THEE. Ierland r ao nz. LOON, Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 9 Juni 1905. No. 9743. 44ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. m FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. Inkt ;este DELIJK D. ASFORMJIZEN, I i Jezxt. :isrGh 1 NTEN, sclra Branders. JONEN, van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» mid i. aan jet dat int ■ii AGAZIJN ster”, B 13, wftt 1 Neder- N, .staleltjes ak behoort. t ile Tweede leraal. topten bij AN Zn., Tiendeweg. LB. DAM. 3031.- de leveran- D en OE- i enz enz. geheel Ne- modellen ÏN Franje, geëmailleerde IKELEN. F» Spreekbuizen. (i(III)S(IIE COURANT iiK te letten orden afgele- lakjes van vijf een Ned. one Nommer en nevenstaand Wet gedepo- riag van ge lende IL, lART Lz. e licht» iMMUnwv m in den raam den rvaardigd wereldbe- Stoll- VI ERDE AFDEELING. I. Vier dagen later stoomde hot kleine jacht langs Biarritk. Het was een warme dag. De zee scheen te zingen. Van alle kanten, als schapen op oen eindeloos blauw veld, zag men de wit- gekuifde golfjes, maar tegen do donkere rot sen van de kust sloeg do branding af on too met grooter hevigheid. De lucht was met zware, witte wolken bezet en de gezichtseinder zoo buitengewoon gekookt ▼oor <b- epeb van ito) Ah ▼al Twa struiken. a’i Telefoon No. 82 ADV E R T E N T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ verwachten. De Tsaar doelt deze meening en hoopt buitendien op het tusschenbeiden komen van andere mogendheden, dat tot matiging van Japan’s eischen zou kunnen leiden. Uit Parys wordt aan hetzelfde blad ge seind, dat Rouvier de Russische regeering heeft laten weten door financiers, dat zoo lang de oorlog duurt er geen sprake» meer kan zyn van een nieuwe leening in Frank rijk. Maar de Fransche haute finance zou wel de noodige sommen beschikbaar willen stellen tot het betalen eener oorlogsschat ting aan Japan en den bouw eener nieuwe Russische oorlogsvloot. woeste jacht evenmin op. Eensklaps, achter een natuurlijke verheven heid van het terrein, keerde hij zich om en veranderde achtereenvolgens driemaal van richting. Gered Ja, gered 1 Het was een donkere avond. De gendarmen hadden hem uit het gezicht verloren. In de verte hoorde hy hen loopen door de struiken langs de heuvelhelling, terwijl hij, eenigszins tot adem gekomen, langs een kronkelende lyn zich naar den rivier oever begaf. Eenmaal den oever bereikt hebbende, liep hij wat hij loopen kon, buiten adem, met het gevoel, alsof hij in ’t volgend oogenblik zjjn laatste krachten zou moeten verliezen, naar het uiterste plekje van het havenhoofd. Daar sprong hij op het jacht, na op de bouten brug veiligheidshalve het geluid zijner schre den eenigermate te hebben gedempt en lang zamer te hebben geloopen. „Vooruit!" beval hij. Maar de doofstomme en de machinist, beiden aan zulk een drift bij het vertrek uit deze of gene haven niet gewoon, schenen hem niet terstond te begrijpen. „Vooruitherhaalde de kapitein met een stem, die geen tegenspraak duldde en zijn twee ondergeschikten spoedden zich naar hun post. En er kwam beweging in de kleine boot, Tengevolge van de beraadslagingen gis teren gehouden in den ministerraad op Tsarskoje Selo is den Rnssischen gezanten te Washington en Parijs hedenmiddag tele- graphisch medegedeeld dat Rusland de vre desvoorwaarden van Japan wenscht te ver nemen. Boelyghin heeft zijn ontslag gevraagd het wordt klaarblijkelijk dezen reactionnairen oud-adjunct van grootvorst Sergius zelfs te bont. Want uit Petersburg wordt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken