ING IA. OHM ■Fl ZMJ.Ï'.C.mMII ten der Wil ten •hl. DB GEWICHTIGE DAG! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 9749 1905. Bultenlandscb Overzicht. ter. ZOON. en Co. jzinnig- het DX DOCHTBB VAN DXN SCHEEPS KAPITEIN. gaan. ill vrlj- R op 10 TDA ten EEXXISEElIXd Jhr. Mr.W.Th. C.VAN DOORN! EELILLETOX. Donderdag 15 Juni 1905. 44ste Jaargang, f) -I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. G II. U op Jhr. VAN DOORN Vol moed den strijd gestre- h-letoon De Uitgave dezer ('ousant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Jiommers V 1,1 F F N T I IS. ’t gansche volk is het peil van het Volgens mededeeling van de Petcrsburg- sche Tclegraafagentuur bericht Linjewilsj in een telegram aan den Tsaar van den 12e: De troepen der Japanscho voorhoede gingen den 9o tot den aanval over. Een aan- valbcolonne, bestaande uit infanterie en cavalerie, trok met bergartillerie en revol- verkanonnen langs de Mandarynenslraat voorwaarts. Een andere colonne trok voor uit in het dal ten oosten van de Mandary- nenstraat en bezette een heuvel op den rechteroever van de Koeohe. ten noorden van de dorpen Liantsjoeiisjen en Handaohe. Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij <leze ter kennis van dc belanghebbenden, dat door tien Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op dan 9 Juni 1905 executoir is verklaard Het kohier no. 7 der Bedrijfsbelasting, dienst 1904 5. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de O et bepaalden voet te vol loen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUÜ&, den 14 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. „Sprekend van myn kind, zeide by „Welnu, neen, ik heb het niet gedaan I” En daarop was hp dood.” „En toen „Toen Wat Ik kan er niets by- voegen Het was misschien een waanzinnige, die man, of wel, er schuilt achter zjjn hande lingen iets, dat ik niet begrijpIk weet niets verder, zeg ik u I Hy was daarop dade lijk dood Ik heb hem niets meer kunnen vragen. Hoe kon ik dat alles der justitie openbaren O, ik ben wel rampzalig 1” Hij kon niet meer spreken, niet meer op de been blyven, zich niet meer beklagen. „Myn waarde kapitein,” zeide Labanére hem de hand toestekend. Duprat begreep dat, en zyn gelaat ver helderde. Met ontroering drukte hy de hem aangeboden hand. Hy vond om Victor Laba nére zjjn dank te betuigen nog een paar brandende tranen, die hem langs de wangen vloeiden. „Stil, daar is Miquéle,” zeide Labanére. „Zy mag niets vermoeden Doprat begreep het. Hy wischte zyn oogen droog en ging met Miquéle’s verloofde weder op bet dek, wel eenigszins gebogen van hooding nog, maar met bet bart vervuld van dankbaarheid, omdat hy de achting terug had van den man, die zyn kind zou gelukkig maken. ’t gewicht uitgelegd. Dr. Kuyper heeft in ,,De Heraut” eens verklaard, dat een Verbond met Rome niets minder zou zijn dan Ver raad aan de broeders, verraad aan de nagedachtenis der vaderen, verraad aan eigen zaak gepleegd.” Ons dunkt, de Katholieken met wie onze Premier zich zoo nauw vereenigd heeft, moeten tot nadenken komen, en zulk een vriendschap verwerpen Een verbond zooals dit kan niet blijven be staan. Wie dit begrijpt, hij stemme aan staanden Vrijdag op Alle vrijzinnigen moeten denken aan "den belangrijken Verkiezingsdag, die ons vaderland ten zegen kan zijn als ze maar als een man opkomen Meent niet, dat wij ’t niet kunnen winnenVelen, van wie gij het niet gedacht hadt, zullen thans met stemmen, den I Gaat tot Uw vrienden en kennissen en wekt hen op vroeg te komen stemmen. Vooral de lauwenen onverschilligen steeds weer aangespoord Doet, wat in uw vermogen is, om aan staanden Vrijdag, een der gewichtigste dagen van 1905, de Verkiezing van den vrijzinnigen candidaat te bevorderen Verzuimt Uw plicht als staatsburger niet en stemt allen op De regeoring ontving het antwoord van Rus land. Hot bevestigt de mondelinge verzeke ring gisteren door den gezant Cassini aan president Roosevelt gedaan. Beide oorlog voerende partijen gaven