KSuhwI NA ZES JAREN. YVAMIICOSTIMS BINNENLAND. .MANTELS, Aijvinn i:nti2;\ - BRANDKAST. HET LEIDSCHE FEEST. Stadsnieuws. Rechtzaken. ONTVANGEN rM4#r//s M/tmseerew Koninklijke lihPW Gebruikt steeds do Superior, Druiven-Borsthoning- Eztract J}rWiéiSorsÊ0M H. N. VAN SCHAIK C* f zich heeft uitgesproken. Nieuwe .verkiezin gen" zonden dus misschien den heer Villa- verde kannen redden, maar het blijft toch alt\jd een kras en gevaarlijk middel in een land, waar bjj verkiezingen de geavanceerde partijen de volksmassa gemakkelijk in be roering weten te brengen. Een tweede oplossing van de crisis, de meest logische, zon zijn het optreden van een vrijzinnig Kabinet. Alle conservatieve groepen hebben nu successievelijk bewezen dat zij onmachtig zijn tot regeeren en tot het be waren van een zekere eenheid in de meer derheid. In het geval van de samenstelling van een liberaal ministerie zou een ontbin ding ook niet kunnen uitblijven, maar hot gevaar van een verkiezingsagitatie zou hier veel minder zijn van stonde af aan dat aan de democratische elementen, eindelijk voldoe ning zal worden gegeven. Zoo is de stand van zaken. De heer Villa- verde zal in elk geval veel moeite hebben zich door de moeilijkheden heen te slaan. Het kabinet Fortis heeft in het Italiaansche Parlement een beteekenisvolle zegepraal be haald. Aan de orde warenjjjpuwe belangrijke uitgaven voor do versterking der vloot, waar tegen de uiterste linkerzijde zich met alle macht verzette. De oppositie steunde vooral op de overwoging dat sedert de belangrijko vloothervorming in 1901, hot alle perken te buiten ging om bij de toen gevoteerdo som men, die nog lang niet gedelgd zijn, opnieuw voor hetzelfde doel improductieve uitgaven te voegen. Do minister van Marine, admi raal Mirabello, betoogde dat er weer waar- delooze en niet te gebruiken eenheden in de Italiaansche vloot waren, die absoluut ver vangen moesten worden door betere schepen; en de minister van Financiën kwam de ge ruststellende verzekering goven dat 's lands geldmiddelen de gevraagde sommen wel kon den lijden. Eindelijk trad de premier, Fortis, op do bres en verklaarde dat de regeering niet aarzelde het overschot van het budget te bestemmen voor het hoogste doel, de verdediging des vaderlands. Men kan er bit tere tranen over schreien dat de moderne nétiën gedoemd zijn zoovele en zoo herhaalde offers te brengen voor haar uitrusting en verdediging, de voordurende bedreiging met internationale verwikkelingen inaakt het nu eenmaal noodzakelijk, voortdurend bedacht te z\jn op 's lands verdediging. Voor Italië geldt dat nog te meer, omdat dit land, meer misschien dan eenige andere mogendheid, op zijn „qui vive" moet zijn, daar het tot bond genoot heeft een naburige natie, wier poli tieke belangen met die van Italië volkomen in strijd zijn. De premier stelde ten slotte de quaestie van vertrouwen, en de Kamer heeft dat vertrouwen met 272 tegen 85 stemmen aan het ministerie verleend. Graaf Apponyi zoo meldt een telegram uit Pest aan de „Köln. Ztg." -- verklaarde in een onderhoud over het eigenhandig schrijven van den Koning aan den minister president baron Fejervary, dat Z M. den toestand eer bemoeilijkt dan verlicht had. Uit dien brief volgt toch--volgens Apponyi dat het onverschillig wordt geacht, wie minister-president isKossuth of Tisza, als de minister-president maar steeds en uitslai- tend naar den wil van de Kroon handelt. Dat is schyn-constitutionalisme, geen wer kelijke grondwettelijke regeering. Frans Kossuth deed over den brief op merken dat daarin blijk wordt gegeven van welwillendheid van de Kroon jegens Honga rije, maar tevens in het document bewezen wordt dat de Kroon nog steeds verstrikt ligt in zekere overgeleverde vooroordeelen, die de oplossing van de crisis tegenhouden. Verspreide Berichten. Frankrijk. Met de behandeling van het scheidings- ontwerp is men bijna onopgemerkt gevorderd tot artikel 17, waartegen gisteren diverse amendementen gesteld werden, die echter alle mot groote meerderheid van stemmen werden