IING r M'W. T’C. VAK DOORN. r der ij ten Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BulteulaRdscb Overzicht. UIEN FEV1LLETOX, s gaan. Ieii vrij- D1D0CHT1BVAH DKN SCHEEPS- KAPIT1IS. i's Inkt de BESTE chadelijkI IXo. 9753 Vrijdag 23 Juni 1905. 44ste Jaargang. Inzending van A< I verten tiën tot 1 uur des inidd. ele gratis ge- vochtigen. IINKMAN Zn. LLAND. 50 ets., T5 ct ers en Drogisten NKERI Rotterdam. IER, Apotheker Westhaven 198. In de kerk te Stavropol ontstond twist SCHE - - •IGE - - IN. en daarbij poogde beloofde de Duitse he IEK :n reletoon lïo. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nornmers V IJ F C EN T EN. der de hand reikten en Linjewitsj’s leger werkelijk omsingeld en ingesloten is. Zoover is het echter nog niet de denr is nog niet op slot. Aan de Echo de Paris werd uit Petersburg geseind, dat de beide vleugels van Linjewitsj tot dusver voortdurend terug moesten trek ken, vooral zijn rechtervleugel die retireerde van Liaojang-Sjoen tot Tsisam-tue, over een afstand van veertig kilometer. Deze vleugel was opgesteld van Liao-jang-Woping tot Tsi- sanpon, doch de Russische nederlaag by de ze eerste plaats heeft de Russen deze positie doen ontruimen. Het Russische leger schynt nu langzamer hand geheel zyn vooruitgeschoven stellingen te hebben opgegeven en teruggetrokken te zyn op zyn zeer versterkte stellingen, waar het hardnekkig den vyandelyken aanval zou willen afwachten. Maar als de Japanners zijn verbindings lijnen naar het noorden, oosten en westen afsnijden, en het ditmaal er ernstig op toe leggen om het te omsingelen Gill IN IIE I lli KI1NT. Voor de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Geno* raai in het Hoofdkiesdistrict Gouda op ■WOENSDAG 28 JUNI bevelen wij ten zeerste aan k handelaar Bijvoegsel. voorkomende A JPATRONEN r r. p. p. tegen J O verkrijgbaar n Haag. J lu de Italiaansche Kamer is Maandag voorgelezen een verzoekschrift van Riccioti Garibaldi en een van de andere leden der’ familie, waarin gevraagd wordt om alsnog te voldoen aan den wensch des overledenen en zijn stoffelijk overschot te verbranden of wel dat aan den vasten wal te begraven. De Garibaldi’s wenschen echter, dat het monument op Caprera blijft. Fortis antwoordde, dat de regeering geen verandering in den toestand kon brengen omdat Garibaldi’s laatste rustplaats de baken van Italië’s politieke opstanding is. Hy is integendeel van plan om een ontwerp in te dienen om ook Garibaldi’s woning op Caprera tot een nationaal gedenkteeken te verheffen. (Levendige toejuichingen). We hebben ons onlangs aan de trouwens alleszins voor de hand liggende voorspelling gewaagd, dat Garibaldi wel nooit verbrand zou worden. Men herinnert zich overigens wellicht hoe de vrijheidsheld het ceremonieel voor die plechtigheid in bizonderhoden had vastgesteld kort voor zyn dood. Mogelyk zou hy zich nu ook hebben neergelegd by de niet-vervulling van zyuen wensch door de Italiaansche regeering als hy de beweegre denen had kunnen hooren. legenheden verklaarde te willen volgen. Rouvier kan alleen verwachten, dat Duitsch- land zyn opvattingen en toezeggingen thans op offlcieele, vormelijke wyze zal herhalen. Verschillende berichtgevers melden van het oorlogsterren), dat de slag begonnen is; maar feitelyk is de groote slag reeds eenige dagen aan den gang. Het telegram van den Daily Telegr. gister ontvangen, spreekt zelfs dui delijk van den voortgezetten zegevierenden opmarsch der Japanners en, wat belangrijk is, van het omtrekken