te kennen dat de openbaarmaking van haar antwoorden op dit oogenblik ongewenscht werd geacht en president Roosevelt besloot daarom de ant woorden niet openbaar te maken, maar offi cieel is de verzekering gegeven, dat de of ficieuss medcdeelingon die ten aanzien van den inhoud reeds werden gedaan, feitelyk juist en volledig zyn. Over den binnenlandsche toestand in Rus land heeft een medewerker van „Slowo” een onderhoud gehad met den heer Witte, den dag nadat deze in audiëntie ontvangen was door den Tsaar. Het gesprek tusseben den journalist en den Russischen staatsman liep natuurlijk over de byeenroeping van de volksvertegenwoordiging. „De noodzakelijkheid om die vertegen woordiging spoedig te doen bijeenkomen, wordt door niemand betwijfeld zeide de minister. „Zeker zijn de berichten die in de pers verschijnen duister, onduidelijk, met elkaar in tegenspraak en do berichten der ingewyden wio is thans niet „ingewijd” P evenzeer. „U wenscht te weten of vandaag in den ministerraad over het ontwerp-Boolyghin ge sproken werd P Net n. Of in de volgende dagen bet ontwerp zal worden besproken Ook niet. Of het ontwerp reeds is uitge werkt? Ik weet het niet. Of er aan ge werkt wordt P Ik heb geboord, dat er ge werkt wordt, maar waaraan, dat weet ik niet, evenmin als wie aan den arbeid deel neemt. „Onder de vroegere leden der commissie eerst weer honger en tevens, dat het eten hem goed deed. Zyn oogen glinsterden, er kwam weder wat kleur op zyn wangen en blijdschap in zyn geheele manier van zyn. Hy vond allerdwaaste scheepstermen om te kennen te geven, dat men wei op een buitje mocht gaan rekenen en bjj het dessert begon hy een zot en lachwekkend gezelschapspel, waarvan zelfs Miquéle nooit te voren had gehoord. Onder al zyn aardigheden, die by het spel boorden, door, zinspeelde by op’t gelukkige leven, dat men in Spanje tegemoet ging en vertelde hy het een en ander van zyn plannen en van de plaats, waar bij zich bad voor genomen te landen. Plotseling stak een hevige wind op, alsof een reusachtig wezen met zyn machtigen adem de wolken bad vaneen gescheurd. Duprat stond op, en Madelac uitte, by het roer staande, een buitengewoon „Oua Oua dat wel een groet, zy 't ook geen welkomst groet, aan een ouden bekende kon zyn. „Vader wat is er aan de hand P” vroeir Miquéle De kapitein bad een zonderlinge huive ring, de huivering, dia zich meer van oude zeebonken meester maakt, zoodra zy du eerste, onmiskenbare blyken van een nade renden storm hebben ontwaard. (Wordt vervolgd). Het liep tegen vier uur in den namiddag. Het jacht, bestuurd door Madelac, ging nog altyd met groote vaart. De lucht was dicht- bewolkt en aan den horizon had ze een donkere violetkleur. Miquéle had verklaard, dat ze trek had en zoo was men dan, als gewoonlyk, op het dek gaan eten. Het was werkelyk amusant. De zee scheen voller te zyn gew.orden en het spattend schuim vloog by herhaling over het dek. Miquéle lachlte en praatte druk. Ze kreeg een paar droppels zeewater op de koude ham, die zy op haar bord bad genomen en begon nog meer te lachen. „Zeg eens, juffrouw Golf,” vroeg zy, „denk je, dat myn ham niet zout genoeg is P” Duprat en Labanére schertsten met Miquéle mede, doch den laatste ging ’t niet van harte. „Als wij het maal beneden gingen voort zetten P” stelde hy voor. Maar dat voorstel viel by het jonge meisje niet in goede aardezy vond het juist nu, met bet frissebe weer, zoo heerlyk op het dek. Zoo bleef men dan, waar men was, en Duprat at weer als een wolf, wat hy tot nog toe op de reis niet had knnnen doen. Maar op dit oogenblik gevoelde hy voor ’t QKMAN Zn. Telefoon No. M2 ADV E R T ENTTEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 68) Zelf met een doodelyk bleek gelaat, zag Labanére hem naar zyn adem hygen Hy kon geen woord over de lippen brengen. Duprat zag Labanére met angstige oogen aan. „Bemint gy baar nu misschien niet meer vroeg hy. „IkP.O zeker!” ■•Ia, blyf van haar houden, mijnheerDoe het uit deernis desnoods. Ge kunt