verworpen. Oostenrijk-Honoarijb. De «diah van Perzië is met zijn gevolg van 97 personen Zaterdag j.l. te Weenen aangekomen. Hij werd bij zijn aankomst begroet door keizer Frans Jozef en de leden der keizerlijke familie en zal met zyn gevolg de gast zijn van den keizer. Noorwegen. Het Storthing stelde gistermiddag het antwoord vast op den brief van koning Os car aan het Storthing en het Noorsche volk. Hedenmorgen zou dit antwoord bekend ge maakt worden. Italië. In antwoord op een interpellatie in de Kamer, verklaarde gisteren minister Fortis dat de regeering zonder openlijk het initia tief tot bevordering van den vrede te hebben genomen, toch niet in gebreke was gebleven handelend op te treden ter bemiddeling tus- schen Rusland en Japan. Een voorstel in dien geest was aan de buitenlandsche ge zanten gezonden. Griekenland. Een decreet zal worden uitgevaardigd waarbij, ter huldiging van de nagedachtenis van Delyannis, een rouw van vjji dagen wordt voorgeschreven voor het leger en de ambtenaren. Rusland. In den nacht van 17 op 18 Juni kwamen in de gevangenis te ïjfeval 200 gevangenen in opstand. Mishandeling van de gekerkerden moet de reden zjju van het oproer, dat eerst den volgenden morgen met behulp van de troepen van het garnizoen werd bedwongen. Zondag hebben te Warschau ongeveer tien duizend Israëlieten een betooging gehouden om te protestceren tegen de uitsluiting der Israëlieten voor de Volksvertegenwoor diging. De betoogers kwamen in botsing met de troepen, waarbij deze laatste van de wapens gebruik maakten. Er vielen ver schillende gewonden onder de manifestanten; van de soldaten werd er één gewond. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer GELTON, Boomgaardstraat no. 2, te Rotterdam. Het publiek moet hem dankbaar zijn voor zijn open, eerlijke verklaring, waarin hij zegt Mijn dochtortjo, WILHELMINA, oud zeven tien jaar, heeft gedurende zes jaren aanhou dend aan een nierziekte geleden. De pijn in den rug, die zij daardoor te lijden had, was verschrikkelijk. De urine was steeds troebel en liet buitengewoon veel bezinksel na. 's Avonds had zy zulke dikke voeten en enkels, dat het haar de grootste moeite kostte haar schoenen uit te trekken. Reeds verschillende keeren had zij voor deze onge steldheid in het ziekenhuis gelegen, doch een afdoend resultaat hadden we nog niet kunnen bekomen. Toen mij de wonderlijke genezingskracht van Foster's Rugpijn Nieren Pillen voor deze ziekte ter oore kwam, ver schafte ik mij onmiddellijk een doosje en hoe groot was mjjn vreugde toen ik reeds dadelijk verlichting kon bespeuren de pijn verdween, het water was weer normaal en het arme kind is thans zoo goed als hersteld, na slechts één doosje te hebben ingenomen. Ik zal haar thans nog eenige dagen verder latrn gaan met deze pillen, die haar reeds zooveel verlichting hebben gegeven. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die IJ goeddunkt. Verwaarloos nooit een pyn in den rug, gij denkt dat het een lichte ongesteldheid is, maar in werkelijkheid „zyn het Uwe nieren. De natuur waarschuwt U op deze wyze dat Uw nieren de belangrijkste Uwer organen zwak zyn, en hulp vragen. Zy zyn over laden geworden en kunnen hun werk niet meer voleindigen. Daar de nieren de ver zamelplaatsen van het lichaam zyn, is het hun werk het bloed te filtreeren en scheiden zy 80 gram onzuiverheden af per 24 uur. Indien zy hiertoe niet in staat zyn, hoopen zich deze onreinheden op in het gestel, door dringen het geheele lichaam en veroorzaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht, lenden pijn, hartzwakte, schele hoofdpijn, flauwten enz. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer GELTON gehad heeft. Zj) zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren WOLFF Co., We8tbaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel F 1.76 voor één— of F 10— voor zes doozen- Bij do gisteren gehouden verkiezing voor één lid in de Provinciale Staten iu het hoofdkiesdistrict Zaandam (vacature J. A. Laan, thans lid van de Eerste Kamer) wer den 4987 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan kregen de heeren van Le(j- den (lib.), Krommenie, 2231, O. C. Kamp- liuys (kath), Zaandam, 1382, en mr. M. Mendels (S.