wil heengaan wegens de nltra-roactionnaire oékase, waarin aan den adjunct-minister een bijna onbeperkte macht wordt geschonken... Ook in de pers wint de reactie veld. De oude Soeworin, die een poos heel kalm ge weest is, schrijft nu weer artikelen, die blaken van oorlogsvuur. „Rusland heeft nog een leger en dat leger is nog niet verslagen’’, zou zegt hy in de Nowoje Wremya. „Laat de Japanners eens trachten den Oeral over te trekken, en hun vloot naar de Oostzee te zenden, om Kroonstad te nemen en Petersburg te bezetten. Dan komt Rus land pas in de positie, die Frankrijk in 1871 tot den vrede noopte. „Maar thans behoeft Rusland zich nog niet overwonnen te verklaren, nu gestreden wordt in een ver verwijderd land. Rusland heeft nog alle middelen, om te bewijzen dat het krachtig is, en dat het zijn positie als groote mogendheid kan handhaven”. Krasser nog is de Moskowskya Wjedo- mosti, die niet alleen de voortzetting van den oorlog tegen Japan predikt, maar ook opwekt tot den strijd tegen de „nieuwe concessies en de beloofde vertegenwoordiging”. „Aan dezen in de geschiedenis ongehoor- den toestand had reeds lang een eind moe ten gemaakt worden”, zegt dit blad. „Niet voor de eerste maal wyzen wy er op, dat daartoe maar één middel is: de militaiie dictatuur „Nu, ten gevolge van de nederlaag van Rodjestwensky’s vloot de revolutionnaire be weging zich met één slag versterkt gevoelt, is die dictatuur beslist noodzakclyk. „En van vrede kan onder die omstandig heden volstrekt geen sprake zyn”. Dit zij» de meenicgen, die in de omgeving De Petersburgsche Telegraafagentuur deelt mede: Rodjestwensky seint uit Tokio van den 6eDen 27en Mei urn half twee begon een gevecht met twaalf groote Japansche kruisers. Om 2 uur 30 moest ik het com mando over de Knias Soevarof overgeven. Om half vier., toen een deel van mijn staf evenals ik zelf buiten kennis lag, moesten wjj overgebracht worden naar de Boeiny waarop zich reeds de bemanning van de .gezonken Osliabia bevond. Het commando werd overgedragen aan admiraal Nebogatof. Gedurende den nacht raakte de Boeiny van het eskader verwijderd. Des morgens kregen wy de Dmitri Donskoi met twee torpedobooten in het gezicht en brachten de bemanning van de Osliabia daarop over. Ik werd aan boord van de Biedovy gebracht, die in den avond van den 28e met de Gromby verder voer- De Biedovy moest zich overgeven aan twee Japansche torpedobooten, en kwam den 31e te Sasebo. Ik vernam dat ook Nebogatof zich te Sasebo bevindt- worden, voor Frankrijk een verlies. Want Delcassé was een hoogst bekwaam manen het is geen toeval geweest, dat hy van vyf kabinetten deel uitmaakte. Hy had, steu nende op het bondgenootschap met Rusland, de buitenlandsche politiek van Frankryk verbreed en de kleine en groote geschillen die bestonden met Italië, Engeland en Spanje weten op te lossen. Maar Delcassé was tegelyk een vijand van Duitschland. De betrekkingen tusschen de Republiek en het Duitsche Ryk bleven onder zyn bewind correct, maar koel. Hy meende Duitschland als „quantité negli- geable” te kunnen beschouwen, en toonde dat in de regeling der Marokkaansche quaestie Dat werd de reden van zyn val. De voorspellingen zyn bewaarheid. Nau welyks was du koning van Spanje uit Parys vertrokken, of de minister van buitenlandsche zaken, Theophile Delcassé, is afgetreden. En hoewej het niet gezegd werd, is het toch duidelyk, dat de Marokkaansche quaestie en de handhaving der neutraliteit in Oost- Azië de beide gewichtige factoren zyn, die de aanleiding