1 !1 DE GROOTE STRIJD. ITS. TER Isler”, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 44ste Jaargang. on rer DE DOCHTER VAN DEN SCHEEPS KAPITEIN. glijders No. 9744. i Laarzeumagazijn 30. emwiffi, LOOIT, n Spreekbuizen. 'EKK ?nz. TIKELEN, Maandag en Dinsdag 12 en 13 Juni 1905. Over <fe geheels aarde verspreid. jwhtn Odol th middel u tanden. mtflacBna Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. inzending- van Adverteniiën tot I uur des iuiil.1. doen. H briefkaart wordt egezonden door ;bommol. zal in veler gemoed van angst. hoop, of werkelijke hulp to ets., 7~> et’ •s en Drogisten 1KEU! Rotterdam. IR, Apotheker Vesthaven 198. MAANDAG, 2<le Pinksterdag, verschijnt de G O U DSCH E COURANT niet. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. neten werk. Kleiwegsteeg. ER AAGAZUN B 13. EN, tasta leitjes vak behoort. orten modellen leetra Branders, EN Franje geëmailleerde Reuter seint uit Washington, d.d. 9 Juni De gouverneur van de Philippyncn seinde aan staatssecretaris Taft do Russen heb ben de haven niet binnen de voorgeschre ven 24 uur verlaten, zoodot ze nu bewaakt werden door admiraal Train, die de noodigo stappen heeft gedaan om.de schepen te in terneeren. Deze liggen nu achter de pier onder het bereik van de kanonnen dor Arno- rikaanscho oorlogsschepen Ohio en Monad nock. Do machines zullen onbruikbaar wor den gemaakt en de sluitstukken der kanon nen weggenomen. GOIINIIE 101 lll\T Reuter seint uit Petersburg d.d. 9 Juni Naar de Petpraburgscho Telegraafagcntuur meldt, idinde de Tsaar aan admiraal Rod- jestwoXsky het volgende Vim harte dank ik U en alle officieren vap/het eskader die in het gevecht hun jXu'ht zoo eervol hebben vervuld voor uwe /zelfopoffering in dienst van Rusland, en van my. Volgens den wil van den Allerhoogste is uw heldenmoed niet met een gunstigen uitslag bekroond mogen worden, doch niet temin zal het vaderland altyd trotsch blij ven op uw onbegrensde» heldenmoed. Ik wensch u ecu spoedige beterschap, opdat God u allen troosten moge I Peletoon Mo. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C EN T EN. ;kman a Zs. geheel het evenbeeld van de eerste, myn heerIk heb dat kind Hef! Ik geloof niet dat er vele vaders zijn, die zóó hun kind kunnen liefhebben. Ik bemin haar om haar zelf en om haar lieve moeder, meer, o oneindig meer dan ik het leven bemin Ik zou tot morgen kunnen blflven doorpralen om u bij benadering te doen gevoelen hoe dierbaar my dat kind is, boven alles in den hemel en op aarde In haar zijn myn beide Miqaéle’s voor my vereenigd. En nn, myn heer, zoo gy wilt trillen van verontwaardi ging en my geluk wilt wenschen, dat ik dien Griffonny heb gedood en my afvragen, waarom ik hem ook niet de oogen uit het hoofd heb gehaald, luister dan naar hetgeen ik u in een paar woorden zeggen zal Op zekeren nacht, ik keerde van Pauillac terug, kwam ik op myn appartement in 't hotel, ik wilde myn dochter zien om haar te omhelzen en toen ik de kamer van myn kind betreden had, zag ik Griffonny, dat monster, dat schepsel, waarvoor in menschelyke taal geen naam bestaat, die „Die herhaalde Labanére, zeer bleek wordend. Duprat hield op. Hy zag den jongen man met zijn van bloed doorloopen oogen half wezenloos aan en de stem stokte hem in de keel. „Neen, neen”, riep hy terugtredend. „Dat 66) Victor stond in een hoek tegenover hem en beefde ook. Duprat meende, dat het was, omdat hy van aangezicht tot aangezicht tegenover een moordenaar stond. De breede hals van den kapitein werd purperrood, de oogen puilden hem uit het hoofd en het schuim stond hem op de lippen. „Ja, mynheer, de man, die Griffony heeft gedood, ben ik, de man, die n, een onschuldige, bijna tot de doodstraf had laten veroordeelen ben ikIk héb die vreeselyke dingen gedaan en zoo ’tnoodig ware geweest, had ik er nog meer bedreven O, ’t wordt eindelijk tyd, dat althans één mensch op de wereld mij leert kennen, zooals ik ben, en dat hij al myn handelingen, zoo hy ze al niet leert vergeven, althans leert begrijpen. Ik o ’t is ontzettendik werd door gendarmen op de hielen gezeten, ik sta op dit oogenblik in heel Frankrijk als een lage moordenaar bekend, ik l” een bewijs van krachtig protest tegen wat onder de leuze „voor of tegen den Christus” gedaan is door het tegenwoor dige