-D1364 stemmen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Leijden en Kamphnjjs. Het aantal kiezers bedraagt 7686. Met 24 vaandels en banieren werden gis ter-middag de reünisten van 't station af gehaald cn naar het feestterrein geleid, waar de heer Vlielander Hein hun officieel 't welkom toeriep. „Hoog en heerlyk blijkt my te zyn de plicht, zei hy, u allen uit naam van het Leidsch studentenkorps hier welkom te mogen heeten. „Eervol de taak om by het inzetten der feestelijkheden, die wy maanden lang reeds voorbereiden, u te inogon toespreken uit naam van uw korps, te mogen trachten u te vertolken de gevoelens van groote dank baarheid, die wy u allen toedragen, na gij gehoor hebt gegeven aan onze roepstem, om #den luister by te zetten aan deze feesten, juist door uw tegenwoordigheid 1" Zyn rede, vol vuur en gloed, eindigde met een daverend „Io vivat". Daarna bood mej. Gordon het geschenk der Leidsche jongedames aan het korps aan. Daarna sprak mr. Kappeyne van de Coppello. „Ik zal kort zyn", begon by, „want wy zyn hier om feest te vieren, en niet om te speechen". Maar enkele worden moesten hem toch van 't hart „De groote eer hier uiting te geven aan onze gevoelens, had ik toegekend aan uw' vader, primo om hem de eer te geven zyn zoon te zien als hoofd van het Leidsch Stndentenkorps, maar ook om dat hy 't ideaal is van een reünist, tot in zyn hooge jaren jong van hart en frisch van geest". Ongesteldheid verhinderde evenwel den ouden heer Vlielander Hein, hier aan wezig te zijn, en spr. uitte daarom de hoop, hem spoedig weer hersteld te mogen zien want het vaderland kon Hein nog niet missen Daarna bracht spr. den praeses dank voor zyn woorden en voor diens geloofs brief, de verwachting der korpsleden uitende dat ieder reünist feest zou vieren als zy. „Moge dit onze eer.igo gedachte zyn Nos jungit amicitiaDit sterke ons in de dagen van stryd, in dezen politieken oorlog, die hier gelukkig niet wordt gevoerd Daarvoor getuigt het korpsdevies, waarin de „concor- dia" prijkt. Ten slotte zei spr. „Als wy op dezen dag den vryen teugel laten aan onze groote vreugde, dan smeeken wy u daarbij beveilig onze hoogeschool en ons corps voor smet en smaad, bebondt g|j de spes patriae ter eere des vaderlands!" Daarna ging men de vrye lucht in en volgden reünie samenkomston groepsgewijs. Men was matineus voor de feestelijkheid. Mooie „toiletjes", die anders pas om 10 uur aan 't ontbijt plegen te komen, waren nu al om half 10 aan 't station te zien. Allemaal gezichten vol verwachting, die in de wachtkamers zaten. Maar de menigte die zich in acht of meer rjjen achter elkaar langs den perronrand had opgehoopt, om by 't vóórkomen van een trein zóó in te kannen stappen, die zag er minder lief uit. Dat was wel typisch om waar te Hemen. Allemaal dreigend-zwygende gezichten, be dacht op een worsteling om in de coupés te komen Maar men zei niets tegen elkaar; liet vooral niets merken. Dan zou je eigeu, heftig optreden later des te méér imponee- ren, en een overblufflng in je eigen voor deel zyn. Toen kwamen de treinen voor, zacht- aan, langzaam. En uit de coupés kwamen al hoofden, die vergenoegd meldden, dat de wagens vol waren. Maar indruk maakte dat volstrekt niet. Ja, de banken waren bezet, maar er kon ten eerste nog wat by, en ten tweede wa ren er dan toch staanplaatsen. Een meneer, die zoo lekker in Delft in den trein was gegaan om kalmte en ruimte te hebben, protesteerde tegen deze inva sie. „Dat ging toch zoo maar niet", meen de hy, en hy deed een welsprekend beroep op 't rechtsgevoel van zyn medereizigers. Maar dezen gaven geen kik, en zoo werden de indringers mot overgroote meerderheid van welwillen.l-zwygende stemmen toege laten. In goederen- en beestenwagons als an derzins ging 't toen naar de maskerade stad. En daar was alles by de aankomst in drukte en ramoer, 't Perronspleintje