werden tot dit aftreden. In den ministerraad deelde Delcassé mede, dat de verschillen van meening tusschen hem en zyn ambtgenooten over de wyze van toepassing der beginselen van de buitenland sche staatkunde hem aanleiding gaven zyn verzoek om ontslag te herhalen. Ditmaal werd het aangenomen, nadat hel op 19 April op verzoek van president Loubet en van den minister-president Rouvier was teruggenomen. Toen wilde men den schyn vermyden, dat het aftreden van Delcassé een gevolg van het optreden van den Duitschen keizer was. Want niet over Duitschlands op treden is Delcassé gestruikeld, maar over zjjn eigen staatkunde, die hem naar de Temps het zoo juist uitdrqkte in een „cul de sac” had gevoerd. En toch is het [aftreden van Delcassé, door do omstandigheden noodzakelyk ge- van den Tsaar, bij de grootvorsten en by de hooge ambtenaren heerschen. Blind voor den toestand hitsen zy in hun organen de open bare meening nog meer op. In zulk een stem ming is de oekase ontstaan, waarin aan Tro- pof een dictatoriale macht werd verleend. In zulk een stemming worden de Russische zaken behandeld. En door deze stemming wordt de revolutie eer aangewakkerd dan tegengegaan terwijl Duprat, badend in hot zweet, bloedend aan gelaat en handen, met kloppingen in hoofd en hart, zich naar het stuurroer begaf. Ja, werkelijk men was in beweging.' Het jacht verwijderde zich van het havenhoofd 1 Toen hief hy de oogen op naar den hemel en naar de sterren, die daar zoo kalm en zoo rein aan het uitspansel prykten. Een diepe zucht welde op uit zyn borst- Men stoomde voorwaarts. Voor Duprat stonden Miquéle en Victor naast elkander, zonder evenwel een woord te wisselen. Eindelijk vroeg Miquéle haar vader, wat hem deerde. „Niets,” zeide hy. „Ga met Victor naar de kajuit. Later zal ik u alles wel vertellen.” Dinsdag en Maandag heeft de Fransche Kamer zich bezig gehouden met de artike len van het scheidingsontwerp, die de nit- keering bepalen, welke voorloopig aan de geestelijken wordt toegekend van staats- wege. Een amendement van Bignon om de kuitkeering te verhoogen werd verworpen met 306 tegen 265 stemmen. Een amende ment van Lecoy nam de commissie groo tendeels over. Het amendement strekte o.a. om de pensioenen bij overlijden van een dominee of rabbi te blyven uitkeeren ten bate van de weduwe en de kinderen. Vol gens den tekst, door de commissie vastgo- steld, zal het pensioen worden bepaald op de helft van het traktement van thans voor de geestelijken van 45 tot 60 jaar mot meer dan 20 dienstjaren, maar in geen geval hoo- ger dan 1500 francs. Uit Petersburg werd Dinsdagmiddag de Temps geseind Ik verneem uit zekere bron dat de minis ters al hunne krachten voor den vrede in spannen, en het schijnt dat zy binnenkort succes zullen hebben. Een telegram nit St. Petersburg aan de Magdeb. Ztg- verzekert, dat bizonderlijk Witte en Kokofsef (de minister van financiën) by den Tsaar het sluiten van vrede tot eiken prys bepleiten. Witte hield den Keizer daarbij voor oogeityhet voorbeeld van andere ryken, die na schijnbaar verpletterende nederlagen binnen korte» tyd hun aanzien hadden her wonnen. Grtfhf Lamsdorf gaat niet zoover, maar is voor vrede als de Japansche voor waarden maar half aannemelijk zyn. Met uitzondering van grootvorst Konstantyn zyn echter alle grootvorsten voor voortzetting van den oorlog in het belang der dynastie, omdat zy van een smadelyken vrede een volksbeweging tegen het fegeerende huis l'eletoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Npmmers V IJ F CENTEN. Koning Alfonso