ministerie. En daarom, stemt op den zestienden Juni eerstkomende den Candidaat der Liberalen en Vrijzinnig-Democraten r.KÏ'.C WMI En eensklaps Labanére naderend. „Uw hand, ik bid u, geef myeen hand’ Ik ben krankzinnig, ik voel behoefte aan iemands achting f Gy’ wilt niet Ja, ja, dat kan ik my begrijpen. Maar ik zal u alles verklaren. In myn plaats, mijnheer, zoudt gy gehandeld hebben zooals ikGe hadt ook dien Griffonny gedood en daarna hadt gy andere misdrijven gedaan, om uw eerste misdaad te bedekken. Weet ge, wat hij my heeft gedaan, die man V O, wilt ge, dat ik my eindelijk rechtvaardig, dat ik in uw oogen weder een eerlyk man word, ja, meer dan dat, een martelaar Wilt gy, dat ik t u zal dwingen, my uit vrije beweging de hand te geven, my te zeggen, dat gij my dankt voor ’tgeen ik heb gedaan? Wilt ge dat Ja, of gij ’t wilt of niet, het geheim moet my nu toch van ’t hart, ik zou onder dien last bezweken zijn, want al meer dan zes maanden drukt hy my tot stikkens toe ter neer. Ik heb slechts kort na myn hnwelyk myn vrouw verloren, dat weet ge reeds Haar nagedachtenis vereer ik als die van een heilige Slechts twee jaar -- en in dien tyd ben ik zelfs nog tweemaal op reis geweest ben ik met haar vereenigd ge weest. O, ik zal nooit de hand aan mijzelf slaan, omdat ik het niet heb gedaan, toen ik haar verliezen moest- Zy stierf en liet my een dochtertje na. Myn tweede Miquéle Nog een spanne tyds en we staan weer voor de geopende stembus. Van alle kanten, van rechts en links, zullen ze komen opdagen de Kiezers allen ho pende, zij ’t ook misschien niet allen ver wachtende, dat de strijd te hunner gunste zal afloopen. Van alle zijden is t aan tal kiezers zooveel mogelijk uitgebreid, alle partijen trachten elkaar op politieke vergaderingen, in couranten en in al lerlei strooibiljetten den loef aft? steken, elkaar een vlieg af te vangen. Vooral daarop te hameren, dat toch de kiezers goed zullen weten wien ze te stemmbn hebben. Steeds heftiger worden de ar gumenten, waarmede men elkaar van uit de verschillende kampen tracht te weer leggen en met steeds meer kracht davert het door den ganschen landeKiezers, hoort naar ons! Na al wat inde laatste vier jaren geschreven en gesproken is in de politiek, na alles wat men elkaar van weerszijden heeft te verwijten gehad, na al wat men elkaar voor moois of leelijks naar het hoofd geslingerd heeft, lijdt het geen twijfel of de btrijd aan de stembus op den 16den Juni aanstaande zal de kroon spannen wat hevigheid betreft. In die korte uren van ’s morgens acht tot des namiddags vijf een beroering zijn vrees. En gij kiezers, liberale, vrijzinnige kiezers van Gouda, gij die kiesgerechtigd maar tevens kiésplichtig zijt, hoe zult gij houden op den zestienden Juni Zult gij vol vertrouwen, kalm ter stembus op gaan, of zult gij met de nederlaag van 1901 nog voor oogen denken: de zaak zal wel weer verloren zijn, en U misschien daarom niet gedrongen gevoelen ook uw stem te gaan geven Neen, duizendmaal neen, gij zult gaan, waar uw plicht U roept, niet waar. Gij zult tonnen, dat ook U de belangen des lands ter harte gaan. Gij zult door uwe stem uit te brengen toonen. dat ge ’t zoogenaamd JJhristelijk bewind moede, zijt. Door uw stem zult gij laten weten, dat ge overtuigd zijt. dat een langer leven van het huidige kabinet niet het rechte middel is om de belangen des lands, de hoogste belangen van den Staat, der Gemeente, ook uw belangen, te behartigen zooals elk vrijdenkend mensch dat moet wenschen. Overdenkt kiezers in de dagen die u nog scheiden van den gewichtige» dag, overdenkt Laat uw gedachten gaan over ’t geen de tegen woordige regeering gedaan heeft en wat ze als uitbreiding van t gedane bij een mogelijk langer bewind nog zou kunnen Herinnert U nog eens de leuzen, die in 1901 in het christelijke kamp zijn aangeheven, rondgebazuind en toets 't geen door t ministerie Kuiper is ge wrocht aan diezelfde leuzen. Vraagt U af of ge na de Openbare School, na de Staats-Universiteiten, nog meer hoogst belangrijke instellingen en steunpilaren van onze vrijheid zult willen zien onder graven. Kiezers, wanneer ge dit alles kalm bij u zelf overlegt, dan kunt ge niet anders antwoorden dan dat ge, om dit kabinet een einde te doen nemen, alle uw krachten zult inspannen bij den