was aardigjes versierd. Gekleurde palen met na tionaal schilden in de ronde geplant, en daartusschenin draden met vetpotjes en slingers van groen. In „Zomerzorg" ging menigeen van de warme trein-reis uitpuffen 't Was daar een lekkere koelte, en achter in den tuin was amusement genoeg. Daar, op 't aangren zend exercitie weiland, deed een lieele kom- pagnie infanteristen heftige aanvallen op vluchtende kudden schapen. De schrik zat er by de dieren geweldig in de miliciens hadden er, dank zy hun energieke aanvoe ring, blykbaar den wind onder. Maar de meeste menschen gingen toch direct de stad in, waar de gobruikeljjke feesttonen„Feestprogrammas, heeren, Fee8tprogrammasijverig weerklonken. De stad had ditmaal haar beste beentje voorgezet. Overal hingen de vlaggen uit; overal weer feesttribunesmaar wat niet by elke maskerade gezien werd, dat was de werkelyk zéér fraaie versiering van de Breestraat. Op afstanden van 'n 10 meters waren, de heele straat langs, eerebogen op gericht, geschilderd in wit en oranje, en waarlangs, graciens, guirlandes afhingen. Iedere poort droeg in 't midden een gou den schild, met gekroonde W. De voorgevel van de Studenten-societeit was geheel in het groen gezet. Dat deed, naast de kleur van den zandsteen, héél mooi, en nog werd 't effect verhoogd door hier en daar een geklenrd koperen wapen bord,-, sober te midden van het sparregroen aangebracht. En ook 't Stadhuis was in feestelyken tooiilluminatie lichtjes van boven tot onder en boven op 't bordes was een bal dakijn aangebracht: een blauwe hemel met gouden sterren, en in breede plooien neer hangend rood flaweel, goud omzoomd. 't Zonnig weer der latere dagen had blijk baar tot véél versieren aangespoord. Toen dan 't uur naderde van den aftocht: van de „intrede van Willem III, Koning van Engeland, Stadhouder van Holland, Zeeland en Westfriesland, met zyn vorstelijke gasten bondgenooten en de grooten van zyn hof té 's-Gravenhage, na zyn terugkomst uit Enge land, ter bijwoning van het Haagsche Con gres in Februari 1691" was er in de Kaiserstraat, achter de Akademie, waar de stoet zou worden opgesteld, een 'af- en aal gerij van rytuigen zonder ophouden, en een ware verrukking van kleureh en vtjv zorgde costumes, zooals trouwens alleen'^le vierjaariyksche maskeraden te Leiden en Utrecht nog te zien geven. Daar liepen de ridders uit 't gevolg van den Koning-Stadhouder in den praclitigen galarok welke nn eens van zij, dan weer van kostbaar laken of flaweel was. En in allerhande kleuren olijfgroen, rose, violet, lichtblauw, parelgrijs, wynkleurig-changeant, scharlaken, donkerblauw^ kanariegeel, teekenden we op. En nu zou. men -denken, dat al die kleur naast elkaar wel wat fel was. Maar in de eersje plaats waren rdie rokken rjjk met allerlei wachter tint beslikt en geborduurd en d&n braken otfk nog revers, sjerpen en kanten belegsels de heldere tinten zoodat nu schier e 1 k kostuum op zich zelf een zachte weelde voor 't oog ups en een triomf voor den heer Molkenboer, die ze zóó had uitgekozen. Strijkages stonden die ridders, wachtende op 't nnr ran vertrek, voor elkaar te ma ken. 't Was een goede oefening voor straks, als bloemenregen op hen neerdalen zou, en voor haar, die de bloemon afzonden, zon worden gebogen. Dan beschreef de driekante steek een sierlijken boog door de locht, fin kwam de flatteuze, het gezicht verteederende krul- pruik, met meisjesachtige scheidiqg middenin, bloot. Dan had men gelegenheid op te merken, dat do over 't algemeen wel zéér jeugdige snorretjes van de deelnemers, by deze kieedy nét passend, nét niet te zwaar waren. Dan bleken blanketsel en „Schmink" inderdaad voortreffelijke hulpmiddelen ge weest, om de trekken en tinten wat by te werken de gelaatskleur en teekening wat passend by 't kostaum te maken. Dan dan kon 't wel eens jammer worden gevonden, dat de neas niet wat had kunnen worden ver-fatsoeneerd, niet wat fift- scher, wat haviksachtiger te maken was ge weest. Maar 't trof^toevallig, dat jaist de hoofdpersonen een „steviger" profiel