het des te eerder doen, daar ik zelf misschien het slachtoffer van myn inbeelding ben geweest jedert dat ontzettend oogenblik, ziet ge, heb ik zooveel nagedacht, en by al die ge dachten ia één ding, dat my tegelijk met 8r°ote blydschap en met bitter berouw ver vult: De man, dien ik een monster heb iiM°en,d’ rich, alvorens te sterven, met mii ove.r8chot zÖ®er krachten opgericht, en mLii 8 w’e Wt er op zulk een oogen- «iJbi/Ï «n ik zweer u, mynheer, ik hem toen wel gelooven moest Wat heeft hy u gezegd, mynheer Duprat P” Vrijdag 16 Juni a.s. is de dag, die zal beslissen of de tegenwoordige regee- ring zal blijven of heengaan Voor ons vrijzinnigen staan de kansen gunstig en in ons district zijn we zelfs vol goeden moed. Wie de geschiedenis van ons staatkundig leven van 1848 af kent, weet, dat de vrijzinnigen tal van maat schappelijke hervormingen in ’t leven hebben geroepen, waarvan wij thans ge nieten Zelfs de Katholieken zullen eer lijk moeten bekennen, als ze slechts aan onzen grootsten staatsman der 19e eeuw, Thorbecke, denken, dat ze van de libe ralen vrijheden hebben gekregen, waar door ze zijn, wat ze nu zijn En dat is ook juist in overeenstemming met het echte liberale beginsel. De vrijzinnigen gunnen aan elke godsdienstige gezindte de meest mogelijke vrijheid, die de staat geven kan. Wij hebben eerbied voor andersdenkenden, maar wij zijn vast over tuigd, dat de godsdienstige kwestie1 n niet in de politiek thuis behooren. Den gods dienst achten we hoog en juist daarom zullen we het clericalisme bestrijden. In ons parlement willen we mannen, die bekwaam zijn om onze maatschappij wet ten te geven, die de zedelijke en stoffe lijke welvaart van ons volk beoógen. En wat hebben we nu in de laatste 4 jaar gezien in onze Tweede Kamer ttll DMlft (MI RAM ons zal zijn „de rechte man op de rechte plaats Hij is ten folie bezield van den ernst der tijden en zal ook de belangen van ’t District weten te behartigen, zoo als ’t behoortKalm en bezadigd als we hem voor ons hebhön zien optreden, zal hij eene plaats in onze Tweede Kamer met eere innemen. Duidelijk heeft hij ons ’t gewicht van de aanstaande Verkiezing Het is reeds meermalen terecht gezegd, dat op ’t Binnenhof allerlei redevoeringen werden uitgesproken, die geleken op twistgesprekken over een of ander theo logisch onderwerp. De coalitie-partij ge vormd door den Premier is daarvan de oorzaak. Zoodoende kwam er niets van al de schoone beloften. De kleine luijden, die geen dag meer konden wachten op de sociale wetten, hebben 4 jaar vergeefs gewachtGeen enkele wet is voor hen in ’t Staatsblad gekomen Een onfwerp-pensióenwet voor den werkman is er. Volgens dit ontwerp zal de arbeider op 70-jarigen leeftijd een paar gulden 's weeks krijgen. Dit ontwerp is voor de arbeiders reeds een reden om Vrijdag NIET op den kerkdijken can didaat te stemmen. Hun belangen zijn niet veilig bij de tegenwoordige regee- ringspartij. Grootendeels zijn er wetten gemaakt, die aan de clericalen ten goede komen. De volksvertegenwoordigers moe ten volgens 't vrijzinnige beginsel uit sluitend wetten aannemen, die in 't alge meen belang zijn. Ons program voor 1Verheffing van Volksonderwijs. 2. Pensioneering voor den ouden dag. 3. Een nieuwe armenwet. 4. Ingrijpende maatregelen in de rich ting van een volksleger. 5. Bezuiniging op militaire en andere uitgaven. 6. Belastingherziening, waardoor de druk der mingegoeden, ook van den mid denstand zal worden verminderd. 7. Wegneming eindelijk van de grond wettige belemmeringen, die een billijke regeling van het kiesrecht in den weg staan. Kiezers, denkt aan ’t gewicht van den aanstaanden Vrijdag Wilt ge met ons werken om het bovenstaande Program verwezenlijkt te zien, stemt dan den Can didaat der Vrijzinnigen, die overal in 't District zulk een gunstigen indruk heeft gemaakt. Bijzonder gelukkig geslaagd zijn wij met de keuze van den candidaat Jhr. Mr. W.'Th. C. VAN DOORN, die voor

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1