komenden strijd. Dan zult ge ook anderen opwekken, lauwhartigen zult ge prikkelen tot ver vulling den plicht, die als kiezer op hen rust. Stoort niet te veel aan wat den liberalen verweten wordt. Laat Uwe aan dacht niet afleiden van wat de hoogste belangen des lands, van wat ook uwe belangen zijn. Het program van actie van de Liberale Unie en den Vrijzinnig- Democratischen Bond zij U een borg voor de toekomst. Vertrouwt daarop. Ofschoon ’t U misschien bekend is, heeft ‘t mis schien zijn nut U nogmaals mede te deelen hoe dat program luidt „Ter voorziening in de financieels béloeften, ook ter verkrijging van een betere verhouding tusschen de geldmid delen van Rijk en Gemeente in de eetste plaats bezuiniging op militaire en andere uitgaven, en verder, met handha ving van de vrijzinnige handelspolitiek, een meer rationeele regeling van die directe belastingen, door welke, zij het ook thans in gesplitste» vorm, de inkom sten worden getroffen, alsmede uitbreiding der progressie billijker regeling en ver heuging der successiebelastingvoorts belastingen op voorwerpen van weelde." lieen ten onderbrenging dus van eenige ittftelling van algemeen belang, geen dwing dus uitgeoefend op anders den kenden, geen poging zelfs tot ontkerste ning van het Nederlandsche Volk, maar •alle maatregelen ter bevordering van de algemeene wensebelijke welvaart langs lijnen van gelijdelijkheid. Ja. langs lijnen vat gelijdelijkheid, maar langs lijnen te veis die steeds wijzen naar vooruitgang op elk gebied, lijnen afgemeten door mannen, die het ernstig meenen met de zaken des lands. Jan U Kiezers zal het gedeeltelijk af hangen of op den derden Dinsdag van September de meerderheid der leden van onze Tweede Kamer zal bestaan uit man nen, die wars van clericale overheersching. wars van een vermenging van politieke met godsdienstige leuzen, de landsbelangen zullen hoog houden en die zonder twijfel veel zullen bijdragen tot bloei van den ganschen Staat, tot vooruitgang van het Volk, door middelen die zij 't ook niet plotseling, toch bestendig tot het doel, volkswelvaart, zullen blijven voeren, die dat doel zeker steeds in meerdere mate zullen bereiken. Nog eenige dagen en de groote dag is daar Wekt allen op. brengt aller- wege ijver voor de goede zaak Dan zullen de kansen op een goeden uitslag grooter zijn, dan ge misschien verwacht en mocht ons dan niet de zege zijn, gelukkig is het dan nog te kunnen terugzien op een strijd, die, met eerlijke middelen ge streden, niet tot het doel moge gevoerd hebben, maar toch in elk geval is geweest Reuter seint uit Petersburg, d.d 9 Juni De Potersburgsche Telegraafagentuur deelt mede Generaal Liniewitsj bericht den Tsaar van den 8e Do Japanners deden den 5o een aanval op do linkerflank der voorhoede, %aar werdén door bol vuur der vooruitge schoven posten tegengehouden. Een afdeoling, die den 5e naar het dal van de Tsinho was afgezonden dreef de voorhoede van den vyand op de vlucht en bezette het dorp Santsiatay. Een andere af- deeling trok voorwaarts in het dal van de Hoenbo tot in bet zuidwesten van de Boybo. Een derde afdeeling, die naar bet zuiden gezonden was, verdreef de Japanners uit is vreeselyk vreeselyk U kan ik dat alles ook niet zeggen I” En by viel weder op een bank neder. Hy begreep, dat hy zichzelf nooit zou kunnen rechtvaardigen in de oogen van zyn schoon zoon en van zyn dochter, in bun oogen het allerminst. Hy greep het hoofd tusschen de beide handen en deed zyn oogen dicht. „Mynheer,” begon nu Labanére, terwyl hy Duprat wcrkelyk met deernis aanzag, „zoo ’t in uw macht staat, my de zaak te verklaren, te doen begrypen ge weet, ik verlang niets liever, dan u op uw woord te gelooven Duprat stond weer op. „Houdt ge werkelyk zielsveel van mijn kind, Victor „O, meer dan ik u zeggen kan.” „Denkt ge, dat ge haar onder alle omstan digheden van ’t leven zult kunnen biyven beminnen „Ik ben er zeker van „Wat ik u ook mag zeggen Hoe monstor- aebtig ook het geheim mag zyn, dat ik u ga onthullen „Maar, mynheer Duprat. „Gy treedt terug, gy aarzelt, o, ik zie ’t maar al te goed l Ik zal u niets zeggen. (Wordt vervolgd.) Telefoon M2 A I) V E R T E N 1’ I E N worden g-ephatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. j

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1