hadden stevig genoeg om bij deze kieedy, met vreemd nuchter streekje, goed te doen. Om 12 uur dan sou de stoet zich opstel len, en om 1 uur zou den ommegang wor den begonnen. Niet héél veel later geschiedde dat ook. Toen lagen in 't water aai 't Rapenburg heele gezinnen in bootjes te dobberen, tot zuigelingen met zoete spenen in den mond. En aan den kant stonden de mon- schenmassaas netjes in rjjtjes opgehoopt. Een hoornsignaal werd gegeven, en Willem III reed uit, Voorop reden Hollandsche edelen, en ging de Raadpensionaris Heinsius (de heer J. Cort v. d. Linden) in zyn stemmig ge waad. Daarna volgden de Dnitsche kenr- vorsten en hun gu^olg, voorop de keur vorst van Beieren (de heer B. 's Jacob), en verder in den stoet zyn collega van Bran denborg (de heer J. A. Timmerman), een zware jongeman in „harrenas". In de derde afdeeling reden Hendrik Casimir, prins van Nassau (de hoer J. D. Kroon) en Ernst Lodewijk, landgraaf van Hessen (de heer A- R. P. Mees), die zeer elegant, geanimeerd stylish, zyn lorgnon hanteerde. Dan, in de vierde afdeeling, reden eerst vóór Bentinck, prins Willera's vertrouwe ling (de heer Vlielander Heiu) en de graaf van Monmouth (de heer Haslinghuis), en toen kwam de staatsiekoets van Willem III naderbygeredenvan Willem III, door Godts genaede Koning van Groot-Brittan- nien, Vranckryck ende Yrlandt; Bescher mer des GeloofsPrinse van Oranien ende Nassanw; Graef tot Catzenellnbogen, Vij anden, Dietz, Lingen, Menrs, Baren, Leer dam Marquis van der Veere en Vlissin- genHeere en Baron tot Breda, der Stadt Grave ent Landt van CnyekErf-Barch- graef van Antwerpen en BesanqonErf- Maerschalck van HollandtGonvernenr Erf Stadthouder van Gelderlandt, Hol landt, Zeelandt en Westvrieslandt, Zutphen, Utrecht en Overijssel; Capiteyn-Generaal en Admiraal der Vereenigde Nederlander enz. enz. enz. In een mooie, gouden kales, reed de Ko ning. Strnisveeren waren boven aan de hoe ken van zyn karos aangebracht. En op de scharlaken bok mende een koetsier met wit te krnlprnik, en in liverei van rood, blauw en goud, zes witte paarden. 's Konings prachtig, zalm-kleurig kos tuum overtrof de pracht van 41 de andere gewaden. Het was van een héél teere schoonheid zalm-kleurige zy met goud appliqué, en een weinig kant. Z. M. droeg een kastanje-brui ne krnlprnik, die zeer mooi om 't wat lij dende, aristokratische gezicht deed. In de verte herinnerde deze Willem III aan den Duitschen kroonprins Overal waar de Koning (de heer S. N. lt. Halbertsma, die niettegenstaande zyn ongesteldheid van do latere dagen, 'och zélf zijn rol vervulde) langs reed, werd hy met gejuich begroet. By 't woonhuis van den Burgemeester wachtte hem de eerste eere-wyn. De heer de Ridder bood hier den Koning een oorkonde aan een jonge dame een bouquet orchideeën en witte rozen. En toen ging de stoet weer verder, maar telkens met een kort oponthoud, zoodra de koels van den Stadlioader Koning stil hield, om nieuwe hulde-betuigingen in ont vangst te laten nemen. En zoo was de ommegang van Willem III, na zyn terugkomst uit Engeland, ter bijwo ning van het Haagsche oorlogs congres, ook in 1905 een zegetocht, een triomftocht 1 Gemengde Berichten. Woensdag-avond toen de heer Oosterbaan, cand. der antirevolutionairen in het district Lochem te Ruurloo voor de kiezers optrad, had iets eigenaardigs plaats. Nadat de heer O. een tijdlang gesproken had werd pauze gehouden, gedurende welke er gelegenheid zou zyn om zich op te geven voor debat. Maar wat gebeurde er Zoowel partjjgenooten als tegenstanders stonden op en verlieten bet lokaal en kwamen niet te rug, zoodat de heer O. na de panze geen hoorders vond voor 't vervolg van zyn rede. Men meldt uit Lexmond: Gisterochtend is te Hei en Booicop zekere H. de W. door zyn stiefschoonvader zoodanig n het veld vprwond, dat hy nog in den voor- imiddag is overleden. De dader #A. v- d. 13., was bij de afzending van dit bericht nog niet in handen der justitie. