rs. THEE. 'EB F ERK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 8 Juni 1905. No. 9741. ex Buitenlandse)! Overzicht. IONEN, FEUILLETON. [■lijders DIDOCHTEB VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. Inkt INCh urzeumagazijii M). 44ste Jaargang. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1AS >nt. :MAN Zn. (Wordt vervolgp) irkeljjke hulp efkaartwor !t azonden door ESTE DELIJK D. In weerwil van het uitgevaardigde verbod vindt heden het congres van burgemeesters en van alle vertegenwoordigers derZemstwo’s in een particuliere woning te Moskou plaats. Het zal beraadslagen over de vraag welke maatregelen genomen moeten worden in ver band met de nederlaag van Rodjestwensky. schouwd als de laatste vertegenwoordiger van het liberale Orléanisme. orden afgele- akjes van vijf een Ned. ons Nommer er. nevenstaand Wet gedepo- gekookt ▼oor fe- Bpebvaa M Al» ▼al vu ibralken. a.’i IB. IDAM. 2031.- r de leverac- iD eu GE- a enz enz. geheel Na- Ueiwegsteeg. aSchtA m.m.n- n in den aam daa manüfd «reraldbe- iring ran ge lende It, .ABT Lz. iten werk. IK te letten ten toou- hkery I k| loei te I rt en I Sb.« I »l»n- I l.tU I them. I (.Olim IE (01 II I\T. 1 0.35 Jfedor- Feletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V LI F CENTEN. De voorzitter van het Engelsche Lager huis Gully kondigde onder betuigingen van hulde zyn aftreden wegens zyn gezondheids toestand aan. Minister Balfour verklaarde voornemens te zyn morgen een motie van dank aan den voorzitter voor diens diensten voor te stel len, tevens behelzende het verzoek aan den Koning om hem tot peer te verheffen- Men verwacht dat de onder-voorzitter Lowther in Gully’s plaats tot voorzitter zal worden gekozen. Volgens aanwijzingen, die van bevoegde zijde schijnen te komen, zou de geheele Fransche ministerraad van gister aan de algemeene buiter.landsche politiek gewijd zijn geweest. De Marokkaansche quaestie zou daarbij slechts als een der belangrijke fac toren van oriëntatie zijn beschouwd. Om deze politiek te bezegelen werd er bij Rouvier sterk op aangedrongen, de porte feuille van Buitenlandsche Zaken definitief t« aanvaarden en Financiën aan een anderen titularis op te dragen. Rouvier heeft onmiddellijk de leiding van den dienst op het ministerie van Buiten landsche Zaken op zich genomen. indruk trachten te brengen. De vraag is hpe lang zal Japan dat begrip bewaren van de waardeloosheid van het individueele leven in vergelijking met het belang van het toekomstige sociale samenatel P Zal het de aanraking met de beschaving overleven P” zal, als de Tsaar het advies van de betrok ken commissie uit de Admiraliteit volgt, zich uitstrekken tot de schepping van een scheeps macht, twee en een half maal grooter dan de in dezen oorlog verloren gegane. De bouw zal 15 jaar duren elke drie jaar moet een divisie worden opgeleverd. Er is intusschen in scheepsbouwkringen groot verzet tegen dit plan, omdat men het wenschelijk acht af te wachten welke lessen uit den zeeslag van Tsoesjima te trekken zijn voor den bouw van een nieuwe vloot. Men wijst daarbij °P het feit, dat de in het buitenland gebouwde slagschepen Retwisan en Tsesarewitsj, ondanks alle torpedo^aanval- len en geschutvuur, waaraan zij Rebben blootgestaan, nog boven water zyn/terwyl Rozjestwenski’s in Libau en Petersburg ge bouwde schepen binnen enkele uren zonken. Verschillende deskundigen verklaren dat trouwens de laatst gebouwde Russische slag schepen slechts geducht op papier waren, omdat bij hun bouw de grondregelen van een goede vlootconstructie uit ’t oog zyn ver loren. De toestand in Noorwegen is nog altoos niet opgehelderd. En de spanning vermeer dert met den dag. Het Noorweegsche „Morgenblad” schrijft „De tyd nadert, waarop de gebeurtenissen in den Noorweegschen staatsraad, die den 27 Mei in het slot te Stockholm gehouden werd, tot gevolgen zullen moeten leiden. En daar men beslist verwachten kan, dat de beide partijen op hun standpunt zullen blij ven staan, zyn er voor de oplossing der quaestie slechts twee alternatieven „Het land moet bestuurd worden. En daar de koning geen regeering kan vinden en de thans aan het bestuur zijnde regeering niet kan dwingen om te blyven is er geen andere keus dan dezeeen koning zonder regeering of een regeering zonder koning. „Het eerste is naar de Noorweegsche grondwet uitgesloten. Daarentegen kunnen volgens artikel 13 der Grondwet een der