der beide Russische vleu gels. Het is wellicht voorbarig om zoo iets te seinen, doch men schijnt binnenkort het be richt tegemoet te mogen zien, dat de voort rukkende Japansche legerafdelingen elkan- Na heel lang wachten komt dan toch ein delijk bericht van het Japansche leger onder generaal Hasegawa, die in ’t laatst van April te Gensai: landde. Generaal Linjewitsj rap porteert nu in zyn laatste telegram aan den Tsaar, dat, volgens bericht uit Korea van den löen Juni, de vyand oprukte in de rich ting van Kongtsjen en Munsan. Beide plaat sen liggen in den uitersten noord-oostelyken hoek van Korea, aan de Toemen eerstge noemde plaats ongeveer 40 myl van de zee en Munsan, Musan of Wansin 160 mylen van de Toemennjonding. Daaruit valt dus op te maken, dat generaal Hasegawa met versnelden pas vooruitrukt, en dat eerlang van een ernstig gevecht aan de Toemenrivier zal gehoord worden, daar de Japanners die rivietf beslist over moeten alvorens hun noordelijken marsch naar Wla- diwostok te kunnen voortzetten. Van Kong- tsjen tot Ningoeta aan de Karbin-Wladi- wostok-spoor is nog ongeveer tachtig myl. Wel heet het dat de Russen den noorde lijken oever van de Toornen hebben versterkt, maar of zy wel eenige ernstige poging zullen doen om Hasegawa tegen te houden, is twy- felachtig, daar Linjewitsj waarschijnlijk niet voldoende troepen van zijn hoofdlinie van defensie zal kunnen afzonderen om een effec tieven tegenstand te bieden aan het sterke leger van Hasegawa, dat op 100,000 man begroot wordt. Firma RN AL ratis geknipte leuide plaat. IAKER pt patroon. F CHILD- Telefoon No. M2 A D V E RTE N TI EN worden geplaatst van 15- regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 75) l(iquèle beantwoordde de vraag niet, maar liet zldh nochthans door haar vader gewillig geleiden naar de voor hen beiden bestemde kamers. ,Ik moet hier of daar nog wat tafpleister hebben met collodium,” peinsde Duprat. Hy waschte het kleine wondje schoon en er kwam nog steeds een weinig bloed uit. *Ja, ik moet het hebben.Waar kan ik ’t hebben opgeborgen In afwachting van iets beters, bond hy een zakdoek om den gekwetsten pols. „Laat eens zien, wanneer heb ik die pleis ter het laatst gebruikt?” Hy huiverde, want plotseling herinnerde hy zich, dat het op den avond van den moord was geweest. Maar tevéns schoot hem te binnen, hoe hy ze by ’t inpakken van zyn goed in een porte feuille had zien liggen. „Wacht even,” zeide hy tegen zijn dochter, JU weet nu, waar ik zoeken moet. Een oogenblikje geduld 1” Hy begaf zich naar den tuin, waar het pa De ‘Nationale Raad in Zwitserland is nu ook gorecd gekomen met de behandeling van het ontwerp-Bankwet. De eindstemming is uitgesteld, maar zal nog in deze zitting van den Raad plaats hebben, nadat er oen beslissing genomen zal zyn ten opzichte van do vraag, waar de hoofdZetel van de Bank zal zyn. De Bondsregeering had voorgesteld, deze quaestie te regelen by oen byzondere Bonds- wet, maar vermoedelyk zal nu toch, zooals do Stendenraad wenscht, de zetel in do Bankwet zelve worden genoemd. Er zyn de laatste dagen belangryke be sprekingen gehouden, en het schynt, dat er een schikking getroffen zal kunnen worden. Bern en Zurich zouden elk een stuk van de Nationale Bank krygen to Zurich zou de leiding zyn van het giroverkeer en de dis- contozaken, te Bern zouden de kantoren gevestigd worden voor de zaken, die de kassierderij van den Bond en de uitoefening van het bankbiljetten-monopolie betreffen. Bovendien zouden do