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De c>rrespondent te Maastricht van „Het Volk" meldt: Op de Céramique, de bekende aardewerk fabriek, hebben 70 vrouwen en meisjes liet werk gestaakt wegens de te geringe ver diensten. In de laatste twee weken hadden ze elf dagen gewerkt en tusschen de 3 en 4 galden verdiend. Andere vrouwen die ge haald werden om de staaksters te vervangen, weigerden onderkruipstersdiensten, waarop de directie het heele fabriekspersoneel heeft aangezegd zoolang te kannen thuisblijven tot dat 70 andere vrouwen gevonden zyn. Hier door zyn een 2000 menschen uitgesloten. GOUDA, 21 Juni 1905. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging „Gouda" zijn gisteren geproclameerd tot candidaten voor den Gemeenteraad wegens de aftreding van 6 raadsleden in District I de hh. C. W. van de Velde en F. Herman Fz. District II de hh. J. Vergeer en P. Rond Pz. District III de hh. J. M. Noothoven van Goor en N. A. van der Ree. J£Aan de Universiteit te Utrecht zyn ge slaagd Mej. J. W. Bokhoven voor het aan- vnllings-examen plant- en dierkunde en Mej. J. M. Kooy voor het tweede natuurkundig examen. Het volgende schrijven werd ons ter op name toegezonden Den Haag, 20 Jnni 1905. Aan den Heer Van Dantzig, Secretaris v/h Soc. Dem- Verkiezingskomitée te Gouda. Weledele Heer. Tehuis komende vond ik het exemplaar van „Het Volk" waaruit ik kennis kreeg van de door het Haagsche Congres gestelde vraag, waarop ook van mij een antwoord wordt gevraagd- Ter beantwoording dier tweeledige vraag moge dienen a. dat ik mij niet acht een tegenstander van algemeen stemrecht, doch vooralsnog niet kan indien, dat het niet meer gewenscht is gestadig een steeds rnimeren kring tot het kiesrecht toe te laten in stede van het opeens aan allen toe kennen en dns ook aan hen, die nog nimmer eenige politieke opleiding hadden. Zoo zou ik b.v. moeilijk kannen beslatten om aan alle vrouwen in Nederland gelijktijdig kiesrecht te geven, b. dat ik met het blanco-artikel niet de bedoeling heb om de invoering van alge meen kiesrecht langs den kortst mogely- ken weg te verkrijgen, maar wel om de beslissing of en in hoeverre uitbreiding van kiesrecht gewenscht is aan den gewonen wetgever wensch vry te laten. Met alle achting, Uw dw. (w. g.) VAN DOORN. Heden had op de Markt alhier de jaar- lyksche keuring plaats van Merries, tot het bekomen van een Rykspremie. De leden der jury waren de hh. E.Over- bosch, S. C. Gooszen, J. C. Roodzandt Kz., J. Leeuwenburg en H Costermans Hz. In het stamboek werd opgenomen Trai van M- Heykoop te Waddinxveen en Juffer van denzelfden eigenaar. Prijzen van f 30.— werd toegekend aan Cornelia van J. H. van der Torren Kz. te Gouda en Jans van J C. van der Torren te Waddinxveen. Een prijs van f 40.— aan Sophie van J. H. van der Torren Kz. te Gouda. Een prijs van f 30.— aan Rika van R. Doornebal te Waddinxveen. De twee bovenstaanden kregen nog vrij reisgeld voor de Provinciale keuring op 19 Juli to Rotterdam. Aan Mina van P. Oudyk te Moerkapelle en Wilhelmina van Ph- v. d. Breggen werd voorwaardelijk een prijs van f 30.toege kend. Verder verkreeg Mally van J. H. van der Torren Kz. een prjjs van f 25.en voorts Mars van den heer J. H. van der Torren en Xantippe van den heer Ph. van der Breggen ieder een prjjs van t 20.— Als we zeggen, dat wy gisteravond met genoegen de orgelbespeling hebben bijge woond, dan geldt dit in de eerste plaats de ongelnummers. Goed deed het ons Nos. 4 en 6a op liet program vermeld te zien, beide stukjes, die ons vroeger aleens bekoord had den. Wat de zang betreft, die hebben we in den laatsten tjjd wel boter gehoord. De heer Bredius beschikt over een keurig bas geluid, maar mist nog elke dictie. Ook hopen wjj dat hy zich een volgenden keer met het gelaat geheel naar het publiek zal wenden, wat den klank nog ten goede zal komen en hem verstaanbaarder zal maken. Mej Stok- ker beschikt wel over een omvangrijk ge luid, maar mist vooral in de middentonen de noodige kracht om to zeggen wat ze voelt. Ook baar hopen wjj weer te hooren, als het haar gelukt is, na ernstige oefening, de kunat te verkrijgen