toegezonden De Heer E. J. van der Heyden, koop man alhier, heeft zich by nevensgaand adres tot U gowend met het verzoek om toestem ming tot aansluiting van een door hem over zyn nan de Van Beverninghlaan gelegen bouw terrein tegenover hot midden van het aan den Heer H. Eyssen toebehoorende terrein aan den Kattensingel te maken weg. De bedoeling van den verzoeker is van de Van Beverninghlaan af op een afstand van ongeveer 25 M. Westwaarts nit den Westelijken hoek van het door C. W. den Hoed gebouwde blok huizen eenen weg aan te leggen in de richting van het midden van het aan den Kattensingel gelegen perceel Kadastraal b'kend gemeente Gouda in Sectie A, No. 3726, welke weg tusschen de rooilijnen gemeten eene breedte zal hebben van 12 M-, waarvan de ter weerszijden aan te leggen trottoirs ieder 2.50 M. zullen in nemen. Evenmin als by de Gezondheids-Commis sie, welker advies door ons werd inge wonnen, bestaat by ons College tegen de uitvoering van het plan bedenking. Wij heb ben daarom de eer Uwe vergadering in overweging te geven aan den adressant vergunning te verleenen voor den aanleg van eenen 12 Meter breeden weg op het hem toe behoorende terrein Kadastraal bekend ge meente Gouda in Sectie H, No. 1025, loopende van de Van Beverninghlaan Zuidwaarts naar het midden van het perceel kadastraal bekend gemeente Gouda in Sectie A, No. 3726 onder de volgende voorwaarden lo. dat het middelste gedeelte van den weg ter breedte van 7 M. zal zyn bestemd tot rijweg op bet peil van de rywegen in het Van Bergen IJzendoornpark met eene tonrondte van 0,15 M., aan te leggen op de volgende wijzehet terrein wordt zooveel noodig afgegraven tot 0.13 M. boven het peil yan den polder Bloemendaal en daarna over de breedte van 7 M. bekleed met eene vleilaag ter dikte van 0.06 M. van hardgrauw, niet kleiner dan halve steenen nadat deze vleilaag met zand is ingewas- schen wordt daarover eens stortlaag van kalkpuin aangebracht, die, na vast te zyn aangewalsd, oene dikte moet hebben van 0.05 M.het geh iel wordt afgedekt met eene laag onderhoudsgrint ter dikte van 0,05 M. en eveneens vast aangewalsd 2o. dat voor met den aanleg van den rijweg wordt begonnen, langs de nader te noemen trottoir op onderlingen afstand van 35 M. uitsluitend voor den afvoer van hemel water worden geplaatst ijzeren straatkolken inet putjes, ieder door Engelsche aarden bui zen van 0.25 M. middellijn onder behoorlijk schot uitloopende in de Jan Verzwollen- wetering en onderling verbonden door een bestraat gootje 3o. dat ter weerszijden langs den weg wordt aangelegd een trottoir ter breedte van 2,50 M. gerekend van den zijkant van den weg tot aan de rooilijn der te bouwen hnizen, welk trottoir, van den weg af te scheiden door een hardsteenen band op gemetselden voet. na ophooging (by voor keur m^t koolasch) tot 0.15 M. boven den zykant 'van den weg. zal moeten worden gemaakt van nniforme ijzer- of andere tegels in eene laag zuiver zand 4o. dat de langs den weg te bouwen woonhuizen ten minste twee verdiepingen, eene rechte gerelbreedte van ten minste 5 M. en eene jaarlykscbe huurwaarde van ten minste f 250 zullen moeten hebben, ter wijl de plannen voor hunne vóórgevels aan de goedkeuring van Burgemeester en Wet houders moeten worden onderworpen 5o. dat de aanvoer van de voor den aanleg van den weg en voor den boüw der huizen benoodigde materialen uitsluitend te water ten minste in geen geval langs de Van Beverninghlaan en den aan te leg gen weg zal mogen plaats hebben 6o. dat de aanleg van den* ryweg, het leggen van de trottoirbanden en het op de ,vereischte hoogte brengen van de voor dc trottoirs bestemde strooken vóór den ln Juli 1906 ten genoegen van Burgemeester en