vergaderingen van het was hem, of hy zweefde in bloemengeur en zich baadde in zonneschijn. Alles schemerde hem voor de oogen, maar dat vond hy niet onaangenaam, integendeel. „Ik meende toch zoo stellig te weten, dat ik het goedje in een van die portefeuilles had gezien.” Hy snuffelde in oude schrijfboeken en sloeg, ten slotte byna werktuigelijk, het eene blad na het andere om. „O, anders zal Victor wel iets van dien aard by zich hebben, die heeft in den laatsten tyd nog al veel kleefpleister moeten c-o- bruiken.” Van onder de borstelige, neergodrukte wenkbrauwen begonnen de grijze oogen te schitteren. Een rooskleurige toekomst zag hy voor zich, met oen moestuin, een lapje weiland, een paar koeien en spelende kin deren. Hoe blonk dat gelaat zocht maar altijd door. I*. dig zyn 1 Ik als grootvader 1” Zyn vingers bleven doorbladeren. „De oudste, dat spreekt van zelf, zal Miquèl boeten. Ik zou wel eens willen zien, dat zyn vader zich daartegen verzette Miquèl I Wat zal dat zyn heilige aangenaam zijn.” {Wordt vervolgd). tusschen oud geloovigcn on orthodoxen. De laatsten moesten wegens verstoring der or de dhor de poli ie uit de kerk worden ver- wyderd. De orthodoxen schoolden daarop in zdo grooten getale samen op do straat dat hulp van de milit. macht moest inge roepen worden Dezen losten eenige salvo’s Elf personen werden gedood, ongeveer 40, onder welke vrouwen en kinderen werden gewond. De gewonden bleven een aantal uren zonder hulp op straat liggen, daar men op de toegesnelde geneesheeren dreigde te schieten, als ze de gewonden hulp ver leenden. Onder leiding van president Loubet had eergister een bijeenkomst van den Franschen ministerraad plaats, uitsluitend ter behande ling van de bnitenlandsche aangelegenheden. Rouvier legde zyn ambtgenooten daarin den loop der onderhandelingen met Duitschland bloot, en deelde mede, dat die onderhande lingen zullen worden voortgezet door het uitwisselen van nota’s, waarin de verschil lende punten nader zullen worden uiteengezet. Dit is het nieuwe stadium waarin de on- derbandelingen zyn gekomen. Tot dusver werden de zaken mondeling behandeld tusschen den Duitschen gezant den Franschen minister. Duitschland gaf ”'h" zyn wenschen te kennen. Frankryk de Düitsche vrees gerust te stellen, wenschen te zullen overwegen- Door de schriftelijke gedachten wisseling moet nu het standpunt van Duitsch land nader en afdoende worden geformu leerd. Het is geenszins Duitschlands plan Frankryk tot het afsluiten van een overeen komst te bewegen- Want dit zou iri stryd zyn met de volkenrechterlyke opvatting van de Düitsche regeering over de Marokkaan- sche quaestie, die gegrond is op de conventie van Madrid. Duitschland wenscht geen voordeelen voor zichzelf, maar gelyke behandeling van alle by Marokko belanghebbende mogendheden. En het dringt aan op een conferentie om die gelyke behandeling te doen vaststellen door alle betrokken mogendheden. Het besluit van Rouvier, om door schrif- telyke onderhandelingen met de regeering te Berljjn de besprekingen met prins Radolin aan te vullen, kan dus slechts in verband staan met zyn plan, de conferentie goed te keuren Het is niet aan te nemen, dat Frankryk zal pogen Duitschland te bewe gen om van houding te veranderen, even min als verwacht kan worden, dat Duitsch land een andere politiek aannemen zal, dan het in den Rijksdag en by alle gepaste ge- „Ik weet zeker, dat ik niets heb weg gedaan,” dacht hy. „Ik heb al de papieren ook bewaard van dat monster alle, voor, ’t