het publiek door voordracht en stom te boeien, welk doel zy zeker be reiken zal. Nog een wensch rest onsdat de hoorde ressen en hoorders minstens zoo trouw dezen zomer zullen blyven komen, als dit tot nn het geval was. Beroepen bjj de Ned. Herv. Kerk te Eierland Ds. J. H. van Paddenburgh Cand. te Utrecht. G a s-c o n t r 1 e. 21 Juni, 12 uur voormiddag. Druk 40 m.M. Lichtkracht 14.16 Kaarsen Warmtegevend 641g Q vermogen Ter aanbeveling van de candidatuur de Vries trad gisteravond in „Concordia" als spreker op Ds. Talma in eene vergadering, uitgeschreven door de Antirevolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje." De voorzitter, de heer A. Vingerling opende de vergadering met gebed. Spreker begon met er op te wjjzen dat van de 3 candidaten de heer dr. Gorter was uitgevallen (rekende hjj dan de candidatunr van den heer Staalman toch ook een Christen niet eens meer .nee Het was nu de vraag, zeide hjj, wat de socialisten (niet leden der S D. A. P.) zouden doen, don lieer van Doorn steunen of niet. De leden der S. D. A. P. moesten zich houden aan het partijadvies. Inleider kwam nu aan de „aa/wfoy" op de openbare school. Volgens hem was er geen aanslag gepleegd, er was slechts gezorgd, dat ouders, die be zwaar hebben tegen de openbare school, hnnne kinderen zonden konnen zenden naar een school, waar onderwezen wordt, zooals de ouders dit verlangen. Er was dns slechts gezorgd voor de gewetensvryheid van de ouders. Ook de Herv. kerk liep geen gevaar be weerde spreker, omdat, wanneer Dr. Knyper de Ned. Herv. kerk tegenwerkte, hy de Ned. Herv party, een van de drie pooten van de stoel, waarop dit ministerie zit, tegen zich in het harnas zou jagen. Spreker zeide dan ook dat er nog nooit een ministerie geweest was zoo weinig kerkelijk als het tegen woordige. De inleider kwam nn tot het door de vrijzinnigen zoo gesmade tarief. Hy zette uiteen, dat het tarief gnnstig zou werken voor de arbeiders zou hooger loon en meer welvaart het gevolg zjjn. Van hoogere 'prijzen zon men niets be merken, spreker wilde dit bewjjzen door te wjjzen op België, waar een tarief op boter is. Do boter, zei spreker is daar niet duur der, maar de Holl. boeren krygen minder winst. Ook kwam natuurlijk weer ter sprake, dat dit tarief zou ingevoerd worden om het pensioen te betalen, waarbjj in herinnering werd gebracht dat het ministerie Pierson toch ook een tariefverhooging had voorge steld. Hjj eindigde met een opwekking om Mr. de Vries te stemmen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door dr. van Raalte van Dordrecht. Deze begon met te zeggen dat uit de Vrjjdag gehouden stemmingen wel gebleken was, dat de kiezers over het algemeen dit ministerie niet langer aan het bewind wil den zien. Van het aantal uitgebrachte stem men was bet meerendeel gunstig voor de vrijzinnigen, gunstiger dan in 1901, de ka tholieke districten natnnrlyk uitgezonderd men denke bv. aan de overwinning der vrjj- zinuigen te Gorinchera en den Helder. Aan gaande het blar.co artikel merkte de debater op dat dit door de vrijzinnigen ter hand was genomen om de regeling van het kies recht aan den gewonen wetgever over te laten om zoodoende tot de uitbreiding van kiesrecht te kunnen komen, iets wat we van de coalitie niet hebben te verwachten. Ds. Talma heeft het immers nog dit jaar te Amsterdam gezegd dat door behandeling van de kiesrechtkwestie de coalitie uiteen zou vallen. Dat de bijzondere scholen scholen zou den zjjn met den bjjbel, betwistte spreker, het geleek door het verkiezingswerk van de leerlingen meer een school met de stembus (ook hier te Gouda is door de leerlingen der „Vrye" School geld ingezameld door de verkiezingen. Wat de tariefwet aangaat toonde debater met onweerlegbare cjjfers aan, dat protectie nadeelig werkt voor de bevolking van een land. Deze cjjfers lieten zien, dat er nog meer opgelegd wordt dan bet tarief bepaalt. Ook over de verdraag zaamheid, door den inleider zoo zeer voor gesteld als door dit Ministerie te worden bevorderd, kort spreker niet roemen. Ds. Talma