Staatsministers en minstens vyf leden van den Raad van State in naam van den koning de regeering voeren. „Men heeft dus, volgens de Grondwet, een regeering, een volkomen bevoegde regeering, die op de hoogte is en reeds aan het bewind. En daar de koning niet zonder ministerie regeeren kan, doch tevens verklaard heeft dat hy geen ministerie kan samenstellen, zal het de plicht van de regeering, volgens art. 13 der Grondwet, en van de Volksvertegen woordiging zyn, om te trachten weer nor male toestanden in het leven te roepen. Want het administratieve bestuur kan niet stil staan. Er moet een regeering zyn De opdracht aan de rijkswerven aan de Oostzee om terstond te beginnen aan den bouw van een nieuwe vloot voor Rusland De BURGEMEESTER der gemeente Gouda, Gezien Artikel 55 der kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat op Vrydag den 16 Juni e.k. tusschen des voormiddags acht en des namiddags vyf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarvoor candidaten zyn Jiir. Mr. W. Th. C. van DOORN, Dr. H. GORTER, A. P. STAALMAN, Mr. S. de VRIES Cz. En herinnert aan den inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hy, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Gouda, den 7 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Frankrijk heeft een groot verlies geleden door den dood van den hertog d’Audiffret- Pasquier, lid van de Académie franqaise. De hertog d’Audiffret, die in 1823 geboren was, bekleedde sinds 1845 een hooge be trekking by den Raad van State, maar gaf deze op toen de Juli revolutie de regeering omver wierp. Gedurende het keizerrijk deed hij zich voornamelijk kennen als verwoed tegenstander der keizerlijke regeering. Na dat hy in 1871 als lid van de nationale ver gadering was gekozen, wist bij zich daar spoedig te doen kennen als een hoogst be kwaam vertegenwoordiger, die echter zyn oude antipathie niet kon vergeten, zooals blijkt uit de bekende heftige rede van be schuldiging, die hy den 22en Maart tegen het keizerrijk hield. Op 15 Maart 1875 werd hy gekozen tot voorzitter van de nationale vergadering en in hetzelfde jaar nam hy een zetel als on- afzetbaar senator in. Hy kon worden be- Duprat rilde. Hy waagde zich aan een der vensters. Hy meende de steek van een gendarme te zien. „Alle duivels I” O zeker, het waren wel degelyk gen darmen. By instinct verborg Duprat zich in een kast. „In naam der Wet, doe open I” hoorde hy. Een lange tusschenpoos van stilte. Toen, plotseling, het geluid van krakend hout. De deur werd met geweld open gedrukt. Duprat zocht een dolk, een geweer, het deed er niet toe welk wapen .in zyn kast. Er zyn van die oogenblikken, waarin men geen tyd tot nadenken heeft, waarin de anders meest onschadelyke mensch iedereen zou kunnen dooden, die zich op zyn weg had geplaatst. Er klonken zware treden op de steenen van de vestibule. Het was Duprat of de aderen van zyn hals zouden barsten. „Eerst naar de eetzaal1” gebood een stem. En daarop een veel zwaardere stem „Gendarmen, bewaakt de deuren 1” En toen P Hoe vreeselyk beefden toen de handen van Duprat. De oogen brandden hem als vuur in het hoofd. Als hy dien menschen eens de redenen van zyn misdaad bekendewie zou hem De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis dat de op den 6en dezer by hem ingelevorde opgaven ^an candidaten voor de benoeming van ee.i Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd, dat afschriften daar van zyn aangeplakt aan den Korten Groe- nendaal by de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 7 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Duprat liet de vraag onbeantwoord en nu was het Miquéle’s beurt om te gaan schreien. „Ga nu naar boord, kind, ga naar uw Victor ik volg u dadelijk 1” Het meisje ging heen en liep zeer snel. Ze had dan ook in byna een half uur Victor niet gezien. De zon was ondergegaan en het begon duister te worden. Toen Duprat alleen was en zich voor nié mand meer behoefte in te houden, brak hy in luide jammerklachten los. Dit huis was hem lief, byna heilig geworden. Het te moeten verlaten, scheen hem toe de helft van zyn bestaan te moeten prijsgeven. Een groot half uur bleef hy ronddwalen, om één voor één van alle kamers, naar inzonder heid van de grijze kamer afscheid te nemen. Hij streelde daarby zelfs de zware meubels, die hij wel verplicht was geweest hier achter te laten. En al de vogels, die zoovele