geval ’t my noodig mocht voorkomen nogmaals de justitie op een dwaalspoor te brengen I” Daar was^het ook niet wat hy zocht, en hy opende zyn laatsten koffer. Daarin moest hy ’t hebben opgeborgen, by de portefeuilles en verschillende hem toebehoorende papieren, op den bodem, zag hy de dingen, door hem by Griffonny ge vonden, tusschen de kleedjes, de waaiers, de handschoenen, de zon- en regenschermen en allerlei andere dingen, die aan de doode hadden toebehoord. „O, ik was zoa gejaagd by het inpakken van dat alles 1” Hy nam de portefeuilles in handen, ging in ’t gras zitten en zette zijn bril op om beter te kannen zoeken. „Een mooie, kleine koe, wat zou die wol kosten dacht hy in zyn nieuwen droom verdiept. Hy hield een oogenblik met het omslaan van de bladen op. „Met een paar honderd francs doet men •bier al veelWaar drommel, heb ik nu die pleisters geborgen Hy vond het welbehagelyk zoo rustig te itten en gevoelde zich zeer gelukkig. Het van blijdschap Hy ,Hé, kleinkinderen Wat zou dat aar- warm begon te worden. Het kon half elf zyn en de zon prijkte heerlijk tusschen de witte wolken, een zonnetje, dat opwekte tot gezang, liefde en levenslust, Duprat richtte in den tuin zijn schreden naar den regenbak een oude ton van palmhout was ’t achter in den tuin, by een haag met kamperfoelie. Zyn dochter, een beetje vergetend, naderde hy de put, schepte water en ging daarmede zyn rozen struiken, die zoo veel geleden hadden be vochtigen. „Arme rozen,” zeide hy half overluid en op vleienden toon, „ge dacht misschien, dat we u hier zouden vergeten O neen, woest daarvoor maar nooit beducht 1 Wat zyn wy ongelukkig geweest, niet waar Maar nu zyn wy het leed ook te bovenGy zult het goed hebben, zeker, ge zult met ons gelukkige, o zeer gelukkige dagen beleven!” En zoo pratend, richtte hy sommige takjes op en streelde hij de knoppen, alsof ’t kin deren waren, die hij tot iets goeds wilde aanmoedigen. „Ja, inaar nu die tafpleisterriep hy opeens. Hy opende een zyner zwarte koffers. „Ik weet, dat ik al die paperassen onderin heb gepakt. Hier moet het liggen Maar het lag daar niet. Hy opende een tweede kotter. Generaal Linjewitsj seintDen lOden Juni des ochtends te 4 uur begonnen de Japanners een voorloopigen aanval tegen ons front ten W. van den spoorwegSinloetsjoean werd door sterke Japansche afdeelingen bezet. In het gebied van Liaojangwopin weken de Japanners langs de geheele lyn zuidwaarts Voor onze troep achteruit. In zyn telegram van 20 Juni zegt Linje witsj Volgens in den middag van den 19de ontvangen rapporten zyn de Japanners be gonnen achteruit te trekken in de richting van den weg van Maimakai naar Sjantoe- foe. In het gebied aan den spoorweg zyu de Japanners gekomen tot aan het station Sjoeanmioatza en hielden toen op met hunne aanvallende beweging. In het district Liaojangwopin trokken zo terug op bun oude stellingen. OostéTyk van den spoorweg begon de Japansche infanterie des ochtends om 3 uur op te rukken in de rich ting van den naar Banlasjamin leidenden weg, maakte echter halt om 9 uur voor- middags. Aan den Mandarynenweg maak ten de Japanners te 3 uur ’s ochtends een aanvallende beweging vooral tegen onze lin ker flank; tegen ongeveer 9 uur voor- middags gingen onze vo ^geschoven afdee- lingen achteruit en zetten deze beweging voort toen omstreeks 10 uur de Japansche artillerie het vuur opende. Te 12 uur be zetten de Japanners het dorp Siaosjoesg, te 2 uur Pomalin.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1