heeft eergisteren in En geland een drukken dag gehad, 's Ochtends ontving hy op het paleis. Daarna ging hy naar de R. K. kathedraal van Westminster, waar een korte, maar plechtige dienst werd gehouden. Na den dienst ging hy naar een kapel van de kerk, waar de aartsbisschop een adres voorlas. Alfonso antwoordde in hot Engelsch. Daarna werden de bisschoppen aan hem voorgesteldhy kuste allen de hand Vervolgens bracht hy een bezoek aan de Ang/kaansche abdijkerk van Westminster, waar Tiy de vele grafteekenen bezichtigde. Toen misschien.-voor hem het genoege- lykste deel van den dag naar Clarence House, waar hy aan de lunch aanzat met den hertog en de hertogin van Connaught en hun dochters, benevens eenige gasten. Daarna naar de Agricultural Hall, waar du gewone militaire vertooningen werden ge houden. Daar was ook een optocht, voor stellende de ontwikkeling van de vloot se dert de 6e eeuw. De schepen uit den tyd der Armada zullen voor den koning van Spanje vooral belang hebben gehad. Nu ging het naar het Spaansche gezantschap, waar een aantal deputaties adressen aanboden, o a. een uit de Spaansch- en Portugeesch-Israë- lietische gemeente te Londen. Daarin werd een goed woord gedaan voor de geloofsge- nooten, die het tegenwoordig in Spanje nog niet te best hebben Of er vervolgens van het plan van een bezoek aan het Lagerhuis gekomen is, weten wy niet. Een feestmaal in het Buckingham-paleis was het slot. Den heelen dag heeft het in Londen geregend. 64) Op ’t geluk af, sloeg hy rechts eer. pad in. Achter hem holden de agenten. „Geef u over of ge zyt een lykriep mei; hem toe. Hy rende door. Te duivel! Men zat hem vlak op de hielen Hy sprong over een doornheg en zyn gezicht en zyn handen geraakten met bloed bevlekt. Hy rende toch voort. „Geef u over Eenmaalandermaalriep de stem. Duprat zag nog kans de snelheid van zyn vaart schier te verdubbelen. Twee nieuwe schoten ontlokten hem een gebrul. „O God!” riep hy uit, Neen Gered Wat hy had gevoeld, waren de afgeschoten takken geweest,-die hem op ’t hoofd waren gevallen. Hy sprong over heesters, boomstronken en slooten, altyd in vliegende vaart, maar de mannen, die hem achtervolgden, gaven de Vergezeld van den prins van Wales reed koning Alfonso in plechtigen optocht van Buckingham paleis naar Guildhall, waar in tegenwoordigheid van een uitgelezen gezel- helder, dat men de huizon en de boomen aan de kust, alsmede de schepen, die daar langs streken, zeer duidelyk kon waarnemen. Het kleine jacht liep uitstekend Duprat had al dien tyd byna niet gespro ken. Labanére stond nu in peinzende houding op het dek en Miquéle, die half droomerig by hem had gezeten, was even naar de kajuit gegaan, om in haar hut een geschikt handwerkje te zoeken. Toen naderde Duprat den jongen nlan. „Mynheer Labanére, ik ben u een ver klaring schuldig,” zeide hij en zyn stem klonk een weinig heesch- „Wilt ge naar my luisteren Victor gaf door een kleine beweging van ’t hoofd een toestemmend antwoord. Duprat deed de lantaarnkap dicht, opdat zyn dochter die beneden was, niet zou kunnen hooren, wat hy zeide- „Ik moest,” zoo begon hy daarop, „ik moest met myn kind naar Spanje gaan, daar het leven te Bordeaux my onmogelyk werd gemaakt. Ik ondervond by de Maatschappy jaloezie en tegenwerking. Sinds enkele dagen had ik myn ontslag genomen, zooals gy ook wel zult gemerkt hebben, daar ik niets meer om handen had. Het bestuur der Maatschappy maakte zelfs bezwaar my een eervol ontslag te geven. Wordt vervolgd

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1