THEE. baar BINNENLAND. I extract I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 10 Juni 1005. No. 0743. Buitenlandse!! Overzicht. r FEUILLETON. DEDOCHTEE VANEEN SCHEEPS KAPITEIN. 44s(e Jaargang ON r ZONEN, tt. van ele gratis ge- handelaar Inzending van Ad verten tiën tot, 1 uur des niid.l. Russisch gezant te Washington bekleedt. Verspreide Berichten. (Wordt vervolgd). kNT, 'ien modellen te RUIS” SARDEMANN ZANDVOORT, 'OORT, J. S. IG, A. DROST JFF. jTUSTG- AAR. ERDAM. 2031.- >or de leverar.- tZD en G E- ers enz enz. r geheel Ne- tvoering van ge* bevelende BIJL, ’’.BAART Lz. den toepassingen 'tderde Por- terts. Zij geven kers niet kunnen h, geen imitaties n. )en aantal ongc- tü op aanvraag UIT8 Co. ISCHE- - JIOE - - nrant. NEMAN Zs. GÖIIIMHE ÜIIKAM. Frankrijk. Woensdagochtend hield de Kamer zich in een korte zitting bezig met wijzigingen in het donane-tariefWoensdagmiddag werd de behandeling van het scheidingsontwerp voortgezet mot het aannemen van de eerste vier paragrafen van art. 9, betreffende de Bijvoegsel. voorkomende 1 PATRONEN r. p. p. tegen O verkrijgbaar n Haag. Daar ik de revolutionnaire stappen die mot scheiding van de Noor- van de Rigs-Act, en in t heeft niet erk^n, weiger ik de deputatie ie ont vangen. Oskar.” Tegelijkertijd liet de Koning don presi dent van den Storthing mededeelen, dat hij den afdeelingschef Sibbcrn machtigt adressen in ontvangst te nemeiu Gisteren en heden ontving de Koning uit alle deelen van het rijk telegrammen met betuigingen van sympathie en verknochtheid. Pk nadere bijzonderheden over den zeeslag in de Straat van Tsoesjima die de te Ma nila thans geïnterneerde Russische zeeofficie ren meedeelden blijkt dat de Japanners het eskader van Rodjestwensky, dat kalm voort stoomde daar geen Japansche schepen in ’t zicht waren, volkomen hebben verrast. De Russische schepen waren zelfs niet voor een gevecht in gereedheid gebracht, en do ka nonniers waren evenmin op hun post. Da aanval was zóó plotseling dat het gebrek aan voorbereiding bij de Russen een onher stelbare fout werd. Telefoon No. S2 ADVEIITENTI EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. i Firma trfal iratis geknipte leurde plaat. VAKER ipt patroon. F CHILD- WERK te letten VAN I worden afgele- le pakjes van vy' en een Ned. ons van Nommer er. ran nevenstaand e Wet gedepo* In den Staatsraad te Christiania is gis teravond besloten, dat do afdeeling voor buitenlandsche zaken van het departement van handel zal worden gescheiden en een afzonderlijk departement zal vormen. Tol minister van buitenlandsche zaken is de staatsminister Loevland benoemd. Een besluit van den Staatsraad bepaalt, dat het Unie-teeken uit de oorlogsvlag zal worden verwijderd. Het departement van landsverdediging heeft een kennisgeving aan het leger ge richt, waarin het besluit van den Storthing tot overname van het landsbestuur door den Raad van State wordt medegedeeld. 65) Gy begrjjpt, dat werd mij te sterk, dat stond mij geweldig tegen. Ik kon niet langer blijven op een plaats, waar ik zoo werd behandeld. O, ik verzeker u in alle oprecht heid, dat ik den laatsten tyd veel in stilte heb geleden Labanére zeide niets. Hy zag den kapitein, evenwel met opgetrokken, wenkbrauwen aan. „Maar,” vervolgde Duprat, „binnen enkele uren zullen wij nu in Spanje zijn. Wat wy daar eigenlijk zullen gaan uitvoeren, dat weet ik waarlijk nog niet. Dit jacht, heeft mfi veertigduizend francs gekost en de fond sen, die ik bezat, zyn vooral in den laatsten tijd, zoo in waarde gedaald, dat ik u eerlijk bekennen moet, niet veel meer over te hebben. Maar het leven daarginds is niet duur. We zullen ons ergens op het land vestigen. Dan wordt ik warmoezenier, daar heb ik nog wel wat verstand van, en als’t weer den tuinman gunstig is, verdient hij redelijk veel geld.” Alsof ’t hem vermoeide Duprat voortdurend Telefoon Xo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 3.