Wethouders moeten zijn voltooid zullende de bestrating van de trottoirs geleidelijk kunnen geschieden zoodanig dat alvorens elk te bouwen woonhuis betrokken wordt het trottoir vóór dat huis ten genoegen van Burgemeester en Wethouders moet gelegd zyn 7o. dat het onderhoud van deze strooken en van de te leggen trottoirsgedeelten ten genoegen van Burgemeester en Wethouders zal zijn voor rekening van den adrossant of van zyne rechtverkrijgenden tot dat de weg geheel bebouwd en de trottoirs geheel gelegd en ton genoegen van Burg. en Weth- opge leverd zyn, zullende het onderhoud van den ryvreg onmiddeljjk na de eigendomsoverdracht zyn ten laste van de Gemeente>s\ 8o. dat binnen drie maanden na Ue vol tooiing van den ryweg* de aan te leggen weg over zyne volle breedte, dus met inbe grip van de tot trottoir bestemde strooken om niet en zonder kosten voor de Gemeente aan haar in eigendom en beheer wordt overgedragen. Gonda, 30 Mei 1905. Na by onze missive van 5 Mei jl., No. 547 B, eene afwijzende beschikking ontvangen te hebben op zyn verzoek om te bevorde ren dat hem het recht van overpad worde verleend over den gerioleerden grond naast de pijpenfabriek van de Heeren G. C. van der Want uitkomende in de Kuiperstraat, wendt M. M. Belonje Jr., bierhandelaar alhier, zich tot Uwe vergadering met het zelfde verzoek. De adressant vraagt om ten behoeve van zyn perceel staande aan de Keizerstraat Wijk K, No. 103, tegen betaling wam een door U te bepalen bedrag uitgang en over pad te mogen hebben op den gerioleerden grond der Gemeente groot 56 M". deel uitmakende van het kadastrale perceel in Sectie D, No. 401, bij Raadsbesluit van 14 December 1877, goedgekeurd door Gede puteerde Staten den 8/10 Jannari d. a. v., verhuurd aan den Heer G. C. van dor Want voor f 5.60 per jaar. W\j herhalen hier, wat wjj in ons boven aangehaald schrijven te kennen gaven, dat er nameljjk naar onze meening geene termen aanwezig zjjn de huur aan den Heer Van der Want op te zeggen om den grond aan den adressant in gebruik te geven. Wy hebben daarom de eer Uwe verga dering voor te stellen den adressant te doen weten, dat zjjn verzoek voor geene inwilli ging vatbaar is. De afdeeling Gouda van het Leger des Heils hield Zondagmiddag te Moordrecht, op het erf bij den heer P. v. d. Graaf, een groote openlucht samenkomst met muziek geleid door den adjudant W. Gorter. Een talrjjke menigte woonde de samenkomst by. Men schryft nit Waddingsveen Heden, Zaterdagavond, had alhier in Ver- menlen's welbekende „Uit- en Inspanning" in de groote gelagkamer de eerste kennismaking plaats tusschen den candidaat der vrijzinnigen in het district Gonda, jhr. mr. Van Doorn, en de Waddingsveensche kiezers. Een kennismaking van eenig gewicht èn voor den candidaat, èn voor de kiezers. Voor den candidaat, omdat in Waddingsveen een brigade van 750 kiezers gelegerd is op een leger van 8700 man een zeer sterke afdeeling, èn voor de kiezers, omdat zy nu in levenden lyve den candidaat dér „paga- nisten" te zien en te hooren konden krijgen, wat voor méésten van hen hetzelfde wil zeggen alsin de gelegonheid zijn van de verboden vrucht te snoepen Immers in een dorp, waar drie kerken en drie dorainé's zijn en bovendien nog één pastoor en één kapelaan, en van deze vyf dienaren des Woords er slechts één is, dio niet aan de „politiek" doet, daar kan men licht begrijpen, hoe de gomeenMeden over de „anti these" en een paganistischen candi daat denken. Waddingsveen is dan ook eei stevig cleri- raai bastion, waar strijdvaardige kerkvorsten onvermoeid de wacht houden, opdat geen heidenen er binnen zullen dringen Maar ondanks dit alles verliep de "Verga dering, waar de candidaat der vrijzinnigen over