zelf zegt, dat wjj paganisten geen heidenen, maar menschen van de heide zjjn. De tjjd van debater was te kort om nog meer dere punten te bespreken. In zjjn repliek trachtte Ds. Talma spreker te weerleggen. Ook had zich voor debat opgegeven de hder I. van der Want alhier, niet zoozeer voor debat, als wel om op te komen tegen de handelwijze van den heer v. Galen bestuurslid van de kiesvereeniging. De heer v. d. Want gelezen hebbende dat op het biljet stond „toe gang vrjj",liad Zich met enkele k nnissen naar Concordia begeven en had daar plaats ge nomen. Ook de controle had hen de toegang niet geweigerd. Even voor den aanvang werd ben gezegd, dat de vergadering alleen voor kiezers toegankelijk was. (Waren de jonge lieden van 13 4 14 jaar, die wel werden toegelaten en zelfs vooraan gingen zitten, dan Wel kiezers of was hier bevoorrechting in het spel. Red.) Als een gunst mocht de heer v. d. Want c.s. de vergadering bywonen staande achter in de zaal. Daarna werd de vergadering met gebed gesloten. Stolwijk, 20 Juni. Onze burgemeester, de boer J. C. Kroon, sedert 1866 lid van den gemeenteraad, heeft den wensch te ken- nen gegeven, om by de aanstaande periodieke verkiezing niet meer in aanmerking te komen. Gezondheidsredenen nopen hem daartoezy zyn tekens de oorzaak, dot hy eerstdaags aan H: M. ontslag zal verzoeken uit zjjne betrekking van burgemeester, die hjj den 12en Jijtni jl. 38 jaar vervuld had. Voor de Rechtbank te Rotterdam werden gister o. a. de volgende zaken behandeld Niet aanwezig was A. R., 32 jaar, tim merman te Linschoten. In of omstreeks de maand Januari van dit jaar had hy te Wil- leskop van den Rijwielhandelaar A. van den Brink een rjjwiel gehuurd. Hjj had dit echter niet teruggebracht doch ten eigen bate verkocht. Eisch een maand gevangenisstraf. C. P. v. W., 28 jaar, arbeider te Wad- dingavden, kwam op 11 April over den open baren weg onder Waddingsvecn, waar J.J. Ondjjk stond te praten, met wien hjj vroeger al eens rozie had gehad. Over en weer was er toen gescholden, waarbjj beklaagde O. met de vuist tegen het aangezicht had ge slagen, op den göond geworpen en tegen den rug geschopt, waardoor deze in een sloot terecht kwam. De mishandelde bleek het eerst gescholden te hebben en alzoo tot het gebeurde eenige aanleiding te hebben gege ven. Eisch f 10 boete, subs 10 dagen hech tenis. Beklaagd van eenvoudige beleediging, stond terecht, L. de D., 41 jaar, arbeider te Krimpen a,d IJsel L. Boers was toe ziende voogd over de kinderen van beklaagde, die gehuwd is geweest met een zuster van B. Deze zou volgens beklaagde ten nadeele van zjjn onmondige kinderen eenige zaken van waarde verduisterd hebben. Op 14 Maart hem ontmoetende, had beklaagde aan B do woorden toegevoegd „je bent een gauwdief." Eisch als iu de vorige zaak. jen groot assortement LINNEN en andere ?enres en BLOUSES. worden tot veel verminderde pryzen aan geboden- TE KOOP een kleine soliede Brandkast voor billyke prjjs. Te bevr. aan het bureau v. d. Blad. WERELDBEROEMDE 8 uper iet' Eenig helpend en afdoend middel tegen verkoudheid, astma, keelpijn, kink- en slijm hoest, bronchitis en alle borst- en longaan doeningen. Negen maal met Goud bekroond. Eenige fabrikanten Flacons ran #.40-0.70-1.—. Kon. Stoomfabriek „De Boningbloem." Verkry.baar b(j Firma WOEFF Co. Westhaven 198, Gouda. A. I.A TEN' STEiy, Kleiweg E, loO Gouda. E. II. VAN MILL, Veerstal. B 120, te Gouda. A. BOÜMAN, Moordrecht. PINK8E Nieuwerkerkad IJtel. A. N. vin ZESSEN. Schoon hoven. J. Th. TORKEN, Botklop B v WIJK .Oudewa'cr A. SCHEER .Haastrecht- P. W. v. EDE, Oudewater. K. van dkr HEIJDEN te ReeuwijkP. r. n. SPEK Moercapelle D. r, n. STAR Waddingaveen, Wed. J HOLST Waddinqeveen. M. KOLKMAN Waddingeveen P. A. na GROOT, OudewaterA d. JONGH .Oudewater J. P. KASTELEIN, Polebroekerdam. D, BIKKER, te Benechop. WAAIISGIIIJWI II; Laat U niet misleiden door Abdlj-Slroop. Het klooster A'aiiofd-Paitfo-Abfti)bestaat niet,<l«* Stroop nan gernerlei wmtrtle.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2