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. zeggend „Kom mee En hij geleidde Victor Labanére naar hot rookkamertje, dat zich op het dek bevond, deed de deur aan den binnenkant op slot en liet de stores neer. „Ge zegt dus?” begon de kapitein, uitge put op een stoel neervallend. „Hoor eens, mijnheer Duprat, ge moest tegenover my niet trachten comedie te spelen,” zeide Victor Labanére, wel bevend, maar toch ook niet zonder eenige waardig’ heid tegenover den veel grooteren en sterkeren man,-dien hij wist, dat gruwelijke dingen had bedreven. In spyt van al uw voorzorgen om het my te beletten, heb ik te Pouillac een dagblad kunnen koopen en daarin het geheele verhaal van uw vlucht gelezen.” „Ge weet dus „Dat gij de moordenaar zyt van Griffonny ja, mynheer!” Duprat beefde van het hoofd tot de voeten, maar hy bleef zitten, waar hy zat. Eindelijk sprong hy op. „Welnu, ja dan, ik heb het gedaan riep hy uit- En met de beide handen voor ’t gelaat begon hij hevig te snikken. De Sultan van Marokko heeft de uitnoo digingen verzonden aan de mogendheden om deel te nemen aan een internationale Marokko- conferentie. De „Standard” verneemt, dat pensioensquaestie van de geestelijken. om my naar het jacht te begeven, door my onbekende mannen achtervolgd. Ik had, het is waar, nog al veel geld by my, maar ik zou haast geneigd zyn te veronderstellen, dat de personen, door wie ik achtervolgd werd Eensklaps stond nu ook Victor Labanére op en haalde zyn schouders op. „Hoe? Gelooft ge niet, dat ik aangevallen ben geworden?” vroeg Duprat. Weet ge dan niet meer in welk een toestand ik aan boord kwam O, ik meen ze nog achter my te zien, die roovers Labenère, die heen en weer was gaan loopen, bleef 'plotseling staan. Zijn gelaat had een onrustbarende uitdrukking. Hy nam den kapitein van het hoofd tot de voeten op. „Mynheer Deprat,” zeide hy, „ik heb waar lijk medelijden met u „Wat wilt ge daarmede zeggen „Komaan, gelooft ge zelf, dat het dieven waren, die n op de hielen zaten „Ja natuurlijk I” „Ik geloof daarentegen, mynheer Duprat, dat het gendarmen zyn geweest Duprat stond verbijsterd. Een oogenblik zag hy Labanére op een verschrikte en tevens verschrikkelijke wyze aan, doch in het vol gend, greep hy hem met een geheel ver anderde gelaatsuitdrukking by den arm, De Petersburgsche Telegraafagentuur deelt medeDe Russ bespreekt het Reuter-tele- gram over de bijeenkomst van Cassini en Roosevelt. Het blad, dat blijkbaar uit offi- cieuse bronnen put, zegt, dat de bijeenkomst een zuiver persoonlijk karakter droeg, te meer daar Cassini niet meer het ambt van De Fransche pers is eenstemmig van oordeel, dat het \ertrek van Delcassé oen besliste noodzakelijkheid was, waartegen de minister zich niet kon verzetten. Duitschland. De kroonprins en zyn gemalin zijn naar het slot Hubertusstock vertrokken, waar zy eenige weken zullen vertoeven. Ter gelegenheid van het huwelyk van den kroonprins hebben alle