den „politieken toestand" zou spreken, en „vry debat" was beloofd, uitstekend. Een kiezersappreciatie, wel te begrypen, als er in een gemeente op 750 kiezers vijf bedienaars des Woords komen, waarvan er slechts één is, die niet aan de politiek doet. Het lijkt my een idyllisch plekje om te wonen, vooral in deze dagen van anti these en van christelijke „verdraagzaamheid." Het is waar, het was van uit een kiezers oogpunt beschouwd niet zoo'n genotvolle avond als wanneer b.v. candidaten elkander onderling „bewerken", of wanneer debaters het met den candidaat of „inleider" aan den stok krygen, zoodanig b.v., dat het veege kiezersleven in gevaar komt, maar toch wat zy er ty hooren kregen èn van den „candidaat" èn van de „debaters" was zoo zeer uit het volle kiezersleven gegrepen, dat men op de gezichten der aanwezigen kon lezen het stille genot, dat zy smaakten, toen zy van dit alles mochten genieten. „Een kiezer van de boot van zeven uur" - een nauwkeariger signalement kan ik zelfs van den president der vergadering, dien iedereen kende, niet van hem krygen die op de voorste ry zat en elk woord van den „candidaat" scheen in te zuigen, zag ik er langzamerhand z'n pantoffeltjes by uittrek ken, een zeker bewijs hoe aangenaam z'n kiezersgemoed gestreeld word door hetgeen er gezegd en gesproken werd. Na een uur voelde hij zich op zyn stoel blijkbaar ge heel als een heer in fauteuil, zoo gemakke lijk had hy het zich gemaakt. En dan zyn overbuurman, die by het vuur zit, z'n sign- reneindje uitdoofde en vervolgens smakelijk aan het stompje begon te pruimen, dat de wangen er van zwollen, voelde zich zoo lek ker, dat naarmate de temperatuur in de zaal steeg, ook zyn vest meer en moer van het mooie blauwe hemd liet zien en de klepbroek telkens één knoop verzet werd. Ondanks al die manoeuvres verloor hy toch geen woord van hetgeen er gesproken werd. Trouwens, niet alle dagen is er gelegenheid, als je in Waddingsveen woont, om met een „candi daat" kennis te maken. Licht, dat je er dan ook van profiteert. Nu, dèt deden ze ook, ik durf gerust zeggen alle 250 kiezers, die er geschat worden in de zaal te zyn. Ze profiteerden en hadden niets geen haast oui naar hnis te gaan. Integendeel, hoe langer het duurde, des te vaster schenen zy op hun stoelen te zitten, en wanneer de „candidaat" met de „debaters" overeen was gekomen om de vergadering tot twee uur in den nacht te rekken, ik wed, dat ze er nog alle 250 zouden zitten, luisterende met evenveel aan dacht als toen de vergadering om 8 uur begon. Wat al niet alles op dit ondermaanscbo spoedig veranderen kanl Nog geen acht jaar geleden hield in ditzelfde Waddinggf- veen, voor ditzelfde kiezerspubliek, in de zelfde gelagkamer, een staatsraad ir. rok en witte das en dito handschoenen „een kring", in verband met een toenmalige candidatnur, en liepen bfina allen na een uur lang ge luisterd te hebben weg de brugwachter weet het nog alles haarfijn te vertellen en thans zitten diezelfde kiezers genoeglyk drie, vier uur aan één stuk te luisteren naar hetgeen de „candidaat" en de „deba ters" op het tapyt weten te brengen. Nu moet gezegd worden „candidaat" Van Doorn kent het „vak" en past uitstekend by deze Waddingsveensche kiezers. Hy heeft pre cies den toon te pakken, spreekt kalm en be zadigd, juist zooals de kiezers daar kalm en bezadigd zyo, gaat noch te hoog, noch te laag en laat ze toch eens lachen, gaat zonder een stukje papier naar den katheder. Kortom, had hoewel hy „kennis maakte" toch z'n mannetjes dadelyk in de hand. En geen „de bater" had juist door die leukheid ook maar de minste kans de zaakjes in het honderd te sturen. Daarvan was echter vanavond heelemaal geen sprake. Er heerschte