jaren lang gezwegen hadden, schenen op dit uur zich tot zingen gezet te hebben, tot een harmonieus gezang met geheimzinnige stem men als uit te verte, die Duprat het hart vaneen scheurden. O, dit nu zoo snijdende en smartelijke lied uit het verleden Eensklaps werd daarbuiten met forsche hand de bel overgehaald. Daar was iemand I 63) We zullen daarginds, om te beginnen, eer lijk deelen en dan komt ge hier terug, om bedaard uw zaken verder te regelen.” Labanére nam het voorstel aan, hoewel niet zonder eenige verbazing over al het geheimzinnige van dit overhaast vertrek. Met de schikking zelve was hy trouwens zeer tevreden, want hy vond in de gebeele geschiedenis iets avontuurlyks en romantisch, dat hem op een eigenaardige wijze aantrok. „Ga nu vooruit, myn vriend, zeide Duprat, het is een klein, geel geschilderd jacht „Hortense” geheeten en het ligt aan het uiterste gedeelte van het havenhoofd. We volgen u dadelijk!” Labanére ging heen en toen hy wegwas, begon Duprat in stilte te weenen. „Wat deert u papa P” vroeg Miquéle. „Niets. Ik zie er tegen op, dit huisje te verlaten.” „Komen we hier dan nooit weer terug P” „Neen, kind!” „Waarom nietP” Admiraal Togo seinde over den zeeslag van Tsoesjima aan zyn vloot„Do toekomst van onzen staat hangt van dezen slag af van alle man wordt verwacht dat hy zyn uiterste best zal doen.” *De Westminster Gazette, gelyk andere bladen ’t lag voor de hand herinnerde aan Nelson’s bood schap bij Trafalgar: '„Engeland verwacht dat alle man zyn plicht zal doen,” en vond gelijkenis. Is er echter niet een wezenlijk verschil vraagt nu in bet genoemde blad Massingham. „In den vorm is het eene duidelyk een navolging van het andere, of schoon in onze ooren alle poëzie in Nelson’s woorden zit, terwjjl de Japansche order, die echter ongetwijfeld by de vertaling geleden ’'heeft, erg bij den grond klinkt. Maar zyn ook niet de gedachten in wezen verschillend P Nelson bracht in een half dozijn magische woorden voor de oogen zyner zeelui het schouwspel van dit land, by den slag toe kijkende, d. w. z van de onzichtbare maar levende schare van moeders en vaders en beminden thuis. De Japansche gedachte is veel afgetrokkener, en zou, meen ik, op geen Europeesch ras indruk maken. Den Japan- schen zeeman wordt alleeniglyk op de toe komst van zyn rijk gewezen. Dit is voor ons en voor alle beschaafde menschen een offer aan een afgod, een voorstelling die ver uit onze verbeelding ligt, hoezeer een zekere school van schrijvers, redeneerende meer van het standpunt der insecten dan dat van menschen, ons daarvan onder den omver er rprrr.g 't zelfde oogenblik uit het openstaande Sedert enkele dagen heeft te Rome het tweede algemeene congres der radicale party plaats. De debatten zyn nu en dan zeer levendig, maar de vrede is toch niet ge stoord. Alle kwesties van politieken, socia len, militairen en godsdienstigen aard zyn ter tafel gebracht. Onder de eerste gaf tot veel gedachten wisseling aanleiding de vraag van de auto nomie der gemeenten. Het congres nam met algemeene stemmen ten slotte een motie aan, waarin de wenschelykheid wordt uit gedrukt van de meest volkomen autonomie, die slechts onderworpen is aan het toezicht van een onafhankelijk magistraatspersoon. Ook werd een besluit ten gunste van hot referendum genomen als een bolwerk tegen mogelyke, ja, zelfs veel voorkomende, bui tensporigheden der in sommige gemeente- durven oppakken, hem veroordeelen, ongun stig beoordeelen zelfs,, wie P Men was de gryze kamer genaderd. Daar bevond zich Duprat. „Zoek In die kastgebood de zware stem van daareven. Toen, ziende, dat zyn schuilplaats ontdekt was, sprong Duprat op. Met een schok duwde hy do kastdeur open, wierp een agent omver en sprong in ’t zelfde oogenblik uit het openstaande venster. „Arresteert hem!” klonk het dreigend. Men hoorde het trekken van sabels. „Ik heb hemriep een der gendarmen, die by de deur op post hadden gestaan. Maar Duprat ontsnapte. Met de vermetel heid der wanhoop vloog hy als een wild dier vooruit. Een andere gendarme wilde hem, op het voetpad den weg versperren. Met een vuist slag tegen het hoofd liet Duprat hem tegen de helling omver tuimelen. Er klonk een schot, ’t Was een revolver schot van den omvergeworpen gendarme. Duprat rende voort. Getroffen P Neen. Steeds rende hij voort. Telefoon No. 82 ADVERTENTIËN worden ge plaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1