manschappen, onderofficieren en officieren der 2de com pagnie van het 1ste garde regiment te voet, waarvan de kroonprins tot dusver kapitein en commandant was, een ridderorde of on- derscheidingsteeken ontvangen. De le-luite- nantskreeg de orde van den rooden adelaar 4de klasse, de 2e-luitenants do kroonorde 4de klasse, de sergeant majoor on de onder officieren do medaille van de orde van den rooden adelaar, de eerste bovendien nog het algemeeno eereteoken en de manschappen de medaille van de kroonorde. Servie. In Belgrado zyn Dinsdagavond de mi nister van justitie Nikolitch en de ex-mi- nistor-president Pasitch voor het gebouw van den natonalen schouwburg handgemeen geworden tengevolge vaneen dagbladartikel van Pasitch over de persoonlijke omstandig heden van den eerstgenoemde. Nikolitch sloeg zyn tegenstander met zyn stok don hoed in, vatte hem daarna by de keel en drukte hem zoolang tegen den muur tot het publiek hem ontzette. Naar men zegt, heeft Nikolitch thans zyn ontslag ingediend. Kreta. Lit Kanea wordt gemeld, dat by Meli doni opstandelingen geschoten hebben op een afdeeling gendarmes en Russische sol daten. Deze beantwoordden het vuur en vier opstandelingen werden gewond. Een Italiaansche afdeeling houdt twee dorpen bezet, een Fransche afdeeling twee andere dorpen. aan te zien, wendde de jonge man met een zenuwachtige beweging het hoofd om en staarde hy naar de zee. „Ik houd zeer veel van Spanje,” hernam Duprat, terwyl hy opstond en langzaam op en neer begon te loopen. „Ik heb dat land als kind en als jongeling bewoond en daar van de aangenaamste herinneringen bewaard. Ge zult zien, dat ge ook veel van Spanje zult houden En daar Labanére’s oogen thans naar de kust dwaalden „Ja, ’t is daar prachtig, niet waar Ik heb de reis over zee willen maken, om dat prachtige land te zien, met de Pyreneeën daarachter Hoe is ’t, mynheer Labanére, gevoelt ge u niet wel „He?.. O, dat is niets. - Ik luister naar u, ga maar voort I” Maar de wyze, waarop hy, dit zeggende, de lippen samentrok, gaf Duprat veel te denken. „Weet ge wel,” vroeg hy eensklaps, daar hy heel goed bemerkte, hoe/zyn aanstaande schoonioon iets had, dat hy niet goed onder woorden scheen te durven brengen, en hem er zooveel aan gelegen was, om elk gevoel van twijfel, dat by Labanére mocht zyn opge komen, te bezweren, „weet ge wel, wat my op den avond van ons vertrek overkomen is Ik werd, toen ik de deur uit was gegaan, E E II S T E KIM F II Ryksmerk voor boter. Memorie van antwoord. Na or op gewezen te hebben, dat in Duitschland, België, Engeland en Frankrijk het conlrolomerk van de boter, afkomstig van aangeslotenen by een onder Rykstoezicht Engeland beslist zal weigeren aan die con ferentie deel te nemdn, wyl het denkbeeld van een c°oierehtie Frankryk klaar blijkelijk onaangenaam; is, en Engeland zich verplicht gevoelt aan Frankryk eiken denk baren politieken steun'te geven. Een uitweg, zegt do „Standard”, kan slechts gevonden worden door een compro mis tusschen Frankrijk en Duitschland. De „Neue freie Presse” incent echter, dat de val van Delcassé de toestemming van Frankryk tot het houden der conferentie zal vergemakkelijken. Indien Frankryk blijft weigeren, zullen Engeland en waarschijnlijk ook Spanje aan dc conferentie geen deel nemen. Of dan de conferentie toch zal doorgaan? Daarover valt vooralsnog weinig te zeggen. Maar de „Neue freio Presse” meent, dat or tegen een door