de grootst mo gelijke gemoedelijkheid tusschen „candidaat" en „debaters". „Debater" Van Gemeren b.v lid van de christelyk-historische staatsparty, verklaarde zelfs, dat hy, Van Gemeren, het nog „zoo vreeselyk niet zoa vinden" indien „candi daat" Van Doorn lid van de Kamer zou worden. Waarop donderend applaus volgde, maar geen spier op het gelaat van den „can didaat" vertrok, Misschien begint „debater" Van Gemeren altyd zóo z'n „aanval"... Zelfs „debater" Van der Werf, sociaal democraat en plateelschilder van beroep, stak den „candidaat" een pluim op z'n hoed, al bleek er tusschen hen verschil te bestaan in de theorie van den „grendel op het kies recht" in verband met de Grondwet. Een „verschil", dat al op zes, zeven vergade ringen door dezen „candidaat" en dezelfde „debaters" is „behandeld", maar waarover ze het nooit eens kunnen worden. Eigenlyk toch maar gelukkig, want het moet je als „candidaat" eens overkomen, dat een „deba ter" plotseling toegeeftDo aardigheid ging er dadelyk minstens voor de helft af. En dan de kiezers Die konden echter hedenavond en zeker niet minder de „candidaat" zelf hun hart ophalen aan hetgeen „debater" Van Nielen, houtdraaier en „woordvoerder" der anti revolutionairen in Waddings veen, als ten minste dominé verhinderd is, in het midden bra'cht. „Candidaat" Van Doorn had in zyn schets van don politieken stand gezegd, dat slechts zeer enkelen in Nederland niet op den bodem van de christelijke zedeleer staau. Een bewering^ dadelyk en totaal door „de bater" Van Nielen onderstboven geworpen met de vraag: „hoe „candidaat" Van Doorn dat verklaren kon, dat er oen sigarenmerk „de Paganist" bestond, en paganistischo dienstmeisje in de bladen werden gevraagd Een scherp gefluit achter uit de zaal accom pagneerde de paganistischo sigaren en paga- nistischo dienstmeisjes en nogmaals werden er teekonen van afkeuring gehoord, toen de kleine zesjarige athoistjes van de openbare school door den „debater" in hot vuur gebracht werden. Maar do president, het schoolhoofd Huyzer, riep dadelyk, dat ieder een, die de aangename stemming wilde vor- storon, er uit zou gaan. Wat „debater" Van Nielen moed gaf om thans een argument van nog grooter waarde in het debat te werpen. Wat zeide de „candidaat" wel van deze prentbriefkaart, en triomfantelijk [liet hy haar aan den „candidaat" en de vergadering zien Het was niet meer of minder dan een af beelding van dr. Kuyper, die op een stand beeld geplaatst, van zijn vnotstuk wordt afge- trokken.^Aan elk been, jammerde „debater" Van Nielen, trekken er twee, en zelfs hebber, ze nog een lier noodig om hem finaal tegen den grond te leggen. Hot is „min", zeide hy, en „min" van de paganisten vond hy ook, dat die indortyd zoo tegen professor De Visser te keer waren gegaan, toen deze gewezen predikant tot hoogleeraar te Utrecht was benoemd. Ook dat was oen dwazo grief togen „candidaat" Van Doorn, want iedereen in Ouwerkcrk, waar professor De Visser vroeger als dominé gestaan had, wist dat hy „zoo knap" was. Zoo verdedigde „debater" Van Nielen het Kabinet met do paganistischo sigaren en dito dienstmeisjes, de zesjarige atheïstjes, de „minne prentbriefkaart", en met professor Hugo De Visser arme Hugo die ze in Ouwerkerk „zoo knap" vonden Noodig moest later „debater" Van der Werf komen vertellen, dat do boterham van „candidaat" Van Doorn „blanco" wasMaar dat sloeg nu weder op wat anders. Genoeg zy, dat „candidaat" Van Doorn, dio yverig alle punten en contra-„argumen ten" had opgeteekend een „candidaat" mag niet één punt vergeten,'zoo hy niet be schuldigd wil worden van „debatvrees" 't ergste wat hem overkomen kan zich schitterend door alles heensloeg, zoowbl de paganistische sigaartjes als de dito dienst meisjes vermorselde, wat een uitstekenden indeuk op de vergadering maakte, en zonder eenige verbazing aan den dag te leggen na do wederlegging van deze toch cenigszins bizére argumenten, eindigde mei de beleefde woorden, dat de „belangryke opmerkingen", door de „debaters" gemaakt, helaas1 meer tyd vorderden dan het late uur van den avond toeliet. Waarop langdurig applaus, een opwekkend woord van den voorzitter en de eerste kennismaking van „candidaat" Van Doorn met de Waddingsveensche kiezers be hoorden tot het verleden. Het was geen vergadering geweest in „grooten stijl", waar do „politiek in beeld" werd behandeld, of waar het debat verras sende gezichtspdhten had blootgelegd, maar van begin tot eind was het een aardige bij eenkomst en deed het my werkelijk g- noo- gen, toen ik buiten bij het uitgaan een kiezer tot een ander boorde zeggen„Nu hebben wy toch iets degelyks gehoord, zonder dat er een dominé goweest is." (Vad.) 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 6 Jnni. No. 8855 en 15962 ieder f 1000. 9230 1 100. 17277, 9133, 19342 en 20290 ieder f 200. 2761, 5443, 5530, 5601, 9676, 16219, 17640, 18060, 18321, 19300 en 20501 ieder f 100. Prjjzen van t 70. 110 2407 6158 9533 12654 15403 17655 226 31 0257 9656 12718 15521 17804 38 2503 6329 81 71 61 72 363 69 89 9853 12974 15658 18000 74 2843 6493 58 13031 15882 66 490 3175 6540 9910 13143 16016 93 515 99 6614 20 90 57 18206 624 3232 21 10034 13222 16161 31 55 61 6903 58 37 68 18359 70 3370 72 10203 79 87 18780 804 3419 7153 10324 13336 16212 18948 23 68 7208 10452 37 37 19073 97 3534 29 10534 45 32 91 1349 47 7350 59 13407 68 19135 61 92 7441 10627 13665 16316 19208 1495 3695 7584 10937 13857 01 19331 1538 3838 90 95 69 70 19433 90 62 7827 11082 13950 16678 19619 1699 64 7916 11223 90 16723 19851 1716 3957 8003 67 14070 66 19918 64 89 8152 11436 14106 16803 45 91 4034 8233 11713 65 16941 81 1845 70 79 24 14390 17032 20029 1970 4289 8300 97 14199 70 54 2159 4367 95 99 14694 17109 20128 2203 4501 8428 11997 14835 .17258 20294 65 4821 8504 12054 14904 17311 20405 2309 5014 8680 12236 15041 35 69 14 50 8830 12347 15155 68 20546 33 71 8904 50 70 17470 20032 39 6276 9199 12437 15263 17513 49 60 5376 9374 85 84 53 20843 75 6037 9513 12507 15372 97 69 2406 20933 IN Costumes, Uloiisen, Hokken en Peignoirs zyn voor het aanstaande Seizoen in zeer groote keuze ontvangen van de goedkoopste tot de beste soorten. MrCrtS/C/TéH Dinsdag 6 Juni 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor xste kwal. 35,2de kwal. 32, 3de kw 27 cents per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, 2de kw. 25, 3de kw 21 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer prijzen waren voor tste kwal. 30, 2de kwal. 27, 3de kwal. 22 cent per half kilo De handel was voor vet vee en melkvee prijs houdend. Stieren redelijk. Vette kalveren iets lager in prijs, handel traag. Burgert ij ke Stand. GEBOREN: 3 Juni. Adrianus, ouders T. G. van Leeuwen en T. Flamman. Cornelis Gerardus, ouders C. G. Dokker en J. M. Gebbe. 4. Helena, ouders W. Schar- loo en S. K Hortensius. Martina Mnr- gritha, ouders G. Peek en J. Meyer. OVERLEDEN 3 Juni. E. D. van Waas, 7 m. 4. F. van Halder, huisvr. van M. van Kloeten, 66 j. zjjn llians door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf tjetcMiderde. for- treilen feluture-HogaerU. Zjjgoven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtnige zich, geen imitaties voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratia op aanvraag Boxtel. li. HOGARUTS Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bij wien modellen te bezichtigen «jjn.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2