den Sultan bijeengeroepen conferentie geen feitelyke bezwaren kunnen bestaan. De conferentie zal als eerste punt dienen te behandelen de Fransch Engelscho overeenkomst, waarin de handelsvrijheid in Marokko op dertig jaren wordt beperkt. En dat zal niet gaan, zonder medewerking van de beide betrokken mogendheden. Men verwacht, dat koning Edward en koning Alfonso bij hunne besprekingen te Londen hunne houding tegenover het confe- rentic denkbeeld zullen vaststellen; men ver wacht ook, dat minister Rouvier heel spoedig de houding van Frankryk zal bepalen. Maar al zou de conferentie niet gehouden worden, de overtuiging is in Engeland toch gevestigd, dat Frankrijk met Duitschland moot onderhandelen. Duitschland heeft het in handen, om zyn wenschen betreffende Marokko kenbaar te maken en het zal de middelen wel vinden, om die wenschen te verwezenlijken. De Marokkaansche qnaestie kan niet meer alleen door Frankryk worden opgelostde overige mogendheden zullen er in moeten mcespreken. En hierin ligt de overwinning van Duitschland, de nederlaag van Frankryk Met of zonder conferentie, aan die feiten valt niet meer te tornen. Er is oen kentering gekomen in de ge voelens, die beerschten in de omgeving van den Tsaar. Dc oorlogsstemming heeft plaats gemaakt voor de neiging om te onderhandelen. Tengevolge van de beraadslagingen gisteren in den ministerraad te Tsarskojj Selo ge houden, is den gezanten van Rusland te Washington en te Parys telegrafisch bericht gezonden, dat Rusland de vredesvoorwaarden van Japan wenscht te vernemen. En nit Washington wordt gemeld dat er grond bestaat voor het vermoeden, dat de mogendheden door een gezamenlijk optreden do beëindiging van do vijandelijkheden in Oost-Azië zullen trachten te verkrijgen. Het zal er nu veel van afhangen welke voorwaarden Japan stellen zal. Dc Tsaar maakt er een zaak van eer van, geen Rus sisch grondgebied aan Japan af te staan. Dit beteekenl, dat een Japansche eisch om afstand van Wladiwostok of Sachalin niet door dc Russische regeering in overweging zal worden genomen. Een oorlogsschatting wil Rusland even min betalenen zoolang Japan geen Rus sisch grondgebied bezet heeft zal het moeilyk zyn, op de betaling van een schadeloosstel ling aan te dringen. Japan echter hoeft vóór alles geld noodig; en het heeft zelfs in Mandsjoerye bons afge geven in betaling, die inwisselbaar zullen zyn na de ontvangst der Russische oorlogs schatting Doch wanneer de mogendheden ernstig den vrede willen, wanneer zy nu hun in vloed op Rusland uitoefenen om het tot on derhandelen te bewegen, dan zullen zy ook wel aan Japan duidelijk kunnen maken, welke eischen het stellen kan en mag om den vrede niet van den aanvang af ónmoge lijk te maken. Binnen acht-en-veertig uren, zoo wordt uit Washington gemeld, maakt Roosevelt zich sterk de Japansche eischen aan Rusland over te brengen. Wy zullen dus weldra weten, in hoeverre Japan wil medewerken om aan den bloedigen strijd in Oost-Azië een einde te maken. De Koning heeft op de verzoekschriften, die hem namens den Storthing door den pre sident daarvan, den heer Berner, werden overhandigd en Waarin audiëntie gevraagd werd toor een gezantschap dat een adres van den Storthing aan den Koning moest overreiken, het volgende telegram ton ant woord gezonden do Storthing, sche grondwet en opstand tegen zyn Koning, genomen vangen. Oskar,”

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1